Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573

  Krijimet e mia pas leximit tė librit NIGHT nga Eli Wisel

  Pasi lexuam librin "Night" nga Eli Wisel kishim per te bere nje projekt dhe une zgjodha te shkruaja keto tre poezi me poshte.

  Autori i librit (cifut - jewish) ka qene ne shume kampe te Hitlerit dhe flet per jeten e tij. Tregon historine se si lane shtepite dhe bashke me familjen i hipen neper vagona treni si bageti. Me vone i mbyllen neper kampe si ashwitz. Mamane dhe motren ia dogjen qe kur vajten ne kamp sepse ishin te dobet per te punuar. Ky me babain punuan per shume vjete me radhe. Ne fund babai i vdes dhe ngelet vetem. U fut ne kamp ne moshen 15-16 vjecare dhe doli 18-19. Libri tregon ngjarje nga me te ndryshmet te kampeve por nuk dua te futem ne hollesira se jane shume depresuese.

  Keto jane poezite qe une shkruajta ne klasen e anglishtes te vitit te katert, gjimnaz.

  Escaping Spirit

  It’s now been three years
  Thee years without freedom
  Three years without God
  Three years of slow death

  Everyone is silent
  Life comes to a pause
  Our eyes want to cry
  Our spirit wants to escape

  Our bodies hungry
  Hungry for food
  Hungry for blood
  Hungry for strength

  Our spirit is hungry
  Hungry for a family
  Hungry for a joke
  Hungry for freedom

  I am now exhausted
  It hurts to talk
  My body is abandoned
  White light blinds my vision
  --------------------------------------------------------------------

  Selection eshte procesi i zgjedhjes per njerezit qe jane te afte per pune dhe atyre qe nuk jane dhe qe i dergojne neper furat e djegjes ose dhomat e gazrave helmus.
  Ky proces behej jave per jave neper kampe. Njerezit, lakuriq, kalonin perpara nje oficeri gjerman qe vendoste nese kaloni apo jo "selection". Nqs nuk e kalonin i digjnin. Autori i librit tregon sesi njerezit edhe pse skalatina, merrnin energji te vraponin me shpejtesi te madhe para oficereve qe te dukeshin te forte ose qe oficeri te mos kishte kohe tu kopjonte numrin nga kemisha. Disa te tjere ferkonin fytyren me shpejtesi te madhe qe tu skuqeshin faqet. Ja dhe poezi mbi kete proces.


  Selection

  Selection, a magic word
  Selection, eternal life
  Selection, a painful death
  Selection, struggle for life

  Selection, a call from God
  Selection, a gate to heaven
  Selection, a call from Hitler
  Selection, a gate to the flames

  Selection, an end to the suffering
  Selection, a nightmare cut short
  Selection, a hopeless spirit
  Selection, eternal sleep

  Selection, a bar of soap
  Selection, a ration of soup
  Selection, a pair of shoes
  Selection, a spoon left behind

  A body is turned to ash
  A spirit is set free
  A new life awaits me
  A life close to God

  ----------------------------------------------------------
  Fjalet "work for liberty = puno per liri" vendoseshin neper kampe si forme shprese per njerezit. Ironia e kesaj eshte se sado te punonin njerezit, snjehere nuk mund te dilnin nga kampet. Ishin te rethuar me tel me gjemba dhe teli mbante me qindra volt korend.

  Ja poezia mbi kete shprehje te kampeve "work for liberty"


  The rest work for liberty

  We left our homes
  We left our treasures
  We got on the train
  The train of death

  Red flames in the horizon
  New smell in the air
  Barbed wire all around us
  The terror sets in

  Tears of separation
  Families torn apart
  Last memory of mom
  Last memory of dad

  Some are shot
  More are burnt
  Few are electrocuted
  The rest work for liberty

  The end is now close
  Only few have survived
  The West sets us free
  God has heard our prayers
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 24-05-2002 mė 02:38
  Edi

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-09-2006
  Postime
  16
  Interesante qe paska teme ne forum per Elie Wiesel. Mr. Wiesel e njoh personalisht dhe e kam shume te afert. Eshte njeri energjetik dhe i mrekullueshem. Kur u prezantuam, nuk e njihja si autor (libri Night ketu lexohet neper shkolla te mesme, qe une s'i kam arritur), por tani do i them qe njihet dhe midis (ca) shqiptareve.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  24
  Ke te drejte.
  Night lexohet neper gjimnaze ketu dhe eshte pjese e curriculum per klasat
  e 10-ta.
  E lexojme si nje veper te mrekullueshme qe ilustron ne menyre shume te detajuar Holocaust. Une jap Anglisht ne gjimnaz ketu ne USA dhe faktikisht po pergatitem te mesoj Night se shpejti.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-06-2004
  Vendndodhja
  usa atlanta
  Postime
  89
  Poezit qe ke shkruar jane shum prekese dhe me vje mire qe ke gjetur ke krahasuar me jeten e tronditese dhe fatkeqe te popullit jewish.Poezit jane shkruar bukur me nje estetik pershkruar qe vje leht l duke u kuptuar nga lexuesi .Urime ne krijimtarin letrare ne gjuhe te huaja.

  Darzana

 5. #5
  Fine Wine Maska e ildushja
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajėr
  Postime
  832
  Kam shkruar dhe vete nje poezi qe me detyruan ta recitoja para shkolles o zot o zot, emocione te papara, do mundoem te gjej fletoren ku e kam shkruar... ah po pata nderin t'ja recitoja dhe Prof Eli Weisel.. :D

  Njeri i mrekulleshem... dhe Morning eshte liber i bukur, ne fakt ky te gjithe librat te bukur i ka.
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

Tema tė Ngjashme

 1. Libra te rinj
  Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-06-2009, 02:25
 3. Vdekja e leximit dhe Kainėt e librit - Agron TUFA
  Nga [xeni] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-04-2006, 05:19
 4. Lumturia E Librit
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-08-2005, 17:29
 5. Tollovia Dhe Arroganca E Librit Shqip
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2004, 20:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •