Close
Faqja 19 prej 21 FillimFillim ... 91718192021 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 410
 1. #361
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  22 Prill 2011 - 07:35 | Shqiperi


  Bovilla q i pim ujin pa siguri, bagtit e mbeturinat n liqen


  TIRANE-Liqeni i Bovills, baseni m i madh i ujit q furnizon kryeqytetin me uj t pijshm, edhe pse sht nj objekt i nj rndsie t veant nuk ka asnj mas sigurie. E perditshmja Gazeta Shqiptare zbulon fakte tronditese qe pohojne se n ambientet e ktij baseni mund t hyj kushdo dhe mund t hedh far t doj n t, pasi asnj punonjs nuk t ndalon.
  Kjo pr arsye se n dign e Bovills kalon edhe rruga q t lidh me pjesn tjetr t zons ku ka shtpi banimi.
  Banor t zons shprehen se gjat vers ujrat e ktij baseni shndrrohen n plazhin e tyre privat. E vetmja pjes ku nuk t ln t hysh sht zona e tunelit, ku sht hyrja n dhomn e komandimit e nga ku hapen e mbyllen portat pr furnizimin me uj t kryeqytetit. Faktin q nuk e ruan kush kt basen e dshmojn edhe bidont plastik q notojn mbi uj, apo bagtit q hyjn lirisht e pin aty uj pasi nuk ka asnj rrethim.

  Gazeta Shqiptare sjell deshmi te banoreve te zones ku pohohet se ne Boville u jepen uje bagetive te zones si dhe kur kane vape lahen vete ne te. Ndersa nje tjeter pohon se vjet ne ujrat e Bovilles eshte gjetur dhe nje gomar i ngordhur.

  (d.b/BalkanWeb)

 2. #362
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  une per vehte, keto vitet e fundit jam bere mjaft pesimist... sikur me ka humbur ajo shpresa qe kam pasur...
  nuk e ka fajin vetem shteti. e ka fajin kryesisht koka e shqiptarit (duke iu referuar nje pjese te madhe, ndoshta shumices)...
  Ka gjete kapaku tenxheren... keto koka shqiptaresh nuk mund te vene ne drejtim vecse nje shqiptar qe ben pak a shume ato qe ata vete duan te bejne. Nese shumica e shqiptareve te mos e donin kaosin dhe shkaterrimin e mjedisit, atehere nje qeveritar qe do te kunderten, do t'i kishte ditet e numeruara..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Edvin83 : 22-04-2011 m 09:51

 3. #363
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,876
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Ka gjete kapaku tenxheren... keto koka shqiptaresh nuk mund te vene ne drejtim vecse nje shqiptar qe ben pak a shume ato qe ata vete duan te bejne. Nese shumica e shqiptareve te mos e donin kaosin dhe shkaterrimin e mjedisit, atehere nje qeveritar qe do te kunderten, do t'i kishte ditet e numeruara..
  dikur mendoja ndryshe, por tani nuk mundem te te mos jap te drejte (fatkeqesisht do thoja)......
  une nuk di c'te them. ndoshta mungon edhe edukata familjare.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 4. #364
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  une per vehte, keto vitet e fundit jam bere mjaft pesimist... sikur me ka humbur ajo shpresa qe kam pasur...
  Sepse je kokrra e dembelit, prandaj.

 5. #365
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Sepse je kokrra e dembelit, prandaj.
  Sic e thashe ne nje postim te meparshem Yes, ketu nuk eshte pune dembelizmi...

 6. #366
  Edvin, kur perton edhe te mendosh pozitivisht, atehere si do veprosh po pozitivisht?
  Te mendosh, per mua do te thote; te besh, kur me hypen dicka ne koke une e bej dhe mbaron ai problem.
  E kuptoj se ku e ke fjalen, u morem vesh njehere, por ta thashe gjithashtu, nese nuk mund t'i ndergjegjesosh te gjithe, te pakten ti vete bej dicka me aq sa te mundesh, cdo gje arrihet shkalle shkalle dhe me durim, jo me pesimizma. Dikur nuk kemi qene kaq sa jemi, kemi qene te vegjel, nuk kemi ditur shume gjera etj etj,..por me kalimin e kohes u rritem , mesuam, u ndergjegjesuam, pra e beme ngadale e ngadale, sipas kohes....

 7. #367
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,876
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Sepse je kokrra e dembelit, prandaj.
  po c'ka te beje dembelizm im ketu???????
  une punen time e bej dhe e kam bere gjithmone.

  kur kam qene femije mbaj mend qe kthehesha nga kopeshti me xhepat plot me mbeturina mollash apo portokallesh, pasi nuk kisha ku t'i hidhja dhe preferoja te kthehesha me to ne shtepi...
  nderkohe qe shoket e mi i hidhinin neper toke...

  une dikur jetoja ne pallat ne mes te shkodres.
  poshte pallatit ishte bere nje mal me mbeturina, nderkohe qe vendi per te hedhur plehrat ishte vetem 100 meter me larg...
  une dhe familja ime uleshim cdo nate per te hedhur mbeturinat. as diten jo, por vetem naten.

  poshte ketij pallati, 7 here kane pas provuar te mbjellin peme. pse? sepse ca idiote i thyenin.

  une anen time e kam bere (madje shume me teper), por kur shoh nje numer aqte madh njerezish qe sillen si bageti, normal qe nuk kam si te jem optimist.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 8. #368
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Masakra e ish-parkut te Lures:

 9. #369
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Hidhen ne lumin Kir mbeturinat, ndotja xhiro ne Shkoder

  Hidhen ne lumin Kir mbeturinat, ndotja xhiro ne Shkoder
  Virtyt Abdyli, Gazeta Metropol

  Banoret e lagjeve perreth Varrezave te deshmoreve shprehen te shqetesuar me fenomenin e fundit te hedhjes se mbeturinave jo shume larg banesave te tyre dhe ne breg te lumit Kir. Sipas banoreve te lagjes Bleran te fshatit Bardhaj, si dhe te lagjes periferike informale Mark Lula te qytetit te Shkodres, ka thuajse dy jave qe mbeturinat nuk hidhen dhe nuk digjen me ne vendin e meparshem. Fillimisht banoret u liruan nga shqetesimi disa vjear i djegies se qindra toneve mbeturina ditore te qytetit te Shkodres, qe shkarkoheshin prane Varrezave te deshmoreve dhe monumentit te 5 heronjve te Vigut, por tashme ata verejne nje fenomen tjeter te demshem per te gjithe banoret e lagjeve ne fjale e ndoshta dhe me gjere.

  Mbeturina te fshehura
  Banoret e Bleranit dhe Mark Lules sqarojne se prej disa ditesh mbeturinat qe kishin mbetur nga djegiet e meparshme jane mbuluar me zhavorr dhe mbetje inerte nga punonjesit e mjetet Ndermarrjes se Pastrim-Gjelberimit. Sheshi i meparshem i grumbullimit te mbeturinave ka marre nje pamje tjeter, por mbeturinat vazhdojne te vijne naten dhe te hidhen disa metra me larg. Tashme problem nuk qendron ne djegien e mbeturinave, pasi nuk vihen re raste te venies se zjarrit, por eshte krijuar nje shqetesim teper i madh, pasi mbeturinat e qytetit jane duke u hedhur buze shtratit te lumit Kir. Banoret shprehen se problemi i pare qe shkakton hedhja e mbeturinave prane ketij lumi eshte ndotja shume e madhe e tij, kur dihet se ai lume kalon ne te dy lagjet per te vijuar edhe ne lagje te tjera me pas. Problemi i dyte per banoret e zones ne fjale lidhet me faktin se mbeturinat, ne vend qe te largoheshin apo hiqeshin krejt nga ajo zone i jane afruar edhe me shume banesave, duke rrezikuar shendetin e tyre. Na eshte premtuar jo vetem per heqjen e mbeturinave, pasi do hidhen ne landfilldin e Bushatit, por asgje nuk eshte realizuar nga premtimet. Te pakten me parate tona qe paguajme si taksa te pastrimit qe paguajme te mos i sjellin mbeturinat prane banesave per te na semure si banoreve te kesaj lagjeje. Sipas banoreve te zones, vazhdimisht kane protestuar per hedhjen e mbeturinave prane banesave te tyre dhe gjithmone iu eshte premtuar se do te hiqen perfundimisht nga ajo zone e perfshire ne nje projekt rehabilitues, ku eshte parashikuar dhe gjelberimi i plote. Prej me se 15 vitesh, jo vetem nuk u mbajten premtimet per heqjen e mbeturinave dhe dergimin e tyre ne lanfilldin e Bushatit, por as te rrugeve qe jane ne gjendje te mjerueshme. Per banoret e zones ku hidhen mbeturinat e qytetit te Shkodres eshte e pakuptimte dhe e patolerueshme qe me parate e tyre, te taksave te pastrimit te paguajne sjelljen e mbeturinave prane banesave te tyre, duke u bere rrezik e shkak i shume semundjeve te rreth 7 mije banoreve te dy lagjeve. Nje problem tjeter, teper shqetesues qe krijohet nga hedhja e mbeturinave buze lumit Kir eshte edhe ngushtimi i perditshem i shtratit te ketij lumi. Per banoret e lagjeve Bleran dhe Mark Lula, ngushtimi i shtratit te lumit Kir do te thote permbytje te tokave dhe banesave te tyre gjate stineve me reshje. Ne keto kushte, banoret lagjeve Bleran e Mark Lula kerkojne ndalimin e menjehershem te hedhjes se mbeturinave buze shtratit te lumit Kir dhe banesave te tyre. Burimet nga Bashkia e Shkodres shprehen se shume shpejt te gjitha mbeturinat urbane do te hidhen ne landfildin e Bushatit, por pa mundur dot te japin nje date te caktuar. Gjithe problemi eshte krijuar nga komuna e Bushatit, e cila kerkon takse te larte per depozitimin e mbeturinave te njesive te tjera vendore ne lanfilldin e ngritur ne territorin administrativ te sa

 10. #370
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Marrzia e ambalazhit

  Marrzia e ambalazhit
  ARDIAN KLOSI | 28/04/2011 |Shekulli
  Nuk di a ka ndonj shtetas shqiptar q nuk prdor dhe hedh do dit t paktn nga nj qese plastike. Vet llogaris q do dit zbraz n plehra t paktn 12 t tilla. N do dyqan q t shkosh, fardo q t blesh, sht e pamundur q n fund t mos ta mbshtjellin gjn me nj qese plastike.
  Da kpuc, da paracetamol, da buk - fundi i historis sht ambalazhimi n plastik. Shitsit, akti i mbshtjelljes i duket bujari, sikur t mos ia pranosh gati-gati ofendohet (sigurisht q sht bujar, sepse ai vet pr at cip t shmtuar nuk paguan thuajse asgj, paguan ambienti).

  Disa her kam ikur pa e bler sendin pikrisht prej ktij konflikti; m e tmerrshmja sht kur ta japin edhe nj cop panine n plastik, e un detyrohem ta pyes shitsin nse edhe n shtpi bukn e kap me plastik. Me thn t drejtn, nganjher habitem q kusurin ose eurot e kthyera n lek shitsit nuk m'i fusin edhe ato n qese plastike.

  Por se mos jan vetm qeset. do dit konsumojm edhe shishe plastike, t ashtuquajturit bidon (bidon dikur quheshin vetm mbajtsit e mdhenj metalik) p.sh., pr ujin, koka-koln etj. Edhe kto njsoj si qeset jan vetm njprdorimshme, e shumta dy, kur ia jep ndonj fshatari pr t shitur qumsht.

  Po se mos jan vetm qeset dhe bidont. Edhe kartont ku shitet qumshti, lngu i frutave, vera etj., jan njprdorimshme dhe t gjitha prfundojn po n nj vend, te koshi i plehrave. Ky zakonisht n shtpit tona ndodhet nn lavaman. E kemi nj ndjenj lehtsimi kur zhdukim ambalazhin, q na shrbeu vetm pr t mbajtur mall nga dyqani n shtpi, posht lavamanit.

  Por lehtsimi m i madh sht kur qesen e madhe t mbushur kryesisht me qese m t vogla, me ca mbetje ushqimi, me ilae t skaduara, me bateri t vjetra dhe 20 flliqsi t tjera e marrim dhe e hedhim te kazani i madh i plehrave q ndodhet an rrugs. Kur e kemi vrvitur (mundsisht me zhurm) prodhimin ton t dits n at kazan, s brendshmi dgjojm nj ahh lirimi dhe vetja na duket si e pastruar, ndrgjegjja e qet, gati-gati sikur kemi br dush pas nj pune gjith djers.

  Kjo qetsi vjen sidomos ngaq n qytetet tona ka disa vjet q plehrat largohen rregullisht. Na hiqen sysh, si t thuash. Edhe qent e macet jan paksuar qysh nga ajo koh rrotull kazanve. Askush s'e lodh m mendjen se 'u bn gjith ato qese e bidon e kuti q "konsumuam" gjat dits.

  Dikur, ne t Tirans edhe na vriste ndrgjegjja kur kalonim pran Sharrs, varrezave, kombinatit, dhe shihnim tymin helmues q nderej mbi gjith at rajon t kryeqytetit, pasi plastika digjej nn qiell t hapur, por tani dhe tymi i djegieve plastike sht zhdukur, sepse bashkia ka disa koh q ato i gropos nn tok.
  Po nn tok q u zhduk plastika, mos u b gj pleh pr pjellorimin e toks? Joo, prkundrazi. Le q plastika, e cila prodhohet nga polimeret e nafts, do dhjetra vjet t shprbhet e, kur shprbhet lshon n mjedis substanca toksike. D.m.th., nse e fshehim nn tok, nuk e kemi zhdukur, vetm e kemi futur n nj si purgator, dhe nj dit t bukur ajo na hyn me kto substanca n ujrat nntoksor, t cilat i pim vet ose i pin kafsht shtpiake dhe joshtpiake.

  Ky ishte rasti m i mir: q bashkia e nj qyteti i merr mbetjet tona t prziera (plastik, pelena me t dhjera, prezervativ, ilae t skaduara, bateri, vajra t djegura etj.) dhe i kall n nj landfill. Mosdeprtimi i substancave helmuese nga ky landfill n tok varet prej izolimit t tij, por edhe izolimi m i mir nj dit epet, prfytyroni sa shpejt epet n Shqipri, pra dikur masa q futm me aq lehtsim nn lavaman do t shprbhet n natyr me elementet e veta johelmuese dhe helmuese.
  Tani t marrim rastin m t zakonshm te ne: shumica e bashkive, e komunave dhe individve mbeturinat e qyteteve, fshatrave, familjeve t tyre nuk i groposin n landfille, por i hedhin t hapura n natyr. Kushdo q ka ecur pak an nj fshati ka par plehrat e tij n nj djerrin ansore, ndrsa kur fshati a qytetthi e ka nj lum, plehrat, ku mbisundon plastika, hidhen n faqet e ktij lumi.

  N dimr lumi fryhet dhe i merr plastikat me vete. Kur ulet n pranver e ver, del se qeset, bidont dhe ambalazhet e tjera i ka ln n pjesn m t vogl brigjeve t tij ose maj shkurreve, kurse pjesn m t madhe e ka hedhur n det.
  Lumenjt e vegjl t Shqipris ose rrjedhat e siprme t lumenjve t mdhenj kan ende nj bukuri t rrall. Duke qen terreni i thyer lndinat nga ato kalojn prkmbehen me ngushtica, kanionet me ujvara. Ngaq eci shpesh n malsit e Tirans e m tej e njoh bukurin e Erzenit, t lumit t Tirans etj. Por, kam par edhe lugina me nj hijeshi fantazmagorike, si ajo e lumit t Zezs, midis Zgrdheshit (ish-qytetit antik Adrianopolis) dhe Krujs.

  Ishte muaji mars: n pjesn m t madhe bukuria natyrore e lugins prplasej me shmtin njerzore t plastikave t shprndara andej-kndej si mozaik laragan plagsh. Mendova: sa pak koh u desh, 20 vjet, as nj brez njerzor q t prudnohej kjo lugin. Jo se nuk mund t pastrohet, ende mund t pastrohet, por do t duhej nj vullnet gjigant i administrats lokale e sidomos vetdijesim i njerzve pr vendin ku jetojn, pr ka nuk duket deri m sot asnj shenj.
  Pjesa m e madhe e plastikave si e tham, prfundon n det. Edhe, ikn nga ne? Joo, aspak. Valt e detit plastikat na i kthejn mbrapsht, kshtu q nj pjes e mir e bregdetit shqiptar, sidomos atij t ultit Adriatik sht tejmbushur me qese, bidon dhe sende t tjera plastike. Kam ecur m kmb, bie fjala, gati n gjith bregun e Shngjinit deri posht n zonn e mbrojtur t lagunave, sht nj peizazh i bukur n potenc, por i ndyr n realitet, kryesisht nga plastika.

  Sikurse sht edhe i gjith Kepi historik i Rodonit. Aksionet e pastrimit q bhen do fillim sezoni n plazhet kryesore e q me kaq buj na i transmetojn televizionet, jan qesharake. Qesharake, sepse kan t bjn vetm me 5-6 plazhe ku shkojn pushuesit dhe s'prekin pjesn m t madhe t litoralit ton, qesharake, sepse plastikat e mbledhura ku shkojn? Ose hidhen prap n lum, ose kallen nn tok, ose digjen n natyr t hapur pr t helmuar me mnyrat e veta ajrin q nderet mbi kt vend.

  Vitin e kaluar qeveria shqiptare lejoi importimin e mbi 50 llojeve t ndryshme mbeturinash, me argumentin se kto do t'i shrbejn industris ricikluese t vendit. Plastika aty z vendin e par. Mirpo kjo puna e industris s riciklimit sht nj gnjeshtr e madhe. Riciklimi sht thjesht nj biznes q pasuron disa pak vet, e q tani do t bhet me lnd t par importi. Ai nuk do t'i shrbej aspak pastrimit t vendit nga plastika q po na z frymn.

  Edhe sikur t ushqehej vetm me lnd t par nga vendi: po japim vetm nj shifr sa pr ta kuptuar se riciklimi i plastiks nuk sht aspak zgjidhja: Jared Blumenfeld, prgjegjs i Departamentit t Mjedisit n qytetin e San Franiskos, ka prllogaritur se kushton 4.000 dollar riciklimi i 1 toni qesesh plastike, pr t nxjerr nj produkt q do t shitej pastaj n treg me 32 dollar!
  Dhe prfytyroni 'problem sht mosriciklimi i plastiks edhe pr nj vend t zhvilluar si SHBA, ku, mes Kalifornis dhe Havait lundron nj gjigant mbeturinash, i quajtur Garbige Patch, me madhsi sa dyfishi i Teksasit, i prbr n 80% nga plastika! Riciklimi i plastiks duket ka dobi kryesisht n vende si Shqipria, ku paguhet pak krahu i puns dhe nuk ka taksa mjedisi, ku mund t helmohet pa penges ajri dhe toka. Ndaj t'i hapim dyert e importit flliqsirave plastike!

  Rruga e vetme pr t'u liruar nga makthi i ambalazhit plastik sht ndalimi i tij, qoft dhe i pjesshm. Vende si Bangla Deshi, Ruanda e shum t tjera e kan ndaluar prdorimin e tyre. Po kshtu e ka ndaluar edhe qyteti i San Franiskos, t tjer qytete si Bostoni po e pasojn. Kina ka ndaluar prdorimin e qeseve plastike pa pages. Irlanda ka vn taks t fort mbi to, duke sjell kshtu uljen e prdorimit n 90%.
  Ose prfytyroni sikur gjith uji q tregtohet n Shqipri t mos futej m n shishe plastike por n shishe t kthyeshme qelqi! Mirpo si do t pasurohen biznesment e shisheve plastike?
  Ne u rritm n nj Shqipri pa qese e pa shishe plastike. Me nj rrjet bheshin pazaret, kurse shitsi mallrat ushqimore t'i mbshtillte n letr. Askush nuk vdiq as u smur pr kto arsye. Ndrsa shishet e qelqit i kthenim t gjitha dhe me parat e fituara shkonim n kinema. Nuk jam nostalgjik pr at koh (kryesisht sepse njerzit q na drejtojn jan cok pjella t saj); por syt i kemi t gjith n ball pr t kuptuar se lindm n nj vend t bukur dhe do t vdesim n nj vend q sht n rrugn m t vendosur t shmtimit.
  Duke hequr dor dalngadal nga marrzia e ambalazhimit, e sidomos e ambalazhimit plastik, mund t mbrrijm ndoshta te njra nga kthesat e ksaj rruge, q duhet t ndodh pikspari n kokat tona. Njkohsisht presim masa radikale nga administrata qendrore, bashkit dhe komunat. Gjra konkrete jo letrarizma me ardhmri e qytetari.

 11. #371
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Rrqebujt e mbushur me kasht, zbukurim pr lokale

  Rrqebujt e mbushur me kasht, zbukurim pr lokale
  2011-05-17

  Gjat vitit t shkuar, nj rrqebull sht par n nj lokal t Fush-Arrsit i balsamosur e i mbushur me bar t that me formn e prafrt origjinale. Nj tjetr rrqebull i balsamosur ka qen ekspozuar n Shmri, n rrugn Kuks-Tiran, ndrsa nj tjetr rrqebull ndodhet i balsamosur diku n lokalet bri autostrads n afrsi t Lait. Ndr t tjera, nj rrqebull t balsamosur njerzit mund ta shohin edhe n nj nga lokalet m n z n qytetin e Kuksit ku gjenden edhe dshmit se sht gjuajtur n bjeshkt e zons. Dshmia m e fundit vjen nga fshati Gabrric i Kuksit, 14 km larg qytetit prbri Drinit t Zi, ku n janar t ktij viti nj bari dhish ka vrar dy rrqebuj, t cilt m pas i ka balsamosur. Fshatari nga Gabrrica ka pohuar se nuk e ka njohur problemin e fauns si e paraqesin specialistt, dhe se ai ka pasur frik se ndoshta kjo kafsh e egr mund ti dmtonte bagtit. Por njohsit e fauns tregojn se rrqebulli ushqehet kryesisht me dhi t egra dhe thllza, ndrsa t fundit q mund t dmtojn jan bagtit e fshatarve.

 12. #372
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Masakrohet parku i liqenit, priten 58 drure dekorative
  Bardhyl Berberi, Gazeta Shqiptare

  Ne pak kohe, persona te paidentifikuar kane prere 58 drure dekorative ne parkun bri liqenit te Pogradecit, duke shkaktuar nje masaker ekologjike e mjedisore ne kete perle te natyres. Burime per "Gazeta Shqiptare" pohojne se "masakra eshte bere keto dite ne parkun park 30 ha, atje ku dikur shetiste diktatori Hoxha dhe anetaret e Byrose Politike vinin e relaksoheshin dikur". Edhe pse masakra ka ndodhur harkun e tre diteve ne nje vend ku vrojtohet nga rojet e Rezidences qeveritare si dhe rojet private te laboratorit te analizave te ujit te liqenit, te gjithe mbledhin supet dhe nuk japin asnje informacion per autoret. "Aty kane punuar dy motorseka. Kane ardhur kamione te medhenj qe i jane ngarkuar dhe jane larguar ne mes te dites", - pohojne burime per "Gazeta Shqiptare"

  Per 40 vjet, parku ka qene pjese e territorit te vilave qeveritare dhe nuk mund te shkelte kembe njeriu. Ai u hap per qytetaret ne vitin 1992 kur u hap dhe blloku i vilave. Sot ky park vleresohet si mushkeria e qytetit. Ai ishte i mbushur me peme te medha dekorative nga me te bukurat dhe ngjante me nje pyll te jashtezakonshem me peme te larta dhe tapet bari. Por, sepata dhe motosharra po e rrezojne per toke kete park te mrekullueshem.
  "Eshte mafia qe organizon shkaterrimin e parkut me qellim qe pasi ta zhveshin nga pemet, te ngrene hotele bri liqenit. Kjo masaker nuk ka ndodhur as ne trazirat e vitit 1997", - pohon 74-vjecari Qani Idrizi, banor i qytetit. Ndersa, nje banor tjeter pohon se pemet dekorative jane prere nga nje firme qe nderton mobilie. Ne institucionet vendore, ato pyjore e mjedisore, askush nuk jep shpjegim per masakren. Lidhur me situaten, u prononcua per "Gazeta Shqiptare" Fredi Dusho, shefi komisariatit
  - Zoti Dusho! Keni dijeni per masakren ne parkun e qytetit?
  Po. Mora dijeni dhe shkova menjehere per te pare gjendjen ne vend.
  - Cfare konstatuat?
  Nje masaker te vertete. Nuk u besoja syve nga ajo qe pashe.
  - Si ka ndodhur kjo?
  Eshte e turpshme. Kjo ndodhi kur prane parkut ka roje te rezidences qeveritare dhe njekohesisht dhe rojet private te laboratorit te liqenit qe qendrojne kaq indiferente duke pare kete masaker te vertete Te mos harrojme, se keto peme qe jane masakruar ne parkun e mrekullueshem, nese mbillen sot, duan se paku 30 vjet te behen si ato qe u prene
  - Cfare do ndermerrni ju si polici?
  Shpreh keqardhjen se ata qe pergjigjen per te mbrojtur kete pasuri, nuk e kane bere detyren e tyre. Ne na ngelet puna te identifikojme dhe te bejme ndalimin e autoreve.

 13. #373
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Helm n kanalin e Darzezs, ngordhin kuintal me peshq

  Helm n kanalin e Darzezs, ngordhin kuintal me peshq


  11 Shtator 2011 - 09:00 | Shqiperi

  Helm n kanalin e Darzezs, ngordhin kuintal me peshq

  FIER- Kuintal peshku t helmuar jan gjetur mesditn e djeshme n kanalin kryesor t Darzezs nga banor t ktij fshati. Lajmi konfirmohet si nga burime t policis q kan shkuar n vendngjarje pr t verifikuar ashtu edhe nga banor t zons.

  Sipas ktyre burime, msohet se persona ende t paidentifikuar kan hedhur sasi t mdha helmi Teodan apo Ure n kanalin kryesor q prshkon kt fshat. Pr pasoj, sasi t mdha peshku (pohohet me kuintal) kan ngordhur dhe kan dal n siprfaqe t ujit. Ky kanal derdhet n hidrovor e m pas n detin Adriatik. "Uji i kanalit duket me sy t lir q sht i ndotur. Helmi i hedhur n kanal ka dmtuar rnd faunn e tij", shprehen specialistt.

  Ndrkaq, pohohet se kuintal t tra peshku t llojeve t ndryshme jan marr nga banor t zons pr t'u tregtuar edhe pr t'u prdorur pr gatim. T alarmuar, specialistt e Bujqsis n Fier pohojn se prdorimi i tij pr konsum sjell pasoja t rnda pr shndetin e konsumatorit. Ata pohojn se po marrin masa pr bllokimin e sasive t peshkut q mund t gjejn n tregje t ndryshme n Fier. Nga ana tjetr, ndotja paraqet rrezik dhe pr bagtin q kullosin apo pin uj n kanalin e Darzezs. Kryekomunari i Ndrmnasit, Viktor Fasko sht vn n dijeni t problemit. Ai thot se n bashkpunim me policin po punojn Pr identifikimin e personave q helmuan kanalin e Darzezs dhe vnien e tyre para Drejtsis.
  (m.a/GSH/BalkanWeb)

 14. #374
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Arrza, aty ku lulzon masakra mjedisore

  Top Channel

  Zona t tra n t gjith Shqiprin po zhvishen nga pyjet, n nj masakr mjedisore q nuk sheh t ndalur.


  E pamundur t gjesh sot qoft edhe nj cep t vogl n t gjith vendin q ti kt rezistuar barbaris s abuzuesve q n t shumtn e rasteve punojn e mbshteten edhe nga ata q kan pr detyr ti mbrojn kto zona. Me kt ritm shkatrrimtar, shum shpejt pyjet e Shqipris do t jen nj realitet i shkuar mes fotosh e filmimesh t vjetruara npr arkiva.

  Vetm pak kilometra nga fshati Dardh i Kors diku e fshehur n nj lugin t gjer mes malesh, shtrihet Arrza. Shtpit e gurta ku gjarprojn rrugicat e kalldrmta duken si zgjatime t mbira nga nj e shkuar, q ktu duket se nuk sht larguar kurr. Nn sfondin e hirt, fshati me rreth 300 banor e ka ndjer pak ose aspak dorn e shtetit, q n Arrz duket sikur ka zbritur pr her t fundit dhjetra e dhjetra vite m par, diku mes kohrave t sistemit t shkuar.

  Pikrisht kjo harres, jo e paqllimt, duket se ka krijuar nj ishull t fshehur q prtej qetsis s rreme e natyrs n dukje t paqme fshesh nj masakr mjedisore, q po shkreton pa mshir gjith pyjet e ksaj zone. N Arrz realiteti sht m shum se shokues, abuzimi kalon do kufi t imagjinueshm.

  Varganet e gjate te druve jane shtruar thuajse ne te gjithe hapsiren e fshatit ne pritje te makinave te tonazhit te rende q vijne ketu per tu ngarkuar me se shumti gjate oreve te nates.

  Karvanet ikin e vijne, vijne e ikin pa u ndalur gjate gjithe dites, duke rrjepur zona te tera nga pyjet, pa u shqetesuar nga askush. Diku sharra e me tej sopata, degjohen qartazi nga majat e maleve qe duket sikur renkojne perballe ketij sulmi barbar qe perseritet e perseritet cdo dite si nje ritual i kobshem qe ka denuar me vdekje natyren e gjithcka qe e rrethon.

  Shtigjesh, dallohen ata qe zbresin ngadale e te pashqetesuar, teksa te tjere vazhdojne betejen shfarrosese ne te ciln secili ruan hapsiren e tij te shkaterrimit.

  Ne krah te fshatit dallohet vetem nje zone e paprekur dhe kjo jo per shkak se dikush eshte treguar i meshirshem. Ky pyll, sic na thote nje banor, konsiderohet i shenjte per shkak te nje vakefi qindravjecar qe shtrihet ne qender te tij. Kjo ka bere qe banoret e zones qe si ndruhen aspak shtetit e ligjit, te ken frike vetem nga hakmarrja e perendise. Historite e gojedhanat e shumta per njerez qe kane gjetur shrim ne kete vend, duket se kan qene edhe shpetimtaret e vetem qe e kane mbrojtur kete copez pyll nga shkretimi i hordhive barbare.

  Pylli i shenjte qendron perkrah fshatit, e cungjeve te prere anembane tij si simboli me ironik i raportit me shtetin dhe pafuqise se tij ne Arrezen e vogel, qe perfaqeson te gjitha ato zona qe sot ne Shqiperi po shpartallohen e zhvishen nga pyjet.

  Ne brendesi te fshatit, kasapana merr nje tjeter forme me te sofistikuar e me fitimprurese per shkelesit e ligjit. Shumica e shtepive karakteristike te Arrzs te ngritura me gure e te mbuluara me plloca jane shnderruar ne sharra ku perpunohet nje sasi e pallogaritshme e drurit. Mesa duket stivat per dru zjarri jane vetem maja e ajzbergut e nje biznesi fort mire t organizuar qe shkon shume me larg e pr t cilin punon thuajse i gjith fshati.

  Sasi te medha te drurit te perpunuar te gatshem per industri jane stivuar ne pritje te bleresve te rradhes, qe vijne, ngarkohen e largohen ngadale, duke marr me vete nje pjese te natyres se Arrezes qe po shuhet cdo dite ne kete mizori te rradhs. Nga rrugica ne rrugice asgje nuk ndryshon pervec sasise se drurit qe rritet apo zvoglohet sipas rastit e qe lidhet mesa duket me fuqine e pushtetin e pronarit te tij.

  Per rojtare apo inspektor pyjor nuk behet fjale, ketu gjithcka kryhet pa asnje pengese, ka nenkupton se mes dhunuesve e strukturave ka nje marrveshje q i bn ata dhe transportuesit e drurit t paprekshm. Nj bashkpunim i ngusht ku viktim e vetme sht natyra.

  Pyje q zhduken e cungishte q ngren krye nga toka si nj ushtri e gjymtuar, mijra hektar t zhdukura, si pasoj e nj raporti t uditshm mes shtetit inekzistent dhe banorve dhunues q marshojn do dit mes majave q po zbathen me shpejtsi marramendse. Arrza sht vese nj fshat i vogel q shkrihet me realitetin shqiptar, ku natyra po prballet me nj mizori t pandalshme. Diku pyjet, diku lumenjt, diku malet, diku kodrat, diku deti e gjithka tjetr duket e dnuar mes histeris q n kto 20 vjet ka shpartalluar gjithka.

  Kjo sht Arrza, kjo sht Shqipria simbol i nj rrnimi mjedisor q prtej fjalve boshe e premtimeve t strzgjatura nuk ka prodhuar asgj m shum. Shum shpejt do t jet tepr von e ather do t na duhet t themi, na ishte njher natyra shqiptare.

 15. #375
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Shkodr, masakra ekologjike e mjedisore, liqeni kthehet n knet

  Shkodr, masakra ekologjike e mjedisore, liqeni kthehet n knet

  02 Tetor 2011 - 08:26 | Shqiperi

  Shkodr, masakra ekologjike e mjedisore, liqeni kthehet n knet

  SHKODER - Liqeni i Shkodrs kthehet n knet. M shum se kurr ai po shkon drejt degradimit t plot. Tashm n kt fillim vjeshte ai sht knetzuar plotsisht. Pamja q ofron nj nga pikat m t preferuar turistike pr zonn e Shkodrs sht rrnqethse Siprfaqe t tra jan kthyer n knet. Mbi 50 pr qind e siprfaqes s tij sht mbuluar nga bimsia. Jo vetm kaq por siprfaqja e ujit sht reduktuar si asnjher pr shkak t thatsirs.
  N disa pjes t liqenit, dy ant e tij po shkojn drejt bashkimit. Specialistt vazhdojn t japin alarmin i cili kt her duket se sht nj alarm jet a vdekje. Sipas tyre bimsia ujore, ujrat e zeza dhe ato t bardha q derdhen n liqen prej 20 vitesh, mbetjet urbane, detergjentet me prbrje fosfori po kthehen n ekzekutues t Liqenit t Shkodrs. Indiferenca po shkatrron dhuratn q natyra i ka dhn Shkodrs. Tashm bashk m kthimin e Liqenit n knete po vijn dhe probleme t tjera: era e keqe, insektet e shumta e bjn t pamundur qndrimin n breg t Liqenit t Shkodrs. Turizmi ka psuar nj rnie t dukshme. Madje pronart e lokaleve ngulnim kmb q situata t mos behej publike se kshtu nuk do tu vinin klient. "Ju lutem mos e pasqyroni kt situat , pasi nuk do t na vijn klient n lokale. Ka koh q kemi nj numr t vogl klientsh n lokale," - shprehet nj pronar lokali n Shirok.

  N kto kushte, peshkatart kan mbetur thuajse pa pun. " Ne smund t dalim me lundra n liqen. Nuk mund t kalohet nga gjith kjo bimsi. Po rrezikojm jetn. Dalim, me vshtirsi ndezim lundrat dhe kthehemi srish me rrjeta bosh. Vetm shpenzojm karburant n rastet kur dalim," - pohon Hasani, peshkatar i vjetr.

  (d.b/GSH/BalkanWeb)

 16. #376
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  39
  Postime
  288
  Mir tu bhet. E meritojn plotsisht. Le t vazhdojn t hedhin votn e tyre n birr t hales. Medemek e mbajn veten edhe pr qytet me kultur dhe tradita t lashta.

  Jam shum kurioz t shikoj se far surprizash t tjera do na vijn nga Shkodra.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 17. #377
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Gazeta Shqip
  01.10.2011
  Liqeni Artificial i Tiranes, prej kater ditesh ofron nje panorame edhe me te shemtuar per kryeqytetasit. Peshqit e ketij liqeni kane ngordhur dhe kane dale ne siperfaqe. Arsyet nuk dihen te qarta, por ambientalistet thone se kjo mund te kete ardhur per shkak te mungeses se oksigjenit ne uje. "Ngordhja e peshqve mund te jete shkaktuar nga atrofizimi, pasi rruga e furnizimit me uje nga liqeni i Farkes ka vite qe ka dal jashte funksionimit, dhe thatesira dhe mungesa e shirave ka bere qe uji te mos kete me oksigjen, duke qene se aty shkarkohen ujerat e zeza te shume subjekteve tregtare, si shkolla, lokale qe jane ne zonen e liqenit dhe po ashtu dhe te pallateve qe jane ndertuar prane tij. liqeni nuk eshte me i tille, por eshte nje grope e ujerave te zeza" - ka thene ambientalisti Xhemal Mato. Bashkia e Tiranes pritet sot qe te japi nje deklarate per kete gje, por deri me tani e vetmja mase qe ka marre eshte se disa punonjes te ndermarrjes se gjelberimit po mundohen qe me mjete rrethanore, me sfurk dhe lopate, t'i nxjerrin peshqit nga uje dhe me pas i groposin ne breg te liqenit.

 18. #378
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Topi nuk dekreton Ligjin pr mbetjet: Kuvendi t’a prmirsoj


  TIRANE-Presidenti i Republiks, Prof. Dr. Bamir Topi vendosi kthimin pr rishqyrtim n Kuvendin e Republiks s Shqipris t ligjit nr. 10 463, dat 22. 09. 2011 “Pr menaxhimin e integruar t mbetjeve”. N nj deklarat t publikuar n faqen zyrtare t presidencs thuhet se rikthimi i ligjit n Kuvend bhet pasi ka mosprputhje dhe dispozita jasht objektit t vet ligjit.

  “Mbi kt motivim kushtetues, shqyrtova me vmendje ligjin nr. 10 463, dat 22. 09. 2011 “Pr menaxhimin e integruar t mbetjeve”. Ligjin e konsideroj si nj prpjekje t rndsishme dhe t domosdoshme pr zgjidhjen e nj problemi me pasoja pr mjedisin dhe shndetin e njeriut. Megjithat, me qllim q ligji dhe zgjidhjet e ofruara pr menaxhimin e mbetjeve n Republikn e Shqipris t garantojn sa m tepr rezultate pozitive, n baz t nenit 85, paragrafi 1 t Kushtetuts, vendosa t mos e dekretoj, por ta kthej edhe njher pr rishqyrtim n Kuvend, pasi gjej n t, mosprputhje dhe dispozita jasht objektit t vet ligjit”.
  Sipas Presidentit, kthimi i ktij ligji pr t’iu nnshtruar edhe njher shqyrtimit t deputetve, synon realizimin sa m t mir t qllimit pr t cilin sht miratuar nga ana juaj, menaxhimin e mbetjeve n territorin e Republiks s Shqipris dhe mbrojtjen e mjedisit dhe shndetit t njeriut.
  Kreu i shtetit krkoi q t bhen prmirsime dhe do nj prej tyre duhet t jet n pajtim.

  Presidenti rendit m pas mosprputhjet n dispozitat
  1 - Qllimi kryesor i ligjit sht marrja e masave t nevojshme dhe t domosdoshme pr menaxhimin e mbetjeve n territorin e Republiks s Shqipris. Ky sht nj proces tejet i rndsishm, i domosdoshm dhe n kohn e duhur, pasi mbetjet n Shqipri, hapsirat q ato kan zn, efektet q ato vazhdojn t sjellin, shpeshher edhe t parikuperueshme pr mjedisin dhe shndetin e njeriut, duhet t kalojn nprmjet procesit t menaxhimit t prshtatshm mjedisor t tyre. Ky qllim sht i shprehur qart n nenin 1 t ligjit, duke prcaktuar se “ky ligj ka pr qllim mbrojtjen e mjedisit, shndetit t njeriut dhe menaxhimit t duhur mjedisor t mbetjeve nprmjet:

  a) parandalimit e minimizimit t mbetjeve ose paksimit t ndikimeve negative nga krijimi dhe menaxhimi i integruar i mbetjeve;

  b) prmirsimit t eficenss s prdorimit t tyre;

  c) paksimit t ndikimeve negative t prgjithshme nga prdorimi i burimeve.”

  I tr ligji, m pas, prshkohet nga rregullat dhe procedurat pr kryerjen e ktij procesi menaxhimi; por, parashikimi i nenit 49, pr importin e mbetjeve n Republikn e Shqipris, vlersoj se del jasht qllimit t ligjit. N nj koh kur i tr ligji i sht dedikuar marrjes s masave dhe kryerjes s procedurave pr menaxhimin mjedisor t mbetjeve n Shqipri, si nj problem i rnd dhe ende i pazgjidhur i mjedisit shqiptar sot, krijimi i mundsive pr import t mbetjeve t vendeve t tjera, duket se bie ndesh me qllimin e deklaruar pr “minimizimin e mbetjeve ose paksimit t ndikimeve negative nga krijimi dhe menaxhimi i integruar i mbetjeve”, apo “paksimit t ndikimeve negative t prgjithshme nga prdorimi i burimeve”.

  2 - Gjithashtu, neni 2, pika 1 e ligjit prcakton objektin e ligjit, duke parashikuar se dispozitat e tij zbatohen pr menaxhimin e mbetjeve n territorin e Republiks s Shqipris. Gjykoj se kjo dispozit ka parasysh se n territorin e Republiks s Shqipris do t menaxhohen mbetjet q vijn nga burime brenda territorit t Republiks s Shqipris. Meqense, neni 49 i ligjit, bn fjal pr importin e mbetjeve n Shqipri, ather, vlersoj se neni 49 vjen n kundrshtim edhe me objektin e ligjit, t shprehur n dispozitn parimore t tij, neni 2, pika 1.

  3 - Po kshtu, neni 2, pika 2 e ligjit parashikon se “ligji prcakton rregullat e prgjithshme pr menaxhimin e integruar t mbetjeve, prfshir parandalimin ose paksimin e ndikimeve negative nga krijimi dhe menaxhimi i tyre, prmes paksimit t prdorimit t burimeve”. E konsideroj se nj dispozit e till sht n prputhje me objektivin e krijimit t nj mjedisi sa m t shndetshm; por, neni 49 i ligjit, duke parashikuar dhe lejuar importin e mbetjeve n territorin e Republiks s Shqipris jo vetm q nuk ndihmon n arritjen e ktij qllimi, pra n parandalimin ose paksimin e ndikimeve negative nga krijimi i mbetjeve, por ai shton edhe prdorimin e burimeve t mbetjeve. Kjo bn q dy dispozitat t bien n kundrshtim me njra - tjetrn dhe neni 49, gjithashtu, t kufizoj mundsin e arritjes s objektivit kushtetues pr nj mjedis t shndetshm.

  (d.b/BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 19. #379
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,384
  Postimet n Bllog
  1
  Mendoj se eshte nje veprim pozitiv....mendoj se s`ka nevoje te behemi "kosh plehrash", pavaresisht nga perfitimet momentale qe mund te kemi, behet fjale per shendetin tone dhe femijeve tane...
  por vetem nje here ka te drejte ta ktheje ligjin Presidenti, sepse fjalen perfundimtare e thote Kuvendi, i cili mund edhe te mos i marre ne konsiderate Kryetarit te Shtetit.
  Kam frike se fjala "Shqiperia kosh plehrash" se shpejti do te jete nje realitet.
  se mos vetem keto..po fabrikat e cimentos qe po semurin banoret zones, po guroret etj...., ...
  E cuditshme eshte,..duan me domosdo te sjellin "plehra" tek ne dhe kjo ka filluar qe ne vitin 2003, por me kembenguljen e shoqerise civile, nuk u vu ne jete...
  Eshte e kote te na mbushin mendjen se "importi i plehrave nuk ka rrezik"...kete nuk e ha njeri ne Shqiperi, ku per ca usd shesin nenen e tyre...
  Theksoj se risqet e zhvillimit dhe pasurimit te vendit nuk mund te kalojne nga prishja e shendetit tone dhe mjedisit tone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 14-10-2011 m 05:39
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #380
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Ekzekutohet ujku ne autostraden Durres-Morin

  Gazeta Panorama

  Mart, Tetor 4th, 2011
  Nj aksident i rrall ndodhi dje n autostradn q t on drejt Morinit, n dalje t qytetit t Kuksit. Kt her pre e aksidentit nuk kan rn qent e rrugs, por nj ujk i cili ka dashur t kaprcej nga njra an e autostrads n tjetrn. Nj autovetur me targa kosovare ka prplasur ujkun prtok duke i shkaktuar plag t rnda, por jo ngordhjen. Rnkimet e bishs kan trhequr vmendjen e kalimtarve dhe shum prej tyre jan ndalur pr t par kafshn e plagosur. M pas, duke par se ajo edhe mund t largohej jan thirrur disa gjahtar t Kuksit, t cilt e kan ekzekutuar m arm gjahu ujkun, duke e ln mnjan rrugs. Gjahtari Ismet Nrguti thot se koht e fundit ka pasur shtim t ujqrve rreth zonave t banuara.

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •