Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120

  Roli pellazgo-ilir n krijimin e Kombeve dhe Gjuhve Europiane

  "Roli Pellazgo-Ilir n Krijimin e Kombeve dhe Gjuhve Evropiane"
  22/08/2007

  Elena Kocaqi n librin e saj t dyt "Roli pellazgo-ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve evropiane" prqndrohet, ve t tjerash, n faktet gjuhsore, pr t argumentuar kontributin pellazgo-ilir n krijimin e kombeve evropiane. Duke ndjekur lvizjen e popujve n antikitet dhe n mesjet, asaj i lind e drejta t konkludoj se pikrisht kta popuj, bashk me kulturn, drguan n vendet ku u vendosn edhe gjuhn e tyre.
  Ajo gjen fjal t shqipes si tek greqishtja dhe latinishtja. "Por ajo q sht edhe m e madhja nga t gjitha - thot autorja - shqipja i shpjegon kuptimin e ktyre fjalve q tregon qart se ato jan gjuh derivative t shqipes. Shqipja jo vetm ka qn krijuar ktu, por sht ajo q lindi kto gjuh." f.14.
  Gjuht e vjetra greke dhe latine autorja e librit i quan gjuh artificiale t krijuara nga dijetart pr t'i patur si gjuh t arsimit.

  "Kjo gjuh e stisur, - thot autorja, u b edhe gjuha e administrats dhe e njerzve t kulturuar q m pas u msua nga populli q banonte n polis, pasi populli i fshatit nuk mund ta ket msuar dot" f.36.

  Gjuha e sotme greke thot autorja nuk e prkthen gjuhn e tre dialekteve t greqis antike, si jonishtja, eolishtja dhe dorishtja.

  Pr t par ndryshimin e gjuhs s vjetr greke dhe asaj t re, autorja sjell, n librin e saj, gjuhn Homerike dhe bn krahasimet

  Shqip - Greqishtja Homerike - Greqishtja sot
  nm - nm - katara
  anda;nda - andha - efkaristis
  ar - arura - horafi
  bashk - vask - porevume
  deti - theti - thalasa
  dhe;dheu - dhor, dha - ji
  dru - dris - ksilo
  edhe;dhe - idhe - qe

  Po jap vetm pak fjal, pasi n libr ka nj list t tr, pr t kuptuar se realisht n prmbajtje gjuha Homerike afron me gjuhn shqipe dhe jo me greqishten e sotme. Po far i bashkon gjuhn Homerike me at greke t sotme? Mendimi im sht se i bashkojn vetm grmat, q sot quhen greke, por q n kohn kur u krijuan prbnin alfabetin e kohs, q sot quhet grek, q u prpunua pr t shkruar gjuhn e kohs, q nuk ka qen greke por pellazge, ose shqipja arkaike. Me kt alfabet fiset egjiptiane q zbritn n tokat pellazge shkruan m pas gjuhn e tyre, q sot quhet gjuha greke. sht pr kt arsye se prse Faik Konica ngulte kmb q gjuha shqipe t shkruhej edhe me germat e alfabetit grek sepse, thoshte ai, nuk ka prse grekt t prvetsojn kt alfabet q sht krijuar pr t shkruar gjuhn me t ciln ka folur Pirro i Epirit.

  Po prse ky alfabet sht i till nga kush sht shkruar, a ka ngjashmri me alfabetin e Thotit q shkruhej n form hieroglifesh. Kur thuhet q Aleksandri i madh drejtoi shkrimin e veprave t Homerit n Egjipt, a mund t thuhet se ky alfabet, q sot njihet si grek, sht shkruar n Egjipt? a mund t themi se edhe Egjipti i kohs shkruante me kt alfabet? Ather prse ky quhet grek? A ishte popullsia e Egjiptit greke? Kur u quajt ai si alfabet grek. Kto jan pyetje q m lindin mua nga libri i autores. Sepse autorja thot q kjo gjuh ishte artificiale dhe ishte gjuh e administrats dhe m pas e msoi edhe populli por jo populli i fshatit. Pra a mund ta quajm kt si nj gjuh t huaj pr kt popull, q autorja e quan pellazg, apo si nj gjuh letrare e shkruar, q gjithsesi ka vshtirsi pr popullin e thjesht, apo dhe vet fshatin, sikurse mund t ket sot gjuha letrare shqipe pr gegt p.sh., por q sht shqip dhe jo gjuh e huaj. Nse do t pranojm q kjo gjuh artificiale nuk ishte e huaj ajo ishte shqipja e kohs, pasi populli rezulton q ishte i tri pellazg. Gjithsesi mua m lind mendimi se alfabeti grek (apo pellazg) q sht disi si hieroglife ka nj lidhje me alfabetin e Thotit, t popullsis s bardh q jetonte n Egjipt. Po e jap t plot prshkrimin q i bn autorja ktij problemi.

  "Zhyzepe Katapano nj filolog i shquar italian, n librin e tij "Tot parlava Albanese", jep disa t dhna shum t rndsishme pr zonn e Afriks s Veriut. Ai ashtu si dhe t dhnat e shkrimeve t msiprme tregon se dinastit e vjetra t Egjiptit, ishin me origjin nga raca pellazgo-ilire.
  Katapano, thot se shqipja sht folur rreth 1200 vjet m par. Thoti, perndia egjiptiane e zbulimit t Heroglifeve, msimit, shkathtsis, mats i kohs dhe zbulues i numrave, prshkruhej si nj qnie me trup njeriu dhe kok shqipeje.
  Katapano, thot se Thoti e prpiloi alfabetin e vjetr Egjiptian mbi bazn e gjuhs shqipe t ciln ai e fliste, nga i cili u formuan m pas t gjitha alfabetet e bots.
  Emri thot sipas tij, sht shqip dhe tregon po t njjtin kuptim q ka fjala thot, pra q tregon dhe mson q ishte edhe virtyti kryesor i Thotit.
  Atlantidn, ai e prkthen me fjaln shqip At-lasht, pasi ata ishin banort e par dhe t lasht t atij vendi. N shkrimet e vjetra egjiptiane, ajo njihej me emrin shqip Borea, pra e bardh. Po paraqesim disa nga grmat e alfabetit t lasht t Thotit q ka nxjerr Katapano.
  A sht shkronja e par dhe aty ka nj shqipe me nj fjal Ain. Kjo tregon vet Thotin ai, pra i pari pasi ndryshe ai quhej edhe shqiponj.
  B jepet me nj heroglif ku paraqet nj kmb dhe fjaln brof, pra brofa u ngrita n kmb.
  D u shoqrua me pun dore q e mbante n dor pra nga fjala dor.
  G paraqiste me nj gardh pra penges, ndales.
  F quajti neprkn q edhe sot n gegrisht quhet fjer.
  H jepet nj heroglif q paraqet grshet dhe kjo nga fjala hjet q prdorin dhe sot arbresht pr grshetin.
  K paraqet me simbolin e kovs dhe u quajt Kuf nga fjala kov e shqipes.
  Gj quajti nj heroglif q paraqeste gjirin
  N e paraqet me ujin nga n'uj si thuhet n gegrisht.
  U quajti hieroglifen me nj figur si t njeriut dhe q u quajt un.
  P quajti nj cop dheu si tull nga fjala plis.
  Q quajti nj cop balt q n shqip sht qull para pa form.
  S prdori dy hiroglife q i quajti stol stoli q edhe sot n shqip prdoren si stoli pr t'u ulur.
  Z paraqitet nga nj zvarranik dhe q ai e quajti zvarranik.
  Sh quajti nj heroglife q paraqiste liqen pra ujin e shiut. Kjo shkronj n hebraisht dhe arabisht quhet shin. Ai dhe fjaln me t ciln quhen hebrenjt e prkthen me shqipen Jehve nga je-ve.
  Zotin amon ai e lidh me fjaln shqip am pra nna. Po t krahasosh me Etruskishten atje perndia primare quhej UN si n shqip, un q tregon vetn e par njjs, nj person. Mendoj se fjala am-un, do t thot am-un pra zoti ndryshe. Dhe vet n bibl Zoti kur flet pr veten thot se Un jam ai q jam. Kjo fjal amon amin prdoret edhe sot pasi lutesh dhe e ka prejardhjen nga amoni i Egjiptit.
  Perndia osiris cilsin e saj personale, kishte faktin se shikonte do gj t njeriut. Ajo ka pr baz fjaln si apo sy q tregon organin q shikon. pra o-siris, sht-siri apo syri.
  Ra e egjiptit sht diell, nga raza apo reze q tregon rrezet e diellit.
  Faraon sht quajtur mbreti n Egjipt, q shum studiues e shpjegojn nga shqipja me fjalt fara-on apo jon.
  Pra t dhnat tregojn se ka pasur nj prezenc t popullsis pellazgo-ilire n territoret e Afriks s Veriut, e cila ka pasur pushtetin atje. Kjo nuk sht pr t'u uditur pasi fiset e vjetra shqiptare ashtu si dhe shqiptart n kohn e sotme e kan pasur pr shekuj nn sundimin e tyre Egjiptin." f.79-81.

  A e ka alfabeti grek prejardhjen nga Thoti? A ishte kjo gjuh q shkruhej dhe n Egjipt? Nse gjuha q shkruhej n Egjipt ishte si ajo greke, n Egjipt ishte nj popullsi jogreke por e racs pellazge. Prse u shkruan veprat e Homerit n Aleksandri dhe jo n Athin, madje dhe Dhiata e re u shkrua n Aleksandri me kt alfabet grek. Meq u shkruan n Egjipt pse nuk u shkruan me gjuhn e vendit? Ather prse ky u quajt alfabet grek? Kur u prdor ky term? A duhet t mendojm se historia e kohve moderne ka shkruar historin e antikitetit? Ather, kur u krijua shteti grek 1821, filloi t shkruhej historia e lashtsis dhe do gj u quajt greke dhe paragreke sikurse dhe alfabeti grek. Sepse realisht ka nj fakt domethns q gjuha e sotme greke vetm grmat ka t ngjashme me at t lashtn dhe as q e spjegon dot at. "Le t prkthej - thot autorja - ndonj studies gjuhn e tre dialekteve t greqis antike. Pse nuk e ka br kush deri m sot? Jan prpjekur dhe asnj rezultat nuk kan dhn. Deri sa nuk e kan br, t pushojn s gnjyeri pr etnicitetin real t grekve t vjetr dhe t rishkruajn historin ashtu si sht realisht
  T marrin njher shqipen e sotme dhe ta provojn, se nuk i dihet se far surprize mund t marrin. Nse nuk e bjn nj gj t till dhe do vazhdojn t'i trajtojn dialektet antike pellazge jasht gjuhs pellazge dhe shqipe, asnjher nuk kan pr t marr vesh ndonj gj." f.36

  F.R. Adrados thot se "Jonishtja q Herodoti prhapi n t gjith botn Greke nuk ishte gjuh greke dhe as dialekti i greqishtes ashtu si trillohet, por ishte nj gjuh e panjohur edhe jo greke q do t thot se gjat viteve 500-400 p.k. nuk flitej greqisht n Athin".

  Autorja v n dukje se q nga shekulli VI deri n shekullin XI-XII, pr Greqin, ashtu dhe pr t gjith Ballkanin, nuk dihet asnj gj. Faktet tregojn se n shekullin e XII ai territor, kur del nga kronikat historike, nuk flet greqisht, por deri n shekullin e XIX flitet vetm shqip. Kur flitet n mesjet dhe n koht tona shqip, si sht e mundur q sht folur greqisht n antikitet, thot autorja. Kjo tregon qart se ata n antikitet kan folur shqip dhe kan qn t gjith pellazg thot autorja. Nse ka patur realisht grek n antikitet ku shkuan ata?
  Evropiant e shekullit t XIX preokupoheshin se ku kishin shkuar grekt dhe ngritn teorira se ata jan asimiluar nga sllavt apo dhe kan ikur. Pr kt arsye pr t prjetsuar kulturn e Greqis s Lasht, Anglia ndihmoi n krijimin e shtetit grek, pas revolucionit grek, q realisht edhe at e bn shqiptart. Dhe kshtu ata ndihmuan popullin e gabuar pr t trashguar kt kultur dhe kt emr. Fiset e ardhura nga Egjipti, q mbetn t tilla t paprziera me fiset e bardha shqiptare, pasi shqiptart jan konservator n racn e tyre, mbetn t till edhe n Greqi dhe sot ato kan t drejt t trashgojn kulturn e racs s bardh pellazgo-ilire, duke ua mohuar kt t drejt atyre q realisht u takonte, popullit shqiptar.

  N qoft se jugun e Shqipris, autorja e quan popullsi pellazge, veriun ajo e quan popullsi Ilire. Ndonse n antikitet ato jan przier ndrmjet tyre. Fakt domethns sht lvizja e popullsis pas lufts s Trojs. Kt e dshmon edhe Herodoti kur thot pr popullsin e Atiks, me prejardhje pellazge, q harroi t folurn e saj duke u kthyer n helene, q edhe ata ishin pellazg. Autorja gjen kontradikt n trajtimin q i bn Herodoti, duke i quajtur t dy popullsit pellazge, dhe Atikasit q harruan gjuhn e tyre dhe morn at Helene. Un do t kisha tjetr mendim. Herodoti nuk sht kontradiktor. Ai vetm prdor termin e gabuar. N vend q t thoshte ndrruan gjuhn, duhet t thoshte ndrruan dialektin. Pasi realisht kur flitet pr helent dhe atikasit bhet fjal pr fise t t njjtit etnicitet, por q flisnin dialekte t ndryshme. Nga historia kemi msuar se helent jan populli dardan i ardhur n Epir, q e morn emrin nga Heleni djali i Priamit, prijsit t Trojs, q u suall rrob n Epir nga Pirro (djali i Akilit) s bashku me Andromakn (t ven e Hektorit, heroit trojan). Pas vdekjes s Pirros ata trashguan fronin dhe gjith Epirin, i cili u sundua nga pasardhsit e tyre. Pra ata nuk ishin grek, por pellazg dhe q flisnin dialektin geg. Duke trajtuar historin sipas variantit t trajtuar nga grekt, q i quajn helent grek, duket sikur Herodoti sht kontradiktor kur i quan ata pellazg. Pra realisht helent e antikitetit nuk ishin grekt e sotm, ato ishin pjes e popullsis pellazgo-ilire t kohs, q flisnin dialekt t ndryshm t s njjts gjuh. Ata u shkrin me popullsin vendase t Epirit, dhe ishin ndr fiset q u shquan n histori, pasardhsit e tyre morn emrin molos nga djali i tyre, Molosi, dhe q jetonin n trojet e arvanitasve t sotm.

  Po kta dardan u shprnguln n Lat. Atje ata bashk me qytetrimin uan edhe gjuhn e tyre. far lidhje shikon autorja midis latinishten dhe shqipes? "Nj nga faktet m t forta q latint kan trashguar nga ilirt, sht gjuha. Gjuha e tyre ka ngjashmri t madhe me shqipen. Shum fjal t saj prdoren edhe n shqip, por ajo q sht me interesantja, sht fakti se shqipja shpjegon kuptimin e mijra fjalve t latinishtes q flitet sot." f.105
  "Prania e latinishtes n shqip sht paraqitur nga gjuhtart si nj huazim q ka br shqipja. Kjo nuk sht e vrtet, shqipja mund t ket huazuar, por si do e shohim m posht shum fjal, kuptimin e kan n shqip.
  Kjo tregon se nuk sht se latinishtja ka huazuar nga shqipja por se latinishtja ka pasur baz shqipen. Kto fjal jan n latinisht nga substrakti ilir dhe shqipja ka elsin e kuptimit pasi sht gjuh q sht m afr ilirishtes, se ajo arriti ta ruaj at dhe s bashku me t edhe kuptimin e vrtet t gjuhs q flasin popujt me rrnj ilire." f.105-106

  Po sjell disa fjal q autorja ka sjell n librin e saj.

  Shkruhet - Lexohet - Prkthehet
  aletta - a-leto - penda
  Quhet e let pasi dhe nj nga vetit e pends sht fakti se ajo sht e let apo leht dhe kt emrtim pr t treguar po kt kuptim sot e ka shqipja, por jo italishtja apo gjuht e tjera.

  allargare - a-largare - zgjeruar dhe larguar
  Fjala larg n kuptimin e saj ndodhet n shqip po me fjaln larg q tregon largsin si n spanjisht. Nga ana tjetr ajo ka edhe kuptimin e gjr dhe srish ky kuptim jepet qart nga fjala larg, pra q sht i gjr apo i madh.

  allentare - a-lentare - e liruar
  Kjo fjal shpjegohet me shqipen a-len, pra sht ln sht liruar, i cili sht edhe kuptimi i fjals. Dika lirohet duke e ln pra t lir t iki. Madje fjala merr edhe formn e shqipes e ln n kohn e shkuar e cila prdoret pr dik q sht dhe n kt form ndodhet aktualisht n shqip. amico amiko mik
  Fjala mik sigurisht q sht n shqip dhe prdoret kshtu n t gjitha dialektet. Kjo fjal kaq e rndsishme pr shqiptarin, ku mikpritjen e ka pasur dhe e ka nj nga traditat m t mira, nuk mund t jet e huazuar. Mund t huazohet nj fjal, pr t ciln nuk ka nj prkthim, por jo gjithka. Sot edhe mund t huazohet se ka media, por n at koh n mes malesh t izoluar ku kan jetuar pjesa m e madhe e shqip-folsve nuk mund t ken patur mundsi pr t huazuar.

  angustia - a-ngustia - ngushtsia
  Rrjedh nga fjala shqip ngusht q sht rrnja dhe kuptimi i ksaj fjale. Shqipja sot e ruan fjaln ngusht n gjuhn e prditshme pr t treguar ngushtsin fizike, por edhe at shpirtrore.

  apparente - a-parente - i dukshm
  Nj fjal q shpjegohet nga shqipja me foljen shikoj, q n kohn e shkuar bn par. Pra dhe kuptimi i dukjes sht ndryshe pamja apo ajo q kam par. Folja shikoj q n t shkuarn bn, par, nuk ndodhet n asnj gjuh sot prve shqipes pasi latnishtja nuk ka folje par dhe q t tregoj pamjen apo dukjen. Ktu tregohet qart q ajo ka pasur baz shqipen dhe ka marr nj nga foljet q shqipja e prdor sot dhe q sht n kohn e shkuar pr t treguar dukjen.

  Kt metod analizuese ka prdorur autorja. Fjalt e thjeshta kam, jam, kap etj., i gjen t prdorura n fjalt e bashkuara apo t prejardhura. Madje shum fjal t latinishtes autorja i gjen si fjal q kan ruajtur m mir kuptimin e tyre dhe se vet shqipja e sotme. P.sh. tek fjala confesso - rrfehet, autorja gjen fjalt shqip kan (kon n gegrisht) fe. Fjala fe n kt rast tregon besimin. Sigurisht, q tek ai q rrfehet ke besim apo fe se ndryshe nuk mund t'ia tregosh sekretet e tua pasi ato i merr vesh bota, nse personit nuk i ke fe. Pra i rrfehesh dikujt se kam fe tek ai dhe ka dal fjala kan-fe.

  Nj mori fjalsh autorja i zbrthen n kt mnyr duke treguar realisht se gjuha latine sht gjuha letrare e kohs q kuptohej fare mir edhe nga ilirt, q e kishin gjuhn q shkruanin dhe lexonin. Prandaj ne fare mir mund t themi se shqipja n at koh shkruhej me gjuhn latine. Natyrshm q edhe shqipja pati zhvillimin dhe ndryshimet e saj q sot jan t materializuara n gjuhn letrare shqipe dhe q shkruhen me alfabetin latin t vendosur sipas Kongresit t Manastirit.

  Ajo q konkludohet n kt libr sht se gjuha shqipe sht mma e gjuhve latine. Un do t shtoja se shqipja e sotme sht mma dhe deridiku dhe simotra e tyre, pasi vet shqipja pati evolucionin e saj dhe sht shum larg shqipes arkaike me t ciln flisnin edhe vet ilirt apo sivllezrit e tyre q emigruan n Perndim.

  Albert Dymont, shkruan pr shqiptart se: " nuk ka n Evrop rac m t lasht se e shqiptarve. Asnj dshmi klasike nuk flet pr ardhjen e tyre n Ballkan Populli q ka qn i panjohur, i ruan imazhin m t plot t asaj se far kan qn t part e racs greke e latine dhe ata do t meritojn gjithmon vmendjen e historianit, ata do t mbeten si dshmitari i gjall i nj t kaluare pr t ciln besohet se sht zhdukur"

  Pra me nj fjal t gjitha gjuht etnike evropiane, jan nga substrakti i prbashkt pellazgo-ilir apo dhe jafetik sipas bibls. Padyshim q shqiptart sot ruajn pjesn m t madhe t gjuhs q ka folur Jafeti i biri i Nohut dhe q mbahet si babai i racs s bardh."

  Shnim: Dy fjal pr autoren. Elena Kocaqi ka prfunduar studimet n fakultetin e Histori-Filologjis n Tiran pr histori me Medalje t Art. Ajo ka studiuar Drejtsi pran Fakultetit t Drejtsis n Tiran. Ka kryer studime pas-universitare, Mastr pr Studime Historike dhe Mastr pr Shkenca-Politike. Ajo zotron disa gjuh t huaja. Ka botuar librin "Albant me fam n mijvjear" q flet pr shqiptart me fam botrore, t cilt kan themeluar dhe udhhequr dinasti dhe shtete t famshme gjat gjith historis s njerzimit. Libri "Roli Pellazgo-Ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve Evropiane" sht libri i dyt i autores. Ai flet pr kontributin Pellazgo-Ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve Evropiane antike dhe moderne.

 2. #2
  E keqja s'ka fund Maska e Henea
  Antarsuar
  25-05-2009
  Postime
  119
  Citim Postuar m par nga ZOTIM Lexo Postimin
  "
  Shnim: Dy fjal pr autoren. Elena Kocaqi ka prfunduar studimet n fakultetin e Histori-Filologjis n Tiran pr histori me Medalje t Art. Ajo ka studiuar Drejtsi pran Fakultetit t Drejtsis n Tiran. Ka kryer studime pas-universitare, Mastr pr Studime Historike dhe Mastr pr Shkenca-Politike. Ajo zotron disa gjuh t huaja. Ka botuar librin "Albant me fam n mijvjear" q flet pr shqiptart me fam botrore, t cilt kan themeluar dhe udhhequr dinasti dhe shtete t famshme gjat gjith historis s njerzimit. Libri "Roli Pellazgo-Ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve Evropiane" sht libri i dyt i autores. Ai flet pr kontributin Pellazgo-Ilir n krijimin e kombeve dhe gjuhve Evropiane antike dhe moderne.

  zone e lire elena kocaqi


  2

  3

 3. #3
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Pse e pengonte ai nuk e linte t fliste?

 4. #4
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Sepse sht nj fllizsir e lindur q kokn e ka n Tiran, dhe kmbt i fshihen n Athin.
  Atij po ti prmndsh Greqin acarohet dhe bhet keq.
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Duke lexuar librin e elena kocaqit eshte njesoj sikur te kem lexuar shume dijetare te shek 19 ne lidhje me gjuhen tone autoktone shqipe.Elena verteton Ilirin si djepin e qytetrimit evropian edhe e shtrin ate pamase.

  Elena se shpejti do vij para lexuesit shqiptare me nje liber te ri i cili per mua personalisht perben kycin e zbardhjes se vertetes historike te kombit tone.Kesaj radhe ne shenjestren e se talentuares eshte vendosur koha nga 1200-1900 edhe une i uroj suksese sepse ketu fshihet e verteta tragjike e kombit tone.

  nuk me kujtohet mire ..por ne nje emision tjeter "7 here 7" me duket Elena debaton me se qarti ..te pakten me njerez qe e njohin ceshtjen sadopak.

  Si zakonisht i shituri Lubonja ka dale hapur kundra saj...ndersa e talentuara atdhe dashese Teuta Llalla i ka dhene nje pergjigjie te merituar Lubovicit ..ne lidhje me librin qe behet fjale ketu.
  Ndryshuar pr her t fundit nga alfeko sukaraku : 01-06-2009 m 13:54

 6. #6
  E keqja s'ka fund Maska e Henea
  Antarsuar
  25-05-2009
  Postime
  119
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  Duke lexuar librin e elena kocaqit eshte njesoj sikur te kem lexuar shume dijetare te shek 19 ne lidhje me gjuhen tone autoktone shqipe.Elena verteton Ilirin si djepin e qytetrimit evropian edhe e shtrin ate pamase.

  Elena se shpejti do vij para lexuesit shqiptare me nje liber te ri i cili per mua personalisht perben kycin e zbardhjes se vertetes historike te kombit tone.Kesaj radhe ne shenjestren e se talentuares eshte vendosur koha nga 1200-1900 edhe une i uroj suksese sepse ketu fshihet e verteta tragjike e kombit tone.

  nuk me kujtohet mire ..por ne nje emision tjeter "7 here 7" me duket Elena debaton me se qarti ..te pakten me njerez qe e njohin ceshtjen sadopak.

  Si zakonisht i shituri Lubonja ka dale hapur kundra saj...ndersa e talentuara atdhe dashese Teuta Llalla i ka dhene nje pergjigjie te merituar Lubovicit ..ne lidhje me librin qe behet fjale ketu.

  sukaraku e paske ndjekur me vemendje! E te gjithe deri me para keti postimit qe ke thene del se je kontradiktor.


  Roli iliro pellazg ne formimin e kombeve europiane.
 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga ORGESA Lexo Postimin
  sukaraku e paske ndjekur me vemendje! E te gjithe deri me para keti postimit qe ke thene del se je kontradiktor.


  Roli iliro pellazg ne formimin e kombeve europiane.  http://www.youtube.com/watch?v=ggp4EsGsTNU

  nuk e di se cila eshte idea qe keni krijuar per mua personalisht por rruga ime nuk ndryshon aspak nga rruga e shkencetares elena kocaqi.

  thjesht une jam marre me teper me mbishkrimin e shqipes si gjuha e pellazgeve edhe kjo sic duket esht keqkuptuar nga mosnjohes te ceshtjes ..ose njohes fillestar te ceshtjes.Me sa njoh ne forum nuk me ka dale kush te me bindin per te kunderten e asaj qe kam shprehur.Sic e dini une jam mbeshtetes fanatik i autoktonis sone ne truajet tona ,edhe kjo del me se qarti kur shkruaj tek temat e Dodones si edhe tek tema e Lepenices.

  Ne se dokumente mbishkrimore shqipe per momentin kemi nga zona te caktuara ....une asnjeher nuk i kam lidhur ato me "ardhacak e levizje njerzore" por i kam pare si dokumente te pakundershtueshme..ne se dikush nuk do tja dije per ato dokumente ,nuk e kam falin une por e ka fajin teoria

  "me divjaken je ne gare
  gare gare moj karbunare"


  5 % eshte zbuluar nga trupi i apolonis plote 38 hektar toke..kur te zbulojm pikat me te vjetra ne trupin e saj ateher do kemi edhe shume dokumente nga kjo zone..ashtu si dokumentet e lepenices qe tregojn autokonin tone..nejse nejse.

 8. #8
  Citim Postuar m par nga ZOTIM Lexo Postimin
  Pr t par ndryshimin e gjuhs s vjetr greke dhe asaj t re, autorja sjell, n librin e saj, gjuhn Homerike dhe bn krahasimet

  Shqip - Greqishtja Homerike - Greqishtja sot
  nm - nm - katara
  anda;nda - andha - efkaristis
  ar - arura - horafi
  bashk - vask - porevume
  deti - theti - thalasa
  dhe;dheu - dhor, dha - ji
  dru - dris - ksilo
  edhe;dhe - idhe - qe
  A eshte i gjith libri i saj vjedhje e djerses se Aristidh Koles apo vetem kjo pjese ketu me lart ????????????
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Citim Postuar m par nga Centaurus Lexo Postimin
  A eshte i gjith libri i saj vjedhje e djerses se Aristidh Koles apo vetem kjo pjese ketu me lart ????????????
  Eshte i gjithe mundi i saj dhe nuk ka asnje vjedhje te djerses se Aristidh Koles,por mire eshte qe ta lexoni librin e pastaj te nxirni konkluzione.................

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga Centaurus Lexo Postimin
  A eshte i gjith libri i saj vjedhje e djerses se Aristidh Koles apo vetem kjo pjese ketu me lart ????????????

  hehehhehe edhe munde te jete ndonje "vjedhje" nga Aristidhi...por nuk eshte vjedhje nga Lubonja te pakten.

  megjithse autorja njeh 6 gjuhe te huaja edhe studimet e saja nuk lene vend per kritika ..nga nje forumist si puna ime edhe puna jote bashke.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  A eshte i gjith libri i saj vjedhje e djerses se Aristidh Koles apo vetem kjo pjese ketu me lart ????????????
  Nuk mund te thuhet ashtu . Edhe pse Kola i ndjere eshte vrare eshte dikush qe te vazhdoje punen e tij .

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga Longarus Lexo Postimin
  Nuk mund te thuhet ashtu . Edhe pse Kola i ndjere eshte vrare eshte dikush qe te vazhdoje punen e tij .
  Longrus..jo per ndonje gje por ketu ka persona qe mendojn se dine gjithcka edhe i fusin turinjet kudo.

  eshte krejt tjeter gje botkuptimi i thelle pellazgjik i aristidh Kollias(kolla-kollu-kollja)edhe tjeter gje botkuptimi i thelle "pellazgo-ilire" i elena kocaqit.

  por ne forum futen edhe 15 vjecare me njohuri te c mueshme blektoriale te cilet mendojn se jane ne gjendje te lexojn e nxjerrin perfundime sipas mesimeve te organizates baze te koperatives se tyre.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Aristidh Kollja ..ky eshte shqiptimi arvanit.

  Koli-kolia si edhe kola ..ishin edhe mbeten fjale greke.

  forumi: mesazhin e mesiperm e kam denoncuar dhe po pres reagimin tuaj.

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga ZOTIM Lexo Postimin
  ahahaaa u menden shkijet si ai Buddy, q po dalin shkenctar shqiptar edhe po shkruajn serbisht n forum shqiptar, se kan gjuhen e tyre edhe moderatort ktu i fshin prgjegjet shqipe dhe i ln serbishtet ahahaaaaa

  ai tjetri tallet edhe me emrin e ndritur t Aristidh Koljes, her e bn koll-kollu,kollja edhe thot se greqisht edhe emrin arbanit e shkruajn dhe e thon ende greqisht arvamit. Tmerr!
  Zotim

  une jam njohes shume i mire i gjuhes greke...19 vjet banoj ne greqi.

  ka disa forume greke ne te cilat diskutohet edhe mbiemri i Aristidh Kolljas .

  Greket thone se fjala "kola"= greqishtja "gjites"

  edhe fjala "kolia= frymemarja....mu e kopse tin koli=me preu frymemarrjen.

  ju si mendoni tani qe u njohet me mbiemrin "greke" te Aristidh Kolljas?

 15. #15
  Elena Kocaqi eshte nje personalitet i shkences dhe dijes sone. Une nuk do te lejoj qe ajo te behet subjekt i neperkembjes dhe pergojimit, te lloj lloj gojeve dhe shpirtrave te dyshimte. Kjo eshte e vlefshme per cdo personalitet shqiptar.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 16. #16
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Une nuk do te lejoj qe ajo te behet subjekt i neperkembjes dhe pergojimit,
  Pr kt duhet t jesh moderator apo admin n forumin tnd personal.

  Ktu si e kemi vrejtur vlen "fjala e lir"

 17. #17
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Pr kt duhet t jesh moderator apo admin n forumin tnd personal.

  Ktu si e kemi vrejtur vlen "fjala e lir"
  Liria e fjales nuk eshte e njejta gje me shperdorimin e lirise per qellime te djallezuara.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dias10 : 06-06-2009 m 22:15
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 18. #18
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Liria e fjales nuk eshte e njejta gje me shperdorimin e lirise per qellime te djallezuara.
  Mungesa e liris, do t thot q detyra jote sht t qllosh derrin dhe vetm derrin.

  Kur ke liri t gjuash ku t duash, gjasat pr t qlluar derrin jan 1/100, ngaq e tr hapsira rreth teje sht shum e madhe, derri prbn nj pjes t vogl.

  Kshtu edhe n demokraci, nj numr shum i vogl i njerzve e prdorin lirin e fjals pr t arritur dika.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  Zotim

  une jam njohes shume i mire i gjuhes greke...19 vjet banoj ne greqi.

  ka disa forume greke ne te cilat diskutohet edhe mbiemri i Aristidh Kolljas .

  Greket thone se fjala "kola"= greqishtja "gjites"

  edhe fjala "kolia= frymemarja....mu e kopse tin koli=me preu frymemarrjen.

  ju si mendoni tani qe u njohet me mbiemrin "greke" te Aristidh Kolljas?  **
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  Zotim

  une jam njohes shume i mire i gjuhes greke...19 vjet banoj ne greqi.

  ka disa forume greke ne te cilat diskutohet edhe mbiemri i Aristidh Kolljas .

  Greket thone se fjala "kola"= greqishtja "gjites"

  edhe fjala "kolia= frymemarja....mu e kopse tin koli=me preu frymemarrjen.

  ju si mendoni tani qe u njohet me mbiemrin "greke" te Aristidh Kolljas?

  [B]Ja, po t gjegjem:

  Ky emr Kola as kolia nuk jan emra grek, anipse ti jetoke n greqi, e po njihjke greq. q po vijkqn nga fjalt greqishte: gjits, frymmarrje... mendoj se kto fjal jan paragreke, bile shum paragreke, q datojn nga milleniusi 4. PK nga Testamenti i Vjetr dhe nuk kan t bjn me fjalt tua (koll-kolli-kollja, si e kullme, a kollitje, q vet shkrove sipr...) po nj pyetje kishja pr ty

  e ke pyetur ti alfeko - Elena Kocaqin, pr kto, e ke ti dika at q keni mbiemr t njejt Kocaqi?

  koc koca koci kemi mbiemra edhe n Kosov Akil KOCI, kompozitor N. Koci nga europaelir etj... q ka kuptimin - asht, koc, ashtu sikurse ka mbiemra Asht, Ashta n Shkodr, po ky emr kocaqi, me sufiksin - qi, e din ti pse? Jemi kurioz ta dim nga ti...


  Mbiemri Kola nuk sht grek q tenton ta ndyejsh ti me dinakri, pavarsisht si i thon atje Kolia, a Kolja, se emri Kol sht shkurtim i emrit - Nikol, Nikoll dhe amri e mbiemri i t ndriturit ARISTIDH KOLJA sht n rregull dhe s'ka si ta vret syrin ty as askujt, duke e br vet ti si fjal greqishte edhe n shkrime tua: koll-kolli-kolla-kollja - na n shqip i themi - KOL, KOLA, q mund t jet edhe deminutiv i emrit - SOKOL, Kol, Kol

  ky sht mendimi im, po yti n kto dy pyetje?
  Ndryshuar pr her t fundit nga dias10 : 06-06-2009 m 23:30

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga ZOTIM Lexo Postimin
  **


  [B]J
  Mbiemri Kola nuk sht grek q tenton ta ndyejsh ti me dinakri

  ky sht mendimi im,

  faktikisht kjo eshte menyra arrogante e te arsyetuarit tuaj edhe jo thjesht mendimi juaj.

  Dinakri per c fare?C te drejt ju kam dhene te me quani dinak?

  Thirri llogjikes edhe diskuto sic eshte per t e diskutuar edhe mundohu te bashkbisedosh me llogjike edhe jo me endrra me sy hapur.

  Ju thash se greket kudo permendin se mbiemri i aristidhit si "kola apo Kolia" shpjegohet ne lidhje me gjuhen e tyre.Qe te jete mbiemer arvanit me duket se duhet te ket nje kuptim ne shqip ..megjithse kjo nuk eshte e domosdoshme(kjo per ata qe e njohin ceshtjen)

  mbiemri ime eshte ceshtje personale me duket mua....permbaju temes se nderuaqr qe hape edhe mos e devijo ate me muhabete koti

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mbreteria hitite-Themeli i kultures dhe gjuheve te sotme europiane
  Nga DYDRINAS n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 23-10-2013, 16:31
 2. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 3. Ofertat me te reja per pune
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 21-01-2005, 13:30
 4. Identiteti Kosovar dhe Bashkimi i Kosovs me Shqiprin
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 29-07-2004, 11:43
 5. Shqiperia ne Lidhjen e Kombeve (Shqiptar)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2002, 09:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •