Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 228
  1. #21
    ca ja keto idiotesira

    po un qe jam ateist ca te shkruaj?

    po ato qe besojne ne scientology?

  2. #22
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Mentalitet mesjetar.
    -

  3. #23
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet nė Bllog
    1
    Citim Postuar mė parė nga tutankamon Lexo Postimin
    nuk ka ndonje gje te keqe por duhet te jete fakultative..
    Solidarizohem!
    Duaje te afermin tend si veten

  4. #24
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje.A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?Identiteti fetar i ndan njerzit sipas edukimeve qe ato kane zgjedhur, e perderisa kemi ndryshime perse te mos shenohet ky identitet?Dikush pretendon te na thote se 70% te shqipetareve jane muslimane , apo dikush tjeter te na quaj popull islamik. Personalish medoj se per ti shpetur ketij pergjithesimi te pa drejte,eshte e nevojshme te qe secili te zgjedhe besimin e tij ( nisur nga oportuniteti real i shqipetareve per besimet fetare)dhe ta shenoje ate ne karten e identitetit.
    Sipas meje jo vetem identiteti fetar qe duhet shenuar por duhet shenuar edhe numri i kembes edhe numri pantallonave etj.

    Nejse .....................
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  5. #25
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Edhe nr sytjenave per femrat.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE]
    Citim Postuar mė parė nga juanito02 Lexo Postimin
    Ik o rrote se ditke ti qe ne komunitetin europian nuk lejohet te vedoset feja ne pasaporte?
    Dhe ka kaq kohe qe Greqia qe e ka akoma ka presione disavjecare qe ta heqi.
    Disave (si ky autori i temes) do ua shenojme edhe gjeresine e vrimes nga prapa,[/QUOTE]
    Per sa me siper ,besoj se kam te drejte qe karta te me ndaje nga bashkeatedhetare, qe kane ne koke nje sofware te tille edukimi.

    O shqipfoles!
    Nuk shenohet identiteti fetar neper letra identifikimi sepse behet objekt diskriminues edhe pse ne menyre inkoshiente.
    Nese ty te ndalon nje polic kristian dhe sheh aty qe je mysliman
    Une qe e hodha nje mendim te tille natyrisht e kuptoj diskriminimin pasi te paret e mi e kane hequr ne kurriz ate nga magioranca muslimane dhe e ndresyer nga pushtuesi Turk.
    Por sot qe per te paren here ne historine tone jemi te lire, a mud te lejojme nje diskriminim te tille?Pra derisa ju pretendoni se jeni 70% muslimane ,a nuk eshte kjo mundesi diskriminimi per minorancat e tjera?




    Nese realizohet nje ide e tille mos harroni ta perfshini ne kartat edhe orientimin politik, seksual (lol) dhe gjith gjerat tjera te cilet bien nen grupin e ceshtjeve personale dhe intime te individit. lol
    Ndoshta dhe orientimi seksual mund te shenohet pasi ai nuk eshte me ilegal.Sot kemi shoqata e organizata te homoseksualeve.Pyetni dhe Edi RamenAnuk do te ndihmonte ty qe temos gaboje nenje lidhje martesore?

    Nuk duhet shenuar. Besimi eshte ceshtje prsonale.Neser une mund te kthehem ne Katolik, apo orthodoks, mos do te me duhet edhe nje vendim gjyqi qe te jem ne gjendje t dryshoj karten identitetit sikunder behet me mbiemrat?Per mua nuk ka kuptim
    E nese deshiron te besh ndryshime natyrisht qe do te paguash.Nuk shoh ndonje te keqe ketu.

    Shume nga ju kane dhene opsionin, se ne vendete europes nuk lejohet nje identifikim i tille.Europa eshte nje magiorance e krishtere,por dhe ka shume vite qe nuk i ka ripare ligjet e saj.Sot jemi ne nje realitet tjeter, ku bota e qyteteruar eshte e tonditur dhe kercenuar nga terrorizmi islamik. kjo ka shtuar urrejtjen e europianeve dhe te krishtereve neper bote per komunitetet muslimane dhe brenda gjirit te tyre.Nuk dua te jem pjese e kesaj urrejtje apo mundesie diskriminimi.Jam une qe dua te hyje ne europe dhe natyrisht duhet te jem une ai qe duhet te marre inisiativen e te ndryshoje.
    Por a nuk eshte me mire te jemi te gjithe te nje feje?A nuk mund te lindin te tilla inisiativa.Kaq te ndryshkur jeni.Jeta eshte ndryshim,ne ide ,ne politike, ne besime,kulture.Por se kuptoj ketu ne vend te ndjehem keq une qe jam i krishtere ortodoks nga origjina(pranoj ndryshimin per hire te nje procesi) ,trembeni ju qe jeni magiorance muslimane.Ka dicka te pa sinqrete ketu.Perse te mos kryhet nje proces per te nxjerre nje statistike reale te prkatesive fetare?Kush i trmbet kesaj?Politikanet apo drejtuesit e besimeve qe u ka hikur koha?Nuk ka rendesi te ndrysoni emrat,ndonese nje pjese e madhe i kane ndryshuar ato me kohe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 28-05-2009 mė 10:50

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anėtarėsuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964
    Leri torite o cun se ste ngeli ty me vu fene ne pasaporte. Eshte atavizem kuptoje dhe bota i ka heq me kohe atavizmat nga dokumentet personale.
    Ti i kujton ne vitin 2009
    Ska te keq se e ke celur temen po njelloj te celesh teme per kandilat kur sot ka drite elektrike.
    Kapito?

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    [QUOTE=juanito02;2278918]Leri torite o cun se ste ngeli ty me vu fene ne pasaporte. Eshte atavizem kuptoje dhe bota i ka heq me kohe atavizmat nga dokumentet personale.
    Ti i kujton ne vitin 2009
    Ska te keq se e ke celur temen po njelloj te celesh teme per kandilat kur sot ka drite elektrike.
    Kapito?[/QUOTE]
    Si ,siette gentile ho capito.Me pelqen dhe Nicku qe ke zgjedh. Per ty do te bejme leshim, sepse ke bere konvertimin dhe propozimi im nuk luan ndonje rrol progresiv ne ratin tend.Nuk do ta shenojme identitetin tend!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Patrioti
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    Neumuenster
    Postime
    347
    Historikisht (per te mire apo per te keq) feja nuk ka lozur rol te madh ne historine e Shqiperise. Dhe akoma me pak ne ditet tona. Keshtu qe pse kjo teme?
    Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

  10. #30
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje.A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?Identiteti fetar i ndan njerzit sipas edukimeve qe ato kane zgjedhur, e perderisa kemi ndryshime perse te mos shenohet ky identitet?Dikush pretendon te na thote se 70% te shqipetareve jane muslimane , apo dikush tjeter te na quaj popull islamik. Personalish medoj se per ti shpetur ketij pergjithesimi te pa drejte,eshte e nevojshme te qe secili te zgjedhe besimin e tij ( nisur nga oportuniteti real i shqipetareve per besimet fetare)dhe ta shenoje ate ne karten e identitetit.
    ?????? Mos me thuaje qe ke filluar te kesh probleme me halucinacionet!

    Pse nuk e ke pare perkatesin tone fetare ti ne ID "SHQIPETARE". Kjo eshte feja e cdo Shqipetari. Dhe kjo do te jet gjithmon, si ne pashaporta, karta identiteti, certifikata, vendime gjykate, prokurorie, rajonale etj.

  11. #31
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje.A duhet te shenohet identiteti fetar ne karten e identitetit?Identiteti fetar i ndan njerzit sipas edukimeve qe ato kane zgjedhur, e perderisa kemi ndryshime perse te mos shenohet ky identitet?Dikush pretendon te na thote se 70% te shqipetareve jane muslimane , apo dikush tjeter te na quaj popull islamik. Personalish medoj se per ti shpetur ketij pergjithesimi te pa drejte,eshte e nevojshme te qe secili te zgjedhe besimin e tij ( nisur nga oportuniteti real i shqipetareve per besimet fetare)dhe ta shenoje ate ne karten e identitetit.
    Do tė thyente tė drejtėn negative tė lirisė sė religjionit. E cila - njashtu si liria (pozitive) e religjionit - ėshtė e drejtė kushtetutore, dhe parasheh tė drejtėn pėr tė mos qenė i detyruar tė deklarosh apo praktikosh religjionin.

    Pastaj do tė thyente edhe tė drejtėn pėr tė mos qenė i detyruar tė i takosh patjetėr njė feje. P.sh. nė rastin e vėllėzėrve tanė ateistė, agnostikė apo me religjion sipas sojit tė tyre (sui generis).

    Dhe nė fund do tė ishte njė e padrejtė ndaj njerėzve si unė, tė cilėt formalisht (pėrnga pėrkatėsia formale fetare) janė muslimanė, por materialisht ēdogjė tjetėr por jo muslimanė. Supozoj se tė tillė ka edhe tė nga tė krishterėt.


    *

  12. #32
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
    Edhe nr sytjenave per femrat.
    Normale.Ai duhet te jete nder kriteret kryesore.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  13. #33
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anėtarėsuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet nė Bllog
    1
    Nese une kam deshire ta shpall veten se identiteti im eshte I Krishtere Orthodhoks, askush nuk mund te ma ndaloje kete te drejte. Me deshiren time kjo mund te vihet edhe ne dokumentat e mia personale. Ne kete rast shteti do te respektonte identitetin e shtetasve te vet. Se c`mund te ndodhe me pas eshte ne riskun tim. Tradicionalisht te dhenat mbi kombesine dhe fene duhet te deklarohen dhe te vendosen ne dokumentat personale te identitetit. Detyrimi ne fakt eshte vetem per shtetesine. Te tjerat mund te jene fakultative. Se kush jam une e di vetem une dhe s`ka pune njeri tjeter. Dhe shteti duhet ta respektoje kete identitet.
    Duaje te afermin tend si veten

  14. #34
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
    Nese une kam deshire ta shpall veten se identiteti im eshte I Krishtere Orthodhoks, askush nuk mund te ma ndaloje kete te drejte. Me deshiren time kjo mund te vihet edhe ne dokumentat e mia personale. Ne kete rast shteti do te respektonte identitetin e shtetasve te vet. Se c`mund te ndodhe me pas eshte ne riskun tim. Tradicionalisht te dhenat mbi kombesine dhe fene duhet te deklarohen dhe te vendosen ne dokumentat personale te identitetit. Detyrimi ne fakt eshte vetem per shtetesine. Te tjerat mund te jene fakultative. Se kush jam une e di vetem une dhe s`ka pune njeri tjeter. Dhe shteti duhet ta respektoje kete identitet.
    Tė drejtėn tėndė pėr pėrkatėsi, deklarim dhe praktikim tė religjionit nuk ta mohon askush. Por nuk mendoj qė kjo e drejtė pėrfshin tė drejtėn tėnde pėr tė shėnuar pėrkatėsinė tėnde fetare nė letėrnjoftim (kartelėn e identitetit).

    Shembull: sipas Kushtetutės ėshtė edhe profesioni, ushtrimi dhe deklarimi i tij, i mbrojtur. Pastaj edhe e drejta pėr deklarim e praktikim tė botėkuptimit. Si dhe tjera tė drejta themelore. Por kėto tė drejta nuk e detyrojnė shtetin pėr tė i lejuar p.sh. njė prostitute pėr tė deklaruar nė letėrnjoftim profesionin e saj. Nėse shteti tė lejon ty shėnimin "ortodoks", atėherė me cilin argument tė ia refuzojė shteti kėrkesėn prostitutės pėr tė shėnuar "prostitutė" nė letėrnjoftim tė saj?


    *

  15. #35
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    O Iliaqis. Pasaporta ėshtė Dokument Shtetėror jo targė private pėr makinėn qė tė shkruash zotrote ē'tė ka qejfi.
    Nė pasaportė ke citimin e njė neni:
    Kjo pasaportė ėshtė pronė e shtetit shqiptar.

    Pra nuk ėshtė prona jote qė tė bėsh hartim ti.

    P.S Paeon. E ke gabim. Se jo gjithė shqiptarėt janė shqiptarė.
    -

  16. #36
    Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Po si jo,duhet shenuar,bashke me peshen e gjatesin e organit seksual.
    mire ne, por gocat, d.m.th. bota femerore si do beje!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  17. #37
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga karkaxholli Lexo Postimin
    mire ne, por gocat, d.m.th. bota femerore si do beje!
    Hė pra, propozo diēka..


  18. #38
    -
    Anėtarėsuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Kilometrazhi psh?
    -

  19. #39
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Hė pra, propozo diēka..

    He pra me ndihmo. Une pak marr vesh nga bota femerore. Akoma jam cun mamaje.
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  20. #40
    Kavir ma kujtoji. te jete p.sh. hyrje-daljet. p.sh. njeres do t'i shkruante se eshte me 500.000 hyrje dalje, ndersa nje tjeter me 1.200.000.
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Identiteti Shqiptar
    Nga ILovePejaa nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-04-2011, 15:47
  3. Identiteti Kosovar dhe Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė
    Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 29-07-2004, 11:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •