Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28

Tema: Rugovizmi

  1. #21
    SHKOZA
    Anėtarėsuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
    ---
    Flm.,Shkoza,
    Nuk e njoh ate teritor pėr tė cilin po flet,por tė falemnderit pėr kėtė meselen....kenka e mrekullueshme..!

    ps.kur kam ken student, kam pasur njė mik(cimer) nga Malisheva dhe ai i tregonte kėto emra katundesh....
    -Po ti kenke njeri me fat...me e pas ngat kėtė farė burrit (eqen)....

    Shnet,
    Guri i Kuq i Rugovės
    Po bre e kam do fat edhe une ne fatkeqesi . Kam mujt me pase afer edhe ndonje me te zi , heheheh. Fundi i fundit ky eshte thi por ama eshte thi i imi.

    Shendet edhe per ty ne Rugoven tende dhe tonen


    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  2. #22
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-01-2009
    Postime
    129
    kam qen dhe jam ende nji simpatizant i rugoves
    por gjyshi i im ndjes past thoshte
    qka hupt mos u gjet
    e tash edhe une spo di kam ra ne dilem

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anėtarėsuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar mė parė nga shah_isti Lexo Postimin
    kam qen dhe jam ende nji simpatizant i rugoves
    por gjyshi i im ndjes past thoshte
    qka hupt mos u gjet
    e tash edhe une spo di kam ra ne dilem
    Nuk ėshtė kjo dilemė , ose tė paktėn e kam unė zgjidhjen .
    Zgjidh atė tė gjyshit sepse ka shumė e shumė shqiptar (Kosovarė) mė tė ditur se Rugova .




    Elvisi

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-07-2013
    Postime
    2

    Pėr: Rugovizmi

    Citim Postuar mė parė nga SHKOZA Lexo Postimin
    Per fat te keq edhe ketu me ka qelluar afer hahahaahah. Po kam prane edhe njerez te Pitkiviqt te ketij Gurit te Kuq.

    Eqrem beu qe permendet eshte nga nji lagje e Pagarushes qe quhet ,, Bajdan " dhe fort ju ka sherri bereqet . Perdoret neper popull nje thenjie per ta : ,, Ruaju sherrit Bajdanit dhe te shejtanit ''. Kam frike se Rugovizmin e pate zene sherri i tij. Hahahah.
    Tumiremeteshi edhe nje here, une vetem e shpreha mendimin tim per temen e nuk kam kohe te merrem me rugovizmin dhe gjerat qe kane vdekur moti.

    SHKOZA nga Prizreni
    hahhaa po kshtu shkoza osht ky citimi per bajdant hallall .. sepse un vi nga ky vend BAJDAN - PAGARUSH

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-03-2013
    Postime
    147

    Pėr: Rugovizmi

    Rugovizmi eshte nge levizje qe ka qen e gabuar dhe pasojat tash po i vuajm .Rugova me satelitet e vet ka merita por nuk i falet asnjeher mosangazhimi i saj per kanalizimin e gjerave .ne momentet kyqe LDK-ja ska ditur te kanalizoi gjerat .LDK eshte parti e kancellarive jo e terenit .LDK ka me humb ne tansi ka me humb edhe Prishtinen .LDK sduhet te meret me nostalgji duhet te kthehet sovranit te luftoii per popullin e jo per pushtetin .Ajo do pesoi nje debakel te madh politik mu per shkak te deshtimeve qe i ka be ne qeverisje dhe ne perzgjedhjen e njerezve tash me te konsumuar te lidershipit te vjeter qe skan me fuqi perkrahje ne mas .Rugovizmi eshte totalisht nje koncept utopist i cili ka demtuar proceset ne shoqeri per shkak se skan pasur guximin ne qastet konkretre te marin qendrime e vendime per shoqrin .LDK thjesht eshte e deshtuar sepse nuk ka vizon te mirfillt per rimekembjen e vendit .Lideret e saj jan lider te lodhet dhe te konsumuar pa as nje ndikim ne mas .Jan parti kancellareske dhe si e till do pesoi debakel politik .Pra ata do deshtojn .Do fitoin forcat e terenit dhe shantazheret .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bluey : 07-07-2013 mė 03:39

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979

    Pėr: Rugovizmi

    po shukatni e mos e permendni si shpesh se po kemi frig se mos po ringjallet
    rugovizmi dhe vet rugova
    Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  7. #27

    Pėr: Rugovizmi

    Shqiptaret nuk kan problem me vetedismin, edhe pse nje pjese e popullit tone ka nevoje per nje gje te tille.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem mos zhvillimin ekonomik e mireqesnejs se dobet sociale, edhe pse keto dy ceshtje jane goxha te ndjeshme ne jeten e pergjithshme te popullit.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem papunesine e varferine, edhe pse papunesia ne Kosove eshte goxha e larte me mbi 40%, dhe kjo ben qe nje perqindje e konsideruar e popullit jeton ne varferi te skajshme.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem tek besimi apo besimet fetare, edhe pse ne rasate besimi apo besimet fetare mund te jene probleme ne ceshtje te caktuara.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem as me neokapitalizmit / neoliberalizmit, edhe pse keto jane shpronsi te pronave publiko-shoqerore, jane deme te cilat shkaktojne edhe papunesine e varferine tek populli.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem as me nepotizmit e familjarizem, edhe pse qe te dyjat jane goxha demtuese per zhvillimin e shoqerise sone ne pergjithesi.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem as me krijimin OJQ-ve, edhe pse keto organizata ne raste mund te jene te ndikuara jo vetem nga Qeveria (pushteti), por edhe nga nderkombetaret, e ku ne raste keto OJQ zhvillojne politika edhe me te demshme se sa vet pushteti.

    Kosova dhe Shqiptaret nuk kan problem me vet Serbise (politikes shoveniste e armiqesore te saj karshi Shqiptareve), edhe pse orekset e synimet e Serbise jane per te okupuar sa ma shume territor e pasuri te Kosoves dhe Shqiptareve, etj etj,


    Mirepo Kosova dhe Shqiptaret kan problem dhe jane peng te nostalgjikeve dhe miteve!

    Nostalgjiket per ish shtetin “Jugosllav” – “Nostalgjiket Jugosllav” mundohen qe me cdo kusht te promovojne krijimin e nje krijese te re te quajtur KOMBI Kosovar, ne debate e intervista te shumta. E per fat te keq keta nostalgjik kane goxha hapsire ne mediume publike per kete promovim te tyrin. E mira dhe ana pozitive eshte se keta nostalgjik per "ish shtetin Jugosllav” – “Nostalgjiket Jugosllav” jane minoritare ne promovimin e kesaj krijese, nuk kane perkrahje te madhe nga populli si dhe nuk kane mundesine qe te bejne ndonje dem me te madh.

    Mirepo problemi me i madh eshte se Kosova dhe Shqiptaret jane peng i dy miteve, e ku per fat te keq jane te instaluar si sistem. Miti “Rugovian – Rugovizmi” dhe “Luftes se UCK-se”, dhe se te dyjat me pastaj e bejne Kosoven dhe Shqiptaret te kene probleme e te jene peng i te gjitha atyre te cilat i ceka me larte.

    Ne pushtetin lokal, ne Prishtine kemi te Instaluar mitin “Fryma Rugoviste - Rugovizmin”, ndersa ne ate qendror kemi te Instaluar mitin “Lufta e UCK-se”.
    Ne si popull e shoqeri mund te pajtohemi, e mund te mos pajtohemi me poltiken apo “Frymen Rugoviste - Rugovizmin” siq po quan LDK-ja dhe zyrtare te larte te saj. Ne si popull e shoqeri mund te pajtohemi, e mund te mos pajtohemi me ate “Lufta e UCK-se” ne kemi luftuar etj etj, siq po e paraqesin zyrtare te larte te partise ne pushtet PDK-se. Por qe te dyja partite me te medha ne vend njera me mitin e “Rugovizmit” –LDK-ja dhe tjetra me mitin e “Luftes se UCK-se” PDK-ja, po e mbajne peng Kosoven dhe Shqiptaret ne cdo aspekt, si ne ate Ekonomik e Social, e posaqerisht ne ate Politik. E ne gjithe kete situate rol te vecante (negativ) e ka edhe Bashkesia Nderkombetare (SHBA-te dhe BE-ja), sepse per hir te stabilitetit rajonal (dhe jo per arsyen e rregullimit te ceshtjes Kombetare te Shqiptareve), toleron edhe kete hajni, kete korrupcion, keto mite, etj etj. Dhe, se lufta apo beteja e vetme e te gjithe ketyre eshte vetem karshi LVV, me ane te propagandave e etiketimeve e me te ndryshme.

    Pra problemi kryesor e kyc eshte se Kosova dhe Shqiptaret jane peng te ketyre dy miteve “Rugoviste” dhe “Lufta e UCK-se”, ne nje mase te caktuar edhe te “Nostalgjikeve per ish shtetin Jugosllav”, si dhe toleranca e Bashkesise Nderkombetare ndaj ketyre miteve dhe nosltalgjikeve per hir te ketij stabiliteti rajonal. Por mos te harrojme se per te gjitha keto edhe ne vet si popull e shoqeri jemi fajtor me ane te neglezhences dhe mos veprimit tone kolektiv karshi ketyre padrejtesive.

    E vetmja zgjedhje per Kosoven dhe Shqiptaret drejt nje zhvillimi te sigurt ekonomik e social, eshte qe sa me pare te largojne nga mentaliteti i tyre keto dy mite.
    Natyrisht se duhet te respektohet te gjithe ata martire, te gjithe lufteterate e lirise etj, per kontributin e tyre qe dhane per kete gjysme lirie e pavaresi me sovranitet te cunguar. Por respketi ndaj ketyre nuk behet kur ne Prishtine LDK-ja ne emer te "Rugovizmit" e shkatron Prishtinen ne cdo aspekt, e po ashtu te njejten gje e ben edhe partia ne pushtet PDK-ja, ku ne emer te UCK-se vjedh e shkateron Kosoven dhe Popullin ne cdo aspekt!
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-03-2013
    Postime
    147

    Pėr: Rugovizmi

    Pajtohem me postimin e Ariani-TB.
    Rugovizmi ka qen i deshtuar e vetmja merit e Rugoves eshte se ka lidhur miqesi permanente me SHBA.Krejt gjanat tjera jan boshe ne rastet me te rensishme Rugova ka ikur pergjegjesive te veta si kryetar dhe e ka lan popullin e vet pa udheheqes.Te njejtin avaz e ka ba edhe Fatmir tezja ish presidenti i tu Kosoves.Edhe ne te kaluaren e pas luft6e LDK-ja i ikur by..te dhe ska mar mbi veti te organizoi popullin e vet .Fitorja e LDK e pas lufte ka qen pergjegje e popullit ndaj njerezve qe se diten te menagjoin pas lufte situaten.Kadal dal shkulanat duke ikur by..te e veta e lan ne dor popullin ne duar te matrapazeve dhe profitereve te pas luftes.E lan ket popull ne duar te haraqagjenjeve bashibuzukeve hajnave tradhtareve ,kuislingeve te pas luftes.LDK tash eshte nje parti pordhanash pleq qe buriten me presiedentin siq e quajn ata Historik te Kosoves .Figura emblematike te cilen ja ngriten ne mes qendres se PR nje shtatore konform figures se tij .Me nje dor te zgjatur si lypsar me nje palto te gjat si njerezit e pastreh qe qendroin pran kontonjereve .Kjo figur si ka pas meritat qe mu ne qender te Pr ti ngritet nje premendore e till prej 6 metrash e cila me plot kuptimin e fjales tregon ate gjenjen qe e ka len ky popullin e vet .Popullin e ka ber lypsar te papun dhe te shkret ne duar te haragjagjijenjve qe per interese te veta personale se lan sen pa ba .
    Rugova ne shtatore si lypsar qe e kan ber me nje dor te zgjatur duket se kerkon lemosh .E palltoja e tij simbolizon mjerimin qe e ka len ket popull ne duar te shkulanave e pordhanave qe slan gje ba be ne kuriz te populli tejet te manipuluar .E lan ne duar te sahanelepirsave dhe shantazherave te pasluftes qe krekosen ne emer te luftes slan sen pa ba mas luftes .Shkatrun vlerat dhe i formun pseudovlerat duke u thir ne nostalgjin e palaqos Rugoba dhe inferioritetit te tij bombastik ndaj popullit te Kosoves qe e lan si qdo her ne meshir te fatit .Andaj shkulanat e LDK-se se meritoin te jen ne ball te populllit .Me mir eshte me i zgjedh kta qe po bejn sarkazem me krejt lideret e Kosoves ma mir eshte ata qe bejn cinizem me te vetmin qellim te vedisoin ket popull te len ne duar te matrapazve .Partia e cial ben sarkazem te till ne llogari te pushteteve i tregon kti populli se krejt kto parti kan nje qellim te vin ne pushtet e te bejn qka tju doi qefi .Kjo parti e quajtur Parti e FORT (PF) ka nje mison cinik dhe me sarkazem e satir e me ironi te llojit konform partrive qe e rethoim ket Kosove .
    PF eshte grandioze me cinizmet e veta me satiren e vet jan siq ja bejn te rinjet te qart edhe spotet e tyre publicitare tregoin nje sarkazem ironik duke iu ber reklama relaksuese popullit nga genjeshtrat e te tjereve .Kjo parti eshte bombastike me sarkazmin dhe ironizimin e partive tjera sa qe dikush qellon dhe i kupton edhe seriozisht .Ironia e PF eshte qe populli me ne fund tja tregoi venin e merituar bajllozeve te pushtetit dhe harmonikave te pushtetit .
    PF eshte madheshtore me ironizime e cinizmin qe e ka tregu me pantoll te shkurter e me sako e manzhetne te kamariereve te restornatve qe tregon se ne menu jan populli e shrbysit jan mu ata qe pretendoin pushtetin .

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •