Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 26
 1. #1
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Disa ajete t zgjedhura

  Disa ajete t zgjedhura

  "Dhe sht detyr e Jona q t'u ndihmojm besimtarve". [Rrum, 47]

  "Nse e ndihmoni Allahun, Ai do t'ju ndihmoj dhe do t'jua prforcoj kmbt vendosmrisht [n tok]". [Muhamed, 7]

  "Allahut, t drguarit t Tij, dhe besimtarve u prket nderi". [Munafikun, 8]

  "Por jo, pasha Zotin tnd, ata nuk do t besojn derisa t bjn ty gjyqtar n t gjitha mospajtimet e tyre dhe pastaj t mos ndjejn kurrfar kundrshtimi n shpirtrat e tyre pr at ka ti gjykon, dhe t nnshtrohen krejtsisht". [Nisa, 65]

  "Thuaj: A doni t'ju tregojm pr ata q jan humbsit m t mdhenj prsa u prket veprave t tyre? Ata, prpjekjet e t cilve jan humbur n kt jet, ndrsa mendonin se po krkonin t mirn me veprimet e tyre? Ata jan t cilt mohojn shenjat e Zotit t tyre dhe faktin se do t takohen me T [n jetn e prtejme]. T kota do t jen punt e tyre dhe as q do t'u japim Ne ndonj pesh". [Kehf, 105]

  "Kur robrit e Mi pyesin pr Mua, Un jam afr [tyre], dgjoj lutjen e do lutsi kur ai m lutet. Le ta dgjojn ata vullnetshm thirrjen Time dhe t besojn n Mua, q t jen t udhzuar". [Bekareh, 186]

  "O ju q besoni! Kini frik Allahun dhe krkoni mnyra pr t'iu afruar Atij dhe prpiquni n rrugn e Tij n mnyr q t jeni t suksesshm". [Ma'ide, 35]

  "Ata t cilt i lusin dshirojn [pr veten e tyre] mnyra pr t'iu afruar Allahut. Madje edhe ata q jan m t afrmit, ata shpresojn n Mshirn e Tij dhe kan frik hidhrimin e Tij, se hidhrimin e Zoti tnd duhet mbajtur parasysh". [Isra, 57]

  "Thuaj: Un s'kam kurrfar kontrolli mbi dobin apo dmin tim". [A'raf, 188]

  "Ju ka ardh nga Allahu drit dhe nj libr i qart, me an t t cilit Allahu udhzon t gjith ata q krkojn knaqsin e Tij n rrugt e paqes dhe siguris, dhe i nxjerr ata nga errsira, me vullnetin e Tij, n drit, dhe i udhzon ata n nj rrug q sht e drejt". [Ma'ideh, 17-18]

  "S'kemi kurrfar arsye pse mos t'i zm bes Allahut. Vrtet Ai na ka udhzuar n Rrugt q po ndjekim. Ne me siguri do t mbartim me durim gjith dmin q ju mund t na e bni. Se ata q mbshteten, mbshteten n Allahun". [Ibrahim, 12]

  "Vrtet Allahu nuk fal q ju t'i shoqroni ortak Atij, por Ai fal fardo q sht nn kt kujt t doj". [Nisa, 116]

  "Kushdo q i shoqron ortak Allahut, ather Allahu e ka ndaluar parajsn pr t dhe vendbanimi i tij do t jet n Zjarr. Pr shtypsit s'do t ket ndihmues". [Ma'ideh, 72]

  "Kjo ngaq ata e mohuan at far shpalli Allahu, kshtu q ai i bri punt e tyre t pavlefshme". [Muhamed, 9]

  "Thuaj: A me Allahun, me t drguarin e Tij dhe Shenjat e Tij talleshit? Mos u arsyetoni, vrtet ju keni mohuar pasi q besuat". [Teubeh, 65-66]

  "Dhe ata nuk e msojn ndonj derisa t'i ken thn: 'Ne po sprovojm, kshtu q mos moho'". [Bekare, 102]

  "Kushdo q bn afri me ta, ai sht prej tyre. Vrtet, Allahu nuk e udhzon popullin shtyps".6 [Ma'ide, 51]

  "Kushdo q krkon fe tjetr pos Islamit, ajo kurr nuk do t pranohet prej tij dhe n jetn e prtejme, ai do t jet ndr humbsit". [Ali Imran, 75]

  "Dhe kush sht m i padrejt7 se ai q prkujtohet8 me thnien e Zoti t tij, e pastaj e kthen shpinn9 prej tyre. Vrtet, ne do t'u hakmerremi10 kriminelve". [Sexhde, 22]

  "Dhe shumica e tyre nuk e besojn Allahun vese duke i atribuar Atij ortak". [Jusuf, 106

  "Mos lutni ndonj tjetr zot bashk me Allahun, se mos po jini midis atyre q do t ndshkohen". [Sh'uara, 213]

  "Dhe Zoti yt ka thn: M lutni Mua, Un do t'ju prgjigjem". [Gafir, 60]

  "Por ti s'mund t'i bsh t dgjojn ata q jan n varre". [Fatir, 22]

  "Vetm Ty t adhurojm dhe vetm prej Teje ndihm t krkojm". [Fatiha, 5]

  "Ndihmojeni njri-tjetrin n mirsi dhe drejtsi". [Ma'ide, 2]

  "Ndiqe at q t sht shpallur nga Zoti yt". [A'raf, 3]

  "Nse nuk pajtoheni mes veti pr ndonj gj, ather referojani at Allahut dhe t drguarit t Tij". [Nisa, 59]
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #2
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Ai sht Allahu - Krijuesi,
  Shpiksi, Dhnsi i Forms.
  Atij i prkasin emrat m t bukur.
  do gj n qiej dhe n tok e madhron At.
  Ai sht Ngadhnjysi, i Dituri.

  (El-Hashr: 24)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #3
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  A nuk kane udhetuar ata neper toke, qe syte e tyre te shikojne dhe veshet e tyre te degjojne. ne te vertete atyre nuk u jane verbuar syte (ne keto gjera), por atyre u jane verbuar zemrat e tyre ne kraharor
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #4
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  El Furkan 61-77

  I madhrishm sht Ai q krijoi yje n qiell dhe vendosi n t drit (diell) e hn q ndrion.

  Ai sht q bri natn e ditn zvendsuese t njra-tjetrs dhe pr at q dshiron t mendoj apo t falnderoj, argument.

  E robrit e Er-Rahmanit jan ata q ecin npr tok t qet, e kur atyre me fjal u drejtohen injorantt, ata thon: "Paq!"

  Dhe q pr hir t Zotit t tyre natn e kalojn duke i br sexhde dhe duke qndruar n kmb (falen).

  Edhe ata q thon: "Zoti yn, largoje prej nesh vuajtjen e Xhehennemit, e s'ka dyshim se vuajtja n t sht gjja m e rnd".

  Ai, vrtet sht vendqndrim dhe vendbanim i keq.

  Edhe ata q kur shpenzojn nuk e teprojn e as nuk jan dorshtrnguar, por mbajn mesataren e jan t matur.

  Edhe ata q pos All-llahut, nuk lusin zot tjetr dhe nuk mbysin njeriun q ka ndaluar All-llahu, por vetm kur e meriton n baz t drejtsis, dhe q nuk bjn kurvri, ndrsa kush i punon kto, ai gjen ndshkimin.

  Atij i dyfishohet dnimi ditn e kijametit dhe aty mbetet i prbuzur prgjithmon.

  Prve atij q sht penduar dhe ka br vepr t mir, t tillve All-llahu t kqiat ua shndrron n t mira. All-llahu sht mshirues, ndaj Ai fal shum.

  Ai q sht penduar dhe ka br mir, n t vrtet, ai sht kthyer te All-llahu dhe sht i pranishm.

  (Robrit e Er-Rahmanit jan) Edhe ata q nuk dshmojn rrejshm dhe kur (rastsisht) kalojn pran s keqes, kalojn duke e ruajtur karakterin e vet.

  Edhe ata q kur kshillohen me ajetet e Kur'anit t Zotit t tyre, nuk u kthejn shpinn si t shurdht e t verbr.

  Edhe ata q thon: "Zoti yn, na bn q t jemi t gzuar me (punn) e grave tona dhe pasardhsve tan, e neve na bn shembull pr t devotshmit".

  Pr shkak se duruan, t tillt shprblehen me nj shkall t lart (Xhennet) dhe aty priten me prshndetje t selamit.

  Aty jan prgjithmon, e sa vendqndrim dhe vendbanim i mir sht ai.

  Thuaj: "Zoti im as nuk do t kujdesej pr ju, sikur t mos ishte lutja juaj (kur gjendeni n vshtirsi, ose sikur t mos ishit t thirur t besoni), e ju prgnjeshtruat, andaj dnimi do t'ju jet i pandrprer".
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #5
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Disa ajete kur'anore t zgjedhura

  O ti shpirt i bindur plotsisht! Kthehu te Zoti yt i vetknaqur e i pranuar! Hyn n turmn e robrve t Mi! Dhe hyn n Xhennetin Tim! ( Fexhr 27- 30)

  "Askush nuk e di se 'knaqsi u sht pregaditur pr at q kan punuar!" (Sexhde-17)

  Juve u preokupoi prpjekja pr shumimin (e pasurir, t fmijve, t pozits)! Derisa t mos i vizitoni varrezat (t bheni banues t tyre - t vdisni). [Tekathur:1-2]

  S'ka dyshim se pasuria juaj dhe fmijt tuaj jan vetm sprov, ndrsa ajo q sht tek All-llahu, sht shprblim i madh. Andaj, sa t keni mundsi ruanu prej dnimit t All-llahut, dgjoni, respektoni dhe jepni pr t mirn tuaj, e kush i ruhet lakmis s vetvetes, t tillt jan t shptuarit. (Teghabun:15-16)

  "E, kur t kryhet namazi, ather shprndanuni n tok dhe krkoni begatit e All-llahut, por edhe prmendnie shpeshher All-llahun, ashtu q t gjeni shptim"
  ( Xhum’a:10)

  "ka ka n qiej dhe ka ka n tok bn tesbih All-llahun, Sunduesin, t Pastrin nga do e met, t Fuqishmin e t Urtin." (Xhum’a:1)

  "Andaj, ti lartsoje nga t metat Zotin tnd t madhruar!" (Hakka:52)

  “All-llahu ka prcaktuar (shkruar n Levhi Mahfudh): "Un dhe t drguarit e Mi, pa tjetr do t ngadhnjejm!" All-llahu sht i fort, ngadhnjyes.” (Muxhadele : 21)

  "Ai robit t vet i shpall argumente t qarta pr t'iu nxjerr juve prej errsirave n drit. E, s'ka dyshim se All-llahu sht i but e i mshirshm ndaj jush." (Hadid:9)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #6
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  "Muhammedi eshte Pejgamberi i All-llahut, kurse ata qe Jane me te jane te ashper kunder jobesimtareve, por te meshirshem ndermjet veti; i sheh siperkulen dhe bien me fytyre per toke (sexhde), duke deshiruar miresine e All-llahut dhe kenaqesine e Tij. Ne fytyre kane shenjat, gjurmet nga te renat me fytyre per toke (sexhde). Pershkrimi i cilesive te tyre eshte ne Tevrat dhe po ky pershkrim eshte edhe ne Inxhil: ata jane si njefare e mbjelle kur mbien filizi i vet e pastaj forcohet, trashet dhe e pjeke frutin e vet duke nxeur entuziazem te mbjelles e per t'i zemeruar me te jobesimtare't. All-llahu u ka premtuar atyre, te cilet besojne dhe be'jne vepra te mira falje e mekateve dhe shperblim te madh." (El-Fet'h: 29)

  "All-llahu eshte i kenaqur me myslimanet e pare, muhaxhiret dhe en-saret dhe me te tere ata te cilet i pasojne keta me vepra te mira, por edhe ata jane te kenaqur me Ate. Ai u ka pergatitur atyre Xhennete ku rrjedhin lumenj, dhe ata aty do te mbesin pergjithmone. E ky eshte sukses i madh." (Tevbe: 100).

  ''O ju qe keni besuar! Peruljunu All-llahut dhe peruljuni Pejgamberit (te Tij) dhe mos i prishni veprat tuaja! Me te vertete, ata qe nuk besojne e vdesin si mohues, All-llahu, kurrsesi nuk do t'i fale ata. (Muhammed: 34-35).

  ''Besimtare te vertete jane vetem ata qe besojne All-llahun dhe Pejgamberin e Tij, dhe pastaj nuk dyshojne dhe luftojne ne rrugen e All-llahut me pasurine dhe jeten e tyre. Keta jane besimtare te sinqertS.'' (El-Huxhurat: 15).

  ''Valle, a nuk dijne ata , se ai qe i kundershton All-llahut dhe Pejgamberit Tij , i eshte pergatitur zjarri i Xhehennemit, ne te cilin do te qendrojne perhere? Ky eshte poshterim i madh''! (Et-Tevbe: 63).

  ''Besimtaret dhe besimtaret jane miq per njeri-tjetrin: urdherojne qe te behen vepra te mira, e pengojne te keqijat, falin namazin, japin zekatin, dhe i perulen All-llahut dhe Pejgamberit te Tij. Keta jane ata qe do t'i meshiroje All-llahu. Se, All-llahu me te vertete, eshte i Plotfuqishem dhe i Gjithdijshem.'' (Et-Tevbe: 71).
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #7
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kush i prmbahet udhzimit Tim, ai nuk ka pr t humbur (n dunja) e as nuk ka pr t dshtuar (n jetn tjetr)". E kush ia kthen shpinn udhzimit Tim, do t ket jet t vshtir dhe n ditn e kijametit do ta ringjall t verbr.” (Ta Ha: 123, 124)


  E ata nuk ishin urdhruar pr tjetr, vetm sa pr t adhuruar qiltrisht Allahun.” (El Bejjine: 5)


  Jo pr t'u shprblyer nga dikush, t cilit i ka br mir m par, por vetm pr t fituar knaqsin e Zotit t vet, m t Lartit.” (El Lejl: 19-20)

  Vrtet ne ju ushqejm vetm pr hir t Allahut, nuk duam prej jush as shprblim dhe as falenderim.” (El Insan: 9)

  Ai, q dshiron t mirat e bots tjetr, Ne do tia shtojm t mirat e kush dshiron t mirat e ksaj bote, Ne ia japim, por n Botn tjetr atij nuk i takon pjes (nga t mirat).” (Esh Shura: 20)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #8
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Es-Selamu Alejkum

  All-llahu bleu prej besimtarve shpirtrat dhe pasurin e tyre me xhennet. Luftojn n rrugn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim t cilin e vrtetoi n Tevrat, Inxhill e Kur'an. E kush sht m zbatues i sigurt i premtimit t vet se All-llahu? Pra, gzonju tregtis q bt me T. Ky sht suksesi i madh. (Surja 9 Ajeti 111)

  O ju q keni besuar, a t'ju tregoj pr nj tregti t bujshme q ju shpton prej nj dnimi t dhembshm: T'i besoni All-llahut dhe t drguarit t Tij, t luftoni n rrugn e All-llahut me pasurin tuaj dhe veten tuaj, kjo sht shum m e dobishme pr ju, nse jeni q e dini. Ai (All-llahu) iu fal mkatet tuaja, ju shpie n Xhennete npr t cilat rrjedhin lumenj dhe n pallate t bukura n Xhennetet e amshueshme, e kto jan ai suksesi m i madh. Edhe t tjera q ju i dshironi ndihm prej All-llahut dhe fitore e afrt, e pra, prgzoji besimtart! (Saff 10-13)

  O ju q besuat, 'sht me ju, q kur ju thuhet: "Dilni n (luft) rrugn e All-llahut!", ju u rnduat n vend (si t ishit t gozhduar). A mos ishit t knaqur me jetn e ksaj bote, se sa me at t ardhmen? Prjetimi i jets s ksaj bote ndaj asaj t ardhmes, nuk sht asgj. Nse nuk dilni (n luft), Ai do t'ju dnoj me nj dnim t dhembshm, do t'ju zvendsoj me nj popull tjetr dhe Atij nuk i bhet far dmi. All-llahu sht i gjithfuqishm pr do gj. (Tevbe 38,39)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #9
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  27:19. Ai vuri buzn n gaz, duke qeshur me fjalt e saj dhe tha: “O Zoti im, m frymzo q t jem mirnjohs pr mirsit q Ti m ke dhn mua dhe prindrve t mi, dhe q t bj vepra t mira, me t cilat Ti do t jesh i knaqur. M prano, me mshirn Tnde, n gjirin e robrve t Tu t devotshm!”
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #10
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Krijimi i njeriut


  “Ai q prsosi krijimin e do sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.
  Pastaj bri q pasardhsit e tij t rrjedhin prej nj pike uji t dobt.
  Mandej, Ai e formson at (n barkun e nns) dhe nga ana e vet i jep shpirt atij,
  dhe Ai sht q juve ju pajis edhe me dgjim, me t parit dhe me zemr,
  e pak send sht ajo q ju falnderoni.” ( Sexhde, 7-9)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #11
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  All-llahu sht nj, nuk ka zot tjetr q meriton adhurimin me merit prve Atij. Ai sht mbikqyrs i prhershm dhe i prjetshm. At nuk e kap as kotja as gjum, gjithka ka n qiej dhe n tok sht vetm e Tij. Kush mund t ndrmjetsoj tek Ai, pos me lejen e Tij, e di t tashmen q sht pran tyre dhe t ardhmen, nga ajo q Ai di, tjert din vetm aq sa Ai ka dshiruar, Kursija e Tij (dija-sundimi) prfshijn qiejt dhe tokn. Kujdesi i Tij ndaj t dyjave, nuk i vjen rnd, Ai sht m i larti, m i madhi.(El-Bekare 255)  Kur All-llahu ka vendosur pr nj shtje, ose i drguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnj besimtari dhe asnj besimtareje q n at shtje t tyre personale t bjn ndonj zgjidhje tjetrfare. E kush e kundrshton All-llahun dhe t drguarin e Tij, ai sht larguar shum larg s vrtets.(El Ahzab 36)


  Dhe rrini n shtpit tuaja e mos shfaqni bukurin tuaj si shfaqej n injorancn e hershme, faleni namazin, jepeni zeqatin dhe respektojeni All-llahun dhe t drguarin e Tij. All-llahu ka pr qllim q nga ju, o familje e shtpis (s Pejgamberit) t largoj ndytsin e mkateve dhe t’ju pastroj deri n skaj.
  (El-Ahzab 33).  Nuk sht mkat pr ato (grat t jen t pambuluara) ndaj etrve t tyre, as ndaj djemve t tyre, as ndaj vllezrve t tyre, as ndaj djemve t vllezrve t tyre, as ndaj djemve t motrave t tyre, as ndaj grave t tyre, e as ndaj robreshave t tyre. E, friksohuni (o ju gra) All-llahut, All-llahu sht pran do sendi.(El-Ahzab 35)


  O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave t besimtarve le t’i vn shamit (mbuloj) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo sht m afr q ato t njihen (se nuk jan rrugae) e t mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai sht mshirues.(El-Ahzab 59).  Juve u jan ndaluar (t’i hani): ngordhsirat, gjaku, mishi i derrit, ajo q theret jo n emrin e All-llahut, e furmja, e mbytura, e rrzuarja, e shpuarja (nga briri i tjetrs), ajo q e ka ngrn egrsira, prve asaj q arrini ta therrni (para se t ngordh), ajo q sht therrur pr idhuj dhe (u sht e ndaluar) ta krkoni me short fatin. Kjo sht mkat ndaj All-llahut. Tashm, ata q mohuan, humbn shpresn pr fen tuaj (se do t ndrroni), andaj mos u friksonju atyre, por Mua t m friksoheni. Sot prsosa pr ju fen tuaj, plotsova ndaj jush dhuntin Time, zgjodha pr ju islamin fe. E kush detyrohet nga uria (t haj nga t ndaluarat), duke mos anuar dhe duke mos patur qllim mkatin, All-llahu fal shum dhe sht mshirues.
  (El-Maide 3)
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #12
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kur t’i lini grat t lira dhe ato t ken plotsuar kohn e pritjes, mos i pengoni ato q t martohen prsri me burrat e tyre, nse merren vesh me t mir. Kshtu Kshillohet dokush prej jush q beson Allahun dhe Ditn e Kiametit. Kjo sht m e ndershme dhe m e virtytshme. Allahu di, kurse ju nuk dini.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Allahu ju urdhron q amanetet t’jua ktheni atyre q u prkasin dhe, kur t gjykoni midis njerzve, t gjykoni drejt. Vrtet, Allahu ju Kshillon mrekullueshm dhe vrtet, Allahu dgjon do gj dhe vshtron t gjitha punt!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #14
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Kta jan ata, t cilt Allahu i ka udhzuar n rrugn e drejt, andaj edhe ti (o Muhamed) ndiq rrugn e tyre. Thuaj: “Un nuk krkoj nga ju kurrfar shprblimi pr at. Ai sht vetm Kshill pr t gjith bott (njerzit dhe xhindet)”.


  Atyre q kan mohuar, do t’u thuhet: “Urrejtja e Allahut ndaj jush sht m e madhe se urrejtja juaj ndaj vetvetes, kur jeni thirrur n besim, por keni mohuar.”
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #15
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  “Muhammedi sht i Drguari i Allahut dhe ata q jan me t jan t ashpr ndaj mohuesve (t Allahut) dhe t mshirshm ndrmjet tyre. I sheh ata duke u prkulur (n ruku) dhe duke rn me fytyr n tok (n sexhde), duke krkuar begati nga Allahu dhe knaqsin e Tij. Shenja e tyre (e besimit t tyre) sht n fytyrat e tyre nga gjurmt e sexhdes (gjat faljes). Ky sht prshkrimi i tyre n Teurat, ndrsa shembulli i tyre n Inxhil prshkruhet si nj far (e mbjell) e cila lshon filizin, pastaj e forcon at dhe ai pastaj qndron vet n trungun e vet duke i mahnitur mbjellsit, q Ai t’i trboj mosbesimtart me an t tyre. Allahu u ka premtuar atyre t cilt besojn dhe punojn mirsi e drejtsi (sipas ktij besimi) falje dhe shprblim tepr t madh.” Fet’h, 29.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #16
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  “Kshtu q mos i v re (gabimet e tyre), krko falje pr ta (nga Allahu) dhe kshillohu me ta n t gjitha shtjet. Pastaj kur t kesh marr vendim, besoja at Allahut, sepse padyshim q Allahu i do ata q i mbshtesin shpresat vetm tek Ai.” Ali Imran, 159.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  “Thuaju (o Muhamed)! Kush ju sjell furnizim nga qielli dhe nga toka dhe kush sht Zotruesi i t dgjuarit dhe t shikuarit? Kush e nxjerr t gjalln nga e vdekura dhe t vdekurn nga e gjalla? Kush sht Rregulluesi dhe Sunduesi i t gjitha shtjeve? Do t thon t gjith: ‘Allahu.’ Thuaju! A nuk do t keni ather frik nga ndshkimi i Allahut?”

  "Ky sht Allahu, Zoti juaj i vrtet. Kshtu, pas s vrtets, ’gj tjetr mund t ket prvese t gabuars? Si ather keni humbur (nga e vrteta drejt mohimit)?”
  Junus, 31-32.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  U tha atyre Profeti i All-llahut: “Lreni deven e All-llahut edhe te rendi i ujit”.
  Por ata nuk i besuan por e pren at (deven), e Zoti i tyre, pr shkak t mkatit t tyre, i rrafshoi ata .
  ( Esh Shems 13-14. )
  [COLOR="Blue"]“ Eshte e vertete se te devotshmit do te jene ne xhennet e ne lumenj. Ne nje vend te kenaqshem, te Sunduesi I plotfuqishem.”COLOR] El Kamer 54-55[/  “ Te tillet jane ata, qe e vlersuan jeten e kesaj bote mbi boten tjeter, andaj atyre as nuk do t’u lehtesohet denimi, e as qe do te ndihmohen ata.” El Bekare 86.


  “A menduan njerezit te thone: Ne kemi besuar, e te mos vihen ne sprove?” El Ankebute 2
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  U tha atyre Profeti i All-llahut: “Lreni deven e All-llahut edhe te rendi i ujit”.
  Por ata nuk i besuan por e pren at (deven), e Zoti i tyre, pr shkak t mkatit t tyre, i rrafshoi ata .
  ( Esh Shems 13-14. )
  “ Eshte e vertete se te devotshmit do te jene ne xhennet e ne lumenj. Ne nje vend te kenaqshem, te Sunduesi I plotfuqishem.”El Kamer 54-55
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 27-06-2009 m 10:02
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Miqt dhe mbrojtsit tuaj jan vetm Allahu, i Drguari i Tij dhe besimtart q falin namazin dhe japin zeqatin, duke qen t prulur (n adhurim) ndaj Allahut.

  Ky (Kuran) sht nj Libr i bekuar, t cilin ta kemi shpallur ty (o Muhamed), si vrtetues t atij (Teuratit) q gjendet para tij dhe q t paralajmrosh popullin e nns s qyteteve (Meks) dhe ata q banojn rreth saj. Ata q besojn n jetn e ardhshme, besojn edhe n t (Kuran) dhe kujdesen pr kryerjen e namazit t tyre.

  Thuaj: “N t vrtet, namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime, i prkasin vetm Allahut, Zotit t botve.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •