Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shqiperia Etnike Maska e shoku_sar
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  176

  Post Ligji Grek i lufts dhe Shqiperia

  Ligji Grek i lufts dhe Shqiperia

  Historia e t ashtuquajturit ligj i lufts sht nj problem q ka t bj me t drejtn ndrkombtare, me politikn e jashtme dhe diplomacin. N kohn e sulmit t Greqis nga ana e Italis fashiste, Shqipria kishte pushuar s qni subjekt i pavaruar i s drejts ndrkombtare, sepse ishte pushtuar qysh prej afro nj viti e gjysm m par nga Italia. Ajo nuk ishte m nj shtet i pavarur, por pjes e Mbretris s Savojs. Dhe kur populli
  shqiptar i braktisur, prpiqej t mbrohej nga pushtimi i egr fashist, fqinjt tan t jugut nuk harxhuan asnj pik boj tipografike n mbrojtje t vllezrve pelazgjik.
  Shqipria nuk i kishte shpallur asnjher luft Greqis. N kt kuptim ligji i lufts nuk ka t bj fare me Shqiprin.
  Heqja e gjendjes s lufts midis Greqis dhe Italis pas kapitullimit t ksaj t fundit, e ezauronte edhe problemin e gjendjes s lufts me Shqiprin.
  Konferenca e Paqes n Paris e radhiti Shqiprin n ann e
  vendeve fituese, antare t koalicionit antifashisht, megjith prpjekjet diabolike t kryeministrit grek t asaj kohe, Caldaris. Ajo u b prfituese e reparacioneve t lufts nga Italia, ka tregonte n mnyrn m elokuente se Shqipria ishte viktim dhe jo agresore. Vendosja e marrdhnieve
  diplomatike u parapri nga nj seri bisedimesh midis prfaqsuesve diplomatik t t dy vendeve. N kto bisedime u b e qart se vendosja e marrdhnieve diplomatike bhej pa asnj kusht nga secila pal. Kjo do te thoshte nuk kishte m asnj pretendim as pr ligjin e lufts dhe as pr t
  ashtuquajturin Voirio Epir. Rivnia e ligjit t lufts m 1944, heqja e tij m 1987 dhe rivendosja m 1999 nuk sht gj tjetr vetm se nj ekspedient politik i Greqis n prpjekjet e saj pr t arritur synimet e saj politike. Por edhe nga pikpamja e legjislacionit grek, sht tepr e vshtir t justifikohet vazhdimi i gjendjes s lufts me Shqiprin.
  Le ti referohemi fakteve. N muajin gusht 1987, n prag t vizits s premtuar n Shqipri t kryeministrit grek Andrea Papandreu, q pr shkak t keqsimit t shndetit t tij nuk u krye asnjher, Qeveria greke deklaroi heqjen e
  ligjit t lufts me Shqiprin duke i dhn kshtu fund nj gjendje anormale n marrdhniet midis dy vendeve. Sipas specialistve grek, ligji u hoq me nj akt qeveritar pr arsye se gjendja e lufts me Shqiprin ishte vendosur
  jo me ligj t miratuar nga Parlamenti, por me nj akt t Mbretit. Pas heqjes s ligjit t lufts, n Tiran erdhi nj delegacion ekonomik qeveritar grek me t cilin u nnshkrua Protokolli i bashkpunimit ekonomik midis qeverive t dy vendeve. N emr t qeveris greke, Protokollin e nnshkroi zoti Janos Papantoniu, ministri aktual i Mbrojtjes i Greqis.
  N preambuln e Protokollit, me propozim t pals greke, n mnyr eksplicite prmendej heqja e ligjit t lufts nga qeveria greke dhe influenca e tij pozitive n zhvillimin e gjithanshm t marrdhnieve midis dy vendeve. Autori i ktyre radhve, n at koh ishte drejtor i Bashkpunimit Ekonomik n Ministrin e
  Punve t Jashtme, drejtoi bisedimet n nivel ekspertsh q uan n finalizimin e dokumentit, si dhe ndoqi gjith procedurat ligjore sipas legjislacionit t asaj kohe. Duke qen se n at koh qeveria shqiptare e konsideronte ligjin e lufts si t paqen, ishte prcaktuar edhe qndrimi politik prkats q n t gjitha aktet zyrtare dypalshe shqiptaro-greke nuk pranohej q t prmendej ligji grek i lufts. Prmendja pr her t par e ligjit n nj dokument zyrtar ka historin e vet. Ne u nism nga arsyetimi
  se meqn se Protokolli do t ratifikohej nga Parlamenti grek, do t kishte nj dokument zyrtar q do t konfirmonte heqjen e ligjit t lufts t shpallur nga qeveria greke. Nga ana tjetr, n mnyr indirekte, Parlamenti grek do t miratonte njkohsisht me Protokollin edhe aktin e qeveris pr abrogimin e ktij ligji famkeq. Ky arsyetim u miratua nga nga presidenti
  dhe klauzola e propozuar nga pala greke u pranua.
  N fund t vitit 1987, pala greke me Not Verbale njoftoi pr ratifikimin nga Parlamenti grek t Protokollit, ndrsa n fillim t vitit 1988 pala jon nprmjet Ministris
  t Punve t Jashtme i komunikoi pals greke miratimin e dhen nga Kshilli i Ministrave. N arkivin e Ministris s Punve t Jashtme gjendet Nota Verbale e ambasads greke dhe numri i dekretit t Parlamentit grek.
  sht e kuptueshme q n se Parlamenti grek do t kisht vrejtje pr abrogimin e ligjit t lufts nga ana e qeveris, ai nuk do ta ratifikonte Protokollin.
  Pra, nga pikpamja legale, nuk ka asnj dyshim q abrogimi i ligjit t lufts me akt qeveritar sht ratifikuar edhe nga Parlamenti grek, qoft dhe n mnyr indirekte. Gajt paraqitjes se letrave kredenciale si ambasador i Shqipris n Greqi n vitin 1988, autoritetet m t larta t shtetit dhe qeveris greke nuk lan rast pa konfirmuar heqjen e ligjit absurd t lufts.
  Gjat viteve pas 1987 shum shtetas shqiptar nprmjet
  procedurave ligjore kan marr pasurit e tyre q m par ishin t bllokuara nga vendosja e sekuestros konservative q kishte sjell pas vetes ligji mbi gjendjen e lufts. Jo vetm kaq, por tashm sht fakt i njohur se shum shtetas shqiptar kan bler pasuri t patundshme n Greqi, ka provon se
  ligji i lufts dhe pasojat e tij ligjore nuk ekzistojn m. sht pikrisht pr kt arsye q presidentt e t dy vendeve nnshkruan Traktatin e miqsis dhe bashkpunimit midis t dy vendeve. Historia e marrdhnieve ndrkombtare nuk njeh asnj rast q dy vende n gjendje lufte t lidhin nj
  traktat miqsie.
  Krkimi i shpjegimeve nga ana e Ministris ton t Punve t Jashtme ne vitin 1999, n se sht e vrtet ajo q njofton shtypi, sht nj gabim sa profesional aq edhe politik q mund t shpjegohet me dmin e madh q psoi diplomacia shqiptare nga humbja e kujtess administrative dhe diplomatike pas spastrimeve radikale q u bn n stafin e Ministris s Punve t Jashtme n gjysmn e par t periudhs s tranzicionit. Si kudo Shqipria edhe ktu tregoi se sht e para dhe dha shembullin e saj udhrrefyes pr vendet e Europs lindore, por q si gjithnj nuk u ndoq nga askush. Mendoj se do t ishte nj gabim tjetr i madh n se do t vihej n
  jet propozimi i br n Kuvend pr ngritjen e nj grupi negociues mes dy parlamenteve pr t gjetur nj zgjidhje efikase dhe t shpejt pr abrogimin e ligjit t lufts (cituar sipas gazets Korrieri dat 24.12.2002).
  T negociosh heqjen e gjendjes s lufts me Greqin do t thot q t pranosh q Shqipria sht n gjendje luft me Greqin q nga ana e vet do t thot se Shqipria i ka shpallur luft Greqis. Gjetja e zgjidhjes pr nj situat t till zakonisht bhet duke arritur nj kompromis pr t kompensuar dmet
  morale, politike dhe financiare q i jan shkaktuar viktims. Edhe n se n rastin m t mir, pala greke do t krkonte nj kompensim moral, historis
  s Shqipris do ti vihej nj njoll duke i ngarkuar asaj pa t drejt fajin e nj agresioni t pakryer. N se Kuvendi e konsideron si fakt real ekzistencn e gjendjes s lufts, ather si duhet shpjeguar fakti q ai disa her i ka akorduar Greqis t drejtn pr t dislokuar ne territorin shqiptar njsi t forcave t saj ushtarake? Problemi nuk shtrohet q t
  fshehim kokn si struci, apo t kthehemi n Peer Gynt q t mohojm ekzistencn e problemeve midis dy vendeve. E vrteta sht se problemi i gjendjes s lufts sht nj problem grek dhe i takon qeveris greke t mbyll ciklin e akteve ligjore q mund t ken mbetur akoma pa ndryshuar qysh nga heqja e ligjit t lufts n vitin 1987. Ky problem duhet trajtuar vetm
  n rrug diplomatike direkt me paln greke dhe me miqt tan euroatlantik.
  Parlamenti shqiptar mund t luaj nj rol t shquar n takimet me parlamentart grek dhe sidomos me ata europian. Vizita e ministrit grek Jorgo Papandreu, q sht shquar si nj politikan dhe diplomat modern me nj vizion bashkkohor, sht nj rast tjetr i mir pr t biseduar hapur problemet q ekzistojn. Pr m tepr ai sht djali dhe njkohsisht trashgimtari politik i Andrea Papandreut, i cili me largpamsin dhe
  kurajon e tij politike kaprceu mbi pengesat e qarqeve shoviniste greke duke hapur nj er t re n marrdhniet midis dy vndeve tona.
  Diplomacia greke duhet ta kuptoj se taktika t tilla duke prdorur ligjin e paqn t lufts
  si deterrent pr t penguar zgjidhjen e problemit am, nuk kan jet t gjat. amt kan qen nnshtetas grek q jan shprngulur me nj dhun t papar nga tokat dhe pasurite e tyre. Grabitja e pronave t tyre nuk ka snj lidhje me ligjin e lufts, sepse sekuestroja konservative pas
  shpalljes s gjendjes s lufts me Shqiprin u vu vetm pr pronat e shtetasve shqiptar. Prandaj pala greke duhet ta kuptoj se me gogolin e ligjit t lufts nuk tremb asnj njeri n Shqipri, por vetm jep nj shembull negativ pr stabilitetin n rajon. Opinioni publik shqiptar me t
  drejt pret t shikoj nj politik t jashtme greke n nivelin e politiks t Bashkimit Europian dhe t pozits greke n t si kryetare e radhs e BE-s.

  Nga Izedin Hajdini
  ish -Ambasador i Shqipris n Athin
  Nuk lejohen adresa Interneti ne firme. Stafi i Forumit.

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Artikulli juaj sht shum interesant, dhe ju ndihmoni shum n vnjen n drit mbi at ka ndodhi. T shpresojm t paktn q ne si faktor shqiptar t far do lloji, ministri e jashtme, kuvend, apo OJQ, t'ja vm n dukje kt ligj shteteve t bashkimit Evropjan dhe SHBA's dhe t llogjiks t pakuptueshme t pals Greke pr nj ligj t till. Nnkuptohet qart arsyja e ktij ligji, si e that edhe ju, se sht vn vetm pr pronat e shqiptarve t greqis. Ne n kt an fitojm pik m shum po ti paraqesim kto shqetsime Perndimorve sepse n kt mynyr vm nj gur m tepr n vrtetimin se amt jan diskriminuar nga pala greke, dhe defacto ata s'kan sesi t krkojn nj tok q sht e banuar nga jo-grek. Pretendimi i t ashtu quajturs "Epir" nga grekt e ka zanafilln q n koh t hershme. Po ti kthehemi mitologjis "greke" duhet t vm re se orakuli m i vjetr i Zeusit ka qn n Dodon t amris, diku n lindje t Janins. Arsyeja pse disa perndi t mitologjis Greke mund t prkthehen vetm n shqip sht sepse ato e kan prejardhjen nga kjo tok. N Dodon ka pas qn nj lis ngaku kur frynte era dilnin t thna n mynyr fjalsh. Njerzit i interpretuan ato si fjal t Zotit. Ata e thrisnin lisin Zot (ngaku doli fjala Zeus), t thnat shte Athena, dhe era sht Hera. Padyshim ato e kan prejardhjen nga Dodona dhe nga tokat iliro-pellasg sepse mynyra sesi kto fjal vihen n at rrethan ka shum kuptim. Po ashtu ka edhe shum gjta t tjera r huazuara nga grekt dhe t marra nga kultura jon si vallet dhe muzika folkorike. Megjithse un s'i njoh mir grekt, nga ajo q kuptoj un sht se ata jan shum nacionalist, dhe nse bota e merr vesh prfundimisht se nj pjes shum e rndsishme e mitollogjis s tyre, por edhe emri i kryeqytetit t tyre q sht n shqip, ka prejardhje nga tokat "barbare" do t isht nj humbje e madhe pr ta. Prandaj ata mundohen ta rishkruajn historin q u shkruajt nga grekt e hershm si p.sh. Pirroja ishte grek, apo se Epiri ishte grek, nga vet fjala epir q do t thot tok e mesme n greqisht. Ata, besoj un, e thirrn kshtu sepse nga ajo tok vinte e thna e Zotit bashk me ern (Athena e Zeusit). Prandaj ata e duan at tok me aq vrrull dhe pakuptim. E vetmja gj q shpresoj un sht q ne t jemi t bashkuar dhe t ndalojm humbjen e energjive duke sulmuar njri-tjetrin. Pr kt arsye ne si komb jemi t katandisur kshtu, ngaq si kemi besuar njri-tjetrit aq shum sa duhet. T gjith e dime sa ka shum njrz t shquar botrisht me orgjin shqiptare, dhe pr kt arsye, t paktn un, s'mund t arrij pa pytur veten se kur do t bhmi nj komb pr t qn. Gjja m e rndsishme q ka kuptuar sht se ne duhet t kontriubojm nga aq sa kemi mundsi pr t ndrequr kombin ton. Un tani kam marr nj iniciativ pr t shkruar nj libr pr kulturn shqiptare, dhe meq studjoj pr arkitektur, goli im final do t jet shkrimi i nj libri pr arkitekturm iliro-shqiptare. N amri mesa di un ka disa ndrtime me vler t madhe arkitektonike t cilat i prkasin kulturs ton. Dhe un me sa t kem mundsi do t shkruaj dhe do t flas edhe pr to.
  Shum nderime t gjithve n forum
  Me respekt
  Drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 12-01-2003 m 22:33

Tema t Ngjashme

 1. Dshmit e t huajve pr luftn n Kosov
  Nga Klevis2000 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-12-2005, 04:49
 2. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
 3. Veterant shqiptar kremtojn Ditn e lirimit t vendit
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-11-2004, 02:59
 4. Vrasja e Mehmet Shehut
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-12-2003, 17:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •