Close
Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 371
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Çfar’ i mungon demokracisë shqiptare, që nuk funksionon ?
    (Sa për hyrje në temë!)

    Nga: Astrit Kosturi


    Mos të na çudisin ndonjëri, të na mbush mendjen se jetojme në demokraci!
    Pershendetje z Astrit,une do thoshja shum gjera qe i mungojn demokracis te ne, por jan shum per ti permendur ne pak rrjeshta, dhe per kete po cek ato me kryesoret , sipas mendimit tim;

    1 Njerzit ne Shqiperi nuk din se kush jan dhe nga vin ( nuk njohin historin e tyre )ose e njohin shume pak, dikush mund dhe te qeshi, por historia luan nje rol te rendesishem ne zhvillimin e nje vendi, fjala vjen nese vllezrit tan qe po asimilohen jasht kufijve,po bien pre e mos njohjes se historis dhe rrenjeve te gjiuhes qe ata flasin,HISTORIA rrit krenarin dhe na tregon se si te mesojm nga te paret me bemat e tyre dhe gjithashtu ne pergatit te mos biem pre,nga pesimet e te pareve tan.

    2 Eshte se ne Shqiperi nuk ka demokraci ne familje (te pakten brezat para 90)familja eshte shkolla e pare dhe nese femijet nuk rriten ne nje ambient demokratik,ku te respektehot dhe fjala e tyre te merret parassyh dhe mendimi i tyre,kjo gje do i bente ata njeres te lire dhe do respektonnin dhe lirin e te tjereve, po tek ne ne te shumten e rasteve, per fat te keq Familja eshte akoma ne faza primitive, ku vetem i zoti i shtepis ka te drejten per gjithcka, qe ndryshe perkthehet ,tension,presion,stres,dhune,dhe te gjitha keto reflektojn dhe jashte familjes, mbase me shum nga qe ne mund ta hamendojm.


    3 Eshte se njerzit e kan keqkuptuar fjalen demokraci(nga mungesa e dijes ndoshta)demokraci nuk eshte ushqim i shpejte qe duhet fituar me cdo cmim dhe me ate qe denegjeron,por eshte pune e shpejt, me rregulla, me vlera,me nder, burreri, mirsjellje dhe gjithmon ne respekt te ligjit.

  2. #22
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Demokracia ne shqiperi eshte si nje femije qe sapo ka filluar te eci,bie ngrihet,bie prap ........
    dhe si ajo femija qe presim te na japin doren te ngrihemi.
    I mungone [B]pervoja[/B] qe vendeve te tjera iu eshte dashur vite qe ta fitojne.
    Nje femije gati njezete vjeç, që akoma nuk qendron në kembe, eshte barre e madhe dhe dhimbje per familjen. Pra, as'behet fjale që kjo demokraci të na sherbeje.
    Edhe koha do beje të veten, por duke mbajtur serir dhe me kaq indiferentizem, në vend të demokracise po montohen elemente të krimit të organizuar. Shoqeria, çdo grupim, duhet të organizohet konforme rregullave dhe ligjeve per te qene çdo levizje dhe grupim legal, dhe me zerin e vet, duhet të thoje se "jemi dhe ne, jemi prezent".
    Kjo eshte e rendesishme, eshte amortizatori mes ligjevenesit, shtetit dhe njerezve, popullit dhe interesave te tij. Dhe jo kreret të synojne pushtetin dhe prona prej tij, por opozite pa kompromise në kurriz të antareve. Që ketu fillon funksionimi i demokracise, me rregulla e shanse per te gjithe.
    Pershendetje Izadora!

  3. #23
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga Plot Lexo Postimin
    Cfare i mungon?
    Nuk i mungon gje. Vetem se duhet llomotitur me pak. Dhe pastaj OK.

    Ne demokraci, nëse nuk "llomotit", (dhe nuk e kam fjalen per muhabete rakie dhe rruge), atehere vendim marresit dhe ekzekutuesit, që do të ishin të njejtet njerez, do te ndjeheshin në parajse.
    Vetem atyre që perfitojne në kurrizin e shoqerise, duan te shuajne cdo zë e llomotitje, siç i quan ti. Kjo, që perpiqemi së bashku, per të vene në levizje dhe per të emancipuar shoqerine, eshte pune fisnike.
    Zoti, na ka bere të ngjajme me njeri-tjetrin, por edhe të ndryshem. Secili prej nesh, e ka nje mision prej tij, edhe pa qënë teolog !

  4. #24
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Vetem nji fjale e tregon te gjith: ligji


    Shqiperine nuk ka per ta ber as Sali Berisha dhe as Edi Rama e as PD apo PS...



    Shqiperia nuk do eci asnjehere perpara ose te arrij standartet Evropiane ne qoftese nuk arrin te behet nje vend me ligje te forta. Ligji i fort dhe i rrept e ben vendin demoktratik, qe i lejon qeverise te bej zgjedhjet me te mira, dhe te drejtat e njeriut qe te jet i lire qe te zgjedhi nje te ardhme sa me te mire, duke patur kushtet.
    Il Club Più Titolato Al Mondo

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Patrioti
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    Neumuenster
    Postime
    347
    Funksionimi normal i demokracise, nenkupton nje funksionim normal te ligjeve (sipas parametrave te pranuar perendimor) qe kane te bejne me te drejtat e njeriut, ligjeve qe rregullojne maredheniet midis shtetit dhe individit, shtetit dhe bizneseve, bizneseve njeri me tjetrin etj etj.
    Ne letra ne keto ligje i kemi, gjithsesi te gjithe jemi deshmimtare te nje demokracie qe ka akoma rruge per te bere. Pse? Sepse ligji nuk zbatohet. Nepunesi i administrates (qe perfaqeson shtetin) e ka marre vendin e punes jo ndershmerisht, me para, lidhje familjare, partiake etj, ndaj dhe nuk kujdeset shume per zbatimin e ligjit, sesa per te nxjere parate qe ka paguar, apo per ti kthyer nderin "partise" qe e vuri ne ate post. "Partise" gjithashtu i intereson kjo lloj amullie, sepse e ka me te lehte per te zbatuar programin dhe te fshehe gabimet. E gjitha kjo rezulton ne klientelizem, ne nje shtet te stermadh e jo efikas - strehe e sigurte per mitingashet partike.
    Jemi ne kohe zgjedhjesh dhe shikoni si eshte elektrizuar situata. Krahasoheni me situatat zgjedhore ne Europe apo ameriken e veriut. Pse gjithe ky ndryshim? Sepse njerezit ne perendim kane bizneset/punen e tyre dhe si plas shume per shtetin, por nga ana tjeter e dine se sido qe te vije puna politika e shtetit ne lidhje me biznesin/punen e tyre do mbetet e pandryshuar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Patrioti : 29-06-2009 më 17:13
    Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

  6. #26
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anëtarësuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Nqs e marrim demokraci ne kuptimin e vertete te fjales... Cili shtet i botes aplikon 100% demokraci te mirfillte??? Asnje,sepse gjithmone teoria me praktiken ndryshon,ashtu sic u aplikua komunizmi qe ndryshonte shum nga teorite marksiste.

    Shqiperia,ne krahasim me vendet e tjera demokratike,ose me mire te them vendet perendimore qe kishin demokraci, e njohu von kte fjale. Ne vendet e tjera kishte ndodhur ndryshimi i teorise dhe praktikes me kohe, kurse Shqiperise po i servirej nji demokraci e "perpunuar". Nji rregjim komunist,qe te fuste ne burg vetem nqs permendej fjala demokraci,pati edhe pasojat e veta pas renjes se tij.
    Njerzit e pane demokracine si rruge te hapura per ne vende te tjera,si zhvatje parash nga ku te mundnin, si lirine e tyre individuale... dhe kto gjera po i kryenin me nje pasion aq te madh sa ose e harruan se ca donte te thote demokraci,ose nuk e kane ditur ndonjehere...

    Demokracia ne Shqiperi erdhi si ajo drita verbuese per syte pasi ke ndenjur me vite me rradhe ne erresire,dhe kjo drite u hoqi shikimin shqiptarve, dhe shqiptaret akoma vazhdojne te jene te verbuar nga kjo drite,edhe tani pas kaq vjetesh, sepse mendojne se kane arritur ate qe kane dashur per 50 vjet...LIRI...por harrojne qe demokracia vetem u serviret, dhe duhet ata ta gatuajne ate, dhe jo ta marrim llokum ne goje e te jetojne me te te perqafuar pa ndryshuar asgje...

    Nuk eshte injoranca ajo qe sjell mungesen e shum faktorve demokratik, eshte nje pushim pas nje lodhje 50 vjecare... Tani duan vetem te flene gjume, te marrin ate qe u jepet, sepse jane te lodhur... Nqs ky rregjim i ri ka sjelle dicka, ai ka qene vetem dembelizmi i popullit shqiptar, dhe nje takim truri duke menduar se tani jemi te lire...
    Really Dude... Get A Life!!!

  7. #27
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Nqs e marrim demokraci ne kuptimin e vertete te fjales... Cili shtet i botes aplikon 100% demokraci te mirfillte??? Asnje,sepse gjithmone teoria me praktiken ndryshon,ashtu sic u aplikua komunizmi qe ndryshonte shum nga teorite marksiste
    Demokraci eshte ne Amerike o shoqe. Mund te vrasesh ke te duash edhe te deklarohesh me te meta mendore. Kjo eshte demokracia, ku te ta fusin.

    Ne thelb ska sistem me te mire se komunizmi. Por ce do qe nuk arrihet asnjeher.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  8. #28
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anëtarësuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Demokraci eshte ne Amerike o shoqe. Mund te vrasesh ke te duash edhe te deklarohesh me te meta mendore. Kjo eshte demokracia, ku te ta fusin.

    Ne thelb ska sistem me te mire se komunizmi. Por ce do qe nuk arrihet asnjeher.
    Amerika eshte nje nder vendet qe futet ne rregjimet mikse mor shok,edhe pse ka qene e para qe ka pas nje demokracia afer te pastres njeher e nje kohe, Sot ka ndryshu gjendja. Mund te thush vendet nordike po,qe jan shum afer ksaj fjale.

    Sikur komunizmi te aplikohej tamam si teoria e tij, sdo kishte kaq urrejtje sot per kte rregjim..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Adaes : 29-06-2009 më 18:05
    Really Dude... Get A Life!!!

  9. #29
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga skuthi_vogel Lexo Postimin
    Xhaxhi Titi ...
    Me duket se nostalgjia per "Demokracite Popullore" nuk te paska leshuar. Per sa i takon rekomandimeve ne burokraci (shoqeri, miqesi, farefis, etj.) ekzistojne pothuajse ne te gjitha vendet e "Demokracise Perendimore". Them pothuajse, pasi nuk jam i sigurte per vendet skandinave.
    Tek kaosi institucional ndikon shume nderrimi i administrates shteterore, nqs ndryshon krahu politik i drejtimit te ekzekutivit, edhe ne nivelet me te ulta. Kjo, per shkak te nje Ligji Pune aspak efiçient, per mungese te sindikatave dhe per moszbatim te ligjit (edhe pse cope-cope) nga ana e ekzekutivit.
    Pergjithesisht, ke te drejte, por jemi deshmitare dhe kushdo le ta verifikoje atje në lagje, në fshat apo qytet, që merren me hallet tona dhe gjoja bejne ato punet publike, ca njerez anonime dhe të paafte. Gjithashtu, eshte shqetesuese, që njerezit nuk marrin pjese fare, në projektet strategjike, në vendimmarrjet që japin impakte të drejtperdrejta tek popullata, tek ekonomia dhe jeta e tyre. Dhe çuditerisht heshtje, kemi besim tek partia, i di vet shteti punet e veta... !!???
    Se fundi, akoma s'e mbarove ate dreq tatuazhi?

  10. #30
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga POKO Lexo Postimin
    Tek shoqeria shqipetare problemi kryesore eshte qe i mungon dajaku.Ky popull eshte mesuar me dajak mer vlla.Ne i bejm te gjitha punet mee ypppp xhixhiiii,dal ku te dali
    Tamam, vetem se po e them me fjale te tjera, siç e kane nenvizuar mjafte miq me larte. Themeli i demokracise, eshte ligji, garant i te drejtave te mia, te tua, te atyre, eshte ligji. Kush e kontrollon zbatimin e ligjshmerise? A ka populli, pra, neve mundesi të kerkojme, apo te ndikojme tek ligjvenesi, per ate çka na dhemb më shume në grupin tone, në lagjen tone, fshatin, apo per nje problemin tone te njejte?
    Që ketu fillojne, ingranazhet e demokracise!

  11. #31
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Te nderuar ILMGAP, mondishall, Sulioti, Juanito, Adaes, Isomer, patrioti, apollon, niku etj. etj. që nuk mundem t'u kthej pergjigje veças dhe e di që më mirekuptoni....
    Kjo eshte tema nga më seriozet dhe që dua ta finalizoj me kontribute konkrete, pa perfitime personale, por duke humbur nga vehtja, siç kam bere deri me sot. Gjithe kjo kohe tranzicioni, ka qëne e mjaftueshme, per të nxjerre mbi siperfaqe bezhdile dhe jashteqitje të kombit, por edhe njerez me histori të sukseshme personale kudo neper shqiperi dhe neper bote, heronj të vertete, që kane bashkejetuar në vuajtje ekstreme me të keqen, por asnjehere nuk jane pajtuar me të, nuk kane ulerire dhe nuk kane pranuar të jene pjese e lukunise, që ka pushtuar vendin dhe jeten në çdo qelize. Pra, ky eshte kriteri i vetem që na bashkon dhe që duhet ta bejme me shume njerez kudo jane dhe që duan të bejne te njejten gje, te kontribuojne! Dikush, e kishte merakun se çdo shqiptar paska faj, se secili te gjeje fajin...!
    Personalisht, nuk ndjej faje, perkundrazi në vazhdimesi, në gjithe keto vite kam bere punen time, kam dhene kontributin tim dhe perveç kostos morale dhe materiale që kam marre, asgje s'kam perfituar, asgje po e perserise, sepse ka qene e piste dhe e dallaveres, vetem kam dhene dhe pranoj që kam marre pervoje te hidhur mbi te keqen e madhe në kete vend dhe eksperiencen per ta luftuar dhe per te mos u pajtuar kurre.
    Shqiperise, asnjehere nuk i kane munguar burrat!
    Ju pershendes dhe ju ftoj ne diskutime!

  12. #32
    I nderuari Astrit
    të nderuar forumistë.
    Pasi shkrova një shkrim bukur të gjatë e të përmbledhur duke u bazuar(dhe duke u përgjigjur) në shkrimet tuaja, u pendova dhe e fshiva.
    Besoj ta kemi diskutuar dikund nëpër forume, por meqë jam një cikë me nerva të tendosura, po them këtë: " Ai që ka qenë dje i poshtër është edhe sot".... Me ardhjen e DemoNkracisë Kakokracisë iu hap goja të poshtërve që sot s'kanë të ndalur.

    Është turp të thuhet se në trojet shqiptare ka demokraci. Biles po the i demokraci kësaj shqiptare e fyen demokracinë e mirëfilltë. Në trojet shqiptare ka një anarki të llojit të vecantë e shumë të rrallë në botë. Unë shpesh jam kaq pesimist se do të bëhet mirë në trojet shqiptare, sa shpeshherë them: "as ai që ka lindur sot s'do ta arrijë këtë".

    Prandaj, i nderuari Astrit dhe forumist tëtjerë nuk duhet frikësuar temave tabu. Ai që merret me shkrime e me gazetari, po edhe secili qytetar i lirë mbi të gjitha duhet të ketë një shpirt revolucionar! Ka kaluar koha e bajraktarëve dhe e farefsinisë! T'i kthehemi punës për së miri e për së mbari!

    Unë, si ngahera përherë do të jem me ata që e duan prosperitetin në trojet shqiptare!

    Me respekt për JU,
    Adem GAshi, Danimarkë

    P.S. Megjithëkëtë prapë i qendroj besnik asaj që kam thënë kaq herë: Na duhet një emancipim gjithëpopullor. Na duhet një mentalitet tjetër gjithëpopullor!

    P.S.2. Ja po i shtoj edhe nja dy aforizma të Sami Frashërit:

    511. Nuk mund t’i shërbejnë një kombi ata që nuk janë të pajisur me moral të mirë.

    859. Gjithësecili është i detyruar t’i shërbejë atdheut të tij pa shpërblim, nuk është për
    t’u qortuar edhe ai që i shërben atdheut të tij dhe shpërblehet; por s’ka poshtërsi
    më të madhe se të vesh atdheun në rrezik për interesa personale
    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 29-06-2009 më 20:21
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Çfar’ i mungon demokracisë shqiptare, që nuk funksionon ?
    (Sa për hyrje në temë!)

    Nga: Astrit Kosturi


    Mos të na çudisin ndonjëri, të na mbush mendjen se jetojme në demokraci!
    Se gjithë kjo, katraurë dhe liri darviniane, është demokraci, se gjithe kjo rrapëllimë retorike për gati 20 vjet, eshte e shumepritura demokraci. U bë kohë e gjatë, që veçanërisht pjesa e mençur e kësaj shoqërie, ka ngrënë sapunin për djath, teksa përpëlitet nën morsën shtërnguese të uzurpatorve dhe grabitësve të kësaj gjëje kaq të çmuar, të këtyre ndjenjave të bukura të shqiptarëve, të mbajtura të burgosura për dekada me radhë.
    Kaq budallenj dhe të cektë paskemi qënë, teksa si një popull i tërë vetëm kemi shpresuar në inaktivitet dhe në pritje se do vinte si dhuratë, si keqardhje e të tjerëve për vuajtjet tona pafund? Gjithnjë pritje, gjumë dhe përgjumje rreth llafeve dhe thashethemeve të llumit të kafesë, në lokalet pafund.
    Dhe nga ana tjetër, ustallarët e pangopur për sundim e pasuri dhe elita mafioze politike e bërë tashmë anishqiptare dhe antikombëtare, u vu në shërbim të vetes së tyre dhe të huajve. Teksa kemi pritur e shpresuar, na e konvertuan diktaturën në anarshi dhe këtë na e kane shitur në vijimësi për demokraci. Kështu e ndërtuan që në ditët e para, me teorine e tullës së parë më hile, duke shfrytëzuar mungesën e dijeve dhe qënien të papërgatitur të një populli të tërë për sistemin e ri, të ardhur bashkë me erërat e lindjes të mbarsura me liri dhe shpresë dhe të nxitura nga perëndimi, që në ato vite eksportoi aq bukur krizën e thellë ekonomike, që sot është bërë rrezik edhe mw evident.
    Doja të ndaja, me gjithe antaret e këtij forumi shqetesimin jetik shqiptar dhe mbare kombëtar dhe në të njëjtën kohë pasi të japim mendime se si funksionon një demokraci reale, le të gjejmë deformimet e bëra, të kësaj anarshie dhe kaosi institucional dhe shpirtëror me emrin demokraci dhe të japim rrugët e zgjidhjes.
    Shumëkush prej nesh, ka vite që mediton, vuan dhe perpiqet të punojë për këtë dhe mendoj se ka ardhur koha e një bashkëpunimi real dhe të vërtetë.
    Si fillim, ju ftoj të jepni mendimet tuaja, për bazën ideologjike dhe teorike të funksionimit të sistemeve me bazë demokracinë, të evidentojmë shtyllat kryesore që i mungojnë për ta mbajtur më këmbë e në funksion demokracinë shqiptare dhe më pas të materializojmë qëndrimet tona me veprime konkrete demokratike.
    Njerez te rinj,qe mbas kater vjetesh,duhet ta ndjejne veten te plakur.

    Demokracia,do te thote:populli qe komandon.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga Astrit Kosturi Lexo Postimin
    Tamam, vetem se po e them me fjale te tjera, siç e kane nenvizuar mjafte miq me larte. Themeli i demokracise, eshte ligji, garant i te drejtave te mia, te tua, te atyre, eshte ligji. Kush e kontrollon zbatimin e ligjshmerise? A ka populli, pra, neve mundesi të kerkojme, apo te ndikojme tek ligjvenesi, per ate çka na dhemb më shume në grupin tone, në lagjen tone, fshatin, apo per nje problemin tone te njejte?
    Që ketu fillojne, ingranazhet e demokracise!
    Pershendetje!
    Astrit , ti nuk mund ta vlersosh realitetin ne menyre objektive.Ti ke ne koke nje software komunist.Kjo vertetohet nga theniet e tua ,se demokracia erdhi nga lindja , se eshte perendimi, qe eksportoi krize ekonomike dhe ben lidhje te krizes qe na paska eksportuar perendimi, me krizen ekonomike qe ka perfshire tere sistemin sot.
    Or Astrit, me cilin vend perendimore pate lidhje ti qe te eksportoi kete krize?Ju dhe partia juaj komuniste e izoluat shqiperine dhe e kthyet ne nje, ne nje burg masiv, ku luhej me shpirterat njerezore si ti ngrefej demonit Hoxha.Kerkush nuk ka mundur te kete as kontaktin me te vogel me shqiperine. Ne shume shpejt i ngjasuam nje konserve peshku te skaduar e te fryre nga fermentimi.Partia juaj nuk beri politike te jashteme, por u sollen si bukeshkale dhe mosmeirenjohes dhe me ato vende qe mund te na jepnin nje ndihme.Kjo ndjesi reflektohet dhe ne tere bashkesin e majte dhe sot.Ti cenon perendimin kur ai po mban 1.2 miljon shqipetare me buke, ne nje kohe kur ka mijra probleme per vete.Ai po te jep para per tu zhvilluar, ne infrastrukture, ne arsim, per ndertimin e prodhueseve te energjise,, te fabrikave te cimentos qe banesat te na dalin me kostote ulet , me para per invetime te gjitheaneshme per shfrytezimin e resurseve qe natyra na ka dhuruar, me para per te ndertuar deri institucionet. Por, pervec kesaj ndihme monetare ato kane krijuar me qindra OJQ per te kontribuar ne kapercimin e problemeve sociale, qe populli yne po reflekton, ne keto momente te tranzicionit.Prania e tyre eshte kudo dhe ne sens te mire. Pranine e tyre e ndjeme dhe ne cdo cak te shtepise, si ne librat , arredimin, veshjet,gatimi,paisjete kuzhines elktroshtepiaket qe ju i jepnit me autorizim.Por dhe ne WC ndjejme evolim prej tyre duke na mesuar dhe me dhier ule e me lexu gazeten e kete jo me e perdor per tu fshire si ne kohen e demonit.Ore je ne terezi ti. Sot ti ke nje stacion televiziv ke nje shtepi te mire , ke mundesi te arsimosh femijet si e duan ato, ke mundesi te hashe e te pish cfar don ti, njelloj si nje mbret.Por ty nuk te mjaftojne keto pasi softwari yt te meson se eshte me mire te jesh bark bosh e me arna ne by.the se keshtu je me i mire, me i bukur, me i besueshem per te permbushe ate qe kerkon partia -Per te krijuar sa me shume drama me shpritra njerzore, per te mbajtur ne tutele kedo qe akomulonte dije,per ta bere te dridhej para nje te rreckosuri, funderrine , nje sekretari partie,personazhe i filmave horror.

    Demokracia o Astrit nuk prodhon njerez por jane njerzit qe e vndosin ate. Si eshte niveli edukativ , kulturo por dhe ekonomik, ashtu do te jete dhe demokracia e krijuar prej tij.Ta kam thene dhe nje here tjeter.Jo gjithmone intelektualet sjellin progres ne shoqeri. Shume prej tyre, kane interes te ruajne gjendjen ne te cilen po munden te perfitojne ne menyren me te pa cipe.Shume prej tyre sjellin regres. Nje pjese fare e vogel eshte ajo qe behet kritike, qe zgjon shoqrine nga gjumi dhe e orjenton ne nje rruge te mirefillte.Shume shkojene dhe ne perendim por tepakte jane ato qe marrin guximin e te godasin sistemin, per nga moren shkas per tu larguar.Shikoi dhe ne forum sa te tille ke, qe u larguan ne vendet perendimore prej mungeses se lirise, perj veshtiresise ekonomike rrjedhoje e sistemit komunist, e perseri qendriojne jo kritike, por ne te njeten llogore me prindrite tyre mekatare.Keto lloj intelektualesh e sidomos ato te pendes, ngjasojne me nje depo armtimi qe dhe perse ne proces demolimi marrin jete njerzish.Une nuk uroj qe ti te jesh ne kete vlersim, por nga mendesite qe ti sjell, me detyron te aludoj.Ke munguar ne forum gjate kohes se fushates. Natyrisht qe ke pase pune ne TV tende.Por, fushata nuk ka mbaruar as per PS dhe as per PD. Ajo ka mbaruar per LSI, e cila ne cdo fushate kthen ne vegla te saje, te gjitha TV lokale te cilat gjithmone jane ne krize, duke i mashtruar me aftesine prej rrugaci ordiner, fashataresk.Ti je nje vikime e tij , por dhe te pelqen te jesh viktime,pasi une e shikoj se cfar ti reflekton.Ti shtiresh si i dhunuar , ti shtiresh si i mohuar, ti hqesh per demokarci, ti ankohesh per lidera, ti prononcohesh ne shumes, por ne mes vargjesh, len te kuptosh se i duhet ngulur thika vetem njerit, Berishes.Perse nuk na the nje emer mer zot , perse s'na dhe nje shembull me personalitet, perse nuk thua troc qe "iksi "eshte njeriu i duhur ,ashtu sic bej une apo te tjere ketu.Ti fshihesh mes vargjesh, mes nostalgjishe, sic bejne dhe te perferuarit tuaj, qe qajne viktimen qe vete krijojne.Keshtu ishit ne 50 vjet , keshtu jeni dhe sot e perse nuk do te jeni dhe ne te ardhemen?
    Eh, gjithsesi te kerkoj ndejese, per ashpersine me te cilen replikoj, por dhe une kam te metat e mija, dhe une kam nevoj te ndryshoj ,dhe une jam ne proces, por sa e veshtire.E kaluara ka plagosur rende ndergjegjen time ,ka kultivuar kaq shume urejtje, sa zor se gjej sherim.Fundja une jam viktima qe ju linit pas duke hecur pepara me shpate ne dore per te ndertuar endren tuaj komuniste. Shpesh ndejhem keq kur kujtoj intelektuale fisnike qe kane vuajtur shume me teper se une dhe qe mbajen nje qendrim me paqesor.Tek "panorama"lexova nje artikull ku Suzana Arbenori, tregonte se Pjeter Arbenori i shoqi i saj, nuk u tregonte femijeve per vuajtjet e tmerrshme te tij ne burgjet e diktatures." Nuk dua ti ushqej ato me urrejtje "- thoshte shpirti njerezor, mbi te cilin demoni kuq,ushtroi gjithe fuqine e tije mizore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 29-06-2009 më 20:54

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mondishall
    Anëtarësuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Postime
    2,690
    I dashur Astrit! Me shume se pershendetja perfshirese mes disave, do preferoja vazhdimesi bisede konkretisht. Sepse, keshtu anashkalohet nje bisede qe une e quaj domethenese dhe pret, ne mos fundin, dicka afer tij. Vete thua qe pret mendime ketu, por ketu nuk kemi te bejme me nje emison mediatik, ku dikush eshte drejtuesi e te tjeret te ftuarit. Nese falenderimi tend per pjesemarrje eshte thjesht per kete, atehere tema humb kuptimesine dhe qellimin e saj dhe kthehet ne forme spektakli. Apo ta marr per aprovim te asaj qe une shkruaj? Po ta marr per te tille, thjesht per korektese dhe respekt bashkbiseduesi, duhet vazhduar nga ty, qe dhe te tjeret te kuptojne qe jo cdo debat eshte nje pergjigje dhe jo cdo pergjigje eshte nje argument. Sikurse jo cdo pranim i fillimte i dickaje, eshte pranim, kur pas tij vazhdohet me nje, por..... Besoj se me kupton...
    --------------------------------------------------------------------------
    Dëshira shpesh bëhet pjesë e absurditetit në të shprehur, por edhe e shprehjes së të vërtetës, edhe pse të parealizueshme.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Patrioti
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    Neumuenster
    Postime
    347
    A jo jo Anesti. Ti paragjykon apriori Astritin, merr monopolin e se drejtes dhe fillon e jep leksione demokracie nen masken e antikomunizmit.
    Pyetja eshte e qarte: Cfare i mungon demokracise shqiptare?
    Ligji?
    Zbatimi konseguent i tij?
    Mentaliteti i trashguar shqiptar?
    Apo ndoshta faktore te tjere?

    Pyetja sic e thashe eshte direkte dhe kerkon pergjigje konkrete dhe jo sofizma koti ne mbrojtje te Sales. Me poshte permende Pjeter Arbnorin. Njeri me zemer te madhe qe une kam pasur fatin ta njoh.
    A e din fundin politik te Pjetrit?
    Po te njerezve te tjere perpara dhe pas tij?
    C’ndodh me PD nese Sala nuk mundet apo nuk do qe te vazhdoje me jeten politike? Ja ta them une. Do kesh PS ne qafe per te pakten nja tre legjislatura. Ky eshte rezultati i nje partie demokratike pa demokraci.
    Mungesa e demokracise (nga te dyja partite) ka 20vjet qe reflektohet haptas ne tera nivelet e aparatit shteteror, bile edhe ne ato institucione qe duhet te ishin krejtesisht te pavarura. Punonjesit e aparatit shteteror etiketohen nga brenda si "socialiste" apo "demokrate". Njerez te afte spostohen direkt pas zgjedhjeve, packa se jane shpenzuar para nga shteti per specializimin e tyre. Vendin e tyre e zene militante te paafte, apo te tjere qe kane mundesine per te paguar. E gjithe kjo lloj specie gjate gjithe kohes rri me friken e shefit te madh dhe mbas kater vjetesh vegjetimi ngrejne koken, fillojne e nuhasin dhe... hop bejne gati flamurin tjeter se ku i dihet.

    Miqesisht
    Ndryshuar për herë të fundit nga Patrioti : 30-06-2009 më 02:28
    Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

  17. #37
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Astrit , ti nuk mund ta vlersosh realitetin ne menyre objektive.Ti ke ne koke nje software komunist.Kjo vertetohet nga theniet e tua ,se demokracia erdhi nga lindja , se eshte perendimi, qe eksportoi krize ekonomike dhe ben lidhje te krizes qe na paska eksportuar perendimi, me krizen ekonomike qe ka perfshire tere sistemin sot.
    Or Astrit, me cilin vend perendimore pate lidhje ti qe te eksportoi kete krize?Ju dhe partia juaj komuniste e izoluat shqiperine dhe e kthyet ne nje, ne nje burg masiv, ku luhej me shpirterat njerezore si ti ngrefej demonit Hoxha.Kerkush nuk ka mundur te kete as kontaktin me te vogel me shqiperine. Ne shume shpejt i ngjasuam nje konserve peshku te skaduar e te fryre nga fermentimi.Partia juaj nuk beri politike te jashteme, por u sollen si bukeshkale dhe mosmeirenjohes dhe me ato vende qe mund te na jepnin nje ndihme.Kjo ndjesi reflektohet dhe ne tere bashkesin e majte dhe sot.Ti cenon perendimin kur ai po mban 1.2 miljon shqipetare me buke, ne nje kohe kur ka mijra probleme per vete.Ai po te jep para per tu zhvilluar, ne infrastrukture, ne arsim, per ndertimin e prodhueseve te energjise,, te fabrikave te cimentos qe banesat te na dalin me kostote ulet , me para per invetime te gjitheaneshme per shfrytezimin e resurseve qe natyra na ka dhuruar, me para per te ndertuar deri institucionet. Por, pervec kesaj ndihme monetare ato kane krijuar me qindra OJQ per te kontribuar ne kapercimin e problemeve sociale, qe populli yne po reflekton, ne keto momente te tranzicionit.Prania e tyre eshte kudo dhe ne sens te mire. Pranine e tyre e ndjeme dhe ne cdo cak te shtepise, si ne librat , arredimin, veshjet,gatimi,paisjete kuzhines elktroshtepiaket qe ju i jepnit me autorizim.Por dhe ne WC ndjejme evolim prej tyre duke na mesuar dhe me dhier ule e me lexu gazeten e kete jo me e perdor per tu fshire si ne kohen e demonit.Ore je ne terezi ti. Sot ti ke nje stacion televiziv ke nje shtepi te mire , ke mundesi te arsimosh femijet si e duan ato, ke mundesi te hashe e te pish cfar don ti, njelloj si nje mbret.Por ty nuk te mjaftojne keto pasi softwari yt te meson se eshte me mire te jesh bark bosh e me arna ne by.the se keshtu je me i mire, me i bukur, me i besueshem per te permbushe ate qe kerkon partia -Per te krijuar sa me shume drama me shpritra njerzore, per te mbajtur ne tutele kedo qe akomulonte dije,per ta bere te dridhej para nje te rreckosuri, funderrine , nje sekretari partie,personazhe i filmave horror.
    Demokracia o Astrit nuk prodhon njerez por jane njerzit qe e vndosin ate. Si eshte niveli edukativ , kulturo por dhe ekonomik, ashtu do te jete dhe demokracia e krijuar prej tij.Ta kam thene dhe nje here tjeter.Jo gjithmone intelektualet sjellin progres ne shoqeri. Shume prej tyre, kane interes te ruajne gjendjen ne te cilen po munden te perfitojne ne menyren me te pa cipe.Shume prej tyre sjellin regres. Nje pjese fare e vogel eshte ajo qe behet kritike, qe zgjon shoqrine nga gjumi dhe e orjenton ne nje rruge te mirefillte.Shume shkojene dhe ne perendim por tepakte jane ato qe marrin guximin e te godasin sistemin, per nga moren shkas per tu larguar.Shikoi dhe ne forum sa te tille ke, qe u larguan ne vendet perendimore prej mungeses se lirise, perj veshtiresise ekonomike rrjedhoje e sistemit komunist, e perseri qendriojne jo kritike, por ne te njeten llogore me prindrite tyre mekatare.Keto lloj intelektualesh e sidomos ato te pendes, ngjasojne me nje depo armtimi qe dhe perse ne proces demolimi marrin jete njerzish.Une nuk uroj qe ti te jesh ne kete vlersim, por nga mendesite qe ti sjell, me detyron te aludoj.Ke munguar ne forum gjate kohes se fushates. Natyrisht qe ke pase pune ne TV tende.Por, fushata nuk ka mbaruar as per PS dhe as per PD. Ajo ka mbaruar per LSI, e cila ne cdo fushate kthen ne vegla te saje, te gjitha TV lokale te cilat gjithmone jane ne krize, duke i mashtruar me aftesine prej rrugaci ordiner, fashataresk.Ti je nje vikime e tij , por dhe te pelqen te jesh viktime,pasi une e shikoj se cfar ti reflekton.Ti shtiresh si i dhunuar , ti shtiresh si i mohuar, ti hqesh per demokarci, ti ankohesh per lidera, ti prononcohesh ne shumes, por ne mes vargjesh, len te kuptosh se i duhet ngulur thika vetem njerit, Berishes.Perse nuk na the nje emer mer zot , perse s'na dhe nje shembull me personalitet, perse nuk thua troc qe "iksi "eshte njeriu i duhur ,ashtu sic bej une apo te tjere ketu.Ti fshihesh mes vargjesh, mes nostalgjishe, sic bejne dhe te perferuarit tuaj, qe qajne viktimen qe vete krijojne.Keshtu ishit ne 50 vjet , keshtu jeni dhe sot e perse nuk do te jeni dhe ne te ardhemen?
    Eh, gjithsesi te kerkoj ndejese, per ashpersine me te cilen replikoj, por dhe une kam te metat e mija, dhe une kam nevoj te ndryshoj ,dhe une jam ne proces, por sa e veshtire.E kaluara ka plagosur rende ndergjegjen time ,ka kultivuar kaq shume urejtje, sa zor se gjej sherim.Fundja une jam viktima qe ju linit pas duke hecur pepara me shpate ne dore per te ndertuar endren tuaj komuniste. Shpesh ndejhem keq kur kujtoj intelektuale fisnike qe kane vuajtur shume me teper se une dhe qe mbajen nje qendrim me paqesor.Tek "panorama"lexova nje artikull ku Suzana Arbenori, tregonte se Pjeter Arbenori i shoqi i saj, nuk u tregonte femijeve per vuajtjet e tmerrshme te tij ne burgjet e diktatures." Nuk dua ti ushqej ato me urrejtje "- thoshte shpirti njerezor, mbi te cilin demoni kuq,ushtroi gjithe fuqine e tije mizore.
    Së pari më vjen mire që të paskam futur në pune, por më qetë dhe pa mllef, të lutem: Nuk jam une pergjegjesi, per 50 vitet e komunizmit, perkundrazi kam provuar veshtersi pafund. Origjina ime dhe jeta ime eshte si e shumices se shqiptareve, por më me sforco: Studim dhe pune, që nga femijeria dhe deri tani që jam 50 vjeç, pa asnje lloje abuzimi. etj. etj. Prinderit, fshatare skllever, prandaj vazhdoj t'i urrej persekutoret..!
    Thelbi i temes, eshte emancipimi i shoqerise, korrigjimi i demokracise, per pjesemarrje dhe gjitheperfshirje në të dhe lindja e një levizjeje, jo per te zhvatur apo per pushtet, por si opozite, si trysni demokratike, idealiste per pjesemarrje reale te njerezve në vendim marrjet dhe jo gjume e sehir perballe matrapazeve dhe dallaveres pafund, që vendos per jeten tonë dhe në dem të pariparueshem.
    Per ty eshte mire të rrish, se të prishet rehati!

  18. #38
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Pres të diskutojne, ata që mendojne per të bere më te miren per Shqiperine dhe jo kandrrat!

    Vertete shkruaj letersi e gazetari, por nuk mundem te shkruaj per luksin dhe njerezit qe tallen e mbeten duke rjepur dhe duke u tallur në menyrat më te ulta, me njerezit në hall pafund. Shkruaj dhe per kete kategori, veçse me alegori dhe grotesk. Sepse, per mua vlerat e verteta te njerezimit nuk duhen kerkuar tek mbinjerezit, që me dinakerine intelektuale shtrydhin punetorin dhe fshatarin qe rraskapitet, por tek ai që në kantjeret e ndertimit apo ne fushat e agrikultures prodhon dhe nuk shijon gjithçka i takon.

    Unë ngaqë s’po vij nga Blloku, dhe në keto raste, kur vjen si njeri i vertete i masave te shtypura, “historia zyrtare”d.m.th, keta lapsaxhinjte e shtetit, perpiqen t'i lënë në harrese e në hije. Kur, keta personazhe paraqiten kembengules dhe te pathyeshem, atehere ky pushteti i padukshem të paraqet si shkaterrimtar, ekstremist, terrorist, te pa shkolle, anadollak, injorant, hajdut, kriminel, bandit, etj., çfar'ti vije per goje.
    Pra, kush del në krahe të drejtesise dhe miresise, masakrohet nga regjimi i të forteve të radhes, sepse lufta per drejtesi e masave do te mbetet gjithmone e perbuzur, sepse shteti qe ne lindjen e tij i ka orientuar institucionet, bile edhe ato të kultures, te letersise apo te historise per te futur tek masat e njerezve frymen e percarjes me njeri – tjetrin dhe paradoksin e simpatise ndaj atyre që arrijne t'i dominojnë në menyrë sa më absolute.
    I them keto, se keshtu ka funksionuar shoqeria njerezore dhe keshtu do jete gjithnje, prandaj jam i pergatitur per të duruar...!

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga juanito02 Lexo Postimin
    Kosturi me vjen keq po niveli pjesmarresve ne kete sit eshte pertoke.
    Shumica jane pa kurrefare shkollimi vetem se u ka rene ne dore pc e interneti.
    Tema qe ke hapur eshte shume interesante po ketu 90% te diskutimeve jane kikiriku kokoshash.
    Ha, ha, ha juanito mbase edhe ke tëdrejtë. Shyqyr që edhe demonkracia dhe tani po dimë edhe t'i përdorim pc.

    Në fakt Astriti duke u munduar të dalë i "mbuluar" d.m.th. mos ta prekte problemin direkt ka lënë hapësirë për të dalë nga tema.

    Unë do ta kisha titulluar: A ka demokraci në trojet shqiptare ose A mund të shpresojmë në cerekshekullin e ardhshëm të vijë demokracia në trojet shqiptare, sepse juanito/nëse je shqiptar/ demoNkracia shqiptare me demokracinë e mirëfilltë janë si nata me ditën dhe as që krahasohen.

    Unë them se kjo demonkracia shqiptare është vazhdimësi e "filmit" të luajtuar që këtu e 50 vjet më parë, me të njëjtën përmbajtje dhe me shumicën e aktorëve që kanë luajtur edhe më parë në film, me të vetmin ndryshim: ndryshimi i titullit. Më parë quhej: 50 vjet Shqipëri socialiste, tash po quhet 20 vjet Shqipëri demokratike. Përmbajtja është e njëjët, aktorët/ata që janë gjallë, sepse aktori kryesor ka vdekur/ janë të njëjët.

    P.S. Janë temat që më shtyjnë herë herë edhe shkruaj, sepse nuk jemi të barabartë në diskutim derisa dikush del me emër e mbiemër të plotë dhe të tjerët me nofka. D.m.th. ende nuk e kemi guximin të përballohemi për problemet madhore të pakamufluar!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 30-06-2009 më 04:39
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    Fitohet nganjëherë përshtypja se shqiptarët janë rob të do stereotipeve e konstrukcioneve apriori të dhëna njëherë e përgjithmonë.
    Njëri nga stereotipet, që më së shumti lakohet e përtypet nga të gjithëë diturë e të pa diturë,analfabetë e akademik,lypsarë e borgjezë është nocioni -Demokraci.Nocion ky që është një nga format e shumta të qeverisjes së një vendi,shteti,institucioni ose forme tjetër të organizimit shoqëror.Idealizohet ose përbaltet nga kush mundet dhe sa mundet, varësisht nga dioptria (jo vetëm politike) e çdonjërit nga ne.
    Pa hyrë në shpjegime historike e teorike dhe evoulimit të nocionit demokraci, për të cilin po debatojmë,mendoj se duhet përkufizuar demokracinë në kohë,hapsirë dhe formë çfarë ka përfaqësuar ajo tek ne dhe në mes nesh.
    Që nga antikiteti e deri në kohrat moderne (mendoj në këto 20 vjet të fundit),institucionalisht përveç një periudhe të shkurtër gjatë vieteve 20 të shekullit të kaluar,shteti shqiptar dhe shtetasit e saj asnjëherë as edhe formalisht, nuk kanë gëzuar një sistem që do të mund të përkufizohej sado-kudo si sistem demokratik i mirëfillt.Përjashtim prej kësaj bëjnë disa institute juridike- sui-generis si:ai Kuvendit të fiseve apo pleqnija e bajraqeve,institute këto të parapara me Kanun, e qe për perceptimet moderne do të mund të llogariteshin si"shoqëri civile" e kohrave të shkuara,pa pasur mundësi historike të avansohen në sistem të mirëfillt shtetror me institucione të pavarura.
    Për kohën e sundimit të mbretit Ahmet Zogu,janë shkruar libra e vëllime të tëra, ku deri në detaje jepen edhe veshjet e ceremonitë e Oborrit...,por, nuk është shkruar asnjë vepër studimore shkencore- kritike për fillet e para të krijimit të parakushteve për ndërtimin e demokracisë shqiptare.Pse po them ketë:-e them për faktin se domokracia si sistem organizimi shoqëror,shtetror dhe sistem vlerash, është prodhim i një shoqërie të sofistikuar ,me një sistem politik funksional,instuitucione të pavarura kushtetuese dhe me një shkallë relativisht të lartë të mirëqenjes materiale të shtetasve.Evoluimin e këtij sistemi të brisht,që në fund të fundit do të arrinte të krijoj një tërësi vlerash shoqërore,si parakusht të demokracisë,e morri djalli që me natë dhe "dita" e re ,pas 1939 filloi,vazhdoi e përfundoi me shumë gjak ....
    Në këto rrethana,PKSH e organizuar,drejtuar,ideuar dhe përgatitur nga instruktor të Kominternes e të PK të Jugosllavisë,arriti të merr pushtetin me 1945,jo vetëm si rezultat i luftës nacional-çlirimtare (që meriton rrespektin më të lartë deri sa nuk u shëndrruar në luftë civile),por,edhe për shkak të mungesës së theksuar të traditës,institucioneve dhe personazheve të fuqishme demokratike .Pastaj djalli (eksponentet më famkeq serbë e sllavë),bëri punën e vet.Shqipëria u gjymtua në kuptimin bukfal të fjalës.U ekzekutuan njerzit që kishin kulturen e nevojëshme,dijen e qe besa edhe pak përvojë për të mëkëmbur një sistem vlerash të ngritura gjatë periudhes së qetësisë relative të kohës së sundimit të Ahmet Zogut.
    Për shqiptarët,në kuptimin e sistemit të vlerave demokratike të mirëfillta, as që guxohej të mendohej e aq më pak të flitej."Demokracia popullore" ishte sintagma e qeverisjes së diktaturës famkeqe,që për ironi e patën pagëzuar edhe me një emër poetik të "D. të proletariatit",në shtetin pa proletarë...!
    Problemet aktuale të funkcionimit të institucioneve demokratike,si parakusht i një shoqërie mirë të organizuar e funksionale,duhet kërkuar në mendësinë e katapultuar në trurin tonë nga një sistem rigjid "vlerash" për një periudhë 50-vjeçare.Kjo mendësi nëkupton në rend të parë mungesen e theksuar të kulturës demokratike,që është prodhim shumë delikat, i brisht dhe vështirë i rikuperueshëm në kushtet e një shkatrrimi total të sistemit të vlerave tradicionale njerëzore,marrdhënieve shoqërore,familjare,izolimit të tmerrshëm nga bota e jashtme dhe i një sistemi ekonomik komunist krejtësisht jo konkurent me kohen dhe kushtet e ekonomisë botërore.
    Rritja ekonomike,nevoja për siguri juridike e shtetrore të vlerave materiale,rritja e mirëqenjes ,rritja e nivelit të edukimit,rritja e shkëmbimeve jo vetëm materiale,por edhe shiptërore me botën,si pasojë e hapjes,integrimet gjithnjë e më të shumta në proceset evro-atlantike,tashti po imponon nevojen e hapjes së diskutimeve në nivel kombëtar,nga ekspert të lëmive të ndryshme, për kahjet,caqet dhe mundësitë e një lloj tranasformimi tjetër fare..
    Personalisht,jam partizan i një demokracie shumë të avansuar në formë e përmbajtje,duke thithur të gjitha përvojat nga bota moderne,por duke mos harruar për asnjë moment specifikat,karakteristikat,historinë dhe nevojat tona kombëtare.Jo gjithëçka që kanë provuar ose instaluar të tjerët,për nevoja e specifikat e veta është teshë edhe për ne....
    Demokracia,në kuptimin praktik e juridik, është e drejta dhe detyra e shtetasit për të ushtruar një të drejtë ose detyrë të lejuar me ligj, e cila nuk cenon të drejtat e liritë e tjetrit dhe që është koformë rregullave morale të një shoqërie të caktuar.
    Në kuptimin që po e diskutojmë (më i gjërë e më kompleks),ajo nënkupton edhe të drejten e detyren e artikulimit të vullnetit të përgjithshëm e të përbashkët të shtetasve,për një sërë rregullash që sigurojnë tranasferin e pushteteve në periudha të caktuara në një shtet i cili siguron jetën ,pronën,lirinë e shprehjes,lirinë e vendimmarrrjes,të drejtën për të apeluar çdo vendim e gjykim të një organi publik dhe të drejten supreme për të rrëzuar tiraninë,nese ajo për një moment arrinë të cenojë këtë korpus të drejtash e detyrimesh të përcaktuara nga Kushtetuta dhe ligji moral i atij vendi...

    Ps.nese mundem e kam kohë,do ta vazhdojë një her tjetër,Flm.

Faqja 2 prej 19 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •