Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anëtarësuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    po te nderroheshin rolet do ndryshonin shume gjera...

    ajo me e rendesishmja se gruja do beje palle" ne thonjeza lart e poshte kurse ai ne shtepi me perparese tek gatuan dreken i lumtur....

  2. #22
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Do kisha dashur ta shof kete pune!
    Une ne shtepi,gruaja ne pune...ohhh!
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    46
    Njoh nje burre shqiptar qe e ka shume me te suksesshme sesa vetjagruan edhe pse kane mbaruar te njejtin fakultet.kur ka shpenzime i pranon parate e gruas,kur ajo i thote po eja punojme bashke,i pergjigjetse kush jam hyzmeqari jot!jam kaq e tentuar tjua them emrin!

  4. #24
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Do kisha dashur ta shof kete pune!
    Une ne shtepi,gruaja ne pune...ohhh!
    Shifni...
    Nuk qenka me domethene se deshirat duhet te te plotesohen menjehere pasi qe i deshiron. Mua njera mu plotesua pas dy vitesh, edhe pse me shume deshire talljeje ishte.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Cuna mos e boni ate gafe qe te merrni femra qe fitojne me shume se ju (me perjashtim te rastit qe te jene te ngjashme me bretkosat).
    Ignore List: Den Bossi

  6. #26
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Vllaj fillojeni nga majmuni dhe cojeni deri ke mashkulli modern pastaj.
    Kan dhan prova sa te sukseshem kan qene ato familje qe e kane ndertu familjen ne kete menyre. Tani nuk bohet fjale per barazine e burr-femer ne kete mes. Ktu po shko muhabeti burri me u bo gru dhe gruja burr. Pika par nuk ka lezet 1 her.

    Burri eshte ai qe duhet te kete distancen me femijet dhe ai qe sjell autoritetin ne shtepi, flas me traditen Shqiptare dhe ate qe ka miliona vjet qe eshte ndertu dhe me kafshet.. Sado autoritet te kete nena, "Nena eshte nene", nuk ka hijen e babes, te pakten keshtu mendoj une.
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  7. #27
    BUKURIA SHERRI I LUMTURIS Maska e koder kiss
    Anëtarësuar
    03-03-2006
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    206
    e pelqej mendimin tend por eshte shume larg me realen Ju flisni me traditen tuaj dhe jo ate shqiptare Qe ju nuk e keni idene

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216
    Pajtohem me mendimin se rolet janë të ndara nga vet natyra dhe thyerja e ketyre rregullave do të shkaktonte probleme të tjera. Përse vallë kur gruaja punon duhet të ketë edhe ndihmëse shtëpie, sepse përkujdesja që dora e femrës e ka për familjen (pastërtin, ushqimin, edukimin e fëmijëve) është më e shprehur. Nuk jam absolutikisht kundër asaj që gruaja të punoj, sepse duhet ta ketë ndjënjën e të fituarit të mjeteve materiale dhe normalisht të kontribuoj në bugjetin e familjes, por në këtë rast do të pësojnë së pari fëmijët, pastaj familja në tërësi. Burrit, së paku në shumicën e rasteve nuk i shkojnë përdore punët e shtëpisë, pastaj ai burrë që nuk është në gjendje të punoj jasht shtëpisë, zor se punon në shtëpi. Normal kur fëmijët arrijnë një moshë që mund edhe të ndihmojnë, atëherë nëna mundet të jetë më e lirë dhe të punoj, pse jo, por sërish burri nuk do jetë i mbyllur në shtëpi me përparëse të vënë dhe duke qëndruar në kuzhinë sepse në mentalitetin tonë ai më nuk është burrë???
    Kujtoj se një pjesë e antarëve të forumit nuk pajtohet me mua, por ky është mendimi im.
    Tek unë punojmë që të dy, unë 7 ditë në javë, kurse ajo 6 ditë dhe të them sakt tani edhe pak më duhet të shoj ta marr në punë, hahhaha (taksi vozitës), por e vërej se është më e qetë, por njëkohësisht edhe shpenzon më shumë (unë llogarisja që tani do ti dhimbsen parat dhe do të kursej, por ja e kundërta po ndodh). Pra nuk jam kundër që femra të punoj, por vaj halli nëse burri mbetet në shtëpi.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  9. #29
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Pse jo..Ide e mire eshte kjo
    Feel the pump √

  10. #30
    Made_In_Gallata Maska e Angjelini
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Tu Gjujt
    Postime
    473

    ?

    Citim Postuar më parë nga Mina
    Alban ka shume burra qe dredhin zinxhirin rrugeve, madje behen edhe xheloze per grate! A i thuhet burre ketij?

    Mina ke pyetur Albanin po te pergjigjem une
    jooooooooooo nuk i thuhet burre atij qe dredh rrugve dhe ka familje teter te jesh beqo?

  11. #31
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    hahahahahhahaha edhe kjo ngeli te degjoja nga shqiptaret zgjouni se po spunat ska ashure ne dark
    kot se thot

    no money no hon
    Partizoni

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Ard
    Anëtarësuar
    09-05-2004
    Postime
    504
    Prania e femres ne shtepi,kur femijet jane te vegjel,eshte me se e domosdoshme.
    Instikti i saj eshte i tille qe ajo te perkushtohet per gjithcka me dashuri dhe pergjegjesi.Imagjino,te kesh femije te vegjel e te punosh,e kur te kthehesh ne shtepi te presin nje mal me pune,plus kujdesi per femijet,eshte nje stermundim dhe stres i jashtezakonshem.Kjo sjell dhe kontradiktat mes ciftit pastaj.POr kur je ne shtepi,gruaja pra,ke nje program me te lehtesuar,gjithcka eshte ndryshe.
    Mendimi im,grate nuk jane kurre te barabarta me meshkujt,dhe pse ne e duam kete dhe po mundohemi se tepermi(nena-natyre i ka krijuar raportet te tilla),por gjithsesi mentaliteti ka ndryshuar.
    P.sh. nUk mund t'ja plasesh kalamajte burrit e te dalesh kur te te doje qefi sepse disa femra nuk e pranojne dot akoma se kane krijuar familje apo pergjegjesine qe duhet te kene ato etj etj.
    Burri ne shtepi e gruaja ne pune eshte e papranueshme,por nga njera ane eshte me mire,sesa te punoj burri e ta lere rrogen ne kumar(alla shqiptarce kjo),se ka burra e burra.Ehu c'me kane degjuar veshet e pare syte mua....


    Kam fatin qe jam ne shtepi,dhe programin e dites e kam shume te ngjeshur,arsyeja jane femijet.
    E quaj fat sepse po te mos qene mundesite,edhe une si te tjerat,do te punoja.
    Ndoshta ne ndonje te ardhme,do te dua te punoj,por 3-4 ore,me shume do me kruhet kurrizi pastaj )
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ard : 30-03-2006 më 02:53

  13. #33
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Nuk do te ishte ndonje gje e madhe

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    epo nga vllora s'do jene te tërrrë, vëdha.

    lol.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ChuChu : 30-03-2006 më 09:24

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e forever
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    396
    Citim Postuar më parë nga Kuqalashja
    epo nga vllora s'do jene te tërrrë, vëdha.

    lol.

    mire e ke kuqke, jo te gjithe kane si hobi si skafet dhe punojne grate per ta
    Liebe! liebe, lass mich los!

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e nimf
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Interzone
    Postime
    253
    Citim Postuar më parë nga Ard
    Instikti i saj eshte i tille qe ajo te perkushtohet per gjithcka me dashuri dhe pergjegjesi.
    Problemi ketu eshte influenca e te tjereve per te na treguar instiktet qe duhet te kemi si femra.
    Citim Postuar më parë nga Ard
    Imagjino,te kesh femije te vegjel e te punosh,e kur te kthehesh ne shtepi te presin nje mal me pune,plus kujdesi per femijet,eshte nje stermundim dhe stres i jashtezakonshem.Kjo sjell dhe kontradiktat mes ciftit pastaj.
    Kur ke femije te vegjel edhe burri eshte ne shpi dhe ti punon, atehere nuk te pret nje mal me pune kur vjen ne shpi pasi rrjedhimisht burri i kryen te gjitha. Ose, kur ke femije te vegjel, edhe te dy partnerat punojne, kur ktheheni ne shtepi edhe burri investon barazisht atehere gjithashtu nuk te pret nje mal me pune.
    Citim Postuar më parë nga Ard
    P.sh. nUk mund t'ja plasesh kalamajte burrit e te dalesh kur te te doje qefi sepse disa femra nuk e pranojne dot akoma se kane krijuar familje apo pergjegjesine qe duhet te kene ato etj etj.
    Kur te kem femije une perseri do dua te dal me shoqet. Ne keto raste pres tja plas kalamajte burrit sic mi plas ai mua kur luan poker me shoket. Kjo s'ka te bej fare me pergjegjesi familjare.

    Per vete mendoj me shume se grate ne ket rast, jane burrat ata qe diskriminohen. Kush s'do te rrij ne shpi tere diten. Mund te jete icik stres por s'krahasohet me stresin e 8 ore pune perdite. Burrat duhet te kene te njejtat te drejta te zgjedhin nese duan te rrine ne shpi apo jo

    ps. une s'kam as femije as burre.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Ard
    Anëtarësuar
    09-05-2004
    Postime
    504
    Citim Postuar më parë nga nimf
    ps. une s'kam as femije as burre.
    Qenke rehat ti zemra.
    Kjo teme s'eshte per ty atehere...lol...

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Shume ide e mire eshte!!!! Pse te mos bejme edhe ne grate e zgjuara nga nje cike karriere.
    Ignore List: Den Bossi

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Oj gra, kujdes me burrat mo i leni gjithe diten ne shtepi, se do ja u marrin komshijet...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-04-2006
    Postime
    31
    kur u njoha ne fillim me burrin tim isha studente me burse shume te mire. Me vone kur vendosa te jetoja me te nuk kisha me burse por kishim te dy nje restorant me qera ku une punoja kameriere e ai kuzhinjer. (ka mbaruar shkollen per kuzhine) un sja them fare kuzhines. Ishte lokali "yne" dhe nu kishim probleme por lodhesha shume, edhe shkollene lashe shume pas dore. Pas nje viti pune e shitem aktivitetin dhe burri punonte ne nje firme 8 ore une punoja 10 ore ne jave dhe vazhdoja shkollen. Isha shume e lumtur. Im shoq u merzit te ajo firma e donte te hapte nje lokal perseri. gjate disa muajve qe kerkonte per lokal e merrte nga shteti (europe) asistence une ne vend qe te isha e lumtur isha e merzitur, me dukej se sillej, kot, s me ndihmonte shume dhe edhe pse merrte 70 % te rroges pa punuar nuk ishim rehat. Tani ka hapur me nje shok lokalin e tij dhe deri tani jemi te kenaqur, e kam afer shtepise, ku shkoj e ha edhe une shpesh, meqe sme pelqen shume te gatuaj, vazhdoj shkollen, masterin tashti, edhe do bej nje beb (edhe nje muaj). Mendoj se ne fillim dua te merrem vetem me bebin dhe shkollen (aman kur po mbaron) dhe nese punoj vetem 20 ore ne jave maksimumi. per mua eshte shume e erendesishme familja, e eshte privilegj i madh te mund te rris e te shijoj femijet e mi, sdo ta ndryshoja me asgje ne bote. Ndoshta sepse jam mesuar te jem shume e lire e te zgjedh gjithmone se cfare dua te bej. edhe ne shqiperi krahas studimeve punoja mesuese private per femijet, vetem per qejfin tim, dmth te kem ´me shum pare xhepi. Ketu nuk eshte se jemi bosa, po jetojme normal, e nuk kam ate idene o burra te dy te mbytur ne pune te kemi super shpia e vila e makina, me mire me pak, po ama ti shijoj keto vite me femijet e mi. Pra jam e lumtur qe nuk duhet te punoj. Por nese per ndonje arsye apo nje tjeter biznesi i burrit nuk ecen mire, apo kemi probleme ekonomike a shendetesore une do te punoja pa diskutim dhe nuk do e kisha problem nese do duhet te mbaja familjen. Ajo qe sme pelqen jane ato njerez (vjehrra) qe thone djali im i ka bere te gjitha, eshte mundi i djalit tim. Une deri tani nuk kam ankesa, por degjoj te tjeret e me ngrihen floket perpjete. Te dy duhet te kontribojne ne menyra te ndryshme per familjes sipas prirjeve e aftesive personale.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Deklarata universale e të drejtave të njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Mirë se të urdhëroni në sofrën e Dibrës së madhe e të vogël
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 129
    Postimi i Fundit: 17-05-2010, 17:53
  3. Kush janë Dibranët ?
    Nga biligoa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
  4. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe të 1913 në Dibër
    Nga Apollyon në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 09:44
  5. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •