Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1

  Ekstremistt ekzekutojn Salih Tivarin

  Ekstremistt ekzekutojn Salih Tivarin


  TIRANE (14 Janar) - Pr nga mnyra e ekzekutimit, nga detajet e gjetura dhe informacioni i grumbulluar, nj gj sht e sigurt: Salih Tivari, sekretari i prgjithshm i Komunitetit Mysliman, sht vrar nga "bashkfetart", nga myslimant. Dhe elementi tjetr, m i sigurt se i pari, sht q vrasja sht br e studiuar mir. Madje policia nuk ka mundur t zbardh dot asgj m shum se sa panorama q ka gjetur pak minuta pas vrasjes. Megjithat, duke iu referuar burimeve shum t rezervuara nga Komuniteti Mysliman dhe nga policia e kryeqytetit, jan "kristalizuar" dy nga motivet m t mundshme t ekzekutimit t 58-vjearit. E m e mundshmja, pr t ciln ka m shum argumenta (jo prova) t on n vrasje nga krahu ekstremist i fes myslimane. Ekstremistt Nga t afrm, miq dhe bashkpuntor t Salih Tivarit msohet se ai prfaqsonte rrymn liberale t myslimanve n Shqipri. Madje mendimet e tij, t bra publike her pas here, kan shkuar deri tek brja e reformave, sidomos n aplikimin e riteve t ksaj feje. Me nj sens t holl logjike, nisur nga "shtrnjtsia" e kohs dhe intensiteti i jets, Tivari sht shprehur kundr detyrimit q nj praktikant i fes t shkonte pes her n dit n xhami. "Njerzit kan pun, jeta tashm sht me intensitet, dhe kjo norm detyruese e pakson numrin e myslimanve q, megjithse besojn n kt fe, nuk mund t prkushtohen". N vazhdim t iniciativave reformuese, Tivari krkonte edhe reduktimin e disa prej riteve n ceremonit mortore, q kishin mbetur pas kohe. Nga burime shum t sigurta msohet se Tivari pr kto probleme pak dit m par kishte krkuar takim me nj deputet t Kuvendit. Pikrisht kto mendime kan katalizuar paknaqsit n pjesn konservatore t myslimanizmit n Shqipri, vij q prfaqsohet nga besimtart e rinj n mosh, por t arsimuar n vendet arabe. Kjo rrym n selin qendrore t Komunitetit thuhet se drejtohet nga nnkryetari i Komunitetit Mysliman, Ermir Gjinishi, me t cilin Tivari sht grindur ashpr koht e fundit. Salih Tivari ka dnuar edhe sulmet terroriste t grupit "Al Kaeda", nj faktor tjetr katalizues. Ai ka mbshtetur edhe ekstradimin e ekstremistve islamik n vitin 1998 nga Shqipria. N kt motiv shtohet edhe argumenti i paknaqsis s konservatorve lidhur me qndrimin e tij ndaj pronave t Komunitetit Mysliman. Salih Tivari, me profesion, ishte jurist dhe n dhjet vitet e fundit ai e ka prfaqsuar shum her Komunitetin n marrjen e pronave. Njri prej t rinjve besimtar q qndronin para ports s selis, u shpreh mjaft i paknaqur nga qndrimi i Tivarit: "Nuk ka br asgj pr t marr pronat e Komunitetit", tha djaloshi me nj inat t brendshm. Detyra Motivi i dyt ka t bj me detyrn aktuale t Tivarit si sekretar i prgjithshm i Komunitetit, njeriu q kishte n dor t gjith financat e tij. Ai ishte personi q bnte shprndarjen e ndihmave, ndarjen e bursave, prcaktimin e personave q do t vizitonin Mekn apo hartimin e listave t delegacioneve fetare n udhtime jasht shtetit. Madje n kt pist grupi hetimor i ngritur n Ddrejtorin e Tirans, i mbshtetur edhe nga nj grup i gatshm i Komisariatit numr 3 t kryeqytetit, ka udhtuar dje deri n Durrs. Msohet se Tivari ka pasur konflikte t ashpra me nj shoqat myslimane q kishte n objektivin e saj shprndarjen e ndihmave pr t vobektit. Por msohet se ky udhtim nuk ka mundur t ndihmoj policin n zbulimin e autorve e ca m pak kapjen e tyre. T shoqruarit N polici jan shoqruar t gjith "t pranishmit" brenda selis n momentin e krimit, por edhe m pas n momentin q atje shkoi policia. Rreth 10 persona jan pyetur pr ato ka kan par e dgjuar pr vrasjen. N qeli sht mbajtur edhe nnkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar Ermir Gjinishi s bashku me gruan e tij. Por autoritetet zyrtare t policis mohojn faktin se Gjinishi dyshohet si autor i krimit. ro/mr (GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  -------------------------
  -------------------------------
  Oj sharki e lehete si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvra?
  Jam martuar002

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Beqar, ala nuk dime te verteten.

  Ne Tirane ka aq kriminele te regjur sa nuk ta mer mendja ty dhe mua.
  Mundet dy hajdute pa asnji motiv fetar ose politik por thjeshte me rrujt ndonji shume me Dollare mund te jene vrasesit.

  Kur u vra prifti katolik ne Durres une i pari u gabova dhe aludova per vrasje me motiv fetar.
  Me vone u vertetua se Vrasesit ishin dy katundare te qelbur te cilet prifti i mbante dhe me buke dhe motivi vrasjes ishte thjesht Grabitja.

  Megjithate le te shikojme cthote Gazeta me informative..Gazeta Shqiptare sepse RD del ne internet 1 here ne muaj..
  Kjo tregon se sa cajne drrasa ne PD per te informuar Popullin.
  --------
  Familja e 58-vjearit me 3 fmij erdhi n Durrs nga Tivari. Para '90 punonte jurist te Sigurimet Shoqrore

  Salih Tivari, historia q nga lindja
  Lidhja me fen dhe dy shkollat e larta t durrsakut


  -------------------------------------------------

  Nga Durresi Artur Korriku

  Salih Tivari, i cili u vra dje n zyrn e tij, n Komunitetin Mysliman, ishte me origjin nga Tivari. Familja e tij, ashtu si kuptohet nga mbiemri, sht vendosur n Durrs gjat fillimit t shekullit t kaluar. Ata kan ardhur nga qyteti i Tivarit n Malin e Zi. Sipas njerzve q i njohin, thuhet se familja e tyre shquhej pr respektimin e fes myslimane, duke zbatuar rigorozisht ritet e saj.

  Kjo ka ndodhur edhe gjat periudhs kur n Shqipri festat fetare ishin t ndaluara nga sistemi. Por ather familja Tivari i kryente ritet fetare n fshehtsi. Sidomos ngjarjet kryesore t festave respektoheshin me prpikri. Kjo ka qen nj edukat fetare q ua ka transmetuar fmijve t tij, babai i Salhit, Tahir Tivari, dhe nna e tij, Lutfije Tivari.

  Detaje
  Prindrit e Salih Tivarit, Tahiri dhe Lutfija, lindn 6 fmij, midis t cilve, 4 djem dhe dy vajza. Salihi ishte fmija i dyt. Disa prej shokve t tij tregojn se Salihi ishte i prirur pr lndt matematikore, por nuk linte pas edhe msimet teorike t historis apo letrsis. Pasi mbaroi shkolln 7-vjeare, ai iu fut msimeve n Medresen e qytetit t Durrsit. Njri nga shokt e tij t dikurshm, Selami Dakoli, tregon se, pas studimeve t mesme, Salihi vazhdoi Fakultetin Ekonomik dhe pas tij hyri n Fakultetin Juridik. Para vitit '90 ai ka punuar si jurist n Sigurimet Shoqrore, ndrsa pas ndryshimeve demokratike n vend, Salihi filloi punn pr ringritjen e kulteve fetare. Kt aktivitet e vazhdoi me shum besimtar t tjer t qytetit, duke filluar nga xhamia e madhe e Durrsit e deri te procedurat e kthimit t pronave t ktij komuniteti. M pas aktiviteti i tij fetar u prqendrua n Tiran, ku u zgjodh edhe me nj detyr t rndsishme n Komunitetin Mysliman, detyr q e kreu deri ditn e djeshme.

  Familja
  58-vjeari Salihi ishtemartuar rreth 25 vjet m par dhe kishte 3 fmij. Dy vajza dhe nj djal. Vajza e vogl vazhdon vitin e tret t gjimnazit n Durrs, ndrsa djali sht pak m i rritur dhe vazhdon vitin e tret n nj universitet italian. Elona sht vajza e tij m e madhe, e cila ka disa vjet q ka prfunduar studimet n Fakultetin Juridik, n Tiran. Ajo ka pak koh q ka filluar pun n Kontrollin e Lart t Shtetit. Familja e Salihit banon n qendr t Durrsit n nj apartament dy dhoma e nj kuzhin. Gjat dits s djeshme, nna e tij, Lutja dukej shum e piklluar. Nga ana tjetr babai i Salihit ka koh q ka vdekur.

  Heshtja
  Gjat dits s djeshme n familjen Tivari kishte pllakosur dshprimi dhe zia. Askush prej familjarve nuk fliste pr ngjarjen e orve t mngjesit. Nga ana e tyre t afrmit dhe miqt nuk pranonin t bnin asnj koment, ngaq ata vet nuk dinin ndonj gj t rndsishme pr t zbardhur rrethanat e ksaj ngjarjeje. Thoshin vetm se ky ishte nj pikllim i madh pr ta. Por po kaq t heshtur kan qndruar gjat dits s djeshme edhe prfaqsuesit e lart t Komunitetit Mysliman n qytetin e Durrsit. T pyetur pr ndonj version ose shkak t mundshm t ngjarjes, ata u shprehn se nuk pranonin t bnin asnj koment. Vet kryemyftiu i ktij qyteti, dr.Eduard Shefkiu, qndroi i heshtur gjat gjith kohs. "Ne nuk mund t bjm asnj deklarat pr ngjarjen, pa folur m par prfaqsuesit e lart t Komunitetit Mysliman n Tiran", u shpreh ai.

  -----------
  T dieln festonte mbarimin e shtpis s t vllait

  Premtimi i fundit: Nj xhami e re n Durrs


  --------------------------------------------------------------------------------

  "Nj dit m par kishim fest, ndrsa tani kemi mort". Kjo ishte fjalia q thoshin shpesh gjat dits s djeshme familjart e Salihit, i cili nj dit para vrasjes ka asistuar me vllan e tij dhe t afrmit n nj fest. Arsyeja e fests ishte mbarimi i ndrtimit t shtpis s vllait t tij, Nexhatit. Pas nj kohe jo shum t gjat nga fillimi i ndrtimeve, m n fund Nexhat Tivari, vllai i tij m i vogl, i kish mbaruar ndrtimet. Pr kt arsye ai shtroi nj drek familjare, ku ftoi vllezrit e motrat, si edhe t afrm t tjer. Sipas t afrmve, festa e s diels kaloi mjaft mir, por vetm nj dit m pas ajo u shdrrua n mort. Gjat ksaj feste, Salihi u kishte thn t afrmve t tij se s shpejti do t ndrtonte disa xhami n t gjith vendin. Por ai kish sqaruar gjithashtu, se projektet m t afrta n koh kishin t bnin me nj xhami q, sipas tij, do t ndrtohej n Tiran, e cila do t kish vlern e 10 milion dollarve. Ndrsa, duke folur pr qytetet e tjera, Salihi u kish thn se s shpejti n Fier do t ndrtohej nj xhami tjetr, e cila kapte shifrn e dy milion dollarve. Gjat ksaj feste biseda ish prqendruar m shum n ndrtimin e kulteve t tjera fetare, prandaj disa prej t afrmve i krkuan Salihit ndrtimin e nj xhamie n zonn e knets s Durrsit. Pr kt gj Salihi u ishte drejtuar atyre me kto fjal: "Siguroni truallin nga bashkia e qytetit dhe pastaj 500 mij dollar jan gati pr konkretizimin e ndonj projekti t mundshm". N lidhje me festn e djeshme t afrmit tregojn se gjithka kish kaluar mir, ndrkoh q Salihi dukej i qet dhe pa ndonj shqetsim pr problemet e puns. Pr t gjith t afrmit dhe familjart lajmi i vrasjes s Salihit kishte qen i papritur dhe disa prej tyre than se ky lajm ishte "si nj rrufe n qiell t hapt".

  ----------------
  N Tiran do dit shkonte me vajzn


  --------------------------------------------------

  Vajza e tij e madhe, Elona, punonte n Kontrollin e Lart t Shtetit dhe pr do dit udhtonte n Tiran me Salihin. Kshtu treguan disa prej t afrmve t tij, duke theksuar se edhe ditn e hn vajza ka br rrugn e zakonshme me baban. Gjithashtu Salihi dhe Elona ktheheshin gjithmon bashk nga Tirana pr n qytetin bregdetar, pasi t dy i kombinonin oraret dhe punt e tyre. Ky ritual, sipas njerzve t afrt, nuk sht prishur prve disa rasteve t veanta, kur punt dhe oraret e tyre ishin t ngutshme dhe pr kt gj nuk mund t kombinoheshin. Por n mngjesin e s hns at e bij udhtuan bashk pr her t fundit, sepse lajmi i vrasjes s Salihit krijoi nj pshtjellim dhe pikllim t madh te t gjith familjart dhe t afrmit e tjer.


  ------------------
  Ceremonia

  Varrimi sot n orn 14.00


  ------------------------------------------------------------

  Varrimi i Salih Tivarit do t bhet sot n orn 14.00 n varrezat e qytetit. Sipas itinerarit, kortezhi me arkivolin e trupit t tij do t qndrojn pr disa aste para kultit fetar pastaj njerzit do t drejtohen te varrezat. Me kt rast pritet t marrin pjes drejtuesit e Komunitetit Mysliman t vendit, si edhe prfaqsues nga komunitetet e tjera dhe organizata t ndryshme fetare. M pas familjart do t vazhdojn t presin vizita.

  ---------
  58-vjeari prfaqsonte rrymn liberale, dnonte aktet terroriste dhe kishte n dor financn e Komunitetit

  Ekstremistt vrasin Sekretarin
  Dy pistat pr ekzekutimin e Salih Tivarit n Tiran


  --------------------------------------------------------------------------------

  zy.br.

  TIRANE

  Pr nga mnyra e ekzekutimit, nga detajet e gjetura dhe informacioni i grumbulluar, nj gj sht e sigurt: Salih Tivari, sekretari i prgjithshm i Komunitetit Mysliman, sht vrar nga "bashkfetart", nga myslimant.

  Dhe elementi tjetr, m i sigurt se i pari, sht q vrasja sht br e studiuar mir. Madje policia nuk ka mundur t zbardh dot asgj m shum se sa panorama q ka gjetur pak minuta pas vrasjes. Megjithat, duke iu referuar burimeve shum t rezervuara nga Komuniteti Mysliman dhe nga policia e kryeqytetit, jan "kristalizuar" dy nga motivet m t mundshme t ekzekutimit t 58-vjearit. E m e mundshmja, pr t ciln ka m shum argumenta (jo prova) t on n vrasje nga krahu ekstremist i fes myslimane.

  Ekstremistt
  Nga t afrm, miq dhe bashkpuntor t Salih Tivarit msohet se ai prfaqsonte rrymn liberale t myslimanve n Shqipri. Madje mendimet e tij, t bra publike her pas here, kan shkuar deri tek brja e reformave, sidomos n aplikimin e riteve t ksaj feje. Me nj sens t holl logjike, nisur nga "shtrnjtsia" e kohs dhe intensiteti i jets, Tivari sht shprehur kundr detyrimit q nj praktikant i fes t shkonte pes her n dit n xhami. "Njerzit kan pun, jeta tashm sht me intensitet, dhe kjo norm detyruese e pakson numrin e myslimanve q, megjithse besojn n kt fe, nuk mund t prkushtohen". N vazhdim t iniciativave reformuese, Tivari krkonte edhe reduktimin e disa prej riteve n ceremonit mortore, q kishin mbetur pas kohe. Nga burime shum t sigurta msohet se Tivari pr kto probleme pak dit m par kishte krkuar takim me nj deputet t Kuvendit. Pikrisht kto mendime kan katalizuar paknaqsit n pjesn konservatore t myslimanizmit n Shqipri, vij q prfaqsohet nga besimtart e rinj n mosh, por t arsimuar n vendet arabe. Kjo rrym n selin qendrore t Komunitetit thuhet se drejtohet nga nnkryetari i Komunitetit Mysliman, Ermir Gjinishi, me t cilin Tivari sht grindur ashpr koht e fundit. Salih Tivari ka dnuar edhe sulmet terroriste t grupit "Al Kaeda", nj faktor tjetr katalizues. Ai ka mbshtetur edhe ekstradimin e ekstremistve islamik n vitin 1998 nga Shqipria. N kt motiv shtohet edhe argumenti i paknaqsis s konservatorve lidhur me qndrimin e tij ndaj pronave t Komunitetit Mysliman. Salih Tivari, me profesion, ishte jurist dhe n dhjet vitet e fundit ai e ka prfaqsuar shum her Komunitetin n marrjen e pronave. Njri prej t rinjve besimtar q qndronin para ports s selis, u shpreh mjaft i paknaqur nga qndrimi i Tivarit: "Nuk ka br asgj pr t marr pronat e Komunitetit", tha djaloshi me nj inat t brendshm.

  Detyra
  Motivi i dyt ka t bj me detyrn aktuale t Tivarit si sekretar i prgjithshm i Komunitetit, njeriu q kishte n dor t gjith financat e tij. Ai ishte personi q bnte shprndarjen e ndihmave, ndarjen e bursave, prcaktimin e personave q do t vizitonin Mekn apo hartimin e listave t delegacioneve fetare n udhtime jasht shtetit. Madje n kt pist grupi hetimor i ngritur n Ddrejtorin e Tirans, i mbshtetur edhe nga nj grup i gatshm i Komisariatit numr 3 t kryeqytetit, ka udhtuar dje deri n Durrs. Msohet se Tivari ka pasur konflikte t ashpra me nj shoqat myslimane q kishte n objektivin e saj shprndarjen e ndihmave pr t vobektit. Por msohet se ky udhtim nuk ka mundur t ndihmoj policin n zbulimin e autorve e ca m pak kapjen e tyre.

  T shoqruarit
  N polici jan shoqruar t gjith "t pranishmit" brenda selis n momentin e krimit, por edhe m pas n momentin q atje shkoi policia. Rreth 10 persona jan pyetur pr ato ka kan par e dgjuar pr vrasjen. N qeli sht mbajtur edhe nnkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar Ermir Gjinishi s bashku me gruan e tij. Por autoritetet zyrtare t policis mohojn faktin se Gjinishi dyshohet si autor i krimit.

  -------------
  Detajet e krimit n katin e dyt t selis

  Ekzekutimi, 2 plumbat doln nga pistoleta me silenciator


  --------------------------------------------------------------------------------

  TIRANE

  Vetm pes-gjasht metra brenda ports kryesore t Komunitetit Mysliman ndodhet nj minizyr e punonjsit t shrbimit (informacionit). E, normalisht, t gjith ata q duan t hyjn n selin qendrore t myslimanve (sigurisht edhe vrassi i djeshm), duhet t "japin llogari" te ky punonjs pr t'u identifikuar, si dhe pr shkakun e hyrjes. Ende nuk dihet "argumentimi" i vrassit, i cili sht ngjitur n katin e dyt t selis, pikrisht n zyrn e sekretarit t prgjithshm, Salih Tivari, mngjesin e djeshm, rreth ors 8 e 30. Por, pak minuta m pas, roja ka dgjuar dy krisma t lehta pistolete. Esht ngjitur i alarmuar n zyr dhe ka par q 58-vjeari sht rrzuar nga karrigia i mbuluar me gjak. Ndrsa disa nga funksionart e Komunitetit e kan nxjerr nga selia t plagosurin q ishte n grhamat e fundit t jets, pr ta transportuar n Spitalin Ushtarak, si dhe sht lajmruar policia. Sipas burimeve nga Komuniteti Mysliman, Tivari, edhe pse sht nisur pr n spital, ka prfunduar n morg. Sepse ai ka vdekur gjat rrugs. "Viktima kishte dy plumba q, pr nga madhsia e plags, mendohet se kan qen plumba pistolete. Njri i ka hyr n ann e majt t qafs, ndrsa tjetri n ann e majt t krahrorit", tregon nj nga mjekt e rojs s morgut. Plumbi q ka hyr n krahror ka qen vdekjeprurs. "Ai ia ka dmtuar rnd organet m jetike, zemrn dhe mushkrin, dhe ka mbetur mes dy brinjve", tregon detajet mjeku, i cili shton se ka qen e panevojshme ndrhyrja. Policia ka shoqruar mjaft persona, mes t cilve edhe nnkryetarin e Komunitetit Mysliman, Ermir Gjinishi, t cilin e ka marr n pyetje. Por autoritetet zyrtare mohojn kategorikisht dyshimin se ai mund t jet autori i mundshm i ksaj ngjarjeje.

  ---------
  Policia dhe Komuniteti

  Asnj njoftim zyrtar pr krimin


  --------------------------------------------------------------------------------

  TIRANE

  Komuniteti Mysliman, drejtuesit e tij kan pasur frik dhe turp nga e vrteta vrasse brenda zyrave t tyre. Edhe pse ekzekutimi ka ndodhur n katin e dyt t selis qendore t myslimanve dhe sht vrar nj nga funskionart m t rndsishm t tyre, askush nuk ka formuluar nj qndrim pr kt ngjarje, qoft edhe nj homazh pr Tivarin. "Do t presim 'do t thot policia", ishte fjalia e vetme e disa funksionarve q dilnin nga porta e Komunitetit pa u identifikuar. Edhe pse dhjetra gazetar kan pritur pothuaj gjat gjith dits s djeshme para ksaj selie, pr t msuar t paktn qndrimin e tyre. Por n heshtje t plot e ka kaluar edhe Ministria e Rendit, Policia e Shtetit dhe policia e kryeqytetit kt ngjarje t rnd dhe t parn e ktij lloji. Me sa duket, policia ka ecur me parimin: "Kur nuk ke 't thuash, m mir t mos flassh fare". Gazetart, t gjendur prball ksaj heshtjeje t ftoht, jan detyruar q t prdorin burimet kofidenciale, duke aluduar edhe pr rrethanat, edhe pr motivet, madje edhe pr autort e ekzekutimit t sekretarit t prgjithshm t Komunitetit Mysliman, Salih Tivari.  ------------

 3. #3
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Antarsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Vrasja e Tivarit eshte nje mesazh i i qarte per shqiperine dhe per komunitetin shqiptar mysliman ne vecanti.
  Ekstremistet e fjetur prej kohesh, te sponsorizuar nga shoqata bamirse arabe treguan se jane gjalle dhe aktiv ne shqiperi.
  Me kete vrasje ata leshuan sinjalin e pare, kundra atyre njerzve moderatore sic ishte Saliu.
  Ky eshte nje icident tejet i rrezikshem, i cili duhet te shqetesoje cdo mysliman te ndershem, nga po ata myslimane te vijes se ashper pro-Al-Qaida.

  shpirti i Sali tivarit u prehte ne parajse, dhe Zoti ja leftesofte dhimbjem familjes se tij.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2002
  Postime
  68

  Ngushllime Familjes se Sali Tivarit

  Ju shprehi ngushellimet me te sinerta familjes se Sali Tivarit.Nje here e kam thene diku se keto tragjedi te njepasnjeshme qe po na ndodhin na i ka borxh shteti gjegjesishte ata qe perfaqesojne shtetin zyrtaret e tij qe si duket e si vajne punet jane banda kriminelesh te veshur me kostume ministrash a kryeministrash,policesh apo kryepolicesh....qe gjithmone flasin per moralin e jane me te pamoralshmit qe ka fale zoti,flasin per luften kunder mafies e kriminalitetit e jane vete bandat me te zeza te mafies dhe kriminale,...e keta duhet ndal sepse te tillet nuk ndjejne per vrasje,varferine e popullit,hallet e tyre dhe vete jetat e tyre,per ta eshte problem vetem ai qe merr guxim e ju del ne rrugen e tyre per ti ndalur,duhet ndale sepse atyre nuk ju mjaftone vetem nje kafshate Shqiperi e do te i zgjasin rremat edhe ne Kosove(shife ne Kosove fare po ndodhe) e do te i gjejne lidhjet edhe ne vendet per rrethe,keshtu mbijetojn me lehte...duhet ndale patjeter...e atehere edhe vrasjet dhe te keqijat tjera do te ndaleshin...Ne funde do te ua kujtoj nje thenje te Adem Demaqit te shkruar ne nje roman te kahershem te tij (qe si po duket edhe vete e ka harruar) 'nuk eshe burrni me ngre gishtin e krimit,burrni eshte me shtri doren e pajtimit'.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-12-2002
  Mosha
  58
  Postime
  1

  ...

  Mendoj se vrasja e Salih Tivarit vertet eshte gjeja me e shemtuar qe ka ndodhur keta muajt e fundit. Nje arradhe fondamentalistesh pseudomusliman ne emer te nje "internacionalizmi musliman" tentojne radikalizimin e fese ne Shqiperi. Komuniteti Mysliman ne Tirane nuk ka te beje me prona, aq me teper Salih Tivari qe ishte thjeshte nje nepunes i ketij institucioni te nderuar.
  Ngushllime te thella familjes se Tij, shpirti i Tij shkofte ne Parajse!
  Lexoj pa nevojen e syzeve, drejt, dhe gjuhen shqipe e njoh mire.

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,913
  Postimet n Bllog
  4
  Akt i shemtuar dhe vrasesit duhet te kapen e gjykohen sa me pare. Eshte goditje jo vetem ndaj te ndjerit dhe familjes se tij, por ndaj gjithe komunitetit muslyman shqiptar.

  Ngushellime familjes se te ndjerit.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #7
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Ngushellimet e mia me te perzemerta familjes se te ndjerit.

  Megjithese keto fjale ketu shkruhen nga nje shqiptar i panjohur per familjen Tivari, jane shume domethenese pasi perfaqesojne ndjenjat e mbare diaspores shqiptare.
  Eshte nje akt i dhunshem dhe nje goditje per gjithe komunitetin shqiptar mysliman dhe te te gjitha feve pasi shqiptaret jane NJE, flasin me nje gjuhe, ate te shqiptarise, dhe Nje pergjigje kane per ata qe synojne ti percajne: KURRE S'DO TJA ARRINI!
  Shpresoj sinqerisht qe ky akt terrorist, te mos kete konture fetare pasi do kete nje demtim te madh ne ceshtjen kombetare shqiptare.

  Ngushellime.
  Enri
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 8. #8
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Vrasja e Tivarit Sfidoi Sigurine e Shqiptareve.

  Ekzekutimi i sekretarit t prgjithshm t Komunitetit Musliman, Salih Tivari sht cilsuar si tepr i sofistikuar dhe sht prjetuar nga klerikt musliman si nj sulm pr t tronditur komunitetin m t madh fetar n vendin ton. Drejtuesit e Komunitetit Musliman kan deklaruar dje, nprmjet nj konference pr shtyp, se me vrasjen n zyr t Tivarit, jan sfiduar edhe nj her rendi e siguria e t gjith qytetarve shqiptar. Kreshnik Osmani, drejtuesi i propagands n kt institucion ka hedhur posht akuzat q kan rn mbi drejtuesit e Komunitetit Musliman, pr vrasjen e Tivarit si dhe fajsimin e tyre pr nj konspiracion heshtjeje brenda stafit, pr t fshehur kshtu gjurmt e krimit. Gjat konferencs pr shtyp, Osmani nuk e ka mohuar faktin se vrassi mund t jet edhe punonjs i brendshm i Komunitetit Musliman. Por ai ka krkuar zbardhjen e ksaj vrasjeje t rnd sa m shpejt t jet e mundur, nga organet kompetente. Kreshnik Osmani ka pohuar mungesn e nj protokolli, ku shnohen emrat e t gjith personave t jashtm q hyjn n godinn e komunitetit gjat dits s vrasjes. Por ai nuk ka pranuar t sqaroj se pse roja i godins nuk ka shnuar emrat e personave t jashtm q kan hyr n zyrat e komunitetit nga ora 8.00 8. 30 minuta, duke zhdukur kshtu nj tjetr prov me interes pr zbardhjen e misterit. Nga t njjtat burime msohet se shkak pr mungesn e nj protokolli t prditshm sht br mosndrrimi i rojes s turnit t nats me at t paradites. Drejtuesi i sektorit t propagands, Osmani ka hedhur posht zrat se Komuniteti Musliman funksionon nprmjet dy grupimeve rivale. Institucioni yn funksionon n mnyr shum demokratike. Debatet dhe konfliktet jan pjes e ksaj mnyre funksionimi,-shtoi m tej Kreshnik Osmani. Komuniteti Musliman i Shqipris ka falenderuar dje organet e policis dhe prokuroris pr angazhimin n gjetjen e autorve t krimit.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 9. #9
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Shkrim "interesant"...

  Shkeputur nga e perditshmja "Korrieri":  Shoqerime te krereve dhe anetareve te Komunitetit Musliman nga disa rrethe te vendit, ekzekutimi i sofistikuar dhe momenti kur u krye, kane vene ne mendime strukturat e hetimit. Implikimi i shoqatave te huaja ne Elbasan dhe Durres, dhe perzierja e tyre ne konflikte interesash, kane bere te besohet per nje vrasje te urdheruar apo edhe me asistencen e ekstremisteve islamike jashte vendit. Ridel ne skene sholla El Hagri, qe pak vite me pare drejtohej nga terroriste islamike

  Ferdinand DERVISHI

  I fundmi i shoqeruar per vrasjen e Salih Tivarit, Sekretarit te Pergjithshem te Komunitetit Musliman, ishte nga Elbasani. Dje ai eshte shoqeruar per ne Komisariatin e ketij qyteti dhe eshte marre ne pyetje ne prani te Drejtorit te Policise se Tiranes, Ilirjan Zylyftari. Por edhe pas rreth 40 personave te shoqeruar, -5 apo 6 prej tyre jane ende ne qeli, - hetimi deklarohet larg identifikimit te vrasesit. Nje vrasje e kryer ne nje kohe kur raportet e influences ne Komunitetin Musliman shqiptar dukeshin krejt te pabalancuara dhe jokoresponduese sipas perqindjes se perkrahesve. Sipas burimeve nga anetare te Komunitetit Musliman, rreth 80% e frekuentuesve aktive te ketij komuniteti ishin mbeshtetes se linjes se forte, kryesisht djem te rinj, por te paperfaqesuar, apo te perfaqesuar shume pak, ne eliten drejtuese te Komunitetit. Ne nje pabarazi te tille Salih Tivari, perfaqesues i nje linje te bute, por shume i fuqishem nga pozitat (thuhet se kontrollonte gjithcka, pasi Kreu i Komunitetit, Hafez Sabri Koci eshte i semure) nuk kishte mbeshtetjen e duhur "numerike" ne Komunitet. Ne keto kushte, te nje mosperputhjeje te pozitave, perfaqesues te mbeshtetesve te linjave te forta, kane qene te predispozuar te zhvendosnin Tivarin nga pozicioni i tij.

  Nderkohe qe ne mes mendohet te kete qene edhe konflikti i interesave. Nje konflikt ku sipas burimeve me te fundit te "Korrieri" jane perfshire disa shoqata te huaja islamike me qender ne Durres dhe Elbasan. Madje pohohet nje iplikim i shkolles se famshme El Hagri ne Elbasan, e cila pak vite me pare drejtohej nga terroriste islamike, te goditur nga CIA amerikane dhe SHIK. Por doren e te huajve ne vrasje e ploteson me shume edhe fakti i nje ekzekutimi teper te sofistikuar. Nje ekzekutimi qe nuk coi ne banken e drejtesise asnje te dyshuar te vetem edhe pse ndodhi ne seline e Komunitetit, ndersa kishte filluar orari zyrtar i punes.  Antiterrori, heton dosjet e Komunitetit Musliman

  Hetimet paraprake pretendojne te gjejne celesin e vrasjes ne dokumentat e sekuestruara te Salih Tivarit. Dosjet e financimeve me emrat e donatoreve te gjetura ne kasaforten e tij, jane duke u shqyrtuar imtesisht nga ekspertet e antiterrorit, pasi dyshohet se ato ishin garancia e postit te tij dhe e ambicies per te kontrolluar zgjedhjet e aferme

  Gerti XHAJA

  Antiterrori heton me ankth dosjet e sekuestruara ne kasaforten e zyres se Salih Tivarit, Sekretarit te Pergjithem te Komunitetit Musliman, si rrugen e zbulimit te krimit. Edhe pse krere te larte te institucionit delarojne qe nuk ekzistojne probleme thelbesore me brezat apo rryma te ndryshme brenda kesaj feje, sipas burimeve policore keto probleme ekzistojne dhe mbeten nje prej pistave kryesore te hetimit. Po sipas policise celesi i perplasjeve brenda komunitetit ka qene shmangia dhe largimi i Tivarit nga posti dhe funksionet qe mbante. Si shkak ishin dyshimet ndaj figures se Tivarit dhe perfoljes se tij ne disa media. Nderkohe, kembengulja e viktimes per te mos u larguar nga funksionet qe mbante prej 12 vitesh dhe paprekshmeria e tij e krijuar gjate ketyre viteve, ka cuar inspektoret ne gjurmet e disa dokumentave misterioze, te cilat ndodheshin ne zyren e te ndjerit. Per shkak te klasifikimit te krimit, keto verifikime, kane angazhuar ne grupin e hetimit te ngritur ne Drejtorine e Policise se Tiranes, me specialistet me te mire te antiterrorit dhe te krimeve te kesaj drejtorie. Te gjitha keto veprime mbikqyren direkt nga Drejtori i Policise Kriminale ne Policine e Shetit, Kolonel Sokol Bizhga.

  Pse ishte i fuqishem Tivari

  Per 12 vitet qe Tivari ishte Sekretar i Pergjithshem i Komunitetit Musliman, ne doren e tij kaluan te investimet e financimet e kryera nga donatore kryesisht te huaj. Sipas burimeve policore, ne kasaforten e viktimes gjenden dokumentat e tyre qe tregojne se Tivari kishte dijeni per te gjithe donatoret. Dyshimet per perfshirjen apo jo te ketyre donatoreve ne listat e shpallura nga Departamenti Amerikan si te implikuar per finacime te dyshimta, dhe perdorja e tyre si presion qe Tivari i bente pjeses tjeter te komunitetit, eshte nje nder enigmat me te medha te ketyre hetimeve, te cilat kane angazhuar strukturat me te specializuara te policise dhe te shtetit.

  Perplasja e brezave

  Ne fakt potenca e Sali Tivarit, perfaqesues i brezit te vjeter, por te moderuar binte ndesh me realitetin, pasi sipas drejtuesve te ketij institucioni, 80 perqind e komunitetit perfaqesohet nga te rinjte islame. Keta te fundit te arsimuar kryesisht ne Arabi, Libi, Siri dhe vende te tjera te lindjes, sjellen me vete ate kulture islame qe kane marre ne keto vende. Sipas burimeve, futja e te rinjve ne instancat me te larta drejtuese te komunitetiut hapi edhe ambiciet e tyre per te patur pushtetin dhe vendin qe mendoinin se u takonte. Pasoje e ketyre ishin perplasjet me brezin e vjeter dhe disi me moderator te kryesuar nga Tivari, i cili perfaqeson jo me shume se 30 perqind te komunitetit dhe kishte trasheguar kontrollin e finacave, kuadrit, pronave duke u lene te rinjve fusha te tilla si Drejtorine e Jashtme dhe edukimin fetare.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 10. #10
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  bie ere e keqje kjo pune ... uroj me gjithe zemer qe mos te jete vrasje per arsye fetare !!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 11. #11
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Tre pista hetimi pr Tivarin...Por kryeprokurori s'perjashton as pisten e terrorizmit

  Prokurori i prgjithshm, Theodhori Sollaku, ka paraqitur dje tre pistat zyrtare t vrasjes s sekretarit t prgjithshm t Komunitetit Musliman t Shqipris, Salih Tivari. Problemet personale, lufta pr kreun e komunitetit dhe problemet me pronat e komunitetit jan pistat e deritanishme n lidhje me vrasjen e Tivarit. Sollaku ka siguruar komunitetin e muslimanve t Shqipris dhe familjen e t ndjerit se organi i akuzs do t ndjek t gjitha hapat e duhura pr zbulimin dhe dnimin e autorve t ktij krimi t shmtuar.
  Pistat
  Prokurori Sollaku paraditen e djeshme i sht prgjigjur pyetjeve t gazetarve n lidhje me vrasjen e sekretarit t prgjithshm t Komunitetit Musliman, Salih Tivari. Ai ka deklaruar se jan grumbulluar nj sr provash dhe dshmish. shtja Tivari sht duke u hetuar. Deri tani ka tre pista hetimi,- tha Sollaku. Pista e par sht ajo e problemeve personale q ka pasur Salih Tivari. Jasht jets n komunitetin musliman ai dyshohet q t ket pasur probleme dhe konflikte. Kto probleme mund t ken degjeneruar deri n vrasjen e tij katr dit m par. Ndrkoh, pista e dyt sht ajo e lufts brenda komunitetit musliman. Hetimet paraprake t policis dhe prokuroris e kan treguar se brenda ktij komuniteti kishte nj luft tepr t madhe pr t zn kreun. Hafiz Sabri Koi, kreu i komunitetit musliman, prej kohsh sht n nj gjendje jo t mir shndetsore. Ai sht n nj mosh t thyer dhe s shpejti pritet t lr pasardhsin e tij n postin e kreut t komunitetit. Pr kto arsye ndonj pjestar i komunitetit musliman mund t ket vrar, ose paguar ndonj person t tret, pr t hequr qafe nj nga kandidatt pr kreun e Komunitetit Musliman.
  Pronat
  Pista e tret e paraqitur dje nga kreu i akuzs shqiptare, Theodhori Sollaku, ka lidhje me problemet n administrimin e pronave n komunitet. Kto prona, t shprndara n t gjitha rrethet, n rast se shfrytzohen n mnyrn e duhur, mund t jen shum fitimprurse. Tivari gjat puns s tij kishte ndihmuar edhe shum islamik n blerjen e pronave dhe pasurive t paluajtshme n Shqipri. T gjitha kto aktivitete kan ndeshur n prekje interesash t shum personave t tjer. Statusi i sekretarit t prgjithshm lakmohej nga shum persona dhe pr kt arsye sht prfshir n pistat hetimore t prokuroris. Tivari ka patur probleme edhe gjat kohs q ka punuar si noter n qytetin e Durrsit. Atij i sht hequr e drejta e ushtrimit t ktij profesioni n 14 maj t vitit 1999 nga ish-ministri i Drejtsis, Thimio Kondi. N korrik t atij viti, Tivari i ka drguar nj krkes ish-ministrit t Drejtsis Ilir Panda, pr transferimin e zyrs noteriale nga Durrsi n rrugn Puntort e Rilindjes n kryeqytet, madje kt zyr ai ka krkuar ta vendos n katin e par t godins ku ndodhet selia qndrore e Komunitetit Musliman. Por kjo krkes e tij sht rrzuar nga ish-ministri Panda pr shkak t shkeljeve q i ishin gjetur Tivarit gjat ushtrimit t detyrs s noterit.
  Terrorizmi
  Ndrkoh, i pyetur n lidhje me pistn e terrorizmit kryeprokurori Sollaku deklaroi se nuk prjashtohet asnj pist hetimi. Sipas kreut t akuzs, hetimi i shtjes sht n dor t prokuroris. Edhe kur policia kryen veprime t ndryshme n lidhje me kt shtje, ata menjher referojn tek prokurori dhe do gj bhet nn drejtimin e tij,- tha Sollaku. Nga ana e saj edhe policia, kur e shikon t arsyeshme, sht e lir q me iniciativn e saj t mbledh fakte dhe prova pr veprn penale q ka ndodhur, - shtoi m tej ai. Prokuroria ka patur nj dosje t mparshme pr Tivarin ku ky i fundit akuzohej se kishte prdorur vuln e noterit (pasi i ishte hequr nj e drejt e till), pr t lshuar garancit e qndrimit n Shqipri n favor t dy shtetasve me origjin irakene dhe egjiptiane. Konkretisht kto akte noteriale Tivari i ka firmosur n shtator 1999 dhe tetor 1999. T dy kta shtetas arab jan deportuar m pas nga Shqipria me krkes t shrbimeve sekrete Amerikane pasi dyshoheshin se kishin lidhje me organizata terroriste. Por hetimi n lidhje me kt shtje sht arshivuar nga ana e organit t akuzs dhe nuk dihet cilat kan qen motivet e vrteta t nj veprimi t till.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 12. #12
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Klosi:Tivari m sinjalizoi pr ekstremistt

  Ish-kreu i SHIK Fatos Klosi deklaron se Sali Tivari e kishte informuar pr rrezikun q i kanosej

  Ardita Bala
  TIRANE Salih Tivari ka ardhur m tepr se nj her n zyrn time dhe m ka folur pr nj lloj presioni q ushtronin nj rrym ekstremistsh musliman, kryesisht t rinj t shkolluar n vendet arabe q krkonin pushtet n Komunitetin Musliman. Ky sht pohimi q ka br mbrm pr gazetn Shekulli ish- numri nj i Shrbimit Informativ Kombtar, Fatos Klosi. Ai ka pranuar q t sqaroj lidhjet e tij me nj ndr krert e Komunitetit Musliman, ka folur rreth informacionit q ai dhe struktura q ai drejtonte ka patur pr nj grup ekstremistsh dhe shqetsimet e Tivarit n lidhje me kta t fundit. Klosi ka br publik mbrm kndvshtrimin e tij pr kt vrasje.
  Klosi
  I pyetur rreth vrasjes akoma t pazbardhur t Sekretarit t Prgjithshm t Komunitetit Musliman, Klosi ka thn se me Tivarin ka patur disa kontakte, sepse sipas mendimit t tij ai e kishte shum t qart prplasjen e rrymave brenda bashksis islame dhe se ai vet ishte njeri i moderuar. Sipas Fatos Klosit, Tivari ishte nj person i tradits muslimane shqiptare dhe se struktura e tij kishte patur informacion gjithmon q nj grup ekstremistsh kishin konflikte me t dhe grupin e t vjetrve n Komunitetin Musliman. Vrasjen e Salih Tivarit, Klosi e shikon n kt prizm, pasi pr t jan t njohur si faktor edhe t rinjt filoarab edhe prplasja e dukshme mes dy rrymave, t prfaqsuar nga kta t rinj si dhe rryma filoturke, mbrojts i s cils ishte edhe Salih Tivari. Sipas Klosit, kjo prplasje mes rrymash t islamit sht dhe pista kryesore e hetimit t ksaj vrasjeje. Gjithsesi mbrm Klosi kur ka folur pr gazeten Shekulli nuk ka prjashtuar q t ket edhe pista t tjera, t cilat jan deklaruar zyrtarisht, si mund t jet shtja e pronave, apo dika tjetr. Ish-kreu i Shrbimit sekret ka prfunduar duke thn se ai ka patur njohje edhe m par me Salih Tivarin dhe se ai dinte mjaft pr marrdhniet e tij me kundrshtart n Komunitetin Musliman.
  Ekzekutimi
  Mngjesin e 13 janarit u gjet i vrar ne zyrn e tij Sekretari i Prgjithshm i Komunitetit Musliman, Salih Tivari. Sipas burimeve zyrtare t policis, vrasja ishte kryer rreth ors 08.30 me nj arm t tipit pistolet. Ekzekutimi i bujshm, i pari i ktij lloji, futi n pun pothuajse t gjitha strukturat e policis, por akoma nuk sht arritur q t identifikohet autori i vrasjes. Pr gati 24 or u mbajt i shoqruar n qelit e paraburgimit t Drejtoris s policis s qarkut Tiran, nnkryetari i Komunitetit Musliman, Ermir Gjinishti dhe bashkshortja e tij. S bashku me autorin duket se u zhduk dhe arma me t ciln ishte qlluar n drejtim t Sekretarit 58-vjear. Pas ceremonis mortore, myftiu i Durrsit denoncoi n mnyr publike n media se ishte zhdukur edhe nj ditar personal i viktims, megjithat nj gj e till duket se nuk u pohua asnjher nga policia. Gjithsesi disa dit pas vrasjes, nj dosje voluminoze rreth ngjarjes mbrriti n Prokurorin e Rrethit Tiran. Sipas burimeve t gazets, aty ishin t dokumentuara vetm dshmit e personave t marr n pyetje, pa asnj emr personi t shpallur n krkim, apo pa prova t shumta materiale. Pak m shum se nj jav pas vrasjes, burime t sigurta policore kan thn pr gazetn Shekulli se po punohet pr identifikimin e autorit, por akoma ka mbetur vetm n statusin e personave t dyshuar. Ndrkoh, numri i personave t marr n pyetje ka kaluar 50. Pistat zyrtare t hetimit kan qen disa probleme pr pronat t dala koht e fundit dhe zgjedhjet e ardhshme t ktij komuniteti.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 13. #13
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Sot ne gazeten Korrieri.

  Sot ne gazeten e perditshme shqiptare "Korrieri" eshte botuar dhe Identiteti i vrasesit te Tivarit.

  Pas nje jave nga vrasja e Sekretarit te Pergjithshem te Komunitetit Musliman, policia ka arritur te krijoje identikitin e killerit: Afro 20 vjec, rreth 170 cm i gjate, me floke te zinj, pak mjeker ne pjesen rreth gojes dhe diten e atentatit ka qene me veshje te rregullt dhe xhup te zi.


  Rreth ores 08.15 te se henes se kaluar, thuajse askujt nga ato pak njerez qe ndodheshin ne ambientet e Komunitetit Musliman, nuk i ka terhequr vemendjen nje djalosh rreth te 20-ave, me shtat mesatar, me pak mjekerr ne pjesen e nofulles, me veshje te rregullt, siper te cilave mbante nje xhup te zi lekure. Pasi ka pershkuar me qetesi porten kryesore, ka ngjitur shkallet dhe ne katin e dyte, ka marre drejt korridorit djathtas. Pasi ka pershkuar paradhomen ku ende nuk kishte mberritur per te nisur punen komjuteristi, ka hapur deren e brendshme, duke u gjendur balle per balle me Salih Tivarin.

  Nuk dihet ende se si kane rrjedhur sekondat fatale ne zyren e numrit 2 te hierarkise se muslimanizmit shqiptar, derisa nga brezi i killerit ka dale nje "Beretta" e vogel. Nga shume afer, pasi ka qelluar fillimisht ne qafen e Tiverit, ai ka korrigjuar shenjestren duke shtene per here te fundit, por kete rradhe, drejt e ne zemer. "Ka qene nje qitje shume e afert, pasi djegja e barutit ka shkaktuar djegje ne buzen e plageve",- i tha "Korrierit" nje ekspert i Ministrise se Rendit, qe po merret me vrasjen me te bujshme te ketij viti.

  Ka qene ora rreth 08.25 kur me nje qetesi prej vrasesi profesionist, i riu ka dale me te njejten qetesi, duke pershkuar me hapa tejet normale, rrugen e kundert. "Pasi ka dale nga dera kryesore e godines, duket se nje makine e parkuar jo larg prej aty, e ka larguar atentatorin 20 vjecar, qe me se shumti dyshohet se eshte nga Durresi. Konkluzionet e hetimeve 1 javore, tregojne se pista e ngjarjes, lidhet me nje konflikt interesash ne Komunitetin Musliman, ku nuk perjashtohet as implikimi direkt ose indirekt i qytetareve nga shtete te ndryshme arabe. Nje perfundim ky qe lidhet ndoshta me debatet e herepashershme ne lidhje me sponsorizimet e ndryshme dhe marredheniet financiare per funksionimin e institucioneve te ndryshme fetare, apo arsimore- teologjike.

  Te gjitha te dhenat e fundit, jane rezultat i hetimit nje javor. Ndersa te dhenat per "killerin" kane dale nga pyetja e deshmitareve te shumte sidomos ato qe kane qene ne ambjentet e Komunitetit Musliman Shqiptar, ne momentin e atentatit, mbi bazen e te cileve eshte ndertuar edhe identikiti i autorit te mundshem te vrasjes. Nje vizatim qe i perafrohet 75- 90% autorit, i shperndare ne te gjitha komisariatet kryesore te policise se vendit, mbi bazen e te cilit po behet edhe kerkimi per arrestimin e autorit, i cili deri tani besohet se ka hyre dhe dale i vetem nga selia e Komunitetit, ne momentin e atentatit.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Ne "shekulli" hap sqepin dhe Tosi.

  -------


  Grupi i t rinjve t shkolluar n vendet arabe donte t merrte drejtimin e komunitetit musliman por pengohej nga Tivari
  Klosiivari m sinjalizoi pr ekstremistt

  Ish-kreu i SHIK Fatos Klosi deklaron se Sali Tivari e kishte informuar pr rrezikun q i kanosej

  Ardita Bala

  TIRANE Salih Tivari ka ardhur m tepr se nj her n zyrn time dhe m ka folur pr nj lloj presioni q ushtronin nj rrym ekstremistsh musliman, kryesisht t rinj t shkolluar n vendet arabe q krkonin pushtet n Komunitetin Musliman. Ky sht pohimi q ka br mbrm pr gazetn Shekulli ish- numri nj i Shrbimit Informativ Kombtar, Fatos Klosi.
  Ai ka pranuar q t sqaroj lidhjet e tij me nj ndr krert e Komunitetit Musliman, ka folur rreth informacionit q ai dhe struktura q ai drejtonte ka patur pr nj grup ekstremistsh dhe shqetsimet e Tivarit n lidhje me kta t fundit.
  Klosi ka br publik mbrm kndvshtrimin e tij pr kt vrasje.

  Klosi
  I pyetur rreth vrasjes akoma t pazbardhur t Sekretarit t Prgjithshm t Komunitetit Musliman, Klosi ka thn se me Tivarin ka patur disa kontakte, sepse sipas mendimit t tij ai e kishte shum t qart prplasjen e rrymave brenda bashksis islame dhe se ai vet ishte njeri i moderuar.
  Sipas Fatos Klosit, Tivari ishte nj person i tradits muslimane shqiptare dhe se struktura e tij kishte patur informacion gjithmon q nj grup ekstremistsh kishin konflikte me t dhe grupin e t vjetrve n Komunitetin Musliman.
  Vrasjen e Salih Tivarit, Klosi e shikon n kt prizm, pasi pr t jan t njohur si faktor edhe t rinjt filoarab edhe prplasja e dukshme mes dy rrymave, t prfaqsuar nga kta t rinj si dhe rryma filoturke, mbrojts i s cils ishte edhe Salih Tivari.
  Sipas Klosit, kjo prplasje mes rrymash t islamit sht dhe pista kryesore e hetimit t ksaj vrasjeje.
  Gjithsesi mbrm Klosi kur ka folur pr gazeten Shekulli nuk ka prjashtuar q t ket edhe pista t tjera, t cilat jan deklaruar zyrtarisht, si mund t jet shtja e pronave, apo dika tjetr. Ish-kreu i Shrbimit sekret ka prfunduar duke thn se ai ka patur njohje edhe m par me Salih Tivarin dhe se ai dinte mjaft pr marrdhniet e tij me kundrshtart n Komunitetin Musliman.

  Ekzekutimi
  Mngjesin e 13 janarit u gjet i vrar ne zyrn e tij Sekretari i Prgjithshm i Komunitetit Musliman, Salih Tivari.
  Sipas burimeve zyrtare t policis, vrasja ishte kryer rreth ors 08.30 me nj arm t tipit pistolet. Ekzekutimi i bujshm, i pari i ktij lloji, futi n pun pothuajse t gjitha strukturat e policis, por akoma nuk sht arritur q t identifikohet autori i vrasjes. Pr gati 24 or u mbajt i shoqruar n qelit e paraburgimit t Drejtoris s policis s qarkut Tiran, nnkryetari i Komunitetit Musliman, Ermir Gjinishti dhe bashkshortja e tij. S bashku me autorin duket se u zhduk dhe arma me t ciln ishte qlluar n drejtim t Sekretarit 58-vjear. Pas ceremonis mortore, myftiu i Durrsit denoncoi n mnyr publike n media se ishte zhdukur edhe nj ditar personal i viktims, megjithat nj gj e till duket se nuk u pohua asnjher nga policia.
  Gjithsesi disa dit pas vrasjes, nj dosje voluminoze rreth ngjarjes mbrriti n Prokurorin e Rrethit Tiran.
  Sipas burimeve t gazets, aty ishin t dokumentuara vetm dshmit e personave t marr n pyetje, pa asnj emr personi t shpallur n krkim, apo pa prova t shumta materiale.
  Pak m shum se nj jav pas vrasjes, burime t sigurta policore kan thn pr gazetn Shekulli se po punohet pr identifikimin e autorit, por akoma ka mbetur vetm n statusin e personave t dyshuar. Ndrkoh, numri i personave t marr n pyetje ka kaluar 50.
  Pistat zyrtare t hetimit kan qen disa probleme pr pronat t dala koht e fundit dhe zgjedhjet e ardhshme t ktij komuniteti.  ------
  Ka gjetur qish te falet i ziu Sali Tivar-musylmani..
  Ka shkuar te qahet te Partia -mm e Klosit si dikur ...
  Klosi te mbron shume.

  Ehh fetaret shqiptare..

  Populli ine Fe-m-ut dashes.. shkon ne kisha e xhamija me rrujt ndoj pako makarone..mire mire..

  Edhe i ziu Sali i kish qef petro dollaret e Arabise..

  Ka 12 vjet feja ne Shqiperi dhe asgje nuk ka bere..
  Edhe nder muslimane edhe nder te Krishtere ndodhin vjedhje e vrasje per dite..


  Ki popull ka fe vetem dajakun..  Jam i bindur qe dikush ka ditur qe ne zyre Saliu mban ndonji thes me Dollare dhe per ate pune e kane vrare..

  Banda "hakmarrja" kto gjera gjuan dhe nuk i mungon informacioni dhe nga Shiku Klosit.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-06-2002
  Postime
  24
  Sa mire do te ishte qe me ato paret qe kishte ndermend
  te ndertonte nja dhjete xhami te tjera i ndjeri Tivari dhe qe radikalet mund ti bejne dhe pesedhjete ,te ishin dhene per te ndertuar ndonje biznes dhe te hapen vende pune apo te jepen si kredi per te ndertuar hidrocentrale te vegjel nja dhjete them qe te mos radikalizohem dhe une,sa mire do te ishte por... ku te lene arabet qe me bursat qe japin , me ato fondacionet e shpifura me ate xhamishtizim idiot te atdheut sikur na thone :
  daleni se ju s'keni tren per ne Europe ,treni juaj e ka drejtimin per ne Sahara.
  Dhe institucionet foshnjore shqiptare mjafton t'ja u ndertoje dikush tjeter nje kishe a xhami ,qe dikush tjeter t'jua shkolloje njerzit e vet dhe s'ndihen.
  Shtetit shqiptar ndoshta i mungon rreptesia ne trajtimin e ekuilibruar fetar te vendit.Zyrtaret e qeveritaret shqiptare dine vec te mburren me harmonine fetare si tradite por asnjehere nuk thuhet se kjo tradite ishte e vendosur para komunizmit ne nje popullsi ku sherbesat fetare beheshin ne gjuhe te huaja dhe per nje popullsi injorante.Po sot?
  Sot rreziku i perplasjes po pershpejtohet.Si hap i pare radikalet do te thyejne moderatoret qe te jene te jene grusht bashkuar
  per me tutje dhe me pas ku i dihet....

 16. #16
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  CIA heton mbi vrasjen e Tivarit.

  Agjentet e Antiterrorit te SHISH, bashke me koleget e sherbimeve sekrete perendimore ne Tirane, marrin ne dore, dosjen e ekzekutimit te numrit 2 te muslimaneve. Pas identikitit te killerit 20 vjecar, percaktohet edhe pista kryesore: Sherri per dominimin e hierarkise se Komunitetit dhe miliona dollaret e financimit te Xhamise se re para lulishtes se Parlamentit shqiptar
  besohet se jane shkaku kryesor i egzekutimit te Tivarit.
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nga gazeta shqiptare  -------

  Askush nga funskionart e Komunitetit Mysliman s'ka reaguar pr kt form "prgjimi" t policis, duke e argumentuar me premtimin q i sht br policis pr t ndihmuar n t gjith format

  Hetimi pr vrasjen e sekretarit t myslymanve. Ngrihet grupi i prbashkt me SHIK

  Tivari, kurthi me bombn
  Prse policia luajti me alarmin fals


  -----------------------------------------------------------------

  o.h.


  TIRANE

  Alarmi pr vendosjen e nj bombe n selin e Komunitetit Mysliman ka qen nj loj e policis. Lajmi konfirmohet nga burime t besueshme nga grupi i hetimit q merret me vrasjen e Salih Tivarit. Gjithka sht br q nga brenda selis t merrej "malli" q ishte vendosur aty q ditn e krimit.

  Edhe pse policia ka mundur t "rrmbej" t gjitha kasetat filmike, apo mikrospiet (mikrofont spiun) n mjediset e brendshme t selis s Komunitetit Mysliman duke provokuar nj alarm pr bomb, plani i saj sht dekonspiruar dje nga media. Askush nga funskionart e Komunitetit Mysliman nuk ka reaguar pr kt form "prgjimi" t policis, duke e argumentuar kt qndrim me premtimin q i sht br policis pr t ndihmuar n t gjith format n zbulimin e vrasjes s Tivarit. Megjithat, policia ka nisur mbrm t zbardh t gjitha prgjimet e mbledhura, q jan biseda t zyrtarve t komunitetit rreth vrasjes s sekretarit t prgjithshm t myslimanve, Salih Tivari, tet dit m par. Ndrkoh, burime shum t sigurta pohojn se dje sht ngritur grupi i prbashkt hetimor mes policis s shtetit dhe Shrbimit Informativ Kombtar. Vetm pas ksaj jan shtuar shanset pr zbulimin, t paktn n rrug operative t autorit dhe motiveve t vrasjes s njrit prej shtyllave t komunitetit. Burime t besueshme nga Komuniteti Mysliman kan thn dje pr "Gazetn" se Tivari ka qen nj ndr bashkpuntort e Shrbimit Informativ Kombtar. N fakt ky argument bhet i besueshm nse i shtohet edhe deklarata e ish-kreut t shrbimit sekret shqiptar Fatos Klosi, sipas t cils Tivari kishte shkuar disa her n zyrn e tij ku e kishte informuar pr krcnimin q i bhej nga pjesa ekstreme e myslimanve. Ecurin e hetimeve nuk e kan ndihmuar as dshmit e 29 personave, shumica e t cilave punonjs t Komunitetit Mysliman dhe dshmitart e par t vrasjes s Tivarit.

  Salih Tivari, sekretar i prgjithshm i Komunitetit Mysliman sht vrar t hnn e shkuar n zyrn e tij n katin e dyt t ktij komuniteti. Policia nuk ka mundur t gjej as armn e krimit. Ndrsa q prej asaj dite zra t padeklaruar kan thn se motivi m i mundshm pr vrasjen e tij sht ai i prplasjes s rrymave n kt komunitet. Sipas tyre Salihi i prkiste rryms s moderuar dhe ishte n konflikt me ekstremistt.

  ---------


  Alarm pr bomb edhe te Hotel Tirana


  ------------------

  TIRANE

  Nj alarm i rrem pr bomb n mjediset e hotel Tirans ka shqetsuar vetm zyrtart e Ministris s Mbrojtjes. Kta t fundit kishin frikn e bezdisjes s delegacioneve t huaja q kishin ardhur pr t marr pjes n nj konferenc ndrkombtare q nis m dat 23, organizuar nga Ministria shqiptare e Mbrojtjes. Anonimi ka telefonuar pr vendosjen e bombs edhe pse hoteli sht marr n mbrojtje (prve efektivit t tij) edhe nga policia ushtarake. Megjithat, rreth ors 18:30, policia e Komisariatit numr 3, madje edhe agjentt e antiterrorit kan shkuar n vendngjarje pr t verifikuar alarmin. Ndrkaq redaksia e "Gazeta Shqiptare" ka vendosur q t mos publikoj m alarmet pr vendosje bombe, prjashtuar rastet e jashtzakonshme. Merret ky vendim pr t mos u bashkuar me zrin anonim t manjakve telefonik, t cilt prfitojn edhe nga paaftsia e policis pr zbulimin e tyre.

  -------------------------------------------------------


  Pra Shiku i ka pasur nen pergjim zyrat e komitetit musliman. Kuptohet Saliu ka qen i Klosit.
  Ktu luhen miliona.

  Te shohim kur ti dali tymi.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Jo vetem Tivari po gjith ata qe u morren me Fe ne ato fillimet e Pluripolitikes e Pluri Fese ishin agjente te vjeter te Sigurimit.
  Nuk eshte rastesi qe asnji nga kleriket fetare ne Shqiperi nuk u ndje kur ish PPSH-ja beri revolucion bolshevik ne 97-ten.
  Te gjithe u pajtuan me revolucionin dhe u puthen me Komisaret bolshevik te recolucionit qe u bene President. Kryeministra e Ministra mbas 97-tes.
  Sic eshte politika e korruptuar dhe Kleri ne Shqiperi eshte per faqe te zeze.

  Fakti qe Nikoll Lesi i Vlor 97-tes eshte kryetar i Demokristianve tregon shume gjera. Mos flasim per dy fete e tjera qe dihet qe u shpetonte Shu-rra nga PPSH-ja dhe kane ulur kurrizin me kohe e jane bere vegla..

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-10-2002
  Vendndodhja
  Planeti "TOKE"
  Postime
  71
  Brari!

  Cdo institucion ne Tirane nxjerr tym, lol. Keshtu qe nuk do duket ky tymi i ri.
  Ato milionat ngado qe te shkojne, ne xhepin tend nuk kane per te ardhur.

  Si thane ata: Njeriu duhet te rrije urte, jo tha tjetri njeriu duhet te zihet. I treti tha: Jo njeriu duhet ta dredhe, lol

  Tjeter. Cdo institucion i vogel ne shqiperi eshte servil dhe i puth ate... faqen atyre qe kane pushtetin.

 20. #20
  Student Shqiptar Maska e Enri
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  N ndrrim pr nj bot ideale
  Mosha
  42
  Postime
  604

  Bijte e rinj te Allahut

  Raportet e Sali Tivarit me SHIK dhe roli i tij per dekonspirimin e terroristeve islamike. Dyshimet per nje piste te re te vrasjes. Qe te con tek rryma ekstremiste, e cila po tenton te sundoje fene muslimane ne Shqiperi

  nga Alfred Peza  Nga varrimi i te Sekretarit te Pergjithshem te Komunitetit Musliman Shqiptar, Sali Tivarit

  Te vrasesh nje person publik ose zyrtar te larte, ka qene gjithnje sfide e mesazheve dhe konspiracioneve te medha apo veper e deliranteve gjithfaresh te cekuilibruar menderisht. Pas dy javesh nga ekzekutimi ne zyren e tij, te Sekretarit te Pergjithshem te Komunitetit Musliman Shqiptar, ajo qe mund te sigurojne deri tani ekspertet e hetimit, eshte fakti se ngjarja e 13 janarit eshte nje pune tejet profesioniste. Cka perjashton automatikisht, rastesine, momentalen dhe eleminimin e Salih Tivarit, nga njerez qe duan te identifikohen permes veprash "in extremis".

  Pas pyetjes se dhjetra deshmitareve, policia dhe sherbimi sekret shqiptar ka arritur te vizatoje, duke mbajtur ne fshehtesi te plote, identikitin e atentatorit: "Rreth 20 vjec, afro 170 cm i gjate, me tipare te rregullta, me pak mjeker rreth gojes dhe veshje qe nuk bien ne sy. Diten e ngjarjes, besohet se ai mbante nje xhup me ngjyre te zeze". Karakteristika keto qe mund t'i plotesojne mijera te rinj shqiptare, e qe ne mungese te plote, sic thuhet, te provave ne vendngjarje, nuk duket se gjurmet do te cojne shpejt ne kapjen e autorit. E per rrjedhoje, nuk duket se do te marrin pergjigje te menjehershme edhe pyetjet qe kane munduar keto dite, jo vetem hierarkine e muslimanizmit shqiptar, por edhe agjentet e policise, sherbimeve sekrete dhe opinionin shqiptar: A ekzistojne dy rryma ne Komunitetin Musliman dhe a eshte vrasja pasoje e kesaj lufte per dominim? Nese po, ideatoret dhe ekzekutoret kane lare hesape per afera gjithfaresh qe lidhen thjeshte me pronat, kontrollin e pushtetit fetar, apo shkeljen e dikujt ne kallo? Apo prapa dy plumbave fatale te dale nga nje "Berete" dy jave me pare, qendron aksioni i gati nje dekade per realizimin e synimeve te integralisteve islamike ne drejtim te Shqiperise, si pjese e nje plani te supozuar per Ballkanin?

  Sfondi i nje vrasje

  "Sherbimet sekrete perendimore, perfshi ate francez dhe CIA-n amerikane, por edhe nje nga drejtimet e punes se Drejtorise se Antiterrorit te SHISH, i frikesohen nje skenari te mundshem si ai i Bosnjes, qe tenton kontrollin nga perfaqesuesit e integralizimit te hierarkise se muslimanizmit", thote nje prej zyrtareve me te larte te antiterrorit, ne sherbimin sekret shqiptar, qe drejton edhe hetimet sebashku me ekspertet e policise per vrasjen e Tivarit. Kjo teze eshte shtjelluar kohet e fundit edhe nga studiuesi i njohur Alexandre del Valle, ne librin e botuar sefundi ne France, me titullin "Totalitarizmi islamik- ne sulm mbi demokracine". Gjate analizes se synimeve te integralisteve ne drejtim te Ballkanit, vecanerisht qe me luften e Bosnjes, Valle permend edhe Shqiperine, Kosoven e Maqedonine, si territore dhe baza te rrjeteve radikale te islamisteve iraniane, algjeriane, egjiptiane, saudite, etj.

  Fatos Klosi, ish shefi i sherbimit sekret shqiptar, tha se ishte takuar disa here me Salih Tivarin, i cili kishte qene i shqetesuar per kristalizimin e dy rrymave brenda hierarkise se Komunitetit. Ndersa sipas zyrtarit te antiterrorit, njera rryme ishte "ajo e "hoxhallareve" te vjeter te shkolluar para '90, qe mbeshtetet kryesisht nga hierarkia turke e muslimanizmit nderkombetar. Nje rryme kjo, qe i afrohet me se shumti, pervojes e praktikes historike te fese muslimane shqiptare. Nderkohe qe rryma e "te rinjve", perbehet nga hierarke te shkolluar pas rrezimit te komunizmit ne vendet arabe. Ata kane me teper kulture fetare, zoterojne gjuhen moderne arabe, Kuranin dhe organizimin e riteve fetare muslimane".

  Por ka dyshime te forta, se nje pjese e tyre, jane "rekrutuar" nga zonat me te varfra te Shqiperise, ne pellegjet Peqin- Elbasan- Cerrik- Gramsh- Librazhd, ne zonen Burrel- Puke- Kukes dhe Sarande- Delvine. Te seleksionuar ne shkollat fetare ketu, ata kane ndjekur shkollat e larta ne vendet arabe, ku krahas arsimit fetar, besohet se kane marre njohuri per "xhihadin islamik". Nje teori ekstremiste, e cila sheh si "detyre kolektive te muslimaneve, mbrojtjen dhe ekspansionin e islamit". Leksione keto qe besohet se jane shoqeruar ne disa raste edhe me mesimin e arteve marciale.

  Numri i atyre qe mbarojne keto shkolla, tani pas nje dekade, sa vjen dhe shtohet ne hierarkine e Komunitetit Musliman, nderkohe qe numri i perfaqesuesve te "rrymes se vjeter, por moderatore", sa vjen dhe pakesohet. Ndoshta ndryshimi i ketij raporti forcash dhe tendencat ekstremiste te disa prej perfaqesuesve te "grupit te te rinjve", duket se kane trembur jo vetem Tivarin dhe zyrtaret e tjere te Komunitetit, por edhe sherbimet sekrete shqiptare dhe ato perendimore. Pasi edhe vete brenda ketij grupi, ka serish dy rrymeza. Sipas Myftiut te Korces, Haxhi Qazim Muci "te rinjte qe vijne nga Egjipti, jane me tolerante se ata qe kane studiuar ne Arabine Saudite".

  Parjasa e humbur

  Per zyrtarin e SHISH, qe po merret me hetimin e ceshtjes Tivari, frika se linja e ekstremisteve te rinj, qe ka si synim dhe po pergatitet te marre ne dore frenat e hierarkise muslimane ne Shqiperi, me ndihmen e atyre qe kane financuar deri tani shkollimin e tyre, eshte e justifikuar. Ai kujton kontributin e Shqiperise me ane te sherbimit sekret dhe policise, qe ne vitet 1998- 2000, ne bashkepunim me CIA dhe sherbime te tjera partnere, arriten te zbulojne, arrestojne dhe ekstradojne disa nga terroristet e kerkuar ne gjithe boten. Mes tyre figuron edhe Ahmed Ibrahim Al Nagar, shefi i propagandes i Xhihadit Islamik Nderkombetar. I arrestuar me 21 qershor 1998 ne Tirane, ai dyshohej se fshihej ne Shqiperi, qe nga 1995. Bashke me te, me 2 korrik iu dorezuan autoriteteve amerikane, edhe Mohamed Hasan Mahmud, Drejtor i Fondacionit "Ringjallja e Trashegimise Islame", Maged Mohamed Moustafa, nepunes i ketij Fondacioni dhe Abu Mahmud, llogaritar i Fondacionit "Al-haramain".

  Me 5 gusht, "Al- Hajat", gazeta e nje grupi islamik ne Londer botoi nje komunikate te Xhihadit Islamik Nderkombetar, ku njoftohej se do te hakmerreshin per arrestimin e 7 vellezerve te tyre ne Europen Lindore, 4 prej te cileve, ne Shqiperi. Vetem 20 dite me pas, ndodhen shperthimet terroriste mbi ambasadat amerikane ne Tanzani e Kenia, ku vdiqen 250 persona dhe u plagosen 5.000 te tjere. Me 20 dhjetor te '98, Al Nagar u var ne Kajro, pasi kishte qene i denuar me vdekje, i akuzuar si pjesemarres ne atentatin kunder Kryetarit te Parlamentit egjiptian. Ky ishte fundi i njeres prej celulave te ekstremizmit islamik, te shkaterruara brenda 30 muajsh ne Shqiperi.

  Skenari boshnjak

  Zyrtari i SHISH thote se hetimet po tregojne se vrasja e Salih Tivarit, bashke me problemet e luftes se rrymave per dominim, mund t'i jete bashkangjitur edhe nje hakmarrje e "vonuar" per nje bashkepunim te mundshem te zyrtareve te Komunitetit Musliman Shqiptar me organet shteterore qe realizuan operacionet per arrestimin e terroristeve islamike. Nje hipoteze qe gjithesesi, mbetet te vertetohet. Paralelisht me kete linje, sipas zyrtarit te larte, ky organ dhe sherbimet sekrete perendimore i frikesohen idese se realizimit dalengadale edhe ketu, te nje skenari boshnjak.

  Pas Marreveshjes se Dejtonit, nderkombetaret ndodhen ne veshtiresi per instalimin e nje demokracie multietnike, per shkak te infiltrimit dhe dominimit te hierarkise muslimane ne Bosnje, nga elemente te mbeshtetur nga sherbimi sekret iranian. Kjo pasi gjate luftes ne kete shtet te ish Jugosllavise, Irani u tregua teper aktiv dhe financoi ne menyre agresive dhe pa u kursyer, luften e boshnjakeve kunder Milloshevicit. Perpjekjet per krijimin e nje shteti te paster musliman ne zemer te Europes dhe ngjarjet ne Shqiperi, analistet perendimore i shohin si nje perpjekje per kthimin e Ballkanit, ne nje avant- post te sulmit te tyre kunder Perendimit.

  Elementet qe i bejne sherbimet sekrete te besojne ne nje skenar te tille per Shqiperine, jane financimi ne vazhdimesi dhe i pakursyer i sistemit arsimor islamik, shkollimi i te rinjve ne shkolla te larta ne boten arabe, pagesa e nje pensioni prej 50 dollaresh ne muaj per familjet e me te varferve, ndertimi i 200 xhamive te reja. Sipas studiuesit francez Valle, "sauditet u propozonin shqiptareve, madje edhe te krishtereve se neqoftese beheshin synet dhe perqafonin Islamin, u jepnin disa mijera dollare, ndersa vajzave e grave, nese ato mbanin shami, 250 euro ne muaj".

  Objekt i nje perplasje te mundshme mes rrymave ne Komunitetin Musliman shqiptar, konsiderohet edhe beteja per financimin dhe kontrollin e miliona dollareve qe pritet te levrohen per ndertimin e Xhamise se re te Tiranes, ne lulishten para Parlamentit. Por, per nenkryetarin e Komunitetit Musliman, Emir Gjinishi, kjo nuk eshte e vertete. Sipas tij, "Bashkia e Tiranes nuk e ka aprovuar ende projektin. Me pas do te kerkohet leja per ndertim dhe fondet e nevojshme, te cilat per momentin nuk i kemi".

  Pavaresisht skenareve dhe pistave te ndryshme, ajo qe pranojne pa ekuivok zyrtaret me te larte te SHISH dhe policise, eshte fakti se Salih Tivari nuk eshte vrare per aresye banale, apo nga ndonje grindje momentale. Ata jane te bindur se killeri rreth 20 vjecar, qe besohet te jete atentatori i 13 janarit, eshte ekzekutori i nje konspiracioni profesionist. Skenari me i keq per ekspertet e antiterrorit, eshte fakti se vrasja mund te jete pjese e nje lufte per dominimin e hierarkise islame shqiptare nga "bijte e rinj te Allahut". Nje skeme ekstreme qe edhe nese realizohet, tani ne fillim te shekullit te XXI, nuk pritet te ndikoje ne prishjen e harmonise historike te komuniteteve fetare ne Shqiperi. Sipas zyrtarit te SHISH, "me se shumti, realizimi i ketij skenari, mund te sjelle nje bezdi per shtetin, i cili deri atehere, do te jete forcuar akoma edhe me shume".
  Rregullorja e Forumit Shqiptar | Te Drejtat e Anetareve | Pyetje - Pergjigje |

  Verejtje dhe Keshilla| Te Drejtat e Stafit | Probleme? Klikoni ketu...
  |
  __________________

  Feja e Shqiptarit sht Shqiptaria !
  __________________
  Ah moj Shqipni e mjera Shqipni!
  Kush t'ka qit me krye ne hi?
  Ti ke pas ken nje zonj e rand...
  Burrat e dheut te thirrshin NANE...
  (Pashko Vasa)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 159
  Postimi i Fundit: 19-03-2010, 07:52
 2. Njerezit e Bin Laden vrane Tivarin
  Nga R2T n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-08-2004, 22:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •