Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
 1. #1
  Argjentinas Maska e ArberXYZ
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Postime
  867

  Pse nuk pranon Edi Rama debat elektoral me Sali Berishen?

  Dje ne klan Berisha tha qe jam dakort per nje debat me Ramen e Meten, kur te duan-tha ai.

  Pse Edi Rama nuk i pergjigjet fteses?

  Eshte mire qe ne si zgjedhes ti shofim kreret e dy partive kryesore ne dabet, per te kuptuar me mire alternativat e seciles pale.

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  Unė pėr veti do kisha deshirė ta shikoja njė debat televiziv mes krereve tė partive politike, por jam kundra kėsaj, kur e dime se cfarė politikan kemi, nuk dua qe Evropa tė qesh me ne tani.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 3. #3
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,019
  para se me fillu debati duhet skenen e ringut me bo gati se nuk i dihet
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 4. #4
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,549
  Mirė do ishte tė bėhet. Por Edi se pėrballo dot Salėn.
  Life's too short to remove USB safely.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Dy te cartur skane per tu marre kurre vesh me njeri tjetrin.

 6. #6
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  shkrim apokaliptik nga Shekulli Online:

  - Sali Berisha

  Nje djale malesor qe deri ne moshen 15-vjec u mbrujt i devotshem me mesimet e xhaxhit Enver, bile kur i doli bursa per mjekesi devotshmeria dhe dashuria ndaj Partise qe i dha doren dhe e solli nga bjeshket e largeta, ne kryeqytetin e Tirans per te studiuar u bene pothuajse te verbeta dhe te pakushtezuara.

  Me kete devotshmeri ai vendosi t'ia shperbleje duke studiuar me nje vullnet te papare, qe ne ndonjehere i themi dhe "vullnet gomari", dhe mbi te gjitha gjate gjithe jetes se tij shkollore, ne mendje dhe ne zemer kishte vetem librat e Partise te shokut Enver dhe "filozofine" e Marksizem Leninizmit!
  Kompleksin dhe deficencat e medha rinore jo per faj te tij, por te maleve nga vinte, i "plotesonte" me nje mbyllje dhe plane tinzare per te "kapur majat"

  Me keto ne zemer mbaroi shkollen per mjekesi, por mesimet e dhe vija e kuqe e Partise PPSH-se qe i pershkruante cdo fije te zemres, bene qe te bjere menjehere ne sy si nje prej kulisheve te bindur te Partise, qe i duhej shume ne ato kohe, sidomos pas viteve '80! E kshu duke grisur jeans-et e prere floket e studenteve "mikroborgjeze" ne fakultet, apo duke iu turrur kolegeve perse konform natyres njerezore guxonin dhe te flertonin ndonje femer, e duke ngritur gishtin dhe zerin ne emer te mesimeve te shenjta te Partise se tij, u ngrit ne detyre edhe si "mjek" edhe si politikan, qe ne ate kohe perkthehej me Sekretar Partie i PPSH-se!!

  Qe te mos zgjatem besoj te gjithe ata qe kane jetuar qofte dhe disa vite te asaj periudhe, e dine mire se c'ishte sekretari i partise ne nje ambjent pune!!!

  No Comment, po ua le atyre qe e kane perjetuar me mire kohen e sekretareve te PPSH-se te na thone

  - Edi Rama

  Shume me i ri se Sala, ne moshe pothuajse te atyre studenteve qe Sala iu griste ato jeanse te siguruara me aq mund.

  I lindur e rritur ne Tirane, ne mes te te gjitha te mirave. Nje i ri moskokecares, qe deri nga mosha e re, besonte se nuk i duhej te vuante shume per te care ne jete. Mbase e vune ne shkolle te bente ndonje informacion politik, se ashtu orientonte Partia, ose ndoshta dhe i ati i bleu ndonje liber te partise, po si i "perkedhelur" qe ishte, as qe kishte kohe te merrej me to, sepse e gjithe rinia e Tiranes dhe e qyteteve te medha atehere kishin filluar te ndjenin nje ere tjeter, ate te Perendimit!

  Si te gjithe te rinjte e atehershem, kopjonte ne mengjes shpejt e shpejt informacionin politik te pregatitur nga nxenes "shembullore" (qe mund te ishin ose katnare koke ulur si Sala :-) ose cupeza nga ato te mirat fare me syzet e trasha nje gisht :-), dhe ne cante mbante revista te "huaja" apo copa portretesh kengetaresh qe atehere degjoheshin shume ne Tirane si Bob Dylan, Beatles po e po .. Rolling Stones! Bile kur mblidheshin shoqeri nga Liqeni kendonin dhe ne gjys zeri "Satisfaction"

  Te gjithe sa kemi qene te rinj atehere, besoj kemi qarkulluar mes njeri-tjetrit libra te huaj, apo shkrime ne dore etj.etj. Kur na thoshin te ricitonim ndonje mesim te PPSH-se na binte pika na binte!!

  Kuptohet kishim shume neper klasa qe e gdhinin mbi keto mesime, dhe nje prej tyre ishte dhe Sala i sotem, e na canin derrasen cdo dite duke recituar si turtuj vijen e kuqe te PPSH-se nderkohe qe te tjeret, poshte bankave,shkembenim kartolinat me kengetare "te huaj" apo kaseta apo revista.

  Nje si keta ka qene dhe Edi :-)

  Moskokecares ndaj rregullave talebanore te PPSH-se dhe i lirshem se nje fare mbeshtetje e kishte iu dha talentit te tij ne art pa e sforcuar veten me plane "tinzare" te gjeneruara nga kompleksi i deficences.

  Sado te habiteni ju syleshesia, ata qe e kane pritur me shume reninen e diktatures kane qene keta rinia qytetare qe kishte kohe qe kish kuptuar genjeshtren e madhe ku po jetohej!

  Sikur te guxoje ne ato kohe '90-'92 t'i thoje mases se madhe te fshataresise sidomos andej nga malet, se shiko se po jeton nen nje sistem te genjeshtert e diktature, e pakta te dorezonin direkt ne sigurim, e shumta te vrisnin ne vend!

  Duke qene nje nga figurat e njohura te brezit te tij ne Tirane, ishte normale qe te gjithe ta inkurajonin te merrte persiper "leadering" drejt nje ere te re. Kshu pra u angazhua ne politike, dhe qe per fatin e tij te keq, sic e dime gjithmone, Sala u kujdes mire ta lere jashte Partise Demokratike...

  Se si e kishin enderruar te rinjte e '92-shit Partine Demokratike e si e katandisi malesori i devotshem ish PPSH-ist kete e dime te gjithe, s'ka nevoje te zgjatem.

  Se si e luftoi Berisha duke i derguar cecenet cdo darke ne shpi, kete e dime mire te gjithe ne qe jetuam ne Tirane gjate periudhes '92-'97

  Nuk iu kthye ndonjehere me dhune Berishes por me shkrime ne gazeten Drita dhe qe shume nga ne te rinjte e ndjeshem te kohes, i kemi lexuar dhe na kane bere shume pershtypje per ate kohe!!

  U largua ne France i zhgenjyer nga cdo gje qe kishte nisur e bitisur ne Shqiperi!

  1998-2000 periudhe kur Shqiperia fashonte plaget e '97-tes, jo pa merite, Nano, nuk e harroi aspak si element kyc ne politiken shqiptare. Nuk harroi as shkrimet e as hapjen dhe vrullin e tij te ri per demokraci dhe jete perendimore.

  ...

 7. #7
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Anėtarėsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  sepse Edi Rama ka debatuar me kohe me padronet e Salis dhe nuk ja vlen te debatoj me sherbetoret e tyre..........
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Shkrimi dhe foto teper realiste.
  Vertet tim ate rritur ne Tirane eshte rritur me ate kulturen "moderne nen rogoz" duke degjuar BBC, duke degjuar VOA, pozdravet, hit paradet, filmat moderne te perendimit, aktoret e famshem te hollywoodit, yjet e muzikes si Bill Halley, Little Richard, Jerry Lee Lewis, me beatles rollingstones, me festivalin e woodstock. Me ka treguar qe cdo nate kur mblidheshin me shoket komentonin filmat e fundit te para me kanace, a ndonje striptease, a ndonje film hard, ndonje film western etj. Kam pare ne internet dy filma tipike qe i kishin ngeleur ne mendje tim eti Tango e fundit ne Paris me Marlon Brando, dhe Doktor Zhivago qe ne Shqiperi jane jane pare e diskutuar gjere. Bile edhe Ferma e kafsheve eshte pare e komentuar nga ai brez.
  Me fjale te tjera rinia e asaj kohe qe e kuptonte mire bufonaten komuniste u rrit me ide krejt te tjera sociale.
  Ishin keta te rinj qe ne dhjetor 91 kush hapur e kush jo u bene disidenca e pare kunder komunizmit anadollak te byrose vrasese.
  Mos te hyj me tutje ne histori kjo levizje e manipulua nga vete klasa komuniste e cila keta elemente i perjashtoi qe ne fillim te krijimit te partise se pare disidente PD.
  Edi Rama vertet i perket atij brezi te rinjsh te Tiranes ska kush ta mohoje

 9. #9
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Edhe qė i jati (burrė i mirė gjithsesi) ishte te Komiteti Qendror dhe qė shoku Edvin shante partinė poshtė e lart nė pazar kur ishte akoma sigurimi i shtetit me po atė hije. Mua kėto mė kanė treguar ca tė rritur tė tjerė, edhe nuk ka se kush t'ua mohojė.  Nuk mohohet gjithashtu se Edvinit nuk i ka mbetur mė asnjė nga miqtė e tij gjatė kohės "disidente" dhe shoqėrohet vetėm me zengjinė tė rinj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 05-06-2009 mė 10:51
  Prektora

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  me tregonte nje dizaj.. nje i afert i marjetes ..ish gruas se djalit te mehmetit..
  e ardhur nga provinca per disa pak vite.. ajo u mesua ne shoqerine e te shoqit.. djem bllokmenesh ose nen bllokmenesh ose nen nen -bllokmenesh.. ose nomenklaturistesh.. me b.ole.. e me grate apo te dashurat e tyre.. neper dreka darka ahengje e qejfe..
  flitej ne fakt ne ato ambjente.. pak disidence..
  aludohej per te madhin.. pra dullen (enverin-shpjegim per kosovo-enveroistet) qe..si spo ngordh qe te jemi me rehat me te lire me te bollshem ne resurse e orgjira..
  kam degjuar thosh marieta cunin e manushit e te tjere te thone anti-enverizma plot..
  nejse..
  po sa shkonte ki rebelizem..deri ku .. ate koha e tregoj..
  nje dizaj marieta gjendet e internuar ne shijak.. mbas gjemes qe i ra familjes se mehmet shehut..e vete tha ne tirane te marre ca dokumenta ne komitet e gjendje civile..
  mu ne bulevard tha dash peza me te vetet tha..
  kishim ngren me dash e moter te dashit tha kushedi sa vloro-darka e bllok-durres dreka.. e poradec qejfe voloreko korane e saranda motorskafo ksamila.. (aso kohe kto qejfe vetem per nje lloj te vecante.. pra per bllokmenat) e un tha e pershendeta tha.. mirpo dashi tha beri sikur sme njohu tha e vazhdoj rrugen p ma futur fare ne pord.he..

  ika tha e habitur..si ka mundesi te te ktheje miku i vjeter shpinen keshtu..i kish then marieta njeriut te vet mbas kesaj ngjarjeje..

  pra desidenca dash pezo djal manusho edvino m.ut.aviste.. nuku shkonte aq larg sa duan ta lancojne keta nashi..
  ishte nje desidence zog-pulore kendezo maj-pleh-ore.. e asgje me shume..pa burrerine e principialitetin e desidences se vertete..

  ai soj nga bitellsa xhij u kthyen shum urgjent kur plasi dhjetori ne stalino envera..e ne hysnira kapo e kapterro plehra..

  pra nuk dolen dot nga pelenat bllokmene..

  i vetmi bashkim shehu nga krejt soji bllokmen e e nen bllokmen e zagaret rreth tyre.. e pa te verteten me syt e nje burri te madh e foli e flet si i ka hije nje xhentelmeni..

  nje ish i njohur i imi kur jeshem adoleshenta.. na cante bi.then ne klas me desidenca anti nomeklaturiste aso kohe.. mirpo kur erdh puna.. u be nje xhind i vertete enveristo konservator pas 90 tes.. dhe bile dhe organizator i rebelizmit caushist ne vitet 90 e cara.. fale zanatit te oficerit te sigurimit qe e kish me diplome..

  duhet konseguence e duhet burreri..
  e kte vetem sala e ka.. e prandaj e duam..
  edvinet sjan tjeter vec enveriste me te qelbur edhe se vet enveri e ramizi..
  e rucet e tij jan me fecorra e kadrira se vet kadriu..e dadet leskot e tij me vito e lenka se vet naunkat..
  1000 here me bab myslym i mire eshte vet bab myslymi se i biri i tij kodoshi dash..  koha i tregon te gjithe..

  ..

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Citim Postuar mė parė nga juanito02 Lexo Postimin
  Ishin keta te rinj qe ne dhjetor 91 kush hapur e kush jo u bene disidenca e pare kunder komunizmit anadollak te byrose vrasese.
  Po mos fol mor juanito kur s'din per cka flet!
  Disidenca e pare kunder komunizmit ne dhjetor '91. Edhe pak e do na thuesh qe ishin antikomunistet e vetem Edi Rama, Ilir Meta e Pandeli Majko!

 12. #12
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  pallavrat e tua nuk i ha me njeri, as edhe ketu ne forum ...

  salis nuk ka qene e nuk eshte aspak burr i mir, me ato genjeshtra e mashtrime monstruoze, me ato prapaskena makabre, e ato xhambazlleqet ne kurriz te Shqiperise, Kosoves, Shtetit Shqiptar, Shqiptarizmes ne teresi ...

  "burre" i mire me pisa, legene, spiuna e kriminela shume: xhuvel, imam, tritan, sterkan, palok, tos doemos ...

  as edhe familjen nuk e drejtoi si duhet, as ate argit-fazlliēen, as edhe zen-medi-gerdecin ...

  ai eshte fatkeqesia e ketij kombi ...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  A eshte i vertete titulli? Pse nuk nuk pranon Rama?
  Do kisha qejf me e pa nje diskutim te tille. Lene pastaj sikur ti iki petlla njonit apo tjetrit, do bohet nji gallate, se psikopata jane qe te dy.

  Tani qe Rama po luan ne "superlige" nuk e di nese vazhdon ti mushi hunet hala apo e ka lone ate muhabet.
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Anėtarėsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Citim Postuar mė parė nga juanito02 Lexo Postimin
  Dy te cartur skane per tu marre kurre vesh me njeri tjetrin.
  Bie shume dakort me ty juanito kur thua se te dy jane te cartur. Kur lexon intervistat qe japin si Berisha si Rama ta merr mendja se te dy kane rreshkitur ne banane. Berisha ne tvklan del e thote se Ta dije zoteria, se ai eshte i prishur ne fytyre. Ai para se te dale ne TV ben 3 ore makijazh. E di jam psikolog. Ne anen tjeter Edi Rama thote konkretisht keshtu: "Une nuk do te jem nje kryeminister si Sali Berisha dhe si te tjere ish-kryeministra, qe vijne sot dhe ju kerkojne voten, dhe nuk duan dhe nuk munden te bejne asgje tjeter me voten tuaj, vecse t'u humbasin dhe kater vite te tjera si keto 18 vjet".
  Edi Rama demokrat? Kerkon te injoroje tranzicionin dhe ndryshimet kulturore dhe politike ne keto 19 vite?

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Tani qe Rama po luan ne "superlige" nuk e di nese vazhdon ti mushi hunet hala apo e ka lone ate muhabet.
  Patrioti, E le pula m****? Ateher do ta leri dhe Edi ngjyren e bardhe Ai duket fare mire, qe ne impaktin e pare te le te mendosh se eshte bere dru.

 16. #16
  Edhe pse totalisht jashte teme, por po shikoj lajmet tani dhe po jepte fjalimin e Sali Berishes ne Fier, ku Z. Berisha ne cjerrje e siper po thoshte "Fieri demokrat". Kur ka votuar Fieri ndonjehere per partine demokratike, te pakten tani afer?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e TEKNIKU
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Postime
  35
  edi rama ashte zagar i keq,sa nuk ban as per gjueti,ejo per te udhehequr nje shtet

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Citim Postuar mė parė nga shkodra13 Lexo Postimin
  Po mos fol mor juanito kur s'din per cka flet!
  Disidenca e pare kunder komunizmit ne dhjetor '91. Edhe pak e do na thuesh qe ishin antikomunistet e vetem Edi Rama, Ilir Meta e Pandeli Majko!
  Kush tha qe qen vetem keta.
  Pandeli Majko dhe Ilir Meta ne kane degjuar ndonjehere beatles une hidhem nga catia.
  Ata qene ca partiake te rinj qe po i rriste nena parti.
  Po ti edhe nese je pak e vjeter sma ha mendja te njohesh ate shumice te rinjsh qe ja rritur me woodstock.
  Aman 30% femrave ku je ti ke ardh me na dhan men.
  Un ta heq vizen ty qe kur ben urra per nje komunist 24 karatesh si Berisha.
  Te pjesa pa kaplloqe e ke vendin ti.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Juanito, shkodra e ka ndoshta per antikomunistet (e vertete) te viteve '45-'60 kryesisht klerike katolike. Apo ndoshta edhe per ata socialdemokrate qe nuk ishin tamam antikomuniste porse gjithsesi kishin nje vizion te qarte se ku donin te shkonin dhe se ishin qartas te ndare nga PK e asaj kohe. Besoj se ata kane qene disidenca e pare. Disidente te tjere vazhduan te lindnin (kryesisht ne burgjet e Spacit dhe Burelit), ndersa ne '91 kush me shume e kush me pak donte te ndryshonte regjimin, po pakkush kishte ndonje ide te qarte se ku donim te shkonin.

  miqesisht
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Patrioti : 05-06-2009 mė 13:59
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Po mor ti ka pasur edhe atje disidence edhe ide socialdemokrate ne Shkoder vetem se ate pjese e sakatoi gjate viteve Enveri. Dhe ne vitet 90 ajo pjese vuante akoma pasojat e gulageve staliniste. Ka pasur edhe ne Shkoder nga ata te rinj moderniste ne hije si ato qe po flasim lart. Cdo vend i ka pasur sidomos qytetet e medha.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rikthimi i themeluesve tė PD-sė
  Nga Veshtrusja nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 01-10-2005, 16:22
 2. Sistemi me i mire elektoral: maxhoritar apo proporcional
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-06-2003, 00:53
 3. Nicolas Gage: Nje person i padeshiruar viziton Tiranen
  Nga Beqari002 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 30-01-2003, 11:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •