Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Anėtarėsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Lightbulb Albin Kurtit i ndalohet hyrja ne Maqedoni

  Today at about 19:30 the Macedonian border police arrested the leader of VETĖVENDOSJE! (Self-Determination) Albin Kurti.

  Albin Kurti was arrested as he was crossing the Kosovo-Macedonia border at Hani i Elezit. Up until the time of writing this press release (now 22:30), Albin is still being held in the police building at the Macedonian border point. He has been subjected to questioning by the inspectors of the Ministry of Internal Affairs in Macedonia.

  Albin Kurti went to participate in the observing of the three year anniversary of the movement ZGJOHU! from Skopje. Albin entered Macedonia last year and during this year, and has never been obstructed before.

  Self-Determination movement issued a statement condemning a such act.

  "This action of the Macedonian state demonstrates the true face of the anti-Albanian Macedonian authorities, beginning with institutional discrimination against Albanians on a national basis, and up to the arrest and mistreatment of Albanians which shows that this repression has not ended. Actions such as these occur in order to discourage Albanians from problematizing the injustices exercised by the Macedonian state against Albanian identity, rights and culture. The state that arrested Albin is the same that stops Albanians in Macedonia from officially using the red and black flag and which denies them the official use of the Albanian language," says the VETĖVENDOSJE! statement.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Anėtarėsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanjė
  Postime
  947
  yaes bsdbvfdvh cndbc ncjhkcnc8 nhgcyusnm ncuidhych

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Anėtarėsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232

  Albin Kurti lirohet nga policia maqedonase nė Bllacė

  06/05/2009 01:58:43


  Udhėheqėsi i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti ėshtė liruar para mesnate nga policia maqedonase nė vendkalimin kufitar tė Bllacės nė kufi me Kosovėn.


  Lajmi bėhet i ditur pėr agjencinė e lajmeve INA nga burime pranė Ministrisė sė Brendshme nė Shkup. Kurti pas lirimit ėshtė kthyer nė Kosovė, duke paralajmėruar detaje lidhur me ndalimin e tij nga autoritetet policore maqedonase.

  Zėdhėnėsi i MPB-sė, Ivo Kotevski pėr sot ka paralajmėruar zyrtarisht se do tė japin tė dhėna lidhur me mbajtjen nė kufi pėr pesė orė tė liderit tė Lėvizjes sė njohur kosovare VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti.

  Ai ishte nisur nė Shkup i ftuar pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e 3 vjetorit tė themelimit tė Lėvizjes ZGJOHU! nė Shkup. Pėrfaqėsuesit e ZGJOHU! deklaruan se janė tė shqetėsuar ndaj veprimit tė policisė pėr ndalimin e aktivistit tė njohur shqiptar nga Prishtina. (INA)
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-05-2008
  Postime
  104
  Po te kishim shtet, as qe do ta kapnin Albin Kurtin.
  Por sepse na qeverisin tradhtare, bullgarosllavet pushtetare te Ilirides, bejne cte duan.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Anėtarėsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690
  Pse nuk reagon shteti nė rastin e z. Kurti???

  http://www.albaniapress.com/lajme/87...e-z-Kurti.html
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Anėtarėsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690
  Kurti: Shteti i Maqedonisė nė panik

  06/05/2009

  Lideri i lėvizjes Vetvendosja, Albin Kurti deklaroi pėr agjencinė e lajmeve INA se sjellja e inspektorėve maqedonas ishte shprehje e panikut tė shtetit tė Maqedonisė i cili ndjehet aq i pasigurtė nė vetvete saqė i rrezikon tė tjerėt.

  “Me ato pesė orė gjithsej sa mė mbajtėn nė arrest mė vonuan sė tepėrmi dhe mbėrriva vetėm nė fund fare nė manifestimin me rastin e tre vjetorit tė Lėvizjes Qytetare ZGJOHU. Pėrveē se tė mė vonojnė, ata ishin tė interesuar qė duke mė kėrcėnuar tė mė frikėsojnė dhe unė tė mos shkoj mė nė Maqedoni dhe tė mos deklarohem pėr asgjė nė lidhje me Maqedoninė e posaēėrisht shqiptarėt qė jetojnė aty. Dhe, arsyeja e tretė e tyre besoj tė ketė qenė tendenca qė t'i frikėsojnė tė tjerėt me kėtė arrestim timin dhe ta ndalojnė sa mė shumė komunikimin dhe bashkėpunimin midis organizatave tė ndryshme shqiptare, deklaroi Kurti pėr agjencinė e lajmeve INA. (INA
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Anėtarėsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e BESIIM
  Anėtarėsuar
  07-04-2009
  Vendndodhja
  France
  Postime
  309
  Shiko qa do me than mos me pas kujdesje shtetrore
  per njerzit ma te aft te vendit ti burgosin ti maltretojn
  e qka tjeter jo
  Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohė tė gjatė rrezikon t`ju bėhet fytyrė!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2009
  Postime
  18
  Po derisa te vije ky vet ne ndonje pozite te udheheqesit ku e meriton keshtu do ta kemi ne Kosovaret..

Tema tė Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. VMRO-DPMNE dhe PDSH formojne qeverine e re
  Nga Cimo nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 302
  Postimi i Fundit: 05-07-2008, 05:22
 3. Lexo: "Marrėveshja Kornizė" - Ohėr 2001
  Nga StormAngel nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-04-2007, 06:13
 4. Intervistė: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •