Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Vdekja e njeriut, sht mbarimi apo....?!

  Vdekja e njeriut nuk sht mbarimi!


  Gjat jetes s perditshme, kam verejtur se si njerzit as qe deshirojn t bisedojn rreth vdekjes apo m mire t them se, njeriu i sotm nuk deshiron ta pranoj vdekjen! Vdekja sot sht br fjala m e padshrueshme, sht br tabu. Pse ndodh kjo?

  Njher nji mik m pati thn “fol qka te duash a mos m fol pr vdekjen”! Pra sot nuk duhet folur pr t, e as nuk duhet menduar.  N anen tjeter, ajo qe un e besoj sht se Zoti nuk e krijoj njeriun q t vdes!

  Zoti gjat historis s njerzimit ka dhn gjithmon informacione t mjaftueshm lidhur me perfundimine e ksaj bote. Bibla nuk sht nj libr thjesht pr t knaqur kureshtjen, por ajo tregon shum qart lidhur me kt.

  Por prap se pra, n biseda me njerez, nse arrin t hapesh kt tem, shum her mendohet dhe njerzit shtyhemi t’i bjm vetes pyetjen t rndsishme, t domosdodhme dhe t prjetshme; prej nga vijm ne njerzit dhe ku shkojm?

  ’kuptim ka jeta te cilen ne e jetojm sot, por edhe aq m tepr, ’kuptim ka vdekja?

  Ajo qe lirisht mund t thuhet sht se njeriu i sotm nuk dshiron ta pranoj vdekjen, kjo sht e dukshme. Si pasoj ai prpiqet t krijoj mitin e shndetit e t forms s prkryer fizike, njeriu I sotem perkushtohet m shum ne nj lloj rinie, duke menduar t prjetshmen ne kt bot, harron se ai do t vdes dhe duke menduar se rinia e tij eshte e perjetshme. Andaj, e prjashton edhe plakjen, ndersa per vdekje as qe mendon fare bile!!

  Kjo pytje dhe ky debat qe un hapi sot n kt tem sht nj pytje e vjeter, me shekuj, por, shkrimet na kujtojn. Sipas shkrimeve, me teper se 35 shekuj m prpara, Jobi pyeti: "Nse nj njeri vdes, a do t jetoj prsri?" Kjo pyetje sht aktuale, kjo q sht br gjat mijra vjetve, bhet edhe sot n mbar botn, normal se bhet sepse prek nj tem me interes parsor. sht e vshtir dhe na duket shumher e padrejt, dhe, n fakt, na mundon dhe vuajm nse vdes njeriu q ne e duam dhe e kemi te afert, nuk nuk sht leht q ta varrosim at qe ne e duam.


  Vdekja e njeriut nuk sht mbarimi!

  Sipas shkrimeve, meditimeve kam arritur n bindje dhe besim t plot se; Hyji nuk na krijoi q t vdesim. Ai njeriun e krijoi q t jetonte dhe t kishte prbashksi me At (Zotin), por mkati (ndegjesa ndaj djallit) solli vdekjen dhe varrin, kshtu q erdhi edhe ndarja nga Hyji. Pra, t gjith q i lexojn kto fjal, duke prfshir edhe mua, do t vdesin, sepse vdekja ka kaluar mbi t gjith njerzit (Romakve 5:12).
  Trupi yn mund t vdes, por shpirti nuk do t vdes. Shpresa sht n ringjallje, pasi Krishti sht ngjallur,neper mes ringjalljes s Krishtit, n kohen e ringjalljes, sht trupi q ngrihet, jo shpirti. Shpirti sht larg prej trupit, i pranishm me Zotin dhe shpirtrat jan krejtsisht t zgjuar dhe n dijeni pr gjrat rreth tyre.

  Prandaj, t flasim pr kt tem, most hezitojm edhe pse njeriu i sotm nuk deshiron ta pranoj vdekjen!

  Mendimet, bindjet, opinionet mund t ipen pa dallime, secili mund t shpreh se si mendon; Vdekja e njeriut? ka sht vdekja? Vdekja e njeriut a sht mbarimi apo nj fillim I ri? apo vazhdimsi e jetes!


  Respekte
  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 03-10-2010 m 18:14
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 2. #2

  Smile Pse i frikesohesh vdekje?

  90% e popullsis ne bote i frikesohet vdekjes. Te gjithe thone se qndron
  shpirti pas vdekjes n toke.

  - Vdekjes nuk duhet ti friksohemi sepse vdekja asht Alfa (Fillimi) i nje jete t re, t paster.
  -Kt gj e vrteton vet Krishti kur u ringjall dhe fjala e tij ishte "Kur t jem lartsuar, do ti trheq tek une t gjith njerzit (shpirtrat)" (Gjoni 12:32)


  Analize: "Kur t jem lartsuar, do ti trheq tek une t gjith njerzit (shpirtrat)" -
  Kjo fjali e Krishtit ka shum kuptim te gjr, shpjegon Ringjalljen njerzve;
  Diten e gjykimit; Ka jet pas ksaj jete Toksore, dhe kryesorja asht
  q t gjith njerzit do ta njohin Zotin e vertet dhe Birin e tij.

  D.m.th Se ne vdesim vetem Fizikisht, e shpirti nuk vdes.

  Me rrespekt Engjell gjugja


 3. #3
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Antarsuar
  25-07-2008
  Postime
  76

  Vazhdim

  Per qfar arsye u munduam ne kete jet a e pyesni veten per qka u rujtem nga e keqja per qka u munduam te pejm gjera te mira per qfar arsye e ditem s ecila gje e sht e keqe cila jo per qfar arsye u munduam te gjejm nje [paqe per qka jetuam dhe u lodhem shum her e sa her deshem ta vrasim veten shumica nagaju e menduat se na pret diqka pas cdekjes apo po lodheni kot me keto tema jeta vazhdon s eket ejt jemi ne sprov o njerez nuk jetojm gjth vitet ketu per arsye se dot jetojme edhe ne at bota nermal ata qe jan xhenetli jetojne si zhogjet e lkumtur ne mal e ata qe ben te kqia i pert ferri ne u munduam per kete jet duke e ditur s ejeta vazhdon edhe pas vdekjes ne nuk jetojm me trup por em shpirt dot jetojm atje te k AllAHU

 4. #4
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Antarsuar
  25-07-2008
  Postime
  76

  ALLLAHU na rujtttttttt

  Citim Postuar m par nga engjellgjugja Lexo Postimin
  90% e popullsis ne bote i frikesohet vdekjes. Te gjithe thone se qndron
  shpirti pas vdekjes n toke.

  - Vdekjes nuk duhet ti friksohemi sepse vdekja asht Alfa (Fillimi) i nje jete t re, t paster.
  -Kt gj e vrteton vet Krishti kur u ringjall dhe fjala e tij ishte "Kur t jem lartsuar, do ti trheq tek une t gjith njerzit (shpirtrat)" (Gjoni 12:32)


  Analize: "Kur t jem lartsuar, do ti trheq tek une t gjith njerzit (shpirtrat)" -
  Kjo fjali e Krishtit ka shum kuptim te gjr, shpjegon Ringjalljen njerzve;
  Diten e gjykimit; Ka jet pas ksaj jete Toksore, dhe kryesorja asht
  q t gjith njerzit do ta njohin Zotin e vertet dhe Birin e tij.

  D.m.th Se ne vdesim vetem Fizikisht, e shpirti nuk vdes.

  Me rrespekt Engjell gjugja

  ooooooooooooooo njeri beso ne allah largo ket ncncncnc o ALL ndihona larg njerzve te till dergona ALLAHU NA RUJT o ke me pas frik vdekjes ke mi pas o ke me pas frik vdekjes ke mi pas ka met djeg zjarri i gjehnemit ate dit une dot qesah afer teje e ti gjenetin ske me pa kurr tE VARFT i lumi ALLAH ty kurr drit e djellit mos e pafsh edhe mos me kthe as nej pergjigjeje sepse sdua te merrem me ty.

 5. #5
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga eriola17 Lexo Postimin
  ooooooooooooooo njeri beso ne allah largo ket ncncncnc o ALL ndihona larg njerzve te till dergona ALLAHU NA RUJT o ke me pas frik vdekjes ke mi pas o ke me pas frik vdekjes ke mi pas ka met djeg zjarri i gjehnemit ate dit une dot qesah afer teje e ti gjenetin ske me pa kurr tE VARFT i lumi ALLAH ty kurr drit e djellit mos e pafsh edhe mos me kthe as nej pergjigjeje sepse sdua te merrem me ty.
  T krishter nuk e kan frik vdekjen sepse "vdekja" nuk sht vdekje, ajo sht fitore dhe bashkim me Krishtin - JETA e perjeshtme. AMEN.

  Lavdi JEZUSIT n shekuj te shekujve.
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #6
  Zoti i meshiroft te pa Fete i udhezoft ne rruge te drejt sepse vetem ai eshte i plotfuqishem , Ai ka Krijuar gjithsin Dhe njerzimin .Zoti Eshte i Meshirueshem Dhe fal ( Kur zoti Krijoi Njeriun e i Tha djallit Qe ti perkulet , Djalli nuk pranoi tha se ky Eshte nga lloqi ndersa une jam nga zjarri e Ti perkulem keti All-Llahu xh.sh e Deboi nga shehneti Djalli u perbetua Se deri ne Diten e Kiametit do ta shty njeriun nga e keqja , Zoti i tha se une do e fal sa her qe te me kerkoj falje ) Ne Ahiret Zoti do i lejoj te hyne ne gjehnet ata te gjith qe besuan dhe bene vepra te mira por do te mbeten ende shum ne gjehnem , Muhamedi a.s do i lutet " oo zot Umeti im umeti im " Do te hyn ne Gjehnet Edhe nje pjes E madhe , po do te mbesin ende shum muhamedi a.s perseri do ti lutet "ooo zot umeti im ,umeti im " perseri do marr shum prej tyre , por prap do te mbeten shum brenda do ti luten meleket te gjith do te marrin shum prej tyre por prap do te mbesin shum brenda , Dhe zoti Do thon Shpetoi I derguari im muhameti shpetuan meleket Dho zoti do marr ata qe kishin sa nje grimc atom besim ne zemren e tyre do i fus ne lumin e ringjalljes pasi qe ishin bere shkrum dhe do futen ne gjehnet do ta ken nje shenj ne ball gjenetlit do ti perqeshin por zoti thot se une i fala . Andaj oo ju qe perqeshni Islamin nuk eshte Vone per pendim Zoti ju fale Kthehuni sepse ky eshte shpetimi i Vetem . zoti na ruajt nga e keqja i falenderohem meshiruesit meshirbersit paqja dhe meshira e All-llahut qofshin mbi ju .
  Je Bo p9 shum Tu kshyr Film .

 7. #7
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga apostrof Lexo Postimin
  Andaj oo ju qe perqeshni Islamin nuk eshte Vone per pendim Zoti ju fale Kthehuni sepse ky eshte shpetimi i Vetem . zoti na ruajt nga e keqja i falenderohem meshiruesit meshirbersit paqja dhe meshira e All-llahut qofshin mbi ju .
  Nuk kuptoj se ku dhe ne cilin shkrim ne kete tem u perqesh islami, kerkohet te jeni mete pergjegjshem.

  Kjo sht tem mbi vdkejn e njeriut keshtu q t informohemi sa m mir lidhur se ka sht vdekja dhe pse ndodh kjo, e jo per dika tjeter.

  Nse deshiron t shkruaj dikush mund t shkruaj por t permbahet temes.

  falemnderit per murkuptim dhe respekte
  toni77
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #8

  Smile Me Fal

  Citim Postuar m par nga eriola17 Lexo Postimin
  ooooooooooooooo njeri beso ne allah largo ket ncncncnc o ALL ndihona larg njerzve te till dergona ALLAHU NA RUJT o ke me pas frik vdekjes ke mi pas o ke me pas frik vdekjes ke mi pas ka met djeg zjarri i gjehnemit ate dit une dot qesah afer teje e ti gjenetin ske me pa kurr tE VARFT i lumi ALLAH ty kurr drit e djellit mos e pafsh edhe mos me kthe as nej pergjigjeje sepse sdua te merrem me ty.
  Shum Mfal Zonje, Zonjushe apo Zoteri nese ta kam ofendu besimin tend, por mu babai me ka mesuar qe kur kam qen femije, qe "Besimin tend duaje, kurse te huajin rrespekto".

  1.Mua me duket se tek ti asht gjeja e kundert "besimin tend duaje kurse te huajin ofendoje".

  2.Tjetra asht qe ZOTI nuk ka emer dhe nuk percaktohet por, ti nese i thua vetit shqiptare mos e humb identitetin por thuaj ("Allahut") - ZOT sepse je Shqiptare e nuk je Arabe a, nese je Shqiptare mos harro besimin e par tendin se ke qen Katolike.

  3.Ti me keto fjal se nuk ke dit me i shkru m se pari, jo qe e ke marr postin e Zotit po edhe ke mallku dhe ke gjyku nje qenie te Zotit te cilin ty Qu`rani ta ndalon per ta bere! Mos harro se ke bere haram para ZOTIT.

  4.Me mua nuk ke nevoj me u marr se ste perket ty, po i perket Krishtit birit te ZOTIT sepse ai ka per me na gjyku mbar popullisne e tokes (e cek edhe qu`rani).

  KRISHTI mua me thot: "Duaje Mikun tend me shum se vetveten".,
  po ty qa te thot Muhamedi: " Mallko dhe Gjyko Mikun tend?"


  P.S
  Mos u shendro ne nje person qe nuk je!

  Me Rrespekt Engjell Gjugja

 9. #9
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Antarsuar
  25-07-2008
  Postime
  76

  Une nuk mkam te drejt te them ty se ku mund te besoshe

  Citim Postuar m par nga engjellgjugja Lexo Postimin
  Shum Mfal Zonje, Zonjushe apo Zoteri nese ta kam ofendu besimin tend, por mu babai me ka mesuar qe kur kam qen femije, qe "Besimin tend duaje, kurse te huajin rrespekto".

  1.Mua me duket se tek ti asht gjeja e kundert "besimin tend duaje kurse te huajin ofendoje".

  2.Tjetra asht qe ZOTI nuk ka emer dhe nuk percaktohet por, ti nese i thua vetit shqiptare mos e humb identitetin por thuaj ("Allahut") - ZOT sepse je Shqiptare e nuk je Arabe a, nese je Shqiptare mos harro besimin e par tendin se ke qen Katolike.

  3.Ti me keto fjal se nuk ke dit me i shkru m se pari, jo qe e ke marr postin e Zotit po edhe ke mallku dhe ke gjyku nje qenie te Zotit te cilin ty Qu`rani ta ndalon per ta bere! Mos harro se ke bere haram para ZOTIT.

  4.Me mua nuk ke nevoj me u marr se ste perket ty, po i perket Krishtit birit te ZOTIT sepse ai ka per me na gjyku mbar popullisne e tokes (e cek edhe qu`rani).

  KRISHTI mua me thot: "Duaje Mikun tend me shum se vetveten".,
  po ty qa te thot Muhamedi: " Mallko dhe Gjyko Mikun tend?"


  P.S
  Mos u shendro ne nje person qe nuk je!

  Me Rrespekt Engjell Gjugja
  Pore feje e vetme esht Islami duhet te kthehmei te gjith nerrugen e allaut e nderuar une nuk rrespektoje fen katolike sepese esht genjeshter .
  Ndryshuar pr her t fundit nga eriola17 : 24-07-2009 m 01:24 Arsyeja: Shqiptare jom por katolike kurr ne jet e jetse sime sdot jem me e pastert se feja muslimane

 10. #10
  Jeta esht e bukur zbuloje Maska e eriola17
  Antarsuar
  25-07-2008
  Postime
  76
  Citim Postuar m par nga eriola17 Lexo Postimin
  Pore feje e vetme esht Islami duhet te kthehmei te gjith nerrugen e allaut e nderuar une nuk rrespektoje fen katolike sepese esht genjeshter .
  Muhameti thote aj qe pi alkohole largo nga ti aj qe sesht ne rrugen e allahut smunde te jet miku im jo vetem nese kthehet ne musliman

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-03-2009
  Postime
  2
  Vdekja e njeriut!
  N anen tjeter, ajo qe un e besoj sht se Zoti nuk e krijoj njeriun q t vdes!
  ok nje thenje shum e bukur por per qfar e krijoj njueriun vetem te jetoj si nje kafshe qe nuk din se ku te ndalet,te jetoj pa e ditur se per qfar eshte ardhur ne kete bote ,jo nuk e besoj nje gje te till,se edhe Zoti ne kur'an na njofton ne shume raste se njeriun e krijova per te me adhuruar e jo per diq tjeter, dhe tek un eshte kthimi i tyre,pra do te vdesim dhe do te ringjallemi perseri per tu gjykuar me emer te Zotit
  O njerz, adhurojeni Zotin tuaj, i cili ju krijoi juve edhe ata q ishin para jush ashtu q t jeni t devotshm

 12. #12
  Я ι $ Maska e Homer
  Antarsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Pershendetje Toni dhe te uroj per Temen, shum interesante =)

  Un dua te them at qe mendoj ( un ) per sa i perket vdekjes pa ofendu te Krishteret, Muslimanet dhe gjith besimtaret e tjere.

  Un mendoj se frika e vdekjes eshte arsya e krijimit te besimeve fetare te ndryshme dhe Zotit.

  Un nuk mendoj se ka "Parajse" ose "Ferr" mbas vdekjes dhe nuk mendoj si Ateistet qe mbas vdekjes shpirti zhduket dhe gjithka mori fund.

  Un mendoj qe mbas vdekjes shpirti jone mund te ringjallet perseri ne nje trup tjeter, ne nje koh tjeter, ne nje vend tjeter te botes sone ose ne nje bote tjeter paralele neper Universe.
  Eshte pak a shum si hipoteza e Budistave mduket, ku thojne qe shpirti i njeriut ringjallet perseri mbas vdekjes por ai mund te jet ose ne nje trup tjeter njeriu, ose kafshe, insekti, bime etj ( nuk jam i sigurt persa i perket bimeve )

  Un mendoj se nuk duhet pas frik nga vdekja, sepse vdekja eshte kurioziteti me i madh i njeriut dhe i cili ( njeriu ) "vdes" ta zbuloj

  Nje filozof i her ka than ( nuk ja maj mend emrin ):

  Vdekja eshte pjesa me e mir e jetes, prandaj eshte e fundit =)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Homer : 29-07-2009 m 09:16
  D'Oh!

 13. #13
  Я ι $ Maska e Homer
  Antarsuar
  18-12-2008
  Vendndodhja
  Nιρρση
  Postime
  2,287
  Citim Postuar m par nga eriola17 Lexo Postimin
  ooooooooooooooo njeri beso ne allah largo ket ncncncnc o ALL ndihona larg njerzve te till dergona ALLAHU NA RUJT o ke me pas frik vdekjes ke mi pas o ke me pas frik vdekjes ke mi pas ka met djeg zjarri i gjehnemit ate dit une dot qesah afer teje e ti gjenetin ske me pa kurr tE VARFT i lumi ALLAH ty kurr drit e djellit mos e pafsh edhe mos me kthe as nej pergjigjeje sepse sdua te merrem me ty.
  Citim Postuar m par nga eriola17 Lexo Postimin
  Pore feje e vetme esht Islami duhet te kthehmei te gjith nerrugen e allaut e nderuar une nuk rrespektoje fen katolike sepese esht genjeshter .

  Dhe ti idiote femer, a mashkull, a kafsh se nuk po marrim vesh se a je, ose pergjigju Temes ose shko e the qafen me propagandat tuja.

  Me m'fal forumistat e tjer te forumit por njerez si kjo/ky shtaza ma erresojne ekranin kur i fusin hundet vetem me te nervozu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Homer : 29-07-2009 m 09:27
  D'Oh!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  E Nderuar Eriola do t sugjeroja apo rekomandoja q t mos hysh n kt tem, pasiq nuk sht pr ne, mendoi kta jan katolik dhe duhet treguar njri-tjetrit pr fen e tyre, ne jemi Musliman dhe duhet t'i tregojm njeri-tjetrit pr fen ton, mendoj, un dhe ti jemi penges pr ta n kt tem ... andaj ndgjo kshillen dhe i lejo t vazhdojn temn.
  Shpresoj t mos keqkuptohemi n kt aspekt e nderuar : Eriola


  Me Rrespekt : ILMGAP
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 15. #15
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Citim Postuar m par nga ILMGAP Lexo Postimin
  E Nderuar Eriola do t sugjeroja apo rekomandoja q t mos hysh n kt tem, pasiq nuk sht pr ne, mendoi kta jan katolik dhe duhet treguar njri-tjetrit pr fen e tyre, ne jemi Musliman dhe duhet t'i tregojm njeri-tjetrit pr fen ton, mendoj, un dhe ti jemi penges pr ta n kt tem ... andaj ndgjo kshillen dhe i lejo t vazhdojn temn.
  Shpresoj t mos keqkuptohemi n kt aspekt e nderuar : Eriola


  Me Rrespekt : ILMGAP

  Kjo tem nuk ndalon t debatohet rreth saj, por ajo qe nuk sht n rregull sht kur dikush nuk flet rreth temes por ofendon besimin e t tjerve duke menduar se sht duke e ngrutur t vetin.

  Tema sht; "Vdekja e njeriut, sht mbarimi apo....?!" andaj ka hapsir per te gjith qe ta jap mendimin e vet njkohsisht t mson edhe mbi mendimin e t tjerve. Kjo mund t bhet pa dallime perkatsie.

  Mendoj se ishte e drejt t ipesh vrejtje atij qe fynte besimin e krishter, e jo verejtje t kti llojit.

  Pra. mund t shkruajm t gjith por rreth temes e jo dika tjeter.

  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 03-10-2010 m 18:11
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  Citim Postuar m par nga toni77_toni Lexo Postimin
  Faktikisht, rregullorja ndalon disa gjra por se un jam tolerant ne shumten e rasteve. Thek kshtu pasi qe lejohen shkrime edhe t antarve qe nuk jan antar te ketij komuniteti.

  Kjo tem nuk ndalon t debatohet rreth saj, por ajo qe nuk sht n rregull sht kur dikush nuk flet rreth temes por ofendon besimin e t tjerve duke menduar se sht duke e ngrutur t vetin.

  Tema sht; "Vdekja e njeriut, sht mbarimi apo....?!" andaj ka hapsir per te gjith qe ta jap mendimin e vet njkohsisht t mson edhe mbi mendimin e t tjerve. Kjo mund t bhet pa dallime perkatsie.

  Mendoj se ishte e drejt t ipesh vrejtje atij qe fynte besimin e krishter, e jo verejtje t kti llojit.

  Pra. mund t shkruajm t gjith por rreth temes e jo dika tjeter.

  toni77

  I Nderuar : Toni 77

  Ne si Musliman (t devotshem) pas do fjale q themi mundohemi q t'i thrrasim t tjert n Islam.
  Poashtu ...
  Edhe ju si Krishter (t devotshm) pas do fjale q thoni mundoheni q t'i thrrisni t tjert n Kirishterizm.


  E vura n kllapa "T devotshm" sepse shum pak n kt forum kam par si ty q je i dijshm dhe i mirinformuar n lidhje me fen Katolike, ndrsa t tjert q jan pas do fjal q thon prdorin terme ofenduese.
  Poashtu edhe disa prej Muslimanve.

  Andaj un e drejtova at t themi vrejtje ndaj Eriloes pr arsye se ajo do t mundohej t ju drejtonte nga Islami dhe ju do ta kundrargumentonit duke u munduar ta drejtonit nga Krishterizmi, andaj do t dilnit komplet jasht teme.

  Shpresoj m ke kutptuar.


  Me Rrespekt : ILMGAP
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791
  POSTULATI MBI RINGJALLJEN!  Postulati sht nj koncept q shrben si tez n matematik e logjik dhe pranohet si nj e vrtet e pamohueshme, pa qen nevoja t provohet.

  Besimi n jetn pas vdekjes sht nj ndjenj postulative, q njeriut i sht rrnjosur n tr qenien e tij, pavarsisht dshirs s tij, prandaj ky e beson at pa pasur nevoj ti vrtetohet nprmjet prvojs.
  Iden mbi ringjalljen e ka t vendosur do njeri n qenien e tij. Kjo ide mbi botn e prjetshme nuk mund t vij nga nj krijes e prkohshme si sht njeriu, ngase e prkohshmja vetvetiu nuk mund t prfshij apo t krijoj ide mbi t prhershmen, por ideja mbi ringjalljen vije nga nj fuqi supreme, e prkryer si sht Zoti, sunduesi absolut i Cili, mbi do qenie njerzore ka krijuar iden mbi botn e amshuar, n mnyr q ata t mos ndihen t dshpruar, dshprim ky i cili ndikon q njeriut ti zbukurohen knaqsit e astit, t cilat bhen shkak ti pamundsohen prpjekjet q qojn drejt knaqsive t prjetshme.

  Fakti se nj person mund t mos dij se far gjendet prapa nj kodre, nuk sht argument se asgj nuk gjendet prapa saj. Ashtu si njeriu e di se prapa nj kodre patjetr duhet t gjendet dika, edhe pse nuk di far, njsoj duhet ta dij se, pas ksaj bote materiale, gjithsesi do t pasoj ajo shpirtrore, e cila sht e amshueshme.
  Ktu kemi t bjm me botn transcendentale, at t neumeneve, t ciln nuk mund ta vrejm me an t shqisave e prvojs, por vetm me an dhe n baz t kuptuarit mendor.
  Mendimtari e filozofi i njohur indian Vahiduddin Hani ka thn: Nse etja pr uj na dshmon ekzistencn e tij, gjithashtu edhe etja pr drejtsi medoemos dshmon ekzistencn e saj. Dhe, pasi q drejtsi ideale n kt bot nuk ka, kjo sht dshmi n ekzistimin e bots tjetr n t ciln ajo do t realizohet

  Ta elaborojm kt thnie prmes disa shembujve metaforik-alegorik.
  - Nse nj person vije n ekzistenc n mosh t rritur dhe t ditur, veprimi i par q ai do ta bnte pasi ta kaplon uria do t ishte krkimi i ushqimit. Supozojm se ai gjen ushqim pas nj krkimi t shkurtr. Pasi ai ta ket ngrn at, zemra dhe tr qenia e tij krkon di t lngt, si uji. Fakti se ai person mund t mos ket pasur uj pran vetes, nuk sht prov se uji nuk ekziston. Ai me tr qenien e tij ndjen se dika e lngt ekziston edhe pse nuk e ka afr vets.

  - Botrisht dihet se robi ka vetm nj synim, arritjen e liris, ai sht i etur pr liri. Fakti se robi nuk sht i lir pr momentin, nuk sht dshmi se liria nuk ekziston. Liria nuk ekziston vetm pr robin, por jo edhe pr t tjert. Megjithat, liria mund t ekzistoj edhe pr robin, por vetm nse ai refuzon t nnshtrohet dhe nuk pushon s krkuari at.

  - N kt bot nuk ka drejtsi ideale, absolute dhe ky fakt, si e ka shprehur autori i lartcekur, sht vetm nj prej argumenteve logjike, ndr shum t tjera shkencore e aksiomatike, q dshmon se ekziston nj bot tjetr ku drejtsia ideale do t bhet realitet.

  Njri ndr prfaqsuesit m t shquar t filozofis klasike gjermane, Imanuel Kant, thoshte: "Zoti nuk na ka krijuar vetm pr jetn e ksaj bote! Sikur t ishim te krijuar vetm pr jetn e ksaj bote, do t rezultonte nj shaka t luajtur nga Krijuesi me qeniet njerzore".
  Ndjenj e njjt rndon edhe mbi ne, kur e vshtrojm kozmosin dhe meditojm rreth tij; kur i analizojm padrejtsit q bhen mbi njerz t pafajshm, me tr qenien ton e ndjejm ekzistencn e nj fuqie t prkryer, q ka prgatitur nj bot tjetr pr krijesat t cilat, do t shprblehen n baz t asaj q kan vepruar.
  Gjithsecili nga ne jemi dshmitar se padrejtsit n ket bot jan konsistente, t vazhdueshme. Sa shfrytzimi, dhunimi, krimi e terrori bhet nga krijesa t pandrgjegjshme mbi krijesa t pafajshme, ndrkaq n ann tjetr sa njeriu n kt bot punon me vullnet t pastr, n prputhshmri me arsyen e obligimet e caktuara nga Zoti, dhe asnj prej ktyre dy kategorive njerzish nuk e marrin dnimin prkatsisht shprblimin e merituar n kt bot. Nj Zoti i Drejte dhe i Mshirshm si sht Krijuesi yn, nuk ka mundsi q kriminelt, ti barazoj me ata mbi t cilt sht ushtruar krimi. Kto dy kategori njerzisht: shkaktuesi i viktims dhe viktima, asnjher nuk do t ken pozit t barabart n botn e amshuar.
  Bota materiale n t ciln veprojm sht e shkurtr, kalimtare dhe sht vetm shkaktare pr ta arritur botn e ardhshme.

  Muhamet Krasniqi
  Student i Departamentit
  t Sociologjis UP
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 18. #18
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Nqs pyetja eshte per mua si person, edhe une jam nder ato qe i kam shume bezdi diskutimet mbi vdekjen e mendoj se me vdekjen mbaron gjithcka.
  Nqs i afrohem ne nje fare menyre bindjeve fetare jam me idene qe po, kjo jete ketu eshte nje prove e vdekja do na coje ne stadin e duhur, dmth ne fillimin e ri, ndoshta me te mire... edhe se nuk arrij te kuptoj shume vuajtjen tokesore e kuptimin e jetes ketu. Gjithsesi, nqs ka dicka tjeter te rezervuar per ne, me te mire, do kishte nje fare kuptimi me te madh edhe vuajtja e sakrificat qe bejme ketu.

  Jam e idese qe cdo qenie e gjalle, perderisa lind edhe vdes, prandaj edhe vdekja eshte pjese e jetes; prape se prape diskutimi te trishton sepse te vijne ne mendje vetem njerezit e dashur qe s'jane me prane nesh.
  La vita bella...

Tema t Ngjashme

 1. Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar
  Nga Kryeplaku n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 275
  Postimi i Fundit: 11-11-2020, 06:04
 2. Deklarata universale e t drejtave t njeriut dhe Islami
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 102
  Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
 3. Evolucioni dhe Krijimi njerzor.
  Nga _Mersin_ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 02:31
 4. Dita kur Un u kryqzova
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 07:27
 5. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 18:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •