Close
Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 254
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791

  Shqiptaret qe bene emer ne kulturen osmane, duhen respektuar?

  Shpresoj tė mė tregoni diqka .
  A i konsideroni kėta njerėz,personalitete tė shquara si krenari tė kombit apo jo ?
  Kur ndodheni nė debate dhe bie fjala pėr kėto personalitete ju thoni :

  "Jam Krenar sepse ishin Shqiptarė."
  apo thoni :
  "Ata ishin Tradhtarė tė kombit."

  Shkrimtarėt Shqiptarė :

  1. Mesihi Prishtina (Ishte me Origjinė nga Prishtina)
  2.Suzi ēelebiu (Nga Prizereni)
  3.Nezim Frakulla
  4.Sylejman Naibi
  5.Hasan Zyko Kamberi
  6.Jahja Bej Dukagjini (Rridhte nga familja e njhur e Dukagjinėve)


  Kryeministra me origjinė Shqiptare :

  1.Gedik Ahmet Pasha (Ishte nga Vlora)
  2.Lutfi Pasha (Ishte nga Vlora i cili qeverisi nė vitet 1539-1541)
  3.Koxha Sinan Pasha (Gjatė viteve 1580-1596, pesė herė ishte Kryeministėr)
  4.Merre Hysein Pasha (Shėrbeu mė 1601-1602)
  Kryeministrat nga familja e njhur e Qyprylyve:
  5.Qypryly Mehmet Pasha (1578-1661)

  6.Qypryly Ahmet Mustafa Pasha (1635-1676)
  7.Qypryly Fazėll Mustafa Pasha (1637-1691)


  Arkitekt Shqiptarė (Me Origjinė Shqiptare) :

  1.Atik Sinani
  2.Mimar Sinani (1490-1558)
  3.Sedefqar Mehmet Agai (Mendohet se ishte me origjinė nga qyteti i Elbasanit)


  Kjo pyetje i drejtohet mė shumė atyre tė besimit katolik , po qė se keni edhe ju ndonjė opinion nė lidhje me kėtė jeni tė mirpritur,mir se ardhur.Ju Faleminderit.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  66
  Postime
  7,914
  Nėse kanė punuar gjė pėr tė mirėn e Shqipėrisė, natyrisht se duhet respektuar. Ose edhe nėse e mira e tyre ka pasur karakter ndėkombėtar ( jo lokal ), gjithashtu duhet respektuar.
  Po kėta kryeministrat pse i pėrmend dhe ku ishin kryeministra? Ē'tė mira pati populli shqiptar pse ata ishin kryeministra?
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga karkaxholli Lexo Postimin
  Nėse kanė punuar gjė pėr tė mirėn e Shqipėrisė, natyrisht se duhet respektuar. Ose edhe nėse e mira e tyre ka pasur karakter ndėkombėtar ( jo lokal ), gjithashtu duhet respektuar.
  Po kėta kryeministrat pse i pėrmend dhe ku ishin kryeministra? Ē'tė mira pati populli shqiptar pse ata ishin kryeministra?
  I Nderuar : Karkaxholli

  Kėta kryeministrat ishin njerėz tė shquar me origjinė Shqiptare , kryeministra nė shtetin Osman.Kėta kryeministra qė kam pėrmendur kan luajtur rol tė rėndėsishėm nė momentet kryesore pėr shtetin Osman.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  I Nderuar : Karkaxholli

  Kėta kryeministrat ishin njerėz tė shquar me origjinė Shqiptare , kryeministra nė shtetin Osman.Kėta kryeministra qė kam pėrmendur kan luajtur rol tė rėndėsishėm nė momentet kryesore pėr shtetin Osman.


  Me Rrespekt : ILMGAP
  po per shtetin shqiptar?
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  po per shtetin shqiptar?
  Normalisht edhe pėr shtetin Shqiptar , sepse nė atė kohė ndikoi bashkėjetesa pėr njė kohė tė gjatė ,afėr 500 vite (5 Shekuj) , pra edhe shqipėtarėt u bėnė pjesė e shoqėrisė Osmane. Siq tregon edhe fakti qė pranoheshin kryeministrat edhe joturq .

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  po per shtetin shqiptar?
  Na vran, na pren, na thithen gjakun, na veshen fen e tyre, na cnderuan, na shumuan me gjakun e tyre, ku po i vuajme dhe sot keto pasoja. Ja pergjigjia se cfare ben per shtetin Shqiptar.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Normalisht edhe pėr shtetin Shqiptar , sepse nė atė kohė ndikoi bashkėjetesa pėr njė kohė tė gjatė ,afėr 500 vite (5 Shekuj) , pra edhe shqipėtarėt u bėnė pjesė e shoqėrisė Osmane. Siq tregon edhe fakti qė pranoheshin kryeministrat edhe joturq .
  pjes e perandoris osmane o bon servilat, interesaxhit, sahnlepirsat, tucat, lapherat, mazllumat se jo shqiptaret.


  simas teoris tane i bje Fadil Hoxha hero kombtar apo jo se tregon se shqiptaret u ban pjes e shoqeris Serbo-jugosllave?

  Ske turp ske
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga PĘON Lexo Postimin
  Na vran, na pren, na thithen gjakun, na veshen fen e tyre, na cnderuan, na shumuan me gjakun e tyre, ku po i vuajme dhe sot keto pasoja. Ja pergjigjia se cfare ben per shtetin Shqiptar.
  Kjo do tė thotė qė Shqiptari - Shqiptarit ia paska : vra , pre , thith gjakun , vesh fen , c'nderu , shumu me gjakun e shqiptarit - shqiptarin .
  Arrita nė konkludim qė : Shqiptari - Shqiptarit ia paska thith , prish gjakun , ia paska c'nderu identitetin.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  pjes e perandoris osmane o bon servilat, interesaxhit, sahnlepirsat, tucat, lapherat, mazllumat se jo shqiptaret.


  simas teoris tane i bje Fadil Hoxha hero kombtar apo jo se tregon se shqiptaret u ban pjes e shoqeris Serbo-jugosllave?

  Ske turp ske
  Por librat e Historis Shqiptare krenohen me ta . . . thjesht doja tė dija a krenoheni edhe ju ?

  Nė libra tė Historisė nuk shkruan qė ata janė lapera , tuca , mazlluma , interesgji , servila apo apo apo . . . por . . . shkruan se ishin personalitete tė shquara dhe pėr kėtė krenoheshin . . . dhe dėshiroja tė jua bėja pyetjen se a krenoheni edhe ju ?


  Me Rrespekt : ILMGAP

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  66
  Postime
  7,914
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Normalisht edhe pėr shtetin Shqiptar , sepse nė atė kohė ndikoi bashkėjetesa pėr njė kohė tė gjatė ,afėr 500 vite (5 Shekuj) , pra edhe shqipėtarėt u bėnė pjesė e shoqėrisė Osmane. Siq tregon edhe fakti qė pranoheshin kryeministrat edhe joturq .

  Bashkėjetesa!!!!!
  Sot e kuptova se paskėshim bashkėjetuar me trukun e zi!!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Por librat e Historis Shqiptare krenohen me ta . . . thjesht doja tė dija a krenoheni edhe ju ?

  Nė libra tė Historisė nuk shkruan qė ata janė lapera , tuca , mazlluma , interesgji , servila apo apo apo . . . por . . . shkruan se ishin personalitete tė shquara dhe pėr kėtė krenoheshin . . . dhe dėshiroja tė jua bėja pyetjen se a krenoheni edhe ju ?


  Me Rrespekt : ILMGAP
  dhe un ta bana pytjen a krenohesh ti me Fadil Hoxhen dhe personalitetet e tjera shqiptare qe paten detyra ne nalta ne kohen e jugosllavis apo jo?
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  dhe un ta bana pytjen a krenohesh ti me Fadil Hoxhen dhe personalitetet e tjera shqiptare qe paten detyra ne nalta ne kohen e jugosllavis apo jo?
  Po qė se jemi Shqiptarė dhe krenohem me njerėzit e shquar atėherė duhet tė krenohem edhe me at , po qė se historia shkruan pėr tė se ka bėrė kėtė kėtė kėtė nė dobi , atėherė pse jo ?/.
  Qė se don , mund tė mė japėsh edhe ti pėrgjigjen ?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga karkaxholli Lexo Postimin
  Bashkėjetesa!!!!!
  Sot e kuptova se paskėshim bashkėjetuar me trukun e zi!!
  Po or vėlla , ti ke jetu nėn urdhėrat e sunduesit Osman , ai hapi dyert toleruese dhe kėshtu tė lejoj tė bėhesh kryeministėr . , mbas kryeministrave tė shumtė shqiptarė rreth 25 u zhvillua njė bashkėjetesė mė e qetė , me paqe.
  Mund tė lexosh Historinė dhe tė gjesh pėrgjigjet mė konkrete dhe mė skjaruese.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  66
  Postime
  7,914
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Po or vėlla , ti ke jetu nėn urdhėrat e sunduesit Osman , ai hapi dyert toleruese dhe kėshtu tė lejoj tė bėhesh kryeministėr . , mbas kryeministrave tė shumtė shqiptarė rreth 25 u zhvillua njė bashkėjetesė mė e qetė , me paqe.
  Mund tė lexosh Historinė dhe tė gjesh pėrgjigjet mė konkrete dhe mė skjaruese.
  Nga historia kam lexuar se edhe Fadil Hoxha ka qenė kryetar i Jugoslavisė!!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 15. #15
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,019
  kur ju krenoheni me gonxhe bojaxhiun pse nuk krenoheni me keta
  ah po sepse kta jan musliman
  duke mar parasysh se as gonxhe as kta skan ber naj gjo per shqiptarin
  na thuani neve tani
  pff...
  no coment
  mos e msheni mizen nder kapuq
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Edhe kjo teme sikur shume te tilla kan vetem nje qellim-perqarjen.

  Une per veten time e bojkotoj.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Edhe kjo teme sikur shume te tilla kan vetem nje qellim-perqarjen.

  Une per veten time e bojkotoj.
  Pse thua pėrqarjen , a ke ndonjė arsye ? unė thjesht dua tė di a i konsideroni personalitete qė tė bėjnė tė krenohemi apo nuk i konsideroni ashtu.
  Mir ndoshta qėllimi im ėshtė pėrqarja . . . po i Historisė . . . cili mendon se ėshtė qėllimi ?


  Me Rrespekt : ILMGAP

 18. #18
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,257
  Koncepti i hapesit te temes eshte i qarte. Pak a shume ngjason me temen: "Antiturqizmi eshte antishqiptarizem".
  Lidhur me personalitetet e shtetit osman, personalisht, edhe pse nuk jam i besimit katolik, kam deshire te mos u degjoj me emrin. Kjo nuk ka lidhje me fene. Nuk e meritojne te quhen tradhetare, sepse do te kishin nje fare vlere. Ata jane thjesht turq, me gjak, kulture, etj. S`ka pse te me vije turp. Turpin le ta mbajne ata shqiptare qe krenohen me ta dhe me turqit e turqine (ose me ndonje komb tjeter).
  Personalisht, ne kuptimin etnik, ndihem krenar me emrin e Gjergj Kastriotit dhe Nene Terezes.
  Nuk kam kompleks per kete edhe sikur te jem ne vend te huaj ne kontakt me te tjere.

  Pershendetje!
  Duaje te afermin tend si veten

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-05-2008
  Postime
  644
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  , sepse nė atė kohė ndikoi bashkėjetesa pėr njė kohė tė gjatė ,afėr 500 vite (5 Shekuj) , .
  Oj lope e gjalle a je tu pa cka ke shkru ?
  Po per cfare bashkejetse je tu fol,ai ka qene pushtim.
  Sipas teje heronje kombetar do te duhej te ishin edhe Rrahman Morina ,Sinan Hasani etj,sepse edhe ata kontribuan per shtetin serb.
  Nuk eshte mekat te lindesh injorant por te vdesesh i tille.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
  Oj lope e gjalle a je tu pa cka ke shkru ?
  Po per cfare bashkejetse je tu fol,ai ka qene pushtim.
  Sipas teje heronje kombetar do te duhej te ishin edhe Rrahman Morina ,Sinan Hasani etj,sepse edhe ata kontribuan per shtetin serb.
  Nuk eshte mekat te lindesh injorant por te vdesesh i tille.
  Gangsta . . . ke mendjen kur flet . . . nuk fyva askėnd mos t'mė fyej askush , jo vetėm nė kėtė temė por nė tė gjitha temat qė kam postuar nuk kam fyer askėnd kėshtu do dėshiroja tė ndodhė edhe me ju .

  Po per cfare bashkejetse je tu fol,ai ka qene pushtim.
  Tani :

  Ishte pushtim , por ishte pushtim njerėzor . . . PSE? . . . sepse kishte tolerancė shumė tė madhe . . . shihet nė kohėn e Osmanėve nė pushtet kishte Kryeministėr tė vendeve tjera joturq . . .kjo tregon se kishte tolerancė tė madhe . . . Pra si mund tė quhet pushtim kur ti ke mundėsinė tė jesh Kryeministėr ? mund tė mė tregosh?

  Njė shembull :

  Nė shtėpinė tėnde hyn 4 hajna tė morrėn ty dhe tė dėrguan nė njė vend tė largėt aty filluat tė kalonit netėt kėshtu kaluan muajt po nė atė shpellė ku tė kiahin dėrguar , kaluan vitet etj. ata tė keqtrajtonin . . . me kėnd zhvillon jetėn ? me kėnd jeton ? tė pyet ndokush . . . dhe ti i pėrgjigjesh me kėta kėta kėta bashkjetoj.

  Por . . .

  Nė pushtimin Osman ndodh ndryshe aty nuk kishte keqtrajtime , aty kishte tolerancv shumė tė madhe . . . aty shqipėtarėt bėheshin edhe kryeministra.


  Edhe pse kishte fyerje nė postimin tėnd . . . gjithsesi :

  Me Rrespekt : ILMGAP

Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rugova: Dardania dhe flamuri dardan
  Nga krokodili_73 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 30-04-2017, 14:19
 2. Rexhep Qosja: Moisiu nderoi tradhtarin Rugova
  Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 15-05-2007, 12:50
 3. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 05:47
 4. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Shteti grek, ky armik i kombit shqiptar
  Nga ~Geri~ nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 09-04-2005, 07:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •