Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 77
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Gjithe rrefimet historike, gjithe analizat e autoreve te antikitetit, behen duke pasur per baze vargjet e Homerit. Ne nuk e dime, nese ajo legjende ka te vertete historike, ne nuk e dime ne jane bere falsifikime ne kohe, hapesire dhe permbajtje, por ajo qe dime ne, eshte, qe keto epose, keto tradita mitesh paraqesin nje ngjashmeri shume te madhe me mentalitetin dhe traditat tona. Miti, nuk perfaqson nje argument historik te mirrefillte, por informacioni qe bart ai brenda, po te perdoret fjalekalimi i duhur, i kaperxen shume here informacionet e kronikave me te mira historike, qe ne me te shumten e rasteve jane te ndotura politikisht dhe ideologjikisht.
    Teper me vend e the dias:
    "Gjithe rrefimet historike, gjithe analizat e autoreve te antikitetit, behen duke pasur per baze vargjet e Homerit. Ne nuk e dime, nese ajo legjende ka te vertete historike, ne nuk e dime ne jane bere falsifikime ne kohe, hapesire dhe permbajtje, por ajo qe dime ne, eshte, qe keto epose, keto tradita mitesh paraqesin nje ngjashmeri shume te madhe me mentalitetin dhe traditat tona"
    =kjo pra eshte arsyeja pse Homeri do te lexohet e studiohet dhe do mirret gjithemon si referanc sepse nuk dijmi per te ose krejte pake, kurse per Virgjilin te gjitha i dijmi sepse ke sa te duash autor qe e hudhin poshte versionin e tij...kurse Homeri do te rroje.
    Nese keni lexuar vetem "eneden" deh jeni ndalur aty dhe asnjehere nuk keni lexuar se si u krijua Eneida atehere si t bisedojmi rrteh kesaj qeshtje ?
    Ke sa te duash libra ne google books. com dhe kerko se si e kontestojne virgjilin..;
    Keto libra i kam lexuar si e thash ka vite...nuk mirrem fare me Virgjilin dhe as qe kam ndermend tua hjeki prej koke ...skam ēka bisedoj tjeter.

    shendet
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #22
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Gjenealogjine e Eneut edhe une e pershkruva, lexoi njehere shkrimet em siper, as qe e thash se nuk eshte dardan...mirepo kur ma permendin disa Virgjilin mua me vjene keq per injorancen tone rrethe jetes se tij dhe si dhe pse ngurojm ne shqiptaret pas virgjilit, kete se kuptoj !
    Ja dhe shizofrenia e radhės.

    Shiko skrimin tim tė parė nė kėtė temė, se mos e pėrmenda Virgjilin diku??

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Centaurus
    Anėtarėsuar
    10-04-2007
    Postime
    166
    Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
    Kur orakujt e keshilluan Eneun te shkonte ne Latium(Itali) dhe kur ai po i thoshte Didos, 'shtepia ime' (per Latium), e kishte fjalen per shtepine e ardhshme apo per shtepine e vjeter te dardaneve thunate?
    Une keto gjera i kam me te ndegjuar se vet pritoj te lexoj, ama me duket qe e kishte fjalen per shtepine e vjeter te dardanve se nje falltore i kishte thene te kthehet ne vendlindjen e te parit te dardanve.

    Dhe une kurre ne jete nuk besoj qe emri i tina ka dicka te beje me henen, sic paska thene dikush ketu. Dikush tjeter thot qe emri i tina ka te beje me udhetimin ashtu si emri i Odiseut dhe kjo eshte shum me e logjikshme se sa ajo me henen.
    [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Dera e Dardanisė (asaj atje, jo ksaj ktu), ishte mė e vjetėr.

    Nga dera e Dardanisė u shkput rremi i djalit tė vogėl. Dardania osht vllau i madh, e Troja vllau i vogėl, po Troja nė saje tė pozitės gjeografike ka mrri ma shum pasuni.
    Shiqo mire njehere ēka ke shkrua, pastaj eja e te flasim per ate shkozen tende...

    Per ēudi, sharjet kur na i bene jane te kuptueshme, ska fjalė...kurse sa i perket nderhyrjes ne disa tema qe as lidhje nuk ke, kete duhet ta dish...

    Edhe njhere; lexoje me zė te larte se ēka ke shkruar e pastaj e shofim...
    Une kur gaboj nganjehere vertete e shof gabimin dhe e pranoj besa edhe kerkoj falje prej antarve sepse e kam bere gabim pa vetedije ate nderhyrje kurse ti alibaba, asnjehere nuk e gjeta fjalen "f me falni te nderuar antar" por gjithnje vetem sharje e ąortime e kritika pa lidhje...

    Une tani e verejta ketu se me te vertete qe Ju paskeni te drejte se nuk e keni permendur Vrgjilin fare, dhe ku e di une ndoshta e kam marrur per antarin tjeter qe e permendi Virgjilin dhe si thash une e kundershtoj kete dhe kaq mbaroi..;une kerkova falje ama ti mos kce ashtu lidhje e pa lidhje, nuk e ke permendur Virgjilin por ne anen tjeter veē ke shkretua e asgje nuk ke thene.....

    shnet tanve
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #25
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Po mirė tė hymė nė binarė, se na nxorre krej prej binarėve me kėto piskama.

    Ku e sheh gabimin nė atė qė kam thėnė pėr familjen dardane???

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Po mirė tė hymė nė binarė, se na nxorre krej prej binarėve me kėto piskama.

    Ku e sheh gabimin nė atė qė kam thėnė pėr familjen dardane???
    E para:


    alibaba;"Dera e Dardanisė (asaj atje, jo ksaj ktu), ishte mė e vjetėr". ====

    Tani vijo e qite ne skaj, ēka deshe te thuash me kete qe te kuptojmi edhe ne i nderuar !

    vijo...

    ===============================================
    albaba;
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #27
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Ēka dashta me thanė. Kurgja pėrveē asaj ēka e dinė krejt bota. Se s'kupton ti fort punė e madhe.

    Dardaninė e ka themelu Dardani, shumė kohė ma vonė u themelu Troja. Krejt e thjeshtė osht, nuk po di ēfarė arsye ka me tu ēu flokt pėrpjetė.

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Tani mire e the, siper ishte ndryshe, ne rregull, neser e ke edeh etapen e dyt mos harro, keshtu qe eplotson fjalin te teren.;;e mos i le fjalet gjysem... shendet
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #29
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Tani mire e the, siper ishte ndryshe, ne rregull, neser e ke edeh etapen e dyt mos harro, keshtu qe eplotson fjalin te teren.;;e mos i le fjalet gjysem... shendet
    Kreks, unė nuk kam kohė, me lujt b'ole ktu, edhe njerzit tjerė, ma merr menja qe skan koh mu marr me kto budallakina tuat.

    Fjalia nuk osht nė gjysmė, shumė mirė osht fjalia, po mos ke harru mi vnu syzat e pleqve?

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
    Kreks, unė nuk kam kohė, me lujt b'ole ktu, edhe njerzit tjerė, ma merr menja qe skan koh mu marr me kto budallakina tuat.

    Fjalia nuk osht nė gjysmė, shumė mirė osht fjalia, po mos ke harru mi vnu syzat e pleqve?
    Edhe ti po m'doket je tuj sherbye ēaja, per kete s'po ke kohe me shkrue si duhet, se i ke klientet..;lol!
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #31
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    po m'dukeni t'lodh ju historianet.

    se mos na e qisni Enean magjup????

  12. #32
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Edhe ti po m'doket je tuj sherbye ēaja, per kete s'po ke kohe me shkrue si duhet, se i ke klientet..;lol!
    LOL qesharakja kėtu ėshtė se merr njė shkrim timin, dhe reagon sikur me ta gju ujin e valė nė shpinė, ndėrkohė qė problemi ishte te ti qė mbase nuk pate aftėsi tė kuptoje njė shkrim tė thjeshtė ndėr mė tė thjeshtit. Ashkush nuk reagoi duke thėnė "lexo me zė tė lartė ēfarė ke shkru" pėrveē teje, me tė vėrtetė bėhesh qesharak me kėto reagime palidhje. Tė njėjtėn gjė mund t'a bėjė edhe unė, tė citoj shkrimet tua, kudo qofshin ato, pavarėsisht nga pėrmbajtja, dhe tė them "lexoje me zė tė lartė ēfarė ke shkru", por e shoh mė tė arsyeshme tė pi ēaj e duhan, sesa ti qė i le klientėt pa ēaj e i gjuhesh forumit LOL

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Ikja e dardanit per ne Frigji rrethe vitit -1350 para eres.




    ===============================================
    Udhtimet e Udhiseut e Eneut

    ================================================== =========
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 10-06-2009 mė 09:54
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Kur i shikojmi keto dy itinerare neper Mesdhe, i Odhiseut cituar nga Homeri 400 vite pas luftes se Trojes dhe itinereri tjeter i Eneut cituar nga Virgjili 850 vite pas homerit e 1250 vite pas luftes se Trojes te jep te kuptosh se ketu jane dy drejtime te ngjajshme ne rrjedhė.

    Virgjili merr pothuajse te njejtin udhtim qe beri Odhiseu duke bredhur neper Mesdhe, Enenun e angazhon edhe ai si Homeri Odhiseun, perpos qe e menjanon udhtimin tek Shtyllat e Herkulit, ka patur frike qe njeri dhe tjetri protagoniste te luftes se Trojes te jene ndeshur diku ne lundrim dhe do ishte bere nami ...

    Pa kurrfare pergjegjesije Virgjili e mundon Eneun ne keto avantura, per hire te nje qellimi, ngritjen e moralit romakė gjoja se ata kane nje origjine te famshme nga Troja !

    Me kete shtrembrim historie Virgjili do meritonte sot denim te merituar, per plagjiature ose edhe internim...lol !

    Prandaj per ti ikur ketij denimi, e vetmja gje i mbetet qe te prononcohej se "eneida" eshte vetem se nje roman, nje veper letrare e kurresesi liber shkencor, pa mmarrur parasysh se ai permend dardanin e dardanet, asgje ai nuk shkruan ne interes te origjines se Eneut te ardhur nga Dardania qe sadopak Homeri e afron dhe e bene kete deg te famshme, Virgjili eviton ne ēdo menyre periardhjen e trojanve nga Dardania e ballkanit....
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  15. #35
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Nėse ėshtė kėshtu atėherė krejt kėto janė legjenda, pėrfshi edhe Iliadėn e Odisenė.

    Pse harxhoni kot energji?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Historia e Ilustruar..

    Kete e bera per 10 minuta, po deshet mund te bejmi nje video te gjate nje orshe..

    per ata qe kane te instaluar google Earth ... itinerari i dardanve, odiseu, eneu..

    http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...0.62797288.kmz
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Kreksi a e din se cila pjese e Kroacis emertohet me emrin LIKĖ dhe KORDUN?
    Migrimi i ENEAS si dhe shume pjesmarsve te luftes se TROJES nuk eshte bere vetem shkaku i luftes pas kesaj lufte gjasat jane shume reale te ket ndodhe ndonje termet apo ndonje epidemi totale.
    Nje Arbresh i qytetit Zare i cili studijoj dhe hulumtoj njeherit vuri gure ne themelin e historis dhe kulttures Yllire per rrespekt te GJENEALOGJIS pasardhesit te vet i vuri kete emer ENEA STIPQEVIQ .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga XH.GASHI : 10-06-2009 mė 14:27

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e llamarina
    Anėtarėsuar
    13-05-2009
    Postime
    28
    ore me falni une nuk jam historian,me sa dihet ne lufte ,te mundurit marin kahun e kundert per ti shpetuar masakrave te armikut dhe jo te vene ne tokat e armikut per te shpetuar nga ai ,kur flasim per qindra dhe jo per nje e dy,pra ne luftrat qe u bene ne kosov ,kosovaret nuk vajten ne serbi pastai te vinin ne shqiperi ,pra nuke ka llogjik ta pranoi kete lloi udhetimi qe shifet ne harte ,sidomos llogjika e luftes, pra mendoi se kjo troja mundet te jet diku afer butrintit ne krahun jugor te tij,ne mos qofte dhe vet dhodhona e janines ,thjeshte nisem nga disa karakteristika te ktij qyteti,mendimi ime

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Shume mire e the, dhe qellimi i kesaj hartes me dy udhtimet e e te dy protagonisteve eshte nje humbje kohe por qe ndoshta ne ate kohe nuk iu ka kushtuar asgje te bejne gjiro te tilla qe sot jane te papranueshme, do me then sot duht shpenzuar lend djegse per te bere keto lundrime..;

    Logjikisht trojanet duhej te gjenin shpetim tek thrakaset ose tek hititet ose te ktheheshin drejt nga kan ardhur ne Dardani...si bumerangu, nga vendi i nisjes eshte vend i kthimit...par ēfar arsye te shkoje eneu ne latium kur ka patur as 5000 kilometra dardanin e tij(kosoven ) ?
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  20. #40
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Dhe kėto janė fakte tė gjalla qė Troja ėshtė Butrinti, kur Alesandri i madh u nis pėr Azi, kaloi nėpėr butrint se andej i bie udha. Butrinti qyteti i parė pasi tė shkelėsh tokėn aziatike.

    Jav hankt bali ment juve, sa tmeēum jeni.

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Etimologji sipas Nezir Myrtes
    Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
  2. Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti
    Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-03-2009, 07:29
  3. Origjina pagane e Islamit
    Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 278
    Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
  4. Islami, Origjina E Shkences Bashkekohore
    Nga Isra nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-07-2005, 04:20
  5. Origjina e Sistemeve...
    Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-09-2004, 12:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •