Mexhid YVEJSI, Gjakovė

HAFIZ FAHRI ILJAZI
(1903-1985)

Myderrizi, Hafiz Fahri Efendi Iljazi ishte njėri prej hoxhallarėve mė tė ditur, jo vetėm tė Gjakovės, jo vetėm tė Kosovės, por ishte njė nga mė tė dalluarit, njė nga mė tė shquarit nė nivel kombėtarė, nė tė gjitha trojet ku ka shqiptarė….

Rrjedh prej njė familje tė njohur gjakovare , prej sė cilės ndėr shekuj kanė dalė shumė intelektualė, dijetarė, myfti, myderrizė, hafizė, hoxhallarė, atdhetarė…
Fahri Efendi Iljazi lindi nė vitin 1903, nė Gjakovė. Ėshtė djali i myderrizit, Hafiz Iljaz Efendiut, i cili ishte djali i myderrizit, Hafiz Muhamedi Efendiut, i cili ishte njėri nga pesė djemt e Yvejs Efendiut, tė gjithė hoxhallarė tė njohur, tė nderuar, tė cilėt janė: Muhamed Efendiu, Ismail Efendiu, Muhamedi Efendiu, Jahja Efendiu dhe Hysein Efendiu.
Yvejs Efendiu, babai i pesė hoxhallarėve tė shquar, ka qenė myderrizi i parė nė Medresenė e Madhe tė Gjakovės, e cila ishte vatra kryesore edukative, arsimore, kulturore, jo vetėm e Gjakovės, por e tėrė Kosovės…
Fahri Efendi Iljazi mėsimet fillestare i kreu nė Gjakovė, ku krahas mėsimeve, pranė babait, myderrizit, Hafiz Iljaz Efendiut, e mėsoi Kur’anin e Shenjtė pėrmendėsh, nė moshėn 11-tė vjeēare dhe e fitoi titullin e nderuar: Hafiz. Hafiz ishte edhe babai i tij, Myderriz Iljaz Efendiu, qė nga mosha 9-tė vjeēare…
Fahri Efendi Iljazi i vazhdoi mėsimet nė Medresenė e Madhe nė Gjakovė, pranė babait, Myderriz Iljaz Efendiut, deri nė vitin 1920, viti kur ndrroi jetė babai i tij i nderuar.
I vijoi studimet nė Medresenė “Mehmed Pasha” nė Prizren, pranė Myderrizit tė shquar Nusret Efendi Galibit, i cili ka qenė Myfti i Prizrenit, kryeqyteti shpirtėrorė e historikė i shqiptarėve…
Gjatė studimeve nė Prizren, Fahri Efendi Iljazi, ishte njėri prej studentėve mė tė zgjuar, mė tė talentuar, aq sa, ka ndodhur shpesh, nė mungesė tė myderrizėve, edhe myderrizėt i ka zėvendėsuar…! Me pėrfundimin e studimeve, me sukses shembullorė, pėrveē diplomės e pėrfitoi edhe titullin e nderuar, titullin e ēmuar: Myderriz…
Qė nga janari i vitit 1930 e deri nė vitin 1948, kur e mbyllėn komunistėt, Fahri Efendi Iljazi ka qenė Myderrizi, udhėheqėsi, kryesor, nė Medresenė e Madhe tė Gjakovės, e cila i ka dhėnė dritė tėrė Kosovės…
Shumica prej nxėnėsve tė tij, pasi kanė diplomuar, u bėnė dijetarė tė shquar, atdhetarė e luftėtarė tė dalluar, prej tyre vlenė tė pėrmenden dy emra tė paharruar: Mulla Zekė Bėrdynaj dhe Hafiz Muhamed Gashi…
Veprimtaria e Hafiz Fahriut ėshtė shumė e gjėrė, ėshtė shumė e gjatė, ka shėrbye me pėrkushtim, mbi gjysmė shekulli, ditė e natė…
Ka shėrbye si imam nė disa xhami, ka shėrbye si kryeimam i Gjakovės, edhe i njė pjesė tė Kosovės, qė quhet Dukagjin, duke pėrfshi Pejėn, Istogun deri nė Klinė.
Ka qenė Kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjakovės, gjithashtu, ka shėrbye nė Kryesinė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės…
Ka shėrbye pėr shumė vite nė Xhaminė e Hadumit, e cila ėshtė xhamia e parė e Gjakovės, bukuroshja e Kosovės, themelue me 1594, nga njė shqiptar, nga Sylejman Efendiu apo siē njihet nė popull me emrin Hadum Aga.
Nė Xhaminė e Hadumit, qysh kur isha fėmij, i kam pėrcjellė nė vazhdimėsi, ligjėratat, hytbet, predikimet e tij.
Predikimet e tij kanė qenė nė nivel superior, ishte klasik, por edhe bashkohor. Gjithnjė ka qenė i pėrgatitur, ēdo fjali e tij ishte e ndritur…Kurrė s’ka folė me hamendje, pėrherė dėgjohej me respekt e vėmendje…
Hafiz Fahri Iljazi, si njė personalitet i madh, si njė figurė e shquar, gjithnjė ka qenė i vėzhguar, i pėrgjuar, nga kundėrshtarėt, qė ishin anti-fetarėt, anti-shqiptarėt…
Pėrveē veprimtarisė fetare, edukative, arsimore, Hafiz Fahri Efendiu ėshtė marrė edhe me veprimtari kulturore. Rreth vitit 1950, e ka bėrė transkriptimin nė gjuhėn shqipe tė veprės “Vehbije” (Dhuratė), tė myderriz Tahir Efendi Gjakovės, shkrue e botue nė Stamboll, me 1835. E ka pėrmirėsuar, e ka pastruar, nga fjalėt e hueja, veprėn “Mevludi” , tė Tahir Efendi Popovės, qė kėndohet nėpėr tė gjitha trevat e Kosovės. Ka marrė pjesė nė hartimin, pėrpilimin, e tė parit doracak “Ilmihal i Vogėl”, qė ėshtė botuar nė Prishtinė me 1957, nga Kryesia e Bashkėsisė Islame. Ka lėnė nė dorėshkrim veprėn “Jasin”, pėrkthim nga gjuha arabe, por me komentim…
Emri i Myderrizit, Hafiz Fahri Iljazi, si njė dijetar, si njė personalitet i rrallė, pėrmendet me nderim edhe sot e kėsaj dite, jo vetėm nė Gjakovė, jo vetėm nė Kosovė, por qė nga Shkodra deri nė Vlorė, nga Sarajeva nė Shkup, Dibėr, Tetovė deri nė Stamboll…!
Ndrroi jetė me 19 Nėntor 1985, nė moshėn 82 vjeēare. Shėrbimet e fundit mortore, nė kėtė jetė tė pėrkohshme tokėsore, i kreu kushėrini i tij, Hafiz Selim Yvejsi. Nė pėrcjelljėn e fundit, pėrveē popullit, morėn pjesė tė gjithė hoxhallarėt e Gjakovės, morėn pjesė hoxhallarėt nga ēdo anė e Kosovės…!
Atė ditė, komunistėt e Gjakovės, duke e parė gjithė atė popull, qindra hoxhallarė, dukeshin tė tronditur, kėtė nuk e kishin pritur, vėshtronin si tė hutuar me sy, por ishin bėrė si pulat pa kry…!
Namazi i xhenazės u falė pranė Xhamisė sė Hadumit, ku oborri ishte mbushur pėrplotė xhematli, ndėrsa u varros prapa Xhamisė, Xhamisė sė Hadumit, ku kishte shėrbye me pėrkushtim, derisa i erdhi ftesa prej Krijuesit pėr n’amshim…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė