Close
Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 306 prej 306
 1. #301
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Albin Kurti

  Emri: 12188144_713519608749872_7269234217559721692_o.jpg

Shikime: 208

Madhėsia: 42.1 KB  Mospranimi i Republikės sė Kosovės nė UNESCO ėshtė njė lajm i keq pėr ne dhe njėkohėsisht indinjues. Fatkeqėsisht Asambleja e kėsaj agjencie tė OKB-sė, agjenci kjo qė ėshtė e thirrur t’i mbrojė dhe ēojė pėrpara vlerat e tė drejtat universale pėr zhvillim kulturor e arsimor tė popujve, sot vendosi bazuar nė partikularitetin e interesave tė ngushta mes shteteve tė caktuara dhe avancimit hegjemonist tė Serbisė dhe Rusisė.

  Ofensiva diplomatike e Serbisė e ushtruar gjatė kėsaj kohe kundėr pranimit tė Republikės sonė nė UNESCO e dėshmon shumė qartė atė qė tė gjithė e dinė, e qė disa nuk po duan ta kuptojnė, Serbinė e kemi armik qė nuk zgjedh mjete pėr tė na luftuar. Sa mė tė urtė dhe tė nėnshtruar ndaj Serbisė, aq mė e egėr ajo ndaj nesh. Prandaj me tė nuk mund tė merremi vesh e tė dialogojmė pa ndryshuar thelbėsisht njėherė ajo. E, aq mė pak t’ia plotėsojmė kėrkesat nė Kosovė.

  Megjithė rezultatin negativ pėr Kosovėn gjejmė rastin tė falenderojmė pėrzėmėrsisht Republikėn e Shqipėrisė, Ministrat Bushati e Kumbaro, si dhe vendet mike qė sinqerisht e mbėshtesin Kosovėn.
  Visar Ymeri

 2. #302
  i/e regjistruar Maska e Evian
  Anėtarėsuar
  04-08-2015
  Postime
  507
  Faleminderit
  42
  73 falenderime nė 65 postime

  Pėr: Albin Kurti


 3. #303
  i/e regjistruar Maska e Ronierjoni
  Anėtarėsuar
  22-09-2015
  Postime
  148
  Faleminderit
  4
  18 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Albin Kurti

  Ma sė fundi u zgjua politika Kosovare dhe anulloi Assosationin e serbohajdareve, mase zgjohet dhe Mustafa

 4. #304
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Albin Kurti

  Kush eshte Albin Kurti,kush eshte ky "armik publik",kush eshte ky qe proteston ? Kush eshte ky qe ka kurajon te shprehet qe ; "nuk duhet dialoguar me Serbin deri sa ajo nuk do njohi sovranitetin e Kosoves "
  Si mund ta shpallesh armik publik nje person qe thot te verteten,si mund ta denigrosh si ngatrestar te thjeshte kur i jep veprimtarise se tije nje llogjike politike ? Hobbes,persa i perket sovranitetit shkruan : "Sovraniteti eshte apsolut dhe mbi te gjithe e ne menyre te barabarte,ndryshe nuk eshte sovranitet ne fakt".Dhe vazhdon;ne qofte se mungon ēdo njeri ka te drejte te mbrohet dhe te luftoje me shpaten e tije ...(L.,kap. XX)

  Si mundet te akuzosh nje,nje,me drejte ; te vetmin polikan shqiptar qe kryen aksione politike te qarta (se te tjeret meren pasurime,hajduteri e kusari o edhe me kusari hajduteri e pasuri),dhe qe i jep keti aksioni politik moral dhe etik,por mbi te gjitha drejtesi dhe barazi : "Ju ja hidhni jashte gazin popullit une ju a hedh ketu brenda ne parlament".
  Keto protesta,keto ideale jane arti i politikes,jane idealizmi qe duhet te kete ēdo politikan. Aksioni,protesta kundrejt kesaj klase politike,qe Albini perfaqson,te jep,te japin pershtypjen se ka akoma politikan me gjak te paster qe i buron nga zemra dhe luftojne duke shtrydhur dhe venat.


  Kjo teme u hap,natyrisht ne eliten kombetare, se mungonte nje teme e tille,ishin vetem tre,ditet e tjera do mundohemi te plotesojme mangesite.

 5. #305
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,522
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Pėr: Albin Kurti (1975 - )

  Albin Kurti: Nė Kosovė ėshtė bėrė mė e lehtė tė jetosh si hajn se sa si njeri i ndershėm
  E plotėsuar) - Kandidati pėr kryeministėr nga Lėvizja Vetėvendosje Albin Kurti tha sot nė Viti se Vetėvendosja nuk e do thjesht fitoren, por ndryshimin nė Kosovė.

  Sipas tij ky ndryshim ėshtė i mundshėm vetėm nėse fiton Vetėvendosja.

  Kurti tha se populli i Kosovės meriton tė qeveriset nga njerėz tė menēur, punėtorė, tė guximshėm dhe tė ndershėm.

  Sipas tij kėta njerėz gjenden nė Vetėvendosje.

  Kurti : Me VV nė qeverisje nuk forcohet pushteti por forcohet shteti

  “Iu garantoj qė Qeveria e Vetėvendosjes nuk do tė ndalet e tė zmbrapset para asnjė krimineli, por tė gjithė ata do tė kapen, gjykohen e dėnohen nga forca e ligjit e nga drejtėsia e shtetit. Me VV-nė qeverisje nuk forcohet pushteti, por forcohet shteti tash e gati 18 vjet ne jemi qeverisur prej politikanėve me mendje tė cekėt e me xhepa tė thellė. Populli i Kosovės meriton tė qeveriset prej njerėzve tė menēur e tė dijshėm, tė guximshėm e tė ndershėm, punėtorė e patriotė. Tė kėtillė janė pikėrisht njerėzit e Lėvizjes Vetėvendosje’, tha Kurti.

  Kurti nė kėtė tubim qė po mbahet nė kuadėr tė fushatės zgjedhore tha se rinia ėshtė me Vetėvendosjen, por sipas tij jo vetėm rinia por tė gjithė duhet tė bėhen me Vetėvendosjen.

  Kurti: Mė 11 qershor Kosova bėhet pėrnjėmend Republikė

  "Rinia ėshtė me Vetėvendosjen, por me Vetėvendosjen duhet tė bėhen tė gjithė, bujq e zejtarė, mjek e pensionistė, profesorė e arsimtarė dhe ashtu tė bashkuar t’i heqim qafe gjithė kėta politikanė, himni i tė cilėve quhet ‘rreth korrupsionit tė bashkuar’. Me 11 qershor Republika e Kosovės bėhet Republikė e shumicės , pra me 11 qershor Kosova bėhet pėrnjėmend Republikė” , u shpreh ai.

  Qytetarėve nė Viti iu ka drejtuar edhe salih Saliu, i cili ėshtė nga kjo komunė. Salihu nė mandatin e kaluar ka qenė deputet ndėrsa edhe kėsaj radhe garon nė listėn zgjedhore.

  Ai tha se pas 11 qershorit me qeverisjen e VV-sė Vitia do tė trajtohet ndryshe dhe me dinjitet.

  Salihu: Qeveria e Vetėvendosjes nuk do tė lejojnė qė nė Viti 10 vjet tė premtohen tė njėjtat projekte

  “ Me qeverisjen e Vetėvendosjes nuk do tė ndodh qė Vitia tė izolohet dhe tentojė tė mashtrohet vetėm me premtime pėr qėllime elektorale . Vitia nuk do tė izolohet, por do tė integrohet me pjesėt tjera dhe tė zhvillohet . Qeveria e Vetėvendosjes dhe kryeministri Kurti nuk lejojnė qė nė Viti tė premtohen tė njėjtat projekte 10 vite. Vetėvendosje nuk premton , ajo zotohet dhe zotimet e lėvizjes pėrmbushen” , tha Salihu.

  Ndėrsa Donika Kadaj tha se Lėvizja Vetėvendosje do tė jetė ajo qė do t’ua kthejė shpresėn tė rinjve tė Kosovės.
  “Ne jemi bashkė me popullin , sepse 11 qershori dita e Vetėvendosjes do t’i jap fund marrėveshjeve dhe pazareve tė huaja , do tė hap njė perspektivė tė re pėr ēdo grua , ēdo burrė, ēdo tė ri nė vendin tonė . Tė gjithėve na kujtohet qė Klani ‘Pronto’ bashkė me tė tjerėt nė vitet e fundit premtuan 200 mijė vende pune, por rreth 200 mijė qytetarė tė vendit e braktisėn Kosovėn... Prandaj ne do t’ua kthejmė shpresėn do ta bėjmė Kosovėn vendin ku do tė kthehen tė gjithė ata qė ikėn nga dhuna tė cilėn e shkaktuan kėta shkatėrrimtar” , tha ajo.

  Simpatizantėve nė Viti me njė fjalim i ėshtė drejtuar edhe kandidati pėr deputet Ismajl Kurteshi. Ai tha se pėr 12 vjet Vetėvendosje ėshtė pėrballur me tė keqen.

  Pėrveē nė Viti, Vetėvendosja mban tubime zgjedhore edhe nė Deēan, Fushė Kosovė, dhe Skėnderaj.

  Kandidati i Vetėvendosje-s pėr Kryeministėr, Albin Kurti, ka thėnė nė Viti se Vetėvendosje nuk e do thjesht fitoren, por ndryshimin nė Kosovė, porse ky ndryshim ėshtė i mundshėm vetėm me fitoren e Vetėvendosje-s.

  "Kanė kaluar 18 vjet prej ēlirimit, ata qė ishin foshnje nė kohėn e ēlirimit nuk janė mė as fėmijė por janė tė rritur me fėmijėt e tyre. Koha po kalon, por varfėria nuk po shkon e punėsimi nuk po vjen. E kemi shansin unik qė kėtė ta ndryshojmė njėherė e pėrgjithmonė me 11 qershor me Vetėvendosje-n", ka thėnė Kurti nė tubimin elektoral me qytetarėt e Vitisė.

  Kurti tha po ashtu se tė gjithė jemi bėrė dėshmitarė se si nė Kosovė ėshtė bėrė mė e lehtė tė jetosh si hajn se sa si njeri i ndershėm. Ai premtoi se me qeverisjen me njerėzit e ndershėm jeta do tė jetė shumė e lehtė, kurse pėr tė korruptuarit do tė bėhet tepėr e vėshtirė.

  Tutje, ai tha se nuk ka nė kėto zgjedhje as krah tė luftės as krah tė paqes, por njė ndarje tjetėr ėshtė mė e saktė, ndarja nė krahun materialist tė luftės dhe nė krahun idealist tė luftės.

  "Ata tė krahut materialist tė luftės kanė bėrė koalicion, ata tė krahut idealist tė luftės janė nė lėvizje si gjithmonė, nė lėvizjen qė ju do tė vendosni qė tė jetė fituese me 11 qershor", tha veē tjerash, Albin Kurti.

  Kurti shtoi nė kėtė tubim se rinia ėshtė me Vetėvendosje-n, por ai tha se me Vetėvendosje-n duhet tė bėhen tė gjtihė, bujq e zejtar, mjekė e pensionistė, dhe ashtu tė pėrbashkuar t’i heqim qafe kėta politikanė himni i tė cilėve ėshtė “rreth korrupsionit tė pėrashkuar.”  http://www.botasot.info/politika-laj...ri-i-ndershem/

 6. #306
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-01-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 3 herė nė 1 postim

  Pėr: Albin Kurti (1975 - )

  Albin Kurti, shprese e SHQIPTARISE!

Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •