Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Biografia e imam Ahmed Ibn Hanbelit r.a

  Kronikė :
  Ahmed Ibn Hanbal
  A e din naj kush mem kallzu ma shum fakte dhe info per kte?
  Veq e di qe e ka mohu mendimin rreth krijimit te Kur`anit.
  Jeta dhe sprovat e Imam Ahmedit r.a
  Ai ishte shejhul islam Ebu Abdullah Ahmed Ibn Muhammed Ibn Hanbel edh-Dhuhli esh-Shejbani El-Merzi el-Bagdadi.
  Ėshtė i lindur mė 164 pas hixhrit tė Dėrguarit savs,kurse diturin filloj ta kėrkon qė nė moshėn 15 vj.
  Pėr kėtė kolos dhe oqean tė dijes tė mjaftojnė thėnijet e dijetarėve tė selefus-salihit qė kan thėnė :
  Ibrahim el- Harbi :
  ''E kam parė Ebu Abdullahun : sikur Allahu ka grumbulluar diturin te ai,e tė gjith njerėzve sė bashku nga tė mėhershmit dhe nga tė mė vonshmit.''
  Abdurrezaku ka thėnė pėr tė :
  ''Nuk kam par nė jetėn time njeri ma tė ditur dhe tė kuptueshėm dhe ma frikrespektues sesa Ahmed Ibn Hanbeli.''
  Kutejbe Bin Se'id ka thėnė :
  ''Tė mos ishte et-Theuri- frikėrespekti do tė ishte zhdukur,kurse tė mos ishte Ahmedi-njerėzit do tė shtinin bidate nė fe.''
  Pastaj ka thėnė :
  ''Kur shiqoni se dikush e don Ahmedin-atėher dijeni se ai ėshtė pasues i sunnetit.''
  Muhammed Ibn Ishak ibn Rahavejh ka thėnė :
  ''Sikur tė mos ishte sprova (nė lidhje me Kur'anin se a ėshtė i krijuar ose jo) qė i ndodhi Ahmedit,islami do tė shkatėrrohej.''
  Ali Ibn El-Medini ka thėnė :
  ''Allahu e forcoj ktė din me Ebu Bekrin es-siddikun nė momentet e fitnes sė rriddetit (kur njerėzit nuk jepnin zekat),kurse Ahmedin nė ditėn e sprovės .''
  Abu Dawudi ka thėnė :
  ''Mexhliset (tubimet)e Ahmedit ishin tubimet e ahiretit,sepse asnji send nuk pėrmendej nė to nga gjerat e dunjasė-edhe un kurr nuk e kam parė qė tė flet pėr dunjanė''.
  Dhe kėshtu thėnjet e ulemave pėr imam Ahmedin nuk kan fund dhe do duheshte nji libėrth qė tė pėrmendeshin tė gjitha thėnjet e dijetarėve pėr tė.

  NĖ LIDHJE ME PROVAT QĖ I NDODHĖN IMAMIT se ''KUR'ANI SĖTHĖ I KRIJUAR''
  Transmetohet prej Abbas Ed-Durit i cili ka thėnė :
  ''E kam digjuar Ebu Xhaferin el-Anbarin qė ka thėnė :
  ''Kur Ahmedi u soll para Memunit (dhe ai e burgosi) un e kalova Eufratin dhe erdha nė vizit te ai (Ahmedi) dhe e gjeta atė i ulur nė nji dhomė tė vogėl.Pasi u pėrshėndetėm me selam ai mė tha :
  ''O Ebu Xhafer, i ke bėrė zullum vetit (sepse e ke sprovuar veten duke udhėtuar dhe nė prani tė halifes)..kurse un i thashė :
  ''Sot ti je koka qė njerėzit do ta pasojnė,sepse nėse sot ti thua dhe pohon se Kur'ani ėshtė i krijuar-atėherė tė gjith njerėzit do pajtohen me fjalėn tėnde dhe do besojnė se me tė vėrtetė Kur'ani ėshtė i krijuar.Por nėse ti sot kundėrshton kėtė,atėher edhe shum njerėz do ta mohojnė kėtė poashtu.Po nėse ndodh qė tye tė tė mos vrasin,dije se ti gjithsesi pėrsėri do tė vdesish,sepse vdekja ėshtė e sigurtė.Pėr kėtė shkak ke frig Allahun dhe mos u pajto dhe mos prano nji gjė tė tillė.''
  Nė kėto fjali Ahmedi filloj tė shtėrngohet duke thėnė :
  ''Si ta ket vėndos Allahu.''
  Pastaj tha : ''O Ebu Xhafer,mi pėrsėrit edhe njiher ato fjali qė mi the ma herėt..''
  Fitorja e vėrtetė i takon Allahut dhe besimtarėve por qafirat kėtė nuk e kuptojnė.

 2. #2
  Muhammed Bin Ibrahim ka thėnė :
  ''Nė vendin Er-Rekkah filluan qė ta pėrkujtojnė Ebu Abdullahun (imam Ahmedin) qė mundėsisht ai tė pranon mė sė paku verbalisht me qėllim qė tė shpėton veten,por ai tha :
  ''Atėher si qendron puna me hadithin e Habbabit :
  ''Mes atyre qė ishin para jush,ka ndodhur qė e kan marr njeriun dhe e kan nda trupin e tij pėrgjysėm me sharrė,por kjo nuk ka qen shkak qė ai tė lėshon fen a tij'' (1).
  Dhe atėherė i humbnim shpresat te ai (Imam Hanbeli).(2)
  Pastaj ai (imam Hanbeli) tha :
  ''Un nuk mėrzitem pėr rrobėrinė time,sepse ajo ėshtė shtėpia ime,poashtu nuk mėrzitem edhe nėse ma kėpusin kokėn,pėrkundrazi i frigem sprovės sė kėrbaēit.''
  Kėtė e digjoj i burgosuri tjetėr aty afėr dhe ai tha atij :
  ''Mos u mėrzit,o Ebu Abdullah,sepse vetėm goditja e gėrbaēėve tė parė djegin,se pastaj nuk i ndjen dot tė tjerėt.''
  Dhe ai sikur ndjeu lehtėsi nga kjo.''
  ------------------------------------------------------------------
  (1) - Transmeton Bukhari dhe Ebu Dawudi.
  (2)- Pra i kishin humbur shpresat se ata do tė shėrbeheshin me lehtėsirat se nė kushtet e detyrimit (Ikrahut) ėshtė e lejuar thėnja e kufrit me gojė se ''Kur'ani ėshtė i krijuar''.
  .................................................. ..............................
  Ka thėnė Salih Ibn Ahmed (djali i imam Ahmedit ) :
  ''Babain tem dhe Muhammed Ibn Nuh i kan nxjerr nga burgu i Bagdadit tė syrgjynosur ( lidhur me zinxhirė) dhe ne i ndjekėm ata deri nė el -Anbar,pastaj Ebu Bekr el-Ahual e ka pyetur babain tem :
  ''O Ebu Abdullah,a do tė pranosh nėse tė kėrcėnohen me shpatė?
  Ai ju pėrgjegj :
  ''Jo.''
  .................................................. .........................
  - Halifja El-Me'mun El-Rreshidi,ka qen djali i halifes Harun Er-Rreshidit i cili ka vdekur v.218.
  Kurse halifja Muatesim Bilah,poashtu ėshtė djali i halifes Harun Er-Rreshidit i cili ka sunduar deri nė v.227 kur edhe ka vdekur
  .................................................. ...........................................
  Imam Ahmedi nė burgun e pėrgjithshėm ka ndetur 30 muaj i lidhur nėn pranga nė kėmbė.
  .................................................. ........................................
  Tregon djali i imam Ahmedit Salihu :
  ''Mė ka treguar babai im :
  ''Ēdo ditė e kishin zakon qė te mua tė vinė dy njerėz ( qė tė debatojnė me tė dhe tja kthejnė mendimin),njėri quhej Ahmed Ibn Ahmed kurse tjetri ishte Shuajb el-Haxhxham.Ata bukur gjatė diskutonin me mua,dhe kur mbaronin diskutimin mi shtonin edhe nga nji pal hallka hekuri kėmbėve tė mija mbi ato tė parat,kėshtu qė mu mbushėn kėmbėt me nga 4 hallka.
  Ditėn e tretė erdhėn te un dhe diskutuan me mua,un e pyeta :
  ''ĒKA MENDON TI PĖR DITURIN E ALLAHUT?''
  Ai mu pėrgjegj :
  ''E KRIJUAR''.
  Kurse un i thash :
  ''TI TANI U BĖRE QAFIR.''
  Nė kėt fjalė reagoj personi tjetėr qė ish me tė i dėrguar nga Ishak IBn Ibrahim i cili tha :
  ''KY ĖSHTĖ NJERIU I DĖRGUAR NGA UDHĖHEQĖSI I BESIMDREJTĖVE'',
  Kurse un i thashė:
  ''AI KA BĖRĖ KUFR''
  Atėherė natėn e tretė Mua'tesimi urdhėroj Ishakun qė tė takohet me mua i cili kur u takuam mė tha :
  ''O AHMED,PASHA ALLAHUN ĖSHTĖ JETA JOTE QĖ TI DO TA HUMBISH.AI (Mua'tesimi) NUK KA DĖSHIR QĖ TĖ TĖ VRAS ME SHPATĖ POR AI DON QĖ TĖ GODAS ME KAMXHIK DERI NĖ VDEKJE DHE PASTAJ DO TĖ VRASĖ NĖ NJI VEND KU NUK KA AS DJELL E AS DRITĖ NĖSE NUK DAKORDOHESH ME TĖ.
  A NUK KA THĖNĖ ALLAHU I MADHĖRUAR :
  3. Me tė vėrtetė, Ne e bėmė atė Kur’an nė Arabisht qė tė keni mundėsi ta kuptoni.
  (EZ-ZUHRUF)
  SI MUNDET DIĒKA QĖ ĖSHTĖ BĖRĖ TĖ JETĖ TJETĖR PĖRVEĒ SE E KRIJUAR?
  ATĖHERĖ UN I THASH :
  ''
  5. Kėshtu qė i bėri ata si koēanė tė ngrėnė (nga bagėtia qė ka ngrėnė bereqetin dhe e ka lėnė kashtėn e bėrė lėmsh).
  ATĖHERĖ A DON TĖ THOTĖ KJO SE E KA KRIJAUR EDHE SIKUR KĖTA?
  ATĖHERĖ AI U ĒUA DHE IKU.
  Atėher kur mbėrritėm deri te vendi : ''dyert e bashqes'',mua mė vėnduan mbi kafshėn e shaluar me tė gjith rėndėsin e hallakave qė i kisha nė kėmbė.Saqė nga rėndesa dhe pesha e madhe e atyre disa herė kam rėnė direkt me fytyrė pėr toke,dhe nė ktė gjendje jam ēuar deri te shtėpia e Mua'tesimit nė nji dhomė tė errėt dhe tė vogėl.Ishte mesi i natės dhe nuk kishte asnifar drite.Desha tė marr abdes,pasi gjeta legen dhe enė me ujė mora abdes dhe u fala,pastaj nga sabahu i lidha me nji sixhim tė pantollonave hallakt e hekurit qė tė mos mė rėndojnė dhe tė mos pengojnė pėr tė hecur,nė ktė gjenjdje mė ēuan para Mua'tesimit i cili ishte i ulur kurse afėr tij ishte Ahmed Ibn Ebi Du'ad i rrethuar me shum shokė tė tij pėrreth.
  Pastaj ai mė tha qė tė ulem dhe un u ula me tėrė peshėn e hallakve tė hekurit,dhe kėshtu duke qėndruar nji kohė ju drejtova :
  ''A mė lejon qė tė flas?''
  ai mė tha :
  ''Fol''.
  Un fillova :
  ''NĖ ĒKA KAN THIRR ALLAHU DHE I DĖRGUARI I TIJ?''
  Pasi nji kohė heshti,pastaj tha:
  Fitorja e vėrtetė i takon Allahut dhe besimtarėve por qafirat kėtė nuk e kuptojnė.

 3. #3
  ...Hadithi ėshtė i gjatė kurse un do ti nxjerr vetėm dijalogjet mė tė rėndėsishme mes Halifes Mua'tesimit ( i cili trashėgoj nė pushtet vllaun e tij Me'munin)..
  Nė bisedė e sipėr halifja Mua'tesimi e urdhėron pėrgjegjėsin Abdurrahman Ibn Ishak qė tė dijalogon me Imam Ahmedin rreth fjalis se a ėshtė Kur'ani i krijuar :
  Muatesimi u drejtohet dijetarėve tė tij me nė krye Abdurrahmanin :
  ''...........Folni dhe debatoni me tė (Imam Hanbelin).Fillo ti o Abdu rrahman,i cili mė pyeti mua :
  ''ĒKA MENDON PĖR KUR'ANIN?''
  KURSE UN (Imam Ahmedi) E PYETA :
  ''Ē'THUA TIJ RRETH DITURISĖ TĖ ALLAHUT?''
  ATĖHERĖ AI HESHTI,KURSE NJĖRI NGA ATA MĖ THA :
  ''A NUK KA THĖNĖ ALLAHU I LARTĖSUAR : ''
  Thuaj: “Allahu ėshtė Krijuesi i ēdo gjėje dhe Ai ėshtė Njė i Vetėm, mė i Larti i Papėrballueshmi.”ER-RAD ajeti 16
  E ATĖHERĖ KUR'ANI A NUK ĖSHTĖ SEND I KRIJUAR?''
  KĖSAJ UN JU PĖRGJEJGA : ALLAHU THOTĖ :
  25. Duke shkatėrruar ēdo gjė me Urdhėrin e Zotit tė saj! AHKAF
  KĖSHTU AI ZHDUK DHE SHKATĖRRON ĒDO GJĖ,PĖRVEĒ ASAJ QĖ NUK DĖSHIRON ALLAHU.''
  KURSE NJĖRI PREJ TYRE MĖ THA :
  2. Nuk ka paralajmėrim (Sure nga Kur’ani qė zbret herė pas here) nga Zoti i tyre si shpallje (DHIKR) e re qė tė mos e dėgjojnė duke bėrė shaka,(ENBIJA)
  A MUNDET TĖ VJEN ''DIĒKA E RE'' PĖRVEĒ ASAJ QĖ ĖSHTĖ KRIJUAR?''
  KURSE UN JU PĖRGJEGJA :
  1. Sad. Betohem pėr Kur’anin gjithė pėrkujtim.(SAAD)
  PRA KĖTU FJALIA EDH-DHIKR ĖSHTĖ KUR'ANI,KURSE NĖ AJETIN QĖ JU E KENI PĖRMEND ATJE KJO FJALI NUK KA PJESĖZĖN (EL) QĖ TREGON SE ĖSHTĖ E PACAKTUAR.
  NJĖRI PREJ TYRE PĖRMENDI HADITHIN E IMRAN IBN HUSEINIT : '' Allahu krijoj dhikrin...'' (hadithi ėshtė nė el-Bukhari).
  KURSE UN JU THASH SE KJO ĖSHTĖ GABIM,SEPSE MĖ SHUM SE PREJ NJI PERSONI NA PĖRCILLET SE :
  ''ALLAHU KA SHKRUAR DHIKRIN''.
  NĖ KĖTĖ ATA FILLUAN QĖ TA PĖRDORIN HADITHIN PREJ IBN MESUDIT :
  ''ALLAHU NUK KA KRIJUAR AZGJĖ MĖ TĖ MADHE AS XHENNETIN E AS ZJARRIN,E AS QIEJT E AS TOKĖN MĖ TĖ MADHE SESA KURSIJJEN E TIJ''.
  KURSE UN JU PĖRGJEGJA SE KRIJIMI KĖTU I DEDIKOHET XHENNETIT,ZJARRIT,QIEJVE,TOKĖS,KURSE JO KUR'ANIT.''
  NJĖRI PREJ TYRE PĖRMENDI HADITHIN E HABBABIT :
  ''O ti dhe ti filan,afroju Allahut me ēka tė mundesh,kurse nuk do ti afrohesh Atij pėrveē se me atė ēka ėshtė mė e dashur pėr tė e ajo ėshtė tė folurit e Tij''.
  KURSE UN JU THASH SE :
  ''KJO ĖSHTĖ ASHTU SIĒ ĖSHTĖ.
  Pastaj tregon Salihu (djali i Imam Hanbelit) :
  ''IBN EBU DU'AD E SHIQONTE BABAIN TIM ME MLLEF,PASTAJ BABAI IM TREGON :
  ''NJĖRI PREJ TYRE FLISTE KURSE UN I DEMANTONJA FJALĖT E TIJ,PASTAJ VINTE TJETRI DUKE FOLUR UN EDHE KĖTĖ E DEMANTOVA,PASTAJ NĖ FUND EBI DU'ADI E NDĖRPREU FJALIMIN DUKE I THĖNĖ HALIFES :
  ''O UDHĖHEQĖS I BESIMDREJTĖVE,PASHA ALLAHUN,AI KA HUMBUR,DUKE I HUMBUR EDHE TĖ TJERĖT,AI ĖSHTĖ BIDATĒI''.
  KURSE MUATESIMI I THA :
  ''VAZHDONI ME TĖ MA TUTJE,DISKUTONI''.
  PASTAJ FILLLONTE NJĖRI E UN E DEMANTOSHA,PASTAJ I DYTI NJĖJTĖ.KURSE MUA'TESIMI THA :
  ''MJER PĖR TY O AHMED SE ĒFAR JE TU FOL.''
  KURSE UN I THASHĖ :
  ''O EMIRI MU'MININ,TREGOMĖ DIĒKA NGA LIBRI I ALLAHUT OSE NGA SUNNETI I PROFETIT savs,NĖ LIDHJE ME KĖTĖ GJĖ QĖ TĖ DISKUTOJMĖ.''
  PASTAJ AHMED IBN EBI DU'AD MĖ THA : ''TI TREGON VETĖM AJO ĒKA ĖSHTĖ NĖ LIBRIN DHE HADITHIN?''
  KURSE UN I THASHĖ :
  ''JU I SHTREMBĖRONI FJALĖT E MIJA DUKE I DITUR ATA.DHE UN NUK KAM THĖNĖ AZGJĖ DHE NUK MERITOJ QĖ TĖ ZIHEM RROB DHE TĖ LIDHEM.''
  Pastaj tregon Imam Hanbeli : ''Ata tentonin qė nė ēdo mėnyrė tė mė nėnēmonin me fjali tė kėqia duke u munduar qė tė marrin asi lloj shembuj me qėllim qė un tė mos kujtohem e as qė goja ime ti fletė.ATA I RREFUZONIN EDHE TRANSSMETIMET (hadithet) DHE UN NUK E KAM DITUR DERI ATĖHER DERISA U VĖRTETOVA PREJ TYRE PĖR KĖTĖ GJĖ,DUKE I DĖGJUAR ME VESHĖT E MI.DHE E NGRENIN ZĖRIN DUKE THĖNĖ : ''KUNDĖRSHTARI THOTĖ KĖTĖ DHE KĖTĖ.''KURSE UN E KAM PĖRDORUR KUR'ANIN KUNDRA TYRE DUKE CITUAR AJETET KUR'ANORE :
  44. O babai im! Mos adhuro shejtanin, se vėrtet qė ai ka qenė kryengritės kundėr tė Gjithėmėshirshmit (Allah).MERJEM
  ''A PO E MOHONI EDHE KĖTĖ?'' KURSE ATA THANĖ : ''AI I PĖRGJASON (pėrgjason Allahun me krijesat) O UDHĖHEQĖS I BESIMDREJTĖVE.!''
  Dhe kėshtu vazhdojnė maltretimet e shejhut gati ēdo ditė duke u ndeshur me paragjykimet e tyre dhe akuzat e tyre tė pabaza pastaj :
  ''NATĖN E TRETĖ MĖ DUKESHTE SE DIĒKA DO TĖ VENDOSIN NĖ LIDHJME ME MUA PĖR KTĖ KĖRKOVA PREJ ROJES NJI TEL QĖ TI LIDH HZINXHIRĖT DHE HALLKAT KURSE RRYPIN E KTHEVA TE PANTOLLONAT QĖ EVENTUALISH NĖSE NDODH DIĒKA ME MUA QĖ TĖ MOS MĖ BJEN PANTOLONAT DHE TĖ DUKET AVRETI.
  DHE HERĖN E FUNDIT NĖ MĖNGJES PĖRSĖRI MĖ QITĖN QĖ TĖ DEBATOJ ME TO,POR KUR E PANĖ SE ATA NUK KISHIN MUNDĖSI KUNDRA MEJE,ATĖHER I URDHĖRUAN ROJEN QĖ TĖ MĖ LIDHIN,MI HOQĖN TESHAT E SIPĖRME DHE HALIFI URDHĖROJ QĖ TĖ MĖ LIDHIN PĖR DIREKU DHE TĖ MĖ FRISHKĖLLOJNĖ ME KĖRBAĒ...''
  Tregon Muhammed Bin Ibrahimi se : ''Kur Mua'tesimi e pa imam Ahmedin nė atė gjendje tė lidhur i erdhi keq pėr tė dhe deshi tė kthen mendimin,por Ahmed Ibn Ebi Du'ad ja ndėrroj mendimin duke i thėnė : ''O Udhėheqės i besimdrejtėve,nėse ti e liron atė sot,atėherė pėr ty njerėzit do tė thuajn : ''E ka kundndėrshtuar qėndrimin e Me'munit.''
  Dhe nė kėtė mėnyrė ja egėrsuan ndjenjat edhe mė shum Mua'tesimit duke urdhėruar qė menjiher tė fillojnė me frishkėllimet.''
  Fitorja e vėrtetė i takon Allahut dhe besimtarėve por qafirat kėtė nuk e kuptojnė.

Tema tė Ngjashme

 1. BIOGRAFIA: Rrok Logu (ambasador)
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-10-2006, 05:06
 2. Si tė pėrgatitet njė CV?
  Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-06-2006, 15:52
 3. Fejton: Biografia e sportistėve
  Nga viganv nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-08-2005, 16:02
 4. Elias Canetti
  Nga Postmodern nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2005, 06:57
 5. Kujtimet, Biografia dhe Autobiografia.
  Nga White_Angel nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 21:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •