Close
Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 410
 1. #21
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Katastrof mjedisore n Pyllin e Sods

  Ndotet qllimisht zona e bregdetit. Shkarkohen n det 60 ton naft. Alarmohen banort. N pranga tri vet

  Mikel Marsi

  Gazeta Shqip
  Ndotet qllimisht zona e bregdetit n plazhin e vjetr t Vlors, prangosen tre persona. Pak dit pas eljes s sezonit turistik, bregdeti i Vlors sht ndotur nga nafta. Dje n mngjes, n vendin e quajtur Kanali i Motorit, n zonn e Pyllit t Sods, sht hedhur n det nj sasi e konsiderueshme nafte t paprpunuar. Sapo ka ndodhur ngjarja, shtresa e nafts ka dal mbi siprfaqen e ujit, duke alarmuar banort e zons prreth, t cilt sinjalizuan policin.

  Nga hetimet paraprake msohet se ka qen firma "Arkan Junior" ajo q hedhur naftn n det. Burime zyrtare nga policia bjn t ditur se firma e ka marr mbetjen e nafts nga anija "Guildo" q transporton karburantin e paprpunuar nga Shqipria pr n Kanada dhe i ka shkarkuar n mnyr t paligjshme n kanalin q lidh hidrovorin me detin, duke shkaktuar nj dm t madh mjedisor.

  I njjti burim bn t ditur se si pasoj e derdhjes n mnyr t paligjshme t mbetjeve t nafts sht ndotur deti, duke ndikuar n florn dhe faunn e tij. Msohet se n ujrat e Adriatikut jan zbrazur rreth 60 ton lnd ndotse, konkretisht tre autobote me naft bruto, duke ndotur n nj shkall t lart jo vetm bregun e detit, por edhe thellsin e tij.

  Burime zyrtare nga Policia e Shtetit bjn t ditur se tre persona jan ndaluar si prgjegjs pr derdhjen e nafts n plazhin e Pyllit t Sods n Vlor. Genis Mhilli, administrator i firms "Arkan Junior", si dhe shofert Florian ei dhe Mikel Gjini, pasi jan shoqruar pr n ambientet e Drejtoris s Policis s Vlors, jan vn n pranga nn akuzn e ndotjes s ujrave n bashkpunim.

  Arrestimi i tyre sht br pasi nga hetimet paraprake ka rezultuar se kta shtetas kan derdhur n mnyr t qllimshme mbetjen e nafts, pr t shkaktuar nj dm mjedisor. Msohet se deri tani jan bllokuar katr autobote, t cilat kan kryer derdhjen e hidrokarbureve (naft e vaj) t anijes "Guildo" n plazhin e Pyllit t Sods. Mbi tre shtetasit rndon akuza e ndotjes s ujrave e kryer n bashkpunim, vepr kjo e parashikuar nga nenet 203 e 25 t Kodit Penal.

  Nga kqyrja e vendngjarjes rezultoi se mbetjet e nafts kan krijuar nj shtres t konsiderueshme mbi uj, q arriti nj trashsi prej 4-5 centimetrash. Ndotja ndodhi fare pran zonave t banuara, pr m tepr n breg t detit nafta ka shkatrruar florn dhe faunn e ksaj zone.

  Firma "Arkan Junior" deklaroi se n total ka pasur rreth 680 ton mbetje pr t zbrazur. N kt zon sht e ndaluar q t derdhen mbetje karburantesh, pasi zona prdoret pr plazh. Grupi hetimor i ngritur posarisht pr kt rast, i cili kryesohet nga zvendsprokurori i Rrethit Gjyqsor Vlor, po vazhdon hetimet pr zbardhjen e plot t ngjarjes dhe vnien para prgjegjsis t autorve t dmit. Sipas burimeve konfidenciale brenda Policis s Vlors priten t tjera shoqrime dhe arrestime. Ndotja ka ndodhur shum pran portit t ri t petrolifers, q u prurua dje paradite. Shiritin e prurimit e ka prer Kryeministri Berisha dhe presidenti i grupit PIR, Guido Ottolenghi.


  Reagimi


  Berisha: "Ndotja

  sht e qllimshme"


  Kryeministri Berisha, i cili ka qen dje n Vlor, reagoi menjher pas lajmit pr ndotjen e detit n zonn e Plazhit t Vjetr. Ai e ka cilsuar si veprim t qllimshm dhe t stisur: "Ky sht i njjti veprim dhe stisje, q u b me vjedhjen e ors s Presidentit Bush", u shpreh Kryeministri Berisha n takimi inaugurues t Petrolifers. M tej, kreu i ekzekutivit e cilsoi si nj veprim t stisur, q vlonjatt t mendojn se Petrolifera po ndot detin n Vlor. "Vlonjatt duhet t din se ky sht impianti m modern n gjith Mesdheun dhe me parametra bashkkohore dhe tepr i sigurt. Prgjegjsit jan identifikuar dhe tashm jan arrestuar", vijoi m tej Kryeministri.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Antarsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  ke kane vene ne pranga ndonje shites misrash besoj apo nga ata qe mbledhin ndonje kanace, normal se shteti sdo vej ne pranga veten, por viktimat e gjora.... o me det me det si vajti ky det............
  failure is not an option!

 3. #23
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Ne fillim na e moren ajrin qe thithim, pastaj ujin qe pijme, pastaj gjelberimin, tokat e lira, tani edhe liqenet e detet?! Po malet? Ah i kane marre dhe ato, po i bejne cimento per te betonizuar fushat....a ka mbetur me gje pa na u marre?!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Antarsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  shiko malet nuk na i kane marr te jemi realist vetem se na i kane paraqitur ne nje form horizontale duke na i vene poshte kembeve tona keshtu qe mund ti kemi prane vetes 24 ore ne dite, madje kane menduar aq shume per te ardhmen tone, sa nese ben vaki te na merzitet jeta dhe te hidhemi nga kati i pare vdekjen e kemi te sigurt me ate renie ne beton! pastaj edhe stresi clirohet goxha! merzitemi ne? tak betonit me koke, dhe o betoni o koka jone do cahet! Aman nje do fitoje patjeter! Se ATA e dine mjaft mire qe ne vdesim per nje cike fitore packa se kush sakrifikohet dhe sa i math eshte cmimi qe duhet te paguajme! edhe historia vazhdon............
  failure is not an option!

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,647
  Citim Postuar m par nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
  Se clidhje ka kjo video me temen nuk e kuptova.Per verejtjen qe ka per berisha per kryesuasen e komisionit te ODIR jemi shprehur nje here, dhe berisha ka te drejte te kundershtoj gykuesin qe zgjedhjet me kallash i quajti te drejta.Oratorja po na aludon se nese ajo ka gabuar nje here, nuk do te thote te gaboje perseri.Le te shpresojme.
  Tema eshte per ngjarjet qe po na ndodhin per mejdisin.Ke ndonje gje per te then ti?Ju gjithmone dini te akuzoni, si per 97 qe vete bete, per te mare pushtetin, si dhe Gerdecin qe interesant qe njeriu qe e denoncoi ishte ne harmoni , ne linje me menaxhuesit e Mjaftit e te Rames, dhe qe njekohesisht ne ate moment u ndodh me nje kembe ne aeroplan.E tashme faktet tregojne se Dilijorgji ishte atje ne zemr tuaj, ishte pjella juaj dhe si ate dhe Trebicken ju e ndeshkuat per te arritur qelimin tuaj, egon per pushtet.Natyrisht pas konsumimit te ketij deshmitari ai duhej per tu likujduar pasi rrezikonte te bente dhe nje denoncim per palen menaxhese.Por ju perseri jeni enigmatik si per liqenin dhe per ndotjen e bregdetit ne diten e inagurimit te petroliferes.!!!!!!Ju a kam thene se ligesia juaj nuk ka kufi dhe nje Zot di se cdo te na gjeje deri ne fund te zgjedhjeve , por dhe me tej.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 04-06-2009 m 09:58

 6. #26
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Foto nga masakra ne Vlore mund t'i gjeni tek balkanweb

 7. #27
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  Pak minuta me pare nje femije 12 vjec i komunitetit rom ne Shkoder gjen vdekjen nen ngarkesen e hedhur nga makina e plehrave. Femija shkonte shpesh ne ate vend per te mbledhur kanace me te cilen ushqehej familja e varfer e tij.
  Ishte shtruar prej kohesh edhe problemi qe plehrat nuk duhej te grumbulloheshin ne ate vend, por kjo pak u intereson pushtetareve dhe ekologjisteve...

  Sigurisht pak i intereson nje femije rom pushtetareve tane te nderuar.

  Vazhdoni o pushtetare dhe shpenzoni 1 miliard e me shume dollare nga parate e shqiptareve per rruget tuaja "patriotike"! Dhe vidhni sa me shume mundesisht sepse 250 milion USD te vjedhura jane pak! Le te vdesin njerezit, ju vazhdoni, vidhni...vidhni...

  Le te vdesin edhe romet se jane "race e ulet", ju vazhdoni orgjite tuaja,...
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #28
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Gazeta Shqiptare
  05/06/2009
  Ministria e Mjedisit nuk ka marr asnj mas pr pastrimin e "Pyllit t Sods", pasi ia ka besuar kt shtje organeve t drejtsis. Megjithse nj pastrim i zons s ndotur t plazhit nuk ka pse pret rezultatin e hetimeve, duket se dikasteri q ka pr detyr t kujdeset pr mjedisin ka vendosur t rrij duarkryq deri ather. Zdhnsi i ministris s Mjedisit, Tom Theraj largon prgjegjsit nga institucioni q ai prfaqson dhe deklaron se me kt shtje po merren organet e drejtsis. Sipas tij, ekspert nga agjencia rajonale e mjedisit kan shkuar n Pyllin e Sods, ku ka ndodhur edhe ndotja, kan br t gjitha matjet, por nuk ka nj raport zyrtar pr nivelin e ndotjes dhe t rrezikshmris. "Madje pr kt qllim sht kontaktuar edhe autoriteti portual i Durrsit, sepse ai ka t gjitha pajisjet pr t br matjet e duhura. Ekspertt tan kan prfunduar matjet dhe gjithka sht n dorn e drejtsis", - ka shpjeguar zdhnsi Theraj. Ai ka sqaruar m tej se vetm pasi t ken nj prfundim nga organet e drejtsis, do t vendoset nse do t kontraktohet nj firm e huaj pr pastrimin e ambientit, nse pastrimi do t jet manual apo do t krkohen sisteme t veanta, dhe sigurisht nse ndotja e shkaktuar sht apo jo e rrezikshme pr jetn e gjallesave. E ndrsa ministria e Mjedisit ka zgjedhur t rrij n pritje t rezultateve q do t arrijn organet e drejtsis, duket se vija bregdetare e cila do t futet n hartn e ndotjes, do t zgjerohet edhe m. Kjo pr faktin se gjat dits s djeshme sht vn re se solari ka zgjeruar rrezen e zons s prekur.

 9. #29
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  86 vjet shrbim pyjor
  Vendosur: 29/01/2009 - 08:57  • Zhaneta Prifti*

  27 Janar 1923, dita e dekretimit t Ligjit t I-r "Pr pylltarin shqiptare", q sot prkujtohet me nderim, si dita e Shrbimit Pyjor Shqiptar. Dekretimi i ktij ligji, si ligji m bashkkohor i kohrave n pylltarin shqiptare, ishte kurorzim i kontributit t njerzve m t prkushtuar t pylltaris. Ky ligj do t shnonte fillimin e organizimit t sektorit pyjor, nj nga organizimet m t suksesshme pr mbrojtjen e pyjeve. N kontekstin e ktij ligji pyjet konsideroheshin si tok e shenjt, ku shkelsit e ligjit barazoheshin me shkelsit e Bibls, q nuk mund t'i shptonin dnimit. Mbrojtja e pyjeve sipas ktij ligji ishte mbrojtja e prons s t gjithve shqiptarve pavarsisht nga lloji i pronsis, private apo shtetrore po aq sa dhe detyrimet pr administrimin e tyre ishin t njjta, si pr pyjet shtetrore edhe ato private. Parimet e ktij ligji ishin t njjta me ato t ligjeve bashkkohore jo vetm t asaj kohe, por edhe sot, sepse bazoheshin n parimet e zhvillimit t qndrueshm, q impononte zbatim rigoroz t parimeve t qndrueshmris pr ruajtjen e ekuilibrave natyrore.
  Kontributi pr hartimin dhe miratimin e ktij ligji njihet si nj nga kontributet m t vlefshme n historin e pylltaris, q do t linte gjurm pr zhvillimin e sektorit pyjor n vazhdimsi deri edhe n vitet e regjimit t diktaturs, kur, megjith gabimet pr hir t politiks, pyjet konsideroheshin si nj sektor i rndsishm pr ekonomin shqiptare. Kjo u reflektua n investimet q shteti i diktaturs bnte n sektorin pyjor, kur shrbimit pyjor iu vu emrin "Ekonomia Pyjore", gj q u reflektua n organizimin e ndrmarrjeve pyjore me vetfinancim (nj nga parimet baz t organizimit t sektorit pyjor sot) dhe n mbrojtjen e pyjeve ku prgjithsisht dmtuesi paguante koston.
  Dmtimet m t mdha n sektorin e pyjeve do t ndodhnin n vitet e tranzicionit, ku "ligj u b shkelja e ligjit" me pasoja katastrofike pr kt pasuri me vlera t gjithanshme jo vetm kombtare por edhe globale. Ishte kjo arsyeja q organizma ndrkombtare si FAO/BB n bashkpunim me donator t tjer ndrmorn q n vitet e para t tranzicionit studime mbi gjendjen e pyjeve, q pasuan me investime dhe mbshtetje t gjithanshme pr rimkmbjen e ktij sektori. Pun disavjeare, investime shummilionshe, q u kurorzuan me miratimin e Ligjit t Pyjeve dhe Shrbimit Pyjor n Qershor 2005, konform Strategjis s re t Pyjeve dhe Reforms Institucionale, q do t shnonte nj histori t re pr sektorin pyjor.
  Ligji i ri do t kufizonte dmet dhe abuzimet q kishin prfshir sektorin pyjor, por fatkeqsisht nuk gjeti zbatim. Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit t Ujrave e pa t arsyeshme q t ndryshoheshin pikrisht nenet, q kufizonin abuzimet e shfrytzimeve n pyje dhe t kryente nj riorganizim t Sektorit Pyjor, q nuk mbshtetej n Strategjin dhe Reformn Institucionale t miratuar me vendim t posam t qeveris s asaj kohe..
  Pr fat t keq sot pasojat jan t dukshme n ecurin e ktij sektori, kur as ligji nuk pengon abuzimet, si pasoj e aktiviteteve ilegale q vazhdojn t dmtojn do dit e m shum pyjet shqiptare.
  Ndrkoh, dita e Dekretimit t Ligjit t Par t Pyjeve dhe Kullotave, q festohet si dita e Shrbimit Pyjor Shqiptar, i shrben MMPAU, si dita e shpalosjes s arritjeve n sektorin e pyjeve.
  Pavarsisht deklaratave t herpashershme t ksaj Ministrie, nuk besoj se sot ka ndonj shqiptar, q t besoj se situata n pyje sht prmirsuar vitet e fundit.
  Arsyet e ktij mosbesimi jan t qarta, sepse shqiptart po shohin dhe po vuajn pasojat e administrimit t ktij sektori:
  - Erozioni dhe rrshqitjet e tokave, q tani jan kthyer n nj fenomen t zakonshm rrshqitjesh masivesh t shkretuar nga prerja ilegale dhe dmtimet e pyjeve (reflektuar apo jo nga media), jan shprehje e qart e "hakmarrjes" s pyjeve ndaj veprimtaris abuzive, q nuk po e ndal as ndrgjegjja, as ligji, as institucionet prgjegjse t drejtimit dhe zbatimit t ligjit.
  - Komunitetet e zonave rurale po kuptojn q nj nga arsyet e varfris q po vuajn sht shkatrrimi i vlerave t burimeve natyrore, q n kushtet e ekonomis s tregut, pa dmtuar mjedisin, duhet t ishin burimi i mirqenies s tyre; ata shohin nga afr paksimin e pyjeve si burim ngrohje, turizmi dhe t ardhurash t tjera.
  - Ajri i rnduar nga shtimi i komponentve t karbonit, burim i nj sr smundjesh t frymmarrjes dhe tumorale sht pasoj edhe e paksimit t siprfaqes s gjelbr jo vetm n afrsi t qyteteve, por edhe t pyjeve; Qytetaret ndjejn mungesn e pyjeve si vende lodhje dhe frymmarrje t lir. T gjith shqiptart e interesuar pr kt pasuri n zhdukje mund t shohin jo vetm nga afr, por edhe nga avioni edhe n pamje satelitore, shndrrimin e ngjyrs s territorit shqiptar nga ngjyra e gjelbr n ngjyrn e toks, n vend q t shohin shtimin e pyllzimeve sikurse pretendon MMPAU.
  - Shifrat mbi siprfaqen e pyjeve sipas shifrave t viteve 60-t q vazhdon t deklaroj MMPAU, sot duken qesharake pr shumicn e shqiptarve, q jan t informuar mbi tjetrsimet e mijra ha., siprfaqe pyjore n toka me destinacione t tjera pa llogaritur dhjetra mijra ha., pyje t djegur dhe t degraduar pr shkak t zjarreve q kan prfshir pyje, parqe kombtare, etj.
  Prgjigjja mbi shkakun e ksaj gjendje mjerane n pyje sht e njohur tashm:
  Ekziston nj paprgjegjshmri totale dhe moszbatim i legjislacionit ekzistues n fuqi "Pr administrimin e Pyjeve dhe Shrbimin Pyjor Shqiptar".
  Vnia e interesave t biznesit mbi interesat publike, po shton gjithmon e m tepr presionin ndaj mjedisit dhe prishjen e ekuilibrave natyrore n vlera t pallogaritura kombtare dhe m gjer. Kto interesa po kalojn kufijt pa llogaritur detyrimet q vendi yn ka nga antarsimi n marrveshjet si ajo e Kyoto-s, q jemi t detyruar t'i zbatojm, ose t'ju prgjigjemi nj dit sanksioneve pr moszbatim t tyre.
  Komuniteti, i cili duhet t jet edhe m i interesuari pr ruajtjen e vlerave mjedisore, vazhdon t vuaj keqorientimin n administrimin e ktyre vlerave, pr m tepr tani q Ministria pretendon transferimin e pyjeve komunale pushtetit lokal. Mnyra e transferimit t pyjeve pushtetit lokal prbn zhgnjimin e radhs n vazhdn e zhgnjimeve t reforms s Qeveris n sektorin e pyjeve. Zhgnjime dhe keqardhje veanrisht pr ata q kan shrbyer n pyje n t kaluarn dhe nuk mund as t kuptojn se far po ndodh sot me nj nga pasurit m t vlefshme t ktij vendi, pr t cilat vazhdojm t mburremi pa ditur, se far po bjm me to. Mjaftuan vetm 6 muaj afat kohor pr t hequr nj siprfaqe t konsiderueshme t pyjeve nga prgjegjsia e Ministris s Mjedisit, veprime amatoreske, q nuk njihen n asnj periudh t historis s ktij vendi. Transferohen pyjet, pa transferuar planet e menaxhimit, t drejtat dhe detyrat dhe as njerzit q do t'i menaxhojn kto pyje.
  Ndoshta do t ishin me fat pyjet sikur militantt partiak, t ishin pak miqsor me mjedisin, sepse nuk do t lejonin q pylli t ndshkohej nga vandalizmi i atyre, q rastsisht iu sht besuar mbrojtja e pyjeve dhe burimeve t tjera natyrore.
  Sot, problemet mjedisore prbjn nga problemet m t rndsishme q shqetsojn vendet e zhvilluara ku ne presim t integrohemi, ku parametrat mjedisore jan po aq t rndsishm sa t gjith parametrat e tjer t domosdoshm pr integrimin n Evrop.
  Arsyet jan t njohura, pr shkak t mirmenaxhimit t tyre dhe nivelit t lart t ndrgjegjsimit t shoqris civile, q krkesat mjedisore shpesh jan ato q udhheqin opinionin e gjer deri n vendimin mbi qeverin q do t drejtoj vendin. Sot n botn q na rrethon, sloganet me prmbajtje mjedisore, kthehen n sloganet kryesore t zhvillimit t fushatave elektorale n vendet e zhvilluara evropiane, ndrkoh q tek ne shqetsimi i shoqris civile pr situatn e rnduar mjedisore, bie n vesh t shurdhr dhe nga institucionet prgjegjse s'bhet gj tjetr vese gnjehet, duke pritur prvjetort pr t shpalosur fitoret.

  *Ish-drejtoresh e Prgjithshme e Pyjeve
  Duaje te afermin tend si veten

 10. #30
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Masakra me e fundit mu para hundes se pushtetit...para selise se PD-se po prishet lulishtja 100 vjecare per te bere pallate e qendra biznesi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #31
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  Po kjo po ndodh, por ne kete rast pergjegjesia eshte e Bashkise Tirane qe jep leje ndertimi mbi siperfaqe te gjelbera. Ky rast eshte vertet skandaloz dhe duhej te ishte bere publik me kohe. Ja cilet jane pra, politikanet qe na udheheqin te majte, te djathte, te qendres, qender e majte e qender e djathte, lart-poshte e poshte lart, qellimi eshte nje: Vidh sa te mundesh sa ke pushtetin.
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #32
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Protesta kundr ndotjes, arrestime dhe t lnduar

  Gazeta Shqip

  Protestat e banorve kundr veprimtaris s fabriks s imentos n Fush-Kruj jan mbyllur me arrestime dhe t lnduar mes policis. Drejtoria e Policis s Qarkut Durrs bri t ditur arrestimin e dy organizatorve t protests m t fundit t banorve, si dhe deklaroi se manifestimi ka qen i paligjshm. Merit dhe Pllumb Loci, prkatsisht 43 dhe 35 vje nga Fush-Kruja jan arrestuar ditn e djeshme pr organizim dhe pjesmarrje n grumbullime e manifestime t paligjshme, si dhe kundrshtim t punonjsit t policis s rendit publik dhe pengim t qarkullimit t mjeteve t transportit. Ndrkaq, mes t dmtuarve nga konfrontimi i policis me protestuesit ka qen dhe shefi i rendit dhe siguris publike, komisar Agron Brahaj. Mngjesin e s enjtes, rreth ors 07:00, n Fabrikn e imentos n Fush-Kruj, n rrugn q t on n t, ka nisur nj protest e banorve t zons. Me mjetet e tyre ata kishin bllokuar rrugn automobilistike duke bllokuar lvizjen e makinave t fabriks n t. Pas nj ndrprerjeje prej m shum se nj muaji, protestat kan nisur srish kundr ndotjes s mjedisit nga veprimtaria e fabriks s imentos n Fush-Kruj. Ndonse n prokurori ekzistonte nj hetim pr "organizim dhe pjesmarrje n grumbullime e manifestime t paligjshme" ndaj nj tjetr organizatori t protestave t komunitetit, dita e enjte i ka gjetur srish n protest banort e fshatit Zall t Fush-Krujs. Ata bllokuan rrugn hyrse t fabriks, duke mos i lejuar makinat t hyjn n mjediset e brendshme t saj. Protestuesit bn thirrje pr mbylljen e aktivitetit t fabriks q po u shkakton probleme n shndet dhe n t mbjella. Ata pretendojn se kompania q menaxhon fabrikn u kishte premtuar kompensim n para pr medikamentet mjeksore q ata marrin pr problemet q kan si pasoj e ndotjes s lart, si dhe shtpi n zona t tjera pr banesat m t afrta me fabrikn. Ky premtim nuk sht mbajtur dhe banort thon se do t vazhdojn t prshkallzojn protestat e tyre. Ndrkoh, shrbimet e policis jan prpjekur ta mbajn nn kontroll situatn duke br thirrje her pas here pr t negociuar me manifestuesit q t lironin rrugn dhe turma t shprndahej qetsisht. Burimet policore than se pr kt protest, pjesmarrsit nuk kishin paraqitur krkes pr dhnie leje nga Komisariati i Policis Kruj.
  Ndotja nuk te vret vetem me helme, por edhe me shkopa gome!

 13. #33
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Nga 4000 vete qe vdesin nga kanceri ne Shqiperi, tani shifra do te shkoje ne 8000 ne vit...
  Kancer iu bofshin ato leke me gjak qe i fiton mafia e mjedisit ne Shqiperi!

 14. #34
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Po kjo po ndodh, por ne kete rast pergjegjesia eshte e Bashkise Tirane qe jep leje ndertimi mbi siperfaqe te gjelbera. Ky rast eshte vertet skandaloz dhe duhej te ishte bere publik me kohe. Ja cilet jane pra, politikanet qe na udheheqin te majte, te djathte, te qendres, qender e majte e qender e djathte, lart-poshte e poshte lart, qellimi eshte nje: Vidh sa te mundesh sa ke pushtetin.
  Se e kujt eshte pergjegjesia kete nuk e dime pasi nuk jemi ne brendesi te allishverisheve qe bejne ATA, por mos ndoshta dhe publiku ka pergjegjesi se fundja parqet jane publike apo jo?

 15. #35
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1
  Minjt “bjn ligjin” n Mbrostar. Kryekomunari: Jan smur 70 pr qind e banorve
  “Minjt n zonn ton jan br m t mdhenj se macet”. Kryetari i Komuns Mbrostar n Rrethin e Fierit thot se situata sht alarmante n territorin q administron, pr shkak t ndotjes s jashtzakonshme nga ujrat e zeza. Pr t ilustruar ndotjen, q ka krijuar nj terren t prshtatshm pr minjt e gjirizeve, kryekomunari Vaip Baja tregon se nj mi ishte aq i madh sa kishte marr ndr dhmb nj buk njkilogramshe dhe e kishte uar n folen e tij. Kjo ngjarje, sipas tij, ka ndodhur pak dit m par n Mbrostar. Komuna e Mbrostarit n Rrethin e Fierit cilsohet si qendra e epidemive q shkaktohen nga uji dhe mjedisi i ndotur. Jo vetm Drejtoria e Shndetit Publik n Fier, por edhe kryetari i Komuns Mbrostar, Vaip Baja, kan pohuar pr gazetn se “mungesa e investimeve n sistemimin e kanalizimeve t ujrave t bardha e t zeza si dhe moskontrolli n ujin e pijshm e kan kthyer Komunn e Mbrostarit n qendr t epidemive”. T 12 muajt e nj viti, ujrat e bardha dhe t zeza n territorin e ksaj komune przihen dhe qndrojn t pa thara n prag t shtpive. Pr shkak t mungess s kanalizimeve, ndotja q shkakton przierja e tyre ka br q mbi 70 pr qind e popullsis s zons t jet e prekur nga hepatiti A. N Drejtorin e Shndetit Publik t Fierit, prgjegjsja e Inspektoratit t Higjiens deklaron se shkak i prhapjes s hepatitit A sht mjedisi i ndotur. N Drejtorin e Shndetit Publik thon se u sht br krkes e posame krerve vendor e qendror q t ndrhyhet n mjedisin e fshatrave t komuns. Nga ana tjetr, kryetari i Komuns Mbrostar thot se “territori i fshatrave t komuns sht nn nivelin e lumit q e prshkon at dhe prej dhjetra vitesh nuk jan hapur kanalizime t ujrave t zeza”. Baja shpjegon se “pothuaj t gjith banort e zons jan shtruar n spital ose kan marr mjekime n shtpi si shkak i epidemis q sht shfaqur her pas here”. Virusi preku n muajin maj pjesn m t madhe t nxnsve t nj shkolle n Mbrostar, e cila sht e rrethuar nga kolektor t mdhenj t ujrave t zeza. Zyrtarisht nga Komuna Mbrostar deklarohet se shkaktari i prhapjes s hepatitit A nuk po gjen zgjidhje, pasi qeveria nuk ka lshuar asnj fond pr projektin q sht paraqitur pr sistemimin e ujrave t bardha e t zeza. “Ne i jemi drejtuar qeveris, si dhe Kryeministrit Sali Berisha gjat takimeve t zhvilluara me t, por deri m sot asgj nuk sht dhn. Na sht premtuar q shum shpejt qeveria do t mundsoj nj fond t posam, por nuk sht ln nj afat pr kt fond”, thot kreu i komuns, i shqetsuar pr situatn e rnd. Msohet se fondi pr sistemimin e kanalizimeve t ujrave t bardha e t zeza sht parashikuar t jet 100 milion lek t vjetra dhe n rast t marrjes s saj, komuna do t ndrhyj menjher. Zgjidhje tjetr q jep kryetari i komuns sht lejimi i marrjes s nj kredie pran bankave q operojn n vend. Sipas tij msohet se pritet t dal nj urdhr nga Ministria e Financave q t mundsoj aplikimin pr kredi t nj njsie t pushtetit vendor.
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #36
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Minjt bjn ligjin n Mbrostar. Kryekomunari: Jan smur 70 pr qind e banorve
  Minjt n zonn ton jan br m t mdhenj se macet. Kryetari i Komuns Mbrostar n Rrethin e Fierit thot se situata sht alarmante n territorin q administron, pr shkak t ndotjes s jashtzakonshme nga ujrat e zeza. Pr t ilustruar ndotjen, q ka krijuar nj terren t prshtatshm pr minjt e gjirizeve, kryekomunari Vaip Baja tregon se nj mi ishte aq i madh sa kishte marr ndr dhmb nj buk njkilogramshe dhe e kishte uar n folen e tij. Kjo ngjarje, sipas tij, ka ndodhur pak dit m par n Mbrostar. Komuna e Mbrostarit n Rrethin e Fierit cilsohet si qendra e epidemive q shkaktohen nga uji dhe mjedisi i ndotur. Jo vetm Drejtoria e Shndetit Publik n Fier, por edhe kryetari i Komuns Mbrostar, Vaip Baja, kan pohuar pr gazetn se mungesa e investimeve n sistemimin e kanalizimeve t ujrave t bardha e t zeza si dhe moskontrolli n ujin e pijshm e kan kthyer Komunn e Mbrostarit n qendr t epidemive. T 12 muajt e nj viti, ujrat e bardha dhe t zeza n territorin e ksaj komune przihen dhe qndrojn t pa thara n prag t shtpive. Pr shkak t mungess s kanalizimeve, ndotja q shkakton przierja e tyre ka br q mbi 70 pr qind e popullsis s zons t jet e prekur nga hepatiti A. N Drejtorin e Shndetit Publik t Fierit, prgjegjsja e Inspektoratit t Higjiens deklaron se shkak i prhapjes s hepatitit A sht mjedisi i ndotur. N Drejtorin e Shndetit Publik thon se u sht br krkes e posame krerve vendor e qendror q t ndrhyhet n mjedisin e fshatrave t komuns. Nga ana tjetr, kryetari i Komuns Mbrostar thot se territori i fshatrave t komuns sht nn nivelin e lumit q e prshkon at dhe prej dhjetra vitesh nuk jan hapur kanalizime t ujrave t zeza. Baja shpjegon se pothuaj t gjith banort e zons jan shtruar n spital ose kan marr mjekime n shtpi si shkak i epidemis q sht shfaqur her pas here. Virusi preku n muajin maj pjesn m t madhe t nxnsve t nj shkolle n Mbrostar, e cila sht e rrethuar nga kolektor t mdhenj t ujrave t zeza. Zyrtarisht nga Komuna Mbrostar deklarohet se shkaktari i prhapjes s hepatitit A nuk po gjen zgjidhje, pasi qeveria nuk ka lshuar asnj fond pr projektin q sht paraqitur pr sistemimin e ujrave t bardha e t zeza. Ne i jemi drejtuar qeveris, si dhe Kryeministrit Sali Berisha gjat takimeve t zhvilluara me t, por deri m sot asgj nuk sht dhn. Na sht premtuar q shum shpejt qeveria do t mundsoj nj fond t posam, por nuk sht ln nj afat pr kt fond, thot kreu i komuns, i shqetsuar pr situatn e rnd. Msohet se fondi pr sistemimin e kanalizimeve t ujrave t bardha e t zeza sht parashikuar t jet 100 milion lek t vjetra dhe n rast t marrjes s saj, komuna do t ndrhyj menjher. Zgjidhje tjetr q jep kryetari i komuns sht lejimi i marrjes s nj kredie pran bankave q operojn n vend. Sipas tij msohet se pritet t dal nj urdhr nga Ministria e Financave q t mundsoj aplikimin pr kredi t nj njsie t pushtetit vendor.
  Per kete e kane fajin njerezit vete. pse qeveria do t'u beje cdo gje atyre? Po para 50 vjetesh, si kane jetuar ata? Te gjitha fshatrat kane pasur njerez edhe me pare dhe ujrat e zeza i derdhnin ne gropa ku behej biodegradimi dhe kthimi ne humus.
  Kaq shume para merrka hapja e nje grope per cdo shtepi?

 17. #37
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Xhuveli kontribuon ne ndotjen e Krujes, gomat e fabrikes se tij digjen ne furrat e gelqeres se qytetit
  Gazeta Sot

  Furra te shumta gelqereje, gurore si dhe fabrika e cimentos po e cojne Krujen drejt vdekjes. Qyteti qe mbart me vete nje pjese te mire te historise se vendit tone eshte mbuluar nga shtellungat e tymit te zi te furrave te gelqeres, si dhe te fabrikes se cimentos si dhe themelet po i tunden nga guroret. Asnjera nga keto firma nuk i permbahet kushteve baze por punojne pa kriter. Ankesat e banoreve kane qene te shumta por Ministria e Mjedisit eshte treguar e pafuqishme per ndalimin e kesaj kasaphane. Ato qe i vuajne pasojat jane qytetaret qe per cdo dite i drejtohen spitaleve per shkak te semundjeve te shumta qe ju ka shkaktuar ndotja masive e ajrit.

  Vendimet e Ministrise se Mjedisit sherbyen per asgje
  Disa kohe me pare, Ministri i Mjedisit, Lufter Xhuveli urdheroi prishjen e te gjitha gropave te gelqeres qe ishin ngritur ne Kruje. Ndaj dhe ne zbatim te urdhrit nr. 545, i dhene me date 23.08.2006 te Ministrit te Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave Z. Luftr Xhuveli, Per mbylljen e aktiviteteve te kundra ligjshme te prodhimit artizanal te gelqeres ne Kruje dhe Fushe-Kruje dhe transferimin e tyre ne zona te studiuara nga data 04.09.2006 deri ne daten 07.09.2006, u zhvillua aksioni i perbashket ndermjet strukturave te Ministrise se Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave, Policise Ndertimore dhe asaj te Shtetit per shkaterrimin e furrave te paligjshme te gelqeres. Gjate ketij aksioni ishte i pranishem edhe vete ministri.
  Por ky aksion zgjati vetem disa dite dhe prishi nje numer te vogel te ketyre gropave. Vendimi i ministrit u harrua ne nje kohe te shkurter. Vetem nje jave me pas, te gjithe pronaret e ketyre gropave e rinisen serish aktivitetin e tyre. Askush nuk u kujtua me te vinte dhe te inspektonte zonen. Tani gropat e gelqeres jane shtuar. Banoret e qytetit te Krujes shprehen se, ne kohen qe u dha urdhri nga Ministria e Mjedisit, madje erdhi edhe vete ministri Xhuveli se bashku me disa inspektore qe pane gjendjen e gropave te gelqeres kane qene me shume se 400 gropa qe ishin aktive. Per rreth nje muaj gropat u mbyllen dhe ne ndjenim qe nisem te mbusheshim me fryme. Kjo situate zgjati vetem per nje muaj dhe me pas gjithcka nisi me vrullshem se me pare. Urdhri i ministrit u hodh poshte sa hap e mbyll syte, inspektoret nuk u kthyen me kurre dhe Kruja rinisi te mbulohej nga shtellungat e tymit. E cfare mund te thone me teper vecse urdhri i ministrit beri nje vrime ne uje?! Kjo pasi edhe aktualisht ky aktivitet i paligjshem vazhdon te jete prezent ne kete zone.

  Ndotja, banoret vuajne nga semundje te ndryshme
  Cdo vit e me teper nivelet e ndotjes rriten ne shifra alarmante dhe banoret paraqesin probleme te medha shendetesore. Sipas specialisteve te mjedisit, keto gropa gelqereje permbajne elementin CaCo3, qe gjate therrmimit te gjendjes se tij te ngurte leshon ne ajer pluhur qe permban dioksid karboni (Co2). Edhe ne furrat e pjekjes krijohet e njejta situate. Kjo gjendje demton rende biodiversitetin e zones, habitatet, ul cilesine e ajrit, rrit sasine tymrave dhe grimcave ne ajer dhe mbi te gjitha shendetin e banoreve. I gjithe ky reaksion zinxhir shkakton te banoret e kesaj zone probleme serioze me frymemarrjen. Nga simptomat vuajne edhe banoret e fshatrave perreth, si ne Halil, Zalle etj. Problemi me i madh i ndotjes vjen ngaqe gelqerja nuk digjet me dru, por me goma dhe me lende te tjera plastike, si dhe berthamat e ullinjve.
  Keto lende sigurohen nga qytete te ndryshme te Shqiperise. Gomat vijne nga fabrika e Fierit, berthamat e ullinjve vijne nga disa fabrika vaji ulliri qe punojne ne Kruje dhe nga rrethe te tjera te vendit. Nje tjeter lende qe perdoret shume eshte ajo e mbetjeve te kepuceve, qe sigurohen nga fabrikat italiane te prodhimit te kepuceve qe jane ne vendin tone. Ambientalisti Bajram Cana, lidhur me ndotjen ne kete qytet shprehet: Te gjitha keto lende djegese clirojne ne atmosfere gazra helmues te demshem per shendetin. Sipas statistikave mjekesore qe posedojme ne, 26.1 per qind e popullsise qe jeton ne kete zone ka probleme te funksionimit te sistemit aspirator dhe kardiovaskular.
  Nderkohe qe nuk mund te flas me saktesi per nivelet e ndotjes ne kete qytet pasi prej shume vitesh nuk jane bere matje te grimcave te demshme qe qarkullojne ne ajer. Ajo qe mund te them me saktesi eshte fakti se djegia e furrave te gelqeres eshte nje nga faktoret kryesore qe po i merr frymen ketij qyteti. Banoret jane perballe nje rreziku serioz per shendetin e tyre nga tymrat qe leshojne djegiet e gomave, mbetjeve plastike si dhe te berthamave te ullinjve.

 18. #38
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Plehrat dhe ujrat e zeza po shkatrrojn turizmin n Shqipri dhe po dmtojn investimet
  Nga Adam Tanner
  Marr nga Gazeta TemA
  Nga Adam Tanner, Reuters

  Sarand - Duke e izoluar Shqiprin nga bota e jashtme, lidert e saj komunist arritn t ruajn brigjet e virgjra t Mesdheut nga zhvillimet e pakontrolluara.

  Tani, mbeturinat dhe plehrat e konsumatorve dhe ndrtimeve t shumta pas rnies s komunizmit, rrezikojn kt bukuri perfekte q mund t furnizoj n t ardhmen rritjen ekonomike prmes turizmit.

  Kandidatt kryesor n zgjedhjet kombtare t 28 qershorit, kryeministri, Sali Berisha, dhe rivali i tij, lideri socialist, Edi Rama, thon se do ta luftojn kt problem, nse do t fitojn zgjedhjet.

  Shqipria ishte vendi m i varfr n Evrop dhe vendi m i izoluar nn regjimin komunist dhe njerzit konsumonin shum pak.

  Hapja e vendit me botn e jashtme n vitin 1990 solli dhe m shum mallra t paketuara q solln gjithashtu dhe male plehrash n t gjith vendin.

  Ky sht me t vrtet nj realitet shqetsues. sht nj realitet i ri i nj shoqrie t konsumit, - thot Edi Rama, lideri socialist dhe kryetari i Bashkis s Tirans, q shpreson t bhet kryeministri i ardhshm.

  sht nj prioritet absolut q t pastrojm vendin nga mbeturinat, veanrisht n zonat me turizm, ku situata ka dal jasht kontrollit.

  Nj udhtar n Shqipri prballet prher me grumbuj plehrash n krah t rrugs e shpesh t hedhura n sasi t mdha npr lumenj e n brigje t tjera.

  N raste t tjera, shishet plastike grumbullohen n lumenj apo n brigje, edhe pse shum plazhe e male mbeten t izoluara dhe t paprekura.

  Turizmi e ka ndihmuar Shqiprin q t shijoj nj rritje t qndrueshme ekonomike prej m shum se pes prqindsh n vitet e shkuara, por, ndrsa kriza globale financiare po kafshon, zyrtart ndrkombtar parashohin se Produkti i Brendshm Bruto do t ket nj rnie n vitin 2009.

  Vende t tjera n Ballkan kan gjithashtu probleme me plehrat dhe mbeturinat, por kontrasti mes bukuris madhshtore t maleve dhe deteve me plehrat e mbeturinave sht veanrisht shqetsues n Shqipri.

  I pyetur se si do e prshkruante situatn e plehrave n vendin e tij, kryeministri Berisha, politikani dominues i vendit q pas rnies s komunizmit n vitin 1991, prgjigjet: Keq.

  Ne duhet t prgatisim sa m shpejt nj strategji t re. Prfundimisht nj Shqipri e pastr do t jet prioriteti kryesor, - tha ai n nj intervist javn e kaluar.

  Ne po ndrtojm landfille n do qark t vendit dhe nuk jam akoma i bindur, nse kjo sht zgjidhja prfundimtare.

  Disa zyrtar thon se ka progres gjat kohve t fundit, prfshi ktu dhe grupe t rinjsh q pastrojn brigjet n fundjav me ndihmn e ndrkombtarve pr t ulur prhapjen e plehrave.

  T tjer thon se madje dhe n shtetet e zhvilluara si Shtetet e Bashkuara, dikur kishte mjaft debat dhe prplasje deri n fushata publike pr kt shtje.  Problemet mjedisore  Nse plehrat jan nj problem i padiskutueshm, shtja e ujrave t zeza shpesh nuk ohet ndrmend e shum preferojn t mos diskutojn realitetin e fatit t vrtet t ktij problemi.

  Ambientalistt thon se ujrat e zeza t Tirans shkojn n lumenj, por i pyetur dy her n mnyr direkte pr kt shtje, Rama refuzoi t prgjigjej n mnyr direkte duke thn se ai kishte nevoj t punonte m t tjera komunitete pr t hartuar nj plan rajonal.

  Edmond Komino, kryetar i Bashkis s vogl jugore t Prmetit, q sht e rrethuar nga malet dhe ka nj lum q i kalon prmes, u trhoq, kur u pyet pr kt shtje.

  Ti m pyet sikur un jetoj n nj shtet t Ameriks, - thot ai. Nj qytet nuk mund t ndrtohet pr dy vite. Ky vend daton q n shekullin e 12 dhe duhet shum pun ktu.

  Ai thot se ujrat e zeza derdhen n lumin e qytetit. Ndrsa hotelet po mbijn si krpudha prgjat brigjeve t Shqipris, shum pak kan menduar pr t krijuar vende t posame pr ujrat e zeza dhe ekspertt thon se ato prfundojn n detin Adriatik dhe Jon.

  Kto zhvillime nuk jan kontrolluar gjat ktyre viteve dhe problemi sht br kritik, - thot Xhemal Mato, nj aktivist mjedisor dhe drejtor i Eko Lvizja. Ata jan miop, shohin thjesht q t investojn n hotele.

  Nj banor i qytetit bregdetar jugor t Sarands thot se vendi i tij sht shkatrruar dhe ai nuk do t notoj m aty pr shkak t ujrave t zeza.

  Ata nuk investojn pr ujrat e zeza, pr shkak se mendojn se kjo sht nj detyr e bashkis. Kjo iu sht kthyer n bumerang atyre, - thot ai.

  Berisha thot se situata do t ndryshoj, n rast se ai do t fitoj nj mandat t dyt.

  Brenda dy viteve, asnj pik nga ujrat e zeza nuk do t shkoj n detet tona, - i tha ai Reuters n anglisht.

  Punime po bhen gjithandej, n Durrs, n Vlor, n Sarand, projektet kan nisur. Ne kemi nevoj t mbrojm fillimisht liqenet e detet. M von do fillojm me lumenjt.

  Reuters hap debatin  Kur n televizionet e gazetat shqiptare debatet zgjedhore jan krejt shterp, nj lajm i mir vjen nga agjencia Reuters. Gazetari i saj, Adam Tanner, ka mbrritur n Shqipri pr t br nj sr artikujsh n prag zgjedhjesh. Me kt rast ai ka ndrtuar disa nga debatet m t rndsishme pr kto zgjedhje.

  Tanner ka intervistuar vemas kryetarin e PS, Edi Rama, dhe kryeministrin, Sali Berisha, dhe po i prball n shkrime t veanta.

  Fillimisht ai shkroi n lidhje me qndrimin e dy kandidatve kryesor pr mbshtetjen e Fondit Monetar Ndrkombtar, m pas pr rritjen ekonomike n vend, ndrsa n kt shkrim ai hap diskutimin n lidhje me nj shtje shum t ndjeshme pr vendin, si turizmi.

  Tanner prek problemin e plehrave, pr t cilin shum pak sht diskutuar n nivel kombtar, e sidomos nga dy emrat kryesore t gars, Rama dhe Berisha.

  Sipas gazetarit t Reuters, shtja e plehrave dhe ujrave t zeza mund t jet nj bomb me sahat pr turizmin n vend. Por, edhe pse sht problem shum i mpreht, pr kandidatt ai sht thjesht nj premtim. Mjafton t shikohet si prgjigjet Berisha pr kt problem, kur thot se pastrimi i plehrave do t jet prioriteti kryesor i tij.

  E rndsishme sht q tani pr tani Reuters po na zbulon probleme q nuk i kemi par t rrahura m par, edhe pse premtimet mund t jen thjesht shashka elektorale.

 19. #39
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671

  Ndotja e ajrit ne Shqiperi, note kaluese ne vend, ngelese ne BE

  Gazeta Sot

  Grimcat e rrezikshme te ajrit vazhdojne te jene problematike ne vendin tone. Megjithese pas monitorimeve qe u kryen ne qytetet me te medha te Shqiperise, thuhet se ka nje tendence ulje, serish krahasimet behen me nivelet e vendit tone e jo me ato normalet. Vlerat duhen llogaritur ne baze te te dhenave qe kane te gjithe vendet evropiane, nderkohe qe ne vendin tone ato llogariten ne rang kombetar e jo nderkombetar. Qyteti me i ndotur vazhdon te rezultoje Tirana, ku pikat me kulmore jane kryqezimet e medha, dhe listen e kryeson pika e 21 Dhjetorit. Nje nder grimcat me te rrezikshme qe eshte NO2 vazhdon te jete i pranishem ne masa te ekzagjeruara ne kryeqytet.
  Rritje e NO2 te Kryqezimi i "21 Dhjetorit"
  Ajri urban rezulton i paster per 4 tregues SO2, NO2, O3 dhe Pb, te cilet rezultojne brenda normave te lejuara te Standardit Shqiptar ne te gjitha stacionet dhe qytetet e monitoruara, thane te merkuren burime nga Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave. Sipas MMPA-se, monitorimi i cilesise se ajrit urban eshte kryer per 6 indikatoret me kryesore, PM10, LNP, NO2, SO2, O3, Pb dhe ne 1 stacion PM2.5, ne 5 qytete Tirane, Elbasan, Durres, Fier, Shkoder, ne 9 stacione te perzgjedhura ne zonat urbane me te renduara. Bazuar ne te dhenat e monitorimit, verehet nje tendence ne rritje e permbajtjes se NO2 ne stacionin e monitorimit Kryqezimi i "21 Dhjetorit" (Tirana 1), pasi vlerat e regjistruara tejkalojne normat e BE, por jane brenda normave shqiptare. Kjo rritje, sipas te njejtave burime, shpreh ndikimin vendimtar te shkarkimeve te automjeteve ne rritjen e permbajtjes se NO2 ne ajer, pasi dhe stacioni eshte zgjedhur i tille qe te jete ne kryqezim rrugesh me trafik te renduar.
  Gjate vitit te kaluar, permbajtja e pluhurave ne ajrin urban PM10 (grimca nen 10 mikron) dhe LNP, (lende e ngurte pezull) paraqet permiresim te dukshem ne krahasim me vitin 2007, pasi ne 4 stacione (nga 2 ne 2007) permbajtja e PM10 rezulton brenda normave te standardit shqiptar dhe 2 prej tyre plotesojne normen e BE. Ne Tirane, ne stacionin "21 Dhjetori", megjithese tejkalohet norma, ka permiresim te ndjeshem, pasi permbajtja e PM10 dhe LNP eshte ulur 3 here ne krahasim me vitin 2007, theksojne burimet nga MMPAU.
  LNP, grimca qe po mbyt Elbasanin
  Bazuar ne te dhenat e monitorimit, ne Elbasan ka gjithashtu permiresim progresiv te cilesise se ajrit urban, pasi ne stacionin ne qender te qytetit vlera e PM10 ne 2008 rezulton brenda normes shqiptare, kurse LNP tejkalon shume pak normen. Ne 3 stacionet e tjere (ne qytetet Shkoder, Fier dhe Vlore) permbajtja e PM10 dhe LNP eshte pothuajse ne te njejtat nivele, si gjate vitit 2007. Monitorimi i ndotjes atmosferike nepermjet analizes elementare te aerosoleve, konfirmon se permbajtja e metaleve toksike ne ajrin urban ne qender te Tiranes rezulton ne vlera mjaft me te uleta se normat e lejuara. Ndersa, sipas te dhenave, elementet e lidhur me pluhurin tokesor, si K,Ca, Ti dhe Fe jane ne perqendrime me te larta.
  Ne drejtim te uljes se konsumit te substancave ozon-holluese (LOH) dhe respektimin e kuotave te caktuara nga Protokolli i Montrealit, vendi yne ka bere nje progres mjaft pozitiv, duke marre edhe pergezime zyrtare, pasi sasia e LOH te konsumuara eshte ulur nga viti ne vit (nga 4.4 ton ne vitin 2007, ne 2.2 ton ne vitin 2008). Progres i rendesishem eshte bere ne metodologjine e matjeve te indikatoreve te cilesise se ajrit. Vendosja e pajisjeve automatike dixhitale ne 4 stacione (2 ne Tirane dhe 2 ne Elbasan) ka sjelle rritje te frekuences se matjeve, cilesine dhe besueshmerine e te dhenave.

 20. #40
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Durres, tri plazhet me te ndotura
  Oerd Ulqini, gazeta Panorama

  Mungesa e nje masterplani per zhvillimin e plazhit te Durresit ka mundesuar qe jashte te gjitha normave te krijoje nje superdendesi ndertimesh. Alarmi i pare qe lind nga ky fenomen eshte derdhja e paperpunuar e ujerave te zeza, te nje popullsie prej gjysme milioni banoresh ne det. Ne mungese te depuratoreve zgjidhjet jane dy: hapja e gropave septike ose derdhje e drejtperdrejte e mbetjeve fekale ne plazhe. Por qe te dyja keto metoda e ndotin njelloj reren dhe detin. Kjo gjendje, e cila lokalizohet me se shumti nga qyteti i Durresit e deri tek Shkembi i Kavajes, pjese e komunes Rrashbull, ka demtuar rende cilesine e turizmit si dhe ka komplikuar situaten bakteriale ne plazh. Permes nje raporti per sezonin vere 2009, Drejtoria e Shendetit Paresor i ka komunikuar prefektures Durres-Kruje shqetesimin e madh. Ceshtja e ndotjes bakteriale te ujit te detit mbetet nje problem i trasheguar, i cili akoma nuk gjen zgjidhje. Drejtoria e shendetit paresor ne Durres ka evidentuar edhe per kete vit zonat e nxehta mjedisore pergjate plazhit te Durresit. Ato quhen te tilla pasi fale ujerave te zeza qe derdhen ne det krijojne ndotje bakteriale ne shkalle te larte. Ne plazhin e Currilave, Shkembin e Kavajes dhe ne sektorin Teuta te Durresit ngarkesa mikrobiale e ujit te detit eshte gati 10 here mbi normat e lejuara nga Organizata Boterore e Shendetesise. Shkak per kete situate jane ndertimet e shumta dhe mosfunksionimi i sistemit te ujerave te bardha e te zeza. Edhe nje vit me pare kjo drejtori i beri apel Bashkise te marre masa konkrete per te minimizuar ndotjen e detit me ujerat e zeza. E vetmja arme qe u mbetet ne dispozicion mjekeve higjieniste eshte dezinfektimi. Por edhe ajo ka kapacitet te kufizuar. Nese per reren e detit kjo metode eshte e efektshme per ujin, dezinfektimi i mbetet ne dore jodit dhe kripes qe ka deti. Por rezistenca e disa baktereve ndaj ketyre vepruesve natyrore, zgjat me dite, duke perbere rrezik per plazhistet, sidomos per ato me te vegjlit. Mungesa totale e banjave publike ne plazh, e shoqeruar edhe me papergjegjshmerine qytetare nuk ka bere gje tjeter vecse e ka renduar akoma me tej gjendjen. Ne zonat e Shkembit te Kavajes, Currilave dhe Hidrovorit, eshte vene re nje prezence mikrobike e streptokokeve dhe e stafilokokeve, te cilet jane shkaktare te infeksioneve te rrezikshme per jeten. Rrethi i Durresit me 3 gjire detare dhe me nje vije bregdetare me gjatesi 61.8 kilometra eshte i perfshire ne zonen prioritare per zhvillimin e turizmit me interes te vecante kombetar. Eshte nje zone e lakmueshme per turizmin e diellit dhe te reres ku edhe gjenden mbi 45% te kapaciteteve akomoduese turistike te Shqiperise.

Faqja 2 prej 21 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •