Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778

    France-12 emigrantë mes tyre nga Kosova i shpëtojnë vdekjes

    12 emigrantë mes tyre nga Kosova i shpëtojnë vdekjes

    Nga Londra
    Muhamed Veliu

    Dymbëdhjetë emigrantë të cilët tentonin të hynin nga Franca në Angli ilegalisht, për vetëm pak sekonda i kanë shpëtuar një vdekje të sigurtë, pasi ishin fshehur brënda një autoboti që pritej të mbushej me lëndë kimike.Gazetat britanike Daily Telegraph dhe Daily Mail rapotojnë se të dhymbëdhjetë emigrantët pasi janë nxjerrë nga autoboti, i kanë deklaruar policisë franceze se ishin nga Avganistani dhe Kosova.
    Punonjësit e një depoje me lëndë kimike, kanë ndaluar nisjen e mbushjes së autobotit pasi kanë dëgjuar zhurmë brënda tij.
    “Vetëm disa sekanda më pas ata do të digjeshin, duke mos mbetur asgjë nga trupat e tyre, nëse do të kishim vazhduar procesin e mbushjes së autobotit” ka deklaruar një zëdhënës i kompanisë “Tioxide”.
    Kjo ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin Kalais që është njëkohësisht port në Farancë nga ku me mijëra emigrant qëndrojnë në pritje për të hypur nëpër kamionë që nisen drejt porteve Angleze.
    Masat shtërnguse të autoriteve franceze në bashkëpunim me ato britanike, i detyrojnë emigrantët të marrin rrisqe të shumta herë herë me pasojë për jetën, vetëm e vetëm të mbërrinë me c’do kusht në Angli.
    Një situatë e tillë po përdoret mësëmiri nga trafikantët e qenieve njerzore të cilët kërkojnë deri në 1 mijë stërlina për të fshehur në kamionë një emigrant.
    Ndërkohë hyrja në Britaninë e Madhe me pasaportë të falsifikuar, që dikur nuk përbënte vepër penale, tashmë cilësohet e tillë dhe dënohet me një vit burg.

    www.veliupress.blogspot.com

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Jete e poshter,varferi, mizerje.Cte beji njeriu shkret per te siguruar nje jete sa me te mire ,do rrezikoi dhe koken .

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    ashtu bejn te mjeret per kafshaten e bukes

  4. #4
    http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
    Anëtarësuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
    Postime
    1,869
    Me vjen qe akoma merresh me genjeshtra,s`ke faj ti jo i ka fajet Top-Channel qe te beson ty.

    Ate artikull e lexuam te gjithe dhe nuk permende kosovare fare,apo se ke kuptuar akoma se ka ik koha kur vinin shqiptaret dhe kosovaret.

    Ta kam thene edhe me pare suksese me kete pune qe ben,por shume u kundervihesh shqiptareve ne Angli

    Asgje personale,

    Shpirt Njeriu

    PS: Rreklamat nuk lejohen ne forum,te rekomandoj te mos e vendosesh ate faqen tende ne cdo artikull
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shpirt Njeriu : 08-05-2009 më 05:46
    You are the master of your fate...You are the captain of your soul...

  5. #5
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anëtarësuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778
    Citim Postuar më parë nga Shpirt Njeriu Lexo Postimin
    Me vjen qe akoma merresh me genjeshtra,s`ke faj ti jo i ka fajet Top-Channel qe te beson ty.

    Ate artikull e lexuam te gjithe dhe nuk permende kosovare fare,apo se ke kuptuar akoma se ka ik koha kur vinin shqiptaret dhe kosovaret.

    Ta kam thene edhe me pare suksese me kete pune qe ben,por shume u kundervihesh shqiptareve ne Angli

    Asgje personale,

    Shpirt Njeriu

    PS: Rreklamat nuk lejohen ne forum,te rekomandoj te mos e vendosesh ate faqen tende ne cdo artikull


    Shpirt Njeriu edhe mua me vjen shume keq qe vazhdon ta shperdorosh kete mundesi te shprehuri qe te jep ky forumi duke komentuar genjeshtra, sa here qe une publikoj lajme tek tema emigracionit.

    Faktet flasin vete dhe te nxjerrin ty genjeshtar, dhe jo mua, pasi nese do ta kishe lexuar artikullin ne median britanike athere nuk kishe per te komentuar me aq vrull shkrimin tim.

    Ja ku e ke linku lexoje.

    http://www.dailymail.co.uk/news/worl...ned-alive.html


    UK-bound illegal immigrants hiding in chemical tanker were seconds from being burned alive
    By Peter Allen
    Last updated at 12:54 AM on 07th May 2009

    Twelve migrants illegally bound for the UK came within seconds of being burned to death by acid after hiding inside a French chemical tanker yesterday.
    Factory workers in Calais heard shouts as they prepared to pour sulphuric acid into the lorry.
    They found 12 young men claiming to be Afghans and Kosovans hidden in the tank.
    'A few seconds more and they would have been burned to the bone,' said a spokesman for the Tioxide chemical plant.
    The plant is situated next door to a shanty town called 'the jungle', where hundreds of migrants sleep rough while trying to get on board lorries and trains bound for Britain.
    Once in the UK they will claim asylum or disappear into the black economy.
    Tioxide HGVs are regularly broken into, with the company’s director Dominique Vanneste, saying: ‘The migrants have changed attitude in the last few months. They’ve become a lot more aggressive.
    ‘Staff are regularly attacked and threatened with iron bars. There have even been death threats.
    ‘Over past years we’ve had around 1500 incidents. We’re regularly had to save migrants from death or injury, particularly those who break into lorries carrying dangerous materials.’
    Last month Eric Besson, the French Immigration Minister, pledged that The Jungle would be destroyed by the end of this year.
    It is always swarming with people smugglers, who charge up to £1000 a time for places in the back of vehicles heading to England.
    There has been a 100 per cent increase in the number of migrants caught at Calais port this year, many of whom risk their lives in the attempt to get to Britain.
    More than 1,000 were detected in refrigerated lorries and other HGVs between January and March.
    France is blaming the British Government for the upsurge, with Mr Besson calling for tighter border controls and a crackdown on undeclared jobs in the UK.
    The minister announced the closure of The Jungle after hearing local business leaders say that they could be forced to shut factories in the vicinity.
    On Tuesday a three-man office was opened in Calais aimed at explaining to migrants how they could claim asylum in France.
    Staff said there had been ‘very few inquiries’, saying almost all wanted to get to Britain.


    Nese nuk ta mjafton informacioni mesiperm lexo edhe kete


    http://www.telegraph.co.uk/news/worl...is-tanker.html


    TANI KUSH GENJEN UNE APO TI SHPIRT-NJERIU?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shijaksi-London : 08-05-2009 më 10:36

  6. #6
    http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
    Anëtarësuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
    Postime
    1,869
    Shijaksi,

    Dicka dua te bej te qarte se ky lajm kur doli kjo gazeta dailymail,qe ke lidhje ti e ka pasur ne faqen e pare, dhe s`thoshte fare asgje per kosovare,por se sa here editojne shkrimet keta nuk ka shpjegim.

    Te gjithe e dim se gazetat angleze i ekzagjerojne shume gjerat. Sa here eshte gjobitur kjo gazete per genjeshtra? Sa here eshte gjobitur news of the world etc..

    PS: Ti pune te mbare,por mos harro se nuk jam vetem une qe kam shkruar kundra teje nganjehere ka shume veta.

    Te pershendes,

    Shpirt Njeriu
    You are the master of your fate...You are the captain of your soul...

Tema të Ngjashme

  1. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  2. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
    Nga saimiri-uk në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52
  3. A e kane pushtuar shqiptaret Kosoven?
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 17-10-2002, 23:31
  4. Ceshtja shqiptare ne Kosove!
    Nga Dita në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 13-08-2002, 03:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •