Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 82
 1. #1

  Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  Prshendetje s bashku.

  Mendoj se kam t drejt, nse them se numri m i madh bastardimeve t Gjuhs Shqipe e ka prejardhjen nga Turqishtja (e nprmjet t saj nga Persishtja e tutje). Sepse deri sot ndoshta kam msuar pr mijra fjal me prejardhe turke n Shqipe, dhe pothuajse gati do dit msoj tjera.

  Si mendoni ju, sa fjal "tona" kan prejardhje nga Turqishtja? Cilat jan kto? Dhe cilat prej tyre jan t pazvendsueshme me fjal shqipe?


  *

 2. Anetart m posht kan falenderuar chino pr postimin:

  aimilius (31-01-2018)

 3. #2
  e mbl - pa sheqer :) Maska e Yllza*
  Antarsuar
  26-08-2008
  Postime
  2,315
  Nuk eshte shume moti qe kam kuptuar se fjala nejse eshte fjale turke . Mendoj se ne shqip mund te thuhet sidoqofte...
  Thank God I'm a woman!!!

 4. #3
  ... q gjithnj fal ... Maska e BIBIU
  Antarsuar
  25-04-2008
  Vendndodhja
  Periferi e Prishtines
  Mosha
  52
  Postime
  388
  P.sh. :
  penxhere - dritare
  aksham - mbremje
  hallall - ???
  .......
  Jeta jep dhe merr

 5. #4
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  Ne fjalorin folkflorik te shqipes gjenden rreth 3000 fjale te perbashketa me gjuhen turke.

  disa nga to jane:

  Cardak= Kopsht
  avash = ngadale
  avlli = mbi mur
  zarar = dem, faj
  hakikat = respekt
  qebap = hell

 6. #5
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  huazimet m t shumta n gjuhn shqipe e kan prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. n shekullin e kaluar (20t) u bn shum prpjekje pr t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe n fakt ishin t suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhs turke kishin filluar q nga k. kristoforidhi.
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 7. #6
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  do fjal turke sht e zvendsueshme me fjal shqipe.

  Fjala nejse, merr kuptime t ndryshme varsisht nga rasti mund t jet: Sidoqoft, Nasht, Lre, etj

 8. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Prshendetje s bashku.

  Mendoj se kam t drejt, nse them se numri m i madh bastardimeve t Gjuhs Shqipe e ka prejardhjen nga Turqishtja (e nprmjet t saj nga Persishtja e tutje). Sepse deri sot ndoshta kam msuar pr mijra fjal me prejardhe turke n Shqipe, dhe pothuajse gati do dit msoj tjera.

  Si mendoni ju, sa fjal "tona" kan prejardhje nga Turqishtja? Cilat jan kto? Dhe cilat prej tyre jan t pazvendsueshme me fjal shqipe?


  *
  Zotri,

  Ju thoni --> "mijra fjal".
  Na i listoni kto mijra fjal n forum. Turqishtja vet ashtu sic sht nj popull i sajuar, ashtu e ka dhe gjuhn t sajuar.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  huazimet m t shumta n gjuhn shqipe e kan prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. n shekullin e kaluar (20t) u bn shum prpjekje pr t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe n fakt ishin t suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhs turke kishin filluar q nga k. kristoforidhi.
  Kjo q thoni ju mund t vrtetohet krejt mir dhe nga krahu tjetr, q trecereku i fjalve latine kan prejardhje etruske, ilire, pellazge dhe forma t ndryshme t greqishtes s lasht. Mos harrojm q ishin Epirotasit ata q t part arritn t kolonizojn jugun e Italis prpara se t ekzistonte dhe vet Roma.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #9
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  do fjal turke sht e zvendsueshme me fjal shqipe.

  Fjala nejse, merr kuptime t ndryshme varsisht nga rasti mund t jet: Sidoqoft, Nasht, Lre, etj
  P.sh, flet per dicka pastaj thua nej (lere) se, dhe vazhdon me dicka tjeter. Me se shumti perdoret kur gjat nje diskutime del nga tema, pastaj thua nejse (nej se = lere se ?) dhe kthehesh perseri ne teme.

  Mua po me doket qe eshte keshtu, shqip.
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 11. #10
  Citim Postuar m par nga BIBIU Lexo Postimin
  P.sh. :
  penxhere - dritare
  aksham - mbremje
  hallall - ???
  .......
  Citim Postuar m par nga Dito Lexo Postimin
  Ne fjalorin folkflorik te shqipes gjenden rreth 3000 fjale te perbashketa me gjuhen turke.

  disa nga to jane:

  Cardak= Kopsht
  avash = ngadale
  avlli = mbi mur
  zarar = dem, faj
  hakikat = respekt
  qebap = hell
  Prej ketyre fjaleve te na perdoren vetem hallall, qebap dhe ata qe shkojne ne xhami nje kohe te faljes i thone aksham. Te tjerat une per vete disa nuk i kam ndegjuar kurr dhe disa i kam ndegjuar ne TV, sidomos nga keto te shqiperise.
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,281
  M von do t`i sjell ktu disa vargje q i shkojn prshtati ksaj teme.

 13. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  xani1, provat behen nja 3 seksione me poshte. Provoje atje zerin.
  Falemderit per mirekuptimin.

 14. #13
  Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
  Antarsuar
  26-01-2008
  Vendndodhja
  Swabia
  Postime
  670
  Citim Postuar m par nga TheCompany Lexo Postimin
  Kjo q thoni ju mund t vrtetohet krejt mir dhe nga krahu tjetr, q trecereku i fjalve latine kan prejardhje etruske, ilire, pellazge dhe forma t ndryshme t greqishtes s lasht. Mos harrojm q ishin Epirotasit ata q t part arritn t kolonizojn jugun e Italis prpara se t ekzistonte dhe vet Roma.
  nga kto katr gjuh q prmend vetm greqishtja e lasht njihet. nga t tjerrat dim vetm thrrime.

  pra si mund t themi se latinishtja ka huazuar nj fjal nga ilirishtja kur nuk dim afrsisht asgj nga fjalori i ilirishtes?
  Slagt ham! Kristenmands snn har dret. Dovregubbens veneste m.

  Gott mit Uns

 15. #14
  Fitore Partia Demokratike Maska e amela1
  Antarsuar
  03-07-2008
  Vendndodhja
  tra la la world
  Postime
  172
  Xhade-Rruge
  Nashti-Tani
  Haber-Lajme
  Ishallah-?
  Pazar-Treg

 16. #15
  e mbl - pa sheqer :) Maska e Yllza*
  Antarsuar
  26-08-2008
  Postime
  2,315
  Citim Postuar m par nga amela1 Lexo Postimin
  Xhade-Rruge
  Nashti-Tani
  Haber-Lajme
  Ishallah-?
  Pazar-Treg

  Ishallah - Dashte Zoti, Dhashte Zoti, Shpresoj... ?!?!?! (keshtu mendoj une)
  Thank God I'm a woman!!!

 17. #16
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  nga kto katr gjuh q prmend vetm greqishtja e lasht njihet. nga t tjerrat dim vetm thrrime.

  pra si mund t themi se latinishtja ka huazuar nj fjal nga ilirishtja kur nuk dim afrsisht asgj nga fjalori i ilirishtes?
  Flisni pr veten tuaj Zotri. Thoni "un nuk di gj", nuk ke pse prgjithson paditurin.

  Un po t them q me standartet e njohjes s gjuhve as greqishtja e lasht nuk njihet, madje as vet grekt e lasht nuk e dinin se nga u vinte gjuha. Pr Etruskt literatur ke boll besoj.

  Un jam akoma n pritje t ktyre mijra fjalve, madje po e ul pretendimin tim n disa qindra q mos ti haj shum koh "atleta christit".
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #17
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Duke qene se pushtimi turk pati nje ndikim mjaft te madh ne etno kulturen tone per 500 vjet, pati edhe nje fluks mjaft te madh fjalesh turke ne shqip.Keto fjale u perdoren thuajse ne te gjtha sferat e jetes si ne terminologjine fetare, ne etnografi,ne ndertime dhe kudo.
  Dhjetra fjale turke hyne ne terminologjine fetare kur Shqiptaret filluan te ndryshojne fene nga te Krishtre ne Myslimane ja disa fjale:
  e premte - e xhuma
  mengjes- sabah
  mbremje - aksham
  po ashtu ne etnogafi kemi nje mori fjalesh si canak,sahan,kazan,bakllava,byrek,kadaif,xhezve,
  filxhan,dollap,qemer,penxhere,defter,bodrum,ballko n etj.
  Gjithashtu edhene te fjalorin e administrates (se atehershme) kishim plot fjale si kadi,bej,aga,
  shahit,miftar etj.
  Duke qene se ne i jemi larguar mjaft ndikimit turk, dalengadale edhe keto fjale po e humbasin perdorimin e tyre te dikurshem. Ne fjalorin e administrates thuajse kto fjale nuk ekzistojne me.Dalengadale edhe nga fjalori yne do t dalin pergjithmone keto fjale sepse perdoruesi nuk e shikon me te arsyeshme ti perdore keto fjale.Disa dhjetra fjale i kane gjegjesat e tyre ne shqip, disa jane krijuar me vone dhe gjuha shqipe duke qene se eshte nje gjuhe mjaft dinamike eshte duke i zevendsuar turqizmat. Te mos harojme se 500 vjet pushtim nuk ishin pak dhe si thote Kadareja ne nje poeme " keshtjellat e sintakses nuk i moren dot".
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 19. #18
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  pra si mund t themi se latinishtja ka huazuar nj fjal nga ilirishtja kur nuk dim afrsisht asgj nga fjalori i ilirishtes?
  Prse shum fjal ilire q jan me B, tek latint shndrrohen n F ose V ??

  Psh.

  Bashk - Fasces
  Bir - Filius
  Burr - Vir
  Korb - Korvus

  Etj.

 20. #19
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  huazimet m t shumta n gjuhn shqipe e kan prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. n shekullin e kaluar (20t) u bn shum prpjekje pr t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe n fakt ishin t suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhs turke kishin filluar q nga k. kristoforidhi.
  Ok, nuk e kam ditur. A ka ndonj referim mbi kt pohim? Pyes pr kt arsye: Edhe pse kam msuar 3 vite latinisht, nuk e kam fituar bindjen se kemi aq shum fjal t ngjashme sa kemi me Turqishte. Por kjo mund edhe t jet vetm nj prceptim subjektiv i fakteve nga un.


  *

 21. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  huazimet m t shumta n gjuhn shqipe e kan prejardhjen nga latinishtja jo nga turqishtja. n shekullin e kaluar (20t) u bn shum prpjekje pr t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe n fakt ishin t suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhs turke kishin filluar q nga k. kristoforidhi.

  me qe e njoh shume mire se i drejtohem nje personi qe flet me fakte ..do doja te me sillje disa fakte me huazime te shqipes nga latinishtja...jo nga italishtja e fjalve te reja te teknologjis.

  faleminderit.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-04-2021, 14:37
 2. Fjalt e huaja n gjuhn shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 14:55
 3. Windows XP n gjuhn shqipe!
  Nga edspace n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 24-07-2008, 20:27
 4. Nj tez e Selman Rizs pr gjuhn letrare shqipe
  Nga shendelli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2003, 12:09
 5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 11:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •