Close
Faqja 20 prej 21 FillimFillim ... 1018192021 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 400 prej 410
 1. #381
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Mendoj se eshte nje veprim pozitiv....mendoj se s`ka nevoje te behemi "kosh plehrash", pavaresisht nga perfitimet momentale qe mund te kemi, behet fjale per shendetin tone dhe femijeve tane...
  por vetem nje here ka te drejte ta ktheje ligjin Presidenti, sepse fjalen perfundimtare e thote Kuvendi, i cili mund edhe te mos i marre ne konsiderate Kryetarit te Shtetit.
  Kam frike se fjala "Shqiperia kosh plehrash" se shpejti do te jete nje realitet.
  se mos vetem keto..po fabrikat e cimentos qe po semurin banoret zones, po guroret etj...., ...
  E cuditshme eshte,..duan me domosdo te sjellin "plehra" tek ne dhe kjo ka filluar qe ne vitin 2003, por me kembenguljen e shoqerise civile, nuk u vu ne jete...
  Eshte e kote te na mbushin mendjen se "importi i plehrave nuk ka rrezik"...kete nuk e ha njeri ne Shqiperi, ku per ca usd shesin nenen e tyre...
  Theksoj se risqet e zhvillimit dhe pasurimit te vendit nuk mund te kalojne nga prishja e shendetit tone dhe mjedisit tone.
  Ky ishte veprimi me i guximshem i ketyre diteve ne Shqiperi. Por kam frike se me force do ta kalojne kete ligj, ose do te presin sa te heqin Topin ose rrezik e zhdukin Topin fare vetem qe ta kalojne kete ligj pasi ketu eshte futur mafia!

 2. #382
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Vertet tronditse,me shume te trondit fakti se keto "njerz" nuk di ku do te ndalen ne munges te vetedijes dhe kultures qytetare, ne shkatrrimin e ambijentit ,helmimin dhe ndotjen e natyres!!Fakti se si eshte katandisur ambijenti ne Shqipri te ngjall nje irtim
  perbuzje dhe neveri per te gjithe ata maskarenj, qofshin ata pushtetare politikan apo individ,qe nuk lene vend pa shkatrruar,park si ishte ai i lures, pyje ,male,rrafshe, rrafshnalta,lumenj,liqej proje procka vetem e vetem duke pare interesin pesonal dhe klanor ne dem te ambijentit dhe gjithe Shqiprise!!Keta kriminel ordiner dhe armiq te Shqiprise dhe ambijentit Shqiptare,as qe e ajne koken fare qe brazave pas, po i lejne nje katastrofe natyrore me nje kosto te pa riparushme per eko-sistemin dhe Natyren Shqiptare dhe qe bejne gjithnje e me te veshtire nje jete me cilsore te brezave dhe zhvillimin e nje turizmi me cilsor ne nje vend pa ambijent natyrore.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga bindi : 14-10-2011 m 13:06
  Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

 3. #383
  Dje Top Channel n emisionin "Shqipria tjetr" dha pamje mbi gjmn mjedisore q po ndodh nga grryerja e detit gjat gjith vijs bregdetare t Adriatikut pr shkak t shfrytzimit barbar t lumenjve. Pr m tepr lexoni m posht.

  Shqiperia q po zvoglohet

  http://www.top-channel.tv/video.php?id=2595

  Vandalizmi ndaj natyrs n t gjith territorin e Shqipris u risoll edhe nj her tjetr n qendr t vmendjes s emisionit t Pasdites, n Top Channel .

  Struktura jo funksionale apo t korruptuara shtetrore qndrore e lokale q rrin e veshtrojn, teksa Shqipria, trhiqet, shqyhet e shkallmohet sikur t jet nj rrob e pavler. E teksa kjo tragjikomedi po luan aktet e saj pambarim, vendi po perballet si pasoje me nje dukuri katastrofike, perpirjen me shpejtesi nga deti.

  Shfrytezimi i tejskajshem i lumenjeve per te marre inertet ka keputur zinxhirin natyror qe ruante ekulibrin midis tyre dhe detit. Te zhvatur e shkaterruar pa asnje kriter, lumenjte te ndare dhjetra copash , mes gropezash uji, e perrenjsh te pafuqishem e kane te pamundur sot e 20 vjet te shkarkojne materiale te gurta ne bregdet. Rrjedhimisht, deti ka nisur ofensiven e tij, duke pushtuar e mbuluar pa asnje pengese token.

  Ky eshte sot bregdeti i Semanit ne Fier, ose me mire kjo eshte ka ka mbetur nga plazhi i ngritur diku ne fund vitet 1960. Nj kull q ka sherbyer per depozite uji ka qene jo me pak se 300-350 metra nga deti, ndersa sot eshte plotesisht brenda tij.

  Pakkush do ta besoje, por rreth 100 metra pertej kulles dikur ngriheshin edhe kabinat e kohes ku pushuesit kalonin pushimet. Pak me tej, nje bunker i gjate rreth 650 metra prej te cilit sot nuk ka asnje shenje. Ketu kalonte edhe nje rruge automobilistike e cila sic shihet eshte shembur dhe zhdukur plotesisht nga deti. Gjithcka e ndodhur pas viteve 1990.

  ”Semani, ngaq nuk furnizohet n at sasi t madhe rr q kishte prpara, po trhiqet gjithmon e m shum n tok. Nqs ather ishte 7 metra spostrim drejt detit n vit, tashm kjo sht hapsira q deti i merr toks. Pr 2-3 vjet, n det do t prfundojn edhe pemt, ndrsa s’dua t llogaris ’mund t ndodh pr 10-20 vjet me kto ritme”, thot profesori Spiro Boi.

  E kote te kerkosh edhe lokalin qe ka qene i ngritur ne kete zone qe para viteve 80 sepse sipas matjeve te avancimit te ujit ai sot duhet te jete diku rreth 200 metra brenda ne det.

  Sic sqarohet imtesisht nga studimi i Profesor Boit, gjithka ketu eshte shkaktuar nga dy faktore kryesore. E para, marrja e reres qe ka nisur diku ne vitet 1992, dhe e dyta e me kryesorja nderhyrja pa kriter ne shtratin e lumit te Semanit. Situata pritet te perkeqesohet me disafish ne momentin kur do te nise funksionimin HEC i Kalivait, i cili do te frenoje edhe prurjet e gurta te lumit Vjose, duke e zbuluar edhe me shume kete zone perballe presionit te detit qe sot avancon me te pakten 7 metra ne vit. Vetem gjate 10 viteve te fundit, Semani ka humbur rreth 200 hektare plazh, pyll dhe toke.

  Nga Semani ne Golem te Durresit, ku uji avancon me t paktn 2 metra n vit. E njjt sht situata edhe ne Plazhin e Vjeter apo ate te njohur si zona e Ilirise. Pjesa me e dukshme eshte pikerisht ajo ne brendesi te zones se bllokut, aty ku kane qendruar e qendrojne qeveritaret. Shtyllat e ndriimit, dikur me shume se 100 metra nga deti sot per pak do te jene brenda tij.

  Grykederdhja e Erzenit prane fshatit Rrushkull te Durresit eshte ndoshta nje nga zonat me te prekura nga erozioni. Masakra qe po vazhdon edhe sot mbi shtratin e ketij lumi vetem pak kilometra nga Tirana, prane Ures se Peshkatarit dhe pergjate gjithe shtratit, ka prodhuar si rezultat ne bregdet, hektare te tere toke nen uje.

  Bunkere e godina te ndryshme jane perpire e mbuluar plotesisht nga deti, disave u duken vetem kryet. Nga krahu tjeter thellesia e arjes se tokes jep nje panorame te frikshme te avancimit te detit qe tashme sic pohon edhe profesor Boci do t’i drejtohet edhe Gjirit te Lalzit, zones me te lakmuar per ndertime turistike.

  E gjith kjo zon sht nn vullnetin e detit, pasi nuk ka m asnj prurje rre q ta shtyj at m tej. Pr momentin situata duket e stabilizuar, por nuk do t vazhdoj gjithmon kshtu , shprehet Boci.

  Dika me tej, edhe ne Qerret deti vazhdon te gllaberoje token, ketu per shkak te demtimeve te shtratit te lumit Shkumbin. Perfundimi i 20 viteve marrje inertesh eshte dhjetra hektare toke e zhytura, e bunkere te cilet eshte e pamundur sot t’i dallosh, dikur perbenin kordinim e mbrojtes te vijes bregdetare dhe ishin dhjetra metra larg vijes se ujit.

  Ky lokal dikur ka patur sic pohojne edhe vete peshkataret, nje distance jo me te vogel se 400 metra nga deti, ndryshe nga sot kur te pakten 350 metra kane humbur nen uje. Leme pas Durresin per te udhetuar drejt Patokut. Gjate rruges kemi kohe per t’u perballur me fadromat e rradhes qe vazhdojne te punojne me intensitet te larte ne shtratin e lumit Mat.

  Ky i fundit, se bashku me Ishmin eshte ndikuesi i drejteperdrejte ne ndryshimet qe ka pesuar laguna e Patokut. Mjaftojne vetem pak minuta per te hasur ne provat qe tregojne gjithepushtetin e ujit ne kete zone. Shtyllat e tensionit te larte nje pjese flluskojne, ura eshte demtuar, teksa kabinat dikur 400 metra nga uji tashme jane vetem nje hap prej tij.

  Asgje nuk ndryshon ne Velipoje, ketu brezi i gjate i reres e ben me te veshtire dallimin, por pjerresia e saj tregon tendencen e forte te detit per te avancuar drejt tokes. Gjithka e shkaktuar prej shkaterrimit te grykderdhjes se Bunes

  Para viteve 1990, raporti mes tokes se fituar dhe asaj te humbur nga deti ka qene 2,4 me 1, pra fitohej 2,4 metra dhe humbej vetem 1 i tille. Sot ky raport eshte barazuar dhe po tejkalohet ne krahun tjeter. Cka do te thote se Shqiperia cdo dite po tkurret nen mbreterimin e detit, i cili prej mese 20 vitesh po ndryshon kufijte tokesor te vendit tone.

  Mjedisi eshte nje gjallese qe leviz pandalur. Fushat, qe sot perbejne ultesiren bregdetare, jane shtrire drejt detit si pasoje e inerteve qe kane depozituar lumejte. Toka dhe deti kane qene dhe jane ne lufte te perhershme, por lumenjte kane qene ne anen e tokes. Nje ekuiliber te cilin natyra e vendos vete, jashte vullnetit te njeriut.

  Por, sot ky ekuiliber eshte prishur. Lumejte nuk shkarkojne me inerte ne det, dhe deti eshte ne sulm. Por, ndryshe nga formimi qe kerkon mijera vite, shkaterrimi kerkon vetem pak dekada. Natyra eshte duke u hakmarre tashme mbi token tone dhe hakmarrja e natyres eshte katastrofike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga baaroar : 18-10-2011 m 04:38

 4. #384
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Ky ishte veprimi me i guximshem i ketyre diteve ne Shqiperi. Por kam frike se me force do ta kalojne kete ligj, ose do te presin sa te heqin Topin ose rrezik e zhdukin Topin fare vetem qe ta kalojne kete ligj pasi ketu eshte futur mafia!
  Ne kete rast Presidenti i ka dale se keqes perpara. Edhe projektligji ka dale ne kushtet e pafuqise se shtetit per te marre persiper vete riciklimin e mbetjeve brenda vendit..dhe detyrohet te drejtohet jashte, ku merr parasysh edhe riskun...
  se lind pyetja, mos valle ata qe sjellin mbetje nuk kane mundesi t`a bejne riciklimin ne vendet e tyre..pse pra duan t`i nxjerrin "mbetjet" nga territori i vendeve te tyre??? A nuk te fut kjo ne dyshim se dicka "helmuese" duan ta nxjerrin jashte, duke helmuar te tjeret??
  I takon shtetit te jete vigjilent.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #385
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  288
  Nuk do me vinte keq sikur 30% e popullit shqiptar te vdiste nga kanceri, 30% nga fatkeqesite natyrore dhe 30% nga dora e vete shkaterruese. Vetem 10% meriton te jetoje.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 6. #386
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Ditari i nj gazetareje televizive
  2011-10-31
  Klodiana Kapo
  Gazeta Shqip

  E hn, 24.10.2011
  Ligjet, un edhe mund t’i shkel!?

  Lumi Erzen na jep nj pasqyrim t qart t fytyrs s qeveris son, e cila vendos t mbroj apo t shkatrroj nj pron publike, edhe me vendime qeverie. Edhe pse n vitin 2006, kreu i qeveris dhe dhjetra funksionar t lart ngritn zrin dhe vendosn unanimisht listn e lumenjve q nuk duhet t preken, sot po ndodh krejtsisht e kundrta. Shfrytzuesit nuk jan ilegal, por jan krert e lart t qeveris son.
  Prej muajsh lumi Erzen po shfrytzohet me nj krkes-leje t Ministris s Transporteve, e cila krkon t shfrytzoj shtratin e lumit Erzen pr t mbushur shtresn kryesore t lotit t Unazs s Madhe. Edhe pse e pafirmosur, kjo krkes pr leje sht funksionale, pasi Inspektorati Ndrtimor Urbanistik Kombtar nuk ndrmerr asnj hap pr ndalimin e firmave t inerteve. Vendimi i qeveris pr ndrtimin e Unazs s Madhe t kryeqytetit, i cili krkon nj kurban t madh, si sht lumi Erzen, nuk mund t kundrshtohet. Edhe pse ligjrisht sht nj veprim i jashtligjshm. Asnj nga institucionet shtetrore, t ngritura pr t zbatuar ligjet e shtetit shqiptar dhe interesat publike, nuk reagon. Kto struktura q prbhen nga individ nuk mund t prballen nga njerzit e mdhenj t vendit, fjala dhe dshira e t cilve sht m e fort se ligji dhe shteti. N thelb ata po tregojn do dit se ligjet duhet t’i prshtaten atyre, ka do t thot q edhe zbatimi i tyre varet nse i shkon ose jo pr shtat.

  E mart, 25.10.2011
  Ngr n institucionet e shtetit

  Trupi i lumit Erzen po grmohet edhe nga dhjetra firma inerte, t cilat pasi paguajn nj fatur financiare do muaj, jan t lira t punojn. Pa asnj leje, pa asnj kriter ato punojn t qeta, duke shprfillur doknd q ankohet se po i shembet shtpia, po i prish tokn e buks apo po shkatrron gjith sistemin e ujitjes s zons s tij. Kush jan ata q ankohen? Jan ca njerz q s’mund t’i ndalojn, pasi strukturat, ato t fortat, ato t shtetit, jan miqt e tyre, q ata i shprblejn do muaj. N ‘Top Channel’ u denoncua nj nga kto firma inerte. Reagimi erdhi vetm nga Inspektorati i Mjedisit, q tha se e ka gjobitur disa her, por sht detyr e Inspektoratit t Ndrtimit, mbledhja e gjobave dhe sekuestrimi apo penalizmi i ktij subjekti. Mungesa e koordinimit dhe e zbatimit t ligjit tregon qart se n Shqipri punohet dhe veprohet me disa standarde.

  E diel, 30.10.2011
  Shqipria n gjendje katastrofike, 75 % e grave me kancer gjiri

  Kanceri i gjirit vret m pak nse zbulohet m shpejt. Kjo sht motoja e Shoqats Kristiane t Grave Shqiptare (‘YWCA of Albania’), pr t tretin vit radhazi, e cila ka organizuar aktivitete t ndryshme q ndihmojn jo vetm n informimin dhe sensibilizimin e popullsis me kancerin e gjirit, por edhe n diagnostikimin e saj. Ditn e diel, me kt aktivitet t shoqris civile t mbshtetur edhe nga ambasada amerikane dhe nga partner privat, u ofruan mamografi falas. Kanceri i gjirit sht kanceri m i shpesht tek femrat n Shqipri. T dhnat zyrtare tregojn se sht nj ndr 3 kancert me t shpesht n t gjith popullatn. Por ajo ka na bn t’i biem fort kambanave t alarmit sht fakti se mbi 75% e kancerve t gjirit kapen n fazn e fundit. Mjekt saktsojn se n fazn e katrt, mundsit pr trajtimin e pacientve jan m t vogla. Smundja avancon dhe efektet e medikamenteve apo t kimioterapis nuk jan rezultative. Numri i vdekjeve nga kjo smundje po shnon nj rritje t madhe. Dhe kanceri po prek moshat e reja, edhe pse pacientt nuk shkojn pr t’u vizituar dhe mjekt nuk arrijn ta kapin smundjen n koh. N moshat e reja, kanceri i gjirit ka prirje t prhapet shpejt. Mjekt e Shndetit Publik krkojn q n t gjitha qendrat shndetsore t kryhet vet ekzaminimi i gjirit me dor, nj form q ndihmon n kapjen sa m t shpejt t ksaj smundjeje. ‘YWCA’-ja krkon q fushata t tilla t zhvillohen sa m shum dhe shteti t hartoj dhe t zbatoj sa m shpejt strategjin pr kancerin e gjirit, pasi numri i t prekurve po rritet nga viti n vit.

 7. #387
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Lumi Erzen ka vite qe eshte duke u shkaterruar, por sic duket kohet e fundit ky shkaterrim ka fituar te drejten e qytetarise. Paraliza dhe pafuqia e shtetit duket hapur, sepse sundimtaret e vertete te Shqiperise jane firmat e fuqishme, bashkimet e tyre, interesat ekonomike,...paraja pra,...para se ciles nuk ndalet njeri....,
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #388
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,396
  Postimet n Bllog
  1
  Ekspertt: Tirana sht e mbuluar nga nj re toksike

  TIRAN- Ajri q thithin do dit banort e Tirans sht disa her m i ndotur se normat e lejuara. “Gazeta Shqiptare” n numrin e sotm i referohet ekspertve t fushs, t cilt theksojn se ndr ndotsit kryesor n kryeqytet jan makinat.

  Dhimitraq Trajani, profesor i Inxhinieris Mekanike thot se institucionet prgjegjse jo vetm nuk kan marr masa pr shprbrjen e res toksike q mbulon kryeqytetin, por ajo madje sa vjen e dendsohet duke paralajmruar prej kohsh nj stuhi t fort. Sipas Trajanit, fajtort kryesor pr kt situat jan amortizimi i madh i automjeteve.

  N nj shkrim t gjat analizues ai sqaron se pavarsisht viteve t gjata, institucionet prkatse nuk kan arritur t japin t dhna specifike se sa pr qind e ndotjes i dedikohet pluhurit pr shkak t ndrtimeve, sa pr qind amortizimit t automjeteve dhe sa pr qind cilsis s karburanteve. Ai propozon q t ndryshojn tekstet me t cilat msojn studentt, ndrkoh q studentt e Politeknikut dhe t Mjeksis t bjn matjet specifike n terren.

  (m.a/BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #389
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Nafta, 10% e tregut, jasht standardit
  2011-11-02
  Ard Kola
  Gazeta Shqip

  Raporti
  Inspektimet e IQT zbulojn abuzimin me przierjen. Deri n gusht, 30 mij ton abuzime

  Nj ndr arsyet pse makinat n Shqipri amortizohen m shpejt, deri n shkatrrimin e plot, lidhet me cilsin e karburantit. Sikur t mos mjaftonte infrastruktura e dobt rrugore, drejtuesit e automjeteve duhet t kujdesen edhe me cilsin e karburantit.

  Nj raport i detajuar, hartuar dhe publikuar s fundmi nga Inspektorati Qendror Teknik, n varsi t Ministris s Ekonomis, nxjerr n pah milionat e abuzimeve n tregun e nafts. Inspektimet e kryera n pika t ndryshme t shitjes s nafts, benzins dhe gazit t lngshm, kan zbuluar se rreth 10 pr qind e tregut furnizon mall jasht standardit. Bhet fjal pr karburante q tregtohen pasi jan kryer przierje t paligjshme, duke shtuar sasin e pastr me lnd q i prshtaten prkohsisht lngut djegs, t cilat nuk kan standardin e duhur, me elemente ndotse dhe t rrezikshme, jo vetm pr mjetin e transportit, por edhe pr mjedisin.

  N raportin e IQT-s, i cili bazohet nga 5585 inspektimet e kryera gjat periudhs janar-gusht 2011, msohet se laboratort e kontrollit nxorn rreth 592 mostra karburanti jasht standardi, apo gati sa 10 pr qind e t gjitha testeve t mbledhura, n rang vendi. Sipas portalit energjia.al, mostrat e analizuara n laborator jan marr n pika t ndryshme dhe nuk bjn dallim, nse mblidhen nga autobotet, anijet-cistern apo n pikat e zakonshme t shitjes. Pr t pasur nj panoram m t qart t situats, IQT ndoshta duhet t kishte specifikuar se n ciln infrastruktur jan gjetur kryesisht kto shkelje.

  Nga t dhnat e mostrave dhe prqindja me abuzimet e zbuluara del se, nisur nga importi dhe prodhimi, kemi t paktn rreth 30 mij ton karburante pa standard q i ofrohet tregut. N vler, prkthehet n rreth 4 miliard lek efekt negativ pr xhepat e drejtuesve t automjeteve, vetm nga cilsia e karburantit, pasi pasojat zinxhir vijn me dmtimin e mjetit dhe shpenzimet te servisi.

  Megjithat, ajo q konsiderohet m shqetsuese lidhet me mungesn e transparencs, q Inspektorati Qendror tregon ndaj konsumatorit, edhe pse me ligj ka pikrisht mbrojtjen e tij. Sikurse veprojn shum vende t BE-s, apo t rajonit, institucioni q ka zbuluar shkeljet duhet t kishte br publike emrat e shoqrive q tregtonin naftn jasht standardit. Ky veprim duhet t ishte shrbimi m i mir ndaj konsumatorit (dhe jo sikurse nxiton policia t bj publik emrin e dyshuar t kriminelit).

  Tjetr problem q shikohet me shqetsim nga ekspertt e fushs ka t bj me masat ndshkuese q, sipas tyre, jan tepr t ulta. Ligji aktual parashikon gjoba q variojn n 300 000-500 000 lek pr pikat e karburantit dhe 500 000-700 000 lek pr shoqrit anonime. Penalitetet nuk jan t lidhura me masn e abuzimit, por jan relativisht fikse. Theksoj se n rajon (p.sh. Greqi) nj penalitet pr nj pik karburanti mund t shkoj deri n 250 000 euro (n varsi t prqindjes s abuzimit), shprehet nj ekspert i portalit energjia.al.

  Debati mbi cilsin e karburanteve n vend dhe forcn ndshkuese t ligjit nuk ka reshtur kurr, sikurse nuk ka prodhuar nj rezultat t plot final mbi zgjidhjet e mundshme. Qeveria tenton prmes VKM-ve t minimizoj ndotjet nga karburanti, duke vendosur limitin mbi squfurin, por pakkush nga institucionet ka kurajn t raportoj se sa dhe kush nga kompanit e bn dmin m t madh, n mnyr q konsumatori t dij se si t veproj.

 10. #390
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Ekspertt: Tirana sht e mbuluar nga nj re toksike
  02/11/2011 - 15:45

  Gazeta Shqiptare

  Esmeralda Keta

  Ajri q thithin do dit banort e Tirans sht disa her m i ndotur se normat e lejuara. Dhimitraq Trajani, profesor i Inxhinieris mekanike thot se institucionet prgjegjse jo vetm nuk kan marr masa pr shprbrjen e res toksike q mbulon kryeqytetin, por ajo madje sa vjen e dendsohet duke paralajmruar prej kohsh nj stuhi t fort. Sipas Trajanit, fajtort kryesor pr kt situat jan amortizimi i madh i automjeteve. N nj shkrim t gjat analizues ai sqaron se pavarsisht viteve t gjata, institucionet prkatse nuk kan arritur t japin t dhna specifike se sa pr qind e ndotjes i dedikohet pluhurit pr shkak t ndrtimeve, sa pr qind amortizimit t automjeteve dhe sa pr qind cilsis s karburanteve. Ai propozon q t ndryshojn tekstet me t cilat msojn studentt, ndrkoh q studentt e Politeknikut dhe t Mjeksis t bjn matjet specifike n terren.
  Ndotja
  Pr profesor Dhimitraq Trajanin problemi nis q n burimet e matjeve, raportet e t cilave m pas bhen publike. Sipas tij deri m tani, institucionet prgjegjse pr matjen e cilsis s ajrit japin vetm t dhna t prgjithshme, por pa zbuluar shkakun e vrtet t ndotjes. "T dhnat q na serviren jan t dhna t prgjithshme. Institucionet nuk na japin se sa kan ndikuar n kt nivel ndotjeje, amortizimi i automjeteve, cilsia e karburantit, mbeturinat urbane apo faktor t tjer, ndrkoh q ekzistojn aparatura specifike t cilat mund t t japin kto t dhna", - ka shpjeguar ai. Pikrisht pr kt arsye ai duket dyshues ndaj t dhnave q japin institucionet dhe nuk nguron t thot se situata sht vrtet alarmante. "Duke mos besuar shum n institucionet shtetrore t monitorimit t ajrit, pr shprbrjen e asaj reje gjigante toksike q mbulon kryeqytetin ton, q sa vjen po dendsohet, dhe q prej kohsh ka paralajmruar stuhin q ajo mbart, iu drejtova me nj shkrim nj reviste shkencore t nj Universiteti publik n Tiran. N shkrim pasi bja nj paraqitje t prgjithshme t zhvillimeve intensive konstruktive n dy dekadat e fundit pr automjetet n prgjithsi dhe veanrisht n sistemet e motorve dhe nnvizoja edhe trendin e krkimeve shkencore n alternativat energjetike t s ardhmes dhe sidomos arritjet e teknologjis gjermane n bashkpunim me nj nga korporatat amerikane m t njohura n prodhimin e automjeteve, pr prdorimin e hidrogjenit si lnd e par energjetike n disa automjete t prodhuara pas vitit 2000; por q akoma kto informacione nuk "kan gjetur rrugn pr n faqet" e literaturs son teknike, bja edhe nj propozim konkret, gjithmon edhe si nj element parsor t reforms n arsimin e lart, q mendoj se realizimi i tij do t ishte nj risi jo vetm n funksion t msimit, por edhe t vet puns shkencore, si pjes parsore e reforms n sistemin ton arsimor. Meqense Instituti i Shndetit Publik, sipas t dhnave q merr nga disa stacione pr matjen e komponimeve toksike, t montuara n Tiran dhe n ndonj qytet tjetr, na jep edhe disa t dhna se sa m t larta jan ato vlera nga normat e BE-s, na tregon se "Tirana sht e toksikuar, sht e smur", por nuk na jep asnj rekomandim se si t kurohet! sht e kuptueshme se informacionet e tij jan t prgjithshme, ai nuk specifikon burimet e tyre sigurisht nuk mundet t jap as edhe masat respektive dhe veanrisht nga automjetet si burimi m potencial i emetimit t tyre, sepse nuk ka as specialistt e fushs dhe as infrastrukturn e nevojshme t matjeve; pa prmendur se n vende t Evrops, ata vlersohen n gr/km pr rrug t kryer ose ppm/km (pjes pr milion), me matje direkt n tubot e shkarkimit t motorve, duke i konsideruar m t sakta rezultatet kur mjeti sht n lvizje", - shpjegon Trajani.
  Propozimi
  Sipas profesor Trajanit propozimi ka t bj me angazhimin e studentve t Inxhinieris dhe t Mjeksis. Ata t profilit inxhinierik t transportit, do prcaktonin masat e komponimeve toksike dhe sigurisht zonat m toksifikuara; studentt e mjeksis, do t observonin pasojat e komponimeve toksike n grup mosha t ndryshme, pikrisht n banort pran rrugve dhe shesheve me vlera t larta me emissione dhe komponime toksike. "Dhe tani, do e prsris at propozim, por si nj apel i dy universiteteve m me prvoj n vendin ton n fushn e msimdhnies, Universitetit Politeknik dhe Universitetit t Tirans, q kan mundsi t kryejn m shum eksperimente dhe studime, q at q nuk e kan br institucionet shtetrore n vendin ton, edhe pse e kan nj nga detyrat parsore t tyre, ta realizojn vet studentt dhe pedagogt e shkencave inxhinierike, t natyrs dhe t mjeksis, si nj detyrim moral dhe intelektual ndaj qytetarve. Pr t'i studiuar dhe eksperimentuar kto dukuri, publikimin e tyre, pr t sensibilizuar qytetart pr rreziqet q mbartin kto komponime, akoma sa gjendja mjedisore n vendin ton s'ka hyr n shkalln e rrezikshmris t lart, veanrisht pr banort e zonave urbane, ku pasojat tani shkencrisht t provuara, jan m t rnda te fmijt dhe adoleshentt, dhe n t ardhmen e afrt, n qoft se ato nuk do t parandalohen, fatkeqsisht pasojat do t jen shum t rnda", - ka prfunduar profesor Dhimitraq Trajnani. Duke iu referuar edhe prmbajtjes s teksteve tona shkollore, q jan larg atyre t vendeve t tjera t zhvilluara, ai me t drejt shtron pyetjen se kur institucionet tona arsimore, n kuadrin e reformimit n drejtim t integrimit t informacionit t ri, do i japin vendin e duhur n literaturn msimore, ktyre dukurive e fenomeneve t reja, q para dy dekadave s'paralajmronin ndonj rrezik, kur ne nuk jemi n gjendje t adaptojm as edhe nj filtr mbrojts n tubot e shkarkimit t motorve, por kurr nuk na lejohet q t mos i njohim mir ato.

 11. #391
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Shekulli Sot|07/11/2011 07:13
  Rrshqitjet e toks, specialistt: Jemi n dor t Zotit

  Entela Resuli

  N gjeologji nuk ka thnie: ktu ndrtohet e ktu jo. Kudo mund t ndrtohet, por mnyra si ndrtohet dhe kostoja ndryshon. Ajo pr t cilin specialistt ngren alarmin, sht mungesa e studimeve gjeologjike n momentin q bhet nj ndrtim. sht e nevojshme q ndrtesa ti ngul mir kmbt n tok dhe vendi pr t, t jet i prshtatshm. N ditt e sotme njerzit ndrtojn dhe kur ndodh tragjedia kujtohen se n at zon duhet t ishte br nj studim para se ngrehina e tyre t zinte vend. Shkeljet jan me qindra, sipas specialistes gjeologo-inxhinierike Pranvera Dokle. Ne na ruan zoti se po t ishte n dor t njeriut tragjedit do ishin t mdha-thot ajo. Drejtori marketingut dhe publikimeve pran Shrbimit Gjeologjik Shqiptar Sokol Marku tregon se, ky institucion e ka hapur disa her sirenn e alarmit q, ndrtimet n Shqipri t bhen konform rregullave q m pas askush t mos i bjer koks me grusht. Tashm q dimri ka futur kmbt dhe mundsit pr shkarjet e toks jan m t mdha, kjo pr shkak t mosmirmbajtjes s saj dhe mungess s kanalizimeve, inxhinieria Dokle tregon gjendjen q ndodhet Shqipria, Tirana dhe se far duhet t kemi parasysh kur ndrtojm apo blejm nj shtpi.  Znj. Pranvera, cilat jan problemet q ka vendi yn nga ana gjeologjike, duke u bazuar n ndrtimet q jan br?

  Ka sheshe me bazament m t prshtatshm dhe me pak t prshtatshm pr ndrtim, n kuptimin q n disa raste karakteristikat fiziko-mekanike t bazamentit jan m t favorshme pr ndrtim dhe krkojn kosto m t ulta, por ka raste kur karakteristikat fiziko-mekanike jan m t disfavorshme dhe pr t njjtin tip objekti, para se t ndrtohet krkohet domosdoshmrisht marrja e masave inxhinierike pr prmirsimin e kushteve, gj q drejtprdrejt rrit koston e objektit. Por ka ndonj rast kur studimi gjeologo-inxhinierik bhet formal, pa punime dhe jo nga specialiste t fushs prkatse, ose nuk merret n konsiderat nga projektuesit. N kto raste siguria e objektit mbetet ne dor t fatit.  sht ky nj problem i pas viteve 90?

  Para viteve 90 pr do objekt q do t ndrtohej n gjith Republikn, detyrimisht m par bhej studimi i plot gjeo-inxhinierik me punime shpimi dhe kampionet i nnshtroheshin analizimeve laboratorike, gj q realizohej n ish-ndrmarrjen e Gjeologji-Gjeodezis. Pas viteve 90 kto studime realizohen kryesisht nga persona t liensuar pr kto studime, por ka nj problematike pasi pr tu liensuar mjaftonte nj diplome e Fakultetit t Gjeologjis dhe Minierave, pavarsisht nse kishe studiuar apo punuar n specialitetin e Gjeologjis Inxhinierike apo n nj specialitet tjetr.  Cilat jan problemet q keni hasur ju, far mungon, jemi ne nj popull i pakulturuar pr sa i prket studimeve gjeologjike, q do t thot, para se t ndrtosh, t konsultohesh me specialistin?

  Ligji prcakton q pr marrjen e lejeve t ndrtimit, pjes e dokumentacionit duhet t jet dhe studimi gjeologoinxhinierik, por ka raste kur ky studim sht thjesht formal, dhe kjo ndodh dhe pr arsyen se personeli i ngarkuar pr ta kontrolluar kt studim nuk sht i fushs prkatse. Nga prvoja vrejm se: S pari, domosdoshmria e kryerjes s studimit gjeologo-inxhinierik. S dyti, nevoja q ky studim duhet realizuar vetm nga specialiste t fushs prkatse nga disa investitor apo qytetare, kuptohen vetm pasi t ndodhin fenomene q vn n rrezik, dmtojn apo shkatrrojn objektet e tyre, ndrkoh q studimi gjeo-inxhinierik ka si funksion t par parandalimin e fenomeneve negative, dhe jo gjithmon mund t jet efikas n korrigjimin e tyre, pasi mund t jet tepr von pr ndrhyrje me masa mbrojtse inxhinierike.  Pse shteti nuk ju financon?

  Studimet pr objekte t ndryshme realizohen n mnyr private nga individ t liensuar, Shrbimi Gjeologjik Shqiptar, si konsulent i shtetit pr problemet gjeologjike, ndr to dhe atyre gjeolog-inxhinierike, nuk ka asnj mundsi kontrolli mbi cilsin e kryerjes s ktyre studimeve. Vet si institucion kryen shum pak studime pr ndrtime objektesh, pr arsye vshtirsish n procedurat financiare. Nga specialistt e SHGJSH do vit realizohen me dhjetra studime pr raste rrshqitjesh t objekteve t veuara apo grup objektesh, kryesisht objekte banimi, n komuna apo dhe bashki t ndryshme. Objektet e rrezikuara, t dmtuara apo t shkatrruara jan dhe objekte ekzistuese (relativisht m t vjetra), por n shum raste jan objekte t reja, t cilat patjetr duhet t ishin ndrtuar n sheshe t studiuara. Shpesh ndrtimi i nj objekti t ri pa studim prkats v n risk dhe objektet e mparshme pran tij, duke u br shkas pr fillimin e fenomeneve negative. Studimi gjeologo-inxhinierik n do rast parashikon domosdoshmrin e masave mbrojtse pr objektet pran kur ata mund t rrezikojn nga grmimet apo nga vet ngarkesa e objektit t ri.  Cilat jan zonat m problematike nga ana gjeologjike, na prmendini disa prej tyre, fshatra, qytete dhe problemet q kan?

  Probleme pr shkaqe gjeologjike kan ndodhur jo rrall n objekte inxhinierike, pothuajse n do rast ka munguar studimi gjeologo-inxhinierik apo m rrall her nuk sht marr n konsiderate nga projektuesit apo investitoret ( studimi sht br formalisht). Zona ku ne kemi verifikuar m shum raste rrshqitjesh jan Elbasani, Librazhdi, Gramshi, Kavaja, Kuksi, por ka mjaft dhe n Patos, Lushnje, Kruj, Peshkopi, Puk etj .  Mund t thoni ju q kjo sht nj gjendje alarmante?

  Nuk mund t thuhet se kjo apo ajo zon paraqet rrezik dhe duhet vn alarmi. Kudo ndrtimi i objekteve duhet paraprir nga studimi gjeologo-inxhinierik i bazamentit ku do ndrtohet. Nse studimi bhet nga specialist t fushs dhe me prgjegjshmri, nse ky studim merret n konsiderat nga projektuesit dhe nuk anashkalohet, nuk ka arsye t shqetsohemi. Por ndodh q gjrat nuk rrjedhin kshtu Konstruktort dhe investitort ndonjher e anashkalojn studimin gjeologo-inxhinierik apo e krkojn formalisht nisur thjesht nga interesa t vogla financiare. Them interesa t vogla pasi kostoja e studimit t plot gjeologo-inxhinierik pr nj objekt sht tepr e ult, ndrkoh q qytetart e din fare mir mimin pr nj metr katror ndrtim. Besoj se nj prqindje shum e ult n kosto, pr t rritur sigurin e objektit nuk duhet t neglizhohet. Investitort dhe konstruktort i kushtojn mjaft rndsi pjess s konstruksionit dhe jo po t njjtn rndsi bazamentit ku mbshtetet ky konstruksion, ndrkoh q mjaft qart dihet se, pikrisht bashkveprimi bazament konstruksion prcakton s pari sigurin e objektit.  sht sistemi i mirmbajtjes s toks, nj problem? Gjithmon e m shum mungon kujdesi, kanalizimet

  sht pr tu theksuar q n komunat Synej e Kryevidh n Kavaj dhe Ballagat n Lushnj kan ndodhur rrshqitje masive ku nj pjes e madhe e objekteve t prekura kan qen objekte t reja, t ndrtuara pa studime gjeologjike. Vihet re dhe prbn alarm fakti q mirmbajtja e toks ku n vendosim objektet tona mungon. Nuk ekzistojn m kanalet e ujrave t larta, sistemet e kullimit e t drenazhimit ose dhe ku ekzistojn nuk mirmbahen. Prania e ujit dhe luhatja e nivelit t tij, prbjn nj nga elementt q ndikon negativisht n gjendjen fizike t toks si bazament ndrtimi, sidomos n zona kodrinore, ku shpesh luan rol parsor aktiv n aktivizimin e fenomeneve t rrshqitjes.  Po pr Tirann, pr ndrtimet e shumta q jan br far mund t na thoni, ka Tirana zona problematike, cilat jan ato?

  Rreziku nuk ka lidhje direkte me faktin se ndrtimet jan t shumta apo jo, por me kushtet si ndrtohet. P.sh. N zonat kodrinore rreth Tirans apo n sheshe ndrtimi q kan prkuar pikrisht mbi ish shtratin e vjetr t lumenjve apo prrenjve, ndrtimi pa studim gjeologo-inxhinierik mund t ket risk t lart.

  N rastin e par objektet mund t iniciojn rrshqitje apo t bhen pre e rrshqitjeve, kur nuk shoqrohen me masa mbrojtse inxhinierike. N rastin e dyt karakteristikat fiziko-mekanike t bazamentit jan t dobta dhe moskryerja e studimit pr verifikimin e gjendjes apo mosmarrja n konsiderate e rekomandimeve t specialistve mund t jen fatale pr objektin.  Vera apo dimri, apo shirat e shumta i nxjerrin n pah kto probleme? Cilat zona rrezikojn?

  Prania e lart e ujrave, sidomos n zonat kodrinore, me formacione gjeologjike shtresore dhe jo njlloj t prshkueshme nga uji jan m t predispozuara pr zhvillim fenomenesh gjeodinamike n periudha reshjesh t dendura, por pr objekte t vendosura n terrene dhe pse t sheshta, por me depozitime t dobta, nse nuk jan studiuar, nuk jan parashikuar gjat llogaritjeve t themeleve karakteristikat e tyre t dobta, pavarsisht nga stina, sjellin probleme si edimet, deformimet etj. deri shkatrrim t objekteve.

  Nuk ka zona q rrezikojn n aspektin gjeologoinxhinierik nse n to objektet jan ndrtuar n kushte t njohura gjeologoinxhinierike, pra me studime prkatse dhe jan marr n konsiderat rekomandimet e specialistve pr mirmbajtjen dhe mbrojtjen bazamentit.  Prmbytjet n Shkodr, u ndrtua mbi pran lumenjve

  Nga informacionet q kan specialistt zona e Shkodrs, q prmbytet shpeshher ka qen pjes e parashikuar n projektet e kaskads s Drinit, si zon me potencial prmbytjeje n rast reshjesh dhe prurjesh t mdha mbi nivelet e kapacitetit mbajts t kaskads. Zona ka qen e shfrytzuar vetm pr qllime bujqsore pr t minimizuar dmin n rast se ndodhte prmbytja. Kjo zon tashm sht maksimalisht e shfrytzuar pr banim, pra sht ndrtuar n mes t rrezikut, duke mos respektuar as traditn e menur popullore pr t ndrtuar n kodra dhe jo n fusha pran lumenjve q shpesh vrshojn e prmbysin gjithka. Prve q sht ndrtuar n ato fusha, sht ndrtuar mbi veprat hidroteknike (kanale kullimi, drenazhe, hidrovore), jan dmtuar me paprgjegjshmri totale, ndrkoh ato do shrbenin q t mbanin nn kontroll apo shkarkonin ujerat n rastet e prmbytjeve.  Zgjidhja, ja propozimet e specialistve

  Sipas specialistve, pika m e rndsishme sht prgjegjshmria profesionale e personave t liensuar pr studimet e ndrtimit, duke mos pranuar brjen e studimeve formale dhe duke mos u angazhuar n kto studime, kur nuk jan profesioniste t ksaj fushe. Gjithashtu krkohet rritje e prgjegjshmris s investitorve dhe konstruktorve pr t mos krkuar formalitete n kto studime, por t krkohen studime t plota, q do merren n konsiderat gjat projektit, dhe t krkohen vetm nga specialiste t fushs. Nj hap tjetr sht rritja e kontrollit t studimeve nga organet kompetente, ku do prfshihen specialiste gjeologe t gjeologjis inxhinierike, jo do gjeolog pavarsisht specialitetit e prvojs, gjithashtu dhe rritja e krkesave pr liensimin e individve. Ndrtimi i objekteve pa studim mund t sjell rrezik pr vet objektin, por mund t bhet rrezik dhe pr objektet e tjera pran. Si ndodhi me rrzimin e nj pallati n Gjirokastr, rrzimin e disa banesave n Synej t Kavajs brenda nj nate, e shum banesa t rrezikuara, t dmtuara e t shkatrruara n komuna t ndryshme, pa prmendur hektar t tr tok bujqsore t shkatrruar bashk me ato banesa.  Shtpia, qytetart t informohen pr studimin e ndrtimit

  Qytetart q duan t ndrtojn gjithmon duhet t krkojn konsultim me specialistin, i cili pasi t njihet me sheshin ku do ndrtohet do t rekomandoj studimin q duhet kryer n varsi t llojit dhe madhsis s objektit. T mos hezitojn t kryejn studimin pasi mund t ndodh nj fenomen negativ dhe investimi t dmtohet, apo m keq akoma t shkatrrohet. Shpesh, n disa objekte, kur kan filluar t dmtohen, ndrhyjn me iden pr ti mbrojtur, por n t vrtet i prkeqsojn kushtet. Q t mos shpenzojn m von shum m tepr, pr t arnuar objektet e tyre, t krkojn mendimin e specialistve pr t ndrtuar t sigurt. Mund t mos jet e thjesht, por nuk sht as e pamundur pr tu informuar nse studimi sht kryer i plot dhe nga specialist apo sht thjesht formal. Paguhen shum para dhe sht e drejt e tyre t krkojn q nj pjes e ktyre parave t shpenzohen pr sigurin e banesave t tyre. Objektet kan rrezikun nga bazamentet dhe konstruksioni, n rast t shkatrrimit t tyre psojn jo vetm studiuesi e projektuesi por e gjith shoqria, prandaj duhet t jet prgjegjsi e gjith shoqris q t rriten krkesat n kt drejtim. Pr investime tepr t vogla mendohemi shum m tepr dhe krkojm kushtet m t mira; le t krkojm maksimumin e siguris pr objektet ku do jetojm e punojm.  Pse sht i nevojshm studimi gjeologo-inxhinierik?

  Gjeologjia inxhinierike e studion tokn si mjedis ku ndrtohen objekte t ndryshme inxhinierike, si ato social-kulturore, industriale, etj. N Gjeologjin Inxhinierike nuk mund t thuhet ktu ndrtohet diku tjetr jo. Parimi themelor sht: Kudo mund t ndrtohet, por mnyra si ndrtohet dhe kostoja ndryshon, pasi kushtet fiziko-mekanike t bazamenteve ku ndrtohen objektet ndryshojn dhe n varsi t tyre ndryshojn kushtet si duhet ndrtuar, kostot e objekteve, etj. Studimi gjeologo-inxhinierik prcakton pikrisht kto kushte fiziko-mekanike t bazamentit ku do vendoset objekti prkats.  Dimri problematik

  Problemet m t rnda pr sa i prket relievit t toks dhe prmbytjes, territorit t Shqipris i vijn n stinn e dimrit. Rasti konkret sht ai i Shkodrs, ku banort e asaj zone kan ndrtuar n nj territor ku potencialisht sht m i rrezikuar nga prmbytjet. Pra kemi ndrtuar n mes t rrezikut, duke mos respektuar as traditn e menur popullore pr t ndrtuar n kodra dhe jo n fushat pran lumenjve q shpesh vrshojn e prmbysin gjithka. Nj tjetr problem madhor sht mungesa e mirmbajtjes s toks dhe mospasja e nj sistemi kanalizimesh, ndrsa ato q kan qen para viteteve 90 kan dal jasht prdorimit nga dora e njeriut.  Galerit e miniers, Bulqiza si kulluese makaronash

  Nj qytet si Bulqiza sht shndrruar n kryeqendr minierash. Prej vitesh aty vetm grmohet pr t nxjerr prej andej mineralin e kromit. Madje sht grmuar aq shum sa specialistt pran Shrbimit Gjeologjik tregojn se po vendossh pak imagjinatn n pun e ta shohsh kt qytet nga posht t ngjan si kulluese makaronash dhe pr ta sht e habitshme se si ai qytet gjendet ende n kmb. Sipas prllogaritjeve, n nntokn e saj gjenden ende 30 milion ton rezerv krom, i cili me tregun e sotm kap nj vler prej 6 miliard dollarsh. E kjo sht arsyeja q n at vend ka vazhdimisht greva, minator t vdekur, dhe dshir t madhe pr ta grmuar t gjithn.

 12. #392
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Shihni harten me problematiken mjedisore ne Shqiperi te pergatitur nga anetari i Forumit Shqiptar Dasius, i cili eshte me te njejten nofke edhe te Forumi Mjedisor:

  http://www.iep-al.org/forum/viewtopic.php?f=65&t=856

 13. #393
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Shihni harten me problematiken mjedisore ne Shqiperi te pergatitur nga anetari i Forumit Shqiptar Dasius, i cili eshte me te njejten nofke edhe te Forumi Mjedisor:

  http://www.iep-al.org/forum/viewtopic.php?f=65&t=856
  Vendin e pare e mban Tirana me sa shihet ne ate harte.
  Jam kurioze te di cik gjendjen e Sarandes se ne mos gaboj kam lexuar njehere per ndotje uji edhe atje.
  Gjithsesi, nje ide shume e bukur per te permbledhur ato qe jane pikat kryesore problematike te mjedisit shqiptar.

  La vita non si spiega, si VIVE!

 14. #394
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Buxheti dhe mjedisi
  2011-11-21
  Xhemal Mato

  Gazeta Shqip

  Sul Bregu jeton n nj fshat t Tirans. Ai ka pes fmij dhe jeton me prodhimet e toks, produktet nga bagtia dhe nga nj ngastr me pem frutore dhe pyll.

  Nga puna e ktij viti, ai nxori m pak lek se vitet e tjera. Pjesn kryesore t tyre vendosi ta prdor pr t ndrtuar shtpin dhe pr t bler nj makin t re. Pjesn tjetr e hoqi mnjan pr t bler ilae pr fmijt dhe gruan, t cilt vitet e fundit i smuren gjithnj e m shpesh. Mjeku i fshatit i ka thn se uji q prdorin pr t pir sht i ndotur nga shkarkimet e WC s shtpis s tij, prandaj ai duhet t investoj pr t hapur nj grop septike pr ti grumbulluar dhe kontrolluar kto ujra, por h pr h, ai mendon se ky investim duhet br m von. Plehrat e shtpis prej vitesh hidhen n nj qoshe t oborrit dhe tani ato jan shtuar dhe prhapur aq shum sa q duket e pamundur t pastrohen. Nj vit m par, njra prej lopve t tij i ngordhi, se kishte futur n bark nj flet plastike 3 metra t gjat. Shirat e rrmbyeshm t dimrit e fryn prroin q i rrmbeu 500 metra katror tok nga arat e tij. Prita mbi prrua q dikur zbuste vrullin e ujit, ishte prishur dhe rindrtimi i saj gjithashtu krkon para. Edhe zjarret rrotull, jan prsritur shpesh n ditt e nxehta t vers. Kt ver i ra zjarri dhe ia shkrumboi gjysmn e pyllit. Djali i tij q merrej m par me pyllin, tani merret me rrugn. Me kto dme n pasurit e tij natyrore, ai kt vit nxori vetm gjysmn e parave krahasuar me ato q nxirrte para pes vjetsh. Me dshprim ai po e ndjen se nga viti n vit, po keqsohen gjrat, por se di se pse po i ecn kaq ters.

  Imazh
  Gjith kjo histori dhe vet Sula jan imagjinare, por pjes t tyre ndodhin realisht n ekonomin e shum familjeve n zonat ku problemet mjedisore jan prkeqsuar. Ndrkoh q kjo histori n prmasa globale po ndodh pr shtpin ton t madhe, Shqiprin.

  Duke par projektbuxhetin q sht parashikuar pr Ministrin e Mjedisit pr vitin 2012, del qart se kjo politik e shprndarjes s parave po i shton borxhet n burimet natyrore: n tokn, ujin, ajrin, pyjet dhe kafsht, mbi t cilat e mbshtet jetn do shoqri. Mosruajtja, shkatrrimi dhe humbja e ktyre burimeve jetsore, jo vetm q nuk e bn ekonomin t qndrueshme, por dobson dhe investimet direkte, duke prkeqsuar gjithnj e m shum ekonomin.

  Ministria e Mjedisit, prej vitesh nuk sht m nj ministri thjesht politikbrse, pra q mund t krkoj lek vetm pr paga t punonjsve t administrats. Ajo ka n ngarkim dhe menaxhim disa prej pasurive m t mdha t nj vendi si pyjet, parqet kombtare, ujrat dhe peshkimin.

  Dihet qart tashm se erozioni drastik i toks son (25-30 ton/ha/vit, nga mё tё lartt nё botё), rrshqitjet dhe prmbytjet e shumta gjat viteve t fundit, lidhen direkt me shpyllzimet masive.

  Pr vitin 2012, buxheti i shtetit ka planifikuar pr pyllzime vetёm 500 milion lek (q mund t arrijn mbjelljen e vetm 250 hektar terren (nse me t vrtet kto do t mbillen), ndrkoh q para viteve 90 ne kemi pyllzuar rreth 3000 ha/vit, dhe sot sht e domosdoshme t pyllzohen tё paktёn 1000 ha/vit (se kemi ende rreth 350,000 hektar toka pyjore tё ashtuquajturat nё kadastr toka me bimsi pyjore). Pra me kt hi investim n pyje apo n prita malore, i kemi t sigurta prmbytjet, rrshqitjet dhe erozionin e tokave dhe pr vitet q do vijn. Kujtojm se kostoja e prmbytjes s Shkodrs ishte sa gjysma e buxhetit t shtetit (ndonse nuk u pagua). Pra duke mos investuar pr pyjet sot, nesr shteti do t duhet t paguaj dhjetfishin pr pasojat q sjell ky degradim mjedisor. (Nse vrtet qeverit e nesrme do ta ndiejn apo do t detyrohen ta realizojn kt prgjegjsi).

  Para disa vitesh, pr munges fondesh u hoqn nga Ministria e Mjedisit vrojtuesit e pyjeve. Ata ishin mjaft t nevojshm veanrisht n identifikimin e vatrave t zjarrit q n fillimin e tyre. Kt ver u pa qart rezultati i ktyre shkurtimeve: Zjarret dogjn shum her m tepr pyje se n vitet e mparshme. Pra u kursyen, le t themi, 10 mij dollar pr pagat e tyre dhe Shqipria humbi 10 milion dollar pasuri natyrore, pa shtuar ktu kostot e tjera ansore q sjellin kto djegie. Shqipria ka rreth 15 parqe kombtare, me vlera t tilla natyrore q duhet t mbrohen veanrisht, por pr to ska lek dhe asnj park kombtar nuk ka nj ruajts, pa le m nj ekip menaxhues. N vendet fqinje parqet natyror jan br burime fitimesh pr ekonomin nga turizmi n natyr.

  E njjta gj po ndodh n peshkim. Reduktimi n maksimum i inspektorve ka lejuar peshkimin e pakontrolluar dhe ilegal (me dinamit dhe mjete t tjera shfarosse) dhe ja rezultati: Rezervat e peshkimit jan reduktuar n 10 her m pak se n vitet 90.

  Me t drejt Ministria e Shndetsis krkon m shum nga buxheti i shtetit pr t prmirsuar sistemin shndetsor n vendin ton, por dihet se rreth 60 pr qind e smundjeve shkaktohen nga ndotja, degradimi dhe shkatrrimi i mjedisit. Smundjet kanceroze jan shtuar me 3500 raste t reja n vit. Kostoja n spitale dhe n ilae pr kto smundje sht shum e madhe dhe n rritje. Kostoja pr familjart gjithashtu. Nse do t investohej pr prmirsimin e mjedisit nga kta ndots, do t kushtonte dhjetra her m pak dhe do t reduktoheshin shum shpenzime n sistemin shndetsor. Kjo politik e dhnies s buxhetit pr pasojat dhe jo pr shkaqet, ngjason me at q bn nj amvis n shtpin q po i prmbytet nga uji dhe n vend q t mbyll ezmn, blen kova pr t hequr ujin.

  Nga grafiku i shprndarjes s buxhetit pr vitin 2012 del se Ministria e Mbrojtjes kishte nj buxhet 10 her m t madh se Ministria e Mjedisit. Pra sado q t thuhet se Mjedisi sht prioritar pr qeverin, sasia e lekve q i jepen tregon me shifra t kundrtn. Argumentimi se prse ministria q mbron Shqiprin merr 10 her m shum, sht se tashm kemi detyrime ndaj NATO-s. Por realisht ne spo e mbrojm Shqiprin. N vitet e fundit, n bregdetin e Lezhs, Shqipria ka humbur rreth 40 hektar toka se ia ka pushtuar deti. Pra tokat tona nuk po na i pushton dhe shkreton pushtuesi i huaj, por degradimi mjedisor. A duhet t mbrojm Shqiprin dhe nga ky armik i ri apo tr buxhetin ta prdor pr t uar ushtart shqiptar n Afganistan?

  Gjith kto argumente pr nj shprndarje me largpamsi t buxhetit, shpesh i kundrvihet argumenti se ne jemi nj shtet i vogl, kulai yn buxhetor sht i vogl, shtojm dhe krizn globale. T gjitha kto na detyrojn q ndarjen e kulait ta bjm n kt mnyr. Por prsri na del prpara nj shqetsim real. Vrtet kjo politik mund t na shptoj nj vit po m tej, n t ardhmen, kur burimet tona natyrore dhe jetsore do t na varfrohen dhe shkatrrohen n minimum, far do t ndodh me ekonomin ton? Mos sht koha q t ndryshojm mnyrn e investimit t parave t buxhetit jo vetm pr vitin q vjen por dhe pr vitin e pest pas tij?

  Obama, n strategjin e tij pr t futur politikat mjedisore t zhvillimit theksonte: Ndonjher ju duhet prkohsisht t dshtoni para se t mund t keni sukses. Dhe shpesh kjo nuk merr vetm angazhimin e nj novatori, por angazhimin e nj vendi dhe ktu sht e nevojshme mbshtetja e qeveris.

 15. #395
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Shqipria e zhveshur
  21/11/2011 20:30

  Video: http://www.youtube.com/watch?feature...v=I0d61xcrHyA#!
  Territoret e shkretuara, pyjet ku mbizotrojn vetm krcunjt e atyre q dikur quheshin pem, shkatrrimi i zonave t tra t zonave t gjelbrta, u vendosn n qendr t vmendjes s reportazhit t prjavshm, “Shqipria Tjetr”.

  Kamerat e “Top Channel”, nisn rrugtimin e tyre n nj rrug q niset nga Gjirokastra, pr t’u ndalur diku n zonn e Fush Bardhs.

  Male t rrjepur vend pas vendi servirin ktu brutalisht t vrtetn e natyrs s prundnuar keqazi e pa asnj mshir.

  Minutat, ende pa zn njra-tjetrn shfaqin diku n sfond hordhit e para t shkelsve t ligjit. Si nj karvan vdekje q shkreton gjithka gjen prreth, ata zbresin ngadal e dredhshm nga thellsia e majave.

  Me kafsh t ngarkuara lodhshm, q ln pas hektar t tr t zhveshur nga pyjet e lisit, shkozs e panjs.

  I njejti ritual perseritet e perseritet me varganet qe hyjne e dalin nga fshati i vogel ku dikur njerezit mbjetonin permes minierave te fosforiteve e qe sot ja kane lene vendin tregetise se drurit.

  Ne mungese te te ardhurave, fshati i gjithe sheh si burim mbijetese vetem pyjet dikur te dendur te kesaj zone. Ne krahun tjeter te zene ne befasi nga kamera jone ne cepat e fshehur, nje pjese e shkelesve largohen menjehere duke lene pas kafshe e drure, ne nje masaker qe ketu tregon fytyren e saj me brutale.

  Lejm pas pyjet e Fush Bardhs, q mes djegjeve te njepasnjeshme, perdorimit per qymyr druri e prerjes se paligjshme kane pesuar deme te jashtezakonshme, q dite pas dite po i marrin frymen natyres se kesaj zone. Nga Gjirokastra kalojm n Permet, n Bredhin e Hotoves.

  Nga nje pyll i thjeshte ne Fushe Bardhe, tek nje park kombetar. Ajo ka ndryshon sht vetm harta, por jo rezultati. Edhe ketu askush nuk pengon hordhite e abuzuesve qe ikin e vijne mes pemeve te prera e shkretimit qe lihet pas si nje mortaje shfarosese dhe e pasherueshme.

  Sharrat qe thyejne qetesine ne 1200 hekataret e ketij parku kombetar udhetojne me pas jo vetem me kafshe, por edhe automjete te ndryshme. Per roje pyjore s’behet fjale. Shkelesit jane zoterit e vetem te parkut te Hotoves.

  Nga ajo qe konsiderohet te pakten ne leter mushkria e jugut te Shqiperise, udhetojme drejt nje tjeter zone te mbrojtur, asaj te Shelegurit ne Leskovik.

  Vetem pak minuta per te kuptuar se ketu zhveshja e maleve nga pyjet ka marre edhe mandatn e fundit. Sharra qe s’rreshtin e makina te tonazhit te rende qe ngarkohen deng me drure, ne mes te dites, ne mes te rruges, duke sfiduar gjithka.

  Me tej, brenda pyllit jo larg rruges nacionale, nje shesh eshte kthyer ne piken e grumbullimit te drureve qe presin transporuesin e rradhes.

  Ne kete zone, sic na thote dikush, makinat ngarkohen cdo dite per tu drejtuar me pas ne qytetin e Leskovikut apo me tej edhe ne Permet.

  Sic mund te dallohet ketu flitet per peme me moshe dhjetra vjecare, qe i shkeputen kesaj zones te mbrojtur sikur te ishin hic e asgje.

  Asgje nuk ndryshon me tej, ne Erseken e permbytur nga prerjet abusive, ku jane te perfshire edhe shume prej te zgjedhurve vendore.

  Me pas, ne Vithkuqin aq shume te dashur nga artistet korare, ne Arrezen fqinje te Dardhes, per te zbritur me tej poshte ne parkun kombetar te Drenoves, ku zemra e pyllit eshte kthyer ne nje sharre gjigande.

  Ne parkun kombetar te Prespes, e keshtu me rradhe ne nje shterpzim qe ka zene Shqiperine ne cdo cep te saj. E veshtire te gjesh sot qofte edhe nje zone te vendit ku pyjet nuk jane demtuar.

  Nga Lura, qe sot eshte ndoshta krimi me i madh e i pafalshem mjedisor, tek pyjet e Pukes ku prerjet kane arritur deri ne kuroren e qytetit, ne Fushe Arrez, Kukes, Shkoder, Bulqize, Kruje e deri ne zonen pas malit te Dajtit, kudo Shqiperia eshte zhveshur, duke marre pamjen e turpshme te nje vendi te ’virgjeruar nga lukunite e pafundme, qe ne shumicen e rasteve qendrojne ne te njejten llogore me ata qe duhet ti mbrojne keto zona.

  E duket se askush nuk po pyet se ku po shkon ky vend? Shqiperia eshte ne alarm mjedisor dhe shpetimi i vetem do te ishte nje moratorium qe do te frenonte prerjen e pyjeve ne nivel te pakten afatmesem, mbi 5-vjecar.

  Ne te kundert, barbaria do te vazhdoje deri sa jo shume kohe me pas, ky vend nuk do te kete me asgje per te ofruar ne natyren e tij, perve shkurreve nga ku do te vezullojne premtimet boshe qe po e shnderrojne Shqiperine ne nje shkretetire pa te ardhme, n nj shtrettir q do ta bjerr gjithka, edhe vete jeten e njerezve te saj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Edvin83 : 22-11-2011 m 06:41

 16. #396
  Pyes veten nganjehere, a ka ndonje vend ne bote me te piset se Shqipria dhe Shqiptaret ?
  Revolution 1848

 17. #397
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Antarsuar
  21-06-2006
  Postime
  865
  Booo kur pashe nje dite ne nje emision liqenet e Lures ....Fatkeqesi ,turp turp turp.
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 18. #398
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Dmtohet liqeni, Bashkia Tirane padit shkolln private


  TIRANE- Institucioni arsimor Wilson sht paditur sot penalisht nga Bashkia e Tirans pr dmin q ky institucion i ka shkaktuar parkut t Liqenit Artificial. Policia Bashkiake ka konstatuar pem t prera dhe prova t tjera material.
  Pr t inspektuar zonn, sot n ambjentet ku sht evidentaur dmi ishte nnkryetari I Bashkis s Tirans, Edmond Panariti, I cili shprehu tronditje dhe indinjat pr kt q ai e quajti masakrdhe krim mjedisor.
  Bhet akoma m dramatike dhe problematike kjo situat, kur n qendr t ngjarjes ndodhet i prfshir nj institucion arsimor, i cili duhet t bj t kundrtn. Ai duhet t promovoj dashurin e studentve dhe nxnsve pr mjedisin, pr ruajtjen e tij dhe pr fat t keq jep shembullin e kundrt. M lejoni njkohsisht tju bj t ditur edhe vendosmrin e Bashkis s Tirans, pr t marr masa t rrepta, pr t br kallzim penal ndaj aktorve q jan prgjegjs pr kt masakr mjedisore. Njkohsisht, n bashkpunim me organet e pushtetit qndror, ne do t marrim t gjith masat e tjera, deri n revokim t liencs pr ushtrimin e aktivitetit.- tha Panariti pr mediat.
  Pas nj inventarizimi q Bashkia do ti bj Liqenit Artificial, rreth tri dit m von Liqeni do t marr statusin e Parkut Natyror Rajonal, ku sipas Bashkis, do t jet garancia dhe mbrojtja ligjore q do i jepet ktij fondi t vyer t kryeqytetit.


  Panorama
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 19. #399
  'Made in Albania': Nje shkolle qe shkaterron nje park

  Babzia nuk njeh kufinj n Shqipri. N emr t zgjerimit t nj shkolle, shkatrrohet parku i vetm q kryeqyteti shqiptar ka n pronsi, ai i liqenit artificial. Dhe ky sht morali q u injektohet nxnsve, kjo sht dashuria pr mjedisin dhe pronn publike q u msohet atyre.

  Tiran – Nj masakr mjedisore sht cilsuar nga Bashkia e Tirans dmi q ka shkaktuar ndrtimi i shkolls “Willson” n parkun e Liqenit Artificial n kryeqytet. Pr kt arsye Bashkia ka br sot nj kallzim penal ndaj institucionit arsimor “Wilson”, duke denuar aktin e prerjes s pemve n kt zone dhe duke krkuar penalizimin e siprmarrsve t saj. Nnkryetari i Bashkis m t madhe n vend, Edmond Panariti, theksoi se nj institucion arsimor duhet t jap shembull pozitiv dhe jo t shkatoj nj krim mjedisor.

  “M lejoni t shpreh tronditjen e thell por njkohsisht edhe indinjatn e thell pr kt masakr mjedisore, pr kt krim mjedisor, por njkohsisht m lejoni t shpreh edhe prmimin e neverin, ndaj aktorve q jan protagonist t ktij shkatrrimi, t ksaj prerje abuzive, t prerjes s pemve n parkun Natyror t Liqenit Artificial. Bhet akoma m dramatike dhe problematike kjo situat, kur n qendr t ngjarjes ndodhet i prfshir nj institucion arsimor, i cili duhet t bj t kundrtn. Ai duhet t promovoj dashurin e studentve dhe nxnsve pr mjedisin, pr ruajtjen e tij dhe pr fat t keq jep shembullin e kundrt”- u shpreh Panariti.

  M tej ai shtoi se Bashkia sht e vendosur q do t oj para drejtsis doknd q shkakton t tilla masakra mjedisore, dhe paralajmeroi se do t merren masa t rrepta deri n heqje t licenss.

  “M lejoni njkohsisht t’ju bj t ditur edhe vendosmrin e Bashkis s Tirans, pr t marr masa t rrepta, pr t br kallzim penal ndaj aktorve q jan prgjegjs pr kt masakr mjedisore. Njkohsisht, n bashkpunim me organet e pushtetit qndror, ne do t marrim t gjith masat e tjera, deri n revokim t liencs pr ushtrimin e aktivitetit”- nnvizoi Panariti.

  Nnkryetari i Bashkis Panariti u shpreh se pas afro tre ditsh Liqeni Artificial do t mbrohet me ligj, duke kaluar n statusin e Parkut Rajonal Natyror. N kt mnyr do t rritet garancia pr mos shkatrrimin e pasurive natyrore.

  “Duke filluar q nga dita e nesrme, Bashkia e Tirans do t organizohet pr t br nj inventarizim t detajuar t do bime, t do peme , t do shkurre dekorative n Parkun e Liqenit Artificial dhe kjo pas dy tre ditsh do t shoqrohet edhe me kalimin e statusit t Parkut Natyror Rajonal pr Liqenin q do t jet garancia dhe mbrojtja ligjore q do i jepet ktij fondi t vyer t kryeqytetit”- prfundoi deklaratn e tij Panariti.

 20. #400
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Eshte vertet shume shqetsues fakti si eshte duke u shkatrruar Natyra Shqiptare,keshtu si jemi nisur per pak vite nuk do i leme brezave nje pyll pa prer,nje lume,liqe apo ambijent natyror pa e ndotur,nese nuk ndergjegjsohemi per faktin se sa rreziqe perbene impakti negativ i njerzve ne rapot me natyren...,

  PS: Paskem qene nje popull i trashe..,qe nuk kupton se duke shkatrruar dhe ndotur natyren,jemi duke bere dite per dite vetvrasje per breza te tere...
  Ndryshuar pr her t fundit nga bindi : 26-11-2011 m 07:29

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •