Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414

  Jakup Hasipi flet per Islamofobin Kadare dhe proektin e tij "shqipetart me i krishter

  Jakup Hasipi flet per Islamofobin Kadare dhe proektin e tij "shqipetart me i krishterizu'' !!!


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Forumi Musliman i Shqipėrisė ka lexuar dhe monitoruar qė nga muaji mars 2006 shkrimin e shkrimtarit Ismail Kadare ‘Identiteti Evropian i Shqiptarėve’, replikat e akademikut Rexhep Qosja dhe debatet qė janė hapur nė shtyp mbi identitetin kombėtar tė shqiptarėve dhe rolin qė feja islame ka nė atė.

  Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė ndjerė i tronditur nga tonet raciste dhe urrejtjenxitėse qė shkrimi i z. Kadare ka pėrēuar nė publikun shqiptar. Mė saktė sulmi qė Ismail Kadare ka bėrė kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike, ndaj pėrkatėsisė kulturore tė muslimanėve shqiptarė dhe pėrkatėsisė sė shqiptarėve nė qytetėrimin islam, janė disa nga tezat qė trondisin dhe fyejnė muslimanėt qė jetojnė nė Ballkan.

  Njėanshmėria qė Kadare rrėfen nė shkrimin e tij, kur presupozon se shqiptarėt i pėrkasin vetėm kulturės evropjane, apo mė saktė vetėm asaj kristjane janė fyese. Sulmi qė ai bėn ndaj personave qė mendojnė se shqiptarėt i pėrkasin edhe qytetėrimit islamik, apo sulmet qė ai bėn ndaj kulturave dhe popujve tė kontinenteve tė tjerė, siē janė Afrika, Azia etj, pėrngjasojnė me sulmet raciste qė nė Evropė janė dėgjuar vetėm gjatė epokės sė Rajhut tė Tretė. Cilėsimet e Kadarėse qė presupozojnė se shqiptarėt janė tė bardhė, se ata jetojnė nė zemėr tė Evropės, Forumit i kujtojnė pėrcaktimet raciste tė nazistėve, kur kėta deklaronin se gjermanėt janė racė e bardhė ariane, superiorė, ndėrsa popujt e tjerė, si afrikanėt, aziatikėt, hebrejtė etj trajtoheshin si inferiorė. Pėrngjasime naziste nė shkrimet e Kadaresė vihen re edhe kur ai krahason kulturėn superiore tė bardhė tė katolicizmit latino - shqiptar nė opozitė me atė orientalen e bejtexhizmit musliman shqiptar. Tė njėjtėn gjė bėnin edhe nazistėt kur pretendonin se muzika dhe kultura ariane gjermane ishte superiore mbi atė hebraike, aziatike dhe afrikane.

  Forumi Musliman i Shqipėrisė, nuk ėshtė dakort edhe me mendimet e Kadaresė, sipas tė cilit Perandoria Osmane, ka nėnshtruar shpirtėrisht shqiptarėt nėpėrmjet islamizimit. Por pėrkundrazi, islamizimi i pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve, ėshtė faktori kryesor qė i ruajti ata nga asimilimi serb dhe grek.

  Sulmet e Kadaresė ndaj Islamit, letėrsisė sė bejtexhive, dhe pėr mė tepėr, pėrpjekja e tij pėr tė portretizuar mbretin Ahmet Bej Zog si njė monark anti-musliman shqetėsojnė shumė Forumin, pėr frymėn e egėr dhe islamofobike qė ato mbjellin nė publikun shqiptar. Nė shkrimin e Kadaresė ka shpifje me doza tė mėdha. E kėtillė ėshtė edhe shpifja teologjike qė Kadare bėn ndaj formės sė faljes sė muslimanėve shqiptarė, kur ndėr tė tjera thuhet se; (mbreti Zog ndaloi) ‘rreptėsisht rėnien nė gjunjė tė burrave, (gjatė faljes) dhe pėr mė tepėr urdhėroi ‘Bashkėsisė Islame, (qė tė) urdhėroj myslimanėt shqiptarė tė faleshin kėndej e tutje pa e ulur dinjitetin shqiptar, domethėnė nė kėmbė!

  Idetė islamofobike tė Kadaresė edhe kundėr muslimanėve shqiptarė nė ish-Jugosllavi dhe nė Ballkan, duket sikur janė nė sinkroni tė plotė me tezat anti-shqiptare dhe anti-muslimane qė miku i zotit Kadare, Maks Velo pėrmend nė shkrimin ‘Qoseizmi, ose teoria e urrejtjes’ tė botuar nė gazeta Shekulli mė 21 qershor 2006. Nė kėtė shkrim, Maks Velo ndėr tė tjera sulmon edhe vėllezėrit tanė shqiptarė nė Kosovė dhe Maqedoni, kur thotė:

  me Kosovėn dhe kosovarėt duhet tė jemi shumė mė tė kujdesshėm. Po tė zhvillohej njė referendum pėr bashkimin me Kosovėn, unė do tė votoja kundėr. Janė akoma primitivė dhe do tė na hapin probleme pa fund; le tė rrinė tė rregullohen vetė njėherė

  Forumi Musliman i Shqipėrisė, ndėrsa sheh shkrimet qė inspirohen nga idetė raciste tė z. Kadare, me poezitė dhe rrėfimet e tė cilit mėsojnė fėmitė tanė nėpėr shkolla, ndjehet i tronditur me urrejtjen qė ky njeri inspiron kundėr kombit tonė. Ėshtė pėr tu habitur sesi Kadare pajtohet me antishqiptarin Maks Velo, kur sulmon trashėgiminė kulturore tė qytetit tė Tiranės, apo mė saktė themeluesin e saj Sulejman Pashė Bargjinin.

  Duke qėnė se mendimet e Ismail Kadaresė kanė nxitur njė fushatė sulmesh raciste, antishqiptare dhe antimuslimane, qė bien ndesh me parimet dhe liritė e tė drejtat e individit, Forumi, i bėn thirrje tė gjithės hapėsirės intelektuale shqiptare tė distancohet nga idetė urrejtjenxitėse qė Kadare predikon, duke kontribuar nė mbrojtjen dhe zhvillimin e vlerave mė tė mira qė populli ynė trashėgon nga historia.

  Forumi Musliman i Shqipėrisė, mendon se identiteti kulturor dhe fetar i shqiptarėve ėshtė pėrbėrės i formėsuar nėpėr rrjedhat e historisė multikulturore tė kombit tonė, duke marrė esencat mė tė mira si tipare themelore tė identitetit tė tij, dhe sulmi ndaj trashėgimisė fetare dhe kulturore tė popullit tonė, ėshtė sulm antishqiptar.

  FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ
  TIRANĖ

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  po cfar kadareje bree ai far komunisti deri dje shok i enverit e tash kishe po fol naj sen . A doren n'zemer i madh osht ne profesionin e vet si shkrimtar artistik kur nuk futet ne politik . Ma mir tkish nejt qaty me ju kap artit bile ishin mburr krejt shqiptart me to se kshtu qe po mjell perqamje .
  We are all Aliens

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  po cfar kadareje bree ai far komunisti deri dje shok i enverit e tash kishe po fol naj sen . A doren n'zemer i madh osht ne profesionin e vet si shkrimtar artistik kur nuk futet ne politik . Ma mir tkish nejt qaty me ju kap artit bile ishin mburr krejt shqiptart me to se kshtu qe po mjell perqamje .
  vetem lodhet se ska gja prej projektit

 5. #5
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga dallendyshi Lexo Postimin
  vetem lodhet se ska gja prej projektit
  Mos me pa anderr pula qe han grun cof
  KOSOVA E MADHE

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
  Mos me pa anderr pula qe han grun cof

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  751
  Kelysh i enver qenit, kur u iken ata te ambasadave, ky tha qe iku jashqitja e shqiperis, pas nje jave iku vet pastaj.
  InshaAllah vdes sa me shpejt, se do ti shikoj te gjitha ato qe ka thene per muslimanet.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar mė parė nga dallendyshi Lexo Postimin
  vetem lodhet se ska gja prej projektit
  ahaha ....


  pom intereson me dit a ja rreh ai vetit si Katolik ??
  We are all Aliens

 9. #9
  luftėtare
  Anėtarėsuar
  23-05-2009
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  157
  Shumė tekt i mirė nga ana e forumit musliman shqiptarė,
  veē duke e ditur tė gjithė se Kadareja ka njė vend tė veēantė pėr lexuesin shqiptarė dhe pėr popullin tonė,
  fjalėt e tij kanė peshė dhe mua mė vjen keq pėr kėtė ēka ai ka thėnė.

  Si shumica e shqiptarėve edhe unė jam mburrur me tė, ai ka qenė kanditat qėr ēmimin Nobėl pėr letėrsi, ka qenė fitues i disa ēmimeve shumė tė rėndėsishme dhe e ka njoftuar gjithė botėn pėr shqiptarėt dhe pėr kulturėn dhe historinė tonė.

  Mua nuk mė besohet se njė njeri i tillė tė ketė ide tė tilla prapanike dhe tė palogjikshme.

  Unė i kam lexuar me dashuri veprat e tij dhe akoma i lexoj,
  jam thellė e zhgėnjyer dhe e dėshpėruar si shumica nga ne,
  e ka treguar veten se nuk ėshtė pėrkrahės i mendimit tė lirė, vetvendosjes dhe respektit pėr tė gjitha kulturat dhe fetė.

  Tė urresh apo tė mundohesh tė ndryshosh njė besim tė vjetėr me shekuj,
  ėshtė piksėpari prapambeturi
  pastaj njė budallallėk me brirė e sidomos kur vjen nga njė njeri si ai.

  Zoti na ruajt.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Postime
  992
  Ky kadareja, ka mi krishterizu shqiptart qateher kur ti dalin brinat.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

 11. #11
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Lene more Kadarene, ai ka treguar veten e tij IDIOT.
  Une nuk merrem me idiota, andaj as qe me intereson se cfar thot nje idiot.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2009
  Postime
  17
  qy kadare ska gjo prej tij.

  podu me than skapas deri me tash, ndoshta e ndron menjen.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  ahaha ....


  pom intereson me dit a ja rreh ai vetit si Katolik ??
  po ma shum se BENEDIKU

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar mė parė nga dallendyshi Lexo Postimin
  po ma shum se BENEDIKU


  ahaha haj me det po cfar katoliku ai bre , katolicizmin e ka veq mask , ni "ish" komunist smunet me kon as katolik ai hala ka shpirt te komunistit , edhe qmimin nobel per letersi e ka humb pasi qe organizata qe e cakton fituesin per qmimin nobel ka gjetur fakte te mjaftushme se eshte nje ish komunist
  We are all Aliens

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  ahaha haj me det po cfar katoliku ai bre , katolicizmin e ka veq mask , ni "ish" komunist smunet me kon as katolik ai hala ka shpirt te komunistit , edhe qmimin nobel per letersi e ka humb pasi qe organizata qe e cakton fituesin per qmimin nobel ka gjetur fakte te mjaftushme se eshte nje ish komunist
  kshtu eshte me islamofobet kur a ne pyetje islami behen katolik edhe pse eshtkomunist

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar mė parė nga dallendyshi Lexo Postimin
  kshtu eshte me islamofobet kur a ne pyetje islami behen katolik edhe pse eshtkomunist
  spo di spo di vallai pak problem e pshtiellt muhabeti une spo di qa po ju pengon qe ni pjes e madhe e popullit jon musliman , une per veti sjom musliman veq shum pe shoh si levizje qe e perqan popullin kjo si e kadares , edhe kadareja me ni intelekt kaq tmadh spom hin ne kry qe ne shekullin 21 bon ksi sene thu ti se din qe ska mo imponime te fes si neper mesjet , spom hin ne kry qysh po thir ne fen e tparve kur sod njeriu ku do ne bot pe zgjedh besimin me zgjedhje tlir me deshir tlir . Spo di Spo di veq ishalla po bohet mir
  We are all Aliens

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  spo di spo di vallai pak problem e pshtiellt muhabeti une spo di qa po ju pengon qe ni pjes e madhe e popullit jon musliman , une per veti sjom musliman veq shum pe shoh si levizje qe e perqan popullin kjo si e kadares , edhe kadareja me ni intelekt kaq tmadh spom hin ne kry qe ne shekullin 21 bon ksi sene thu ti se din qe ska mo imponime te fes si neper mesjet , spom hin ne kry qysh po thir ne fen e tparve kur sod njeriu ku do ne bot pe zgjedh besimin me zgjedhje tlir me deshir tlir . Spo di Spo di veq ishalla po bohet mir
  Nuk eshte problemi te katoliket shqiptar(flas per ato katoli tcilet edhe nkoh turkit edhe para se me ardh turki kan qen katolik dhe e kan mbajt fejen ) ato katolik qe kan qen qysh moti Ato jan shum te mir dhe tolerant.. Problemi esht kur Shqiptar i lindur nga prinder musliman behet MA KATOLIK SE PAPA

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-01-2009
  Postime
  17
  feja e te parve ka cen fe e te humburve,

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2009
  Postime
  414
  Citim Postuar mė parė nga rrrugova Lexo Postimin
  feja e te parve ka cen fe e te humburve,
  ....... pagane

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-11-2007
  Vendndodhja
  GAZIBAB
  Postime
  15
  Citim Postuar mė parė nga Mr Zeid Lexo Postimin
  Kelysh i enver qenit,
  InshaAllah vdes sa me shpejt, se do ti shikoj te gjitha ato qe ka thene per muslimanet.
  AMIIIIIIIINNNN jarabi...

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-10-2011, 14:03
 3. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 4. Rexhep Qosja: Tė vėrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 5. Historia fetare pėrmes historisė dramatike (nga Ismail Kadare)
  Nga macia_blu nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 13-01-2004, 12:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •