Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Prindr, misioni i pamundur?

  Brezi i ri i adoleshentve q po vjen sht msuar me plotsimin e tekave dhe dshirave

  Prindr, misioni i pamundur?

  Prse kan hequr dor nga kundrshtit dhe u thon fmijve vetm "po"

  T lodhur, t pushtuar nga ndjenja e fajit, gjithmon n krkim t manualeve pr t edukuar fmijt. Ja prse prindrit e kan ln mnjan "Jo"-n q i ndihmon ata t rrisin t vegjlit dhe i kan thn "Po" do teke e krkese t tyre, pr t marr n dor kontrollin e nj brezi t ri adoleshentsh  Nna ndez cigaren tjetr: "Javn e kaluar, vajza ime shkoi n nj dasm n Londr dhe mu desh ti blija nj fustan t ri. Kt fundjav do t shkoj n festn e shoqes s ngusht. M tha q nse do t vesh srish t njjtin fustan, ather sht m mir q t qndroj n shtpi. Dhe po ndodhi kshtu, ather sht faji im nse nuk do t arrij kurr t gjej nj t dashur. Po tani si tia bj"? Nna, e vn me shpatulla pas murit, jep prgjigjen e vetme t mundshme: "Un do ti blej nj tjetr".

  Kta jan prindrit liberal, t gatshm pr gjithka, vetm t mos u prishin qejfin fmijve t tyre. Prindr t cilt ndihen n faj dhe krkojn vazhdimisht kurse q tu msojn t sillen si prindr. Por a din ende ti edukojn t vegjlit e tyre? "Pr mua edukimi sht qetsia dhe vendosmria: shum prgjigje Jo dhe pak Po. Sot prindrit jan t but, ose nuk interesohen shum pr fmijt e tyre; t paaft t prballojn vshtirsit e shumta q sjell rritja e nj fmije. Bashkpunimi me fmijt sht art, q shum nnave dhe baballarve u duket i vshtir, e shum prej tyre pyesin pr mnyra serioze dhe t dobishme pr t

  bashkpunuar me fmijt e tyre", thot nj gjyshe, e cila ka 14 nipr. "Brezi i 30-40 vjearve sht n vshtirsi. Kjo sepse jan fmij t prindrve t padisiplinuar", shprehet nj gjysh 52-vjear. Kta prindr i pyesin fmijt se far plqejn t han (dikur ne hanim t kishte shtpia, nuk kishim pretendime); far duan t shohin n televizor; si duan t vishen etj.

  Por nga duhet tia nisin q gjrat t ndryshojn? "Duhet ti detyroni t rregullojn krevatin kur ngrihen n mngjes", thot nj psikolog. Duket dika banale, por sipas raportit t fundit mbi rinin, 25,4 pr qind e meshkujve nga mosha 15 deri n 34 vje e mbajn rrmuj dhomn; 57,1 nuk kan lar kurr nj pjat, 58,9 nuk din se far sht nj pun shtpie, ndrsa 86,2 nuk e kan marr kurr mundimin ti fusin n lavatrie orapet e palara me t cilat kan luajtur futboll. 48,7 pr qind e meshkujve dhe 23,7 pr qind e femrave m par vdesin pr t ngrn, sesa t gatuajn dika. "Kur isha i vogl, zgjohesha nj or para se t shkoja n shkoll, ndizja sobn, lustroja kpuct dhe pastroja dyshemen me leck. Puna e par q bja, rregulloja krevatin", thot 52-vjeari.

  "Shkalla e prfshirjes n punt e shtpis sht jashtzakonisht e ult. Prqindja e liris q prindrit u japin fmijve vazhdon t rritet. Fmijt bjn t duan n shtpi. 78,9 pr qind mund t presin miq, 49,8% mund t organizojn festa t mdha, ndrsa 58,2% mund t flen jasht edhe pa lejen e prindrve", thot psikologu.

  "Jo"-t q i ndihmojn t rriten, nuk thuhen m. Ndonjher motivi sht banal. "Kemi shum pak koh n dispozicion pr t menaxhuar zemrimin dhe mrzitjen", thot nj psikoterapeute. "Nj "Jo" e thn nj t shtun mbrma, do t prish t vetmen dit t javs q mund ta kalosh me fmijt. T rriturit, q e din se t hnn n mngjes do t filloj nj jav tjetr braktisjeje dhe largsie, nuk kan forc ta bjn".

  Prindrit zgjedhin edukatn e gabuar, u japin fmijve celular q n klas t par, pr ti kontrolluar m leht, por bien vet viktima t kontrollit, sepse jan fmijt ata q vendosin kur tua hapin e kur tua mbyllin.

  Nnat jan edhe m t brishta. Ja si shprehet nj nn e re, e cila ka tri fmij t vegjl: "Zakonisht femrat e kan n natyr q t kujdesen m shum pr veten, pr mirqenien e tyre dhe sajojn qindra aktivitete pr t shkuar sa m larg". "Jan shum t oroditura", thot nj ortodontiste. "Jan prindr fantazma, q nuk marrin as prgjegjsit pr t kontrolluar nse fmijt din apo jo t lajn dhmbt".

  Sipas statistikave t fundit, del se 52 pr qind e fmijve t nnave n karrier rrin me gjyshrit, 27,8% shkojn n kopsht, ndrsa 9,2% rrin me dadot. "Kta jan fmijt e dadove". Kshtu i sheh nj pediatre nga Universiteti i Sapiencs. "Jan kto gra afrikanojugore ose filipinase q i edukojn. Pasojat do ti shohim pas dhjet vjetsh".

  Ana, 40 vjee, sht nj producente televizive. Ajo ka dy djem dhe ka zgjedhur t qndroj n shtpi me ta. "Vrej nga ata q m shkruajn n blog se ka ndryshim tendence mes femrave. Shum prej tyre po bjn pun edhe me pag t ult. Jan t detyruara t qndrojn gjith ditn jasht shtpis dhe ti japin shprblim nj kujdestareje. Un mendoj se kjo sht nj sakrific e madhe".

  Po baballart? "Kan ndryshuar shum. Dikur ishte e vshtir ti shihje t merrnin fmijt dhe t dilnin shtitje, thot pediatrja. Sot, dalin vetm duke u justifikuar q gruaja punon".

  "Gjat 14 viteve t fundit, mamat n karrier kan hequr nj or n dit nga orari i punve t shtpis dhe ia kan shtuar kohs q kalojn me fmijt", thot psikiatria.

  Gjithsesi, ka edhe nga ata baballar q u prkushtohen shum fmijve dhe prpiqen, qoft edhe pa pranin e nnave, ti edukojn mir ata. Ja si shprehet nj gazetar n lidhje me kt fakt, i cili ka tre fmij t vegjl: "Jam nj baba-gjysh, thot duke br shaka. Shpesh mendojm se mund ti shmangim gabimet e mdha, por sht e pamundur. Dikur ishim m t ftoht e m autoritar, ndrsa sot, nuk e di n sht mir apo keq, jemi komplet nn shrbimin e tyre. Qndrojm me ta kur i z gjumi, kur msojn, kur duhet tu themi se mund t shohin n televizor".

  Por ndryshe nga fmijt q rriteshin e edukoheshin dikur, brezi i sotm sht m grindavec. "Kam qen nj baba autoritar. Fmijt e mi i kam rritur me rreptsi. Nuk ua lejoja tekat. Isha i varfr. Pr ta, parat e xhepit ishin luks", thot nj baba dhe gjysh 75-vjear. Por baballart 40-vjear nuk mendojn kshtu. Pr shembull, nj profesor historie, q sht edhe baba i tre fmijve, thot: "Problemi nuk qndron m te fakti nse mund ta bjn, por a mundemi ne ti edukojm ndryshe. Asnj prej prindrve tan nuk sht prballur me teknologjin e sotme, kompjuterin, atin, playstation". N shtpin e tij ka rregulla. Nga e hna deri n t enjte nuk shihet televizor, pastaj fundjava sht e lir. E njjta gj vlen edhe pr kompjuterin. Para se t vendoste kto rregulla, zbuloi se i biri, vetm 11 vje, shkarkonte filma pornografik nga interneti n kompjuter. Djali, duke u kapur n befasi, u justifikua se t gjith miqt e tij i kishin par dhe se ky ishte i prapambeturi. "Nuk sht seksi q m shqetson, por droga. sht shum e rndsishme tu flassh gjithmon pr kt gj, se sa e rrezikshme sht. Ndonjher nuk di si t sillem. Nuk dua t jem i ashpr. Ata duhet ta din se mund t flasin pr gjithka me mua", thot ai.

  Psikoterapeutja Mery Lyssbon ka vn n shrbim nj linj telefonike vetm pr prindrit. Pr far pyesin? "Qahen sepse nuk kan autoritet te fmijt dhe kan frik sepse nuk din ti kontrollojn t vegjlit".

  Psikiatri Gustav Charmet shpjegon n librin e tij t fundit modelin e ri edukativ: "Prindrit nuk mendojn kurr se fmija i tyre sht fajtor dhe krijojn kshtu narcist t vegjl, arrogant, por jo armiqsor. Asnjher m par niveli i konfliktualitetit brenda familjes nuk ka qen kaq i ult. Narcizmi nuk sht kurr n konflikt me botn e t rriturve. Por fmijt kan gjithmon ndjesin se jan m t rndsishm se t tjert".

  Sa shum prindr jan t bindur se kan fmij t mrekullueshm? "Shum. Mendojn se fmija i tyre sht m i talentuari, madje edhe m i prgatitur se msuesja", thot nj regjisor 40-vjear, i cili sht edhe baba i dy vajzave. "T kesh nj fmij normal, nuk sht m normale. Un nuk i kam ushqyer kurr me iluzione, nuk i kam br kurr t besojn se jan m t mir se t tjert. Prkundrazi, t tjert jan gjithmon m t mir se ata. Sot fmijt e mi m thon: Ke qen shum i sert. Ju betohem q m kushtonte shum t isha i till".

  Gjithashtu nuk mjafton vetm q prindrit t njohin mir qllimet e edukimit. Ata duhet t njohin gjithashtu edhe vet fmijt. Kshtu, duke pasur parasysh ndryshimet individuale t fmijve, mund t njohin mir gjendjen shpirtrore t t vegjlve, sepse kta t fundit jan krijesa njerzore q rriten dhe zhvillohen.

  shqip
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793
  "Prindrit nuk mendojn kurr se fmija i tyre sht fajtor dhe krijojn kshtu narcist t vegjl, arrogant, por jo armiqsor. Asnjher m par niveli i konfliktualitetit brenda familjes nuk ka qen kaq i ult. Narcizmi nuk sht kurr n konflikt me botn e t rriturve. Por fmijt kan gjithmon ndjesin se jan m t rndsishm se t tjert".
  Ketu qendron problemi !
  Se humb ndjesia qe te tjeret kane te drejte.

  Prind nuk lind,por behesh.
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e bebi im
  Antarsuar
  03-07-2012
  Postime
  121
  jam shprehur edhe ne nje teme tjeter ne lidhje me edukaten dhe formimin qe femijet marrin nga prinderit...
  eshte shume e veshtire te jesh nje prind autoritar, i dashur, i sjellshem, i rrepte, i duruar ... te gjitha keto ne te njejten kohe...
  dhe me e keqja te prinderit eshte qe shume prej tyre as nuk kane ndermend ta kerkojne ate te "mesmen e arte", por zakonisht jane ose shume liberal, ose shume autoritar...
  shume prinder i terbojne vete femijet qe kur ata jane shume te vegjel me pretekstin se jane te vegjel dhe nuk kuptojne... nuk i ulin ne tavoline te hane si gjithe familja, por i gjemojne me pjate nga mbrapa, shkojne i rregullojne krevatin, me pretekstin se nuk dine ta rregullojne se jane te vegjel, shkojne i dalin "zot" aty te lagja kur kane probleme me femijet e lagjes...
  dhe ne shqiperi prinder te tille i ke me shumice...
  edhe nese femija nuk ka ndermend te bleje ndonje gje ne dyqan e nxisin qe te zgjedhe dicka...
  mos te them pastaj per nje kategori tjeter qe i jep cdo dite leke ne dore dhe as nuk e ka idene se per cfare i shpenzon ato leke...
  une kam lexuar disa libra se si te sillem me vajzen time...
  shyqyr zotit kam gjetur gjuhen e perbashket me timshoq (se ky eshte nje problem tjeter ne familjet tona), babai i bertet nena e merr me te mira, ose e kunderta, per te njejtin problem prinderit marrin vendime te ndryshme ndaj femijes...
  te jesh prind eshte e veshtire, por nuk eshte e pamundur...

Tema t Ngjashme

 1. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 2. Agjenti 91-vjear i CIA: Misioni pr t rrzuar Hoxhn
  Nga REALIST n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2009, 21:55
 3. T dhnat fosile hedhin posht evolucionin
  Nga monarku n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 02-11-2006, 10:34
 4. Shn Justini: Misioni i brendshm i Kishs son
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-09-2004, 06:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •