Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690

  Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme

  Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme


  Shkruan: FAIK KRASNIQI -publicist nga Prishtina

  Jane shume faktor,dhe ekzistojne 1001 arsye per ndarjen e shtetit artificial te Maqedonise.
  1.Nga marreveshja e Ohrit qe eshte arritur te nenshkruhet ne vitin 2001,per ti dhene fund konfliktit mes shqiptareve dhe maqedonasve,

  dhe nga kjo marreveshje shqiptaret ne Maqedoni nuk kane perfituar asgje edhe pse politikanet shqiptare atje ( per hir te patriotizmit folklorik, duke mbushur xhepat me leke ) manipulojne me popullaten shqiptare vetem e vetem per te fituar poena politike se kemi arritur kete apo kemi arritur ate, kurse realiteti flet krejt ndryshe. Se sa punojne politikanet shqiptare ne Maqedoni per interesat e shqiptareve, kjo u pa ne zgjedhjet e fundit lokale dhe per president qe u mbajten ne Maqedoni, ku ne vend se partitet politike shqiptare, te dilnin me nje kandidat per president, dhe ta mbeshtesnin IMER SELMANIN e DR-se per president ( si thote nje fjale e urte popullore me mire dreqi yt sesa melaqja e huaj) te Maqedonise se paku te hynte ne balotazh me GEORGI IVANOVIN e VMRO-DPMNE-se, tri partite kryesore shqiptare dolen ne zgjedhje me 3 kandidate per president, madje ata shkuan edhe me larg kunder interesave te veta kombetare, duke mbeshtetur ( djallin ) kandidatet maqedonas ne ato komuna ku rrezikoheshin komunat shqiptare te qeveriseshin nga shqiptaret, kjo vetem per inate politike dhe personale preferonin nje maqedonas ta udheheqein komunat me shumice shqiptare, kurse maqedonasit perkunder rivalitetit me partite tjera maqedonase, mbeshteten kandidatet maqedonas ku ishin ne gare me shqiptaret duke lene anash rivalitetin politik para atije kombetar.

  2.Ne kushtetuten e MAQEDONISE, ne baze te marreveshjes se Ohrit eshte dashur qe edhe shqiptaret te perfshihen si 2 popuj shumice, bashke me popullin maqedonas si komb shtetformues, por as nga kjo deri me tash nuk eshte arritur asgje.

  3.Ne regjistrimin e popullsise shteti hibrid si gjithmone per shqiptaret perdor standarte te dyfishta ( qe kane prejardhje nga kosova) , vetem e vetem per tju mohuar shtetesine maqedonase dhe nga keto standarte te dyfishta qe u bene shqiptareve shteti maqedonas, me mijera shqiptare atje nuk posedojne nenshtetesi maqedonase, nga frika e maqedonasve se shqiptaret ne nje te ardhme te afert do te behen popullate shumice ne Maqedoni. Frika e maqedonasve per natalitetin e shtuar te shqiptareve u pa edhe me propoziminligjin ne parlament, ku do te denohen me gjobe te gjithe ata persona qe nuk martohen per femra deri ne moshen 27 vjecare kurse per meshkuj mosha 30 vjecare, keto ligje apo propozim ligje jane normale vetem ne shtetet diktatoriale dhe assesi ne vende demokratike ( e sidomos nje shtet qe synon integrime euroantlatike ) ky ligj u miratuaper te nxitur popullaten maqedonase per shtim te natalitetit maqedonas ( qe kane ulje drastike ) nga frika e natalitetit te shtuar te shqiptareve.

  4.Ne institucionet shteterore te MAQEDONISE, numri i shqiptareve te punesuar vazhdon te jete akoma ne perqindje te vogel edhe pse ky numer do te duhej te ishte shume me i larte, ku ne baze te regjistrimit te popullsise ne MAQEDONI te bere ne vitin 2002 del se shqiptaret perbejne 25.2% te popullsise ne Maqedoni edhe pse dihet qe perqindja e shqiptareve edhe shume me e larte ( deri ne 40% ).

  5.Shteti maqedonas perkatesisht parlamenti miratoje ligjin per familjet e deshmoreve, veteranet dhe invalidet e luftes vetem per maqedonasit, duke anashkaluar familjet e deshmoreve, veteraneve dhe invalideve te luftes se UCK-se ( USHTRIA CLIRIMTARE KOMBETARE ) madje vrau dhe arrestoje me qindra ish-ushtare te Uck-se , me akuza te llojllojshme per terrorizemetj, etj.

  6.Decentalizimi qe eshte bere ne Maqedoni ka qene teper diskriminues per shqiptaret, duke bere komuna lagjet shqiptare te Shkupit ne menyre qe de juro ti ndaje ato nga Shkupi, vetem per qellim qe qyteti i Shkupit te mbetet i maqedonasve, kur historikisht dihet qe qyteti i ILIRIDES SHKUPI ka qene shumice shqiptare dhe qyteti qe ka pasur me se shumti shqiptar ne trojet etnike shqiptare, por ky diskriminim eshte bere edhe ne komunat tjera me shumice shqiptare,duke e shkeputur ligjerisht Likoven nga KUMANOVA, Zajasin nga KERCOVA, Bogovinen nga TETOVA etj.

  Dhe ne qofte se shqiptaret ne Maqedoni dhe partite shqiptare ( hapni syte mire) atje mbyllin syte para ketyre diskriminimeve bizare qe po u behet nga pushteti maedonas dhe nuk kerkojne alternativa per te marre kulaqin ( ate qe u takon) nje dite shqiptaret ne Maqedoni do te krahasohen ( nuk do te kene peshe) si pakicat tjera kombetare qe jetojne ne Maqedoni si; boshnjaket, turqit, romet etj qe kane nga 1-2% te popullsise. Andaj partite shqiptare ne MAQEDONI ( BDI te dale nga koalicioni qeveritar, partite shqiptare te shkepusin koalicionet me partite maqedonase ne nivel lokal dhe jo e bejne koalicione me djallinper hir te kolltukut dhe interesave partiake dhe ne dem te shqiptareve ) , shqiptaret ne Maqedoni ( TI BOJKOTOJNE INSTITUCIONET MAQEDONASE ) duke e futur Maqedonine ne krize te thelle politike, KOSOVA duke bojkotuar mallrat maqedonase dhe SHQIPERIA si anetare e NATOS duke bere veto kunder MAQEDONISE si beri GREQIA duke ju bere nje nder ( se beri per hater te shqiptareve) shqiptareve te maqedonise, do ta godisnin dhe do ta futnin shtetin hibird dhe maqedonia do te futej ne nje kollaps te thelle politik dhe ekonomik dhe kjo goditje do tja veshtiresonte ekzistencen shteti te Maqedonise dhe do te frenonin orekset homogjeniste popullit te shpikur ( nga TITO ) maqedonas dhe kjo goditje e rende do ta detyronte vete pushtetin dhe popullaten maqedonase te kerkoje ndarje, ashtu sic kerkuan ne vitin 2001 gjate konfliktit mes shqiptareve dhe maqedonasve, kur AKADEMIA E SHKENCAVE TE MAQEDONISE, ish kryeministri maqedonas LUPCO GEORGIEVSKI dhe pjesa derrmuese e politikaneve maqedonas, por kjo ndarje e natyrshme fatkeqeisht nuk u perkrah nga nje pjese e madhe e politikaneve shqiptare. Andaj ndarja me ose pa fleta poseduese, bashkimi me SHQIPERINE ose me KOSOVEN ose si Republika E ILIRIDES, eshte i domosdoshem per te marre ate qe u takon shqiptareve ne Maqedoni, se neser mund te shume vone, ashtu sic u bevone per MANASTIRIN ( qyteti i abetares shqipe ) qe dikur ishte me shumice shqiptare. Koha po punon ( dielli po rrezon ) per ne shqiptaret, sepse nga ky lloj diskriminimi i tmerrshem qe po u behet shqiptareve, duhet te veprojme sepse ky eshte realitet, ngase ndarja e MAQEDONISE do te jete e pashmangshme.
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  51
  Postime
  148
  I nderuari Faik,


  Te jam mirenjohes per kete shkrim me plot kuptim dhe fakte, le te shpresojm qe lideret tane dhe populli fukara te mesojne nga ky shkrim i yti qe ke bere ne menyre perfeksionuese.

  Neve kemi nevoje per njerez qe i din gjerat ashtu sic jeni ju Faik i dashur,pra vazhdo dhe me tej ne kete menyre te shkruash, popullata jone ka nevoje per te mesuare nga intelektual te mirfillt sij jeni ju.

  respekt Stentori
  Experience is the best teacher...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Raim
  Antarsuar
  09-11-2007
  Postime
  473
  Nuk e di se kur do vjen ajo dite, por friksihem se perseri politikanet tane do jene mbrojtesit me te medhenje te unitetit te Maqedonise, fatkeqsisht.

  Perderisa Maqedonia qendron keshtu pasojat per shqiptaret jane te pallogaritshme, sepse nuk shohin perspektive dhe prosperitet ne kete shtet te poshter, rinia dita dite po largohet per te siguruar kafshaten e bukes rrugeve te botes, kurse politikanet tane shpirtshitur bejne vetem amin.

  Duhet populli shqiptare ta ngrejne zerin se se politikaneve vetem sherrin va kemi pare e kure hajrin, eshte gabim nese heshtim sepse i njejti fat do i gjeje edhe femijet tane, prandaj sa me pare shperberje e ketij shteti.

 4. #4
  Jaguar Maska e Agon_xh
  Antarsuar
  02-06-2005
  Mosha
  37
  Postime
  252
  Maqedonasit pregatitin bustin e "Aleksandrit" (Lekes se Madh) dhe shume buste te tjera qe kinse tregojne historine e keti populli artificial. Te gjitha keto buste do te kapin vleren prej 10 milion euro, qe tregone qarte se ky shtet nuk mendon aspak per te ardhmen dhe ende me qarte tregon se prishja e keti shteti do te vi nga vet Maqedonasit. Edhe nje femi i vogel mund ta llogjikon kete, ne kohen kur bota eshte ne kriza ekonomike keta ndertojne buste qe kushtojne me miliona euro vetem e vetem ta iritojne Greqine dhe Boten ne pergjithesi. Investimet e kota ne kete kohe krize, dhe iritimi deri ne maksimum i Greqise shume lehte te bien ne konkluzion se ky shtet nuk e ka edhe shume gjate, edhe heshtja e shqiptareve ne kete momente eshte shume e nevojshme nga shkaku se ato vet do ta prishin shtetin e nuk duhet ne te inicojme ndonje perleshje qe do te ndikonte ne syrin e botes.
  Kjo do te ndodh shume shpejte, "Maqedoni" ska per te patur, po nje Shqiperi te bashkuar dhe te Lire

Tema t Ngjashme

 1. Sllavomaqedonizimi i historis shqiptare
  Nga Artti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-06-2012, 17:46
 2. 2 muaj para zgjedhjeve
  Nga Alienated n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 07:16
 3. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Cilt jan deputett shqiptar n Parlamentin e Maqedonis?
  Nga babadimri n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2006, 13:21
 5. Athina nis negociatat pr emrin e Maqedonis
  Nga Hyllien n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-10-2004, 18:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •