Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime

  Nese jeni te sinqerte me sqaroni keto vargje Biblike.

  Sic duket Albos i pengojne shume temat qe nuk i pershtaten, dhe i shlyen menjehere.
  Andaj vendosa te hap kete teme perseri tek komuniteti i juaj, ngase me te vertete me intereson se si i sqaroni vargjet nga ungjilli i Gjonit, kaptina 16 vargjet 7-8.

  Nqs se JEzusi eshte Zot, pse iku ?!! Dhe kush eshte ky mbrojtesi qe mund ti mbroj besimtaret dhe Jezusi kete pune se bente dot ?!!!

  NEse jeni te sinqerte , pergjigjuni, nese jo shlyjeni temem perseri.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 2. #2
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Sic duket Albos i pengojne shume temat qe nuk i pershtaten, dhe i shlyen menjehere.
  Andaj vendosa te hap kete teme perseri tek komuniteti i juaj, ngase me te vertete me intereson se si i sqaroni vargjet nga ungjilli i Gjonit, kaptina 16 vargjet 7-8.

  Nqs se JEzusi eshte Zot, pse iku ?!! Dhe kush eshte ky mbrojtesi qe mund ti mbroj besimtaret dhe Jezusi kete pune se bente dot ?!!!

  NEse jeni te sinqerte , pergjigjuni, nese jo shlyjeni temem perseri.

  GV_USA

  Pershendetje dhe nderime GV

  Do tė lė hapsirė qe tė japin pergjigje ndonji anėtar kėtu ne kėtė temė, gjithsesi do tė shkruaj nderkohė edhe unė.
  Ajo qe dua ta them GV, besoj se e din sepse disaher ėshtė diskutuar edhe ne kėtė forum, Feja - Besimi nė Trininė Shenjte ėshtė esenca - thelbi i tėrė jetės sė krishterė. Pra, nė klrishterim, janė tė pa ndarė Hyji At, Hyji Bir (Jezu Krishti), dhe Hyjin Shpirt i Shenjtė...dhe gjithashtu ka vetėm njė Zot. (dmth, tre nė njė). Kjo quhet Trini, tre nė njė.

  Ndersa Trinia e Shenjte ėshtė bashkėsia e Atit, Birit dhe Shpirtit Shenjt, bashkėsi dashurie, jo bashkėsi e qenieve tė ndryshme, sikurse tek njerzit, por bashkėsi nė tė njėjtėn esencė hyjnore.

  Kjo ėshtė njėjtėsi apsolute e Vetjeve nė varėsi tė Dytės prej tė Parė, kurse tė Tretės prej tė Parės dhe tė Dytės; nė "tė qenet - eksistimin" e amshueshėm tė Hyjit si At, Bir dhe Shpirt Shenjt pėrkundrazi "lindjes" sė Vetjs sė dytė dhe "hukatjes" sė Vetjes sė Tretė


  Per ndryshe do tė pergaditi njė shkrim lidhur me kėtė dhe mundesisht do ta thjeshtėsoj per arsye tė mund tė kuptohet mė lehtė.

  Ajo qe unė kėrkoj nga te gjithė ata qe postojnė nė kėtė temė, mos tė perdorin fyrje dhe ofendime ndaj njėri tjetrit, nėse shkruan le tė postohen shkrime nga ai qe shkruan e jo tė kopjuara dhe tė gjata pa kurrfar kuptimi.

  gjithė tė mirat.

  toni77
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2009
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lexo Mir se BIBLA nuk kuptohet me lexu me ni sy ose si roman

  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Sic duket Albos i pengojne shume temat qe nuk i pershtaten, dhe i shlyen menjehere.
  Andaj vendosa te hap kete teme perseri tek komuniteti i juaj, ngase me te vertete me intereson se si i sqaroni vargjet nga ungjilli i Gjonit, kaptina 16 vargjet 7-8.

  Nqs se JEzusi eshte Zot, pse iku ?!! Dhe kush eshte ky mbrojtesi qe mund ti mbroj besimtaret dhe Jezusi kete pune se bente dot ?!!!

  NEse jeni te sinqerte , pergjigjuni, nese jo shlyjeni temem perseri.

  GV_USA

  Shkrimi Flet vet Lexo Prej fillimit mandej e kupton:


  Veprimi i Shpirtit Shenjt

  “Nuk ju fola pėr kėto qė nė fillim,

  sepse isha me ju,

  5 por tani po shkoj tek Ai, qė mė dėrgoi,

  dhe askush prej jush s’po mė pyet: ‘Kah po shkon?’

  6 por, pse ju thashė kėto,

  zemrat tuaja u mbushėn me trishtim.

  7 Por, unė po ju them tė vėrtetėn:

  ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj,

  sepse, po s’shkova,

  Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju,

  kurse, po shkova,

  do ta dėrgoj te ju.

  8 E kur tė vijė Ai,

  do ta vėrtetojė se bota e ka gabim

  nė lidhje me mėkatin, me drejtėsinė dhe me dėnimin.

  9 Nė lidhje me mėkatin

  ‑ pse nuk besojnė nė mua,

  10 nė lidhje me drejtėsinė,

  ‑ pse po shkoj tek Ati

  dhe nuk do tė mė shihni mė.  me rrespekt Engjelli

 4. #4
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Une nuk do te shpreh mendimin tim, ajo qe me intereson mua eshte thjeshte se si i kuptoni juve keto vargje.
  Ne fund pasi ti kem lexuarsqarimewt e juaja do tju jap pergjigjen time.

  Me Respekt
  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 5. #5
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Une nuk do te shpreh mendimin tim, ajo qe me intereson mua eshte thjeshte se si i kuptoni juve keto vargje.
  Ne fund pasi ti kem lexuarsqarimewt e juaja do tju jap pergjigjen time.

  Me Respekt
  GV_USA
  Na jep bre Gv menjiher.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 6. #6
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  Na jep bre Gv menjiher.
  Pik se pari mendoj qe ato vargje nuk kane kuptim llogjik. E sot e lej me kaq.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 7. #7
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin

  Nqs se JEzusi eshte Zot, pse iku ?!! Dhe kush eshte ky mbrojtesi qe mund ti mbroj besimtaret dhe Jezusi kete pune se bente dot ?!!!


  GV_USA

  GV Jezusi nuk ka ikur, Ai ėshtė me ata qe i besojnė gjithnjė; "edhe deri nė fund tė botes".

  Nuk e di nėse ki lexuar keta rreshta ne vijim te atyre qe ke postuar. Ketu mund te lexojsh ku vėrehet triniteti.

  Krishti disaher e perseritė se nuk do tu lė; "Nuk do t’ju lė jetimė; do tė vij tek ju".

  Per mos me zgjatė lexoje vet dhe mund tė kuptojsh se ēka dua te them.  “Edhe pak kohė e nuk do tė mė shihni, prapė edhe pak e do tė mė shihni.” (Gjn 16; 16)


  Kėshtu edhe ju: tani jeni tė trishtuar, por unė prapė do tė vij t’ju shoh
  e zemra juaj do tė galdojė dhe askush s’do t’jua marrė gėzimin tuaj. (GJn 16; 22)


  “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Edhe unė do t’i lutem Atit
  dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė: Shpirtin e sė Vėrtetės, qė bota s’mund ta marrė, sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

  Ju e njihni sepse Ai banon me ju e ėshtė nė ju.

  Nuk do t’ju lė jetimė; do tė vij tek ju.
  Edhe pak kohė e bota nuk do tė mė shohė mė, ndėrsa ju do tė mė shihni, sepse unė jetoj edhe ju do tė jetoni. (Gj 14; 15-19)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 12-05-2009 mė 22:17
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Sic duket Albos i pengojne shume temat qe nuk i pershtaten, dhe i shlyen menjehere.
  Andaj vendosa te hap kete teme perseri tek komuniteti i juaj, ngase me te vertete me intereson se si i sqaroni vargjet nga ungjilli i Gjonit, kaptina 16 vargjet 7-8.

  Nqs se JEzusi eshte Zot, pse iku ?!! Dhe kush eshte ky mbrojtesi qe mund ti mbroj besimtaret dhe Jezusi kete pune se bente dot ?!!!

  NEse jeni te sinqerte , pergjigjuni, nese jo shlyjeni temem perseri.

  GV_USA
  Gjn 16, 7-8: "Por, unė po ju them tė vėrtetėn: ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj,
  sepse, po s’shkova, Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju, kurse, po shkova,
  do ta dėrgoj te ju.
  E kur tė vijė Ai, do ta vėrtetojė se bota e ka gabim
  nė lidhje me mėkatin, me drejtėsinė dhe me dėnimin".


  E i keni bere keto pyetje shume here, dhe une vete kam kerkuar t'ua jap juve nje pergjigje, e pas pergjigjes time, askush nuk me ka dhene nje shenje qe i kishte lexuar fjalet e mia. Atehere, ēfare kerkoni?

  Ky eshte nje problem e Krishtologjise,, pra lexo temen "Jezu Krisdhti eshte Zot (Rm 10,9).
  Atje gjithēka eshte shpjeguar mire: Jezu Krishti eshte nje bashkim i pandashem i natyres hyjnore me natyren njerezore. si ne ty dhe ne mua, trupi dhe shpirti bashkohen ne nje menyre te pandashme.
  Ata qe arsyetojne duke i ndare te dy, e thone nese eshte Zot nuk mund te jete njeri, apo nese eshte njeri nuk mund te jete Zot, jane ne gabim, sepse sipas fese tone Ai eshte Zot i misheruar, njekohesisht Zot dhe njeri, Zoti i vertete dhe njeri i vertete, qiofte Zoti qofte njeri. Si jane ne gabim edhe ata qe e ndajne trupi nga shpirti ne njeriun. "Por per ju myslymane eshte shume e veshtire te kuptoni kete, sepse ne Kuranin ka shume "manikeizmin")

  Ata qe e takojne nuk takojne HYJIN (ne kuptimin e deizmit) por Hyjin qe u misherua, qe shfaqet ne nje mish te gjashem me mishin tone...

  1Gjn, 1,1-3: "Ēka ishte qė nė fillim, ēka dėgjuam, ēka pamė me sytė tanė, ēka soditėm dhe duart tona prekėn, nė lidhje me Fjalėn e jetės, – po, Jeta u shfaq, ne e pamė dhe dėshmojmė dhe ju kumtojmė Jetėn e pasosur, qė ishte te Ati dhe na u shfaq neve – ēka pamė e dėgjuam po jua kumtojmė edhe juve qė edhe ju tė keni bashkėsi me ne. E bashkėsia jonė ėshtė me Atin dhe me Birin e tij, Jezu Krishtin".
  Keto fjale ju nuk i citoni kurre ju, por jane ne Biblen: i kam kopjua qe nje here do t'i lexoni edhe ju.

  Fjalet shume e rendesishme ketu jane: ne fillim (ne fillim te fillimit, si ne Zan 1,1; si ne Gjn 1,1), pastaj "FJALEN E JETES" eshte LOGOS ne greqisht (dmth Ai qe ne vetveten ka shpjegimin e ekzistimit te gjithēkaje); Jeta: jo veten ne kuptimin biologjik (Ungjilli nuk eshte nje liber shkencor) e gjerave qe i pranojme me shqisat tona, por ne kuptimin ontologjik (gjithēka (realja) qe ekziston e marre nga arsyeja jone sipas te gjithe faktoreve te perberese, pra edhe ne aspektin e vet te padukshem (per sh: prinderit e mi nuk shihen sot, por ne jeten time kane nje pjese realisht te perberese te jestes time, deri ne ate pike, qe une nuk do te kisha ekzistuar pa ta). Keshtu jeta parashikon Jeten, sipas kuptimit te Ungjillit te Gjonit Ate qe e ka jeten me bollek dhe per kete na jep Jeten.
  Atehere, me keto fjale Gjoni na thote qe apostujt kane degjuar, kane parem kane soditur, kane prekur...ATE QE ISHTE PREJ FILLIMIT (perpara krijimit), ATE QE ISHTE LOGOS (shpjegimi i reales, i ekzistences time...) dhe Jeta (dator vitae).

  TANI: Kush iku? Iku Zoti i misheruar, Zoti me mishin qe e kishte marre ne kraharorin e virgjeres Mari:bashkimi "Hyj-njeri" iku, u zhduk, por Hyji i gjithpushtetshem, krijuesi...Hyji Biri shelbuesi, Shpirti i Shenjte Mbrojtesi dhe Shenteruesi, eshte gjithmone me ne deri ne mbarimin e botes
  (Jezu Krishti i ka thene keto fjale ne traiten e tij te Ringjallur, kur ishte duke ngritur ne qiell, sepse ne ate moment per ata qe ishin te pranishem, lavdia e Zotit shkelqente ne ate moment).
  Hyji, ne teresine e vet, qe rrin me ne, quhet Shpirt i Shenjt Mbrojtesi, sepse e garanton, e shpeton, ne ne, shenjterine qe hyri ne bote nepermjet Fjales se misheruar (Mund te lexosh Rm 8, nje pjese te Bibles qe ju nuk e citoni kurre).
  Mbrojtesi per ne, eshte vete HYJ i gjithpushtetshem, qe ne historine e sotme, na jep hirin e nevojshem, qe te jemi, edhe ne, ne ēfare menyre, bashkimi i natyres hyjnore (dhurate e Krishtit) me naturen njerezore.

  Torrkerry

 9. #9
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Kete jane pergjigjet e juaja , ose keni te shtoni dicka me shum?!!!
  Nese keni te shtoni dicka me shum, do te pres para se te jap pergjigjen time finale.

  Me Respekt
  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2009
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Kete jane pergjigjet e juaja , ose keni te shtoni dicka me shum?!!!
  Nese keni te shtoni dicka me shum, do te pres para se te jap pergjigjen time finale.

  Me Respekt
  GV_USA
  Para se te japesh pergjigjen finale duhet ta kuptosh se kush asht Hyji , Krishti, dhe Shpirti Shenjt, se qdo pergjigje pa argument asht negative

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Kete jane pergjigjet e juaja , ose keni te shtoni dicka me shum?!!!
  Nese keni te shtoni dicka me shum, do te pres para se te jap pergjigjen time finale.

  Me Respekt
  GV_USA

  Nese ke kuptuar, atje e gjen ekzegjesen komplete e ketyre vargjeve.
  Nese ti don qe une te them se Mbrojtesi eshte Mahumedhi, Ngushelluesi eshte Muhamedhi, atehere nje here tjeter te kam pergjigjur se Zoti Jezu Krishti eshte nje profete i vertete dhe qe ai nuk mund te na mashtroje.
  Te kam spjeguar edhe se nga Muhamedhi ye krishtere dhe krishterimi nuk kane pasur fare as mbrojtje as ngushellim, por vetem shkaterrime, lotet, dhe vrasje, qysh prej hyrjes se tij ne Medine. Nje liber, LULISHTA E DRITAVE, i shkruar nga nje doktor myslyman, e tregon ne menyre te qarte gjithe keto, i krenar per nje profete aq te madh dhe te fort qe i masakron te jobesimtare. Nje shembull shume i mire per te gjithe ju!
  Torrkerry

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Une nje gje nuk e kam te qerte?? Jezusi ishte Zot ,profet,djale i Zotit apo cfar,ju si e kuptoni misionin e jezu krishtit ne kete bote??

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2009
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile E leht per me kuptu!!

  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  Une nje gje nuk e kam te qerte?? Jezusi ishte Zot ,profet,djale i Zotit apo cfar,ju si e kuptoni misionin e jezu krishtit ne kete bote??
  Jezu Krishti asht fryma e Hyjit nė toke dhe me nje fjal i bjen se asht zot i tokes.
  Po pyetja pa ofendim ju lutem Cili nder te gjithė profetet tjerė pėrveq Krishtit e ngjalli njeriun prejj vdekjes, cili i sheroj memecet dhe te verbuarit?

  Te gjithe profetet ishin fjala e Hyjit, kurse Krishti ishte misherimi i Hyjit.

  Me mirkuptim dhe me dashuri vellazerore per Popullin Shqiptar qe te kthehen kah e verteta:
  Engjell Gjugja

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga engjellgjugja Lexo Postimin
  Jezu Krishti asht fryma e Hyjit nė toke dhe me nje fjal i bjen se asht zot i tokes.
  Po pyetja pa ofendim ju lutem Cili nder te gjithė profetet tjerė pėrveq Krishtit e ngjalli njeriun prejj vdekjes, cili i sheroj memecet dhe te verbuarit?

  Te gjithe profetet ishin fjala e Hyjit, kurse Krishti ishte misherimi i Hyjit.

  Me mirkuptim dhe me dashuri vellazerore per Popullin Shqiptar qe te kthehen kah e verteta:
  Engjell Gjugja

  ----------------------------------------

  Te falemderit per sqarimin engjellushe,por si duket jeni kontradiktore me fjalet tuaja.

  Jezu krishti kur u gozhdua apo me mire me thene kur u vra ,perse ate e perjetoj misherisht e jo hyjnisht siq po thuani ju,pastaj nese eshte Zot i tokes tani pasi qe jezu krishtin se keni ne toke kush eshte Zot i tokes??.

  Ate qe thuani ju se cili profet i ringjalle te vdekurit e i sheroj ,kjo nuk do te thote se ai e ka bere vete kete,kjo ishte njera nga shenjat qe ai me ndihmen e Zotit i beri keta vetem e vetem qe ta tregoje qe eshte profet e jo Zot siq thoni ju,sepse Zoti nuk vdes kurre ai eshte i perhershem dhe pa mbarim,ndersa Jezu krishti ka mbauar sipas jush.

  I ceke te gjithe profetet?,perse ju nuk e pranoni Muhamedin siq pranojme ne Jezu krishtin???

  me nderime

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2008
  Postime
  3,188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E keni kopjuar ketu me shume se 10 here. Mjaftojne.
  E kam lexuar edhe ne nje web musliman.
  Ajo qe ke shkruar ne postimin 15, nuk ka vlere.
  Merrni disa vargje nga Beselidhja e Vjeter qe i referohen Hyjit e disa vargje e Beselidhjes se Re qe i referohen Jezu Krishtit, duke nenvizuar ato qe flasin per natyren njerezore e Zotit te misheruar, duke thene se ai nuk eshte i gjithpushtetshem, i gjithdijshem, i pavdeskshem...

  Teologjia e krishtere meson se Jezu Krishti, Zoti qe u be njeri, Fjala e misheruar, nuk eshte i gjithpushtetshem, nuk eshte i gjithedijshe, ka vdekur, pati uri, lodhje...ESHTE NJERI I VERTETE!

  Jezu Krishti eshte Zot i misheruar. Kjo domethene se Zotiit i pelqeu t'u nenshtrohet te gjitha ligjeve te natures njerezore qe ai vet e krijoi: te banoje vetem ne nje vend, te mos dale nga Palestina, te pranoje sinqerisht qe nuk kishte bere eksperiencen e lumturise te paraises...


  Por natyra hyjnore e Jezu Krishtit kishte edhe nje eksperience hyjnore: une dhe Ati jemi nje; Filipi, ai qe me sheh mua, e sheh edhe Atin, e pastaj lexo per shembull postime 173 e174
  ne Temen "Jezu Krishi eshte Zot: Rom 10,9".
  dhe per pasoje edhe natyra e tij njerezore kishte eksperience e natyres hyjnore hde natyra hyjnore ndikonte ne natyren njerezore e tij: u identifikua me Hyjin duke e pranuar vullnetin e tij deri ne vdekje, dhe deri ne vdekje ne kryq.

  Por Bibla dhe besimi i krishtere mesojne edhe (jo vetem, por edhe), ne nje menyre te qarte: gjithēka i referohet Hyjit i referohet njekohesisht Atit, e Birit e Shpirtit Shenjt. Kjo domethene se Hyji qe na ka krijuar, Hyji qe na ka shelbuar, dhe Hyji qe banon sot me ne e deri ne mbarim te botes eshte NJE.

  Hyji i vertete ne kraharorin e Marise u bashkua me natyren tone njerezore per te formuar nje person te vetem. Si pjesa njerezore anatomike, fizike, trupore bashkohet me pjesen tone shpirterore per te formuar nje person te vetem, ne te njejten menyre natyra hyjnore dhe natura njerezore u bashkohen per te formuar nje person qe eshte Jezu Krishti.
  Une arsyetoj duke bashkuar ne njeriun dhe ne Jezu Krishtin dy dimensione qe nuk eliminohen me njeri-tjetrin, por qe jane mire se bashku.

  Ti, si ai qe ka shkruar ate qe ke kopiuar, arsyeton duke eliminuar diēka, qe eshte ne Biblen por nuk eshte ne perkim me fene tende, dhe jo duke e bashkuar gjithēka flitet per Krishtin ne Bible.
  Ti ke drejte te besosh qe Jezusi nuk eshte Zot, sepse Kurani e meson kete.
  Por nuk ke drejte te thuash: "A eshte Jezu Krishti Zot? Bibla thote jo!". Nje pohim i tille eshte kunder ēdo evidence, sepse ēdo faqe e Bibles meson qe Jezu Krishti eshte Zot
  Per kete lexo edhe postimin 8 ne kete teme.

  Nese ju deshironi ta dini ēfare Biblen na meson per Krishtin, duhet te mesoni me pare Beselidhjen e Re, duke bashkuar gjithēka atje thuhet per Jezu Krishtin e duke mos eliminuar asgje me pretekstin se Kurani thote se Jezu Krishti nuk eshte Zot. Ne Beselidhjen e Vjeter, nese doni, mund i gjeni shume profeci qe e paralajmerojne Jezu Krishtin.
  Do te vazhdoj kete debat, vetem nese do te me japesh pershtypjen qe ke lexuar seriozish postimet e mia.

  Ketu une te kam dhene proven qe e kam lexuar postimin tend e fundit.

  Torrkerry

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2009
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile

  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  ----------------------------------------

  Te falemderit per sqarimin engjellushe,por si duket jeni kontradiktore me fjalet tuaja.

  Jezu krishti kur u gozhdua apo me mire me thene kur u vra ,perse ate e perjetoj misherisht e jo hyjnisht siq po thuani ju,pastaj nese eshte Zot i tokes tani pasi qe jezu krishtin se keni ne toke kush eshte Zot i tokes??.

  Ate qe thuani ju se cili profet i ringjalle te vdekurit e i sheroj ,kjo nuk do te thote se ai e ka bere vete kete,kjo ishte njera nga shenjat qe ai me ndihmen e Zotit i beri keta vetem e vetem qe ta tregoje qe eshte profet e jo Zot siq thoni ju,sepse Zoti nuk vdes kurre ai eshte i perhershem dhe pa mbarim,ndersa Jezu krishti ka mbauar sipas jush.

  I ceke te gjithe profetet?,perse ju nuk e pranoni Muhamedin siq pranojme ne Jezu krishtin???

  me nderime

  Mos harro se Krishti u kryqezu prej popullit mekatar dhe e ka dit se ka me u kryqezu, e a e di per qka asht kryqezu?, - Per Mekatet tona dhe per shelbimin tone.

  Muhamedin nuk e pranoj si profet sepse ai vet nuk i ka rrespektu urdherat e Hyjit te Beslidhjes se vjeter (Ne te cilin liber kurani e kam marr shum shkrime) siq jane:

  1: thot Zoti yne, une jam Zoti yt, tjeter Zot mos t'kesh as mos t'afrosh, pos meje!
  (Pse jan 360 idhuj ne Meke?)

  2: mos e merr emrin e Zotit neper goj kot!
  (nuk ban me vra njerin ne emer te zotit e ai e ka ba)

  3: shejtno diten dielle diten fest te urdherume!
  (Te dielen duhet te shkohet ne Tempull (Kishe Xhami etj) e jo te premten)

  4: ndero prinderitn e tu nese deshiron me jetu shum mbi dhe!
  (Asht kan i vogel e ska argumente)

  5: mos vra!
  (po shihet ne ku`ran veq beteja )

  6: mos kurvno!
  ( nuk mundesh me u martu me 7 gra ose me me nje femij siq ka ba ai)

  7: mos vjedh!

  8: : mos del deshmitar ne rrene!

  9: mos lakmo njerin e huj per t'keq!

  10: mos lakmo asni kasht t'hujen!

  spo vazhdoj ma ka shum ligje te cilat vet i ka shkru dhe vet i then.

  Krishti nuk ka vdek, asht ringjall dhe asht ngrit ne qiell

  Krishti asht Alfa, lindja e tij e shenoi vitin 1, E kush Omega tash?


  Po kur ta pranojm Muhamedin si profet duhet ti pranojm edhe te tjeret si:
  Adam Smith (Prijesi i Fese Morrmone)
  Anila Minxhės (Shqiptarja i thot vetes Profete dhe i mashtron te semuret)
  Martin Luter (Revelucionar Protestant) etj etj etj .

  Po ti Krishtin e ke te obligushme ta pranosh se e ke ne Ku`ran. Po besoj se do te del naj fe tjeter e re edhe e pranon muhamedin si profet.

  Mir asht me kuptu ma heret se kush asht e verteta kape lexo pak religjion, Teologji e kqyre cili liber asht baza e te gjitha librave religjioz.

  edhe mos harro ju i thuni mekes vend te shenjt apo?, shkoni per ta gjujt djallin me gur apo? po si mundet ni vend i shenjt me pas djallin aty te pranishem , ate e kan ba per me ble gur sa ma shum e me i gjujt se fitohet parja aty. aty bahet ni biznes

  Ose qoi duart paralel me krah dhe, shiko veten ne pasqyre ajo tregon gjithqka.

  Me mirkuptim
  Engjelli

 18. #18
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  A ĖSHTĖ JEZUSI ZOT ?

  BIBLA THOTĖ “JO”

  Senad Maku
  .
  Pershendetje!

  Pasi qe temen e ke hapur GV i cili ėshtė i besimit mulsiman, unė nuk e kam fshi kėtė temė. Nuk e kam fshi me qellim se tė ipet mundesi tė debatojnė besimtarėt e dy besimeve, por ky shkrim qe ti ke sjellur nuk ėshtė debat apo mendim i yti, por "COPY/PASTE" nga ky sait islam: http://www.forumishqiptar.com/newrep...eply&p=2261177

  Shkrimi i yt u fshi dhe nėse don tė thuajsh diēka nga mendja e jote mund ta thuajsh e jo te sjellish shkrime tė gjata nga COPY/PASTE pa kurffar lidhje.  Per ndryshe nėse dikush pytė se A ĖSHTĖ JEZUSI ZOT ?

  BIBLA THOTĖ “PO” per ata qe kan kėtė dhuratė tė kuptojnė.


  respekte
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2009
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=nikaj;2262094]QUOTE]

  Pa ofendime nikaj po e verteta dihet. Feja Ska lufte duhet paqe . Por Islami e ka marr te kunderten se me ba me pa kuptu kuranin ishin ma te mir islamet, po e kan keqkuptu edhe sot 700000000000000 skan me e kuptu se sdojn me kuptu te miren e kuranit e as te bibles po i keqtrajojn librat e shenjt e sidomos biblen se asht baza e Botes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 14-05-2009 mė 19:38

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  une vetem po e lexoj interesimin e gv.
  ?????

  sa i interesuar qe eshte>?

  a thua eshte e vertete!

  nc nc nc nc

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Coli-i-vogėl nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 23:20
 2. Shėrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:16
 3. Shqipėria pėrballė ndėrgjegjes sė gjymtuar tė saj
  Nga Shėn Albani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 13:27
 4. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 11:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •