Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  615

  Hafiz Abdullah Zemblaku (1891-1960)

  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU
  (1891-1960)

  Hafiz Abdullah Zemblaku ėshtė njė figurė e shquar fetare-atdhetare, ėshtė njė shkrimtar i dalluar, por, mjerisht, pėr kėtė krijues tė ēmuar, fare pak ėshtė shkruar…!
  Hafiz Abdullah Zemblaku lindi nė vitin 1891, nė Bilisht, por meqė familja e tij ka jetuar nė katundin Zemblak, Zemblaku u bė mbiemri e tij.
  Me kalim kohe, emri dhe e mbiemri i tij, si fryt i veprimtarisė nė vazhdimėsi e bėri edhe mė tė njohur katundin e tij, i cili ndodhėt nė rrethin e Korēės, afėr malit Morava.
  Kjo figurė e shquar, ky personalitet i dalluar rrjedh prej njė familje intelektuale, familje arsimtarėsh, hafizėsh, shejlerėsh, hoxhallarėsh…
  Babai i tij, Salih Efendi Hulusi, ishte hoxhė, mėsues, arsimtar, tėrė jetėn nė shėrbim tė diturisė, prej Korēės deri nė Prilep, nga Prilepi nė Janinė, shėrbeu me pėrkushtim pothuejse nė gjithė Toskėrinė…
  Gjithashtu, gjyshi i tij, Shejh Hulusi Efendi, ishte mėsues besimi, por edhe shejh, sufi…
  Hafiz Abdullah Zemblaku mėsimet e para i pėrvetėsoj nga babai, Hoxha Salih Efendiu, mėsimet e mesme i vazhdoj nė qytetin Prilep, ndėrsa nė vitin 1910 shkoi nė Stamboll pėr tė studiuar, deri sa arriti pėr tė diplomuar…
  Nė Shqipėri u kthye pas Luftės sė Parė Botėrore, nė vitin 1918. Nė fillim, me pėrkushtim, filloi detyrėn si Imam, Hoxhė, nė katundin Zemblak, aty ku ishte rritur, me qėllim qė tė vetėm, fshatarėt e tij pėr t’i ndritur…
  Njė vit pas Kongresit tė Lushnjės, kur Shqipėria u bė shtet, kur Tirana u shpallė kryeqytet, me vendim tė Ministrisė sė Arsimit, nė vitin 1921, Hafiz Abdullah Zemblaku u emėrue mėsues, por mė vonė edhe inspektor i arsimit…

  Kontributi i tij nė krijimtari

  Pėrveē shėrbimit tė tij nė arsimim, edukim, Hafiz Abdullah Zemblaku shquhet, nė veēanti, nė krijimtari. Krijimtarinė e tij e filloi me pėrkthime, pak mė vonė edhe me krijime. Pėrkthimet, krijimet e tij pėrfshijnė disa lėmi…
  Ka pėrgatitur, ka hartuar, ka botuar Abetarėn e Gjuhės Shqipe.
  Ka pėrgatitur, ka botuar, nė gjuhėn shqipe, njė Gjeografi, pėr tė mėsuar, pėr tė kuptuar nxėnėsit shqiptarė se ku i bie kjo Shqipėri. Jo kjo Shqipėria e cungueme, e coptueme, kjo Shqipėria e shkretė, por Shqipėria Etnike, me kufijtė e saj tė vėrtetė…
  Pėrveē Abetarės, librit themelor tė gjuhėsisė, pėrveē librit tė Gjeografisė, Hafiz Abdullah Zemblaku ka shkrue, ka botue edhe libra tė historisė, tė drejtėsisė, tė letėrsisė…
  Lexues i nderuar! Pėr tė pas pak njohuri - qe njė pasqyrė titujsh tė disa veprave tė tij:

  1. Mevludi Sherif
  2. Pesė kasidete e imamllarėve
  3. Hytbeja me 50 kėshilla
  4. Muhamedija (Jeta e pasosur)
  5. Bilbili i Parė (Abetare dhe jetėshkrime)
  6. Bilbili i Dytė (Enami Sherif nė shqip)
  7. Bilbili i Tretė (Histori e Shenjtė)
  8. Bilbili i Katėrt (Fjalė Profetike)
  9. Bilbili i Pestė (Sheri’ati Muhamedie)
  10. Bilbili i Gjashtė (Ėndėrr Rrėfenja)
  11. Bilbili i Shtatė (Shqiponja Besėtare)
  12. Bilbili i Tetė (Fėllėza Kombėtare)
  13. Bilbili i Nėntė (Pėllumbi)
  14. Bilbili i Ri i Prillit
  15. Bilbili i Ri i Hazreti Kur’anit
  16. Fletore Islame
  17. Amexhyz me Germa Shqip
  18. Tebareqe Xhyzi
  19. Bilbili i Hėnės
  20. Bilbili Bestar
  21. Bilbili Shqiptar (Dheshkronjė e Shqipėrisė)
  22. Bilbili Bestar i Vogėl
  23. Bilbili Shpirtėror
  24. Mevludi Gegėnisht
  25. Bilbili Faqebardhė
  26. Bilbili i Parajsės, etj. etj.


  Si ēdo krijesė nė kėtė jetė edhe Hafiz Abdullah Zemblaku ndrroi jetė. Ndrroi jetė, kaloi nė jetėn e vėrtetė, me 31 gusht tė vitit 1960…

  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,536
  Citim Postuar mė parė nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  HAFIZ ABDULLAH ZEMBLAKU
  (1891-1960)

  Hafiz Abdullah Zemblaku ėshtė njė figurė e shquar fetare-atdhetare, ėshtė njė shkrimtar i dalluar, por, mjerisht, pėr kėtė krijues tė ēmuar, fare pak ėshtė shkruar…!
  Hafiz Abdullah Zemblaku lindi nė vitin 1891, nė Bilisht, por meqė familja e tij ka jetuar nė katundin Zemblak, Zemblaku u bė mbiemri e tij.
  Me kalim kohe, emri dhe e mbiemri i tij, si fryt i veprimtarisė nė vazhdimėsi e bėri edhe mė tė njohur katundin e tij, i cili ndodhėt nė rrethin e Korēės, afėr malit Morava.
  Kjo figurė e shquar, ky personalitet i dalluar rrjedh prej njė familje intelektuale, familje arsimtarėsh, hafizėsh, shejlerėsh, hoxhallarėsh…
  Babai i tij, Salih Efendi Hulusi, ishte hoxhė, mėsues, arsimtar, tėrė jetėn nė shėrbim tė diturisė, prej Korēės deri nė Prilep, nga Prilepi nė Janinė, shėrbeu me pėrkushtim pothuejse nė gjithė Toskėrinė…
  Gjithashtu, gjyshi i tij, Shejh Hulusi Efendi, ishte mėsues besimi, por edhe shejh, sufi…
  Hafiz Abdullah Zemblaku mėsimet e para i pėrvetėsoj nga babai, Hoxha Salih Efendiu, mėsimet e mesme i vazhdoj nė qytetin Prilep, ndėrsa nė vitin 1910 shkoi nė Stamboll pėr tė studiuar, deri sa arriti pėr tė diplomuar…
  Nė Shqipėri u kthye pas Luftės sė Parė Botėrore, nė vitin 1918. Nė fillim, me pėrkushtim, filloi detyrėn si Imam, Hoxhė, nė katundin Zemblak, aty ku ishte rritur, me qėllim qė tė vetėm, fshatarėt e tij pėr t’i ndritur…
  Njė vit pas Kongresit tė Lushnjės, kur Shqipėria u bė shtet, kur Tirana u shpallė kryeqytet, me vendim tė Ministrisė sė Arsimit, nė vitin 1921, Hafiz Abdullah Zemblaku u emėrue mėsues, por mė vonė edhe inspektor i arsimit…

  Kontributi i tij nė krijimtari

  Pėrveē shėrbimit tė tij nė arsimim, edukim, Hafiz Abdullah Zemblaku shquhet, nė veēanti, nė krijimtari. Krijimtarinė e tij e filloi me pėrkthime, pak mė vonė edhe me krijime. Pėrkthimet, krijimet e tij pėrfshijnė disa lėmi…
  Ka pėrgatitur, ka hartuar, ka botuar Abetarėn e Gjuhės Shqipe.
  Ka pėrgatitur, ka botuar, nė gjuhėn shqipe, njė Gjeografi, pėr tė mėsuar, pėr tė kuptuar nxėnėsit shqiptarė se ku i bie kjo Shqipėri. Jo kjo Shqipėria e cungueme, e coptueme, kjo Shqipėria e shkretė, por Shqipėria Etnike, me kufijtė e saj tė vėrtetė…
  Pėrveē Abetarės, librit themelor tė gjuhėsisė, pėrveē librit tė Gjeografisė, Hafiz Abdullah Zemblaku ka shkrue, ka botue edhe libra tė historisė, tė drejtėsisė, tė letėrsisė…
  Lexues i nderuar! Pėr tė pas pak njohuri - qe njė pasqyrė titujsh tė disa veprave tė tij:

  1. Mevludi Sherif
  2. Pesė kasidete e imamllarėve
  3. Hytbeja me 50 kėshilla
  4. Muhamedija (Jeta e pasosur)
  5. Bilbili i Parė (Abetare dhe jetėshkrime)
  6. Bilbili i Dytė (Enami Sherif nė shqip)
  7. Bilbili i Tretė (Histori e Shenjtė)
  8. Bilbili i Katėrt (Fjalė Profetike)
  9. Bilbili i Pestė (Sheri’ati Muhamedie)
  10. Bilbili i Gjashtė (Ėndėrr Rrėfenja)
  11. Bilbili i Shtatė (Shqiponja Besėtare)
  12. Bilbili i Tetė (Fėllėza Kombėtare)
  13. Bilbili i Nėntė (Pėllumbi)
  14. Bilbili i Ri i Prillit
  15. Bilbili i Ri i Hazreti Kur’anit
  16. Fletore Islame
  17. Amexhyz me Germa Shqip
  18. Tebareqe Xhyzi
  19. Bilbili i Hėnės
  20. Bilbili Bestar
  21. Bilbili Shqiptar (Dheshkronjė e Shqipėrisė)
  22. Bilbili Bestar i Vogėl
  23. Bilbili Shpirtėror
  24. Mevludi Gegėnisht
  25. Bilbili Faqebardhė
  26. Bilbili i Parajsės, etj. etj.


  Si ēdo krijesė nė kėtė jetė edhe Hafiz Abdullah Zemblaku ndrroi jetė. Ndrroi jetė, kaloi nė jetėn e vėrtetė, me 31 gusht tė vitit 1960…

  Mexhid YVEJSI, Gjakovė
  nuk e paska njoft kuranin , ku e gjeti mevludin aj , kur ska te baj me fe islame as ne kuran as ne sunnet.

  as kuran as hadith. kuku perju

  apo ndoshta ja qpifin keti njeri sende qka nuk i ka , ALLAHU ne xhenet e qoft ket njeri.

Tema tė Ngjashme

 1. Lexoji keto Letra (Tregime) do tė Shplodhesh Menderisht
  Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 259
  Postimi i Fundit: 11-02-2021, 15:59
 2. Abdullah Konushveci
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 04-12-2013, 10:31
 3. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
 4. Ibn Tejmijeh - Pergjigje Te Paditurve dhe Genjeshtareve
  Nga Studentt nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2007, 14:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •