Close
Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021
Duke shfaqur rezultatin 401 deri 410 prej 410
 1. #401
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  29 Maj 2012 - 20:15 | Shqiperi


  Fier, katastrof ekologjike, peshku helmohet me pesticide  FIER Katastrof ekologjike n dy kanale q derdhen n detin Adriatik, n zonn e Fierit, ku persona t paidentifikuar kan derdhur sasi t mdha pesticidi Tiodan, duke shkaktuar ngordhjen e peshkut me qllim m pas tregtimin e tij.

  Banort e zons shprehen se fenomeni i helmimit t peshkut ndodh shpesh her, ndrkoh q autoritetet nuk reagojn pr t ndalur kt masakr mjedisore.

  Gjuetia e paligjshme, si helmimi i kanaleve dhe prdorimi i dinamitit n Seman, po shkatrrojn faunn n kt zon.

  (er.nu/news24/BalkanWeb)

 2. #402
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Bombardohet lumi Bistrica

  Peshkimi i paligjshm me lnd shprthyese po shkatrron prfundimisht lumin e Bistrics n jug t vendit.

  Lumi po sulmohet me bomba luftarake dhe sasi t konsiderueshme dinamiti duke zhdukur tashm t gjitha speciet n masn 80%. Shprthimet thon banort n komunn Mesopotam e vendosur shum pran lumit vazhdojn prej vitesh dhe nuk kan pyetur pr fazn e shumimit t peshkut. Ndonjher tronditjet jan aq t fuqishme saq kan krijuar panik mes kalimtarve dhe turistve q vizitojn kt zon e vendosur krah rrugs nacionale Gjirokastr-Sarand.

  Peshkatart amator dhe profesionist jan ata q e ndjejn m shum masakrn n lum.

  Bistrica lumi me kthjelltsin m t lart n Shqipri strehonte dikur m shum se 50 lloj peshqish mes tyre Pestrovn e lumit q tani pothuajse sht zhdukur. Gjat 5 viteve t fundit kan ndodhur t paktn 10 aksidente gjat peshkimit me dinamit, ku prdoruesit kan humbur gjymtyr apo kan psuar dmtime t tjera.

  Top Channel
  16-08-2012


  Nese gjithe ministrite e tjera ne Shqiperi mundohen te bejne dicka , Ministria e Mjedisit eshte e vetmja qe si nuk i degjohet llafi per ndonje inisiative te ndermarre ne mbrojtje te mjedisit. Shume e trishtueshme
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 3. #403
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Shqipria n flak, zjarri rrezikon banesat tek Gjiri i Lalzit

  18 Gusht 2012 - 20:47 | Shqiperi

  Shqipria n flak, zjarri rrezikon banesat tek Gjiri i Lalzit

  TIRANE- Nj tjetr vatr zjarri ka rn gjat orve t mbrmjes n fshatin Shn Pjetr, tek Gjiri i Lalzit n Durrs. Flakt kan prfshir zonn kodrinore t fshatit, ndrsa bhet fjal pr disa vatra masive zjarri.

  Rrezikshmria e zjarrit sht tepr e madhe pasi sic raportojn banort, flakt jan vetm 150 metra larg banesave, ndrsa favorizohen edhe nga era.

  Zjarrfiksit e mbrritur n vendngjarje e kan t vshtir t ndrhyjn pr shkak t terrenit t vshtir.

  Zjarri ne Mirdite
  Nj vatr zjarri sht regjistruar n komunn Kthell e Eprme n Mirdit, ku situata duket tepr problamatike, pasi flakt i jan afruar banesave.
  Sipas drejtorit t policis s mbrojtjes nga zjarret pr Qarkun Lezh, Zef Frani, zjarrfiksit jan nisur q n orn13:30, drejt ksaj komune t thell por ende nuk kan mbrritur, ndrkh q atje flakt bhen krcnuese pr banesat.

  Ai sqaron se deri m tani ka marr flak nj siprfaqe me pisha.

  Zjarri n Peqin
  Nj zjarr i prmasave t mdha ka nisur sot rreth ors 16:00 n fsahtin Kosn t Peqinit. Raportohet se deri m tan zjarri ka djegur rreth 5 hektar shkurre, ndrsa rrezikohet edhe kurora e gjelbr me ullishte.

  N vendngjarje, forcat zjarrfiksve kan ndrhyr pr t shuar flakt, ndrsa deklarojn se e kan nn kontroll. N ndihm ju kan ardhur edhe banort e zons, t cilt me mjete rrethanore kan tentuar t shuajn flakt. Sipas zjarrfiksve, dyshohet se zjarri sht i qllimshm.

  Zjarri n Radhim
  Po sot rreth mesdites nj tjetr zjarr i qllimshm dyshohet t jet vn n ullishtet e Radhims, zon kjo afr plazhit, duke prhapur panic tek pushuesit. Edhe atje kan ndrhyr zjarrfiksit pr t vn nn kontroll situatn.

  Zjarri n Ndroq
  Nj tjetr zjarr sht regjistruar sot n Ndroq. Disa vatra zjarri kan prfshir siprfaqe t konsiderueshme n nj kodr rreth fshatit Ndroq, n afrsi t Tirans, ndrsa skuadrat e zjarrfiksve po mundohen pr shuarjen e tyre. Sipas informacioneve paraprake, zjarrfiksit po mundohen t ulin prparimin e flakve, por po hasin vshtirsi n terren. Pavarsisht nga siprfaqja e zn nga flakt, nuk ka dme n njerz apo dhe materiale.
  (ma.ar/BalkanWeb)

 4. #404
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Shqiperia ne flake

  Vazhdon sulmi i fuqishem ndaj pyjeve ne Shqiperi. Agjentet greke kete rradhe kane synuar Himaren e Dhermine, per te sabotuar edhe ate pak turizem aty. Kjo eshte pritur me ngazellim nga popullata progreke aty, duke menduar qe edhe do te ndertojne e hedhin me shume beton ne tokat e djegura.

  Ndersa Priska digjet ende ne Tirane....


  -----
  22 Gusht 2012 - 18:25 | Shqiperi

  Zjarre n vend, kodrat e Dhrmiut n flak, CEZ ndrpret energjin

  VLORE-Rreth 15 vatra zjarresh n vend po djegin pasivisht pyjet dhe kullotat. Flakt favorizohen nga temperaturat e larta q kan pushtuar vendin kto dit si dhe nga era e leht. Zonat ku kan shprthyer shumica e vatrave t zjarreve jan n zona t thepisura duke shkaktuar vshtirsi pr zjarrfiksit t ndrhyjn.
  Dhermi
  Nj vatr e fuqishme zjarri n kodrat e Dhrmiut ka vn n lvizje banort e zons dhe zjarrfikset.
  Pr shkak t temperaturave t larta, flakt e zjarrit po prparojn tepr duke djegur ullishtat dhe shkurret n zon.
  Zjarrfikset q ndodhen n vendngjarje e kan t pamundur t ndrhyjn n lartsi t kodrave pr shkak t terrenit t thyer malor.
  Ndrkoh CEZ ka ndrprer energjin elektrike n Dhrmi dhe Palas me qllim sigurin e pushuesve.

  Flakt e zjarrit shihen me sy t lir dhe nga bregu i detit ku ndodhen me qindra turist q po kalojn pushimet sezonale n bregdetin dhrmiot.
  Shkoder
  N rrethin e Shkodrs, fenomeni i rnies s zjarreve n kt periudh t nxeht vere, ka qn prezent n disa zona. N rrethin e Shkodrs pr momentin kemi dy vatra zjarri aktive, njri n komunn Postrib dhe tjetri n komunn e Shals.
  'N fshatin Vilz, po bhen prpjekje nga shrbimet e Policis Pyjore dhe banort e zons pr izolimin e tij. Ndrsa vatra e zjarrit n komunn Shals sht shfaqur n fshatin Ndrlysa, mbi 2 mij metr mbi nivelin e detit, n pjesen e siprme t bimsis pa probleme pr shtpit e banimit, tha kreu i Policis Pyjore t qarkut verior.
  N lidhje me zjarrin e rn n pikn turistike t Thethit, policia pyjore thote se zjarri sht izoluar" dhe se ," flakt e zjarrit kan prshkur rreth 0.3 ha pyje, kryesisht n zonn e pyjeve t larta, ndrsa dmi konsiderohet minimal.

  Gjat gushtit n rrethin e Shkodrs jan konstatuar 5 raste zjarri n nj siprfaqe prej 30 ha, kryesisht n komunn Vig-Mnel. Shrbimet e Policis Pyjore, Ushtria, zjarrfikset dhe banort e zons kan mundur ta izolojn, duke minimizuar dmin ekonomik, ndrkoh q qllimi kryesor ka qn shptimi i banesave dhe banorve.
  Prgjithsisht zjarret jan konstatuar n nj lartsi mbi 1500 metra dhe ato nuk prbjn rrezik serioz pr dmtimin e banesave.
  I pyetur pr mundsin e zjarrvnieve t qllimshme nj fenomen q po prsritet pr prfitime personale, ai sqaroi se nga verifikimi i strukturave pyjore nuk jan konstatuar individ t veant.
  Ndrkoh q nuk kan munguar denoncimet pran Prokuroris s Rrethit Gjyqsor n Shkodr, pr hetime t mtejshme t ktij fenomeni, pr t gjitha rastet pa autor, thot ai.

  Situata sipas MInistrise
  Ministria e Brendshme jep informacione pr situatn e krijuar nga zjarret n t gjith territorin. N t gjith qarqet e vendit ka gjithsej 15 raste zjarresh n pyje, sipas MB.

  Situata e vatrave t zjarrit gjat dits s sotme paraqitet si m posht:

  Qarku Dibr: Gjat dits s sotme vazhdojn t jen 6 vatra aktive zjarri. N ekonomin pyjore Lura 1, n vendin e quajtur Zhavori, n Parkun Kombtar Lura 2, n vendin e quajtur Fusha e Pelave, n Pllaut-Qaf Murr, n pjesn veriore t ksaj ekonomie, n Zall-Gjoaj, n vendin e quajtur Kodra e Tolls, n rrethin e Matit, n Malin e Bejinit dhe n Shupenz. Zjarret jan nn kontrroll dhe vijon puna pr fikjen e tyre.

  Qarku Kuks:
  Ka 2 vatra zjarri n n fshatin Zapod, komuna Zapod si dhe vatra e zjarrit n Qaf Kom, t cilat jan t izoluara dhe nn kontroll. Edhe gjat dits s sotme ka vijuar puna pr fikjen e plot nga forcat e policis pyjore, forcat zjarrfikse dhe komuniteti.

  Qarku Lezh:
  Ka 1 vatr aktive zjarri, n komunn Kthjelle.

  Qarku Shkodr: Ka 5 vatra aktive zjarri n rrethin e Puks. N pyllin mbi fshatin Gojan-Gjegjan, 2 vatra n Iball dhe 2 vatra n Qerret. Ndrsa vatra e zjarrit pran Thethit u shua plotsisht.

  Qarku Vlor:
  Gjat dits s sotme u shfaq nj vatr zjarri n fshatin Dhrmi. Forca t PMNZH-s Vlor, kan shkuar n ndihm t forcave lokale dhe po punojn pr vnien e plot nn kontroll dhe fikjen e zjarrit.

  Qarku Elbasan:
  Nuk ka vatra zjarri aktive. Vatra q u shfaq n mngjesin e sotm n komunn Prparimaj u shua nga ndrhyrja e menjhershme e forcave t PMNZH-s.

  (d.b/BalkanWeb)

 5. #405
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Dembelit te Stambollit edhe kur i erdhi zjarri te b*tha nuk levizi..

  ---

  Zejmen, komuniteti indiferent ndaj zjarreve
  Publikuar m 23.08.2012 | 16:20

  LEZH - Dit e fundit t muajit gusht po shnojn nj rritje t rasteve t zjarreve n pyje dhe kullota. N 24 ort e fundit n qarkun e Lezhs jan shnuar 2 vatra zjarri. Nj vatr zjarri sht shfaqur n ekonomin pyjore t Malungut, n komunn e Zejmenit. Terreni i vshtir e bn t pamundur ndrhyrjen e zjarrfikseve dhe operacioni sht ndrmarr me mjete rrethanore. Inspektorve dhe specialistve t shrbimit pyjor iu sht dashur t prshkojn kilometra t tra, pr t arritur tek vatrat e zjarrit. Operacioni pr izolimin e ktij zjarri ka rinisur q n orn 4 t mngjesit. Duke qen nj zon afr lumit t Matit, zjarri sht favorizuar edhe nga errat. Drejtori i Shrbimit Pyjor Lezh, Besnik Lleshi, theksoi pr "Shekulli"-n, se jan prshkuar 6 ha pyje dhe kullota dhe jan djegur trsisht 1.2 ha.
  Ndrkoh, drejtori i Shrbimit Pyjor theksoi se sht vrejtur nj neglizhenc e komunitetit n kto operacione, duke apeluar pr nj bashkpunim, pasi sht e pamundur q situata t tilla t menaxhohen vetm nga shrbimi pyjor.
  Vatrat e zjarrit jan izoluar fal angazhimit t shrbimit pyjor, ndonse me mjete rrethanore. Ndrkoh, nj tjetr vatr zjarri n qarkun e Lezhs ka qen edhe ajo n fshatin Malaj, Bashkia Rrshen. Shrbimi zjarrfiks i rrethit Rrshen ka dislokuar nj automjet zjarrfiks, si dhe nj fadrom pr do eventualitet n rast se zjarri prparon drejt shtpive t banimit.

  Lindita Koka

 6. #406
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Zjarret djegin pyjet, kaotike situata n Puk e Krrab

  24 Gusht 2012 - 18:50 | Shqiperi

  Zjarret djegin pyjet, kaotike situata n Puk e Krrab

  TIRAN-Vijon situata alarmante me zjarret e shumta q po djegin pyjet n vend.
  Disa vatra t aktivizuara prej ditsh kan shkaktuar dm t madh mjedisor n pyjet e Qaf Shapks e Stblevs n Librazhd, pyjet me pisha n Krrab si dhe masivet me pisha n Orosh e Kryezi t Puks.

  PUKE
  Flakt e zjarrit vijojn me intensitet n pyjet e fshatrave t pUks duke krijuar nj situat kaotike. N Orosh e Kryezi, TvNews24 mson se situata ka dal jasht kontrollit. Kryetari i Komuns Qaf Mali, Hil Kola i ka br thirrje shtabit t emergjencave t ndrhyj.

  Kemi nevoj pr ndrhyrje nga ajri.
  Sipas kryekomunarit dmi mjedisor sht tepr i madh por rreziku po afrohet dhe pr banort.
  Jan djegur qindra ha pyje, ndrkoh n rrezik po vihen dhe banesat pran ktyre masiveve pyjore.

  KRRABE
  Nj vatr zjarri q vijon prej dits s djeshme pran fshatit Krrab ka prkeqsuar situatn ditn e sotme. Flakt jan prhapur duke djegur plot 3 ha pisha ndrsa po krcnojn dhe 2 banesa.

  Deri n orn 19:00 situata n Krrab vijoi e rnduar, ndrsa dyshohet se shkak ka qen nj zjarrvnie e qllimshme.

  sht vshtirsuar kalimi n aksin nacionale Tiran-Elbasan, por shefi i zjarrfikseve Haki Hoxha theksoi se vshtirsit jan shkaktuar vetm nga mjegullat e tymit q kan mbuluar rrugn.

  Burime nga forcat zjarrfikse bjn t ditur se po bjn t pamundurn pr t lokalizuar flakt por temperaturat e larta jan disfavor. S bashku me zjarrfiksit n zon po ndihmojn dhe banort pasi zjarri sht prhapur n nj pyll t dendur.

  TvNews24 mson se policia ka ndaluar 2 persona si autor t ndezjes s zjarreve. Panajot Lika dhe Krenar Beqiraj jan 2 t rinjt e ndaluar nga zjarrfiksit.
  ka prova t qarta se Lika dhe Beqiraj jan zjarrvnesit, theksoi policia pr News24.

  LIBRAZHD
  Edhe n pyjet e nnprefekturs s Librazhdit prej t paktn dy ditsh rezulton t jen aktive disa vatra zjarri mjaft t fuqishme. M kritike situata aktualisht paraqitet n disa prej masive pyjore n fshatrat e komuns s Steblevs.

  Zjarri q nga pasditja e t enjtes i sht afruar shum nj masivi gjigant me pisha si dhe zons s banuar. Pr t shmangur katastrofn sht urgjente ndrhyrja nga ajri pasi me mjete shuarja e zjarreve t ktyre prmasave n Borov sht e pamundur.

  Kryetari i ksaj komune Alban Fejzo e cilsoi situatn tejet problematike. Sipas tij, zjarret e shfaqura sa vjen e bhen edhe m t fuqishm dhe fatkeqsisht nuk po merren masat e nevojshme nga shtabi i emergjencave civile pr prballimin e situats s rnd t krijuar q nga mesjava.

  Kreu i komuns konfirmon se t paktn 9 ha me pyje jan n flak n Borov.

  QAF SHAPK, KREU I KOMUNS: N RREZIK PARKU I SHEBENIK JABLLANIC
  Kreu i Komuns Qendr-Librazhd, Enver Shkurti ka dhn alarmin se rrezikimit t masivit pyjor n parkun Shebenik Jabllanic.

  Shkurti bn me dije pr News24 se vatra e zjarrit t madh n n vendin quajtur Qaf Shapk ka prfshir 23 hektar shkurre, ndrkoh q era po ndihmon n prmarimin e tyre.

  (d.b/BalkanWeb)

 7. #407
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Zjarre kane rene dhe me pare ne Shqiperi, cdo vit, me qindra cdo vit. Por asnje qeveri nuk e ka pare te arsyeshme te beje strategji e te marre masa kundra zjarreve. Ashtu si me permbytjet qe ndodhin cdo vit e kur ndodhin qeverite shprehen se u gjenden te papergatitura. Dihej qe edhe kete vit do te binin zjarre, dhe dihet qe edhe vitin tjeter do te bien edhe me shume zjarre.

  Cfare masash po merr qeveria per kete? Thjesht po pret sa te digjen edhe pyjet e fundit, dhe pastaj shpeton nga pergjegjesia ndaj pyjeve. Sepse nuk do te kete me.

  Ketu ne Estoni, ne cdo disa km ke rezervuare me uje qe ne rast zjarri ne pyje, zjarrfikeset te kene uje afer per te mbushur autobotet. Dhe bejne cdo vit stervitje me vullnetaret per te pergatitur trupen vullnetare ne rast zjarri. Dhe ka shume vullnetare qe sterviten cdo vit, dhe ne rast zjarri jane te gatshem te japin ndihmen e tyre. Megjithate, per sa vite qe jam ketu nuk kam degjuar qe te kete rene zjarr ndonjehere.

 8. #408
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Shqipria n flak

  Publikuar m 29.08.2012 | 10:28

  Lindita ela -

  Pothuajse n mbar vendin ka vatra t zjarrit ku mijra ha siprfaqe me pyje po shkrumbohen. Terreni i vshtir malor, por dhe mungesa e mjeteve kan br q emergjencat civile t humbin betejn n shuarjen e flakve. Zona t tra nga veriu deri n jug t vendit jan prpir nga flakt ndrkoh, q dhe prfshirja n aksione t nj helikopteri turk nuk ka prmirsuar situatn. Sipas njoftimeve zyrtare, gjat dit s djeshme helikopteri i vn n dispozicion nga Republika Turke, ka operuar n lartsin e Prisks dhe m pas, n zonn e Voskopojs dhe Parkut Kombtar t Bozodovecit. 43 operacione t kryera gjat dits s djeshme nuk kan mundur t shuajn flakt q po prpijn gjithka.

  33 vatra zjarresh

  Malsia e Shkodrs sht m e dmtuara nga zjarri. Prej disa ditsh masive t tra pyjore vazhdojn t digjen ndrkoh q Ministria e Brendshme vetm pr kt zon ka identifikuar 11 vatra aktive zjarri, pothuajse n t gjitha komunat e ktij qarku. Sipas Drejtoris Operacionale t Drejtim Komandimit t Emergjencave Civile n t gjith territorin e vendit jan 33 vatra aktive zjarresh. Duket se situat po kaq e rnd sht dhe n qarkun e Dibrs, ku flakt kan prpij siprfaqe t tra pyjesh n Parkun Kombtar t Lurs. Ndrsa n qarkun Kuks prej ditsh vazhdojn t jen 6 vatra zjarri. Ndrsa n qarkun e Kors flakt pothuajse po shkatrrojn Parkun Kombtar t Bozdovecit. E rnd sht gjendja dhe n komun e Voskopojs dhe n fshatin Floq. N komunn Selit, rrethi Mirdit, n komunn Hungrei, rrethi Lezh, si edhe n vendin e quajtur Fusha e Lugjeve, komuna Kthell, pr dit t tra flakt prshkruajn masive t tra me pyje. Prej ditsh kryeqytetasit mund t kundrojn se si masivet pyjore t Qafs s Prisks vazhdojn t digjen. N kt zon, shum afr Tirans, vatrat e zjarrit vazhdojn t jen tepr aktive. Jan 40 efektiv t Shrbimit Pyjor dhe 45 efektiv t Forcave t Armatosura q po punojn pr izolimin e zjarrit.

  Zjarrfikset n pritje t lajmit

  Zjarri nuk ka rn vetm n Policin e Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shptimit, q ndodhet n Rrugn "Artan Lenja ", afr Inxhinieris s Ndrtimit, n kryeqytet. Pes zjarrfikse jan t parkuara, prej ditsh nuk jan vn n pun. Dy prej efektivve prpiqen t mbushin rezervat e ujit, ndrsa n njrn prej zjarrfikseve uji rrjedh nga t gjitha ant. Dita e djeshme ka qen nj dit e qet. Sipas zjarrfiksve me t cilt komunikuam, nuk ka pasur lajmrime pr zjarr. 8 efektivt e turnit vrasin kohn duke luajtur nj dor domino. Komandanti i grupit t thot se e ka t ndaluar t flas me mediat. Ne jemi n shrbim t komunitetit, kur t na lajmrojn, ne ndrhyjm. Kjo sht puna jon. Un kam 20 vjet q kt pun bj, por pr t ditur m shum krkoni leje nga ministri-thot komandanti i grupit t gatshm t zjarrfikses n kryeqytet.  Zjarret, NASA drejton satelitin mbi Shqipri, BE sjell 1 helikopter

  Olli: Spanja sjell sot nj helikopter. Drejtori i Emergjencave Civile thot se situata e zjarreve n vend sht nn kontroll. I bn thirrje komunitetit pr t bashkpunuar me forcat zjarrfikse

  Agjencia hapsinore amerikane NASA sjell imazhet dramatike t zjarreve n Shqipri, ndrkoh q BE alarmohet dhe i prgjigjet menjher thirrjes pr ndihm t Ministris son t Brendshme. Nj helikopter nga Spanja duket se sht shpresa pr t ndalur hovin e zjarreve q po prpijn siprfaqe t tra me pyje n jug dhe n veri. N kuadr t ndihms s Bashkimit Evropian, forcave t emergjencs do tu shtohet sot nj tjetr helikopter special q do t ofrohet nga qeveria spanjolle. Helikopteri do t bhet pjes e grupeve operacionale t ngritura, n prbrje t t cilave hyjn dhe nj numr forcash t ushtris. Lajmi konfirmohet pr gazetn Shekulli nga drejtori i Prgjithshm i Emergjencave Civile, Alfred Olli, sipas t cilt, helikopteri do t ket nj kapacitet t rnd, mbi 400 ton uj. Disa dit m par nj helikopter turk erdhi si ndihm dhe vazhdon operacionet mbi vatrat e zjarrit. Por, n prononcimin e tij pr gazetn, Alfred Olli tha se nuk konsideroj situatn emergjente. Sipas tij, krahasuar me vendet e rajonit, n Shqipri konstatohen shum m pak vatra zjarri. Ardhja e helikopterit spanjoll do t prmirsoj ndjeshm situatn. Duhet t keni parasysh se shumica e vatrave t zjarrit jan n nj terren shum t vshtir malor dhe pothuajse sht e pamundur ndrhyrja e forcave nga toka nprmjet zjarrfikseve. N shum zona e vetmja mundsi pr t ndrhyr sht nga ajri, kshtu q me vendosjen e nj helikopteri tjetr n dispozicion t grupeve t puns, besoj se shum shpejt situata do t prmirsohet-tha dje pr Shekullin Alfred Olli. Ndrkaq, Olli i ka br thirrje komunitetit t bashkpunojn pr shuarjen e vatrave t zjarrit, q sipas tij ka dyshime t forta se shumica shkaktohen nga vendasit pr t hapur kullota pyjore.

  NASA: Ja harta e zjarreve n Ballkan

  Agjencia Hapsinore Amerikane (NASA) publikon foto t harts s zjarreve n Europn Juglindore, dhe n Ballkan nga hapsira. Me sy t lir dallohen vatrat e zjarrit, si pika t kuqe, ndrkoh q kryesisht verilindja e vendit, Mali i Zi, Serbi, Bosje Hercegovin dhe Greqi duket se sht mbuluar nga tymi. Ndrkoh zyrtarisht, ende nuk bhet me dije siprfaqe e pyjeve t djegura, por NASA raporton se deri tani n Shqipri jan djegur rreth 148 ha vreshta dhe ullishte. Zjarrfiksit, raporton NASA, e kan pasur t vshtir t ndrhyjn pr shkak t terrenit t vshtir.

  Situata n Ballkan

  N Greqi raportohen pr 20 vatra zjarri t fuqishme. Po hetohet pr mundsin e zjarrvnieve t qllimshme, ndrkoh q dy shtetas francez jan ndaluar n ishullin Andros pasi akuzohen se kan vn nj zjarr aksidentalisht. N Bosnje zjarret ndikuan negativisht n turizm. N Serbi autoritetet evakuan mijra persona nga disa fshatra t lokalizuar n jugperndim t vendit. Policia dhe ushtria jan vn n ndihm pr t shuar zjarret, ndrsa Rusia ka drguar dhe nj helikopter. N Malin e Zi flakt krcnojn pyjet e vjetra me pisha n verilindje t vendit dhe policia e zjarrfiksit po prpiqen ta ndalojn. Kto pem jan shum t rndsishme pr kt vend, pasi disa prej tyre arrijn deri n moshn 400 vjeare. Gjithashtu jan dmtuar qindra ha tok pyje dhe disa shtpi. sht br dhe ndrhyrja nga ajri, por puna vshtirsohet shum pr shkak t terrenit t thyer dhe errave t forta.

 9. #409
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Tiran, zjarr i madh prball kodrave t liqenit artificial, digjen ullishtet

  Si ju duket pallatet n vend t ullinjve?
  ----
  02 Tetor 2012 - 12:14 | Analiza


  Tiran, zjarr i madh prball kodrave t liqenit artificial, digjen ullishtet
  TIRANE- Nj zjarr i prmasave t mdha ka rn paraditen e sotme prball kodrave t liqenit artificial.

  Forcat zjarrfikse t mbrritura n vendngjarje kan nisur punn p shuarjen e flakve, por msohet se zjarri po prhapet me shpejtsi.

  Sipas burimeve nga vendngjarja, raportohet se zjarri ka prfshir nj siprfaqe prej 5 hektarsh.

  Nga vendngjarja, gazetari Spartak Koka deklaron se siprfaqja e djegur sht me ullishte, ndrsa sic shton ai flakt po prparojn me shpejtsi drejt banesave.
  Zjarri favorizohet nga era, sht rreth 30 deri n 50 metra larg banesave, tha ai.

  Banort e zons flasin pr nj zjarrvnie t qllimshme.
  (ma.ar/BalkanWeb)

 10. #410
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  43
  Postime
  1,219
  Idiotizmi sht smundje e keqe!

Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •