Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Si e pėrballoni diskriminimin?

    E hapa kete teme nga nje problem qe po me mundon dhe nuk po arrij ta tejkaloj.
    Si shume shqiptare te tjere,
    e nisa edhe une rrugen e mergimit gje qe vetem kush eshte jashte e kupton se cdo te thote....
    Pas shume perpjekjesh integrimi ne fushen shoqerore dhe me pas ate profesionale ndjehem ne cdo hap e diskriminuar.
    Nje nga problemet kryesore ishte ai i gjuhes, sado perpiqem te flas korrekt dhe pa gabime, mbetet theksi qe me tradhton dhe sa hap gojen reaksioni i pare i njerezve eshte nje shtremberim fytyre, gje qe me shqeteson sepse menjehere krijojne nje fare distance, njerezit nuk jane fare tolerant dhe nuk dua ta kuptojne qe vetem gjuha e nenes mund te flitet ne menyre korrekte, ndersa te tjerat sado te perpiqesh nuk mund ti dish 100%.
    Me pas diskriminimin e ndjej edhe ne marredhenie ne pune me koleget nuk lene rast pa te kujtuar se je e huaj, me shefat te cilat cojne vetem koleget e mi neper kongrese dhe mua me lene te mbaje shtepine....shprehja e tyre.
    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.
    Vazhdoj me shpresen se mbase nje dite do behet me mire, por ajo dite po vonohet dhe durimi po soset, por edhe rruge kthimi nuk kam.


    Prandaj desha te dija , juve qe ndodheni jashte si e perballoni diskriminimin ?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 18-05-2009 mė 15:49

  2. #2
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Diskrimim ka kudo, edhe ne shqiperi ka diskriminime drejt njerzve qe kan ardh nga jashte shtetit duke punuar ktu. Ske pse shqetesohesh per ate fakt, nese Shefat e tu e bekan kte gje vetem per te diskriminuar sepse je e huaj, me duket jashte cdo llogjike!
    Un kam punuar vete jashte shtetit edhe sme ka thene njeri gjysem fjale, madje Shefi im e kishte per nder nese un do perfaqesoja ate ne ndonje vend.. Ndaj mendoj qe duhet te jete puna qe ben shkaku kryesor. Nese punon aq sa duhet, sdo kete diskriminim edhe perbuzje.. Tani un se di se ne cvend te botes punon ti, ama mendoj qe biznesi ska probleme diskriminimi nese ben punen sic duhet, ska rendesi se nga cili shtet vjen nese punon fort.

    Te pakten kshu e kam perjetuar une..
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    E hapa kete teme nga nje problem qe po me mundon dhe nuk po arrij ta tejkaloj.
    Si shume shqiptare te tjere,
    e nisa edhe une rrugen e mergimit gje qe vetem kush eshte jashte e kupton se cdo te thote....
    Pas shume perpjekjesh integrimi ne fushen shoqerore dhe me pas ate profesionale ndjehem ne cdo hap e diskriminuar.
    Nje nga problemet kryesore ishte ai i gjuhes, sado perpiqem te flas korrekt dhe pa gabime, mbetet theksi qe me tradhton dhe sa hap gojen reaksioni i pare i njerezve eshte nje shtremberim fytyre, gje qe me shqeteson sepse menjehere krijojne nje fare distance, njerezit nuk jane fare tolerant dhe nuk dua ta kuptojne qe vetem gjuha e nenes mund te flitet ne menyre korrekte, ndersa te tjerat sado te perpiqesh nuk mund ti dish 100%.
    Me pas diskriminimin e ndjej edhe ne marredhenie ne pune me koleget nuk lene rast pa te kujtuar se je e huaj, me shefat te cilat cojne vetem koleget e mi neper kongrese dhe mua me lene te mbaje shtepine....shprehja e tyre.
    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.
    Vazhdoj me shpresen se mbase nje dite do behet me mire, por ajo dite po vonohet dhe durimi po soset, por edhe rruge kthimi nuk kam.
    Prandaj desha te dija , juve qe ndodheni jashte si e perballoni diskriminimin ?
    Mė vjen keq pėr gjendjen tėnde.

    I Nderuar : Marya

    Ti nuk jeton nė Kosovė-Shqipėri . . . po tė jetoje rrethanat do ishin edhe mė keq se qė i ke . . . si tė qosh pak kokėn pėr tė shikuar ndonjė gjė . . . shikon : Porblemet Politike Edi-Sala . . . Ramush-Hashim dhe deri tek ky i fundit (njė ndėr tė fundit) qė shqiptarėt ushqehen me barna tė kafshėve.


    I Nderuar : Marya

    Po tė jetoje nė Kosovė-Shqipėri do e ndryshoje tekstin :

    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.

    ndryshimi :

    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim moral por vetėm dhe vetėm vleresim material nuk pranoh vlerėsime tjera, u lodha duke gelltitur lotet., askush nuk mė ndihmon,ndėgjon.


    Me Rrespekt : ILMGAP

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Megjithse nuk punoj e jetoj ne mergim,nuk di si shkojn punet por di te them se diskriminim ka kudo,ske pse gelltit lotet ,vepro,qe ta kuptojn se asgje nuk vlersohen me shum se ti,mendimi im te pershendes.

  5. #5
    Nuk e kam idene se ku jeton dhe mendoj se duhet ta japesh ate detaj ne menyre qe emigrantet qe jetojne ne ate vend te japin nje keshille. Ne USA psh nuk ka diskriminime ne kete form, edhe pse ka diskriminime te ndonje tipi tjeter qe gjenden kudo. A ka raste psh kur une edhe mbas kaq vjetesh qe jetoj ketu them dicka tjeter per tjeter apo nuk e di ndonje fjale, por ama ne vend qe te me ngelet qejfi, thjesht ose i pyes ose thjesht qeshim. Dmth mos e merr cdo gje kaq negativisht.

    Persa i perket menaxhereve apo boseve te tu dhe menyres se si te trajtojne, e vetmja keshille qe mund te jap eshte qe te qendrosh me koken lart dhe t'ua plasesh ne fytyre nqs nuk te respektojne apo te diskriminojne. E di qe mund te tingelloj me e lehte kur ta thote dikush tjeter se sa ta besh, por ama me beso qe do te te respektojne me teper nqs e ben ate. Nqs je e zonja ne pune dhe jep me teper se c'duhet, nuk ka pse ta bej syri terr fare as nga koleget e tu dhe as nga boset, perkundrazi thuaja cope dhe ne sy dhe e qepin vete. Sa me te dobet te te shohin, aq me teper do te te marrin neper kembe. Keta qe punoj une psh edhe kur thone ndonje gje qe mua nuk me pelqen, thjesht i shikoj me inat dhe e dine vete ata, thone: "Oh no, she is giving us the Albanian Death Look" .

    STAND UP FOR YOURSELF!!!

  6. #6
    Marya te pershendes me kete kenge. Degjoji fjalet me vemendje sepse thone shume


  7. #7
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Do te tregoje c'fare me ndodhi mua kur aplikova per pune ne nje Firme.

    Gjate intervistes u be pyetja
    -C'fare shkolle keni mbaruar? sigurisht i tregova per shkollen qe kisha mbaruar ne Tirane.
    Me pa pak cuditshem dhe pergjigja e saj ishte-Shkollat ne Shqiperi me duken pak aventur.

    I tregove me qetesi(nga brenda me vinte t'ia fusia nje turinjve) sesi studiohet dhe c'fare programesh ndiqen neper shkolla.

    Dhe ne fund arritem tek pyetja sesa e mendoja une rrogen.
    Ene i thashe (se e ndava menjen per jo ) te llogaris vitet shkolle qe kam be une, me nje nenpunes ketu.
    Nqs oferta e punes nuk percakton se c'fare nacionaliteti pranohen athere????



    Diskriminim eshte gjithandej edhe pse jemi te huaj ketu ku jetojme,prap nuk duhet ta lem veten te na marrin neper kembe.

    Ndoshta ngaqe shume veta e ulin koken dhe pranojne ate qe ju servirin,njeriu ka pak krenari nqs jam e zonja ta bej ate pune hhehehehehhe
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  8. #8
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    E hapa kete teme nga nje problem qe po me mundon dhe nuk po arrij ta tejkaloj.
    Si shume shqiptare te tjere,
    e nisa edhe une rrugen e mergimit gje qe vetem kush eshte jashte e kupton se cdo te thote....
    Pas shume perpjekjesh integrimi ne fushen shoqerore dhe me pas ate profesionale ndjehem ne cdo hap e diskriminuar.
    Nje nga problemet kryesore ishte ai i gjuhes, sado perpiqem te flas korrekt dhe pa gabime, mbetet theksi qe me tradhton dhe sa hap gojen reaksioni i pare i njerezve eshte nje shtremberim fytyre, gje qe me shqeteson sepse menjehere krijojne nje fare distance, njerezit nuk jane fare tolerant dhe nuk dua ta kuptojne qe vetem gjuha e nenes mund te flitet ne menyre korrekte, ndersa te tjerat sado te perpiqesh nuk mund ti dish 100%.
    Me pas diskriminimin e ndjej edhe ne marredhenie ne pune me koleget nuk lene rast pa te kujtuar se je e huaj, me shefat te cilat cojne vetem koleget e mi neper kongrese dhe mua me lene te mbaje shtepine....shprehja e tyre.
    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.
    Vazhdoj me shpresen se mbase nje dite do behet me mire, por ajo dite po vonohet dhe durimi po soset, por edhe rruge kthimi nuk kam.
    Prandaj desha te dija , juve qe ndodheni jashte si e perballoni diskriminimin ?
    pershendetje Marya
    Nisur nga nickname dhe nga ato qe shkruan me duket se jeton ne Greqi.
    Diskriminimi ksenofobia racizmi do te te ndjekin gjithmone sidomos ne greqi
    Te gjithe e ndjejme kete kush me pak e kush me shume.
    E vetmja menyre per ta perballuar ........po e shpreh me nje thenie popullore tonen:Qente le te lehin karavani, te shkoj perpara
    Mbase nje dite do te shperblehesh...............................
    Dhe mos e vra mendjen shume se dem vetes i ben dhe u ben qefin te tjereve ,te cilet duke pare zotesine tende luajne karten e "te huajit"

    klm

  9. #9
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    E hapa kete teme nga nje problem qe po me mundon dhe nuk po arrij ta tejkaloj.
    Si shume shqiptare te tjere,
    e nisa edhe une rrugen e mergimit gje qe vetem kush eshte jashte e kupton se cdo te thote....
    Pas shume perpjekjesh integrimi ne fushen shoqerore dhe me pas ate profesionale ndjehem ne cdo hap e diskriminuar.
    Nje nga problemet kryesore ishte ai i gjuhes, sado perpiqem te flas korrekt dhe pa gabime, mbetet theksi qe me tradhton dhe sa hap gojen reaksioni i pare i njerezve eshte nje shtremberim fytyre, gje qe me shqeteson sepse menjehere krijojne nje fare distance, njerezit nuk jane fare tolerant dhe nuk dua ta kuptojne qe vetem gjuha e nenes mund te flitet ne menyre korrekte, ndersa te tjerat sado te perpiqesh nuk mund ti dish 100%.
    Me pas diskriminimin e ndjej edhe ne marredhenie ne pune me koleget nuk lene rast pa te kujtuar se je e huaj, me shefat te cilat cojne vetem koleget e mi neper kongrese dhe mua me lene te mbaje shtepine....shprehja e tyre.
    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.
    Vazhdoj me shpresen se mbase nje dite do behet me mire, por ajo dite po vonohet dhe durimi po soset, por edhe rruge kthimi nuk kam.
    Prandaj desha te dija , juve qe ndodheni jashte si e perballoni diskriminimin ?
    Mu m'duket se je merzit per me shku n'Shqipni.......(shaka)
    Kam theksu diēka qe ke shkrujt, du te di se ēfare zbulojn kur te tradheton theksi.............n.q.se don me fsheh origjinen tane, ehhhhhhh mir ta bajn qe t'lan me majt shpin...........(kjo nuk ishte shaka)
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  10. #10

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Diskriminimi ekziston, por duhet te bejme kujdes te mos e ngaterrojme me gjera te tjera...
    Psh, shume femra thone se neper punera te ndryshme ka maskilizem, sepse rrogat nuk jane te njejta. E pranoj se rrogat nuk jane te njejta, por kjo mund te vi edhe ngaqe femrat punojne me pak. Pra nuk eshte e thene qe meshkujt paguhen me shume ne menyre te padrejte...
    Prandaj duhen gjykuar me ftohtesi rastet, dhe atje ku vertet ka diskriminim te vhet ne dukje.
    Sepse nese do te ishin vertet diskriminues, shume pronare do te humbisnin njerez me vlera vetem sepse nuk kane qejf theksin apo kombesine tone... gje qe me duket jo shume e vertete sepse do te shkonte kunder interesit te punedhenesit.
    'Who is John Galt?'
    To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

  11. #11
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anėtarėsuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet nė Bllog
    7

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Njeriu , pavaresisht nga kultura , nuk i shmanget dot tendencave per te mos pelqyer te tjeret qe dallojne nga vetvetja , per tu sjell ne menyre diskriminuese ndaj tyre si dhe per ti konceptuar dhe vleresuar ata te rrezikshem .
    Qendrimet tona nuk shprehen gjithmon ne sjellje perkatese edhe paragjykimi eshte pjese e ketij rregulli .

    Njerezit qe kane qendrime negative ndaj anetareve te grupeve nuk mund ti shprehin gjithemon ato drejtperdrejt me sjelljet e tyre . Jane ligjet , presioni social , frika e prishjes se mardhenjeve qe ndikojn distancimin paragjykimit nga sjellja .
    Paragjykimet shfaqen ne forma te ndryshme . Ato shpesh jane bashkime te qendrimeve dhe te sjelljes dhe shoqerojne diskriminimin ne veprime dhe praktika institucionale siq eshte racizmi dhe seksizmi .

    Paragjykimi eshte nje qendrim negativ i pajustifikushem kunder nje grupi dhe antareve te tij , qe eshte e bazuar vetem me anetaresine tyre ne grup.
    Besimet e tilla per cilesi personale te nje grupi njerezish quhen Stereoptipe - te cilat jane pergjithesime skajore , te pasakta dhe rezistente ndaj informacionit te ri .
    Percaktimi i grupeve ne forme te besimeve stereotipike pason me sjellje diskriminuese .
    Stereotipet mund te jene shkaktare qe njerzit te paragjykojne dhe njerzit paragjykues mund ti perdorin stereotipet per te justifikuar ndjenjat e diskriminuese .

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    nga keto qe lexova dhe nga ato qe di te gjithe punedhenesit i paguajne curvat te pakten trefishin e punonjesve te ndershem dhe duhet te kaperdijme edhe "moralin" e tyre...per mua njeriu duhet te jete individualist dhe jo grupist (kembe dhije) gje qe do te bjere gjithnje ne konflikt me ato qe shkruajta pak me pare. Nje njeri qe ndihet i diskriminuar per mendimin tim eshte ai i pari qe e diskriminon veten sepse nuk ka paqe me veten. Nje njeri i zoti perballet me cdo situate. Ne kete bote nje gje nuk mund te besh dhe qe eshte e pashmangshme: ti mbyllesh gojen botes...e kush e ka bere deri tani??? jeta eshte jing-jang my friends...
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Elian70 pėr postimin:

    Do Not Tread On (15-08-2014)

  14. #13

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    E hapa kete teme nga nje problem qe po me mundon dhe nuk po arrij ta tejkaloj.
    Si shume shqiptare te tjere,
    e nisa edhe une rrugen e mergimit gje qe vetem kush eshte jashte e kupton se cdo te thote....
    Pas shume perpjekjesh integrimi ne fushen shoqerore dhe me pas ate profesionale ndjehem ne cdo hap e diskriminuar.
    Nje nga problemet kryesore ishte ai i gjuhes, sado perpiqem te flas korrekt dhe pa gabime, mbetet theksi qe me tradhton dhe sa hap gojen reaksioni i pare i njerezve eshte nje shtremberim fytyre, gje qe me shqeteson sepse menjehere krijojne nje fare distance, njerezit nuk jane fare tolerant dhe nuk dua ta kuptojne qe vetem gjuha e nenes mund te flitet ne menyre korrekte, ndersa te tjerat sado te perpiqesh nuk mund ti dish 100%.
    Me pas diskriminimin e ndjej edhe ne marredhenie ne pune me koleget nuk lene rast pa te kujtuar se je e huaj, me shefat te cilat cojne vetem koleget e mi neper kongrese dhe mua me lene te mbaje shtepine....shprehja e tyre.
    Po kaloj caste teper te veshtira, caste te cilat nuk kam me nevoje per vleresim material por thjesht vleresim moral, u lodha duke gelltitur lotet.
    Vazhdoj me shpresen se mbase nje dite do behet me mire, por ajo dite po vonohet dhe durimi po soset, por edhe rruge kthimi nuk kam.


    Prandaj desha te dija , juve qe ndodheni jashte si e perballoni diskriminimin ?
    he maria paske shkruar para disa vitesh, si te shkon tani, mire?

    Ketu ku jam une jo, nuk verej ndonje diskriminim (ne raport me me mua), perkundrazi kur kuptojne qe jam nga kosova kane shume respekt! (Fatkeqsisht kjo nuk vlen per te gjithe te ardhurit e tjere, disa e di diskriminohen
    Paqė

  15. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2013
    Postime
    215

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
    he maria paske shkruar para disa vitesh, si te shkon tani, mire?

    Ketu ku jam une jo, nuk verej ndonje diskriminim (ne raport me me mua), perkundrazi kur kuptojne qe jam nga kosova kane shume respekt! (Fatkeqsisht kjo nuk vlen per te gjithe te ardhurit e tjere, disa e di diskriminohen
    E ralle kjo por nejse, le ta besojme

  16. #15
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Citim Postuar mė parė nga Adna Lexo Postimin
    he maria paske shkruar para disa vitesh, si te shkon tani, mire?

    Ketu ku jam une jo, nuk verej ndonje diskriminim (ne raport me me mua), perkundrazi kur kuptojne qe jam nga kosova kane shume respekt! (Fatkeqsisht kjo nuk vlen per te gjithe te ardhurit e tjere, disa e di diskriminohen
    puna ja ashtu me te ngritura e me te zbritura, luft cdo dite, po keshtu eshte jeta lufte deri ne vdekje.

    Te rroje familja qe te jepe motiv te luftosh dhe mos ta vrasesh shume mendjen......
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  17. #16
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Varet edhe nga tipi i njeriut, sa me i mbyllur te tregohesh aq me shume do hasesh veshtiresi, jo te gjithe kane sensibilitetin per te kuptuar kur tjetri ndodhet ne veshtiresi, duhet te tregohesh ti i/e afrueshem/me ne fillim, t'u flasesh per veten, per vendin ku je rritur e per te kaluaren tende. Hidhe ti hapin e pare

    Personalisht kam ardhur e vogel ketu, keshtu qe nuk kam pasur keto probleme, e shkruajta ne baze te cfare kam pare te prinderit e mi ne radhe te pare, dhe te ato pak studente shqiptare dhe te huaj qe kam njohur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 18-08-2014 mė 20:33

  18. #17

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
    Njeriu , pavaresisht nga kultura , nuk i shmanget dot tendencave per te mos pelqyer te tjeret qe dallojne nga vetvetja , per tu sjell ne menyre diskriminuese ndaj tyre si dhe per ti konceptuar dhe vleresuar ata te rrezikshem .
    Qendrimet tona nuk shprehen gjithmon ne sjellje perkatese edhe paragjykimi eshte pjese e ketij rregulli .

    Njerezit qe kane qendrime negative ndaj anetareve te grupeve nuk mund ti shprehin gjithemon ato drejtperdrejt me sjelljet e tyre . Jane ligjet , presioni social , frika e prishjes se mardhenjeve qe ndikojn distancimin paragjykimit nga sjellja .
    Paragjykimet shfaqen ne forma te ndryshme . Ato shpesh jane bashkime te qendrimeve dhe te sjelljes dhe shoqerojne diskriminimin ne veprime dhe praktika institucionale siq eshte racizmi dhe seksizmi .

    Paragjykimi eshte nje qendrim negativ i pajustifikushem kunder nje grupi dhe antareve te tij , qe eshte e bazuar vetem me anetaresine tyre ne grup.
    Besimet e tilla per cilesi personale te nje grupi njerezish quhen Stereoptipe - te cilat jane pergjithesime skajore , te pasakta dhe rezistente ndaj informacionit te ri .
    Percaktimi i grupeve ne forme te besimeve stereotipike pason me sjellje diskriminuese .
    Stereotipet mund te jene shkaktare qe njerzit te paragjykojne dhe njerzit paragjykues mund ti perdorin stereotipet per te justifikuar ndjenjat e diskriminuese .
    Lazo, sakte sa ke shkrojtur..., por do te shtoja qe, shkaku qe lind nje diskriminim ( thjesht paragjykim ndaj te ndryshmes ), eshte ndjenja e inferioritetit...
    Kjo pasi ngjall panikun qe tjetri eshte me i zoti dhe superioriteti yt bie, keshtu duke ju shmangur asaj qe i themi kompeticjon, kerkojme fitoren me ndihmen e paragjykimeve...
    Por kurre (diskriminimi )nuk sjell fitim dhe fundi llogjik zakonisht eshte konfiktual. Kthehet ne tendence ( si semundje kronike ), kur eshte infektuar nje shumice individesh...
    Ka diskriminime te shume llojeve, ku ngjyra e lekures sot gati e ka humbur prioritetin.
    Ndryshimet kulturore dhe sidomos fetare, keto po qe mund te kosiderohen majat e kesaj pseudo-ideologjie...
    Ja shikoni se ē'bejne ne shkretetirat midis Tiger dhe Eufratit..., nuk ju duken ngjarje me karakter diskriminues, fakti qe ndodh nje genocid nen rrezet e diellit, kjo nuk pershtatet asaj qe diskutojme!?
    Pasi ketu nuk kemi te bejme me rraca te ndryshme,por me kulture dhe fe te ndryshme, kjo eshte ajo qe pastaj prodhon urrejtjen deri ne sulm fizik.
    -Paragjykimi ,pra kemi shkakun ( te ndryshmen = kulture/fe ), ku edhe justifikimi i forces pra kemi diskriminimin ( vresje, perdhunime, zhihad, etj ).
    Por qe origjina e asaj qe krijon shkendin e pare eshte pikerisht autokostatimi i inferioritetit dhe frika ben te devijohet me forma pak a shume te sterholluara ne BARBARIZEM !
    Pershendetje
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  19. #18
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    kur e shikojme se cfare behet ne shqiperi , vallahi ne nuk jemi per tu qare
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  20. #19

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    kur e shikojme se cfare behet ne shqiperi , vallahi ne nuk jemi per tu qare
    I kemi edhe neve ca zgjebarake mjekerrosha, qe shtyjne drejt urrejtjes..., pikerisht sikur tema qe trajtojme,
    per te justifikuar armiqesine qe kane ne shpirt te tyre...
    Shiko sa kane shkuar vullnetar te therin njerez, neper shkretetirat, pastaj thuaj vallahi e bilahi..., ndonse deri tash s'kisha degjuar kurre nje grua ta thoshte.
    Pershendetje
    Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

  21. #20
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Pėr: Si e pėrballoni diskriminimin?

    Ngadale mo arbereshī, ste falni gje ju, me juve duhet ti peshojme fjalet 1000 here , edhe per nje bisede ordinere sti falni kritikat

    Me behet qefi qe me kape mat me nje shprehje qe spara e perdor , por se si mu kujtua per momentin,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 20-08-2014 mė 16:32
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •