Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  35
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  Ferrari braktis Formula 1

  Ferrari nuk do jete pjese e Formula 1 gjate sezonit te ardhshem, duke shkaktuar nje “termet” ne sportin me te ndjekur te pistave.

  Sipas agjencise italiane te lajmeve, ANSA, skuderia me qender ne Maranello konfirmon se eshte kunder rregullave te reja per buxhetin e limituar ne vitin 2010 dhe nuk do regjistrohet per kampionarin e vitit te ardhshem. Vendimi eshte marre pas nje mbledhje te gjate te keshillit administrativ te shoqerise italiane ku njezeri eshte rene dakort qe makina e kuqe te braktise pistat pas dhjetra vitesh histori ne kete sport.

  Prej disa javesh, Ferrari dhe Federata Nderkombetare e Automobilizmit jane ne konflikt te hapur per ceshtjen e buxhetit dhe rregullat e vendosura nga FIA per vitin 2010. Ky vendim nuk eshte i papritur pasi shtepia e makinave kercenoi me largim pak kohe me pare.

 2. #2
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nqs eshte e vertete, formula 1 do mari fund.... Qe tani,interesi s'eshte me si me pare,imagjino pa skuadren simbol te atij sporti...Absurde!
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 3. #3
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Ferrari mund ta braktisė Formula 1
  Nėse nuk ndryshohen rregullat e vendosura sė fundi nga FIA, skuadra e Ferrarit do tė tėrhiqet nga garat e Formula 1 duke filluar qė nga sezoni i ardhshėm.

  Ky vendim ėshtė marrė nga kėshilli administrativ i skuderisė italiane, e cila pėrmes njė komunikate pėr shtyp ka kėrkuar qė FIA tė shqyrtojė edhe njėherė ēėshtjen e kufirit tė buxhetit tė skuadrave tė Formula 1 qė ėshtė 44 milionė euro.

  “Kėshilli administrativ i Ferrarit i studioi edhe njėherė zhvillimet e javėve tė fundit dhe vendimet e marra nga FIA nė datėn 29 prill. Nėse rregullat e vendosura nė atė mbledhje do tė jenė nė fuqi nė botėrorin e vitit tė ardhshėm, atėherė pėr Ferrarin ka shume pak arsye qė tė vazhdojė tė qėndrojė nė Formula 1. Kemi qenė gjithnjė pėr norma tė barabarta pėr tė gjithė, rregulla tė qėndrueshme dhe vazhdimėsi tė punės metodike dhe progresive pėr uljen e kostove nė Formula 1. Dhe nėse kėto kėrkesa nuk respektohen, atėherė Ferrari deklaron se nuk do tė regjistrohet pėr Botėrorin e vitit 2010”, shkruan nė deklaratėn zyrtare tė Ferrarit.

  Nuk ėshtė hera e parė qė Ferrari kėrcėnon pėr braktisje nga botėrori i Formula 1. Njė veprim te tille kokėkuqja italiane e ka bėrė edhe me 27 tetor tė vitit tė kaluar kur FIA hodhi idenė e pėrdorimit te motorit unik. /TCH/Telegrafi/
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 4. #4
  Happy Maska e milanistja_el
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,066
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Iku dhe Ferrari ((((((
  S'ia vlen me te shohesh F1 pa Ferrari... shpresojme qe komisioni te ndryshoj rregullat se mendoj qe skuderine e ferrarit do e ndjekin dhe ekipe te tjera e do kemi F1 me skuderi fantazma...

  Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Sja vleka me e pa F1 mo
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Titulli i temes eshte i gabuar. percaktoni sakte ate qe eshte reale dhe mos dezinformoni miletin me tituj bombastike.


  Dito.

 7. #7
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  jo mor se kthehet Ferrari te sigurt....ama pa kte skuader formula 1 nuk ka te ardhme,,,nuk fitohen tifoze apo sponsora me jenson button ne vend te pare apo me force india si makina e se ardhmes.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  e paskan ber per assgje kundi,un per veti nuk shiqoj me formula1

  prej 94 e ndjek regullisht ndersa pa Ferrarin skam cka shiqoj

 9. #9
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  54
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ferari eshte si puna e topit ne futboll - nuk luhet pa top.
  FERRARI NUK DO TA BRAKTISE FORMULA 1.
  Kush ve nje BAST ME 1000 $.
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ore sporti i Formula 1 esht shum me i madh dhe i rendesishem se 1 ekip qofte ky Ferrari apo whatever....gjithsesi ngaterresa esht ne modifikimet qe Ferrari don ti bej makines..nuk pranohet prej boseve te ketij sporti ...zoti Mosi tha se ky sport do egzistoj dhe pa Ferrarin..dhe un mendoj se breshkaxhijt ndoshta duan te nxjerrin ndonje perfitim nga kjo ngaterres dhe diten e fundit do rregjistrohen per vitin tjeter

 11. #11
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  E ke gabim! Formula 1 nuk eshte futboll qe po iku brazili mbeten skuadrat e tjera.Emri i atij sporti eshte i lidhur shume me kete skuader.Le qe nga largimi i Shumit nuk besoj se interesi ka mbetur njesoj.....Plus qe mos harrojme,Ferrari investon ne vit per kerkim dhe zhvillim 400milon$, keta duan ta vene limitin 40milion$.... Eshte absurde dhe pa kuptim, si mundet te besh prerje kaq drastike, ne vend qe ta besh shkalle shkalle....
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ore ai limiti e ka 1 qellim ..te ndaloj qe ekipi me i pasur te fitoj gjithmon... ekipet qe kan me shum lek fitojn gjithmon.. ata duan te vendosin 1 far barazie ... shpenzoni njelloj dhe kush te jet me i zoti te fitoj... esht si puna e Man Utd e Chelsea qe shpenzojn mbi 100 milion ne vit per lojtar dhe fitojn gjithmon...gjithsesi akoma nuk dihet si do perfondoj kjo pun.. ai hapesi i temes duhej te shkruante ...Ferrari mund te braktise formula 1 dhe jo Ferrari braktis formula 1 se akoma nuk i dihet

 13. #13
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Anėtarėsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  shembullin e Ferrari do ta ndjeke edhe Renault
  te pakte keshtu eshte shprehur F.Briatore........dhe sipas te gjitha gjasave edhe Red Bull dhe Toyota do ti pasojne sepse edhe keto 2 ekipe nuk kane firmosur kontratat per 2010.

 14. #14
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  As mclaren nuk ka firmosur....
  Dritek7 te duket e drejte ty te vendosesh limite? Kush ka mundesi ka o vlla...pse duhet ta ndalosh. Eshte si ti thuash Ronaldinhos, mire..do hysh ne fushe,ama vetem po mos besh finde! E cu pa puna atere? Ku do dalloje nje i mire nga nje tjeter? Sidoqofte ferrarit problemet nuk ja sjell buxheti, po keto regulla "te paqarta" qe vendosen. Edhe me buxhet te njejte,prap ferrari do ishte shume me lart se kto te tjerat fale epersise teknike qe ka. Ama sic tha Briatore ne nje interviste, nqs ben regulla idiote, dhe vendos te luaje Milani me nje skuader te serise B, me 15 lojtare, prap ajo do fitoje, se milan ska ca ben........
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  sot Ferrari i esht drejtuar gjyqit qe te ndaloj limitin 40 milion...te shofim

 16. #16
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Ferrari & CO nė kundėrsulm: Pa ne, Formula 1 do tė zhduket

  FLAVIO BRIATORE : “Nuk ka Formula 1 pa Ferrarin”

  Artikullin e plot mund ta lexoni ne faqen 18 duke klikuar ketu.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 17. #17
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  41
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga dritek7 Lexo Postimin
  ore ai limiti e ka 1 qellim ..te ndaloj qe ekipi me i pasur te fitoj gjithmon... ekipet qe kan me shum lek fitojn gjithmon.. ata duan te vendosin 1 far barazie ... shpenzoni njelloj dhe kush te jet me i zoti te fitoj... esht si puna e Man Utd e Chelsea qe shpenzojn mbi 100 milion ne vit per lojtar dhe fitojn gjithmon...gjithsesi akoma nuk dihet si do perfondoj kjo pun.. ai hapesi i temes duhej te shkruante ...Ferrari mund te braktise formula 1 dhe jo Ferrari braktis formula 1 se akoma nuk i dihet
  Ferrari ne strategjin e tij te te berit biznes nuk i reklamon makinat e tij neper televizione, por perdor si reklame Formula1. Nuk mund te ndalosh kure nje skuader sesa para do ti duhet te harxhoje sepse eshte pa sens.Ferrari nuk u ankua kur nen moton e uljes se shpenzimeve u zgjat jetesa e motorit,kambios etj.Ferrari po ankohet se ti caktosh nje skuadre te Formula1 nje buxhet te ulet do te thote me fjale te tjera te vrasesh Formula1 ne emer te uljes se shpenzimeve.Dihet qe Formula1 eshte vendi ku automobilizmi zhvillohet dhe perparon.Motori i makines,aerodinamika,sistemi i frenave,telemetria jane pjese qe vetem ne Formula1 mund te zhvillohen.
  Nje buxhet i ulet dhe dy regullore ne Formula1 jane ide te cmendura qe behen thjesht per te pare disa makina me teper neper pista, por harohen qe po humbasin edhe keto qe kane.
  Idete e fundit te Mosley jane thjesht ide te "cmendura"qe do ta limitojne Formula1 jo vetem si sport,por do ta shnderojne ate ne nje sport te pashikueshem.E imagjinoni dot Monte Karlon pa gjemimin e Ferrarit, Monzen pa Ferrarin dhe fansat e tij?Eshte njesoj sikur nje njeriu ti heqesh shtyllen kurizore .
  Une jam fans i Ferrarit dhe nuk me ka pelqyer kur Ferrari perdori urdhrin kunder Barichelos ne garen e Austrise ne vitin 2001, apo kur komisaret e gares denuan Hamiltonin ne nje parakalim te gabuar kunder Raikonen vjet.Por tani Ferrari ka plotesisht te drejte.Nese Bernie Eklestone dhe perversi Max Mosley nuk ndryshojne mendim atehere te gjithe do te themi "Na ishte njehere Formula1"
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  te gjitha ekipet e formula 1 kan futur emrat e tyre per sezonin tjeter ... Ferrari nuk e mbajti fjalen ...

 19. #19
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  41
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga dritek7 Lexo Postimin
  te gjitha ekipet e formula 1 kan futur emrat e tyre per sezonin tjeter ... Ferrari nuk e mbajti fjalen ...
  Ferrari e mbajti fjalen pasi nuk aplikohet regullorja e Mosley qe e bente kampionatin me dy regullore si dhe me nje buxhet prej 40 milion sterlinash.
  Sezoni 2010 do te aplikohet me te njejtat regulla si ky i vitit 2009.
  Ferrari tha se do te largohej nese vendosej regullorja qe skuderite me buxhet 40 milione sterlina te kishin liri aerodinamike ,krahe te levizshem etj.Me duket se e keni keqkuptuar deklaraten e Ferrarit.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 13:49
 2. Pėrgjigje: 101
  Postimi i Fundit: 21-11-2007, 03:08
 3. Prezantohen makinat e Formula 1 - 2006
  Nga Davius nė forumin Sportet motorrike
  Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 02-03-2006, 11:48
 4. Bie perdja nė Formula 1 - (2005)
  Nga Davius nė forumin Sportet motorrike
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 13:55
 5. Fokusi i sezonit 2004 tė Formulės 1
  Nga VAZELOS nė forumin Sportet motorrike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-10-2004, 08:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •