Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808

  si lozet 500shi??

  E kam llafin per lojen me letra. Nuk e di sa nga ju e njifni kte loje. Kush e njef i lutem te me thoj cik kush jan rregullat.

  sa letra duhen ne dore, si lozet me partner, nese mund te nxjerin 2 lojtar 3 asa se cili (duke perdorur dyshin)? etc etc

  flm

 2. #2
  ◄█ Lionel Messi █► Maska e AIRON^BOY
  Anėtarėsuar
  13-12-2002
  Vendndodhja
  ♥ Camp Nou ♥
  Mosha
  39
  Postime
  2,012
  Luhet me 8 letra per secilin pjestar te lojes. Mund te luhet me 2, 3 ose 4 persona.

  Ne fillim do hedhesh nje nga ato 8 letrat duke e shtruar ne tok, dhe me pas do marresh nje leter qe eshte e mbyllur... nga letrat qe jane prer. ( Se ndoshta nuk di kete me elementaren )

  Loja hapet me 25 pike, minimumi. Qe do te thote duhet te kesh tri letra qe te arrijn kuoten e 25 pikeve.

  Piket jane keshtu
  Kaēe (P.sh kater asat bashke )
  4-Dyshat = 200 pike.
  4-Asat = 60 pike.
  4-Nga derrat deri te 9-at jane me 40 pike.

  Mund te nxjerresh per te shtruar lojen ( Te hedhesh letrat e para ) P.Sh Letren me numer 8, ate me numrin nente dhe ate me 10 , keto jane piket minimale qe mund te hapesh lojen ne fillim. Po keto tri letrat duhet te jene nje lule ( p.sh te jene kupa ) Kuptohet mund te besh te njejten gje dhe me letrat me figure< te cilat vijne sipas radhes>

  Letrat nga 3-shi deri tek 8 jane nga 5 pike secila.

  Mund te formash dhe kolor nga 3 - shi deri tek teta

  Mund t'i besh dhe tri 3-sha, ose kater 3-sha ( dhe me radhe letrat e tjera )

  Dyshat mund t'i besh cfare do lloj letre, qe do te thote : Nese nuk ke nje leter per te arritur te besh pike, mund te vesh nje dysh per te arritur te plotesosh piket. ( kombinimin )

  Nese ti arrin dhe hedh 25 piket i pari ne toke, ke te drejten te hedhesh cfare do lloj letre qe mund te formohet treshe. p.sh 3-4-5, nese ke dhe gjashten e ben dhe katershe ... dhe me teper, gjithnje duhet te je nje lule.

  Ne fund ti do mundohesh te mbyllesh lojen... dhe ti ato pike qeke shtruar te shtohen , ndersa kundershtarit tend i merren per minus. Deri sa te arrish 500 piket.

  Nese ti hedh letrat e pare na fushe, pra ke plotesuar 25 piket... Nga te gjitha letrat qe hapen ne toke.... Mund ti marresh te gjitha dhe e formosh pike, nese shef qe mund te besh kombinime me letra.

  Ai person qe mbyll lojen, i lind te drejta te presi letrat, dhe nese letra qe pret ti eshte dysh... Atehere dyshi kalon tek ty automatiksht, dhe kundershtari qe ndan letrat hedh dyletra tek vetja e tije.
  Zakonisht kjo loje luhet me dy veta.
  S'e eshte pak loje e nderlikuar per ta shpjeguar nga forumi. Pyet ndonje nga te afermit e shpis se duhet ta dine. Eshte me e lehte t'a mesosh duke e praktikuar sesa ketu duka t'a shpjeguar.
  Megjithate uroj te ndimoj sadopak ky sqarimi im.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AIRON^BOY : 14-06-2009 mė 19:08
  ◄█ Barcelona e MADHE █►

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  Un kte loje e di sepse eshte loja qe loznim ne greqi por i kisha harruar cik rregullat (se kan kaluar shum vite qe skam lozur) dhe kur lozja me kta te shpis po me ngrinin nervat nje dite se i nderonin rregullat ne mes te lojes si te donin ata se se mbanin mend mire as ata si duket.

  Kam nje pyetje konkrete. Kur po loznim para ca ditesh un kisha hapur 3 Asa (2 asa me 1 dysh). "kundershtari" im hapi dhe ai 3 Asa me ndihmen e dyshit. Behet kjo gje? Nqs kam hapur un 3 asa hap dot dhe personi tjeter 3? Un besoj se jo, por kta te shpis po thoshin qe behet. Sjam e sigurt. help me here.

  Pastaj kur ndahen letrat ne fillim fare. Hedh ne tok dhe pastaj mer. Le te themi qe jan bere 25 pik posht dhe eshte rradha ime te loz. Un nxjer ca pik ne tok pastaj hedh dhe pastaj mar leter nga letrat e prera. Pra kam 8 letra ne dore tani. Personi tjeter hap dhe ai pik per vete direkt pas meje..hedh ne toke dhe pastaj mer letren e tij dhe ai tek letrat e prera. Un tani le te themi qe vura ne sy letrat qe jan posht te hapura dhe dua ti mar te gjitha qe te nxjer me shume pik. Kur mundem ti mar un kto letra? Sepse sipas rregullave qe the ti duhet te hedhim ne tok nje here dhe pastaj te marrim? Po un qe dua te mar para se te hedh? Nuk prishet rradha kshu?
  Sygjerimi qe bera un eshte qe te ndahen 7 letra ne fillim fare. Pastaj mar dhe hedh..dhe kshu me rradh qe mos te behet ngateres.?
  shpresoj mos te kem ngaterruar shume.

  Shume flm per shpjegimin deri tani

 4. #4
  Bo na bere corbe

  Per sa i perket 3 A-save, me sa di une, te pakten me sa mbaj mend se keta burrat e shtepise time po flene qe t'i pyesja , nuk mund te hapni te dy 3 A-sa. Ajo qe mund te besh ti eshte qe nqs ke letra te tjera te hapura ne toke, mbasi ai hapi 3 A-sa me ndihmen e dyshit, ti mund t'i merrje 2-shin me nje nga A-sat qe kishe dhe A-sin tjeter e vije ne toke si plotesim te 4 A-save dmth. Mqs i paska nxjerr ai mbas teje, atehere nqs kishte ai letra te hapura ne toke, ai mund ta bente ty kete gje.

  Persa i perket marrjes se letrave, nqs te dy keni letra te nxjerra ne toke, nqs ai hodhi leter dhe eshte radha jote, ti ose duhet te marresh leter nga ato te pahapurat dhe pastaj te hedhesh, ose mund te marresh letra nga ato te hapurat, por rregulli eshte qe nqs ti e fillon marrjen nga 4 psh, duhet qe patjeter ate 4 ta nxjerresh ne toke, dmth ose 3 katra, ose 345. Mbasi te kesh nxjerr letra ne toke per vete, atehere duhet te hedhesh ti prape. Mbas teje kundershtari jot ose mund te marri leter nga tufa e pahapur dhe pastaj te hedhi ne toke, ose mund te marri nga tufa e te hapurave dhe te ndjeki te njejten procedure qe shpjegova me pare per ty.

  Shpresoj mos te kem ngaterruar me shume.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INFINITY© : 15-06-2009 mė 00:41

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  domethen ti thua qe duhet te maresh nje here nga letrat e prera dhe pastaj te hedhesh? epo ate them dhe un qe i bie qe ne fillim fare te ndahen 7 letra me qellim qe sa fillon loja te maresh nje here (qe te behen 8) dhe pastaj te hedhesh.


  Ajo qe mund te besh ti eshte qe nqs ke letra te tjera te hapura ne toke, mbasi ai hapi 3 A-sa me ndihmen e dyshit, ti mund t'i merrje 2-shin me nje nga A-sat qe kishe dhe A-sin tjeter e vije ne toke si plotesim te 4 A-save dmth. Mqs i paska nxjerr ai mbas teje, atehere nqs kishte ai letra te hapura ne toke, ai mund ta bente ty kete gje.
  Epo e dim ne kte marjen e 2shit ne ate menyre. Por situata ktu ishte se ai mbylli lojen kshu. Kishte 4 letra ne dore. 2 asa, 1 dysh dhe dicka pa rendesi. I interesonte ti nxirte asat ashtu sepse ndryshe se mbyllte dot lojen ne ate menyr....me gjejn kshu te urt dhe ma hedhin lol

  ehhh halle thuaj

 6. #6
  Citim Postuar mė parė nga FierAkja143 Lexo Postimin
  domethen ti thua qe duhet te maresh nje here nga letrat e prera dhe pastaj te hedhesh? epo ate them dhe un qe i bie qe ne fillim fare te ndahen 7 letra me qellim qe sa fillon loja te maresh nje here (qe te behen 8) dhe pastaj te hedhesh.
  Shiko, kur letrat ndahen, letren e pare dhe te fundit e merr ai qe po ndan letrat, dmth i bie qe ti te marresh 7 letra, kurse ai 8, dhe ai duhet te hedhi i pari qe do te thote se tani te dy keni 7 letra ne dore. Kur ai hedh letren e pare, ti duhet te marresh leter dhe pastaj hedh leter ne toke. Mendoj se gabimi qe ju po beni eshte se ai po te jep ty letren e pare kur po i ndan letrat dhe jo vetes se tij.


  Epo e dim ne kte marjen e 2shit ne ate menyre. Por situata ktu ishte se ai mbylli lojen kshu. Kishte 4 letra ne dore. 2 asa, 1 dysh dhe dicka pa rendesi. I interesonte ti nxirte asat ashtu sepse ndryshe se mbyllte dot lojen ne ate menyr....me gjejn kshu te urt dhe ma hedhin lol

  ehhh halle thuaj
  Nqs ai mori leter dhe kishte thjesht 2 A-sa, 1 dysh dhe nje leter kot dhe e kishte ai radhen per te hedhur dhe kishte nxjerr letra me pare ne toke, ai mund ta mbyllte sepse me ane te nje A-si mirrte 2-shin tend dhe e vinte ku te donte, A-sin tjeter prape e nxirrte per te plotesuar 4 A-sa, 2-shin tjeter prape e nxirrte ku te donte dhe ate letren kot e hidhte ne toke. Keshtu qe me vjen keq te them po ai ka patur te drejte ne kete rast.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar mė parė nga FierAkja143 Lexo Postimin
  Un kte loje e di sepse eshte loja qe loznim ne greqi por i kisha harruar cik rregullat (se kan kaluar shum vite qe skam lozur) dhe kur lozja me kta te shpis po me ngrinin nervat nje dite se i nderonin rregullat ne mes te lojes si te donin ata se se mbanin mend mire as ata si duket.

  Kam nje pyetje konkrete. Kur po loznim para ca ditesh un kisha hapur 3 Asa (2 asa me 1 dysh). "kundershtari" im hapi dhe ai 3 Asa me ndihmen e dyshit. Behet kjo gje? Nqs kam hapur un 3 asa hap dot dhe personi tjeter 3? Un besoj se jo, por kta te shpis po thoshin qe behet. Sjam e sigurt. help me here.

  Pastaj kur ndahen letrat ne fillim fare. Hedh ne tok dhe pastaj mer. Le te themi qe jan bere 25 pik posht dhe eshte rradha ime te loz. Un nxjer ca pik ne tok pastaj hedh dhe pastaj mar leter nga letrat e prera. Pra kam 8 letra ne dore tani. Personi tjeter hap dhe ai pik per vete direkt pas meje..hedh ne toke dhe pastaj mer letren e tij dhe ai tek letrat e prera. Un tani le te themi qe vura ne sy letrat qe jan posht te hapura dhe dua ti mar te gjitha qe te nxjer me shume pik. Kur mundem ti mar un kto letra? Sepse sipas rregullave qe the ti duhet te hedhim ne tok nje here dhe pastaj te marrim? Po un qe dua te mar para se te hedh? Nuk prishet rradha kshu?
  Sygjerimi qe bera un eshte qe te ndahen 7 letra ne fillim fare. Pastaj mar dhe hedh..dhe kshu me rradh qe mos te behet ngateres.?
  shpresoj mos te kem ngaterruar shume.

  Shume flm per shpjegimin deri tani
  behet komshie behet

  por kemi disa regulla te ndryshme, tepakten kur loz me burrin me vjen inat se ai ka mesuar disa rregulla te tjera dhe un te tjera...si pshm ai thot qe mund te marresh direkt pa hedhur 30 pik ne fillim...un lojen e di sikur duhet te hedhesh qe ne fillim 30 pike, para se te marresh nga letrat e hedhura ne shesh
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  45
  Postime
  1,084
  Teme interesante

  Dikur e luanim shume kete loje dhe rregullat ndryshojne sipas qyteteve.


  Regulli me popullor:

  Nese ti kishe dy A-sa me dysh te shtruar athere kundershtari jote smund te shtroj me 3 A-sa pasi nuk mund te shtrosh ne loje me shume se 4 A-sa. Dyshin ta merr nese ka ne dore A qe e ke thirre ti - psh nese ti ke thene dyshi eshte per A-s diamand athere kundershtari ta merr dyshin po pati A-s diamand ne dore.

  Personalisht pelqej pes-katcin

 9. #9
  pes-katci eshte ajo loja qe eshte me dy pjese? Sa jam perpjekur ta mesoj ate loje, po si shume e komplikuar me duket. Ajo me duket sikur eshte vetem loje per burra.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  45
  Postime
  1,084
  jo...perkunderazi eshte shume e lehte dhe e thjesht

  ka dy pjese ...lojen e K(derit mach) dmth kush merr minusat dhe te shtatave.


  Jo cne loje burrash une e luaja me gocat e pallatit ...uhhh cka qene njona puhhhh skishim letra ene i bente vet me kartona.


  Sa kemi vuajtur per nje pale letra

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  kte 5-kacin e kam degjuar si emer, por se kam loz as nje here.


  por kemi disa regulla te ndryshme, tepakten kur loz me burrin me vjen inat se ai ka mesuar disa rregulla te tjera dhe un te tjera...si pshm ai thot qe mund te marresh direkt pa hedhur 30 pik ne fillim...un lojen e di sikur duhet te hedhesh qe ne fillim 30 pike, para se te marresh nga letrat e hedhura ne shesh
  kontributi jot tek kjo teme ishte shume i rendesishem
  vetem nje pyetje kam un per ty...cne zgjuar ne kte ore??

  ps. it's funny coz i was trying to play 500 with matt and he does the same exact thing!!! Me duket se eshte nje loje tjeter shume similar me kte tonen qe din kta.

 12. #12
  E nuk e di, une mbaj mend qe sa here e luanin ate loje im vella me kushurinjte, me teper bertisnin, ndoshta ngaqe luanin me hile.

  Ate te shtatave e di, po ajo pjesa e minuseve me derin mach si eshte?

  P.S. Fierakja, te na falesh per daljen nga tema, po je qe je meso dhe nje loje tjeter.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  pa problem po deshet sillini dhe rregullat e 5-kacit ktu me detaje se un me pushime jam

 14. #14
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  behet komshie behet

  por kemi disa regulla te ndryshme, tepakten kur loz me burrin me vjen inat se ai ka mesuar disa rregulla te tjera dhe un te tjera...si pshm ai thot qe mund te marresh direkt pa hedhur 30 pik ne fillim...un lojen e di sikur duhet te hedhesh qe ne fillim 30 pike, para se te marresh nga letrat e hedhura ne shesh
  Rexhina, ai i joti ja paska keput kot fare se duhet te hedhesh 30 pike ne toke njehere pastaj te marresh letra nga toka.

  Ta ka bere me hile, prandaj dergoje te fleri ne divan.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar mė parė nga FierAkja143 Lexo Postimin
  kte 5-kacin e kam degjuar si emer, por se kam loz as nje here.
  kontributi jot tek kjo teme ishte shume i rendesishem
  vetem nje pyetje kam un per ty...cne zgjuar ne kte ore??

  ps. it's funny coz i was trying to play 500 with matt and he does the same exact thing!!! Me duket se eshte nje loje tjeter shume similar me kte tonen qe din kta.
  un jam nje ore para teje :P
  po mesoj what else
  mbase ose eshte e njejta loje dhe ndryshojn disa rregulla
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  Citim Postuar mė parė nga Apolloni@ Lexo Postimin
  Rexhina, ai i joti ja paska keput kot fare se duhet te hedhesh 30 pike ne toke njehere pastaj te marresh letra nga toka.

  Ta ka bere me hile, prandaj dergoje te fleri ne divan.
  hahah lol, e di qe ma ben me hile por ngula kemb dhe i ndryshoj rregullat
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,283
  uh pese kaci eshte loje e bukur por do nja 4 veta, kur te takohemi komshie ta mesoj un

  Epo e dim ne kte marjen e 2shit ne ate menyre. Por situata ktu ishte se ai mbylli lojen kshu. Kishte 4 letra ne dore. 2 asa, 1 dysh dhe dicka pa rendesi. I interesonte ti nxirte asat ashtu sepse ndryshe se mbyllte dot lojen ne ate menyr....me gjejn kshu te urt dhe ma hedhin lol

  ehhh halle thuaj
  kur lozia me motren, momenti me krenar dhe qe me sillte me shume kenaqsi ishte nese e mbyllja lojen kur ajo kishte letra te medhaja ne dore

  po ke te drejt nese kan dicka ne dore duhet ta hedhin, smund ta veshejn, i would be pissed too
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 15-06-2009 mė 02:20
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 18. #18
  /\/€√έя D|€
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Vendndodhja
  n\a
  Postime
  26
  vagabondo, cna e kujtove ket pes-katshin kot tani...
  kto katet ne fakt e kane kohen ateher kur behet rakia per me u zi ehhh
  nejse, qe that ju, se kush pyeti andej per ca rregulla...
  kendej nga fshati jone nuk para e lozin ate lojen e shtatave se duket si kot fare, rri e tall bibiloshin tjetri me nje leter e s'ta hedh deri ne fund te lojes lol
  ndersa ajo e minuseve ka lezet, me i rras tjetrit derrin maē, nja 4 cuca dhe te gjitha kupat ...keto pra kane minuse vetem, ndersa te tjerat jane me pluse.
  derri mac ka -16, 1 cuc ka -4, ndersa 1 leter kup (leter e thjesht perjashto ēupen) ka -2.
  ndersa ne nje fshat tjeter e lonin ndryshe, benin 5 xhiro per me nxjerr minuset plus edhe xhiron e shtatave, dhe e mbaronin pallatin ne darke lol
  nejse...
  ustallaret e ketij pallati jane vetem 4 vet.
  argetim te kendshem : )

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  45
  Postime
  1,084
  Loja e minusave eshte e lehte vetem duhet te dish piket qe kane

  Psh...K mach eshte -16,

  cdo Q eshte - 4 pervec Q kupe(hearts) qe eshte -6

  cdo leter tjeter kupe(hearts) ka -2

  Kurse letrat tjera me lule, diamand dhe mach jane pozitive.

  letra me e madhe e fito doren(me e madhja eshte A, K, Q, J e me radhe deri te me e vogla qe eshte 2)...cdo dore eshte + 2

  kurse pjese e lojes se shtatave eshte e lehte ...pasi 7at hapin lojne dhe sipas lules renditen numrat lart e poshte A,K,Q,J,10,9,8 7,6,5,4,3,2,A. Nese ska leter e kalo rradhen duke kerkuar leter( kuptohet te japin letra te keqija si A qe jane te fundit ne radhe per tu renditur).  letrat ndahen te gjitha ne fillim

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  uh pese kaci eshte loje e bukur por do nja 4 veta, kur te takohemi komshie ta mesoj un
  lozet me teams qe ti rrafim cik ata te 2 bashk?


  kur lozia me motren, momenti me krenar dhe qe me sillte me shume kenaqsi ishte nese e mbyllja lojen kur ajo kishte letra te medhaja ne dore
  po po kur u kap ndo nje dysh ne dore ose Asa me behet zemra mal lol

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •