Close
Faqja 0 prej 21 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 410
 1. #1
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Lufta ndaj mjedisit n Shqipri

  Vazhdon lufta per zhdukjen e mjedisit ne Shqiperi. Lufta ndaj mjedisit ne Shqiperi ka kohe qe eshte shpallur nga njerezit, qeveria e bizneset dhe bile dhe jane hartuar ligje per nje zhdukje efikase te mjedisit.
  Viktima e rradhes keto dite ishte Liqeni Artificial i Tiranes, i vetmi i mbetur ne Tirane, por nje hale ne sy per bizneset e ndertimin qe nuk mund te shohin siperfaqe te pabetonuara, prandaj vendosen qe ta denojne me vdekje kete liqen...


  Katastrof mjedisore n Liqenin Artificial
  Dritan Laci | 13/05/2009 | Gazeta Shekulli
  Persona t panjohur zbrazn mbrmjen e s djels, nj bot me materiale me baz acide n rezervuarin e Liqenit Articial, duke shkaktuar dme t pallogaritshme mjedisore. Eduard Shalsi e cilsoi akti si nj shtazari t vrtet, ndrkoh q dyshimet e para mbi ndotsit hidhen mbi pallatet n ndrtim prreth zons


  Nj katastrof e vrtet mjedisore ka ndodhur n dy ditt e fundit n hapsirn ujore t Liqenit Artificial n Tiran. Individ t paprgjegjshm, ende t paidentifikuar, kan zbrazur t dieln n mesnat n liqen, lnd me baz acide t dyshimt, e cila ka dmtuar pothuajse t gjith siprfaqen e rezervuarit.


  Pushues dhe peshkatar amator, bujts t rregullt t liqenit, than dje pr gazetn "Shekulli" se e gjith kjo mynxyr mjedisore sht konstatuar fillimisht nga ata vet, mngjesin e dits s hn.


  Ata rrfejn se n ditn e par t javs, liqeni ka qen i mbushur n t gjith bregun e tij, me nj lnd t uditshme me ngjyr pane dhe gur kali, e cila mbante er t rnd q t ante hundt. Banort e prhershm t liqenit, nuk ditn t thon se pr 'lnd bhej fjal, por u shprehn jo pak t shqetsuar se dmi i shkaktuar n liqen ishte i madh.


  Gzimi, amator peshkimi, tregoi se, "n fillim, lnda e hedhur n liqen qndronte n mas t trash, n form pelte, n brigje, m pas era e prhapi n t gjith hapsirn liqenore.


  "Nuk e dim kush e ka br. Shok t mi m than q ishte nj bot ndrtimi, q zbrazi materiale n liqen, por se sa e vrtet sht nuk di t bj me faj njeri", - thot 50 vjeari i dshpruar. Katastrofa mjedisore nuk i shptoi dje edhe vmendjes s instancave shtetrore.


  Nnkryetari i Bashkis s Tirans, Eduard Shalsi, u pa vet n dign e liqenit duke vshtruar ndotjen masive n rezervuar. Ai e konsideroi aktin e pashembullt t ndotjes s Liqenit Artificial, si nj shtazri t vrtet. Z. Shalsi urdhroi t gjith instancat n varsi t bashkis q t kryenin matjet prkatse, si edhe t gjendej fajtori q shkaktoi katastrofn n liqen.


  N lvizje u vu dje edhe dikasteri i Shndetit Publik. Shqetsimi i par q ata ngritn ishte ndotja bakteriale e liqenit, dyshim i cili u hodh posht pas matjeve t para t kryera. Specialist t shndetit publik, me n krye drejtorin e DSHP-s, Gjergj Ndoja, morn nga liqeni kampion t materialit t hedhur, nga ku do t nxirret m tej edhe prbrja e saj.


  Riza erepi, prgjegjs i Parkut Kombtar, informoi dje pr gazetn "Shekulli" se, me gjith krkimet pr gjurm t mundshme, ende nuk ishte br e mundur t gjendej subjekti, i cili ndoti liqenin.


  Ai konfirmoi se dyshimet e para hidhen mbi nj bot ndrtimi, q thuhet se u prket pallateve n ndrtim prreth zons, ndrkoh q hodhi posht mundsin q ndotja t kishte ardhur nga pishinat rrotull liqenit.

  Ikin klientt, era e rnd mbyt liqenin dhe zonn prreth. Bashkia: "Po krkojm autort"
  Ndotja, gjallesat n liqen n rrezik


  Ajo q ende nuk dihet sht shkalla e vrtet e gjms q mund t ket ndodhur n liqen. Pjesa e vetme q shikohet sht ajo siprfaqsore, ndrkoh q dmi q mund t'u jet shkaktuar gjallesave nnujore sht ende pr t'u par.


  Peshkatart thon se kan dy dit q kan hedhur kallamat n liqen dhe pak prej tyre mund t ken kapur peshk. M i rrezikuari nga ndotja e madhe mund t jet Karasi, nj peshk i vogl, q m shum se pr mishin e tij, gjuhet pr sport, ka mund t sjell largimin e peshkatarve amator, nga oazi i tyre i vetm i qetsis, Liqeni Artificial. Nj nga peshkatart rrfen se si kt radh nj ndotje e till nuk sht par kurr.


  "N liqen ka shum probleme, po si kt her nuk kemi par. Kan hedhur edhe klor pr t larguar peshqit, por q liqeni t ndotet n kt mas, kjo sht hera e par",- thot peshkatari.


  Dme kan psuar edhe lokalet q popullojn bregun e liqenit. Ditn e djeshme, vizitor q zgjedhin liqenin si vendpushimi, kan preferuar t qndrojn larg oazit t tyre t qetsis. Era e rnd e materialit t panjohur t hedhur n liqen, ka br q klientt t ndrrojn destinacion.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Drejtoria Rajonale e Mjedisit, v alarmin se lnda e hedhur n liqen mund t jet me prbrje kimike


  Mollaymeri: Liqeni sht plotsisht i ndotur


  Origjina e ndotjes s shkaktuar n Liqenin Artificial mbetet ende mister. Xheladin Mollaymeri, inspektor n Drejtorin Rajonale t Mjedisit, sqaroi dje pr gazetn "Shekulli" se nuk sht prcaktuar ende se far lnde sht ajo q pretendohet t'u ket shkaktuar dm t madh gjallesave n liqen dhe jo vetm. Inspektori diti t thot vetm se lnda e hedhur n liqen ka ndotur si ujin ashtu edhe ajrin, duke prhapur nj er jo t kndshme.


  Z. Mollaymeri dyshon se bhet fjal pr nj przierje acidi dhe lnde kimike, e cila n kontaktin e par me ujin sht prhapur n siprfaqe. Gjithsesi, sipas tij, kto mbeten ende n kuadrin e dyshimit. Nga ana tjetr, inspektori pohoi se nj grup inspektorsh, po punojn pr t zbuluar origjinn e lnds s uditshme dhe pasojat q ajo mund t'i shkaktoj mjedisit n zon.


  "Nj gj sht e sigurt, pasi derdhja nuk sht br n nj drejtim, po n disa pika rreth e rrotull vendit t ndotur. Si fillim, sht dyshuar mos ka qen derdhje e ardhur nga pishinat. Por kjo sht hedhur posht menjher pas inspektimit t specialistve, me argumentin se ato bjn vetm riciklimin e ujit", - sqaroi inspektori Mollaymeri.


  Ai tha m tej se prbrsi q sht shkarkuar n ujrat e liqenit sht i rrezikshm pr gjallesat q gjenden n t dhe shkakton ngordhjen e tyre. Specialistt e Mjedisit nuk din t thon me saktsi se kur sht hedhur lnda misterioze n liqen. Ndryshe nga thniet e peshkatarve, ata hedhin dyshimin se lnda ngjyr pane sht derdhur katr apo pes dit m par.


  Inspektori i Mjedisit, Mollaymeri, informon gjat biseds se, pr t pasur nj ide m t qart pr at far ka ndodhur, duhen par analizat e mostrave t marra n liqen, t cilat priten t bhen t ditura ditn e sotme. Entela Resuli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e H2SO4
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  72
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Vazhdon lufta per zhdukjen e mjedisit ne Shqiperi. Lufta ndaj mjedisit ne Shqiperi ka kohe qe eshte shpallur nga njerezit, qeveria e bizneset dhe bile dhe jane hartuar ligje per nje zhdukje efikase te mjedisit.
  Viktima e rradhes keto dite ishte Liqeni Artificial i Tiranes, i vetmi i mbetur ne Tirane, por nje hale ne sy per bizneset e ndertimin qe nuk mund te shohin siperfaqe te pabetonuara, prandaj vendosen qe ta denojne me vdekje kete liqen...
  pak ore pas konstatimit te ndotjes ne liqenin artificial,Vaqeli i Edi rames doli
  ne nje konferenc shtypi,ku akuzoi qeverine per kete ngjarje!
  qe do te thote seduart Shalsi me Edvinet hellin gurin dhe fshehin doren,ose
  me mire me thane Vrasin naten dhe qajn diten!
  me nje fjale vete socialistet i sajojn naten keto pislleqe,qe te nesermen te dalin
  ne konferenc shtypi per te ja veshur qeverise!!

 3. #3
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Nuk ka rendesi nese krimimelet ishin pd-iste apo ps-iste, ata duhet te kapen e denohen! Sapo u ktheva nga liqeni artificial, dhe me te vertete ai kishte marre fund! I gjithe liqeni kishte nje ngjyre gurkali ne te bardhe dhe vinte era solucion, dhe uji dukej si vaj ne siperfaqe...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e H2SO4
  Antarsuar
  28-03-2009
  Postime
  72
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Nuk ka rendesi nese krimimelet ishin pd-iste apo ps-iste, ata duhet te kapen e denohen! Sapo u ktheva nga liqeni artificial,
  dhe me te vertete ai kishte marre fund! I gjithe liqeni kishte nje ngjyre gurkali ne te bardhe dhe vinte era solucion, dhe uji dukej si vaj ne siperfaqe...
  ka shum rendesi qe te identifikohen ata te cilet bejne
  krime te tilla vetem per te ardhur ne pushtet!
  le te kthehemi ne vitet 1997 kur socialistet i vune zjarrin shqiperise vetem per te
  marre pushtetin,tani ne 2009 socialistet po ndjekin nje stradegji ndryshe nga ajo e 97es,tani vrasin naten dhe qajn diten,
  duke vrare vete deputetin e tyre dhe kerkojn gjoja prokurorise qe te kapen vrasesit!
  tani helmosin liqenin artificial,duke akuzuar qeverine etj etj keso pislleqesh!

 5. #5
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  OK, po ne cfare faji kemi ne kete lufte mes tyre? Pse s'i fusim socialiste e demokrate ne nje kamp perqendrimi e le te rrihen, te vriten a te qi... a te bejne ca te duan e te na lene rehat ne popullin e shkrete.

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  OK, po ne cfare faji kemi ne kete lufte mes tyre? Pse s'i fusim socialiste e demokrate ne nje kamp perqendrimi e le te rrihen, te vriten a te qi... a te bejne ca te duan e te na lene rehat ne popullin e shkrete.
  Duhet te emancipohet populli shqiptar dhe nuk ka pse te quhet i shkrete, kur me vullnetin e tij te lire i ka vene keta politikane te na qeverisin.
  U helmua nje liqen!! Ketu po helmohemi dite per dite nga ajri ne Tirane, pa le ne Kruje e F.kruje prej cimentos, e kudo ku ka investime nuk merret parasysh fare impakti ekologjik.
  Kaq e veshtire eshte per te gjetur fajtorin e liqenit? Ndoshta mund te jete varianti i urbanizimit te tij, sic u tha. Kjo eshte e natyrshme. Kapitali nuk e ka per gje te hedhe disa miliona per perfitimet e tij. Politika eshte pjese e tij. Atyre nuk u intereson jeta e njeriut. Per ta njeriu eshte thjesht nje instrument fitimi ose nje vote me shume ne interes te tyre.
  Duhet te jemi te lumtur qe kemi mbetur gjalle (ata qe kane mbetur)
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Lufta ndaj mjedisit eshte lufte direkte ndaj popullsise. NE Afrike kompanite nderkombetare po bejne genocid, sic ndodhi ne Bregun e Fildishte ku kompania multinaconoale Trafigura hodhi lende kimike ne Abidxhan duke helmuar me mijera vete te cilet tani e kane hedhur ne gjyq ne gjykate nderkombetare kete kompani.
  http://news.bbc.co.uk/2/hi/programme...ht/8048626.stm
  Ndersa te ne jane vete ATA, pusht'etaret e politikaret qe duan te na zhdukin si popull, genocid brenda races...

 8. #8
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Ndotet me lnd kimike, masakr te liqeni artificial
  Vendosur: 14/05/2009 - 07:51
  GAzeta Panorama

  Er e rnd dhe ngjyra jeshile mbi siprfaqen e ujit. Q larg pjesa n an t digs s liqenit artificial prej disa ditsh sht ndotur prej inerteve. Kan qen banort dhe ata q do mngjes zgjedhin parkun e madh pr t shtitur t cilt jan alarmuar t part. Ata iu drejtuan organeve kompetente shndetsore dhe Bashkis pr t marr masat e duhura. Sipas tyre, q t hnn liqeni ka qen i mbushur n t gjith bregun e tij me nj lnd t uditshme, e cila mbante er q t shponte hundt. Menjher specialist e Drejtoris s Shndetit Publik filluan kryerjen e analizave paraprake. Sipas tyre, deri tani rezulton se uji i liqenit artificial n Tiran nuk ka ndotje sanitare pra nuk ka shtim t ngarkess bakteriale. Por analizat nuk kan prfunduar ende. Nga sa sqarojn ata, fenomeni ka ardhur pr shkak t hedhjes s disa materiale inerte ndrtimi n t, ndrkoh situata vazhdon t jet n ndjekje t vazhdueshme pr kryerjen e analizave kimike nga Agjencia Rajonale e Mjedisit. Dyshimet e para hidhen mbi nj bot ndrtimi, q thuhet se u prket pallateve q po ngrihen prreth zons, ndrkoh q u hodh posht mundsia q ndotja t kishte ardhur nga pishinat rrotull liqenit. Kt katastrof mjedisore e ka denoncuar dje publikisht edhe nnkryetari i Bashkis s Tirans Eduard Shalsi. “sht nj ngjarje e rnd, e cila do t ket pasoja katastrofale ekologjike pr Liqenin. Por kjo situat ka ardhur si rezultat i keqprdorimit mjedisor t territorit, pasi nuk ka nj administrim t mir t pushteteve. Ndaj dhe ndodhin gjma t tilla. Shalsi deklaroi se duhet t gjenden urgjentisht shkaktart e ksaj tragjedie, q t mos ndodhin m ngjarje me t tilla prmasa. “Prokuroria t nis hetimet dhe t zbardh kt shkatrrim mjedisor q i sht br parkut t liqenit”, tha Shalsi. Ajo q ende nuk dihet sht shkalla e vrtet e dmit q mund t ket mund shkaktuar lnda e hedhur n liqen. Pjesa q duket sht ajo siprfaqsore, ndrkoh q pasojat mund t jen shum m t mdha pr gjallesat nnujore. ” N liqen hidhen lloj-lloj mbeturinash po si kt her nuk kemi par. Kan hedhur edhe klor pr t larguar peshqit, por q liqeni t ndotet n kt mas, kjo sht hera e par”, - thot nj prej pronarve t lokaleve aty pran. Edhe atyre kjo situat u ka sjell jo pak dme. Dy ditt e fundit vizitort q zgjedhin liqenin si vendpushimi, kan preferuar t qndrojn larg tij duke u mjaftuar vetm me nj xhiro n kmb. Era e rnd e materialit t panjohur t hedhur n liqen, ka br q klientt t ndrrojn destinacion. Specialistt e Mjedisit nuk din t thon me saktsi se kur sht hedhur lnda misterioze n liqen. Ata hedhin dyshimin se lnda ngjyr pane sht derdhur katr apo pes dit m par. Se far prmbajtje ka lnda do t merret vesh vetm pasi t prfundojn analizat.


  “Lnda ndotse mund t shkatrroj gjallesat n liqen”

  Lnda q sht zbrazur n liqen mund t jet kimike. ka do t thot se ndotja mund t ket pasoja vrtet t parikuperueshme. Dyshimi hidhet nga Drejtoria Rajonale e Mjedisit. Specialistt e saj dyshojn se bhet fjal pr nj przierje acidi, e cila n kontaktin e par me ujin sht prhapur n siprfaqe. Por kto mbeten ende dyshime, pr aq koh sa nuk jan vrtetuar. Prbrsi q sht shkarkuar n ujrat e liqenit sht i rrezikshm pr gjallesat q gjenden n t dhe shkakton ngordhjen e tyre. Dikur nj oaz, ku edhe mund t freskoheshe, liqeni tashm prej vitesh nuk sht ai q ka qen. Mbeturina hidhen n t koh pas kohe, nga persona t cilt as duan t’ia din se do t thot mjedis. Por si thon dhe vizitort e prditshm t parkut t madh, ndotja e fundit nuk sht par m par. Jo vetm uji, por edhe n ajr ndihet era e rnd.

 9. #9
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Derdhet hidromat n liqen, rrezikohet zhdukja e gjallesave

  Drguar m: 14/05/2009 - 13:42
  Gazeta Shqiptare

  N ort e para t mngjesit t dits s djeshme, n Liqenin Artificial t Tirans u vu re nj ndotje n siprfaqe t tij, n an t digs. Era e rnd dhe ngjyra jeshile n siprfaqe t ujit shqetsoi banort, t cilt iu drejtuan organeve kompetente shndetsore dhe t Bashkis pr t marr masat e duhura. Por edhe pse punonjsit e Bashkis jan munduar q t pastrojn me mjete artizanale, situata sht tejet alarmante. Ndotja e liqenit ka ardhur pr shkak se n t jan derdhur 300 kg hidromat i skaduar nga firma ndrtimi. Specialist t Drejtoris s Shndetit Publik filluan kryerjen e analizave paraprake dhe sipas tyre, deri tani rezulton se uji i Liqenit Artificial n Tiran nuk ka ndotje sanitare, nuk ka shtim t ngarkess bakteriale. Fenomeni, sipas tyre ka ardhur pr shkak t hedhjes s disa materialeve inertesh ndrtimi n t, ndrkoh q situata vazhdon t jet n ndjekje t vazhdueshme pr kryerjen e analizave kimike. Ndrsa drejtori i Drejtoris s Shndetit Publik, Gjergj Ndoja e ka konsideruar ndotjen e liqenit, nj ndotje shum t madhe me karakter kimik. "Kjo sht nj ndotje tejet e madhe, q do t'i kushtoj shtrenjt ktij liqeni, pasi duke qen se ai nuk ka derdhje t vazhdueshme, do ta ket shum t vshtir t pastrohet", - ka deklaruar ai. Ndrsa nn-kryetari i Bashkis s kryeqytetit, Eduard Shalsi e ka konsideruar sot ndotjen e Liqenit Artificial t Tirans, katastrof ekolo-gjike. Shalsi tha se "kjo sht nj ngjarje e rnd, e cila do t ket pasoja katastrofale ekolo-gjike pr liqenin". Gjithashtu ai deklaroi se "duhet t gjenden urgjentisht shkaktart e ksaj tragjedie, q t mos ndodhin m ngjarje me t tilla prmasa".

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  cduan firmat e ndertimit ne brigjet e liqenit...
  ah mor edvin o i RI zengjin.. QE KURRE XHEPI YT VAPORR S'U NGINj..
  o po kija ajrin e frymen e gurmaZET TIRANES SE ASHTU E DUAN..
  edvini e ka te qarte konceptin enverist.. qe shqipove duhet tu a kic mamate qe te te thon baba..
  ai ashtu po u ben..
  prandaj do e kemi dhe kryeminister..dhe kryetar bashkie dhe kryeprokuror dhe kryetar njesitsh guerile arapoiste nerjako sterkoiste.. e kuptonet dhe kryefehmi abdi..
  ec perpara shok ed-ver..

  Nuk po e shoh me ne forum ate luftatarin e vetem per ajer te paster ne tiran.. altin Goxhajn..
  u duk nje dizaj ne forum e iku..

  askush vec altinit goxhaj nuk protestoj kunder mizerise me pallate te trasha qe po ben kryemafiozi edvin tek diga e liqenit..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 14-05-2009 m 10:33

 11. #11
  Gazeta thote se sipas shalsit dyshimet e para hidhen mbi firmat qe ndertojne pallate buze liqenit

  1. Kush i pajis keto firma me leje ndertimi?

  Me duket se bashkia i ka ne dore lejet e ndertimit ne mos gabohem

  2. kush eshte ne krye te bashkise?

  ????????????
  Pse nuk i mbikqyr bashkia keto firmat? pse nuk pyet bashkia se si e ku i hudhin mbeturinat keto firmat?

  keshtu veprojne te gjitha bashkite ne perendim dhe meqenese edi eshte kaq modern dhe llap papushim per idete dhe vizionet e tij perparimetare-perendimore ateher duhet ti dije se si me e drejtu nje cope bashki.

  Do te behet dhe kryeminister pale

  edvini shperndan leje ndertimi sikur me e pas tiranen bahcen qe ja ka lene trashegim gjyshi.

  Si pasoje po mbijne pallatet si kerpurdhat


  e forte do jete sikur te dali ne top-channel dhe te thote qe e ka fajin qeveria dhe sala qe po shkaterrojn tiranen
  Ndryshuar pr her t fundit nga Edvin83 : 14-05-2009 m 15:06

 12. #12
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga Egnatius Lexo Postimin
  Gazeta thote se sipas shalsit dyshimet e para hidhen mbi firmat qe ndertojne pallate buze liqenit

  1. Kush i pajis keto firma me leje ndertimi?

  Me duket se bashkia i ka ne dore lejet e ndertimit ne mos gabohem

  2. kush eshte ne krye te bashkise?

  ????????????
  Pse nuk i mbikqyr bashkia keto firmat? pse nuk pyet bashkia se si e ku i hudhin mbeturinat keto firmat?

  keshtu veprojne te gjitha bashkite ne perendim dhe meqenese edi eshte kaq modern dhe llap papushim per idete dhe vizionet e tij perparimetare-perendimore ateher duhet ti dije se si me e drejtu nje cope bashki.

  Do te behet dhe kryeminister pale

  edvini shperndan leje ndertimi sikur me e pas tiranen bahcen qe ja ka lene trashegim gjyshi.

  Si pasoje po mbijne pallatet si kerpurdhat


  e forte do jete sikur te dali ne top-channel dhe te thote qe e ka fajin qeveria dhe sala qe po shkaterrojn tiranen
  tani te rrime shtrembet e te flasim drejt, pallatet rreth liqenit nuk i perkasin Tiranes, pas rruges rreth liqenit eshte komuna Farke dhe aty jane dhene lejet per ato pallate. Nuk po them qe bashkia eshte lule, por te dyja palet nje m... jane.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  tani te rrime shtrembet e te flasim drejt, pallatet rreth liqenit nuk i perkasin Tiranes, pas rruges rreth liqenit eshte komuna Farke dhe aty jane dhene lejet per ato pallate. Nuk po them qe bashkia eshte lule, por te dyja palet nje m... jane.

  Edvin83 flm per sqarimin se as vete nuk isha i sigurt nese ajo zone i perkiste bashkise se tiranes apo jo.

  po kur thua ti m..t ato te farkes akoma me m..t ato te tiranes

 14. #14
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Pastrimi i liqenit, mungon plani i posam i ndrhyrjes

  Lvizja kundr betonizimit: Ndotja e qllimshme, pr tharjen e tij pr ndrtime

  Liqeni artificial dhe gjallesat e tij rrezikohen s teprmi nga ndotja kimike, rezultati i analizave t s cilit nuk ka dal ende nga agjencia rajonale e mjedisit. Ndrkoh q deri tani nuk sht folur ende pr nj plan t posam ndrhyrjeje pr pastrimin e liqenit artificial. Nga ana tjetr, lvizja qytetare kundr betonizimit n nj reagim mesditn e djeshme lidhur me ndotjen e liqenit artificial t Tirans e ka konsideruar at t qllimshm pr tu hapur siprfaqe t reja ndrtimeve n kt zon.

  Specialistt e shndetsis kan deklaruar srish se ndotja e liqenit artificial t Tirans erdhi si pasoj e derdhjeve t nj sasie prej 300 kilogramsh boj hidromat n t. Ata thon se analizat e deritanishme tregojn q nuk ka ndotje bakteriale. Problem mjaft shqetsues mbetet ndotja kimike e ktij liqeni, si dhe prcaktimi i rrezikshmris q ka uji i tij pr gjallesat q e popullojn kt ekosistem. "Aktualisht rezulton q nuk ka ndotje bakteriale dhe mund t merren ndrhyrje qoft me pastrimin dhe filtrimin e ktij uji, apo qoft dhe me shkarkimin e pjesshm t ksaj sasie uji. Pra, gjithmon n koordinim dhe me shtimin e sasis s ujit t pastr n kt liqen, kshtu q t bhet nj shptim i ktij liqeni pr nj katastrof q sht br aty, nj ndotje ekologjike", tha Mhill Gecaj, drejtor i ASHR-s.

  Megjithat, sipas tij, ka shpresa pr pastrimin e liqenit. "Prve pluhurit hidromat q sht prcaktuar dhe dihet tashm q sht nj sasi pluhuri hidromat, por a ka substanca t tjera kimike t hedhura n liqen apo jo", vijoi Gecaj. Pr sa u prket analizave kimike t ujit t liqenit, nj dit pas ndotjes s tij, duhet t merret agjencia rajonale e mjedisit, e cila ende nuk ka nxjerr nj rezultat t tyre. Dy dit m par, liqeni artificial i Tirans sht mbuluar nga nj shtres boje hidromat, e cila menjher ka shkaktuar jo vetm ndotjen e tij, por edhe ngordhjen e menjhershme t nj sasie t konsiderueshme peshqish, q kan dal n siprfaqe.

  Ndrsa, drejtuesit e lvizjes qytetare kundr betonizimit jan shprehur se kjo katastrof ekologjike sht e qllimshme dhe konsiderohet si hapi i par i nj plani t mirmenduar, q do t oj drejt tharjes s liqenit, pr t hequr m pas t gjitha barrierat q do t lejojn ndrtimet n kt territor. "Lvizja jon e ka parashikuar q nj vit m par q kjo gj do t ndodhte". Altin Goxhaj, prfaqsues i ksaj lvizjeje, sht shprehur se ky sht fillimi i atij fundi q lvizja ka paralajmruar nj vit m par. Kjo lvizje qytetare ka vn alarmin se liqeni synohet t shndrrohet n nj knet dhe pas ksaj t thahet pr tu shndrruar n nj shesh ndrtimi. Ndrkoh q kan shprehur edhe shqetsimin pr shtimin e specieve t ngordhura n buzt e liqenit.

  Aktualisht, puntort e bashkis s kryeqytetit, pas tentativave t para pr pastrimin e liqenit t ndotur me mjete thuajse krejt primitive, jan trhequr pjesrisht. Kjo edhe pr faktin se misioni i tyre pr pastrimin e ndotjes me kto mjete duket krejtsisht i pamundur.
  Gazeta Shqip

 15. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Lvizja kundr betonizimit: Ndotja e qllimshme, pr tharjen e tij pr ndrtime  Gazeta Shqip
  Te lumte Edvin83 per sensibilitetin qe po krijon (se paku ne forum). Nuk ka dyshim qe faktet qendrojne ashtu sic i paraqet gazeta. Por antihumanizmi nuk pyeti per 26 gerdecare dhe per 230 milion dollare (rruga Durres-kukes), jo te pyese per jeten e disa gjallesave (shqiptareve), te cilet e kane parkun dhe liqenin si vend shlodhje dhe relaksi. (nuk po hyj tek 97` e me pare...po marr vetem yneret e fundit).
  Shpresoj te clirohen shpirtrat nga antihumanizmi.
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #16
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  JA dhe nje foto qe bera dje per te ilustruar shkallen e ndotjes se liqenit. NE sfond shihen qarte uji i ndotur...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #17
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Asfiksimi nga kimikatet, fauna n liqen drejt zhdukjes
  Dritan Laci | 15/05/2009 Shekulli

  Specialistt e mjedisit thon se peshqit jan gjetur me shenja t qarta toksikimi, ndrsa shfaqin frikn se si pasoj e ndotjes gjallesat nnujore jan drejt shfarosjes s sigurt


  Gjma ka nisur t dal n brigjet e liqenit. Peshq t ngordhur, me shenja t qarta t asfiksimit nga lndt kimikate, tregon se hataja ekologjike, tashm sht nj spektakl me bileta t rezervuara n Liqenin Artificial.


  Mngjesi i do dite po rrfen pak nga pak, n syt e vizitorve t shumt, fundin e oazit t tyre t qetsis. Ekologjistt parashikojn dit t zymta. Ndotja n Liqenin Artificial sht n arrati. Shum shpejt spektaklit pritet t'i vij fundi. Frika sht e madhe.


  Nn z, ajo ka thuhet sht se n nj koh fare t shpejt, liqeni do t mbetet thjesht kujtim i dikurshm. E thn tro, m e keqja, ajo pr t ciln t gjith druheshin, sht n prag. Forca e shkatrrimit nga ndotja po rend m shpejt se lopatat e puntorve t gjelbrimit, q me sforco bjn prapje t shptojn 't mundin nga liqeni.


  Ekologjisti Lavdosh Feruni, shpreson q lnda e hedhur n liqen t jet n t mirn e gjallesave dhe t liqenit vet, thjesht, ashtu si do t uronin t gjith, material ndrtimi, por faktet jan fakte dhe ndonjher jan m kokfort se dshirat.


  "Nuk dua t nxitohem, pasi duhen pritur analizat, por gjasat jan t rrezikshme. Disa nga peshqit e ngordhur kishin shenja t qarta toksikimi, gj q t l t dyshosh se n liqen jan derdhur lnd kimike".


  Specialisti i Mjedisit u ndodh vet dje n liqen pr t par me sy at far po ngjan ditt e fundit n Liqenin Artificial. N analizn e tij paraprake, Feruni del n mendimin se, gjallesat jan t intoksikuara.


  "Peshqit q u gjendn t ngordhur, kishin n kok nj vrim, shenja kto q tregojn se gjallesat n liqen jan t toksikuara nga kimikatet". Dallimi i shenjave toksike te peshqit dhe bretkosat, paralajmron fundin e fauns n liqen.


  Nse materiali i hedhur do ket prmbajtje glqerore, gjasat jan q vuajtja e gjallesave n liqen t mos jet me prmasa t mdha, n t kundrt shfarosja nuk do vonoj t afroj. "Asgj nuk mund t parashikohet.


  Gjithka do t varet nga shkalla e ndotjes. Ajo q mund t them, sht se n rastin m t keq, nse kemi ndotje me kimikate, gj q dallohet edhe te peshqit e ngordhur, ather fundi i fauns n liqen sht i sigurt dhe mund t vij shum shpejt".  Rreziku
  Ndotja, Liqeni Artificial rrezikon t kthehet n knet


  Fundi do t vij, fillimisht, me asfiksimin e gjallesave dhe m pas me ngordhjen e tyre t ngadalt. Ajo q frikson m shum sht e ardhmja e liqenit. Specialistt e mjedisit thon se ndotja sht e madhe dhe ndrhyrja pr t shmangur prhapjen e mtejshme sht pothuajse jorezultative.


  Nse n liqen nuk do t kryhet ndrhyrje e specializuar, ather rezervuari premton t kthehet n knet, ku nj faktor q do t ndikoj n rndimin e situats do t luajn edhe ujrat e zeza q derdhen n liqen nga pallatet prreth zons.


  Problemi m i madh q ka sot Liqeni Artificial sht pastrimi i tij. I ndrtuar me forca vullnetare nga t rinjt e shkollave n vitin 1956, Liqeni Artificial sht furnizuar me uj deri n fillim t viteve '90-t, nprmjet nj kolektori t gjat prej 7 kilometrash, nga liqeni i Farks.


  Pas ktij viti, kolektori, si pasoj e ndrtimit t banesave sipr tij, u dmtua duke sjell njkohsisht edhe ndrprerjen e komunikimit ujor me Liqenin Artificial, gj q solli me kalimin e viteve edhe rnien e nivelit t ujit n liqen.


  Ditt m t vshtira pr Liqenin Artificial kan qen n fillimin e viteve 2000, kur popullimi i zons dhe hedhja e ujrave t zeza n rezervuar nisi edhe shkatrrimin e tij. Liqeni Artificial sht kthyer shpesh edhe n tem t nxeht debati midis pushtetit lokal n Tiran dhe komuns, q prfshin zonn e Selits, pran Liqenit ku po ndrtohen pallate t reja.


  Dy dit m par, nnkryetari i bashkis Eduard Shalsi, pasi krkoi t dilnin para drejtsis prgjegjsit e ndotjes s liqenit, u shpreh mbi nevojn e ngutshme t kontrollit t territorit, dhe ndalimin e hedhjes s ujrave t zeza n Liqenin Artificial


  Ping-Pongu
  Analizat, nuk ka rezultate mbi ndotjen


  Edhe sot, kur kan kaluar 5 dit nga ndotja e Liqenit Artificial, askush nuk di t thot se far lnde sht hedhur n liqen. Punonjsit e bashkis vazhdojn pastrimin e tij siprfaqsor, ndrkoh q nuk dihet nse Liqeni Artificial do t kthehet apo jo m n gjendjen e mparshme.


  Autoritetet shtetrore nuk bien dakord me njri-tjetrin se cili institucion duhet t kryej analizat kimike pr substancn e hedhur n liqen. Inspektort shndetsor deklarojn se kjo sht kompetenc e Agjencis s Mjedisit, ndrsa Ministria e Mjedisit nuk pranon t prononcohet.


  Edhe prefektura mohon t ket kompetenca mbi liqenin, edhe pse n kt institucion ka nj kshill baseni q merret me ujrat. Liqeni administrohet nga Bashkia e Tiranes, e cila nj dite m par i krkoi shtetit t ruaj hapsirat territoriale.

  Specialistt e Mjedisit kshillojn q n Liqenin Artificial t mos peshkohet derisa t dalin analizat


  Ekologjistt: Mos konsumoni peshk liqeni


  "Hiqni dor nga konsumi i peshkut t kapur n Liqenin Artificial, pr sa koh nuk kan dal ende analizat mbi materialin q ka sjell ndotjen e tij". Kjo sht kshilla e vetme q specialist t mjedisit kan pr qytetart apo edhe peshkatart amator, q hedhin rrjetat dhe kallamat kto dit n liqen.


  Kshilla vjen pas dyshimit t par mbi toksicitetin q prmban lnda e hedhur n liqen pak dit m par. N Liqenin Artificial, krahas Karasit, peshk q m shum se pr mishin gjuhet pr sport, peshkatart gjuajn edhe pr Krap.


  N vitin 2002, Bashkia e Tirans ka hedhur n liqen 2 mij rasate peshk Krap, me qllim pasurimin e fauns nnujore. Specialisti i mjedisit, Lavdosh Feruni, u kujton t gjith peshkatarve q bujtin n liqen, se sht mir q, t paktn kto dit, t mos gjuajn pr peshk, pa u ditur ende lnda e hedhur n liqen.


  "sht mir q peshku i liqenit t mos konsumohet, deri n momentin kur t dalin rezultatet e analizave. Nse kemi t bjm me materiale kimike, konsumimi i peshqve t kapur pas toksikimit, mund t sjell pasoja pr shndetin e njerzve", - informon specialisti Feruni mbi rreziqet q mbart konsumi i peshkut t liqenit gjat ktyre ditve.

 18. #18
  A eshte ne dijeni ndonjeri se cu be me punen e liqenit?

  A kane marre autoritetet lokale ndonje mase per pastrimin e ketyre mbeturinave?

  eshte arrestuar apo gjobitur njeri per kete shtazeri qe tregojne kundrejt mjedisit?

  Ju tironsat a jeni ne gjendje te me thoni si si vajti kjo pune se jom kurioz


  thnx

 19. #19
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Citim Postuar m par nga Egnatius Lexo Postimin
  A eshte ne dijeni ndonjeri se cu be me punen e liqenit?

  A kane marre autoritetet lokale ndonje mase per pastrimin e ketyre mbeturinave?

  eshte arrestuar apo gjobitur njeri per kete shtazeri qe tregojne kundrejt mjedisit?

  Ju tironsat a jeni ne gjendje te me thoni si si vajti kjo pune se jom kurioz


  thnx
  Nese nuk i ndiqni mediat ne Shqiperi, para ca ditesh televzioni shqiptar na lehtesoi pak pasi tha se demi nuk eshte i madh dhe cilesia e ujit eshte brenda standarteve dhe kjo sipas analizave te kryera. Kjo eshte e besueshme sepse ne te kundert mediat e tjera do te kundershtonin. Dhe po merren masa per pastrimin e tij. Keto lajme jane shpresedhenese, pasi liqeni eshte i vetmi vend shplodhjeje ne Tirane.
  Megjithate, shume mire qe u be sensibilizimi qofte nga mediat qofte edhe ne kete forum. Te dihet te pakten qe shqiptaret e duan natyren e vendit te tyre.

  Pershendetje!
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #20
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Ndotet me solar plazhi i Vlors, 6 t shoqruar

  VLOR- Mngjesin e sotm deti i Vlors sht gdhir i ndotur. Denoncimi sht br nga banort e qytetit, pran Plazhit t Vjetr, t cilt kan ndjer ern shum t rnd q vinte nga deti. Ata i jan drejtuar policis, pasi kan konstatuar n ujrat e detit gjurm, nafte. Policia e mbrritur n vendin e ngjarjes ka nisur hetimet dhe njofton se ujrat e detit jan ndotur me solar. Pas hetimeve t para, njoftohet se jan shoqruar 6 persona, t cilat po merren n pyetje lidhur me ngjarjen. Dyshohet se ndotja e detit sht e qllimshme, pasi autobotet me lndn ndotse jan zbrazur ne Kanalin e Motorit, i cili ka derdhje n det. Q nga kjo zon, ku sipas policis sht prqendruar ndotja, lnda ka deprtuar npr det, duke shkaktuar ndotje edhe n zonn e Plazhit t Vjetr. Nga siprfaqja e ndotjes, q sht e madhe dyshohet se sasia e lnds ndotse q mund t jet hedhur n det duhet t jet gjithashtu e konsiderueshme. Me sy t lir n kt an t detit duket qart ndotja e madhe q ka shkaktuar solari.

  Bhet fjal edhe pr disa autobote t sekuestruar, por ende policia e Vlors nuk ka dal me nj deklarat zyrtare, pasi msohet se hetimet po ndiqen nga Tirana, prej nga pritet edhe nj komunikim zyrtar pr ngjarjen dhe pr shkaktart.
  vazhdon masakra e mjedisit ne Shqiperi.

Faqja 0 prej 21 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •