Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,635

  Qyteti ilir qe u fsheh nga sllavet

  Qyteti ilir qe u fsheh nga sllavet  Vetem disa kilometra larg kufirit, ndermjet Shkodres dhe Ulqinit gjenden rrenojat e nje qyteti thuajse te panjohur, Shasi, nje prej kater qyteteve satelite te Shkodres, ishte se paku per nente shekuj qender ipeshkvnore, me kishen e vet katedrale, me monedhen e vet dhe statutet e veta, nyje e rendesishme urbane dhe tregtare.

  Ndersa burimet kishtare kane shenjuar me kalendar te rregullt gjithcka qe ka ndodhur ne kete qytet prej shekullit te 8-te deri ne shekullin e 17-te, ne dijet e tjera, ne histori e arkeologji, heshtja u thye vetem para nje viti.

  Kerkimet e para te arkeologjise jugosllave, qe u takojne viteve 1980, zbuluan nje hershmeri me te madhe se ajo qe dihej. Ishte pikerisht trashegimia ilire e kultures se Shasit qe e trembi shkollen arkeologjike te Beogradit dhe gjetjet u kthyen ne nje fond rezervat. Por tani eshte nje kohe tjeter. Mendjet e emancipuara te shkolles malazeze te dijes, shqiptuan perfundimet e para te karakterit te kesaj kulture. Ajo eshte e njejte me kulturen e Komanit, dhe kjo ka rendesi jo vetem per historine e Shasit, por pergjithesisht per historine e rajonit.

  Nje vullnet i ri europeist qe kulturen e tjetrit e cmon si deshmitare te kultures se vet, qe njohjen e se shkuares e vlereson si faktor per zbutjen e kuptimit te kufirit, ka hapur librin rezervat te historise se Shasit, faqen bregdetare te Adriatikut, ne gjithe shtrirjen e tij nderkufitare.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Anėtarėsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,635
  A din kush me na thane ndonji gja ma shume per ket qytet?

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2009
  Postime
  633
  Shume heret ashte me perpilue ,per ket histori te Shasit,sepse ashte nji lande shume e randesishme i cila do te ndroje krejte historin e Shqipetareve edhe ne favore tone,ajo ashte vetem nji cope e nji mozaiku te vogel,se historia jone ashte edhe ma e vjeter ,mirepo nuke deshiroje te them nji mose te ndodhe sokurse statutet e Drishtit te cilat jane te perkthyeme totalishte dobet nga dy autore Shqipetare,te cilet mundohen te hyjne ne Histori te fese pa pasun dijuni ne fene katolike ,per ate duhet pake kohe per me sqarue krejte ato shkrime sepse deri me sot nuke kemi asnji eksperte ne Shqipetari,ai shqipetari qe e njeh kete lami ashte shume i shtrejte,sipas informatave jeton ne USA,dhe ashte nji ilirog ma i miri ne bote,sote per sote,dhe ashte me prejardhje Shqipetare,edhe une kisha pase deshire qe Ai te flete ketu,pore shumica nuke jane serioz ne ket forum,se menjihere po shtrohet pyetja ,si pe e din? ti nuke dine 1per qind ETj .

Tema tė Ngjashme

 1. Dardani apo Kosovė
  Nga Statovci nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. HISTORIA E QYTETEVE SHQIPTARE (edmondfieri)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 14:28
 3. Ilirėt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Burreli, qyteti me mė shumė viktima nė ‘97
  Nga FLORIRI nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-05-2005, 08:24
 5. Del nga dheu qyteti 2000-vjeēar i Adrianopolit
  Nga shoku_sar nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-08-2003, 04:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •