Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  veshjet e cameve

  ju drejtohem te gjithe cameve qe do te me ndihmonin shume per ndonje
  fotografi te veshjeve karakteristike te cameve. di qe kane pase tradita te shkelqyera ne veshje. nuk dua fotografi te veshjeve te tanishme pasi s'besoj
  te jene origjinale, por me interesojne ato te asaj epoke (flas per epoken e qendisjes me dore e jo me makine). edhe ndonje gje per prejardhjen e veshjeve
  do te ishte dicka me interes si per mua edhe per ndonje qe mund te kete interes.
  n.q.s. ndonje mund te me rekomandoj edhe ndonje liber ku mund te flitet per
  traditat dhe sidomos veshjet do te me ndihmoje shume. respekt dhe gjithe te mirat

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Elian70 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  25 falenderime nė 19 postime


  Veshja

  Kur flasim pėr veshjen shqiptare, thotė Faik Konica, ka aq kostume shqiptare sa ka edhe krahina. Vizitorėt e huaj, qė e kanė shėtitur Shqipėrinė e Poshtme, kanė vėrejtur se kostumet popullore shqiptare janė tė bukura e befasuese. Nuk mund tė flitet pėr kostumet shqiptare nė Ēamėri, pa pėrmendur Ēajrėllin. Ai ka qenė mes ēamėve tė krahinės sė Margelliēit, nė vitin 1880. Ai pėrshkruan njė veshje festive tė ēamėve, parė nė njė manifestim tė madh popullor, qė organizohej nė fshatin Mazerrek. Ai nė librin e tij shkruan pėr kostumin kombėtar ēam, kontrastin e ngjyrave, qė e bėnte veshjen ēame tė bukur dhe madhėshtore. Lidhur me kėtė Ēajrėll shkruan: "Grupet piktoreske tė malėsorėve, kėsulat e fustanellat e tyre, bėnin kontrast me livadhin e gjelbėr e me armėt e tyre tė ēuditshme, qė vezullonin nė diell... Shqiptarėt dalloheshin vetėm nga kėmishat e kollarisura, nga shkėlqimi i xhaketave dhe madhėshtia e brezave, nė tė cilat kamat e pistoletat ishin tė vėna nė njė nemur tė madh, qė nuk dalloheshin dot", (V.Chirol, vep.e pėrm., f.231-250).

  Me interes ėshtė dhe pėrshkrimin qė i bėn Pukėvili veshjes ēame dhe elegancėn qė u jep ajo banorėve tė asaj krahine: "...Udhėtari qė do tė shikojė ata ēamė, qė do tė kenė shpėtuar nga sundimi feudal i sovranit tė Janinės dhe njė rėnie mortaje , do tė njohė me vėshtirėsi ata burra tė bukur, me ato qėndisma tė bukura lara-lara tė veshur me kostume tė shkėlqyer dhe tė ngarkuar me ar tė ēmueshėm, qė ngjasin sikur tė ishin njė koloni ushtarėsh tė Pirros, tė pasur me plaēka tė Trojės, qė kanė zbarkuar sėrish nė Epir...", (Pouqueville, "Voyage...", vep.e pėrm., vėll.I, f.530).

  Kostumi kombėtar ēam ka tėrhequr vėmendjen jo vetėm tė studiuesve tė huaj, por edhe tė historianėve grekė. Njėri prej tyre, Spiro Mela, nė njėrin nga librat e tij shkruan: "Ēamėt me rrobat e tyre elegante e luksoze, kėmisha tė bardha tė gjata, tė qėndisura anash me ar dhe fermeletė, xhamadanėt tė shkurtėr bojė vishnje me shirita tė qėndisura me ar e tė pėrpunuar me shije tė hollė, me pistoleta tė lara me argjend dhe thika tė ngjeshura nė brez e me guna tė gjata...", ( Sp.Mela, "To lintari...", vep.e pėrm., f.274).

  Historiani ēam Jani Sharra, kur flet pėr kostumin karakteristik ēam, ndalet edhe nė disa detaje mė tė hollėsishme:

  "Veshja tradicionale ēame, thotė autori, ishte kostumi kombėtar: fustanellat e bardha, kalcat e bukura dyngjyrėshe lidhur me fjongo me xhufkat e mėdha me ngjyrė tė zezė, me kėmisha tė bardha e me mėngė tė gjėra, me jelek tė zi ose blu... tė qėndisur me gajtan, me brezin nė mes, ku vendosnin edhe koburen. Nė kokė mbanin feste me xhufkė...", (J.Sarras, vep.e pėrm.).

  Pėrfaqėsuesit e krahinės sė Ēamėrisė e kishin pėr krenari tė pėrfaqėsonin atė krahinė nė forumet mė tė larta tė kohės. Kėshtu p.sh., dy nga figurat mė tė njohura tė Ēamėrisė, Vejsel Bej Dino dhe Abedin Pashė Dino kishin shkuar nė Kostandinopojė me kostumet e tyre kombėtare tė qėndisur me ar .

  Veshja shqiptare nė Ēamėri, ashtu si nė mbarė viset shqiptare, nuk ishte gjithnjė njė veshje uniformė. Kostumet kombėtare, qė kėrkonin copa tė shtrenjta dhe punim tė hollė artistik, pėr shkak tė gjendjes ekonomike, ishin nė gjendje t'i pėrballonin vetėm klasat e pasura, bejlerėt dhe agallarėt e Paramithisė, tė Margėlliēit, tė Filatit, tė Luaratit, tė Konispolit, Delvinės, Prevezės, Pargės etj. Shtresat e ulėta nuk mund tė pėrballonin njė veshje tė kushtueshme.

  Heinrri Mercey nė fillim tė shekullit XX (1907) vuri re nė Ēamėri se, nė disa zona, larmia shumėngjyrėshe e veshjeve kombėtare shqiptare dalėngadalė po tjetėrsohej pėr shkak tė civilizimit. Tek banorėt e Pargės, thotė ai, veshja e tyre ndryshonte nga fqinjėt e tyre shqiptarė: "Veshjen pjesėrisht shqiptare e ruanin gratė ēame vetėm nė fshatin Rrapėz dhe Aija, ndėrsa fustanella shqiptare vazhdonte tė ruhej vetėm tek parganjotėt e pasur. Ata qė e ruanin veshjen tradicionale, theksonte autori, ishin me prejardhje nga Suli, Paramithia ose Arpica, ndėrsa burrat shqiptarė tė shtresave tė ulėta i kishin qėndruar besnikė veshjes sė thjeshtė shqiptare, (Heinrry Mercy, Sohn Verlang, Pragė 1907, f.18-22).
  Shekulli, 06 Janar 2008
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDLIN : 01-05-2009 mė 17:01

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime
  ciao edlin
  jam i gezuar qe po pergjigjesh pikerisht ti dhe per informacionin qe me dhe.
  do te doja ndonje fotografi pak me te qarte(sidomos edhe te veshjeve te grave)
  pikerisht ato te qendisurat me ar jane me shume interes. ne pikturat e asaj kohe
  duket bukuria por jo aq shume detajet. me kane terhequr gjithmone veshjet
  e cameve sidomos i kam pare vete shume vjet me perpara (ne moshe 7-10 vjecare)
  dhe jane veshje qe te mbeten ne kujtese. gjeja qe me kane pelqyer me shume tek
  traditat e cameve jane padyshim vallet (per mua numer nje ne bote).

  p.s. per ju camet me vjen keq vetem per nje gje; qe n.q.s. ali pashe tepelena
  nuk arriti t'ju pushtonte me lufte ate ai e beri me para (c'fare ironie)

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Elian70 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime
  Elian70 i yti mishin ta ha po kocken ta ruan.
  E keqja Cameve u ka ardhur vetem nga grekerat.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime
  nje foto veshje came
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shitesi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #6
  EPIROT Maska e EDLIN
  Anėtarėsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bėhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  25 falenderime nė 19 postime
  Keto duken me qarte...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Tema tė Ngjashme

 1. Berisha, pakt elektoral me partinė e Ēamėve.
  Nga toni007 nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 10:10
 2. Veshjet me interesante nė “Grammy”2009
  Nga YlliRiaN nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-02-2009, 12:00
 3. Njė tezė greke: Problemi i ēamėve myslimanė
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 18:19
 4. Reprezalja Greke dhe ndėrkomtarizimi i ēeshtjes Ēame
  Nga Kallmeti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2002, 00:00
 5. Veshjet per sezonin e vjeshtes....
  Nga Fiori nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-08-2002, 07:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •