Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2005
  Postime
  40

  Prurohet me Shrbesn e Shenjtrimit kisha kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit n

  Prurohet me Shrbesn e Shenjtrimit kisha kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit n Durrs

  T dieln 3 maj, besimtart e Durrsit u mblodhn n kishn kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit pr nj shrbes tepr t veant: Shenjtrimin e saj nga Kryepiskopi Anastas.
  N fund t Shrbess s Mngjesores filloi Shrbesa e Shenjtrimit, me uratat e lexuara nga Kryepiskopi Anastas, q ndihmohej nga Episkopi Nikolla, Episkop Andoni dhe klerik t tjer. M pas u krye 3 her litania rreth kishs dhe u b hapja e dyerve dhe filloi shrbesa me vendosjen e lipsanave n Tryezn e Shenjt. Pas shrbess u krye Liturgjia Hyjnore.

  Kryepiskopi Anastas u foli besimtarve pr kuptimin dhe rndsin e ksaj dite, ndrsa nga klerikt, kshilli kishtar, dhe besimtart durrsak u lexua nj falnderim pr Fortlumturin e Tij, ku theksohej kontributi i vazhdueshm dhe i mbushur me dashuri pr kt qytet t lasht dhe me rrnj t thella t krishtera, si dhe pr tr zonn prreth.
  N shrbes morn pjes edhe Kryetari i Bashkis Durrs, z. Vangjush Dako, Prefekti, z. Klodian Pajuni, ish-kryetari i Bashkis dhe sot Drejtor i Prgjithshm i Postave, z. Arqile Goreja etj.

  Kisha ka disa vjet q ka hapur dyert. Lutje dhe shrbesa mund t bhen kudo, edhe n natyr, por q nj tempull t quhet i shenjtruar duhet q n Tryezn e Shenjt t vendosen lipsane t shenjta. Kur sht e mundur kto lipsane duhet t jen t martirve, q dhan jetn pr Kishn, pr t plotsuar origjinn e vrtet t ksaj shrbese shenjtrimi, q vjen nga shekujt e par t krishterimit, ather kur Liturgjia Hyjnore dhe shrbesat kryheshin mbi varret e martirve.
  Kjo rndsi e atyre q u sakrifikuan pr besimin e krishter theksohet edhe nga vegimi i Joanit n Librin e Apokalipsit - Zbuless, ku ai pa se nn altarin e Qiellit ishin vendosur shpirtrat e atyre q ishin martirizuar duke u prer kokn.
  Madje edhe kur nuk sht kryer ende kjo shrbes, kisha ku bhet Liturgji shenjtrohet nga lipsane t qepura n antimisin q vendoset mbi Tryezn e Shenjt.

  Gjithashtu, gjat shrbess s shenjtrimit Kryepiskopi shkruan n katr cepat e kishs monogramin e Krishtit (me germat XP, Jisu Krishti). Kjo bhet me Miro t shenjt, dyll dhe aroma t caktuara, q tregojn veorit e Shpirtit t Shenjt.
  N fund t Liturgjis Hyjnore kryepiskopi tha: Me shrbesn e shenjtrimit q u krye sot, tashm ky vend bhet m i shenjt, kthehet n nj qendr ngushllimi, t lutjes, vllazrimit dhe dashuris. Ne kemi mundsi t riprtrijm shpresat tona dhe me fuqi t re t prparojm n jetn e prditshme. Ktu mund t kryhet komunikimi jo vetm me Perndin, por edhe me t gjith njerzit, q Ai me dashurin e Tij i ka shptuar. Sa her q ofrojm Liturgjin Hyjnore, ne lutemi pr gjith qytetin dhe botn. Kisha sht nj qendr kungimi me t tashmen, me t shkuarn, sepse lidhet kontakti me martirt q dhan dshmin e besimit n t kaluarn, por lidhet edhe me t ardhmen.
  N kt shrbes t veant q kryhet si prurim i do kishe orthodhokse, n qendr t Tryezs s Shenjt vendosen lipsane martirsh dhe shenjtorsh. Kjo prbn nj ngjarje t shnuar pr qytetin e Durrsit, q mbas kaq mundimesh q kaloi n dhjetvjeart e shkuar, tashm ka edhe kt vend t shenjtruar, q na lidh me vet Apostull Pavlin dhe Episkop Astin.
  Q kjo kish t realizohej u desh q shum njerz t jepnin ndihmn e tyre. Ata q punuan pr projektin dhe realizimin e kishs, por mbi t gjitha shum t panjohur, t cilt dhan donacionet e tyre q kjo kish t prfundonte sa m shpejt. Le t falnderojm Perndin pr kto dhurata kaq t mdha, sepse ka edhe shum kisha t tjera, rreth 150 tempuj t rinj, q presin pr tu shenjtruar. Por n mnyr mistike ka edhe mijra tempuj t tjer q jan mijra besimtar q presin t ndjehen tempuj t Shpirtit t Shenjt, si theksohet n Kish se ju, njerzit jeni tempuj t Perndis s Gjall. Ka dhe vllezr t tjer q nuk jan gzuar me kt vendim, prandaj ne duhet ta transmetojm kt gzim dhe vrtet q edhe ata ta ndjejn se do t thot t jesh tempull i Shpirtit t Shenjt.
  Kur ne mendojm pr at rrebesh aq t madh q kaloi ky vend nn regjimin komunist, mendja na shkon te kishat dhe manastiret q u shkatrruan. Por shkatrrimi m i egr dhe m i rnd ishte rrnjosja e besimit nga vet shpirtrat e njerzve, shkatrrimi i fryms s dashuris dhe shpress, q t ndihmojm veten ton, ashtu edhe bashkpatriott tan q t gjejn t vrtetn.
  Dua tju uroj q Zoti t bekoj jetn e t gjithve, veanrisht krerve lokal, q me kaq dashuri dhe vmendje ndjekin prpjekjet q bn Kisha nn dritn, shpresn dhe pritjen e Ngjalljes.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2005
  Postime
  40

  Prurohet kisha kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit ne Durres

  Prurohet me Shrbesn e Shenjtrimit kisha kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit n Durrs

  T dieln 3 maj, besimtart e Durrsit u mblodhn n kishn kushtuar Apostull Pavlit dhe Shn Astit pr nj shrbes tepr t veant: Shenjtrimin e saj nga Kryepiskopi Anastas.
  N fund t Shrbess s Mngjesores filloi Shrbesa e Shenjtrimit, me uratat e lexuara nga Kryepiskopi Anastas, q ndihmohej nga Episkopi Nikolla, Episkop Andoni dhe klerik t tjer. M pas u krye 3 her litania rreth kishs dhe u b hapja e dyerve dhe filloi shrbesa me vendosjen e lipsanave n Tryezn e Shenjt. Pas shrbess u krye Liturgjia Hyjnore.

  Kryepiskopi Anastas u foli besimtarve pr kuptimin dhe rndsin e ksaj dite, ndrsa nga klerikt, kshilli kishtar, dhe besimtart durrsak u lexua nj falnderim pr Fortlumturin e Tij, ku theksohej kontributi i vazhdueshm dhe i mbushur me dashuri pr kt qytet t lasht dhe me rrnj t thella t krishtera, si dhe pr tr zonn prreth.
  N shrbes morn pjes edhe Kryetari i Bashkis Durrs, z. Vangjush Dako, Prefekti, z. Klodian Pajuni, ish-kryetari i Bashkis dhe sot Drejtor i Prgjithshm i Postave, z. Arqile Goreja etj.

  Kisha ka disa vjet q ka hapur dyert. Lutje dhe shrbesa mund t bhen kudo, edhe n natyr, por q nj tempull t quhet i shenjtruar duhet q n Tryezn e Shenjt t vendosen lipsane t shenjta. Kur sht e mundur kto lipsane duhet t jen t martirve, q dhan jetn pr Kishn, pr t plotsuar origjinn e vrtet t ksaj shrbese shenjtrimi, q vjen nga shekujt e par t krishterimit, ather kur Liturgjia Hyjnore dhe shrbesat kryheshin mbi varret e martirve.
  Kjo rndsi e atyre q u sakrifikuan pr besimin e krishter theksohet edhe nga vegimi i Joanit n Librin e Apokalipsit - Zbuless, ku ai pa se nn altarin e Qiellit ishin vendosur shpirtrat e atyre q ishin martirizuar duke u prer kokn.
  Madje edhe kur nuk sht kryer ende kjo shrbes, kisha ku bhet Liturgji shenjtrohet nga lipsane t qepura n antimisin q vendoset mbi Tryezn e Shenjt.

  Gjithashtu, gjat shrbess s shenjtrimit Kryepiskopi shkruan n katr cepat e kishs monogramin e Krishtit (me germat XP, Jisu Krishti). Kjo bhet me Miro t shenjt, dyll dhe aroma t caktuara, q tregojn veorit e Shpirtit t Shenjt.
  N fund t Liturgjis Hyjnore kryepiskopi tha: Me shrbesn e shenjtrimit q u krye sot, tashm ky vend bhet m i shenjt, kthehet n nj qendr ngushllimi, t lutjes, vllazrimit dhe dashuris. Ne kemi mundsi t riprtrijm shpresat tona dhe me fuqi t re t prparojm n jetn e prditshme. Ktu mund t kryhet komunikimi jo vetm me Perndin, por edhe me t gjith njerzit, q Ai me dashurin e Tij i ka shptuar. Sa her q ofrojm Liturgjin Hyjnore, ne lutemi pr gjith qytetin dhe botn. Kisha sht nj qendr kungimi me t tashmen, me t shkuarn, sepse lidhet kontakti me martirt q dhan dshmin e besimit n t kaluarn, por lidhet edhe me t ardhmen.
  N kt shrbes t veant q kryhet si prurim i do kishe orthodhokse, n qendr t Tryezs s Shenjt vendosen lipsane martirsh dhe shenjtorsh. Kjo prbn nj ngjarje t shnuar pr qytetin e Durrsit, q mbas kaq mundimesh q kaloi n dhjetvjeart e shkuar, tashm ka edhe kt vend t shenjtruar, q na lidh me vet Apostull Pavlin dhe Episkop Astin.
  Q kjo kish t realizohej u desh q shum njerz t jepnin ndihmn e tyre. Ata q punuan pr projektin dhe realizimin e kishs, por mbi t gjitha shum t panjohur, t cilt dhan donacionet e tyre q kjo kish t prfundonte sa m shpejt. Le t falnderojm Perndin pr kto dhurata kaq t mdha, sepse ka edhe shum kisha t tjera, rreth 150 tempuj t rinj, q presin pr tu shenjtruar. Por n mnyr mistike ka edhe mijra tempuj t tjer q jan mijra besimtar q presin t ndjehen tempuj t Shpirtit t Shenjt, si theksohet n Kish se ju, njerzit jeni tempuj t Perndis s Gjall. Ka dhe vllezr t tjer q nuk jan gzuar me kt vendim, prandaj ne duhet ta transmetojm kt gzim dhe vrtet q edhe ata ta ndjejn se do t thot t jesh tempull i Shpirtit t Shenjt.
  Kur ne mendojm pr at rrebesh aq t madh q kaloi ky vend nn regjimin komunist, mendja na shkon te kishat dhe manastiret q u shkatrruan. Por shkatrrimi m i egr dhe m i rnd ishte rrnjosja e besimit nga vet shpirtrat e njerzve, shkatrrimi i fryms s dashuris dhe shpress, q t ndihmojm veten ton, ashtu edhe bashkpatriott tan q t gjejn t vrtetn.
  Dua tju uroj q Zoti t bekoj jetn e t gjithve, veanrisht krerve lokal, q me kaq dashuri dhe vmendje ndjekin prpjekjet q bn Kisha nn dritn, shpresn dhe pritjen e Ngjalljes.

Tema t Ngjashme

 1. Apostujt Petr dhe Pavl - 29 qershor
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-06-2013, 10:10
 2. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 3. Jeta e Shn Theklas, martirja e par - 24 shtator
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 03-05-2009, 07:43
 4. Katalog shenjtorsh
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
 5. SHKRIMI I SHENJT: Kapitulli III: Dhiata e Re
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-08-2006, 21:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •