Komuniteti shqiptar indiferent ndaj Strangers into Citizens

Nga Trafalgar Square-Londer
Muhamed Veliu

Me mijra emigrant mes tyre edhe nj grup shqiptarsh, kan manifestuar n sheshin Trafalgar t Londrs, duke krkuar legalizimin e t gjith atyre personave q jetojn ilegalisht n Britanin e Madhe.
Manifestimi u organizua nga organizata Nga t panjohur n qytetar rreth t cils jan mbledhur shum shoqata emigratsh prej nacionaliteteve t ndryshme.
Q prej dy vitesh kjo organizat q ka mbshtetjen e kishs anglikane dhe me shum se 100 deputetve britanik, po ushtron presion ndaj qeveris s kryeministrit Gordon Braun, pr nj amisti e cila do t prfshi ata emigrant q nuk kan br krime.
Aktualisht n Britanin e Madhe jetojn 750 mij emigrant t palegalizuar, pr t cilt qeveria britanike sht shprehur se nuk ka n plan shpalljen e nj amistie, sic ka ndodhur n Spanj, Itali apo vnde t tjera europiane.
sht me rndsi q n manifestim morn pjes edhe prfaqsues t komunitetit shqiptar n t cilin, jan me mijra persona t palegalizuar t cilt jetojn dita dits mes ankthit dhe friks s dbimin ka thn pr Top-Channel Alban Bytyci koordinator i organizats Nga t panjohur n qytetar.
Q prej gjasht muajsh Albani sht munduar me mundsit maksimale pr sensibilizimin e komunitetit shqiptar pr tu br pjes e ktij manifestimi, n t cilin t dgjohej edhe zri i tyre.
Sipas tij shum persona kishin konfirmuar ardhjen prfshi premtimin e disa drejtuesve t shoqatave t cilit ishin shprehur se n shesh do t sillnin nga 300 antar.
Premtimi i tyre sht kthyer n nj fars t vrtet.
Tek Albani, tashm nj aktivist i njohur n Londr, vrehej zhgnjimi, kur n shesh do t mbidheshin jo m shum s tridhjet shqiptar shumica e t cilve nga Shpresa Program.
N fakt pritej nj numr shum i madh shqiptarsh. Sikurse edhe n raste t tjera indiferenca e komunitetit shqiptar ishte mse e lexueshme.
Nse do t ngrije kokn brnda sheshit Trafalgar atje do t shikoje flamuj t nacionaliteteve nga m t ndryshmet por jo nj t vetm shqiptar.
E vetmja shenj shqiptare n shesh ishte nj shall me mbishkrimin Albania q e valvitnin disa vajza shqiptate t ardhura nga Jugu Londrs.
Lulieta Nuzi drejtuese e Shpresa Program u shpreh se pjesmarrjen n kt manifestim, e shikon, si t rndsishm pasi shum, antar t organizats q ajo drejton jetojn n kushte t vshtira, duke u keqtrajtuar nga pundhnsit pasi nuk kan leje qndrimi t rregullta.
E nse me mijra shqiptar t palegalizuar n Londr kan preferuar t shijojn diten e pushimit duke mos qen pjes e aktivitetit, nj grup prej dhjet shqiptarsh kishin asrdhur nga qyteza Redding.
Jemi ktu pr t krkuar legalizimin e atyre dhjetja shqiptarve t cilt n Redding jan t palegalizuar thot nj grua e cila mban n dor nj fmij duke na prezantruar me nj shqiptare e cila sbashku me familjen ka dhjet vjet pa dokumenta.
Sipas saj Home Office nuk i jep prgjigje aplikimeve pr azil por prgjigja q marrin sht cshtja juaj sht nn konsiderat.
Nj zdhnse e ministris s brendshm britanike u shpreh se Politikat tona ndaj emigrantve illegal jan t pandryshushme. T gjith ata q jan illegal duhet t kthehen n vndin e origjins, pr mos tu rreshtuar n fillim t radhs pr tu punsuar dhe marr ndihma sociale .

www.veliupress.blogspot.com