Nevojiten:

* 500 gr miell
* 3 vezė
* 500 gr mish i grirė
* 3 filxhan qumėsht
* 100 gr kaēkavall
* 250 gr gjizė pa kripė
* 100 gr gjalpė, salcė domatesh
* 2 lugė miell
* 1 kokėrr limon
* kripė, piper.1 - Zihen brumi me njė vezė dhe njė filxhan qumėsht. Ndahet nė pjesė dhe hapen petė me trashėsi 3-4 mm.
2 - Priten petėt nė copa me madhėsi 15x7 cm dhe hidhen tė ziejnė nė ujin qė valon. Kur dalin nė sipėrfaqe, nxirren me kujdes nga uji dhe lihen mėnjanė.
3 - Pėrgatitet mbushja: skuqet mishi nė 50 gr gjalpė, shtohet salca e domates e tretur nėn ujė, kripa e piperi. Pasi tė avullojė uji, hiqet nga zjarri dhe ftohet. Pėrzihet mishi me gjizėn dhe gjysmėn e kaēkavallit.
4 - Mbushja e pėrgatitur hidhet me lugė tė vogėl nė tė gjitha petat e ziera, tė cilat palosen 2 herė dhe vendosen nė tavė.
5 - Pėrgatitet beshameli: 2 filxhanė me qumėsht pėrzihen me 50 gr gjalpė dhe 2 lugė miell. Kjo masė vendoset nė zjarr dhe pėrzihet derisa tė marrė valė.
6 - Hiqet nga zjarri, ftohet pak dhe shtohet veza, lėngu i limonit dhe kripa. Pėrzihet mirė dhe hidhet sipėr kaneloneve. Nė fund hidhet pjesa tjetėr e kaēkavallit. Piqen derisa tė zėnė njė cipė tė artė