Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 127
 1. #1
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355

  Emrat e shqiptareve myslimane nuk kane lidhje me besimin perkates.

  Te nderuar bashkeforumiste, bashkekombes, ne rastin me te mire!
  Ne nje debat me rrethin tim shoqeror ra biseda tek emrat e shqiptareve nen 30 vjec.
  Vetem nje perqindje e vogel kane emra myslimane ne nje kohe kur te pakten 60% i perkasin ketij besimi dhe pjesa me e madhe mbajne emra katolike, ortodokse apo te veteformuar. Vetem besimtaret e krishtere vazhdojne te mbajne traditen dhe per kete meritojne komplimente(pavaresisht se nuk jam admirues i ketij besimi). Persa i perket emrave shqiptare(puro) nje 10% e shqiptareve kane fatin te mbajne mbi supe emra te tille.
  Cila eshte e ardhmja e emrave shqiptare muslimane?
  C'rol luan besimi fetar ne kete drejtim?
  Cili eshte ndikimi ne tradite i ketyre emrave?
  Perse po shuhet ndienja fetare ne kete drejtim?
  Nuk mund te leme pa permendur faktin se tashme nuk jemi nen censure per venien e emrave si dikur ne komunizem.
  Ju lutem jepni mendimin tuaj ne kete teme, me nevojitet per nje studim jofitimprures.
  Salam!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Korbi999 : 02-07-2009 mė 16:51
  Bese dhe hakmarrje.

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  826

  hej

  Citim Postuar mė parė nga Korbi999 Lexo Postimin
  Te nderuar bashkeforumiste, bashkekombes, ne rastin me te mire!
  Ne nje debat me rrethin tim shoqeror ra biseda tek emrat e shqiptareve nen 30 vjec.
  Vetem nje perqindje e vogel kane emra myslimane ne nje kohe kur te pakten 60% i perkasin ketij besimi dhe pjesa me e madhe mbajne emra katolike, ortodokse apo te veteformuar. Vetem besimtaret e krishtere vazhdojne te mbajne traditen dhe per kete meritojne komplimente(pavaresisht se nuk jam admirues i ketij besimi). Persa i perket emrave shqiptare(puro) nje 10% e shqiptareve kane fatin te mbajne mbi supe emra te tille.
  Cila eshte e ardhmja e emrave shqiptare muslimane?
  C'rol luan besimi fetar ne kete drejtim?
  Cili eshte ndikimi ne tradite i ketyre emrave?
  Perse po shuhet ndienja fetare ne kete drejtim?
  Nuk mund te leme pa permendur faktin se tashme nuk jemi nen censure per venien e emrave si dikur ne komunizem.
  Ju lutem jepni mendimin tuaj ne kete teme, me nevojitet per nje studim jofitimprures.
  Salam!
  do desha qe nje myslyan te kete emrin Pirro, emer legjendar i lashte ilir. Te krishtere ka me emrin Pirro vetem myslyman s'kam degjuar. Pse refuzojne emra shqiptare?

  filloje qe ketu ti ate biseden,

 3. #3
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,019
  nuk di me qfar qellimi e ke hap ket tem po une kisha pas deshir ne vend te emrave arabisht ose italisht apo tjer me bo perkthim ne shqip psh fisnik besnik bujar luan shumica e emrave qe i permmenda kan kuptim te mir jo te ndonje sendi jo te asgjeje si psh laurent nuk ka kurfar kuptimi vetem pse del bukur po nuk ka kuptim mundet me qen latinisht kuptimi berdhog?! kshtu tpakten osht mendimi im (agron ,teuta ,genc ka emra sa te duash te shqiptaret musliman )
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 4. #4
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  E vėrteta ėshtė qė emrat tradicional myslimanė (me prejardhje turke apo arabe) tė tipit: Hasan, Mehmet, Faik, Hajdar, Mustafa etj... shihen me shumė pėrqeshje nga popullata e re (<30 vjec ose edhe <35 vjec) dhe nė shumė siklet ndihen ai persona qė ka njė emėr tė tillė. Por njė pjesė shumė shumė e vogėl ka emra tė tillė, dmth emra myslimanė, edhe atyre qė u ka rėnė pėr pjesė ta kenė tė tillė shpeshherė i ndėrrojnė ose i modifikojnė. Njoh njėrin pėr shembull qė e ka patur emrin Nuredin, e ka ndrruar nė gjendje civile nė Redi.
  Life's too short to remove USB safely.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  cila asht e ardhmja e emrave shqiptare musliman?


  pa na e thuj ni emer shqiptar musliman se un nuk di asni, turk e arab di sa te dush
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 6. #6
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  cila asht e ardhmja e emrave shqiptare musliman?


  pa na e thuj ni emer shqiptar musliman se un nuk di asni, turk e arab di sa te dush
  Ke te drejte, gabim ne shprehje.
  Cila eshte e ardhmja e emrave te muslimaneve shqiptare?

  Pikerisht fakti qe mania e shqiptareve eshte te kete nje emer tjeter dhe jo nje emer tradicional familjar ose fisnor(breznor). Une desha te ndalem ne kete fenomen vetem tek besimtaret muslimane pasi ketu % e madhe kane emra katolike, ortodokse apo te veteformuar. Gjithashtu muslimanet shqiptare kane emra shqiptare me shume se te tjeret(katol. e ortod.).
  Arsyet do te ishte me shume interes t'i diskutojme.
  FLM!
  Bese dhe hakmarrje.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Muslimanet shqiptar gjithmone kane pasur emra muslimanesh, kete e dini dhe ju se kini baballaret dajallaret e xhaxhallaret me emra muslimanesh. Me ardhjen e komunizmit, njerezit filluan ti ndryshojne duke vene emra te tjer. Ardhja e demokratcis, dhe lirin e te drejtes te besimit, muslimant shqiptar perseri po vendosin emrat e tyre, madje ka dhe nga ata qe po i ndryshoje, psh e ka pasur fatjon, e ka cuar jusuf, ose nga agron ne zeid, ose nga mario ne muhammet, ose nga luiza ne khatixha, etj etj etj. Kurse per femit qe muslimane lindin tani, as qe nuk diskutohet qe emrat i vene musliman. Un djalit tim e kame vendosur, do tja coj Muhammed, por po pata te dyte Abdurahman, po pata te trete Abdullah, kurse per vajza Aisha, Zejnebe,Fatima Sarah etj etj etj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mr Zeid : 03-07-2009 mė 00:22

 8. #8
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  do desha qe nje myslyan te kete emrin Pirro, emer legjendar i lashte ilir. Te krishtere ka me emrin Pirro vetem myslyman s'kam degjuar. Pse refuzojne emra shqiptare?

  filloje qe ketu ti ate biseden,
  As une nuk di ndonje te tille, gjithashtu nuk njoh ndonje te krishter me emrin Agron, Teuta, Apollon Bes-a-im, Bukur-ie-oshe, Lavdi-e, Miresi, Manushaqe, Dashuri, Blerim, Fisnik, Engjell, Agim, Petrit, Dita, Hena, Diella, Korab, Shkelqim, , etj pra de-facto, muslimanet ne shqiptare kane me teper emra shqiptare ne krahasim me kristianet shqiptare.. Ajo qe me ben me teper pershtypje eshte kjo qe thote Jack-u me siper:
  E vėrteta ėshtė qė emrat tradicional myslimanė (me prejardhje turke apo arabe) tė tipit: Hasan, Mehmet, Faik, Hajdar, Mustafa etj... shihen me shumė pėrqeshje nga popullata e re (<30 vjec ose edhe <35 vjec) dhe nė shumė siklet ndihen ai persona qė ka njė emėr tė tillė.
  Pra perse nje besimtar musliman ka turp te veje femijes emra te shenjte te besimit musliman dhe preferon nje emer katolik apo ortodoks.
  Perse duhet te kete turp prindi qe femija te quhet Muhamet, Selami, Novruz, Hasan, Shemshedin...... dhe nje i krishtere nuk e ka problem te quhet Krist-o-ina-aq-ul-ula, John, Pjeter ......?
  Cilet jane faktoret qe i bejne muslimanet te "sikletosen", apo "te kene turp" nga emri fetar qe mund te kene?
  A ka te beje kjo me rrenjet e besimit?
  Kush po e "shuan" traditen muslimane ne brezin e ri?
  FLM!
  Salam!
  Bese dhe hakmarrje.

 9. #9
  Paqe me shqiponjat. Maska e Korbi999
  Anėtarėsuar
  08-04-2008
  Postime
  355
  Citim Postuar mė parė nga Mr Zeid Lexo Postimin
  Muslimanet shqiptar gjithmone kane pasur emra muslimanesh, kete e dini dhe ju se kini baballaret dajallaret e xhaxhallaret me emra muslimanesh. Me ardhjen e komunizmit, njerezit filluan ti ndryshojne duke vene emra te tjer. Ardhja e demokratcis, dhe lirin e te drejtes te besimit, muslimant shqiptar perseri po vendosin emrat e tyre, madje ka dhe nga ata qe po i ndryshoje, psh e ka pasur fatjon, e ka cuar jusuf, ose nga agron ne zeid, ose nga mario ne muhammet, ose nga luiza ne khatixha, etj etj etj. Kurse per femit qe muslimane lindin tani, as qe nuk diskutohet qe emrat i vene musliman. Un djalit tim e kame vendosur, do tja coj Muhammed, por po pata te dyte Abdurahman, po pata te trete Abdullah, kurse per vajza Aisha, Zejnebe,Fatima Sarah etj etj etj
  Pershendetje Mr Zeid!
  Faktet tregoje te kunderten e asaj qe thoni juve dhe faktet jane kokeforte..... .
  pikerisht duke iu referuar fakteve desha te di arsyen.
  Salam!
  Bese dhe hakmarrje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,689
  Nuk e kuptoj,pse te jesh musliman duhet ta kesh edhe emrin te till patjeter a,Muhamet ,Ajshe etj etj,ka plot emra tjer qe i pershtaten ,psh Argjend,Ermal,Lule,apo nuk i shkojne keto?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  Citim Postuar mė parė nga Korbi999 Lexo Postimin
  As une nuk di ndonje te tille, gjithashtu nuk njoh ndonje te krishter me emrin Agron, Teuta, Apollon Bes-a-im, Bukur-ie-oshe, Lavdi-e, Miresi, Manushaqe, Dashuri, Blerim, Fisnik, Engjell, Agim, Petrit, Dita, Hena, Diella, Korab, Shkelqim, , etj pra de-facto, muslimanet ne shqiptare kane me teper emra shqiptare ne krahasim me kristianet shqiptare.. Ajo qe me ben me teper pershtypje eshte kjo qe thote Jack-u me siper:
  E vėrteta ėshtė qė emrat tradicional myslimanė (me prejardhje turke apo arabe) tė tipit: Hasan, Mehmet, Faik, Hajdar, Mustafa etj... shihen me shumė pėrqeshje nga popullata e re (<30 vjec ose edhe <35 vjec) dhe nė shumė siklet ndihen ai persona qė ka njė emėr tė tillė.
  Pra perse nje besimtar musliman ka turp te veje femijes emra te shenjte te besimit musliman dhe preferon nje emer katolik apo ortodoks.
  Perse duhet te kete turp prindi qe femija te quhet Muhamet, Selami, Novruz, Hasan, Shemshedin...... dhe nje i krishtere nuk e ka problem te quhet Krist-o-ina-aq-ul-ula, John, Pjeter ......?
  Cilet jane faktoret qe i bejne muslimanet te "sikletosen", apo "te kene turp" nga emri fetar qe mund te kene?
  A ka te beje kjo me rrenjet e besimit?
  Kush po e "shuan" traditen muslimane ne brezin e ri?
  FLM!
  Salam!

  Ti separi je ne siklet me vetveten, e vet ke zgjedhe nofken korab dhe thua pse duhet te kete turp prindi t; emroj femijet me emra turko-arab edhe permend shuarje te tradites muskimane te emrimit edhe thua (gati si zeidi) se do vej kete e kete emer femijve edhe paraqet traditen kombetare para asaj fetare edhe n; fund ke nje Salam edhe ke nje firme: bese e hakmarrje edhe edhat tu nuk kane te sosur per zi, si ai zeidi...

  edhe flet shqip edhe don emra fetar edhe don te jeshe shqiptar! E nuk e humb fene aspak, nese emri yt spjegohet shqip! SE TI MA SE PARIT JE SHQIPTAR, SE FLET SHQIP E TEVONA FETAR!

  Emri duhet te kete kuptim shqip! pike. Nese je shqiptar!


  E pse korabi shqiptar, ben Salam ne fund se!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ZANOR : 03-07-2009 mė 03:49 Arsyeja: fakultative
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 12. #12
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,006
  Pra perse nje besimtar musliman ka turp te veje femijes emra te shenjte te besimit musliman dhe preferon nje emer katolik apo ortodoks.
  Sepse ėshtė aq budalla, sa mendon se nė kėtė botė ka vetėm emra muslimanė, ortodoksė dhe katolikė, emra tjerė nuk ka nė mendjen e tij.

  Sepse ėshtė aq antishqiptar, saqė mė parė preferon emra tė fesė tjetėr pa kurrėfarė kuptimi nė shqip se sa emra shqip qė janė bartur nga shqiptarėt brez pas brezi qė nga koha e ilirėve.

 13. #13
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  une personalisht i respektoj ato qe i vene femijeve emra musliman. nuk ka asgje te keqe. sa mire italianet i vene femijeve emra fetare: marco, paolo, giovanni, michele. etj etj. keto jane te gjithe emra kristiane te modifikuar ne te gjitha gjuhet europiane.

  sic tha dikush me siper qe emrat muslimane shihen me perqeshje nga popullata e re... eshte shume e vertete. kjo eshte nje injorance e madhe. nese quhesh Muhammed dhe je 20 vjec, ne shqiperi te perqeshin dhe kudo ne europe e amerike jo. a nuk eshte marrezi kjo???

 14. #14
  Prenku i Dalmatėve
  Anėtarėsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  Nė dritėn fosforike qė lėshojnė varrezat gjatė natės
  Postime
  1,006
  sic tha dikush me siper qe emrat muslimane shihen me perqeshje nga popullata e re... eshte shume e vertete. kjo eshte nje injorance e madhe. nese quhesh Muhammed dhe je 20 vjec, ne shqiperi te perqeshin dhe kudo ne europe e amerike jo. a nuk eshte marrezi kjo???
  Po taljonėve u ka hy feja nė palcė, edhe atyne tjerėve, ne nuk e kemi fenė nė palcė, jemi shqiptarė i kemi emrat shqip. Taljont janė tė gjithė katolikė, edhe emrat i kan taljonizu nifarė mase.

  Gjithsesi, ti je duke marrė shembull nga budallenjtė. Pėrmenim tem taljont janė budallenj qė vėnė emra ēifutė.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  Do t'i sjellė disa shembuj mė vonė lidhur me temėn.

 16. #16
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar mė parė nga Testim Lexo Postimin
  Po taljonėve u ka hy feja nė palcė, edhe atyne tjerėve, ne nuk e kemi fenė nė palcė, jemi shqiptarė i kemi emrat shqip. Taljont janė tė gjithė katolikė, edhe emrat i kan taljonizu nifarė mase.

  Gjithsesi, ti je duke marrė shembull nga budallenjtė. Pėrmenim tem taljont janė budallenj qė vėnė emra ēifutė.
  jo vetem italianet, por edhe te gjithe europianet per mendimin tend qenkan budallenj atehere.
  emra cifute??? hahaha! ku eshte diferenca e cifuteve nga ajo e kristjaneve? ne cilin liber besojne te paret dhe ne cilin te dytet? e di ti?????
  pastaj mos me trego mua se sa i ka hyre feja ne palce italianeve.....

 17. #17
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  4,952
  Citim Postuar mė parė nga Korbi999 Lexo Postimin
  As une nuk di ndonje te tille, gjithashtu nuk njoh ndonje te krishter me emrin Agron, Teuta, Apollon Bes-a-im, Bukur-ie-oshe, Lavdi-e, Miresi, Manushaqe, Dashuri, Blerim, Fisnik, Engjell, Agim, Petrit, Dita, Hena, Diella, Korab, Shkelqim, , etj pra de-facto, muslimanet ne shqiptare kane me teper emra shqiptare ne krahasim me kristianet shqiptare.. Ajo qe me ben me teper pershtypje eshte kjo qe thote Jack-u me siper:
  E vėrteta ėshtė qė emrat tradicional myslimanė (me prejardhje turke apo arabe) tė tipit: Hasan, Mehmet, Faik, Hajdar, Mustafa etj... shihen me shumė pėrqeshje nga popullata e re (<30 vjec ose edhe <35 vjec) dhe nė shumė siklet ndihen ai persona qė ka njė emėr tė tillė.
  Pra perse nje besimtar musliman ka turp te veje femijes emra te shenjte te besimit musliman dhe preferon nje emer katolik apo ortodoks.
  Perse duhet te kete turp prindi qe femija te quhet Muhamet, Selami, Novruz, Hasan, Shemshedin...... dhe nje i krishtere nuk e ka problem te quhet Krist-o-ina-aq-ul-ula, John, Pjeter ......?
  Cilet jane faktoret qe i bejne muslimanet te "sikletosen", apo "te kene turp" nga emri fetar qe mund te kene?
  A ka te beje kjo me rrenjet e besimit?
  Kush po e "shuan" traditen muslimane ne brezin e ri?
  FLM!
  Salam!
  Emrat arabe ne syte e mi jane te barabarte me ata kristian. Njejte i shoh. Por emra si Mehmet, Sulejman, Pajazit e tjere te tille, i nencmoj shume. Kjo s'eshte sekret.

  I nencmoj sepse jane emra te ish sulltaneve osmane, shume prej te cileve ishin gjakatare ndaj popullit shqiptar, p.sh. Mehmeti II, Pajaziti e tjere. Prandaj me pengojne. I shoh te njejte sikur po te u venim femijeve emra si Milloshevic, Karagjorgjevic, Rankovic e tjere.

  Kur thua se muslimanet kane emra shqiptare si Korab, Diella e tjere, te jap te drejte. Por te rikujtoj se kjo gje eshte e mundur vetem nepermjet te shperfilljes se Islamit. Pra sikur te ishin "muslimanet", per te cilet ti flet muslimane te vertete, keta emra nuk do te ishin perdorur kurre. Kjo eshte arsyeja, perse keso emrash shqiptare nder shqiptaret muslimane nuk gjen me heret se 30 vjet ne te kaluaren. Pastaj mos harro se keso emrash kane poashtu te krishteret. Une personalisht njoh disa te krishtere nga Kosova me po keso emrash.

  Dhe ne fund nje pervoje personale. Emrin e kam shqiptar. Por mbiemrin jo. Jetoj ne nje shtet, ku njerezit pas moshes te rritur gjithemone te terrasin ne mbiemer, pra te therrasin "zoteri Mbiemer". Deri sot kurre nuk me ka ndodhur qe te me pyes dikush per prejardhjen e emrit tim, pa supozuar nje here se ka prejardhje nga Irani apo Iraku. Kjo te jep te tregosh se nuk jemi vetem neve ata qe "perziejme" prejardhjen e emrit me prejardhjen e personit apo perkatesine e tij shteterore apo kombtare. Nese kjo gje eshte keshtu, atehere perse te mos me pengoje mua nje emertim, i cili indikon prejardhje time joshqiptare gjegjesisht prejardhje iraniane apo aziatike?


  *

 18. #18
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  me duket pak e ekzagjeruar te krahasosh sulltanet turq me milloshevicin. e di qe kemi qene 5 shekuj nen perandorine osmane dhe kemi mbetur ne injorance, por identitetin tone na e kane lene. gjithmone kemi qene shqiptare. mos te kishin qene ato do kishte ekzistuar vetem kufiri jugosllavi-greqi, sepse do ishim asimiluar dhe sot nuk do fliste me askush shqip...

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  795
  eshte e vertete se muslimanet kane emra arab,sepse arabet ne shumice jane muslimane

  por eshte edhe nje e veretete tjeter qe shqiptaret katolik kane emra italian,fgrancez apo gjerman sepse ata jane me fe krishtere.por nese dikujt i pengon kjo ne nuk kemi cte bejme ,cdo kush emron si ka deshire,ndrsa dikush ne forum nuk i vjen mikre pse ne e mbajme traditen tone,kjo eshte dicka tjeter

  dhe mua personalisht nuk turperohem pse kam emre muslimani ,perkundrazi krenohem.


  p.s. nuk kisha pasur deshire qe shqiptaret te emerphen me emra ilir, sepse nuk kemi dobi

  ata jane e kaluar dhe skemi te perbashket me ta ASGJE

 20. #20
  luftėtare
  Anėtarėsuar
  23-05-2009
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  157
  Sa u takon emrave,
  sipas edukatės dhe kėshillave islame,
  ėshtė detyrė e prindėrve qė t'i emrojnė fėmijėt me emra tė bukur.
  'Emra tė bukur' ka kuptim pak mė tė gjėrė, dhe nuk don tė thotė qė ata tė jenė doemos emra arab. Duhet tė kenė kuptim tė bukur, mvarėsisht prej botkuptimeve tė atij muslimane pėr nga populli nga i cili rrjedh.
  Disa popujve, nuk u pengon aspak qė emrat e tyre nuk janė nga gjuha e tyre amtare, boshnjakėt pėr shembull. i kanė edhe si murė mbrojtės prej sllavėve tė tjerė, nga tė cilėt i dallon vetėm feja.
  Ne si shqiptar, me ndjenja mė tė thella atdhetare, nuk preferojmė pėrdorimin e emrave tė huaj, qė ėshtė gjė e mirė sepse si popull jemi unik dhe nuk kemi nevojė tė dallojmė me anė tė emrave, dhe kėtė Islami nuk ta ndalon. Nuk ėshtė mė Islam emri Nur se emri Dritė, apo ndonjė pėrkthim tjetėr. Kjo vlen edhe pėr gjuhėt tjera, si ajo turke, italjane, etj.
  Bile me anė tė keqinformimit dhe keqinterpretimit tė fesė, janė bėrė edhe gabime nė kėtė aspekt.
  Sipas Islamit, asnjė njeri nuk duhet tė emrohet Rrahman, Rrahim, dhe disa emra tė tjerė. sepse ata janė atribute vetėm tė Allahut qė nuk mund t'i kenė njerėzit. Dhe nė pėrkthim shqip asnjė nuk do tė ishte quajtur: 'I Plotfuqishėm', 'I Gjithmėshirshėm' apo 'i Dėrguar'.
  Emra duhet tė kenė kuptim tė bukur, nė gjuhėn amtare. Nėse zgjidhet emėr fetar, tė jetė tipik fetar (emrat e pejgamberėve,tė as-habėve,emrat e lavdėruar nė islam si Abdullah p.sh.,etj, etj)qė nuk e cėnon vlerėn kombtare duke e pėrkthyer at emėr nė gjuhė tė huaj dhe i cili shumė mė bukur do tė kishte tingėlluar nė gjuhėn amtare.
  Pastaj ne si shqiptar asnjėherė nuk do tė quanim dikė Sllobodan p.sh., edhe muslimanėt nuk duhet t'i vėndojnė emrat e armiqėve tė fesė Islame, gjatė historisė sė Islamit, apo emrat e perendive tė imagjinuara, tė cilat Islami i ndalon rreptėsisht.

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •