Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1

  Piloti Xhejms Berisha dhe njohja e Kosovs

  Piloti Xhejms Berisha gati pr udhtimin n Amerikn e Jugut

  Intervistoi Ilir Ikonomi
  Uashington
  09-05-2009


  Xhejms Berisha, nj pilot nga Kosova q jeton n Shtetet e Bashkuara do t niset kto dit pr nj fluturim t gjat q do ta oj n 34 vende t Ameriks Qendrore dhe Jugore.

  Qllimi i ktij udhtimi t financuar pjesrisht prej atij vet sht t sensibilizoj kto vende pr Kosovn si shtet i ri q ka fituar pavarsin e njohur tashm nga 58 shtete.  N nj intervist pr Zrin e Ameriks, zoti Berisha tha se do t niset nga El Paso i Teksasit me nj avion Cesna 172 me 4 vende. Ai thot se nj pjes e madhe e njerzve n Amerikn Latine nuk e din se ku ndodhet Kosova.

  Xhejms Berisha ka ardhur n Shtetet e Bashkuara n vitin 1995. Pasi sht liencuar si pilot privat n Zvicr, ai ka studiuar n Flight Safety Academy t Florids dhe sht sot pilot ndrkombtar si dhe instruktor fluturimesh.

  Me nj prvoj 15-vjeare dhe 6 mij or fluturimi, ai mendon se fluturimi do t ket sukses pr t ndrgjegjsuar njerzit pr Kosovn n secilin prej kryeqyteteve e Ameriks Latine ku do t ulet.

  Xhejms Berisha shpreh dshirn q kosovart kudo q jan t’u dgojn letra dhe e-maile qeverive t ktyre vendeve ku t’u bjn thirrje pr t njohur Kosovn si vend i pavarur.

  Ai mendon se largsia e Kosovs nga kto vende sht njri faktor q shum prej tyre nuk e kan njohur shtetin e ri. Nga ana tjetr, thot ai, kto shtete kan marrdhnie t vjetra me Serbin dhe hezitojn t’i prishin kto lidhje pr shkak t Kosovs. Disa vende t tjera, thot zoti Berisha, nuk e din fare se ku ndodhet Kosova.

  Xhejms Berisha dshiron q pas ktij fluturimi t gjat t kthehet n Kosov dhe t prpiqet t ngrej atje nj shkoll fluturimi.

  voa

 2. #2
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278


  Pune te mbare i urojm Xhejms Berishes.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  836
  fluturime te kendshme , shpresoj te ndikoj kjo ne njohjene pavarsis se Kosoves

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Piloti shqiptar i Pavarsis s Kosovs

  http://www.youtube.com/watch?v=oQZf0...layer_embedded

  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  37
  Postime
  708
  Udhtime te mbara dhe suksese te reja ne jete. Askush nuk mund tij beje te gjitha por bashkarisht behet.
  ==================
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Antarsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  660
  Ide e mrekullueshme,suksese dhe vetem perpara.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  http://www.youtube.com/watch?v=nsq8C...layer_embedded

  Fluturon pr Kosovn
  James Berisha nuk sht as politikan, as diplomat, por e ka t qart se far krkon n udhtimin e tij t pazakont. Ai ka msyr botn, n ajr, me fluturaken e tij, n t ciln sht vn flamuri i Kosovs dhe Lutja pr Njohjen e Pavarsis. Ky sht rrfimi pr nj shqiptaro-amerikan.

  Nga Bekim Greievci bekim.greicevci@gazetaexpress.com m 28.05.2009 n ora 8:06
  Nj fluturake e uditshme ka aterruar t hnn e kaluar n aeroportin e qytetit Chihuahua t Meksikos.

  N t dy pjest ansore t ksaj fluturakeje, me shkronja t mdha, n anglisht dhe spanjisht, shkruan: Ju lutem, njiheni pavarsin e Kosovs.
  N pjesn e pasme t saj, n t dyja ant, sht vn flamuri shtetror i Kosovs.

  Fluturakja drejtohet nga piloti shqiptaro-amerikan, James Berisha.

  Gjat katr javve t ardhshme, piloti 37-vjear, i lindur n Brestovc t Rahovecit, do t vizitoj mbi 30 shtete t Ameriks Qendrore dhe Jugore. Do t aterroj n m shum se 80 qytete.

  Porosia t ciln e bart ai me fluturaken e tij, tashm ka zgjuar interesim n mediat meksikane.

  Pikrisht ky sht qllimi i tij.

  James Berisha e do vendin e tij, Kosovn. Piloti ka braktisur punn pr t prmbushur nj mision: t rris vetdijen e bots q Kosova t njihet si shtet t pavarur dhe sovran.

  Kshtu fillon nj shkrim i gjat pr pilotin kosovar n gazetn meksikane, El Siglo de Terroen.

  I motivuar nga kujtimet e hidhura t fmijris dhe nga vuajtjet q ka par n syt e bashkkombsve t vet, James Berisha fluturon pr t krkuar njohje t pavarsis s vendit t tij, ka shkruar gazeta tjetr meksikane, El Heraldo de Chihuahua, t martn e kaluar.

  N t gjitha shtetet q do ti vizitoj, Berisha ka planifikuar takime me gazetar dhe qytetar.

  Dshiroj q qytetart e Meksikos t pyesin qeverin meksikane prse nuk e njeh pavarsin e Kosovs, citohet t ket thn ai.

  Gazetat lokale kan shkruar pr rrugn e gjat t popullit t Kosovs drejt liris dhe pavarsis.

  Vetm pes shtete t Ameriks Qendrore kan njohur pavarsin e Kosovs: Belize, Kosta Rika, Panamaja, Peru dhe Kolumbia. Meksika ende nuk e kan br kt, ka shkruar El Heraldo de Chihuahua.

  James Berisha nuk sht as politikan, as diplomat, por e ka t qart se far krkon n kt udhtim t pazakont.

  Do ti falnderoj shtetet q tashm na kan njohur, ndrsa shteteve t tjera do tu them se sa e rndsishme sht pr Kosovn q t njihet nga tr bota.

  Pas Meksikos, Berisha do t vazhdoj fluturimin pr n Belize, Guatemal, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Kolumbi, Ekuador, Peru, Kili, Argjentin, Uruguai, Paraguai, Bolivi, Brazil, Surinami, Guyana Venezuel, Aruba, Grnada, Barbados, Saint Lucia, Dominik, Guadaloupe, Anguilla, Puerto Rico, Republika Dominikane, Haiti, Xhamajka, Kuba, Bahamas, etj.

  Udhtimin e ka nisur n Teksas t SHBA-s, ku jeton dhe punon, ndrkaq stacion t fundit ka Floridn.

  Para se t niset n krkim t njohjeve pr shtetin e ri, piloti ka ln nj mesazh n websajtin: http://www.flyingforkosovo.com/

  Miq t mi, familja ime, koleg... qytetar t shteteve dhe kontinenteve, afr dhe larg... S shpejti do t m bart era n kt fluturake t vogl aeronautike drejt skajeve t largta t Toks. Mbushem plot gzim kur mendoj se far jam duke br pr vendin tim, popullin tim, por edhe pr veten time. N fillim, kjo ishte vetm nj ide, por tani e kam mision. Si kosovar, amerikan dhe si qytetar i ksaj bote, premtoj se nuk do t dorzohem!.

  Avioni i tij i vogl, Cesnid 162, me katr ulse, duhet t aterroj pr do 3-4 or pr tu mbushur me karburant.

  Pjesn drrmuese t shpenzimeve pr kt udhtim t shtrenjt, i ka mbuluar vet. Kohve t fundit sht ndihmuar nga disa shqiptar dhe t huaj, por kjo nuk mjafton pr t arritur qllimin e tij. Kshtu thuhet n ueb faqen e tij, ku ka edhe hollsi t tjera rreth projektit Fluturimi pr Kosovn.

  Dashuria e madhe pr tu br pilot e shtyri t emigroj nga Kosova n Zvicr, n moshn 16-vjeare. Aty certifikohet si pilot privat.

  Pas katr vjetsh, shkon n nj kolegj n Sidnei t Australis pr t ndjekur nj kurs intensiv t anglishtes. Secili q dshiron t bhet pilot, duhet t flas anglisht rrjedhshm.

  Tri vjet m von, n moshn 23-vjeare, ndrra e tij pr tu br pilot dhe instruktor pr fluturime prmbushet n Flight Safety Academy, n Florid t SHBA-s.

  Q nga ajo koh, James ka fluturuar aneknd bots.

  Ai nuk sht vetm pilot.

  Berisha ka shkruar nj libr n gjuhn angleze, Escape from Kosovo (Ikja nga Kosova), ku flet pr fatin e familjes dhe popullit t tij nn regjimin serb, veanrisht gjat kohs s lufts. Babai i tij sht vrar nga forcat serbe. James prshkruan n libr udhtimin e tij npr kampet me kosovar n Shqipri dhe prpjekjet pr t gjetur antart e familjes.

  Para fluturimit t gjat, ai ka ln edhe nj porosi pr qytetart e Kosovs.
  Do t fluturoj deri n fund t bots pr juve, sepse un jam pilot dhe kaq mund t bj pr juve. Por, ju lutem, shfrytzoni t gjitha aftsit tuaja pr t kontribuar n forcimin e Kosovs. S bashku do ti tregojm bots far populli i madh jemi.

  Pas ktij projekti, dshira e tij sht t kthehet n Kosov, bashk me mikun e tij amerikan, Howard West. Ata shpresojn t hapin nj shkoll pr fluturime n Prishtin.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Skyfteri
  Antarsuar
  16-04-2009
  Vendndodhja
  N Tok
  Postime
  23
  sht pr tu kuptuar dshira e Piloti Kosovar , dhe Lobimi i tij!!!?,


  Megjithat , mua m duket nj menyr e till Lobimi ,disi i panevoishem ,Pse?,
  Per t vetmen arsye s , Kosoven o e pranuan 60vende apo 200vende ,ajo esht pjes e SHQIPERIS NATYRALE , ket duhat ta dij shume bukur edhe Piloti i nderuar Kosovar,
  Puna ,energjia madje edhe mjetet do te ishte shum shum me rentabile pr Popullin Shqiptar qe te lobohet per BASHKIMIN E ATEDHEUT .
  Sepse , nuk ka Komb te lumtur ne bote , e qe jeton ne dy apo me shume shtete ,
  Deri sa n Kosoven sot ,as qe mund te behet fjale e ase qe figuron diku , se eshte shtet i Shqiptarve!!!!!, esht -thjesht nj krijes artificiale e shpikur nga Europa dinake e prmes Ahtisarit t shkeput kete pjes nga atedheu, dhe ket shkeputje te bej ashtu disi ne heshtje dhe duke i rrahur supet (neshenje lavderimi) , keto jan menyra tejet cinike ....
  Une e di se zoti PILOT ka mendime te mirfillta ,POR nese ka dashuri ndaj popullit t vet -popullit shqiptar , ai ne fluturaken e tij duhet ta vej flamurin kuq e zi , sepse flamuri i cili figuron ne fluturaken e tij , ai eshte nje flalamur antikombetar , sepse ai flamur deshiron qe te na i rrembej nga gjiri i Kombit shqiptar mese dy milion Shqiptar dhe ti konvertoi ne nje komb te ri - KOSOVAR !!!!!!!!,
  Ne shtetin Natyral Shqiptar -Kosova eshte vetem nje krahin, si qdo krahin tjeter (Mati, Miredita, Drenica, Dukagjini, Malesia, etj)

  SKYFTERI
  Ndryshuar pr her t fundit nga Skyfteri : 28-05-2009 m 09:20

 9. #9
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  Ne linkun me posht shihet se ku ka fillua fluturimin Xhejms Berisha, ku ka qen, ku ndodhet dhe kur do te shkoje.

  Kliko ktu.


  Skyfteri, ty te duket i panevojshm, ati dhe neve jo.

  Kur s'ben asgj pr te mirn e vendit tnd, mos i shaj ata qe mundohen te bejn dicka.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e zenusi
  Antarsuar
  10-08-2006
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  69
  Postime
  30
  T lumt o zog i qiellit, Zoti t dhasht shendet t mir n jetn tnde. Lott m kan rrjedhur kur t kam par duke zbritur n Prishtin.
  Qofsh i bekuar nga i madhi ZOT.

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 3. Historiku i shkurtr i LDK-s, 1989-2004
  Nga Arb n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-07-2012, 08:58
 4. Demai themelon "Forumi Qytetar i Kosoves"
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 20-03-2004, 13:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •