Close
Faqja 3 prej 21 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 410
 1. #41
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  Alarmi, pse askush s'e v ujin n zjarr pr mjedisin

  NGA RREZIKSHMRIA E NDOTJES S UJIT BUSHATIT. KU DUHET T NDRHYJ MINISTRIA E MJEDISIT DHE 'DUHET T BJ?

  Nga Ferid Hoti
  Deputet i Shkodrs
  Kryetar i Komisionit t Kuvendit Popullor
  pr Shndetsin dhe Mjedisin


  Hapja papritmas e Shqipris dhe ballafaqimi me botn e shfaqur pas murit t Berlinit i dshmoi shqiptarve se me kapacitetet ekonomike t vendit t tyre nuk mund t prballonin kushtzimet q impononte shekulli i ri. I paaft pr t orientuar vendin drejt rrymave progresiste t integrimit t prbotshm dhe, n veanti, atij rajonal, ekzekutivi i pes viteve t fundit e futi Shqiprin n rrug t gabuara zhvillimi, q lnduan keqaz veanrisht sistemin ekologjik t vendit. Dshtimet e njpasnjshme pr thithjen e kapitaleve e t investimeve t huaja i dhan shkas prvijimit t praktikave ekonomike q thelluan ndotjen e mjedisit.

  Mbetja e burimeve natyrore n duart e shtetit dhe shfrytzimi i tyre sipas rekomandimeve t politiks i dha rrug ringjalljes s industris s varrosur, duke riaktivizuar nj nga fabrikat m ndotse t Evrops pr prodhimin e plehrave kimike n La, nj furr shkrirjeje eliku n Metalurgjikun helmues t Elbasanit dhe sponsorizuan industrin e nafts, e cila nga amortizimi i skajshm ndotte ajrin, krijonte pellgje e lumra hidrokarburesh, duke ndotur dhe ujrat e Adriatikut. Riciklimi i ksaj industrie mikse, jorentabl dhe shkatrrimi i pjess tjetr pr ta shitur si hekurishte n fonderit e shteteve fqinje e zhvendosi ekzekutivin n ato pozita, sa t prulet prpara do oferte q i premtonte thithjen e industris q krejtsisht i mungonte, sado e vjetruar dhe helmuese t ishte ajo pr mjedisin.

  Si i vetmi shtet evropian i prezantuar para sfidave t integrimit dhe t globalizimit, pa industri, n nj faz t dshpruar zhvillimesh t brendshme, ku parametrat ekonomik ushtrojn trysni pr mosprfilljen e kufijve mbrojts t sistemeve natyrore, przgjedhja me ngut e investimeve oi n sajimin e recetave t rrezikshme, madje vdekjeprurse pr mjedisin. Prirjet pozitive, qofshin edhe t kundrta, t ekonomistve dhe t ekologve pr ristrukturimin e ekonomis, duke iu prmbajtur kahjeve t rregullta t zhvillimit, gjat viteve t fundit disa her jan shuar edhe prej ndrhyrjeve, t imponuara nga Partia prej s cils buron qeveria. Synimet e sistemit aktual ekonomik pr t prfituar nj rritje sado t vogl t veprimtaris prodhuese nprmjet do lloj siprmarrjeje, pa marr parasysh koston ndaj mjedisit dhe shoqris, penalizon rnd ekzekutivin e n mnyr t veant ministrin q e mbulon.

  T mirinformuar pr kontributin e dhn n ideimin e disa fushatave disinformuese pr orientimin e publikut lidhur me nj radh siprmarrjesh t vjetra e t reja, zoti Ministr i Mjedisit, shpresoj se gjat nj interpelance do t denonconi disa nga investimet e dmshme, s paku t perspektivs, q i bien ndesh etiks themelore t marrdhnieve jetike t shoqris me natyrn. Zvoglimi i burimeve t ujit t pijshm, glltitja do vit nga erozioni i Buns i 13-15 hektarve tok buke n vit, shkatrrimi masiv i pyjeve, (vetm pr t furnizuar kombinatin e dikurshm t drurit, pr do vit i jan nnshtruar prerjeve t planifikuara 35-40 hektar pyje), dmtimi i pamshirshm masiv i mjediseve me peshk, zhdukja e disa varieteteve t bimve e kafshve autoktone, dshmojn qart pr nj shfrytzim kriminal t sistemeve natyrore jasht kritereve t pragut, t ktij koncepti t prdorur gjersisht nga ekologt.


  Heqjet masive t zallit nga dora e njeriut e krijimi pasues i siprfaqeve t lymta, rezultuar si siprmarrje shkatrruese pr ekosistemet ujthithse, i imponojn ministris q e mbuloni t kundrshtoj projektin famkeq t hidrocentralit t Bushatit, thjesht edhe pse parashikon mbulimin e 609 hektarve zhavorishte me 1 metr shtres dheu, q shnon nxjerrjen jasht loje t ktij tapeti masiv t etur pr uj. Ndrtimi i digave, si ato t Vaut t Dejs dhe ai i Shtodrit, pr t krijuar rezevuar hidroenergjitik apo vaditjeje, kanalizimi i lumejve n shtretr t rinj, si parashikohet t devijohet Drini me an t kanalit Spathar-Asht-Darragjat (12,5 kilometr gjatsi, 45-50 metr gjersi e kuot mesatare uji 23 metr), prve zhdukjes s nj radh speciesh bimsie e kafshsh, varrosjes nn uj t siprfaqeve t mdha, paksimit e ndotjes keqas edhe t rezervave jetike t ujrave, sidomos atyre t nntoks, duhet t vlersohet si i palogjikshm pr zbatim, veanrisht n hapsirn e Shkodrs. Shprehemi n kt mnyr, pasi territori i qytetit si nj ishull i rrethuar nga ujrat e tre lumenjve dhe t liqenit, q institutet hidroenergjitike t Evrops i vlersojn si provokuesit e kaosit hidrik m t fuqishm t kontinentit, i gjendur pran ndikimit t rezervuareve t Vaut t Dejs e t Shtodrit, me nj pozit 5-6 metr mbi nivelin e detit, prfaqson rajonin m t ekspozuar t vendit ndaj proceseve t difuzionit, mekanizmave t kanalizimeve t nndheshme spontane dhe t lojrave t reflekseve ujore, nn presionin q shkaktojn kolonat voluminoze t rezervuarve t sapoprmendur, pr ndryshimin e prmbajtjes cilsore dhe t kahjeve t lvizjes s ujrave nntoksore deri n shterrim t tyre.

  Duke i hedhur nj shikim t shpejt projektit t hidrocentralit fushor t Bushatit, t trheq vmendjen se kryerja e punimeve sht parashikuar t shtrihet n nj kantier me gjatsi 13 kilometr dhe gjersi 100-300 metr, ose n nj siprfaqe toke prej 750 hektarsh, nga e cila, pas konsumimit t katr viteve t planifikuara pr kryerjen e ksaj vepre, do t lihen t lira vetm 535 hektara, gjithsesi edhe kto t dmtuara. Pr sa u tha m sipr, del qart se ky investim nuk duhet t pranohet, pasi jo vetm ndikon negativisht, por nuk merr parasysh aspak humbjet mjedisore. Nga 215 hektar q do t sakrifikohen pr t mbshtetur themelet e ndrtimeve t prhershme, nuk duhet harruar se gjysma jan tok pjellore are, q po t'i shessh me mimin aktual t tregut, siguron kapitalet pr t prfituar energjin elektrike t nevojshme pa ndotje. N qendra urbane si Shkodra, ku veprimtaria prodhuese gjat viteve t ekonomis s centralizuar mbshtetej n nj numr t kufizuar ndrmarrjesh industriale t prapambetura dhe punishte manifakturimesh t rndomta, shtimi i papunsis n 76 pr qind (shifrat m t larta t vendit dhe t dytat n Ballkan), rndimi i shtjeve alokative, kryesisht nga mosfurnizimi me uj, energji dhe mosplotsimi i kushteve higjenike elementare, largoi interesin e shoqris qytetare ndaj problemit t mjedisit. N kto kushte t vshtira mori rrug procesi spontan i ngritjes s lagjeve apo zons periurbane, ku ndaj mjedisit u abuzua krejtsisht. E krijuar me ngut n brigjet e njoma t lumit Kir e jasht do norme, kjo zon e braktisur gjat viteve t krijimit dhe n ditt e sotme identifikohet me banesa t improvizuara, pa anekse higjienike, pa kanalizime t ujrave t zeza, n nj terren t krcnuar nga vrshimet, aktualisht t mbytur n balt, jasht do krkese urbanistike dhe n kundrshtim t plot me normat mbrojtse t mjedisit.

  Qndrimin indiferent t pushtetit qendror dhe, n veanti, t Ministris se Mjedisit ndaj problemeve t mjedisit n qytetin ton e dshmon n mnyr t qart keqtrajtimi i shtjes s ujit t pijshm. Humbja e hermeticitetit n infrastrukturn shprndarse t ujsjellsit nga vjetrimi i tubacioneve, amortizimi i nyjave shprndarse dhe mosgarantimi i furnizimit t pandrprer me energji elektrike i pompave thithse, kan shumfishuar mundsin e ndotjes s prmbajtjes ujore nga jasht brenda t ujsjellsit t Shkodrs. Shprehemi n kt mnyr pasi direkt n territorin prreth vendnxjerrjes s ujit q banort e Shkodrs pijn, ka lindur nj lagje ilegjitime fshati, jasht do norme urbanistike, hedhurinat jetike t s cils, prfshir shkarkimin e ujrave t prdorur, plehrimin e tokave, kullotjen e bagtive etj., ka krcnon seriozisht ndotjen e ujrave nntoksore q ky ujsjells shfrytzon.


  Nj nga prirjet e gjysms s dyt t shekullit XX, si fenomen global, qe shterrimi i ujrave nntoksore. Nxjerrja e tyre n siprfaqe me pompa elektrike pr t furnizuar me uj t pijshm qytetin e Shkodrs dhe mosreduktimi i fluksit t thithjes, dshmon se riprtritja e depozitave nntoksore garantohet nga ujrat e liqenit, i cili duhet t vlersohet si faktor i rndsishm pr jetgjatsin e ktij burimi jetik. Vendndodhja e burimit t ujsjellsit t Shkodrs prbri liqenit t Shkodrs i imponon popullats, e veanrisht ekzekutivit qendror t marr prsipr me shum seriozitet mbikqyrjen e rrept institucionale me ekipe t prkushtuara pr evitimin e ndotjes s depozitave ujore nntoksore, nga ujrat siprfaqsor t liqenit etj..

  Po qe se shumfishimi i faktorit biologjik (algave, fitoplangtonit, zooplangtonit) n rezervuarin e Bovills i ndryshoi ujit t pijshm t kryeqytetit dy cilsit dalluese themelore t tij, transparencn - n turbullir dhe mungesn e shijes - n nj lng me er t rnd, derdhja e nj sasie t konsiderueshme pesticidesh t strehuar n magazinat e stacionit hekurudhor t Bajzs n tokn rrethuese e n ujin e Liqenit t Shkodrs nuk solli ndryshime si n rastin e Bovills, por edhe m keq, ngordhja e peshqve, smundjet e lkurs (t zbuluara n individt q merrnin kontakt me ujin) dhe helmimet, me klinik t pashpjegueshme e ndonjher me pasoja vdekjeprurse pr njerzit, dshmuan ndotjen me kta agjent kimik t fuqishm.

  Ndotja e prditshme e ujit, e toks, aty-ktu n hapsirn shqiptare, pa ln mnjan territoret tradicionalisht t helmuara (nga arseneku ne Azotikun e Fierit, pestizitet ne Bishtpall te Durresit) nga shfrytzimi primitiv i burimeve minerare, nafts, fabrikimit me nj teknologji t prapambetur t kimikateve, t pesticideve, t mallrave t ndryshm, t veshjes me polivinilklorid (PVC) dhe aktualisht lnia e lir e ndotjes s detit nga procedurat eksploruese johermetike apo kulluese t nafts e ka kthyer Shqiprin n nj nga vendet m t ndotura t Evrops, kurse t ashtuquajturn Grop t Shkodrs, n nj nga qendrat m problematike mjedisore brenda shtetit.

  Braktisja e plot e mirmbajtjes s infrastrukturs rrugore t Shkodrs, veanrisht e sistemit kullues t saj, q brenda vijave t verdha prfaqsohet nga nj rrjet me gjatsi 96 kilometr, ka krijuar aty-ktu rrke e pellgje ujrash t ndenjura edhe gjat stinve t thata, duke favorizuar prhapjen e produkteve t ndotjes n t gjitha qoshet e ktij qyteti t standardeve urbanistike mesjetare. Si i vetmi qytet shqiptar pa treg t mbyllur, shitja e produkteve ushqimore ka zbritur n nivelet m t ulta t t gjitha shrbimeve.

  Jam i sigurt zotrinj ministra, se gjat vizitave tuaja t fundit n Shkodr do t'ju ken rn n sy se, n prgjithsi, rrugt, trotuaret e sheshet e qytetit shfrytzohen nga banort e papun pr t tregtuar edhe mallra ushqimor n kushte alarmuese, n kontakt me baltn e rrugve, n pranin e prhershme t pluhurit, tymrave t automjeteve e gjat vers, t ekspozuar direkt ndaj veprimit diellor, gj q i jep vrull veprimtaris mikrobike e rrjedhojave kalbzuese, nnproduktet e t cilave rndojn ndotjen e mjedisit.

  Emetimi i pakontrolluar i dioksidit t sulfurit dhe oksidit t azotit nga shkritoret e metaleve, uzinat kimike, fabrikimet e plehrave e prpunimi i hidrokarbureve (n Kuks, Mirdit, Kurbin, Fier, Ballsh etj.) pr disa dekada e la territorin shqiptar nn efektin shkatrrimtar t ktyre substancave t kthyera n shira acid, q dmtuan me mekanizmat tashm t njohura pasurit ushqimore t toks, zhdukn vegjetacionin dhe rradhuan n mnyr t ndjeshme pyjet.

  N nj koh kur jehona e punimeve t konferencs pr energjin n Huston (1999), i bri t qart njerzimit se po konsumonte ditt e fundit t epoks s nafts, ekzekutivi aktual, i mbshtetur nga ekipi kukull i Ministris s Mjedisit, mori vendimin absurd t shkatrrimit t resurseve t industris s turizmit dhe t perspektivs s shklqyer t saj n bregdetin jugor t vendit (Nart etj.) n dobi t teknologjis naftnxjerrse, gjithsesi shkatrrimtare pr mjedisin.

  E nqoftse n Jug t vendit shteti ndrhyn pr t br t vetn, n territorin Verior n t kundrt dora e tij nuk dgjohet fare.

  Furnizimi intensiv i tregjeve t improvizuara t Shkodrs e t mbar Shqipris me ushqime t importuara, prgjithsisht pa iu nnshtruar filtrave prkatse t kontrollit shtetror e ka ekspozuar popullatn ton ndaj disa ndotsve me rrezikshmri t lart pr shndetin dhe krcnues pr jetn. Bazuar n t dhnat e ekipeve ndrkombtare m n z t mbrojtjes s mjedisit e t shndetit publik, si dhe t specialistve t kualifikuar pr lndt helmuese, vmendja e ministris q ju mbuloni duhet t prqendrohet n organizimin e t gjith shrbimeve t nevojshme pr t penguar n maksimum futjen n Shqipri t ushqimeve t papastrta, sidomos me ndots t prhershm organik - POP (Persistent Organic Pollutans).


  Rndsi t jashtzakonshme tek ne duhet t'i kushtohet edhe kontrollit t ushqimeve t importuara pr kafsht, q futen n territorin shqiptar drejt fermave t lopve, derrave e pularive, t cilat deri tani futen pa m t voglin kontroll. Nuk duhet t harroni zotrinj ministra, se kriza e thell e shndetit publik, q n vitin 1999 provokoi rrzimi e qeveris n Belgjik, nisi nga vnia n shitje e ushqimeve pr kafsht. Kjo duhej t'i impononte edhe shtetit shqiptar q t ndalonte e t nxirrte jasht prdorimit ushqimet pr kafsh e pr njerz t magazinuara me prejardhje nga ky shtet (vezt, mishrat e shpendve, t viit, peshkut, qumshtit, djathit, akulloreve, kekve, biskotave dhe majonezs). Megjithat asgj nuk u b, kto produkte iu shitn konsumatorit shqiptar. E n rast se n Shqipri gjat ksaj periudhe media e rekrutuar prpiqej t bindte popullatn se produktet e mishit belg nuk do t kalonin kufirin e vendit ton, n t kundrt ushqimet pr kafsht nuk u bn subjekt komentesh, megjithse hynin lirisht n Shqipri, duke vrtetuar se prve se viktim ishim edhe fajtor.

  N rndimin e vrullshm t mjedisit n Shqipri e n qytetin e Shkodrs, n veanti, ndikim t veant ka edhe keqtrajtimi i mbeturinave t ngurta urbane, industriale e spitalore. Megjith shumfishimin e banorve t qytetit jasht kapaciteteve mbajtse t Shkodrs, ky shrbim publik i rndsis s veant vazhdon t mbulohet me subvencione t niveleve t para 10 viteve. Njlloj si n t gjith qytetet shqiptare, edhe n Shkodr mbeturinat e ngurta urbane nuk i nnshtrohen asnj procedure seleksionimi, prpunimi, detoksikimi dhe dizinfektimi, por n ndryshim prej tyre (pasi Shkodra nuk ka nj vend t caktuar depozitimi) ato varrosen n brigjet e lumit Kir apo direkt n brendsi t shtratit t tij. Veprim iracional q ndot ujrat jo vetm t ktij lumi, por edhe t Buns, kolektorit t trsis ujore t Shkodrs, q pas nj udhtimi prej 44 kilometr ndrmjet zonave t banuara t Shqipris e t Malit t Zi, prfundon n det duke zbrazur edhe atje dika nga faktort ndots t qytetit ton.

  Tepr shqetsues sht edhe fenomeni i ndotjes s ajrit nga djegia spontane apo e provokuar e hedhurinave t braktisura n terrenet e sapoprmendura.

  Shumfishimi n qytetet e ndotura i numrit t t smurve me tumore malinj, leuemi, mieloma, smundje t tjera infektive nga prishja e sistemit imunitar (njlloj si tek t prekurit me AIDS ose tek individt me mangsi imunitare t lindura), humbja e aftsive riprodhuese, lindja e meshkujve me defekte gjenitale e smundjet e zemrs, penalizojn rnd qeverisjen qendrore e veanrisht Ministrin e Mjedisit, q nuk ndrhyjn aspak pr mnjanimin e ndotjes ne qendrat urbane, deri m tash t braktisura nga kujdesi institucional shtetror.

  Importimi i automjeteve t amortizuara e t nxjerra jasht funksioni nga vendet evropiane, si ndots t mjedisit, ka shtuar n ajrin e qytetit prmbajtje t konsiderueshme bloze, dioksidi t squfurit, oksidi t azotit, oksidi t plumbit, t hidrokarbureve etj., duke rnduar s teprmi mjedisin ajror.

  N kta kushte t rnda t trheq vmendjen mosinteresimi i plot pr prkujdesjen, mbrojtjen e hapsirve t drunjta, shesheve t gjelbra, zhvillimin, mbjelljen dhe rritjen e pemve, t njohura pr ndikimin e mueshm q kan n kapjen e pluhurave e thithjen e gazrave.

  N kta kushte z. Ministr i Mjedisit, dikasteri q ju drejtoni jo vetm q nuk duhet t hesht, por duhet t prpunoj nj strategji afatgjat me prgjegjsi t lart ndaj brezave t ardhshm dhe, n bashkpunim me komisionin prkats t Kuvendit, departamentet prkatse t BE, katedrat universitare, fondacionet e OJQ-t e vendit e t huaja, t mbikqyr pik pr pik zbatimin e ksaj strategjie dhe kahjet e zhvillimit t vendit, duke denoncuar e bllokuar do lloj siprmarrjeje apo investimi q cnon, prish apo shkatrron ekuilibrin natyral t vendit ton me siprfaqe jetike t kufizuar edhe pr fajet tona.
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #42
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671

  Ambientalistt: Projekti i TEC-it, i mangt

  Shekulli Online | 22/07/2009

  Sipas tyre, reduktimi i CO2 me nj metod q aktualisht sht n faz eksperimentale n bot

  Ekspertt kan hartuar 25 pika, ku tregojn mangsit q shoqrojn vlersimin pr mjedisim

  Ndrtimi i nj termocentrali q do t prodhoj energji elektrike me qymyr nga kompania italiane ENEL ka hapur debate t forta n vend. Ambientalistt e Eko-Lvizjes, pas analizs q i kan br projektit teknik dhe vlersimit t ndikimit n mjedis q sht br si pjes e projektit pr ndrtimin e TEC-it, kan nxjerr 25 pika, ku nxjerrin n pah t metat e ktij vlersimi.


  N analizn e tyre ata thon se ky projekt vlersohet m i miri prsa i prket ndikimeve social-ekonomike dhe ambientale, pa br krahasime realiste. Ndr pikat q ambientalistt i konsiderojn t mangta prfshihet edhe keqinterpretimi q sipas tyre, i sht br Strategjis Kombtare pr Energjin.


  "Strategjia Shqiptare pr Energjin keqinterpretohet pr t justifikuar zhvillimin e impianteve fuqi- djegse t qymyrit n Shqipri. Strategjia Shqiptare pr Energjin duhet t ishte analizuar dhe interpretuar n mnyrn e duhur. Gjithsesi, Strategjia sht interpretuar n nj mnyr t njanshme.",- thuhet n prmbledhjen e ambientalistve.


  Ndotja


  Prfaqsuesit e "Ekolvizjes" pretendojn se metoda e planifikuar pr t'u prdorur n kt projekt pr reduktimin e dioksidit t karbonit sht e pasakt.


  "Ka nj tentativ mashtrimi q n Porto Romano TEC do t zbatohet kapja dhe izolimi i CO2 me an t CCS me qllim reduktimin e CO2 t gjeneruar. Sidoqoft sht i pasakt supozimi komercial q kjo teknologji do t implementohet shpejt npr bot, dhe jo vetm n Porto Romano",- thon ata n analizn e tyre.


  Sipas ambientalistve, "kapja dhe trajtimi i CO2" sht i rrem, pasi nuk ka ende aktualisht nj metode t kapjes dhe trajtimit t CO2. "Para s gjithave, teknologjia CCS sht ende n faz eksperimentale, dhe ekziston nj mdyshje nse kjo sht thjesht marketing apo do t jet e zbatueshme realisht",- thon ata.


  Ambientalistt pretendojn se n prmbledhjen e projektit dhe vlersimin e ndikimit n mjedis, nuk sht prezantuar asnj mas pr t prballuar mbrojtjen e toks nga ndotja e qymyrit t depozituar.


  "Masa finale, e prmbajtjeve kimike dhe destinacioni final i ujrave, llumrave dhe tepricave kimikate duhet t bhet prezente n raport. N prshkrimin prkats, sht e pamundur t njihen karakteristikat e sasive kimikate t ujrave ndots dhe llumrave, sikur edhe vendndodhjen e grumbullimit t mbetjeve llumra t lngta. Mbetja e trajtimit t ujrave thuhet q do t bhet n det, por n nj vend t pa prcaktuar.


  Pr shkak t nj prshkrimi t varfr t procesit sht e pa mundur pr gjithsecilin t parashikoj impaktet, duke mos prcaktuar gjithashtu masat lehtsuese.",- citohet n prmbledhjen e br nga "Ekolvizja". Problem tjetr sipas tyre jan edhe mbetjet e hirit q do t dalin pas djegies s qymyrit.


  Pas analizs q i kan br vlersimit t projektit, ambientalistt thon se kapja e hirit dhe sistemi i trajtimit nuk prmban nj informacion t mjaftueshm me qllim matjen e impaktit t hirit. "Nuk ka matje t gjenerimit mujor t hirit t prodhuar nga funksionimi i TEC-it, as edhe prcaktimi i riskut n prfundim t procesit.


  Prcaktohet vetm q hiri mund t zhvendoset me mjete dhe t transferohet m an t nj shiriti transportieri n anije. Risku nga hiri nuk sht i prcaktuar ktu.


  Kjo tregon q hiri mund t shkarkohet gjithandej. Plani i menaxhimit t mjedisit duhet t paraqes sakt destinacionin prfundimtar duke marr parasysh edhe riskun q vjen si pasoj e transportimit",- thuhet n prmbledhjen e ambientalistve

 3. #43
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  Pse per keto probleme nuk zhvillohen referendume lokale?
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #44
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Pse per keto probleme nuk zhvillohen referendume lokale?
  Sepse popullata lokale nuk di ose nuk do qe ta pranoje ndotjen si problem shendetesor e mjedisor. Ti e di mire mentalitetin shqiptar qe sheh si problem te vetin vetem territorin deri te pragu i deres--nese ajri qe hyn brenda ne shtepi eshte me shume tym se oksigjen, apo nese uji qe pi eshte me shume fekale se H2O, ai nuk do t'ia dije. Mentaliteti arkaik, dallkauk dhe driteshkurter, qe eshte gjithashtu edhe jeteshkurter (fatkeqsisht).

 5. #45
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671

  Gomat, biznesi q po "vret" mjedisin

  EMIRJON SENJA | 29/07/2009 |
  Nj vzhgim nga Kruja, ku lulzon aktiviteti i djegies s gomave n furrat e glqeres

  Ato importohen pr t'u riveshur, por prfundojn n furrat e glqeres, megjith urdhrin e mosprdorimit

  TIRAN- Shtllunga tymi t zi q dalin pa pushim nga oaze t gjelbrta, stiva gomash t madhsive dhe formave t ndryshme t dala jasht prdorimit q presin t hyjn n furrn e djegies dhe dhjetra gropa glqereje q kurr nuk e kan ndrprer aktivitetin e tyre pavarsisht urdhrave t ministrave t radhs q kan n ngarkim mbrojtjen e ambientit.

  Kjo sht pamja q i shfaqet menjher do personi q ngjitet pr n qytetin e Krujs, apo q krkon t vizitoj qytetin antik t Albanopolisit, nga i cili sipas historianve mendohet t ket marr edhe emrin Shqipria.

  Pavarsisht se q nga viti 2006 ekziston nj urdhr i ministrit t Mjedisit, Lufter Xhuveli, pr ndrprerjen n mnyr kategorike t prdorimit t gomave si mjet djegieje n furrat e glqeres, pamjet e nga terreni pasqyrojn shum qart mungesn e zbatimit n terren t tij. T favorizuar edhe nga amullia paszgjedhore, pronar t gropave t glqers duket se kan prshpejtuar punn e tyre pr t nxjerr prfitimet maksimale nga ky aktivitet.

  Ky fakt bhet i ditur edhe nga Kryetari i Bashkis s Fush-Krujes, Ismet Mavriqi, i cili thekson se djegia e gomave t prdorura n furrat e glqers sht nj fenomen q ka marr hov, sidomos gjat periudhs s zhvillimit t fushats elektorale pr zgjedhjet e 28 qrshorit dhe ditve q pasuan ato.

  Gomat e prdorura importohen nga vendet e zhvilluara n Shqipri me nj mim shum t ult me qllimin e riveshjes dhe rifutjen e tyre n prdorim. Ndrsa, specialistt e fushs bjn me dije se, ato jan shum t efektshme n djegien e gurve t glqers. mimi i ult m t cilin importohen dhe efektshmria e lart n djegie, bn q kto t fundit t jen nj zgjidhje me shum pak kosto pr biznesin e furrave t glqeres.

  Nj shqetsim tepr i madh q parashtrojn ekologjistt, ka t bj me faktin se n n kto furra nuk digjen vetm gomat q dalin jasht prdorimit n zonn prreth, por ato drgohen n mnyr t organizuar edhe nga qytete t tjera t vendit, duke e br gjndjen tejet alarmante.

  Ekologjisti, Lavdosh Ferruni referuar edhe eksperiencave t vendeve prreth Shqipris, sugjeron nj zgjidhje t mundshme t ksaj situat. Sipas tij, n kushtet kur vendi sht mbushur me goma t prdorura sht e domosdoshme ngritja e impianteve t posame me filtrat prkats pr djegien e tyre. "Nga studimet rezulton se niveli i gazrave t rrezikshm q emetohen nga djegia e gomave n vende t posame, t cilat jan t pajisura me filtra sht 10 deri ne 40 here m i ult se sa ato q emetohen nga djegia e tyre n vende t hapura",- thot Ferruni.

  Krahas djegies s organizuar n vende t posame, nj tjetr zgjidhje e cila sipas tij do t ishte edhe m shum n shrbim t mjedisit, ka t bj me prdorimin e tyre n form barrierash n shtratet e lumejve pr parandalimin e prmbytjeve nga vrshimi i ujrave. Sipas Ferrunit, m shum se me nj urdhr t ministrit prkats, ndalimi i djegies s gomave n furrat e glqers duhet t sanksionohet me nj ligj t veant t miratuar nga parlamenti. "Mendoj se ka ardhur koha q djegia e gomave t ndalohet me ligj t veant.

  N krahasim me urdhrin e ministrit, miratimi i nj ligji do t bnte prgjegjse m shum organizma shtetrore, prve inspektorve t mjedisit. Ndotja e ambientit shihet shpesh si nj shtje q i prket vetm ekologjistve dhe q dmton peizazhin, ka sht nj koncept i gabuar ",- tha ai. Sipas specialistve t mjedisit, nga aktiviteti n gropat glqers n ajr lirohet pluhur me prmbajtje t dioksidit t karbonit, duke dmtuar rnd biodiversitetin e zons, dhe ulur cilsin e ajrit.

 6. #46
  E paskan gjet dhe kohen me te mire per ta bere. gjate zgjedhjeve kur gjith policia merret mitingje dhe numurim votash.

 7. #47

 8. #48
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Ndjekje penale hidhte plehrat te fqinji i tij
  Gazeta Shqip

  Nje 49-vjecar eshte derguar per ndjekje penale per nje veper te vecante, pasi eshte denoncuar nga fqinji i tij. Ai eshte akuzuar se ne menyre te vazhdueshme i hidhte plehrat para ballkonit te fqinjit. Sipas te dhenave policore, ngjarja ka ndodhur ne Sauk. Me tej, uniformat blu shpjeguan se nga Komisariati Nr. 1, filloi procedimi penal ne gjendje te lire per shtetasin Dilaver M., 49 vjec, banues ne Sauk, sepse ne oret e vona, ne menyre te vazhdueshme i hedh plehra para ballkonit, fqinjit Skender H., 49 vjec. Ky i fundit ka deklaruar se kishte tentuar disa here te kerkonte llogari, por nuk ka mundur te bjere ne ujdi me fqinjin.
  Ja dhe nje shembull i mire qe te gjithe ne (duke perfshire dhe veten) duhet ta ndjekim. Banoj ne katin e dyte dhe me merziten katet e larta duke hedhur mbeturina cdo nate!

 9. #49
  Besoj se shume probleme te perditshme thjesht pranohen nga njerezit, dhe nuk behen denoncime. Dhe ne ate rastin e mesiperm qe digjeshin gomat, nuk besoj sa ka pasur shume telefonata ne polici per tu ankuar per tymin.

 10. #50
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Besoj se shume probleme te perditshme thjesht pranohen nga njerezit, dhe nuk behen denoncime. Dhe ne ate rastin e mesiperm qe digjeshin gomat, nuk besoj sa ka pasur shume telefonata ne polici per tu ankuar per tymin.
  Prandaj ndryshimi duhet te filloje nga cdonjeri! Te gjithe duhet te bejme nga pak, qe sistemi te ndryshoje dhe hedhesit e plehrave te mendohen dy here para se ta bejne kete akt te ndyre!

 11. #51
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Me ne fund po shihet njefare levizjeje drejt mbrojtjes se mjedisit, te pakten ne zbatimin e ligjit kundra ndotjes akustike. Te shpresojme qe ky do te jete nje fillim per zbatimin e ligjeve tjera per mbrojtjen e mjedisit.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Pershendetie!Ne vend te fjales "Lufte"shume me mire eshte te pedorim fjalen "Mbrojtja"(kemi hapur nje teme per carmatimin e trurit)
  Perse i perket temes, ju them se kur investimet jane madhore, ne problemin e ndotjes sensibilizohen dhe vendet e BE.Pra nese ato e lejojne do te thote se nuk ka ndonje rrezikeshmeri.Intelektualet shqipetar me mentalitet komunist, sapo behet nje investim qe si intereson politikisht, i drejtohen masave.Ps. Kur nisi rruga e" kombit"u tha se kishte abuzime.Menjehere mediat dolen ne rruge e pyesnin kalimtaret - A ka abuzime ne ndertimin e kesaj rruge?-E ato duke qene te "sigurte "(pasi probabipiteti per shqipetaret, jane 99% hadute)thoshnin se ka.

  Ndigjoni me cuna .beni mire te ndryshoni ju, e lejeni qeverine te ndertoje e te na rregulloje sadopak kete dreq jetese.Pese nuk lini duhanin per te cilein kene zene vendine e pare ne bote.E pra, me te helmoni veten, familjen e mbare shoqerine.Perse nuk hiqni dore nga kultivimi perdorimi dhe tregetia e narkotikeve ku po helmjme boten mbare?Kam dhe te tjera po bene kto nje here e pastaj hidhuni e flisni per TEC-et.Ai i vlores ku dhane dhe jeten disa "kundershtare patriote "e te tjeret shkulnin paruket qe i kishin blere ne canada,po na jep nje ndotje te barabarte medhjete benza mercedes.

 13. #53
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Pershendetie!Ne vend te fjales "Lufte"shume me mire eshte te pedorim fjalen "Mbrojtja"(kemi hapur nje teme per carmatimin e trurit)
  Perse i perket temes, ju them se kur investimet jane madhore, ne problemin e ndotjes sensibilizohen dhe vendet e BE.Pra nese ato e lejojne do te thote se nuk ka ndonje rrezikeshmeri.Intelektualet shqipetar me mentalitet komunist, sapo behet nje investim qe si intereson politikisht, i drejtohen masave.Ps. Kur nisi rruga e" kombit"u tha se kishte abuzime.Menjehere mediat dolen ne rruge e pyesnin kalimtaret - A ka abuzime ne ndertimin e kesaj rruge?-E ato duke qene te "sigurte "(pasi probabipiteti per shqipetaret, jane 99% hadute)thoshnin se ka.

  Ndigjoni me cuna .beni mire te ndryshoni ju, e lejeni qeverine te ndertoje e te na rregulloje sadopak kete dreq jetese.Pese nuk lini duhanin per te cilein kene zene vendine e pare ne bote.E pra, me te helmoni veten, familjen e mbare shoqerine.Perse nuk hiqni dore nga kultivimi perdorimi dhe tregetia e narkotikeve ku po helmjme boten mbare?Kam dhe te tjera po bene kto nje here e pastaj hidhuni e flisni per TEC-et.Ai i vlores ku dhane dhe jeten disa "kundershtare patriote "e te tjeret shkulnin paruket qe i kishin blere ne canada,po na jep nje ndotje te barabarte medhjete benza mercedes.
  Ti flet kot se Milani dhe Barcelona jane te dyja skuadra shume te mira. Megjithese skemat i kane te ndryshme, prap bejne nje loje te bukur.

  P.S. Kshu duket dhe pergjigja jote ne kete teme, kur flet kot pa lexuar asgje.

 14. #54
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Pershendetie!Ne vend te fjales "Lufte"shume me mire eshte te pedorim fjalen "Mbrojtja"(kemi hapur nje teme per carmatimin e trurit)
  Perse i perket temes, ju them se kur investimet jane madhore, ne problemin e ndotjes sensibilizohen dhe vendet e BE.Pra nese ato e lejojne do te thote se nuk ka ndonje rrezikeshmeri.Intelektualet shqipetar me mentalitet komunist, sapo behet nje investim qe si intereson politikisht, i drejtohen masave.Ps. Kur nisi rruga e" kombit"u tha se kishte abuzime.Menjehere mediat dolen ne rruge e pyesnin kalimtaret - A ka abuzime ne ndertimin e kesaj rruge?-E ato duke qene te "sigurte "(pasi probabipiteti per shqipetaret, jane 99% hadute)thoshnin se ka.

  Ndigjoni me cuna .beni mire te ndryshoni ju, e lejeni qeverine te ndertoje e te na rregulloje sadopak kete dreq jetese.Pese nuk lini duhanin per te cilein kene zene vendine e pare ne bote.E pra, me te helmoni veten, familjen e mbare shoqerine.Perse nuk hiqni dore nga kultivimi perdorimi dhe tregetia e narkotikeve ku po helmjme boten mbare?Kam dhe te tjera po bene kto nje here e pastaj hidhuni e flisni per TEC-et.Ai i vlores ku dhane dhe jeten disa "kundershtare patriote "e te tjeret shkulnin paruket qe i kishin blere ne canada,po na jep nje ndotje te barabarte medhjete benza mercedes.
  Anesti, ti po ia fut si kau peles. Lexo temen e pastaj shkruaj!

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Ti flet kot se Milani dhe Barcelona jane te dyja skuadra shume te mira. Megjithese skemat i kane te ndryshme, prap bejne nje loje te bukur.

  P.S. Kshu duket dhe pergjigja jote ne kete teme, kur flet kot pa lexuar asgje.
  Po, nese behet fjale per mbrojtje apo sulm , por skam ndegjuar ndonjehere qe skuadrat luftojne, pervese nga komentator injorante.Edhe dy boksiere nuk luftojne , por ndeshen, synojne per fitore pretendojne pe titull dhe jo luftojne per titull.Mir e ke ti, gjyshi partizan baba komunist stakanovist, ne lufte ke lind e ne lufte do te vdesesh.Kjo fjale duhet perdore me kufizim.Nese ne nje teme fare te thjeshte do te lexojme 1000 here fjalen lufte , kur fare mire e bukur mund te perdoret nje fjale tjeter, atehere kuptohet qe anetaret jane pjese e nje komuniteti me edukim sekondar, patrialkale, luftarak.Kujt i mungojne rregullat elementare te edukimit nuk ka si ta kuptoje kete.Ashtu si nje kenge qe behet me fjale te zgjedhura , po ashtu dhe biseda , apo fjalia, duhet te ndertohet me fjalet me te bukura te mundeshme.

 16. #56
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Pershendetie!Ne vend te fjales "Lufte"shume me mire eshte te pedorim fjalen "Mbrojtja"(kemi hapur nje teme per carmatimin e trurit)
  Perse i perket temes, ju them se kur investimet jane madhore, ne problemin e ndotjes sensibilizohen dhe vendet e BE.Pra nese ato e lejojne do te thote se nuk ka ndonje rrezikeshmeri.Intelektualet shqipetar me mentalitet komunist, sapo behet nje investim qe si intereson politikisht, i drejtohen masave.Ps. Kur nisi rruga e" kombit"u tha se kishte abuzime.Menjehere mediat dolen ne rruge e pyesnin kalimtaret - A ka abuzime ne ndertimin e kesaj rruge?-E ato duke qene te "sigurte "(pasi probabipiteti per shqipetaret, jane 99% hadute)thoshnin se ka.

  Ndigjoni me cuna .beni mire te ndryshoni ju, e lejeni qeverine te ndertoje e te na rregulloje sadopak kete dreq jetese.Pese nuk lini duhanin per te cilein kene zene vendine e pare ne bote.E pra, me te helmoni veten, familjen e mbare shoqerine.Perse nuk hiqni dore nga kultivimi perdorimi dhe tregetia e narkotikeve ku po helmjme boten mbare?Kam dhe te tjera po bene kto nje here e pastaj hidhuni e flisni per TEC-et.Ai i vlores ku dhane dhe jeten disa "kundershtare patriote "e te tjeret shkulnin paruket qe i kishin blere ne canada,po na jep nje ndotje te barabarte medhjete benza mercedes.
  Tema emertohet lufte ndaj mjedisit, sepse ka kaq shume atentate dhe sulme ndaj mjedisit, saqe duket sikur i eshte shpallur lufte atij!

  BE-se nuk i rruhet se si e mbajne mjedisin shqiptaret. Ruajtja e mjedisit eshte kusht per te hyre ne BE, dhe shqiptaret duhet te jene ata qe duhet te shqetesohen e jo BE. Dhe tjetra, BE nuk i intereson se si ti i menaxhon investimet ne vendin tend, Shqiperia nuk eshte ne BE.

 17. #57
  Ne nuk kemi piken e kultures ne kete aspekt!Te ngrene nervat ca pseudointelektuale qe thonee hapen vende pune njehere se per keto kemi nevoje pastaj dihet qe dhe njerez do vdesin nga kanceri por ky eshte mimi qe duhet paguar.Mjere populli qe eshte injorant!

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Tema emertohet lufte ndaj mjedisit, sepse ka kaq shume atentate dhe sulme ndaj mjedisit, saqe duket sikur i eshte shpallur lufte atij!

  BE-se nuk i rruhet se si e mbajne mjedisin shqiptaret. Ruajtja e mjedisit eshte kusht per te hyre ne BE, dhe shqiptaret duhet te jene ata qe duhet te shqetesohen e jo BE. Dhe tjetra, BE nuk i intereson se si ti i menaxhon investimet ne vendin tend, Shqiperia nuk eshte ne BE.
  Mos u ngut kur te nderhyshe se gabon.Ja tema-Lufta ndaj mjedisit ne Shqiperi.-A nuk eshte me bukur- Ndotja e mejdisit apo Mbrojtja e mejdisit?Mejdisit nuk i shpallet lufte dhe as kam perse te rri e ta mendoj ashtu.Ashtu sic ndotet mejdisi ndotet dhe tema , me fjale te rendomta.Ketu se kam fjalen per Ilian ,sepse kam respekt per te, une e kuptoj se kjo fjale eshte futur ne koken e shqipetarit dhe perdoret vend e pavend.Nese nuk kritikojme nuk ndryshojme.Pra qellimi im nuk eshte aspak fyerja por deshira e mire ne rritjen e cilesise se komunikimit, ne te shkruar dhe ne te folur.Pra te bejme c'eshte emundur qe ne c'do aspekt te perdorim veglat e skulptrit dhe jo me dy te rame te sepates te bejme hunden.

  BE-se nuk i rruhet se si e mbajne mjedisin shqiptaret.
  Ruajtja e mjedisit eshte kusht per te hyre ne BE,
  A nuk je kontradiktor me keto dy shprehje?

  BE nuk i intereson se si ti i menaxhon investimet ne vendin tend, Shqiperia nuk eshte ne BE
  Per investimet madhore qe mund te sjellin demtime te mejdisit, apo te jetes se popullit (centrali atomik)
  BE eshte me shume se interesuar, dhe nderhyn.Ku da tamarre lejen Berisha per ndertimin e tecit apo centralit atomoik ne qendren shendetsore te Lushnjes, apo ne europe, dhe ne vendet e rajonit.Jeta me pare duhet jetuar dhe me pas shikohet mundesia ne maredhenie me mejdisin.
  Nuk jane shqipetaret ne ate nivel qe te kryesojne nje levizje te tille kaq strikte te ambientalisteve.Kur une shkuaja tema per ndotjen akustike nga lokalet dhe si shembull dhashe ambjentin ku jetoj, ju apo te tjere antare me ironizuat se me qenka prishe tangralleku.Deri tek Sali Berisha kam shkuar per tu ankuar par lojrat e fatit e kazinote, per ndotjen akustike dhe kimike nga lokalet, por nuk beri asgje.Tashti qe mbaruan zgjedhjet dhe qe e ka flejte mendjen, se me pas nuk do te merret me me politike po fillon te veproje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 06-08-2009 m 18:54

 19. #59
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Mos u ngut kur te nderhyshe se gabon.Ja tema-Lufta ndaj mjedisit ne Shqiperi.-A nuk eshte me bukur- Ndotja e mejdisit apo Mbrojtja e mejdisit?Mejdisit nuk i shpallet lufte dhe as kam perse te rri e ta mendoj ashtu.Ashtu sic ndotet mejdisi ndotet dhe tema , me fjale te rendomta.Ketu se kam fjalen per Ilian ,sepse kam respekt per te, une e kuptoj se kjo fjale eshte futur ne koken e shqipetarit dhe perdoret vend e pavend.Nese nuk kritikojme nuk ndryshojme.Pra qellimi im nuk eshte aspak fyerja por deshira e mire ne rritjen e cilesise se komunikimit, ne te shkruar dhe ne te folur.Pra te bejme c'eshte emundur qe ne c'do aspekt te perdorim veglat e skulptrit dhe jo me dy te rame te sepates te bejme hunden.
  Per ta mbrojtur nuk po i vete ne mend njeriu se po shikojme po behet!Per mendimin tim pak rendesi ka terma sepse ne te vertete lufte po i behet po e vrasin pa u shqetesuar fare per te keqijat qe do vijne!

 20. #60
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga Anesti_55 Lexo Postimin
  A nuk je kontradiktor me keto dy shprehje?
  Per investimet madhore qe mund te sjellin demtime te mejdisit, apo te jetes se popullit (centrali atomik)
  BE eshte me shume se interesuar, dhe nderhyn.Ku da tamarre lejen Berisha per ndertimin e tecit apo centralit atomoik ne qendren shendetsore te Lushnjes, apo ne europe, dhe ne vendet e rajonit.Jeta me pare duhet jetuar dhe me pas shikohet mundesia ne maredhenie me mejdisin.
  Nuk jane shqipetaret ne ate nivel qe te kryesojne nje levizje te tille kaq strikte te ambientalisteve.Kur une shkuaja tema per ndotjen akustike nga lokalet dhe si shembull dhashe ambjentin ku jetoj, ju apo te tjere antare me ironizuat se me qenka prishe tangralleku.Deri tek Sali Berisha kam shkuar per tu ankuar par lojrat e fatit e kazinote, per ndotjen akustike dhe kimike nga lokalet, por nuk beri asgje.Tashti qe mbaruan zgjedhjet dhe qe e ka flejte mendjen, se me pas nuk do te merret me me politike po fillon te veproje.
  Ti quaje si te duash, ashtu sic kam edhe une te drejten ta quaj keshtu. Jemi te lire te shprehemi apo jo?
  Sic te thashe, mbrojtja e mjedisit eshte kusht per te hyre ne BE, por BE-se nuk i rruhet shume nese ti e mbron mjedisin (dmth nuk nese ti do te hysh apo jo ne BE).
  NUk ka kontradite ketu, BE thote-ruaj mjedisin nese do te hysh ne BE, ndryshe nuk do te hysh. Por BE nuk vjen e te thote ty nese do te helmosh qytetaret e tu apo jo. Shqiptaret jane ne ate nivel sa te dine per mjedisin, mos i bej bageti shqiptaret.
  Jeta nuk jetohet nese ti je i vdekur. Ti mund te marresh nje rroge per nje vit duke qene roje te fabrika e cimentos apo TEC-i, por pas nje viti me ca do te paguash trajtimin mjekesor te kancerit te mushkerive dhe te veshkave qe shfaqet si pasoje e tymrave te fabrikes se cimentos apo TEC-it?
  Apo thua te jetojme sot per sot, neser te shkojme e te hapim vete varrin se shtetit s'i rruhet per qeniet njerezore e shtazore.

Faqja 3 prej 21 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •