Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  albanian Maska e Vicianum
  Antarsuar
  28-09-2006
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Diaspora-Bhet promovimi i romanit t Bedri Dedjes "Presidenti i planetit t kuq"

  Diaspora-Bhet promovimi i romanit t Bedri Dedjes Presidenti i planetit t kuq. Merr pjes dhe Artistja e Popullit dhe Personaliteti i Vitit 2009, Vae Zela

  NEUCHATEL-ZVICR, 9 MAJ 2009(VushtrriaPress)-LAPSHI Naim Frashri (Lidhja e Arsimtarve dhe Prindrve Shqiptar), n bashkpunim me Bashksin Shqiptare t Kantonit t Neuchatelit (Nshatel), organizon sot e shtun m 9 maj 2009, promovimin e librit Presidenti i planetit t kuq, t fundit t autorit t ndjer pr fmij Bedri Dedja. Ky sht testament letrar i autorit. T pranishm do t jen personalitete nga Diaspora, si dhe Artistja e Popullit, Personaliteti i Vitit 2009, Vae Zela, s bashku me bashkshortin Pjetr Rodiqi dhe t bijn Irma Rodiqi. Do t nderojn me pjesmarrjen e tyre dhe Mehmet Elezi, ambassador i Republiks s Shqipris n Konfederatn Zvicerane dhe bashkshortja e tij. T pranishmit do ti prshndes Belul Bajrami, kryetar i Bashksis Shqiptare n Neuchatel, pastaj, n kuadr t programit, me nj fjal do t paraqitet Mahir Mustafa, koordinator i SHSHMP n Zvicr. N vazhdim, Asllan Gjinovci do t evokoj Kujtime me Bedri Dedjen, ndrsa Saime Isufi, arsimtare e gjuhs shqipe n Bienne do t paraqitet po ashtu me nj fjal. Krijuesi Alfred Papuiu do t mbaj Dy fjal pr autorin Bedri Dedja dhe pr krijimtarin e tij, ndrsa Edlira Dedja do t lexoj vshtrimin Libri Presidenti i planetit t kuq dhe vlerat e tij edukative pr fmijt. Gjat veprimtaris do t kndohen edhe kng t Artistes son t Popullit, Vae Zela. N vazhdim do t ket diskutim t lire me nxnsit e shkolls shqipe t Neuchatelit, nn drejtimin e Drita Kelmendit, msuese e gjuhs shqipe. Do t ket po ashtu lexim fragmentesh t librit nga nxnsit e shkolls shqipe, si dhe diskutime t lira t pjesmarrsve. Progami mbyllet nga grupi i valleve. Veprimtaria e promovimit do t mbahet m 9 maj n Neuchatel, duke filluar nga ora 17.00, n salln e veprimtarive kulturore, t restorantit Restaurant Tropical- Htel des Communes, Rue de Premier Mars 1, Geneveys-sur-Coffrane. Kjo veprimtari zhvillohet pas asaj t mbajtur n mjediset e Universitetit UFO n Tiran, ku nisi nj conference prkujtimore me rastin e 5-vjetorit t vdekjes s shkrimtarit, psikologut, pedagogut dhe akademikut Bedri Dedja. Atje fjaln e rastit e mbajti Prof. Nuri Abdiu, shef I departamentit t psikologjis e pedagogjis s Universitetit, me temn:
  Akademiku Bedri Dedja - msuesi i msuesve dhe profesori i profesorve t fushs s tij
  Po ashtu, fjaln e mori edhe akademiku nga Kosova, Prof. Pajazit Nushi, me temn:
  Akademik Bedri Dedja- integrues i mendimit psikologjik mbarshqiptar Pati diskutime dhe kujtime nga t pranishmit pr Bedri Dedjen si dhe u prurua libri itij i fundit. Po ashtu, n qytetin e Kuovs, u organizia promovimi i librit Presidenti i Planetit t Kuq nga bashkia e qytetit n ambjentet e biblioteks. Merrnin pjes t gjitha autoritetet e qytetit t Kuovs, arsimtar, intelektual, lexues dhe nxns t shkollave. Zoti Ilir Musta, shprndau 200 libra falas pr shkollat e Kuovs, bibliotekn dhe t pranishmit.
  Gjithashtu n Panairin Ndrkombtar t Librit dhe t Shtypit n Palekspo t Gjenevs u paraqit libri i fundit i Akademikut Bedri Dedja Presidenti i Planetit t Kuq (Planeti Mars i kuqrremt). Kto aktivitete si dhe disa intervista u prcolln me interes tek spektatort e telespektatort nga TVSH, Televizori Klan, Kanali UFO n Durrs, televizioni i Beratit, etj. Bedri Dedja u kujtua me dashuri t madhe nga miqt e tij t shumt, nga kolegt, familiart, nga adhuruesit e veprave t tij, nga ish-studentt, nga qytetart e panumrt q ruajn kujtime nga takimet me t si dhe fmijt. www.vushtrriapress.shqipo.com

  Falnderojm pr kt shkrim z. Alfred Papuiu, mediator kulturor, Gjenev
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Diaspora, nderi dhe shpresa e kombit
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-12-2002, 13:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •