Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,665

  Sindromi mesdhetar (mediteranien) a e keni degjuar dhe si e kuptoni.

  Sindromi mesdhetar (mediteranien) a e keni degjuar dhe si e kuptoni?

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Ēa osh ky?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,665
  eshte nje koncept i inventuar nga perendimoret per mesdhetaret,
  dmth si perendimoret i shikojne mesdhetaret, mbase nuk figuron i shkruar asgjekundi por qe ekziston.
  detajet do vijojne , thjesht desha te dija ne keni patur rastin ta degjoni dhe ne cfare situatash.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
  eshte nje koncept i inventuar nga perendimoret per mesdhetaret,
  dmth si perendimoret i shikojne mesdhetaret, mbase nuk figuron i shkruar asgjekundi por qe ekziston.
  detajet do vijojne , thjesht desha te dija ne keni patur rastin ta degjoni dhe ne cfare situatash.
  Varet ke kupton ti me perendimore dhe ke mesdhetare.Ne mesdhe jane nje mori shtetesh,qe nga franca Spanja ,Italia, Turqia Greqia vedet balkanike rreth adriatikut, apo vendet e afrikes veriore Egjypti libia etj.Mardheniet e ketyre popujve jane nga me te lashtat dhe idea e bashkimit te tyre ne nje koordinim politikash ekonomike kane qene endra e Heleneve.
  Ne situaten e krijuar ekonomike dhe politike sot ne europe u rizgjua nje ide per nje riorganizim te tille, per te ule tensionet me vendete varfera te mesdheut jugor,e natyrisht me i shpetuar krizes se krijuar nga rritja e cmimit te naftes.Natyrisht nga mardheniet mes njeritjetrit kato popuj kane dhe huazime ne ne formimin e nje karaketri te ndryshem nga vendet e tjera.Ketu eshte problem homogjeniteti biologjik e keshtu ne keto vende duhen mekanizma per te rujatur ekuilibret e paqes apo qetesise qofte dhe brenda secilit komb.Vnede te tjera si Suedia, Danimarka Japonia ,dhe perse kane politika te dobeta kane mebeshttje ne popull pasi ligjet e prodhuara perj tyre dalin si nje nevoje e bredeshme biologjike, ne perdshtatje te homogjenitetit biologjik te popullsise.Se cfare epiteti i vene perendimoret nuk mundem me thene por nje emrtim duhet te egzistoje.

Tema tė Ngjashme

 1. Lufta III boterore dhe fundi i botes (1)
  Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 13-04-2018, 12:36
 2. A keni degjuar ndonjehere per kete version te Antikrishtit?
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 03-07-2012, 12:05
 3. Sindromi i mallkimit te Udines /Janusz Leon Wishenieski
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 22:14
 4. Era Rusi, gati pėr Festivalin Mesdhetar
  Nga Fiori nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-09-2006, 03:12
 5. Libri rijadus salihin
  Nga useid nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 12:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •