Close
Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 311
 1. #1
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Medvegja eshte nje qytetez e vogel per kah numri i banoreve(10.760 banore)prej te cileve kan mbetur vetem 2.816 shqiptar,apo 26,17%.
  Eshte nje vend qe posedon bukuri te rralla natyrore,duke filluar nga Banja e Siarines ne te cilin gjendet gezjeri i vetem ne Evropen kontinetale,me hudhje te ujit ne lartesi prej 7metra.Gati te gjitha fshatrat dhe vendbanimet tjera jan malore,perveq qytetit-Medvegjes qe gjendet ne luginen e lumit Jabllanica,lum i cili e pershkon mes-per-mes qytetin.Per historin dhe te dhena tjera rreth Medvegjes do postoj pak me von(kur te kem koh),por ajo qe kerkoj nga ju qe te pergjigjeni eshte se a do t'mbetet jasht kufijve te shetit t'Kosoves kjo qytetez e cila nga gjiri i saj ka nxjerr figura te shquara nder shqiptaret,p.sh akademik Idriz Ajeti,pastaj heroin e popullit Zenel Hajdini e shum e shum te tjer...?
  pershendetje
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 2. #2
  INTER Maska e Fittox
  Antarsuar
  05-12-2007
  Postime
  1,152
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Valla Samir nuk e di edhe sa do te jete Medvegja jashte kufirit por mendoj se nese ndonjeher do te behet bashkimi Kombetar do ta marrim edhe Medvegjen , Presheven edhe Bujanovcin sepse atje i kemi vellezerit tone ...

 3. #3
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ja dhe nje foto e qytetit tim-Medvegjes

  Ndryshuar pr her t fundit nga sam1r : 16-12-2007 m 17:22
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 4. #4
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  ja dhe 2 foto te qendres se qytetit dhe 1foto e shkolles fillore ku une kam mesuar:$..
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Bawarianmann
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Medvegja

  Citim Postuar m par nga sam1r Lexo Postimin
  Medvegja eshte nje qytetez e vogel per kah numri i banoreve(10.760 banore)prej te cileve kan mbetur vetem 2.816 shqiptar,apo 26,17%.
  Eshte nje vend qe posedon bukuri te rralla natyrore,duke filluar nga Banja e Siarines ne te cilin gjendet gezjeri i vetem ne Evropen kontinetale,me hudhje te ujit ne lartesi prej 7metra.Gati te gjitha fshatrat dhe vendbanimet tjera jan malore,perveq qytetit-Medvegjes qe gjendet ne luginen e lumit Jabllanica,lum i cili e pershkon mes-per-mes qytetin.Per historin dhe te dhena tjera rreth Medvegjes do postoj pak me von(kur te kem koh),por ajo qe kerkoj nga ju qe te pergjigjeni eshte se a do t'mbetet jasht kufijve te shetit t'Kosoves kjo qytetez e cila nga gjiri i saj ka nxjerr figura te shquara nder shqiptaret,p.sh akademik Idriz Ajeti,pastaj heroin e popullit Zenel Hajdini e shum e shum te tjer...?
  pershendetje
  Samir te pershendes dhe ne fillim te tregoj qe une vie nga Tupalla dhe Akademikun qe permende e kam Familjar.
  mund te paramendosh se sa digjem qe Kosoven Lindore tia bashkangjesim Kosoves qendrore,sa per tani pak po punojne Rjepcat ne kete tem.
  Sa me shpejt Trevat shqiptare te bashkuara.

 6. #6
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Bawarianmann Lexo Postimin
  Samir te pershendes dhe ne fillim te tregoj qe une vie nga Tupalla dhe Akademikun qe permende e kam Familjar.
  mund te paramendosh se sa digjem qe Kosoven Lindore tia bashkangjesim Kosoves qendrore,sa per tani pak po punojne Rjepcat ne kete tem.
  Sa me shpejt Trevat shqiptare te bashkuara.
  Te pershendes shum edhe un ty,dhe te beje me dije se te gjith ne mburremi me akademikun ton.Sa iu perket rrjepcave ndoshta nuk kan bere shum,por pjesen kryesore te fajit e kemi ne vet. Ne vitet 1999-2000 ne leshuam trojet tona masivisht, dhe tani kan mbetur shume pak shpresa qe edhe Medvegja te bashkohet me pjesen qendrore.Tjeter storie eshte puna e Bujanocit dhe Presheves, ku shumica ende mbetet shqiptare..
  sidoqft i bashkangjitem thirrjes tende:
  "Sa me shpejt Trevat shqiptare te bashkuara".
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 7. #7
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Kam premtuar te sjell materiale tjera me gjersisht per Medvegjen...
  dhe ja gjeta nje liber majt interesant ne internet per Medvegjen te cilin do e postoj ketu
  Lexim te kendshem
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 8. #8
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Medvegja n ditt tona


  nga Wikipedia
  redaktor
  Hipi Zhdripi
  2006


  HYRJE

  Pengesat n t drejtn e t shprehurit dhe t qenit Shqiptar n pjest e Dardanis t cilat pas shkatrrimit t Perandoris Osmane i jan dhn nn administim Serbis nga fuqit e mdha t asaj kohe, ka qen po thuaj se gjra normale pr qeverit serbe. Intesiteti dhe brezi i shkeljes s t drejtave t njeriut n kto pjes ka qen i madh deri n likudime e pastrime etnike t ksaj pjese. Kto qeveri n bashkpunim me Kishen Orthodokse Serbe kan vepruar pandrprer n kt drejtim n varsi direkte nga raportet politike dhe ushtarake n Ballkan si dhe raporteve t fuqive t mdha n rruzullin toksor.
  N kohn m t re, pas lufts s dyt botrore brezi i shkeljeve t drejtave t njeriut ka pasur disa faza, inteziteti i t cilave gradualisht ka pas rn deri n vitin 1981. Ashtu q pas trazirave n Kosov t shtohet inteziteti i tyre dhe t arrij edhe nj her pikn eskstreme gjat bombardimeve t NATO-s n vitin 1999 dhe lufts n kto an n shekullin e ri.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 9. #9
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Popullsia  FDH nuk ka mundur t arrij deri t dhnat e sakta mbi numrin e tanishm dhe strukturn etnike t popullats, prandaj ka qen i drejtuar n konkluzione indirekte. Regjistrimi i vitit 1981 Regjistrimi i popullsis , i vitit 1981, t ciln e bri enti pr statistik n teritorin e tr ish Jugosllavis, ishte i fundit i cili i solli t dhnat e sakta mbi numrin e banorve n Serbi. Sipas atij regjistrimi, n komunn e Bujanocit kan jetuar 46.689 banor. Prej tyre m teper se 55% kan qen Shqiptar ( 25.848), Serb reth 34% (15.914), Rom afr 9% ( 4.130). N vet qytetin Bujanoc kan jetuar numer gati i njejt i serbve, shqiptarve dhe romve.

  Pos ktij qyteti, i vetmi vend ku ka qen numri i Serbve dhe Shqiptarve i njejt ka qen fshati Osllar. Vendbanimet tjera kan qen gati monoetnike. Prej 59 vendbanimeve n komun, 36 kan qen fshatra me banor Serb. As njra prej tyre, megjithat, nuk ka patur m shum se 900 banor, gjrsa n fshatin m t madh Trnovc i Madh, ka banuar 6336 banor

  Komuna e Preshevs ka patur 33.948 banor. Shumica, mbi 85% (28.961) ishin Shqiptar, mbi 12% (4.204) Serb dhe mbi 1% (433) Rom. Nga 35 vendbanime n kte komun gjasht (n mesin e tyre edhe Presheva) ishin etnikisht t prziera, por Shqiptart ishin shumic prej mbi 82%. Katr vendbanime ishin t banuara vetm me popullat serbe, ndra 25 me popullat shqiptare.

  Nga 17.219 banor t komuns s Medvegjs, Serb dhe Malazez ishin rreth 65% (11.354), Shqiptar rreth 32% (5.509) dhe Rom rreth gjysm prqindi ( 83). Nga 44 vendbanime n komun, vetem tri vendbanime kan patur 1000 banor. Tri t katrtat e vendbanimeve ishin t banuara kryesisht me serb dhe malzez. Qyteti i Medvegjs dhe dy vendbanime tjera ishin etnikisht t prziera por me shumic serbe. Shqiptart ishin shumic n tet vendbanime. N t tri komunat Romt kan jetuar kryesisht n qytete

  Vlersimi i vitit 1991, Rexhistrimin e prgjithshem i zbatuar n vitin 1991 e kan bojkotuar shqiptart n Kosov, Preshev, Bujanoc dhe Medvegje. Vlersimet pr numrin e popullats shqiptare jan br n baz t regjistrimit t vitit 1981. Sipas tyre, n komunn e Bujanocit ishin 49.238 banor, prej tyre reth 30% Serb (14,660), 60% Shqiptar (29.588), dhe di m pak se 9% Rom. (4.408). sht vlersuar se n komunn e Preshevs kan jetuar 38.943 banor, prej tyre reth 90% Shqiptar ( 34.992), 8% Serb ( 3.206 ) dhe 1,29 % Rom (505). Enti federativ pr statistik nuk i ka publikuar vlersimet pr komunn e Medvegjs, por vetem rezulltatt e regjistrimit sipas t cilve n kt komun ishin 13.368 banor, prej tyre 9.205 Serb dhe Malazez dhe 3832 Shqiptar.

  Popullsia prej vitit 1999 deri n mes t vitit 2001 pr shkak t konflikteve t armatoura dhe friks pr siguri, popullata shqiptare nga komunat e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs tri her jan larguar nga shtepit e tyre. Vala e par isht gjat bombardimeve t NATO-s n vitin 1999, kur nga ky teritor sht larguar nj e treta e Shqiptarve. Vetem nga komuna e Preshevs kan ikur rreth 20. 000 .

  Pjesa m e madhe e popullats shqipetare pas bombardimeve jan kthyer npr shtpit e tyre, por jo t gjith. Sipas raporteve t organizatave ndrkombtare, n Kosov n shtator t vitit 1999 ishin 3.227 persona t zhvendosur nga kto tri komuna. N Maqedoni, n fund t tetorit t vitit 1999 ishin reth 3.000 t ikur nga Presheva dhe Bujanoci. Vala e dyt e shprnguljeve filloi n vitin 2000. N fillim t konflikteve ndrmjet forcave t sigurimit dhe UPMB-s, nrmjet shkurtit dhe qershorit t vitit 2000, rreth 900 familje i kan lshuar shtpit e tyre. Intensifikimi i konflikteve n nntor t njejtit vit ka shkaktuar shprnguljen e rreth 10.000 Shqiptarve. Pjesa m e madhe e tyre shte strehuar n Kosov, n komunn e Gjilanit. Shpngulja ka vazhduar edhe gjat vitit 2001. Ne fund t muajit maj, gjat vals s tret t shprnguljeve nga Presheva dhe Bujanoci, n Kosov ishin 14.000 t zhvendosur nga ky teritor.

  Kthimi m i rndsishm dhe i qndrueshm i popullats shqiptare, n menyr t pavarur ose me ndihmn e bashksis ndrkombtare ka ndodhur n mes t vitit 2001. Organizatat ndrkombtare vlersojn se n Preshev, Medvegj dhe Bujanoc pas prfundimit t konflikteve jan kthyer gjithsej rreth 5.300 Shqiptar. Prfaqsuesit e Trupit Koordinues qeveritar theksojn se ky numr shte 8.346. N komunn e Preshevs deri n muajin tetor t vitit 2001 jan kthyer 1.263 persona t zhvendosur, derisa 400 jan ende n Kosov.

  Npr fshatra n veri t skajshme t komuns s Bujanocit, i cili sht i njohur me emrin Malesia Bujanoc( fshatrat Zarbinc, Pribovc, Ravno Buje, Suharn, Novo sell) prej 247 familjeve t ikura, nga qershori deri n mes t shtatorit t vitit 2001 jan kthyer vetm 90. N komunn e Medvegjs pas shprnguljes kan mbetur rreth 300 shqiptar, por pas prfundimit t konflikteve jan kthyer edhe reth 400.

  Gjat vitit 2002 nuk ka ndodhur kthimi masiv i shqiptarve t mbetur. Ata me ndihmn e e organizatave ndrkombtare i vizituan shtpit e tyre, por shumica nuk mund t vendosin pr tu kthyer. Numri i sakt i shqiptarve t zhvendosur intern, t cilt edhe m tutje jan n Kosov, duhet t jet i njohur pas publikimit t rezultateve t regjistrimit t popullsis n Serbi, n kuadr t se cilit sht kryer edhe regjistrimi i t zhvendosurve intern nga kto tri komuna.

  Vlersimi pr vitin 2001 Sipas vlersimeve t organizatave ndrkombtare, n vitin 2001 numri i prgjithshm i banorve t komuns s Preshevs ka qen 46.000, prej t cilit rreth 92 % ishin shqiptar, 7 % serb dhe 1 % rom. N Bujanoc kan jetuar 49.000 banor ( 50 % shqiptar, 36 % serb dhe 14 % rom), ndrsa komuna e Medvegjs ka patur 13.500 banor ( 67% Serb. 32 % Shqiptar, 1 % Rom).

  Regjistrimi i vitit 2002 T dhnat zyrtare nga ky regjistrim i kryer n Serbi n prill t vitit 2002, ende nuk jan t shpallura. Regjistrimi pr komuna Preshev, Bujanoc dhe Medvegj ka qen i rndsishm dhe si parakusht pr prpilimin e regjistrave zgjedhore pr zgjedhjet lokale n korrik t vitit 2002. Komuniteti shqiptar ka marr pjes n prgatitje , por pjesmarrja e shqiptarve n regjistrim ka qen e pasigurt. Ata kan krkuar q n Kosov t regjistrohen t gjith shqiptart t zhvendosur intern nga kto komuna si dhe q prfaqsuesit e OSBE t jen prezent gjat regjistrimit n teren. N fund regjistrimi sht kryer n formular t veqanta, me pjesmarrjen e ekipeve, ku mernin pjes nje shqiptar dhe nj serb, dhe me prezencn dhe angazhimin e prfaqsuesve t OSBE, t cilt kan shfrytzuar edhe bazen e t dhnave n Prishtin pr regjistrimin e personave t zhvedosur intern.

  T dhnat e vetme zyrtare lidhur me regjistrimin i ka kumtuar Rasim Laji, ministr federativ pr bashksit nacionale dhe etnike. Ai me rastin e vizits s Medvegjs ka thne se n kt komun ka 11.823 banor, prej tyre rreth 30% jan Shqiptar. Pas zgjedhjeve lokale t cilat jan mbajtur me 28. qershor t vitit 2002, nnkryetari i Qeveris s Republiks s Serbis dhe kryetari i Trupit Koordinus i Qeveris Nebojsha Qoviq ka deklaruar q Shqiptar ka definitivisht m tepr se Serb dhe se nuk duhet t krijohn iluzione q Serb ka m teper kur m t vertet nuk ka aq shum. Kjo ishte deklerat e par e perfaqsuesit t pushtetit i cili flet pr numer t banorve serb dhe shqiptar n Bujanoc.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 10. #10
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Prndjekjet e dokumentuara 1989-1999

  Edhe pse shkelje t rndsishme t drejtave t njeriut dhe drejtave t pakicave t Shqiptarve etnik n Preshev, Bujanoc dhe Medvegje ka patur edhe prej vitit 1989. shkeljat m t rnda kan ndodhur gjat bombardimit t NATO-s t vitit 1999.


  Gjendja prej 1989 deri n vitin 1999


  Qendrimi i pushtetit Serb ndaj Shqiptarve n tri komunat e cekura sht keqsuar pas abrogimit t autonomis s Kosovs n vitin 1989. Shkelja e t drejts pr pun dhe prjashtimi i shqiptarve nga jeta publike, posaerisht nga instituciont arsimore, jan karakteristike e viteve t funditt 80-ta dhe filimin e viteve 90-ta.

  Pushimi nga puna i profesorve dhe largiome tjera nga puna t vitit 1989. Shkelja e par e drejts pr pun dhe drejts s pakicave t arsimohn n gjuh amtare ka qen prjashtimi i 11 profesorve m eminent shqiptar nga Qendra Arsimore n Preshev n vitin 1989, pasi ky institucion sht i proklamuar si erdhe e nacionalizmit dhe iredentizmit shqiptar Bashk me Riza Halimin, tani kryetar i Kuvendit komunal t Preshevs, n grup t profesorve t perjashtuar kan qen edhe Naser Aziri, tani kryetar i Kshillit Egzekutiv t KK t Preshevs, Belul Nasufi, Drejtori i Shtpis s Kulturs, Nazmi Jashari, Drejtor i Qendrs pr pun socijale dhe Selajdin Avdiu drejtor i institucionit parashkollor n Preshev.

  Ramadan Ahmeti nga Bujanoci, nj prej kandidatve t partis s par Shqipetare n regjion, Partis pr veprim demokratik ( PVD), pas zgjedhjeve t para shum partijake n Serbi n vitin 1990 sht larguar nga puna pr shkak se nj dit mungoi nga puna pr t marr pjes n fushat zgjedhore.

  Ymer Ymeri, referent n Sekretarijat t mbrojtjes popullore sht lshuar m 1 janar t vitit 1992 n pushim t paguar n kohzgjatje prej 24 muajsh m arsyetim q n sistematizimin e ri sht i pasistemuar . Pas mungeses iu sht nderpre marrdhnja e puns. Ymeri i parashtroi Trupit Koordinus aktpadin me 7. qershor t vitit 2001, ndrsa nga Ministria e mbrojtjes e mori prgjigjen se ankesa sht parashtrur me vones

  Shkeljet e drejts s shtypit dhe gjykimet Pr shkak t shprndarjs s revists n gjuhn shqipe Jehona ,n vitin 1994 sht denuar kryeredaktori prgjegjs i ksaj gazete Sevdail Hyseni. Aktvendimi i gjykacit komunal pr kundrvajtje m von sht anuluar, por me 23. shkurt t njejtit vit, Qendra e resursit t siguris shtetrore nga Vraja e parshtroi fletparaqitjen penale kundr Hysenit pr shkak t publikimit t vjershs M shajka n Evrop dhe n t njejtn koh e ndaloi prmbledhjn e vjershave Kur t buzqesh fati ,n t ciln sht publikur kjo poezi. Pas dy viteve prokuroria publike e qarkut e ngriti aktpadin pr vepr penale Vnja n prqeshje i popullit dhe nacionaliteteteve t Jugosllavis, Gjashtmdhjet deshmitar, shqiptar, dy her jan enuar pr shkak se nuk kan ardhur n seansa. Rasti ka prfunduar pas gjasht vitsh, pr shkak s rasti esht vjetruar. Prokuroria publike komunale n Preshev ka ngrit aktpadin me 7. gusht t vitit 1998. kunder Riza Halimit pr shkak t Pengimit t prsonit zyrtar n kryerjen e punve t siguris publike....sht thn se Halimi ka penguar personin e autorizuar OPM-s n Preshev ...n ruajtjen e rendit publik dhe qtsis, t trazuar m mbajtjen e tubimit publik t pa paraqitur,t qyretarve t nacionalitetit shqiptar, kshtu q n mnyr verbale sht drejtuar ... m fjal Kush je ti, ka krkon kty?...(dhe) fizikisht e pengoj duke e kapur pr mang t uniforms dhe at mbi bryl t dors s djatht, duke i folur ather mos shkoMe aktgjykim t 29.marsit t vitit 2000, Halimi sht shpallur fajtor dhe i denuar n tre muaj, me kusht n nj vit. Procedura pas ankess sht prfunduar m vertetimin e denimit t shkalls s par.

  Zvoglimi i vetqeverisjes lokale. Diskriminimi i komunitetit etnik shqiptar n jeten publike dhe politike ka qen e pranishm n tr periudhn. Ligje t reja, t nxjera n tr teritorin e Republiks s Serbis, intensifikuan centralizimin dhe zvogluan kompetencat e vetqeverisjs lokale. Kjo reflektohej posaqrisht n komunn e Preshevs, ku partit shqiptare n t gjitha zgjedhje lokale kan fituar mandat t mjaftueshme, pr t formuar pushtetin lokal por n praktik nuk kan patur mundsi t ndikoin n mnyr qensore n jetn e prditshme. N komuna Bujanoc dhe Medvegje partit shqiptare nuk kan marr pjes n pushtetin egzekutiv, pos priudhs s shkurtr t vitit 1992. dhe 1993.


  Prndjekjet e dokumentuara gjat 1999-s


  Indiciont m t shumta mbi shkeljen e drejtave t njeriut, FDH i ka mbledhur gjat vitit 1999 , e posarisht gjat intervenimit t NATO-s. Kryesit kan qen n shumicn e rasteve pjestar t formacioneve paraushtarake, UJ dhe Ministris s punve t brendshme (MPB).

  Sipas raportit t KK t Preshevs, gjat gjendjes s lufts, n rethana t pasharuara, n teritorin e ksaj komune jan vra 11 Shqiptar. Prej tyre gjasht kan qen nga kjo komun, tre nga Komuna e Gjilanit ( Kosov ) dhe dy nga komuna fqinj Bujanoc. Qytetart e Komuns s Preshevs gjat kohs s gjendjes s lufts n komun kan parashtru 243 deklerata mbi shkeljen e drejtave t njeriut, duke prvshir dhe drejten n pron. Dmi materjal sht vlersuar mbi 12 milion marka gjermane.( reth 6 milion eura)

  Vrasja e Driton Arifit

  Driton Arifi (1959) nga fshati Ranatovc i komuns s Preshevs, me 4. prill t vitit 1999 esht nisur pr t marr bagtin e cila isht n tjetr mahall t njejtit fshat. Pjestart e formacioneve paraushtaraket cilt kan aritur nga fshati Muibab, i kan dal prpara dhe kan shtn n to, duke e goditur n kmb, stomak dhe gjoks. Vendasve u sht ndaluar ti ofroin ndihm Dritonit i cili isht i lnduar rnd. Pr shkak t lndimeve ai ndroi jet t njejtn dit reth ors 19.30. sipas deklerats s babait t tij, mjekt t cilit e bn obdukcionin nga Vraja kan deklaruar se Dritoni ka pas mundsi t mbijetoj nese i u sht dhn ndihma mjeksore n koh.

  Vrasja e Nexhat Arifit

  Ruzhdi Arifi ( 1968) nga fshati Buhiq i Komuns s Preshevs, n deshmi m rastin e vrasjs s vllait t tij, Nexhat Arifit nga i njejti fshat, deklaroi:

  Me 18. prill t vitit 1999 n fshatin ton ka ardhur grupi me 40 njerz, kryesisht ushtar, edhe pse, n mesin e tyre ka patur edhe civil t armatosur. N at koh vellau i im ka qen n shtepi, dhe prej ather i humbt fardo gjurme. Pas 9.dite, me 27 prill, disa vendas nga fshati Karadak dhe un, n prcellje t shtabit t mbrojtjs civile nga Presheva, u nisem ti vizitoim shtpit tona. Pasi arritm deri t vendi i cili thirt Livadht e Shehohovs ( Sehovske Livade) na ndali patrolla e Ushtris Jugosllave. Na pyetn s ku po shkojm. Pasi q u prgjigjm q jemi duke shkuar pr ti vizituar fshatrat tona, ata nuk na lejuan dhe than se do t na vrasin si ate nga fshati Buhiq( Sigurisht duke menduar n vllaun tim Nexhatin)

  Pr her t par kam shkuar n fshat pas dy muajsh, me 2. korik t vitit 1999. E krkuam varrine vllaut tim. N vendin e quajtur Stan e gjetem varrin n ar t fshatit, por n varr nuk ka patur asgj. Pasi e gjurmuam rethinnn, i gjetm eshrat e njerzve t shprndara, me siguri nga qent endacak. S bashku me eshra i gjetm edhe orn, jelekun , gjaketn pantolont dhe kpuct. Sipas ktyre konkludova se esht vellau i im n pyetje. N baz t robve u pa se sht i goditur me arm zjarri nga prapa dhe at disa her. At dit e pash se shtpia dhe puntoria e vllaut tim ( ka qen TV serviser )jan t djegura. Po t njejtn dit kufomn e t ndjerit e bartm n varrza t fshatit.


  Ketrajtimi i Hysni Ademit dhe Qerim Halimit

  Hysni Ademi dhe erim Halimi nga fshati Madjere, komuna e Preshevs, jan rrahur ke, sipas deklerats vetanake me 7. maj t vitit 1999, nga ana e pes pjestarve t UJ. Pas malltretimit n fshat te vetin, ata jan transveruar n fshatin Muibab. Aty i ka marr patrolla tjetr e cila gjithashtu i ka rrahur. Ademi dhe Halimi pastaj jan drguar n fshatin Pasjan, e pastaj deri t vendbanimi Varosh i Gjilanit (Kosov). Aty jan mbyllur n bodrum t shtpis private dhe jan mbajtur 12 dit. Ademi n deklaratn e vet tregoj q aj si dhe t mbyllurit e tjer kan qen do dit t malltretuar fizikisht dhe t rrahur.

  Djaloshit i cili i ka patur vetm 18 vjet, ia shpojnin vesht me thik, t tjetrit disa kan tentuar ti ja nxerrin syt. E kam pa si njrit n brryla ja pren inicialet A.H.

  Ademin dhe Halimin me sy t mbyllura i drguan deri te thertorja n dalje t Gjilanit dhe aty jan lshuar.

  Rasti i plaks Arife Avdiu

  Familja Avdiu nga fshati Bushtran n komunn e Preshevs, si edhe shum shqiptar, n pranver t vitit 1999, e kan lshuar shtpin dhe kan shkuar n Kumanov (Maqedoni). Plaka Arife Avdiu (1932) ka mbetur n shtpi. Ajo m von deklaroi hetuesve t Fondit pr t drejtn humanitare:

  Ishte 31. maj, nat, diku reth ora 22. Nuk ka pas rrym e un kisha ra pr t fjetur. I ndigjova zrat para shtpis dhe u ngrita. Jasht i pash disa ushtar. N at moment njri prej tyre hyri n dhom. Krkoi kafe dhe sheqer,e pastaj t holla dhe gjra tjera m vler, e pasi i tregova se nuk kam, ai filloi t m shkelmoj me izme n kok. U rzova nga shtrati n dysheme, e ai e nxorri thiken dhe filloi t me therr n fyt. Pastaj me gjuajti n tok duke menduar se jam e vdekur. M kujtoht q edhe nj koh ka qen prezent duke e bastisur shtpin.

  Sipas deshmis personale, Arife Avdiu duke u zvaritur ka arritur deri t pragi i shtpis. E shptoi fqiu i par, Zoran Atanasijeviq, prndryshe pjestar i MPB-s. Ai e drgoi plakn deri n Preshev, duke u kundervuar rezervistve t UJ-s gjat rrugs, t cilet nuk deshn t lejojn q t kalon madje edhe shkrepen rafall mbi veturn e tij. Arifja sht mjekuar n spitalin e Nishit. Pr shkak t lendimeve, Arifja sot m veshtrsi merr ushqimin dhe nuk sheh n dy syt. Kryesi nuk sht gjetur deri n momentin e hartimit t ktij raporiti, kurse FDH nuk ka t dhna s ka filluar hetimi, ndaj prsonave t cilt e penguan Zoran Atanasijeviqin q plakn t drgoj n Preshev.

  Vrasja e dy antarve t famils Fejzuli

  N oborin e Metush Fejzulit nga fshati Gospogjinc komuna e Preshevs, m 19. qershor t vitit 1999 kan arritur 18 pjestar t UJ, n mes t tyre ka qen edhe nj femn. Metush Fejzuli pr kt ngjarje dha kt deklerat:

  Bashkshortn time, vajzn dhe mua na nxorrn n oborr, kurse djali im Qania dhe djali i vllait, t cilit ishin duke fjetur n dhomn tjetr, jan detyruar t vishn rrobt dhe gjithashtu t dalin jasht. Deri sa ishim t shtrir pr toke na rrahn gati nj or. Pastaj na drguan n oborr t vllait tim Rahimit, n t cilin gjithashtu ka qen ushtria. Bashkshortn e tij e nxorrn n oborr me ne, e at e rrahn n shtpi. Pastaj n gjendje t alivanosur e nxorrn n oborr, ku rrahja vazhdoj. Pas gjysm ore, kan filluar t marrin n pyetje Ibrahimin pse ai erdh n fshat, kurse pastaj tre ushtar e drguan n drejtim t prroi, kinse pr t pyetur di. T tjert i kthyen n oborrin tim. U ndigjuan t shtna nga drejtimi n t cilin e drguan Ibrahimin. Pasi u kthuen ushtart, e sjelln letrnjoftimin e tij dhe m pyetn ka e kam un at. U tregova se at e kom djal t vllaut dhe i pyeta se shka i kan br. Ata mu prgjigjn se Ibrahimi ka ikur.

  Pastaj na kan futur n shtpi dhe Rahimin e alivanosur e vendosn n njren, e neve n tjetren dhom. Urdhruan q grat tu prgatisin ushqim. Pasi drekuan, shumica prej tyre shkoi n drejtim t fshatit Bukovc, gjersa me neve mbeten dy ushtar dhe femra e cila ishte me ta. Ajo na tregoi se Rahimi ka vdekur. Ushtart jan kthyer reth ors 15.00. Ather mu dhe djalin tim, na nxorrn n oborr dhe filluan t na malltretojn. Na thoshin se na kan nxerur pr t na pushkatuar, repetuan pistoletat, i drejtuan automatt n drejtimin ton. Prej t gjith atyre ngjarjeve e kam hymbur vetdijen. Pasi erdha n veti, na urdhruan q t nisemi n drejtim t Preshevs, duka na thn se atje na pret Arkani. Pasi u larguam reth 300m, filluan t shtiejn pas nesh, por pr fat as kush nuk u qellua.

  Tr rastin e kemi paraitur n shtab t mbrojtjes civile n Preshev, e mjekt t cilit na kan ofruar ndihm rastin e kan paraitur n polici. Edhe pse kam intervenuar disa her, policia nuk ka dal n vend shiqim , as t provoj pr t gjetur djalin e vllaut tim Ibrahimin. Pasi ata nuk kan intervenuar, tet vendas kan shkuar pr t marr trupin e Rahimit t ndjer. Trupi i Rahimiti ka patur plagt n gjoks, kok dhe shpin . Pas hetimeve t Ibrahimit, e kemi gjetur trupin e tij n livadh n pjes e cila sht quajtur Arnica. N trupin e tij kan qen 4 plag t shkaktuara m arm zjarri..

  N kok dhe gjoks kan qen plagt e mdha dhe t hapura. T gjitha kto plag jan t konstatuara edhe nga ana e mjekve t cilt e kan konstatuar vdekjene t dy t ndjerve.

  Vrasja e Fetah Fetahut


  FDH ka indikacione q shkeljet e drejtave t njeriut ndaj pjestarve t komunitetit etnik shqiptar kan vazhduar edhe pas prfundimit t gjendjes s lufts. Me 31.korik t vitit 1999 n rdhana t pasqaruara sht vrar taksisti Fetah Fetahu nga Bujanoci. Kshilli pr drejta t njeriut thekson se Fetahu at dit, me taxi veturn e tij, i barti dy refugjat serb nga Kosova. Ata e kan kaluar punktin policor n fshatin Konul, dhe vazhduan n drejtim t Gjilanit. Trupi i Fetahut sht gjetur n afrsi t vendit t ashtuquajtur t Kroi i Eminit ( Eminove Česme) , me rast jan konstatuar tri plag t shkaktuara m arm zjarri.Vetura e tij sht gjetur 150 metra m larg.

  Veprimet e UJ ndaj Shqiptarve n koh t gjendjs s lufts gjat vitit 1999. Gjat gjendjs s lufts, e posaqrisht gjat prillit t vitit 1999, ushtrija dhe policija disa her i kan bastisur shtpit dhe i kan malltretuar banort e fshatrave n komunat e Bujanocit, Preshevs dhe Medvegjs. Sipas raportit mbi diskriminimin e Shqiptarve n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj, t cilin n vitin 2000 e publikoi Kshilli pr t drejtat e njeriut n Bujanoc, UJ me 31. mars ka rrethuar me tanke fshatin Trnoc i Madh . Eprort Ushtarak kan krkuar nga fshatart q n afat prej dy orsh ti dorzojn komandost e NATO-s, teroristt e UK-s dhe drogn. Sipas t njetit burim shtpit n fshat serisht jan bastisur edhe nj dit m von, ndrsa me 23. prill banort e ktij fshati jan tubuar dhe me or t tra jan mbajtur n shi. Incident i till ka ndodhur edhe me 12. prill n fshatrat Breznic dhe Muhovc, me rast pas bastisjs s shtpive 45 fshatar jan drguar n Bujanoc. Atje jan mbajtur pr disa or duke u maltretuar dhe krcnuar me likvidim fizik.

  I njejti burim thekson se grupt e ushtarve dhe policve n fund t vitit 1999, gjat disa javsh disa hr kan malltretuar shqiptart e komuns s Bujanocit. Sipas shkrimeve n shtyp me rast t bastisjs s shtpis s Ymer Miftarit n Novo Sell pjestart e UJ pronarit i a kan marr 83.615 marka gjermane ( reth 41.000 euro) me arsyetim se nuk ka vertetim pr prejardhjn e devizave. Pr marrjn e t hollave nuk sht dhn kurfar vertetimi. Kto t holla, me 12. maj t vitit 2001 i jan kthyer vllait t Ymerit. Kshilli pr t drejtat e njeriut n Bujanoc raporton se prve ktij rasti t hollat jan kthyer edhe me nj rast tjetr. Fjala sht pr 72.000 marka gjermane (reth 36.000 euro) t konfiskuara gjat viteve 1987 / 88 nga bashksia fetare islame.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 11. #11
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Prndjekjet e dokumentuara 2000-2001
  Koha e konflikteve

  Gjat vitit 2000 dhe gjysmvjetorit t par t vitit 2001 teritori i komunave t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs isht fushe e konflikteve t armatosura t ushtris dhe policis nga njra an dhe pjestarve te UPMB-s nga ana tjetr. N prbrje t UPMB-s ishte popullata lokale shqiptare nga t tri komunat dhe pjestart e saj ishin kryesisht t rinjt shqiptar.Duke marr parasush egzistimin e zons toksore t siguris, n t ciln forcat serbe kan mundur t hyjn vetm m armatim t leht, UPMB ka vepruar kryesisht n zonn ku shtrihn kto tri komuna. Me koh UPMB ka aritur q t vendos kontrollin mbi fshatrat t cilat gjendn n zonn toksore. Situat e till ka mbetur deri n prfundim t konfliktit.

  Pjestart e UPMB-s pr her t par jan paraqitur n opinjon gjat varimit t vllezrve t vrar Shaqipi, n fshatin Dobrosin, komuna e Bujanocit, n fund t janarit t vitit 2000. Konfliktet gjat vitit gjithmon e m tpr jan itensifikuar e posarisht pas trheqjs s policis nga punktt e kontrollit n fshatrat Luan, Konul dhe Trnoc i Madh, m 27. nntor t vitit 2002.

  Sipas t dhnave zyrtare t Minstris s punve t brendshme t Serbis, prej dats 10. qershor t vitit 1999 deri m 31. gusht t vitit 2001, vetm n teritorin e ZTS-s n drejtim t Kosovs jan vrar 10 civil. Prej tyre 5 Serb, 4 Shqiptar dhe nj pjestar i nacionaliteteve tjera. N t njejtn periudh jan lenduar 25 civil (15 Serb, 8 Shqiptar dhe dy pjestar t misionit t KB). Jan zhdukur 43 qytetar (40 Serb dhe 3 Shqiptar). Ministria e punve t brendshme thekson se nga qytetart e rrmbuer dy jan t vrar, nj ka aritur t ik, 36 jan liruar, ndrsa fati i katr t tjerve nuk diht. MPB ka deklaruar se jan vrar 24 pjestar t MPB dhe UJ, 78 jan t lenduar, dhe dy jan t kidnapuar.

  Prfaqsuesit e Trupit Koordinus t qeveris republikane dhe federative flasin pr 724 sulme t armatosura dhe provokime nga ana e UPMB-s n periudhn prej 16 dhjetorit t vitit 2002 deri m 16. dhjetor t vitit 2001. Sipas ktij burimi, n periudhn e njjt jan vrar 19 persona ( 7 polic, 6 ushtar dhe 6 qytetar), jan lenduar 49 ( 21 polic 16 ushtar dhe 12 qytetar), ndrsa jan kidnapuar 28 persona. T gjith t rrmbyerit jan liruar m von.

  Sipas t dhnav t eprorve t ministris s punve t brendshme t Serbis katr t rmbyerit, fati i t cilve nuk diht, jan Serb: Vlada Miletiq (81) dhe Persa Miletiq (56) nga Trnoci i Vogl, Goran Stankoviq (19) nga Rakovci dhe Zoran Tomiq (26) nga Lopardnica. Goran Stankoviqi dhe Zoran Tomiqi me 14 gusht t vitit 2000 jan rembyer, n rajonin e Kosovs e jo n rajonin e vezhguar.

  Kshilli pr t drejtat e njeriut n Bujanoc ka shenime se gjat vitit 2000 gjat konflikteve jan vrar 9 pjestar t UPMB-s, jan vrar 11 shqiptar dhe jan rembyer 5 qytetar ( dy Shqiptar dhe tre Serb). Reth 150 Shqiptar ktij Kshilli i a ka dhn deshmit e tyre pr keqtrajtimt nga ana e policis dhe ushtris.

  FDH ka konstatuar se n kt periudh ka patur shkelje serioze t t drejtave t njeriut. Kto si dhe luftimt kan krijuar ndjenjn e friks dhe t pasiguris tek t tri bashksit etnike, gj q sht ende prezente. Prandaj Fondi konsideron q pr normalizimin e situats dhe kthimin e besimit reciprok sht e domosdoshme q organt shtetrore n Serbi t zbatojn hetimt objektive t cilat kan t bjn me shkeljen e t drejtave t njeriut n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj n t kaluarn. Gjithashtu Fondi konsideron se edhe organt gjygjsore duht t ofrojn mbrojtje efikase viktimave t torturs, diskriminimit dhe mbrojtjen me rastin e shkeljs t s drejts n pron.

  Krimt e pandriqyara t cilit ngarkojn

  Fondi ka mbledhur, pr m shum vrasje dhe rmbime t pandriquara nga kjo periudh, t dhnat si vijon.

  Vrasja e drejtorit t shkolls fillore n Muhovc

  Drejtori i shkolls fillore Migjeni, n Muhovc, Xhemajl Mustafa (1947), sht vrar n rrugn Orogjevc- Muhovc, n komunn e Bujanocit, 17.januara t vitit 2000 reth ors 07. t mengjezit. Gjemajli ka qen nnkryetar i SPS-it pr Bujanoc. Sipas burimeve t press qendrs n Bujanoc, ai sht vrar n sulm terorist. N komunikat t MPB qendron se Mustafn e kan vrar teroristt Shqiptar dhe se n trup t tij jan gjetur 48 plag nga armt e zjarit. Kryesit e veprs nuk jan gjetur.

  Vrasja e vllazrve Saqipi

  Vllazrit Shaip (1969) dhe Isa (1964) Saqipi jan t vrar n dalje t fshatit Dobrosin, komuna e Bujanocit me 26. janar t vitit 2000. Babai i tyre Saqip Saqipi, i a ka prshkruar ngjarjen hulumtuesit t FDH kshtu:

  At dit ka qen bor e madhe. S bashku me djem jam nis at dit n mal pr t marr dru. Duke marr parasysh se punoi n ekonomi pyjore, jemi ndar n dalje t fshatit. Ata kan vazhduar drejt me traktor, gjat rrugs e cila shpie pr n Luan. N kmb kan patur qizme dhe me veti sharrn motorike. Un kam shkuar n t djatht. Pas sa kohe ndigjova t shtn nga drejtimi i kufirit me Kosov, dhe pak m von edhe t shtn te cilat u ndigjua nga drejtimi n t cilin Isa dhe Shaipi than se po shkoin. U nisa n at drejtim, por n nji ast i pash 7-8 polic t cilt vinin nga ai drejtim. Kjo m friksoi, dhe n mnyr t padukshme, q t mos m vrejn, shkova n shtpi, e cila gjindt n hyrje t fshatit. E thira s pari, kryetarin e KK Bujanoc, z-ri Stojana Arsiqin, m t cilin kam raporte t mira. I tregova se ka ndgjova dhe pash, dhe se djemt e mi jan atje dhe se frigohm pr ta. Pastaj e ftova dhe SPB-n n Bujanoc. Kujdstari i cili mu lajmrua, pasi morri vesh pr ka bht fjal, tha :

  Dhe duht t gjithve me ju vra.

  Trypat e djemve t vet, me numr t madh t plagve tejshpuese me arm zjarri, Saqipi i ka gjetur t hedhur mbi kupn e traktorit n mal afr rrugs Luan- Dobrosin, Gumat n traktor kan qen t shprthyera. Adem Rashiti kryetar i bashksis Lokale Dobrosin, ka thn se polict kan biseduar at dit me te pr borgjt e rryms, dhe s kan krkuar q t gjith banort ti kryejn borgjt e veta. Kur u ndigjua e shtn nga drejtimi i Kosovs, polict u kthyen prapa ka Bujanoci.

  Sipas t dhnave t trupit Koordinues, vllazrit Saqipi jan qytetar t cilit kan psuar nga sulmt teroriste 26. janar t vitit 2000:

  m 26.01.t vitit 2000 reth ors 13.15 n fshatin Dobrosin, komuna Bujanoc, teroristt shqiptar e kryen sulmin me pushkomitraleza, snajper dhe me arm tjera automatike n patrolln e policios. Polici Zharko Guberiniq (1969) sht lnduar leht.

  N varrim t vllazrve t vrar, i cili sht mbajtur katr dit m von, pr her t par jan paraitur publikisht pjestart e Ushtris lirimtare pr Preshev, Bujanoc dhe Medvegje

  FDH konsideron se, n baz t komunikats se trupit Koordinues, mund t konkludoht se sht e njohur patrolla e policis e cila ka qen n reonin e Dobrosinit me 26.janar, sht e nevojshme q t mbylln hetimet pr kt rast dhe t denohn kryesit.

  Rrmbimi dhe zhdukja e Nebih Nuhiut

  Pronari i pumps s benzint Neza petroll, n Preshev Nebih Nuhiu sht rembyer me 2 shkurt t vitit 2000. Dy or pas rrmbimit pr her t fundit i sht lajmruar famils. Qe ather pr t asgj nuk diht. Rrmbyesit kan kontaktuar m familje disa her dhe kan krkuar para. Me ta ka biseduar vajza Flora Nuhiu (1977), e cila t gjitha bisedat i ka inizuar n audio kaset. Ja deklerata e saj e dhn FDH :

  Rreth ors 14 n pompn tan jan parku dy vetyra- mercedes i bardh me targa t Vranjs dhe audi ngjyr dylli (oker). Nga ai doln katr t rinj. T gjith flisnin srbisht, mosha e tyre ishte prej 20 deri n 30 vjeq, dhe korpulent. Njri prej tyr i cili isht i nnqethur krejtsisht shkurt, ka thn se ata jan nga Mali i Zi dhe ka pyetur se ku sht Nebiu. Pasi babai i jon nuk ka qen aty, ai ka thon se do t ktheht m von pasi i duhn goma pr vetur. I dyti ka biseduar me kusheririn ton i cili punon n pomp, dhe i cili m von ju drgoi parat e krkuara, aty isht edh vllau i im m i ri. Ata pastaj kan shkuar n drejtim t Preshevs.

  Rreth ors 17 ata jan kthyer. Babai im ather ishte aty dhe ata kan krkuar nga ai goma pr vetur. Pasi ai ju tregoj ato , e pyeten a i ka vetem kto t cilat jan t eksponuara, e pasi tha se ka ende n bodrum ata krkuan q ti shohin ato. Njri prej tyre ka mbetur para dyerve derisa tre t tjer zbritn me babain tim n bodrum. Pas disa minutash, ata s bashku me babain tim u nisn n drejtim t veturs. Babai im hesht, dhe pasi u ul n vetur nj kmb e mbajti jasht duke mos lejuar q t mbylln dyert.

  Njri nga rrmbyesit bertiti: Po shkojm n SPB, n Bujanoc, do ta kthejm. N kto fjal babai im duke heshtur e luajti kokn. T dy veturat shkuan n drejtim t Bujanocit. Kjo ishte hera e fundit prej qe e kemi pa.

  Familja e ka paraqitur rastin n polici. Gjysm ore pas rrmbimit, rrmbyesit krkuan nga familja e Nuhiut q n afat sa m t shkurt t drgoin 110.000 marka gjermane ( rreth 55.000 euro), duke u krcnuar se n t kundrtn do t vrasin Nebiun. Familja arriti q ti mbledh reth 75.000 marka gjermane ( rreth 32.000 euro) Rrmbyesit krkuan q nj puntor nga pompa t nist ka Vranja, duk cekur se m von do t lajmroht se ky do t bhet pranim dorzimi.

  Jam nisur me vetur sipas udhzimeve t cilat i ka pranuar Flora. Me veti e morra edhe telefonin celular dhe t hollat. Kam drejtuar shum ngadale, dhe i hetova inspektort e SPB-s t Preshevs t cilt m kan prcjellur tr kohn. Diku pas Bujanocit m ka ndalur policia e komunikacionit, supozoi pasi e kam drejtuar veturn ngadal. Inspektort nga vetura pas meje, kan dalur dhe i kan treguar q t m lshoin. Pastaj, askush m nuk m ka prcjellur. Para Vladiqin Hanit Flora m ka lajmruar q t ndalm, sepse rrembuesit ashtu kan krkuar. N at moment e pash nj njeri, njrin nga rrmbyesit, i cili ka dalur n rrug. E ndala veturn, e ai i morri parat dhe telefonin celular, dhe m urdhroi t kthehm menjihr prapa .

  Kur kan thn udhzime, rrmbyesit kan pyetur pse e ka prcjellur policija veturn. Dy or pas rrmbimit, Nebih Nuhiu i sht lajmruar familjes pr her t fundit. Ai tha q sht mir, dhe se gjindt n motelin Predejane dhe q do t ktheht n shtpi me autostop. Por nuk sht kthyer.

  Pas dy dit, n orrt e vona, familjen Nuhiu e kan vizituar inspektort e SPB-s t Vrajs, Voja dhe Vujica N. dhe i kan siguruar q rasti do t zgjidht pr disa dit. Pohuan se ata jan t vetmit t cilit mund t ndihmoin dhe kan krkuar q n lidhje m rrmbim t mos e kontaktojn asknd. Seciln her, kur iu sht lajmrur dikush nga familja Nuhiu, inspektort n fjal, jan prgjigjur q sht e nevojshme q t kan durim edhe nj koh.

  Nj jave m von, rrmbyesit jan lajmruar pr her t fundit dhe i kan krkuar edhe 100.000 marka gjermane, ( reth 50.000 euro). Kur familja krkoi q ta ndigjoi Nebihun, rrmbyesi tha s kjo nuk sht e mundur, pasi ai gjindt n Mal t Zi.

  Familja e t rrmbyerit Nebih Nuhiu, disa her i sht drejtuar SPB-s dhe shefit t trypit Koordinus n Bujanoc, por nuk pat sukses. Pasi i sht drejtuar Kshilli pr drejta t njeriut n Bujanoc, MPB-e e Serbis e drgoi nj shkres me 19. shkurt t vitit 2001 familjes Nuhiu n t ciln gjindt : q n baz t dhnave t grumbulluara dhe informatave, sht e konstatur se pjestart e policis e kan ngritur padin penale kundr NN kryesit t veprs penale rrmbim nga neni 64 LP i RS e cila sht drguar Prokuroris Publike t Qarkut n Vraj. N raport i cili sht i drguar s bashku m kt shkres cekt q pjestart e SPB-e n Vraj edhe m tutje ndrmarin masa dhe veprime intenzive operativo taktike me qellim t gjetjs s Nebih Nuhiut dhe kryesve t veprs penale.

  Nj nga inspektort e SPB-s Vraj, i cili ka ardhur tek familja Nuhiu, Vojislav Stankoviq, sht arestuar n prill t vitit 2001 dhe i sht caktuar paraburgimi prej 30 ditsh pr shkak t dyshimit t bazuar q e ka keqperdor pozitn ashtu q disa her i ka prvetsuar n mnyr t paligjshme parat, deri m tani t prcaktuar n vler m t madhe se 1.700.000 dinar, e n dm t Nuhiut... Zdravkoviqi ka thn se gjat javs s ardhshme duht pritur ndryshime t reja dhe arestime n polici n Vraj. Kshilli pr drejta t njeriut kuptoi q Stankoviqi sht lshuar nga paraburgimi, dhe se nuk sht ngritur procedura.

  Pr shkak veprs penale mashtrim, m 11.maj t vitit 2001jan arestuar ndihms i komandirit t SPB-s n Jagodin Ranko Deniq dhe Branislav Nikoliq nga Krushevci, e bashkfajtori i tret Slavisha Zdravkoviq, gjithashtu puntor n SPB, sht arratisur. Ata e bn q familja Nuhiu t mashtroht , duke i premtuar rrejshm q Nebiun e rrembyer do ta gjejin dhe do ta kthejn n familje pas kompenzimit prej 160.000 markave gjermane T arestuarit nuk kan patur lidhje me rrembimin e Nebih Nuhiut.

  Kryetari i trupit Koordinus Nebojsha oviq ka deklaruar q njri nga pjesmarsit kyq t ktij rrmbimi sht i paarritshm pr pushtetin Jugosllav dhe s gjindt n Gjermani. Pas grumbullimit t disa mij qytetar t Preshevs n dyvjetorin e zhdukjs s Nebih Nuhiut oviqi prseri premtoj ndrqimin e ktij rrmbimi.

  Vrasja e Ejup Hasanit

  Ejup Hasanit (1944) nga fshati Letovic i komuns s Bujanocit sht vrar me arm zjarri me 12. shkurt t vitit 2000. Sipas raportit t Kshillit pr drejta t njeriut n Bujanoc pr vitin 2000, at e kan vrar sulmuesit e maskuar, t cilt e kan nxerr nga shtpia dhe reth 200 m m larg kan shtie n to. Pres qendra n Bujanoc ka shpallur se Hasani ka vdekur n sulmin terorist ( Emri i cilit sht cekur si Ejup Asanoviq)

  Incident i armatosur n Konul Kshilli pr drejta t njeriut nga Bujanoci ka shenuar q civili shqiptar Fatmir Ibishi dhe polici Slavisha Dimitrijeviq kan vdekur n incident te rnd t armatosur i cili ka ndodhur me 26.shkurt t vitit 2000 n pyll afr rrugs Luan Dobrosin, n hyrje t fshatiti Konul n rrugn magjistrale Bujanoc Gjilan. Pr ndryshe nga kjo, MPB ka deklaruar q eksremistt shqiptar i kan vn disa prita dhe kan kryer sulm t armatosur ndaj katr policve t cilit kan qen n vetur zyrtare. Me at rast, ka vdekur polici Slavisha Dimitrijeviq (1968) dhe Dragan Filipoviq (1965). Dy polic tjer jan plagosur rnd, prkatsisht lehtMPB nuk tregoi asgj pr shqiptarin e vrar.

  Vrasja e Bahri Musliut dhe Destan Adilit

  Bahri Musliu (1961 ) nga Vrabana, sht gjetur i vdekur me 13. mars t vitit 2000 n afersi t fshatit serb Levosoj t komuns s Bujanocit. MPB m rastin e vrasjs kumtoi sht gjetur trupi i Musli Bariut t cilin e vran teroristt shqiptar me arm zjari n afersi t fshatit Levosaj 49 vrasjs deklaroi q sht gjetur kufoma e Bahri Musliut t cilin e kan vra troristt Shqiptar m arm zjarri n afersi t fshatit Levosoj.

  Destan Adili (1964 ), nga Trnoci i Madh, sht gjetur i vdekur m 13. prill t vitit 2000 n rrug Ternoc i Madh Breznic. Familja tregon se sht kthyer nga rruga ( sht marr me tregti). Pasi familja kerkoi q t bhn hetimt, prokuroria publike e Qarkut n Vraj e informoi familjen Adili q pas grumbullimit t informatave t nevojshme e morri vendimin qe mos t ngritt procedura penale. Familja n t njejtn koh sht e informuar pr mundsin ngritjs s procedurs kunder kryesit t njohur t veprs penale t vrasjs.

  Zhdukja e serbve t vetm nga Trnovci i Vogl

  Banort e vetm serb nga fshasti Trnoci i Vogl , Vlada (1920), dhe Persa (1945) Miletiq jan zhdukur m 21 qershor t vitit 2000. N shtpi t tyre u gjetn grzhojat e plumbave dhe shenjat e gjakut. Fati i tyre nuk sht ndriqua.

  Nga frika nga hakmarrja e policis serbe, t gjith banort e ktij fshati t njejtn dit, rreth 550 prej tyre, i lshuan shtpit e tyre dhe shkuan n Kosov. Tri dit m von pasi disa banor u kthyen q nga shtpit e tyre t marrin gjrat e tyre, polict me dhun t panevojshme kan arrestuar Avni Jakupin, Sejdi Jakupin, Nexhmedin Sopin, Shemsi Salihun dhe Halim Berishn.

  Disa prej nesh n mngjes m 24 qershor jemi kthyr nepr shtpi, kryeshisht pr ti marr gjrat e vlefshme, arin dhe t hollat sepse n Kosov kemi shkuar bukvalisht pa marr asgj. Secili prej nesh shkuam npr shtpi. Jemi prpjekur q mos t vrehemi sepse jemi friguar q policia do t na maltretoj. Diku rreth ors 10 n shtpin time ka hyr nj grup prej 10 policve. M kan pyetur kush i ka vrar Vladn dhe Persn dhe duke mos pritur prgjigjen filluan t m rrahin me duar, kmb dhe kundak Pastaj kemi dalur jasht dhe m drejtuan kah bregu i afrt. Kam par se i kan nxn edhe disa prej nesh t cilt kemi ardhur dhe po e kontrollojn fshatin duke u prpjekur q t gjejn edhe dike. Me xhip m bartn deri n stacionin e policis ne Bujanoc, ku un dhe t arrestuarit e tjer jemi marr n pyetje tr natn. Ndaj meje nuk kan aplikuar dhun. T gjith prve Halim Berishs, i cili u transferua n burgun e Nishit, jemi liruar ditn e ardhshme rreth ors 11, kur shkuam pr n Gjilan. Disa prej nesh tani jan kthyer, por shum prej tyre ende frigohen

  Sipas dekleratave t dshmitarve, t dhna Kshillit pr t drejtat e njeriut n Bujanoc, t arestuarit jan liruar duke ju falenderuar deklerats t njers nga vajzat e t zhdukurit Vlada Miletiq. Ajo ka thn policis se Nuk beson se babain dhe motrn e saj i kan vrar shqiptart nga Trnovci i Madh sepse ata ksaj familjeje i kan ndihmuar gjithmon.

  Vrasja e Ridvan Qazimit

  Ridvan Qazimi (1964), i njohur si komandant Leshi ishte nj nga prfaqsuesit e UPMB-s, i inkuadruar n mnyr direkte n bisedimet me prfaqsuesit e Qeveris n fillim t vitit 200l. Vrasja e tij m 24 maj 200l ende nuk sht ndriuar. Sipas t dhnave qe i kemi n dispozicion, ai sht vrar me t shtna nga snajperi n vendin Guri Gat mbi fshatin Lluan, kur arriti n kt vend me tre bashklufttart e tij. Xhipi i tij sht gjetur i shoshitur me 20 t shtna. Sipas pohimeve t kryetarit t organit Koordinues Nebojsha Qoviq, Qazimi humbi jetn n shkmbim klasik t zjarrit, derisa zdhnsi i qendres pr informim t Qeverise vlersoi se me kt rast fjala sht pr qrim hesapesh ndermjet ekstremistve shqiptar n Trnoc t Madh. Jonuz Musliu, kryetar i kshillit politik t UPMB-s ka deklaruar se Qazimin e kan vrar snajperistt serb n prani t shefit t zyrs se Natos pr Jugosllavi, Shon Saliven. KFOR-i i ka demantuar kto t thna.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 12. #12
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Krimet n emr t UPMB-s  Tortura mbi dy ushtart t UJ

  Togert Sasha Bulatoviq (1978) dhe Miloica Bijaliq (1970), pjestar t batalonot t shtat t UJ,me 21 mars t vitit 2001 me automjetin ushtarak kan hyr n Ternoc t Madh. Ata, nga ana e UPMB-s, e cila ka kontrolluar fshatin, jan mbajtur 25 dit. Hetyesve t FDH-s u kan deklaruar s gjat ksaj kohe jan rrahur me shkop t bejzbollit, gypa dhe kundak. Atyre I u shkaktuan lendime me thika dhe mundime me rrym reth tridhjet here. Nga ata u krkua q ti nnshkruajn dekleratat m t cilat pranojn se I ka drguar kapiteni. Ata u liruan me 15. prill me ndrmjetsimin e KFOR-it.

  T znit rob t katr serbve nga Vraja. Suzana ( 1974)Stojane ( 1969) dhe Nebojsha ( 1977) Petroviq dhe Dragan Iliq ( 1973) nga fshati Donje Zhapsko komuna e Vrajs, UPMB i ka zn rob m 4 mars t vitit 2001. Ata jan mbajtur nj nat n Trnoc t Madh e m von u transveruan n fshat tjetr. Stojan Petroviq I ka deklaruar hetuesit t FDH se jan rrahur me kundak t pushkve, kmb, gypa t ndryshm, jan kyqur n rrym, I u sht vendosur thika nn gjuh, jan detyruar q ta puthin simbolin e UK-s dhe ti shkryajn dekleratat se sigurimi shtetror I ka drguar pr ta minuar xhamin n Trnoc t Madh.

  Gjat kohs s burgosjs q zgjati 41 dit, kta t katr t zn rob jan mbajtur n pes hapsira t ndryshme t bodrumit., kryesisht pa drit t dits. N ekspertiz t medicines gjygjsore theksoht se Dragan Iliqi nuk sht keqtrajtuar gjat arrestimit por m von gjat paraburgimit. N ekspertiz qendron :

  E kan gjuajtur mbi kok me disa batanije dhe harna, e pastaj pjesa m e madhe e prsonave t pranishm t cilit ishin t uniformuar kan filluar ta kontrolloin duke e rrahur n kok dhe ta shkelmojn m kmb. Rrahja zgjati disa or m pauza t shkurtra. Gjat rrahjs n nj nga pauzat e drguan n prdhesen e shtpis ky gjithashtu e rrahn. E ka pare Petroviq Stojann kur e kan futur n bodrum. E kan gjuajtur me kok pr dysheme, e pastaj ka pare se si I ajt pjesa e djatht e fyturs. Pastaj e kan zvaritur deri t cungu dhe jan krcnuar se do t ia presin shuplakn e dors.

  Nga t arestuarit sht krkuar q t pranojn se kush I ka drguar n Trnoc t Madh, dhe n ciln detyr jan.Gjat mundimeve me rrym i u sht thn se Suzana tani m ka pranuar.

  Para mengjesit e kan sjellur nj rom t dehur, ndrsa neve na zgjoi brtima e tij sepse edhe ate e rahnin. I dhan me pi raki e pastaj ia dhan edhe shkopin e gomes dhe e urdhruan q ta rrah ate (Iliqin) dhe vllezerit Petroviq. N fillim Fatmiri nuk deshti ta rrah, por personat e uniformuar filluan ta rrahin dhe ia prsriten udhrin. Pas ksaj Fatmiri filloi q ti godas me kt shkop, ndrsa ushtart e morn video kameren dhe t gjitha kto I incizuan.

  T burgosurit me 6 mars t vitit 200l ishin t detyruar q para TV kamerave t Kosovs t thon se kan ardhur me detyr qe t kryejn detyrn terroriste. Dhjet dit pas ksaj, pr here t pare I vizituan prfaqsuesit e misionit vzhgues t Unionit Evropian (EUMM)dhe Komitetit Ndrkombtar i Kryqit t Kuq (ICRC). Mnyra e prshkruar e keqtrajtimit ka vazhduar gjat tr kohs. Sipas fjalve t Iliqit disa dit para se t lirohen kan filluar t marrin ilaqe dhe tri shujtje n dit .

  Suzana Petroviq sht liruar me 3l mars por sht detyruar q forcave ndrkombtare n Kosov, KFOR-it, duhet ta persris dekleratn e cila ishte e prpiluar. T gjith t arrestuarit t tjer jan liruar me 14 prill, me ndermjetsimin e KFOR-it.

  Rrmbimi i nnkryetarit t PVD

  Medijumet kan raportuar se Behlul Nasufi, nnkryetar i Partis pr veprim demokratik sht rrmbyer me 23 prill 200l n afrsi t fshatit Konul. Ate ushtart e UPMB-s e kan mbajtur n nj shtall ku ishin edhe dy kuaj. Duart dhe syt i kishte t lidhura. Prfaqsuesit e UPMB-s rrmbimin e kan demantuar dhe kan thn se Nasufi ka qndruar n rajonin e Karadakut, me qllim t prcaktimit t detajeve t bisedimeve. Me ndermjetsimin e Bashksise ndrkombtare Nasufi sht liruar pas dy ditsh.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 13. #13
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Civilt gjat lufts
  Gjat konflikteve t armatosura, pjestart e bashksis etnike shqiptare kan qen viktima t maltretimeve, ofendimeve, krcnimeve dhe provokimeve nga ana e pjestarve t ushtris dhe policis. Fyrjet e dinjitetit njerzor shpesh jan prcjellur edhe me rrezikimin e qart t integritetit trupor. Incidentet, n shumicn e rasteve, kan ndodhur npr fshatra, ndrsa numri dhe pasha sht rritur sa m larg q vendbanimet ishin nga qytetet.

  Arrestimi i Adnan Kamberit

  Adnan Kamberi, (l970) nga Trnovci i Madh sht zhdukur m 29 korrik t vitit 2000. Dy dit m von avokati iu ka lajmruar familjes dhe e informoi se ndaj Kamberit jan filluar hetimet pr shkak t veprs penale terrorizm dhe iu sht caktuar paraburgimi. Me 29 gusht paraburgimi sht vazhduar edhe pr nj muajndrsa m l2 shtator t vitit 2000 hetimet jan ndrprer dhe paraburgimi sht hequr.

  Me t njejtin vendim me t cilin Adnan Kamberit i heqet paraburgimi sht caktuar zbatimi i hetimeve, paraburgimi pr Jeton Gjelilin nga Breznica dhe Mustaf Alishani nga Trnovci i Madh.

  Maltretimi i familjes Ismaili

  Katr meshkuj n uniforma t maskuara, t armatosur me revole dhe thika, kan maltretuar me 19 shtator t vitit 2000 kta antar t familjes Ismaili nga Trnovci I Madh: Imrije Ismaili (l950), Seizi Ismaili (l970), Esmale Shabani (1973) dhe tre fmijt[ t mitur. T trija grate jan hospitalizuar dhe n trupin e tyre jan onstatuara lndime t rnda trupore. Policia t njejtn nat kan ndalur n vendshiqim por deri n dit e sotme kryersit nuk jan zbuluar.

  Punktet policore

  Fatmir Hasani, nnkryetar I Kshillit komunal t Partis pr veprim demokratik n Bujanoc, sht mbajtur me 29 janar t vitit 2001 n punktin policor Luan, me rastin e kthimit nga Kosova. Arsyeja e mbajtjes s tij ishte sepse e ka pasur hartn gjeografike t Jugosllavis t dimenzionit 1:600.000. Hasani n punkt sht mbajtur rreth dy orsh, ndrsa pastaj sht drguar n SHPB-n e Bujanocit. Atje e morrn n pyetje dy inspektor t sigurimit shtetror duke u interesuar pr aktivitetet e PVD-s. Ai u lirua pas nj ore.

  N punktin policor Ceravajk, komuna e Preshevs, m 10 shkurt t vitit 2001 policija fizikisht dhe verbalisht ketrajtoi 26 udhtar nga autobusi i ndrmarjs Veli Trans . Kjo ndermarje mban linja t regullta t udhtimit me autobus n mes Preshevs dhe qyteteve n Kosov. T gjith udhtart e maltretuar ishin Shqiptar.

  Rasti Rashiti

  Januz Rashiti nga Turija , inspector i KK Bujanoc, sht rrahur para familjes s tij me 1. mars t vitit 2001. Rahjn e ka kryer grupi prej gjashtmdhjet pjestarve t njsitve specijale policore t cilt pastaj e drguan n komand n fshatin Levosoj, e pastaj n Bujanoc. Pas intervenimit t shefit t organit koordinus Rashiti sht lshuar n shtpi. Po t njjtn dit n t njejtin fshat fizikisht jan malltretuar edhe disa shqiptar drsa nj prej tyre Reshat Ebibi sht rrahur gjithashtu para antarve t familjes s tij, e pastaj sht drguar n Sherbimin e punve t brendshme. sht liruar ditn e ardhshme n ora 16.

  Rasti Osllar

  T shtnat, bastisjet, krcnimet. N fshatin e przier Osllar, me 11. mars t vitit 2001, reth ores 15 nga armatimi automatik, sht shtn mbi xhjamin gjat kohs s mbajtjs s ceremonijalit fetar. Berat Alimi, imam, thot s t shtnat kan aritur nga drejtimi i pjess s fshatit i cili quht Padin.

  Rasti Oraovic

  M rrastin e hyrjs s forcave t armatosura n fshatrat t cilat ishin n ZTS, si dhe pas trheqjs s pjestarve t UPMB-s nga Oraovic, pjestart e ushtris dhe policis kan kryer bastisjt e shtpive. Edhe pse bastisjt shpsh jan kryer n prani t pronarit dhe prfaqsuesve t bashksive lokale ka patur incidente the dmtime t pasuris, ndrsa ka ndodhur edhe rezikimi I integritetit trupor. M rastin e bastisjs s shtpis s familjes Osmani n Orahovic me 15. maj t vitit 2001, kater antar t familjes Nazimi, Abedini, Muharemi dhe Aletini jan ketrajtuar nga ana e policis. Kjo ka vazhduar edhe gjat drgimit t tyre n SPB Preshev. Gjat hyrjs s forcave t Bashkuara t siguris n fshatin Dobrosin, me 31.maj t vitit 2001, pjestart e policies specijale i jan krcnuar banorve m fjal: T gjith do t jeni t mbytur , gjrsa njri prej tyre ditn e ardhshme e mbajti babain e vllazrve t vrar Shaqipi n rrugn e fshatit dhe e merrte n pyetje pr djemt, duke i thn q e kan merituar at q e kan fituar pasi kan qen t armatosur.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 14. #14
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Fundi i kryengritjes s armatosur

  Qeveria serbe

  Qeveria e Republiks s Srbis dhe Qeveria Federative e kan formuar ne dhjetor t vitit 2000 trupin Koordinues pr komunn e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjes. N korniz t prpjekjeve t qeveris s re q t zgjidhet kriza n mnyr politike, me 16 shkurt t vitit 2001 sht nxerr programi dhe plani pr zgjidhjen e krizs n komuna Bujanoc Preshev dhe Medvegj n t sht theksuar prcaktimi i qndrueshm q kriza n jug t Serbis t zgjidhet n mnyr paqsore dhe me mjete politikodiplomatike-nprmjet dialogut t prfaqsuesve t Republiks s Serbis dhe Republiks Federative t Jugosllavis n njrn an dhe komunitetit nacional shqiptar, n tjetrn an e me prkrahje t bashksis ndrkombtare.

  Masat t cilat qeveria duhet ti ndrrmert n afate saktsisht t definuara pas nnshkrimit t marrveshjes, n Program jan t grumbulluara n tri trsi. Ato prfshijn integrimin e Shqiptarve n sistemin politik shtetror shoqror dhe respektimin e drejtave t tyre njerzore n prputhje me standardet evropiane; vendosjen e siguris dhe paqs n regjion; dhe revitalizimin ekonomik dhe social t regjionit dhe zhvillimi me prputhje me projektet dhe prioritetet e komunave. Pjes prbrse e ktij plani ka qen edhe ftesa shqiptarve lokal n dialog pr zgjidhjen e krizs n komuna Bujanoc, Preshev dhe Medvegj (Aneks 3). sht drguar edhe ftesa bashksis ndkombtare q t prkrah zgjidhjen (Aneks 4). Prfaqsuesit ndrkomtar e kan prkrah kt plan ndrsa prfaqsuesit e komunitetit etnik shqiptar e kan vlersuar pozitivisht shumicn e masave t parashikuara.

  Kryengritsit dhe popullsia

  Por UPMB-ja e refuzoi planin dhe me 1 mars t vitit 2001 e paraqiti platformen e vet t prbashkt mbi zgjidhjen paqsore t krizs n luginn e Preshevs Dy dit pas, prfaqsuesit politik t Shqiptarve dhe prfaqsuesit e UPMB-s dhe s bashku e paraqitn platformn politike pr parandalimin e konflikteve t armatosura dhe zgjidhjen e krizs n rejonin e Preshevs Medvegjs dhe Bujanocit

  Bashksia ndkombtare

  Prfaqsuesit e NATO-s , BE dhe OSBE-s jan kyqur n negociata dhe kan ndrmjetsuar n bisedime t ndara me delegacionin srb dhe shqiptar. Kjo ka sjellur deri te marrveshja mbi armpushimin i cili sht nnshkruar me 12 mars t vitit 2001. Takimi i par direkt i dy palve ka ngjar me 23 mars t vitit 2001 n bazn ushtarake britaneze n fshatin Livadic afr Besians (Podujevs)

  Krahas me negociata me lejn e KFOR-it ka filluar kthimi n faza, i ushtris dhe policies n ZTS. Hyrja e forcave t armatosura n pjest e ZTS-s ka prfunduar me 31. maj t vitit 2001. Sipas t dhnave t UNHCR-it, rreth 5000 Shqiptar nga fshatrat e ksaj zone i kan braktisur shtpit e tyre gjat fazes prfundimtare t ktij operacioni.

  Demilitarizimi

  Nj nga rezultatet e para t rndsishme t negociatave ka qen marrvesha mbi demilitarizimin e fshatrave Luqan dhe Turij, i nnshkruar me 4. maj 2002. N kt marrveshje t dy palt jan pajtuar q t trhjekin forcat e tyre pa kusht nga kto dy fshatra, ti lirojn t gjitha objektet private, t mundsojn kthimin e t shprngulurve dhe lirin e trsishme t lvizjes gjat rrugs Bujanoc-Gjilan. Marrveshja ka hyr n fuqi me 7 maj t vitit 2001.

  Lidert ushtarak t UPMB-s e kan nnshkruar deklaratn me 21 maj t vitit 2001 , n Konul, mbi demilitarizimin e pjess jugore dhe qendrore t ashtuquajtur sektori B t ZTS. Aty ka qen e parapar q pjesa e par t demilitarizohet n ditn e ardhshme ndrsa demilitarizimi i trsishm dhe dorzimi i armve pjestarve t KFOR-it ti bhet me 31. maj t vitit 2001.

  Formimi i policis lokale

  N t njejt koh me demilitarizimin e regjionit filloi dhe formimi i policis lokale multietnike. Me propozimin e Misionit t OSBE-s jan aprovuar principet pr elementin multietnik policor n Preshev Medveq dhe Bujanoc. Kt dokument e kan nnshkruar me 27 qrshor t vitit 2001 prfaqsuesit e Qeveris t Republiks s Serbis, bashksist etnike Shqiptare dhe OSBE-ja dhe kjo paraqet hapin konkret n drejtim t pjesmarrjes s barabart t Shqiptarve n kryerjen e punve publike.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 15. #15
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  ... dhe jeta vazhdon ...

  Amnistia e ish pjestarve t UPMB-s

  Amnistis pr pjestart e UPMB, e cila sht parapar me programin e Organit Koordinues, e vrtetuar m 21 maj t vitit 2001 n letrn t ciln nnkryetari e qeveris Nebojsha ovi, komandanti i forcave t bashkuara t siguris, gjenerali Ninoslav Krstiq dhe komandanti i forcave speciale t siguris Goran Radosavleviq ia drguan prfaqsuesit t athershem t sekretarit t prgjithshm t NATO-s Peter Fejt (Pieter Feith). Ata kan thne s amnistia e prgjithshme garanton t gjith ata t cilt i dorzojn armt, uniformat dhet gjith paisjen ushtarake q ilegalisht posedojn.

  Sipas deklarats t kryeshefit t policis pr rrethin e Pinjit Novica Zdravkoviq, deri m 13 janar t vitit 2001 Prokuroris s Qarkut n Vranj u jan paraqitur 43 fletparaqitje kundrvatjtse , ku jan prshir 32 persona pr veprn penale terorizm n menyrs se si e ka kvalifikuar qeveria veprimin e UPMB-s. Gjithashtu me vendimin e zbatimit t hetimeve t dats 19 qershor t vitit 2000 Ndaj 35 personave t kombsis Shqiptare kan filluar hetimet pr shkak t dyshimit t bazuar se gjat vitit 1999 n fshatin Dobrosin, komuna e Bujanocit , n shtpin e Vehbi Ajdarit kan themeluar organizatn terroriste t ashtuquajturn UPMB. N prgjigje n parashtres t Kshillit pr t drejtat e njeriut, Kryetari i Gjykats se Qarkut thot se pr t gjith t akuzuarit ose sht caktuar paraburgimi ose sht shpallurt fletarresti. Kjo procedur e organeve gjyqsore sht n kundrshtim me amnistin e shpallur pr pjestarrt e ish UPMB-s .

  Garantuesi i Amnistis

  N letr, t ciln, n emr t Trupit Koordinues e kan drguar , kryetari Nebojsha oviq, nnkryetari Miqa Markoviq dhe komandanti i forcave policore Goran Radosavleviq, m 26 shkurt t vitit 2002 prfaqsuesit personal t sekretarit t prgjithshm t NATO-s Robert Serit (Serry), sht vrtetuar se amnistia sht n fuqi. Nnkryetari i Qeveris s Serbis dhe kryetar i Trupit Koordinues Nebojsha oviq n letrn e tij thot: Nuk sht intenca ime q t merrem me hetimet kundr personave t cekur n dokumentin e Gjykats s Qarkut n Vraj (Ki nr.37/00 t dats 19 qershor t vitit 2000), pr aktivitetet q jan n mnyr direkte t lidhura me themelimin dhe pjesmarrjen n grupet e armatosra para nnshkrimit t dokumentit t prmendur Amnesty is way out

  Luan Sadiku nga Bujanoci, I cili pr shkak t veprs penale terrorizm sht denuar me 7 vjet e gjasht muaj burgim, u lirua m 26 mars t vitit 2002, nje muaj pas ksaj letre.Ai n burg qndroi 14 muaj.

  Besim Leka(18) nga Bujanoci, gjithashtu i denuar pr terrorizm sht liruar. Leka sht arrestuar m 16 nntor t vitit 2000, n autobusin i cili udhtonte n relacionin Prishtin Bujanoc. N qantn e tij sht gjetur 10 kilogram eksploziv.

  Ligji serb garantues i Amnistis

  Pas krkess s bashksis shqiptare q amnistia e shpallur ta ket formn ligjore, Kuvendi Federativ m 4 qershor t vitit 2002 miratoi Ligjin mbi amnistin, i cili i prket t gjith shtetasit Jugosllav t dyshuar se kan marr pjes n aktivitetet prej 1 janari 1999 deri m 31 maj t vitit 2001. Procedura e aplikimit t amnistis zbatohet sipas dispozitave t Ligjit mbi Procedurn Penale.Cenimi i t drejts n jet dhe integritetin trupor n v. 2002

  N regjionin e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs, n gjysmn e dyt t vitit 2001 numri i cenimit t s drejts n jet dhe integritetin trupor sht zvogluar n mas t konsiderueshme. Megjithat n gjysmvjetorin e par t vitit 2002 srish jan prezente. E prbashkt pr t gjitha rastet e shkeljes t t drejtave t njeriut sht se asnj deri m tani nuk sht ndriquar dhe asnjher kryesit nuk jan zbuluar.

  Veqanrisht vrehen incidentet ndaj pjestarreve ose kandidatve t policis multietnike, ose n objektet t cilat I shfrytzon kjo polici. Ka patur edhe sulme mbi prfaquesit m t njohut t bashksis kombtare shqiptare.

  Sulmet ndaj policis etnike

  Persona t panjohur m 10 nntor t vitit 2001 n fshatin Muhovc t komuns s Bujanocit kan shtne n veturn e Besnik Mustafs, ather kandidat pr polici multietike. N kt sulm sht lnduar i biri i Besnikut Leoni (1997) dhe bashkshortja Fatmirja.

  T miturit S.A. dhe S.N. nga Bujanoci jan arrestuar m 14 mars t vititi 2002 me akuz se dy dit m heret kan hedhur bomb mbi shtpin e Hajredin Salihut nga Bujanoci, djali i t cilit sht gjithashtu pjestar i policis multietnike.

  N shtpin e Sheremet Shabanit nga Trnoci i Madh, m 17 mars sht hedhur bomb. N kt sulm nuk pati t lnduar. Enes Shabani, i biri i Sametit sht pjestar i policis multietnike n Bujanoc.

  N fshatin Renatovc, komuna e Preshevs, persona t panjohur m 29 nntor t vitit 2001 kan hedhur bomb mbi objektin e policis multietnike. Rasti i njejt ka ndodhur n fshatin Lluan, m 17 maj 2002. N t dy rastet nuk ka patur t lnduar dhekryesit nuk nuk jan zbuluar. Edhe pse t gjith prfaqsuesit e Sqiptarve padyshim e kan dnuar kto sulme, Trupi Koordinues n kumtesa fajin iu mveshi pjestarve t bashksis Shqiptare.

  Pjestari i policis lokale multietnike, Blerim Mustafa, sht rahur ke m 24 qershor 2002 n Bujanoc, derisa nuk ishte n detyr . Dy sulmuesit i shaktuan lendime n kok. MPB ka theksuar emrat e t dyshuarve dhe se ata jan n arrati.

  Bombat e hedhura mbi shtpi. Qemajl Rexhepi dhe Ramiz Rexhepi, Shqiptar nga Dobrosini, jan lnduar m 5 prill 2002 me rastin e eksplodimit t bombs, t hedhur mbi shtpin e tyre. Motivi dhe kryesit nuk jan t njohur.

  Mbi shtpin e Galip Beqirit, kryetar i Bashksis Lokale Trnoc i madh, m 14 qershor 2002 n orn 22,45 jan hedhur dy bomba. T njejtn nat, m 15 qershor 2002, rreth ors 1.30 sht hedhur bomb edhe n shtpin e Islam Sulejmanit nga Trnoci i Madh.T lnduar nuk pati.

  Protesa partiake ndaj gjykats prgjegjse

  Dy parti shqiptare kan protestuar me rastin e ktyre sulmeve duke theksuar se nuk jan t knaqur me kumtesat zyrtare te organeve shtetrore, se hetimet jan n vazhdim, por krkojn efikasitet m t madh n zbulimin e kryesve t ktij dhe incidenteve tjera.

  Vendosja e eksplozivit

  Vendosja e eksplozivit dhe mjeteve shprthyese jan incidente me t cilt rrezikohet e drejta pr jet. N disa raste kto ishin edhe mina antitanke. Nj sht gjetur m 9 prill t vitit 2002 n rrugn Sushaj Oraovic, ndrsa tjetra m 19 prill 2002 n rrugn pr n Dobrosin. Dy pjestar t ushtris jugosllave, tetari Sasha Tankoviq (27) dhe kapter i ri Sasha Stankoviq jan lnduar m 27 prill t vitit 2002 kur cisterna me t ciln udhtonin hasi n min n rrugn Lluan Dobrosin.

  N tregun e shtazve e cila sht pron e ndermarrjes publike Komulanac n Bujanoc, m 16 shtator t vitit 2002 eksplodoi nj bomb. Nj muaj m von mjeti shperthyes e shkatrroi n trsi kafiterin Tri ribara pronar Obrad Ristiq nga fshati Lluan (komuna e Bujanocit). M 18 prill 2002 sht hedhur bomb mbi lokalin Srna pronar Dragi Petroviq nga Presheva.

  Sobodan Dimitrijeviq, serb i Bujanovcit, me 27 shkurt t vitit 2002, n arn e tij pr her t dyt gjeti mjetin shprthyes me mehanizm t ors. Pr her t par kjo ndodhi me l tetor t vitit 2000.

  Pr shkak t dyshimit se n qendren e Bujanocit m 3 mars t vitit 2002 kan vendosur mjet eksploziv me rreth 10 kg trotil, policia ka arrestuar Muhamet Muratin (l8) nga Vranja, Naser Aliun (19) nga Bujanoci, Sami Islamin (22) nga Llojani (Maqedoni) dhe Arban Muratin (20) nga Vraja. Kundr ktyre sht filluar hetimi pr veper penale terrorizm, ndrsa paraburgimi ju sht vazhduar edhe per dy muaj. Me vendimin e Kshillit t gjyqit t Qarkut n Vranj Muhamet Murati dhe Naser Aliu jan denuar me nga 3 vjet burgim. Sami Islami sht liruar pr shkak t mungess s provave.

  Vrasjet

  Dy vrasje. Kan ndodhur edhe dy vrasje ende t pasqaruara mir. Trupi i Zoran Shakiqit 32) Serb nga fshati Gubavc, komuna e Medvegjs, sht gjetur n shkrumin e shtpis s djegur t axhs s tij Miodrag. Shtpia gjindet n afrsi t kufirit me Kosov. Dshmitart thon se n at drejtim jan dgjuar t shtnat e pastaj sht vrejtur tym i dendur.

  Agim Agushi (1964), Shqiptar nga fshati Miratovc, komuna e Preshevs, sht vrar m 9 qershor nga ana e pjestarve t UJ n afrsi t kufirit me Republikn e Maqedonis. Kusheriri i Agushit t ndjer, Bajram Sulimani dshmon se ata ishin n traktor kur i kan ndgjuar t shtnat:

  Pastaj kemi par nj ushtar i cili kishte qen i fshehur n grrur dhe i cili na urdhroi q ta hapim rimorkion pr ta par se ka bartim n te. Ai dyshonte se ne bjm tregti ilegale.Veprova si m tha dhe i tregova se nuk kemi asgje meqense ne ktheheshim nga ara pr n shtpi. Ai na tha qe t kthehemi mbrapa menjher dhe gjat gjith kohs na mbante n nishan t snajperit dhe tha se do ti vras t gjith shqiptart q kalojn. Ishte shum i hidhruar dhe trkohn na ofendonte dh shante me fjal banale.

  U morra vesh me Agimin q ta ndez traktorin dhe ta lusim edhe nj het q t na lejoj t shkojm n shtpi. Menjher pasi e kemi ndezur traktorin, u ndgjua edhe nj e shtn, ather e kam par se un isha n shnjestr, por pr fat e ka goditur rrotn e traktorit sepse un nuk hypa n traktor, por plumbi i ardhshm e goditi Agimin n gjoks. Ai plumb ishte vdekjeprues.

  Trupi Koordinues ka shfaqur keqardhje me rastin e ksaj ngjarjeje dhe kumtoi se pr shkak t ksaj ngjarje nj ushtar sht suspenduar.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 16. #16
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  ... prsri prndjekje ...

  Veprimet joligjore t pjestarve t policis dhe ushtris

  N periudhn e ndrprerjes s konflikteve t armatosura, m s shumti ka patur incidente, me 'rast pjstart e bashksis etnike shqiptare ishin viktima t maltretimit, fyrjeve, krcnimeve dhe provokimeve nga ana e pjestarve t ushtris dhe policis.

  Incidentet kryesisht kan ndodhur n mjediset fshatare, n rrug, punktet kontrolluese dhe vendet ku njerzit kryejn punt bujqsore. Pr shkak t numrit t madh t ktyre incidenteve, mosndeshkimit t fajtorve dhe friks nga incidentet e reja, banort e Breznics, Muhocit dhe Trnocit t Madh, n disa raste gjat vitit 2001. protestuan gjat tentimit t vendosjs s kontejnerve pr punkte t prhershme policore n fshatrat e tyre.

  Gjat hyrjs s forcave t armatosura n fshatrat e ZTS dhe pas trhekjs s pjesmarsve UPMB-s nga Oraovica, pjestart e Ushtris dhe policis i bastisnin shtpit. Edhe pse, m s shpeshti, bastisjt u brn n prani t pronarve ose prfaqsuesve t bashksis lokale, ka patur raste t vjedhjeve dhe dmtimit t prons si dhe sulme n integritetin trupor.

  Bastisjt, krcnimt, provokimt

  N fshatin Konul me 15. qershor t vitit 2001. m rasin e kalimit t disa pjestarve t njsive specijale npr fshat, njri prej tyre e drejtoi pushkomitralezin n banor t cilit qendronin para shitorve. Njri nga banort deshmon:

  Qendronim para nj shitore n fshat, e cila sa po ishte hapur. Pronarin e tij t gjith e njohim si gazda Zijn . Kmi qen afer 15,vet kryesisht t moshuar . Pran nesh ka kaluar grupi prej disa specijalcave t armatosur. Nuk di sa kan qen saktsisht, por sipas amblemit, e pash se ishin njsi specijale. Njri prej tyre, q kalonin, e drejtoi armen ka na dhe brtiti: E shka do t beni tani, motren ju .... ! T gjith heshtnim e ai i u afru njrit prej nesh, Fatam Osmanit, i cili i ka patur vetem pesemdhjet vjet dhe e pyeti A ki qen n UK ? Duke marr parasysh se ai nuk fol mir srbisht, ai heshte, polici i njsis specijal ei kapi pr dor dhe tha : A po ndigjo shka po t pyeti ? Tr kohn e mbante armen e drejtuar kah djaloshi. Pas disa minutash, polict e njsis specijale t cilit kan qen me to, e kan ftuar dhe ai u largua.

  Disa prej provokimeve kan shkaktuar shqetsim t dukshm n mes t banorve lokal. Npr druj t cilit rritn n varrza t vjetra shqiptare n njrn nga mahalat e fshatit Konul, me sakic jan gdhendur nnd kryqa, m i madhi ishte 50 cm, t gjith t dukshm nga largsija e madhe. Banort t cilit n rethin e kullotin bagtin pr her t par i kan hetuar me 1. qershor t vitit 2001. Hulumtuesit e FDH kan deklaruar q kjo i ka lenduar thell ndjenjat e tyre religjioze. Pran varrezave m rastin e hyrjs n ZTS, kan qen t stacionuara njsia e UJ. Pran varrezave t fshatit Dobrosin, n rrug e cila shpie pr n Kosov, sht i vendosur punkti kontrollues i policis. Pos provokimeve t prditshme verbale dhe bastisjeve gjat kalimit pr n Kosov, banort si ofendim t posaqm e prjetuan faktin q polict e kryenin nevojn n varrza.

  N murr t njrs nga ndrtesat e rrzuara t minijers s vjetr, n rrug Trnoc i Madh Breznic , m dy qershor t vitit 2001, kryesit e panjohur e kan shkruar me tull Do t je vrasim t gjithve, e grat do t ju dhunoim. Pr mretin dhe atdhe .

  Incidenti n qendr t Luanit m 1. korik t vitit 2001, pasi pjesmarsit e policis m shpjtesi t paprshtatshme e drejtonin automjetin npr vendbanim ka patur pasoja serioze. Automjeti i cili lvizte n drejtim t fshatit Dobrosin u hidh n Elhan Behlulin (1982) dhe i shkaktoj lendime t rnda trupore. Polict nga vetura e drguan djaloshin e lenduar n Bujanoc. Pastaj, ai sht hospitalizuar n Nish. Ditn e ardhshme , komisioni i MPB e ka qen n vendin e ngjarjs dhe e ka hulumtuar rastin. Qendra pr informim n Bujanoc, vetm shkurt informoi q djaloshi nga moskujdesi sht hedh mbi xhipin e policis.

  Incidenti n Trnav

  N hyrje t Trnavs , fshat etnikisht i przier m banor kryesisht Serb n jug t komuns s Preshevs, pas mbarimit t konfliktit sht vendosur punkti kontrollues policor. Ja ankesa e njrit nga banort:

  N pes ditt e fundit kan ndodhur disa incidente n kt punkt. Bujar Sherifi dhe Qani Nexhipi, i cili sht refugjat nga Maqedonija, jan nisur me 5. qerhor t vitit 2001 pr bagti. N ora 19.15 jan ndaluar n punktin kontrollues dhe jan malltretuar me pyetje: Ku i keni pushkt, UPMB-n dhe jan krcnuar se do ti vrasin. Bujar Sherifi ka informuar SPB-n n Preshev, e kur pas dy dite ,rreth ors 19, m te ishte nisur Fidan Hyseni, polict n punkt i than se nuk guxon ta qon bagtin n pyll. M 9. qershor, po n t njejtin punkt polict e detyruan Fidan Hysenin q t merr n duar automatin. I thonin se ai me siguri di t prdor at pasi ka qen n UPMB. Fidani refuzonte, por ata me dhun ia shtunin automatin n duar. Ditn tjetr, po n t njejtn rrug, m shpejtsi t madhe n drejtim t Preshevs sht drejtuar xhipi i ushtris Jugosllave me targa t regjistrimut T- 6333. N an t djatht t rrugs hecte Ylber Abdullahu nga Trnava, i cili n moment t fundit ka krcuar nga rruga n hendek.

  Shqetsimi i familjes Emini

  Nehat Emini ( I lindur n vitin 1980.) nga Cerevajk, komuna e Preshevs, dhe antart e familjs s tij jan shqetsuar dy her m 17. dhe 18 nndor t vitit 2001.

  Brtitnin Ngrituni ushria!, por pasi dulem e pam se ajo isht policija. Grupi prej 15 prej tyre e rrethoi shtpin tan. I kan krkuar letr njoftimt, e bastisnin shtpin duke u pyetur se shka bjm ktu, dhe se a do ta formojm UPMB-n. Kan shkuar duke thn se do t kthehn prap. At e brn t nesermen. Prseri na ofendonin, por asgj nuk gjetn. Na than se m s miri sht q mos t takohm kur m. Pr at edhe u strehuam t nj kusheri n Preshev.

  Rasti i nxnsve t shkolls n Strezovc

  Nxnsit e klass s katrt t shkolls Fillore 9 maj n Strezovic, komuna Preshevs, s bashku me arsimtar kan dalur m 14. maj t vitit 2002 n msim n natyr. Gjat qendrimit n vendin Cer, i ndixhuan tri t shtna. Plumat e kan goditur tokn n afrsi t kmbve t nxnsit Valon Ramadanit (10) dhe Betim Arifit. Fmijt kan ikur n shtpi . Ndrsa, Gazmend Ramadani , babai i njrit nga djaloshat , ka biseduar me oficerin e Ushtris Jugosllave dhe i sht thn: se nuk sht shtier tri her por nj her dhe at pr shkak se n at vend Rumunt shpesh e kalojin kufirin, dhe kan qen t dyshimt. Sipas dekleratave t deshmitarve, nga vendi prej t cilit sht gjuajtur qart mund t dalloht se a sht fjala pr fmij apo t ritur. Rasti sht paraitur n SPB Preshev.

  Tortura ndaj tre Shqiptarve nga Presheva

  Shqiptart nga Presheva, Ekrem Sulejmani (43), Bejtulla Musahu (55) dhe djali i tij Avni (27) jan kthyer me traktora, me 26. tetor rreth ors 21, n shtpi nga fshati Strezovc, ku kan bler lop dhe via pr nevoja t veta. Nj vi i u ka ikur nga rimorkio e traktorit, kshtu q te tret u nisn pr ta krkuar. Deri sa e krkonin n rrethin, e ndigjuan zrin nga terri i cili i urdhroi q t ndaln. N at qast i rethoj grupi prej reth 20 policve t cilit i urdhruan q t shtrihn me fytyr kah toka dhe ti vnin duart n kok.(zverk) Bejtullah Musahu e ka prshkrur FDH-s at t ciln e ka prjetuar at nat:

  Filluan t na rrahin me automate, grushta dhe izme npr trup dhe kok, tr kohn duke na ofenduar dhe shajt. Na ftonin terorist dhe na krcnonin se do t na tregoin. Njri nga polict e ka afruar prapanicn koks ime dhe pordhi duke verejtur se t gjith jemi dhjerje dhe ndytsira

  Djalin e Bejtullahit, Avniun polict s pari e goditn disa her n pjes t poshtme t shpins deri sa ishte i shtrir n stomak. Nj polic pastaj e ka urdhruar q t ktheht n shpin dhe t vn duart nen zverk. Polici pastaj ma shtypi qafn me automat dhe e goditi me izme n fytyr. , i tregoj Avni Musahu FDH. Polict godasnin me grushta dhe e shytonin Ekrem Sylejmani, deri sa nj polic tr kohn i a mbant izmn n kok, duke mos e lejuar t lviz, Ma shanin nnn shqiptare dhe t tr n list. Pr shkak t territ nuk kam patur mundsi t shiqoj numrat n distinktiv t policve as si duken, i tregoj Ekrem Sylejmani FDH-s. Polict i a kan thyer dy dhmb Ekremit dhe i kan shkaktuar lndime npr tr trupin.

  Polict pushuan se rrahuri Shqiptart pas nj ore, pasi arriti rastsisht njfar polici Lubisha i cili i njiht vendasit e vet dhe krkoj nga polict e paidentifikuar q t pushoin s rrahuri. Edhe pastaj disa polic nga grupi vazhduan t rrahin Ekrem Sylejmanin. Di pas ka arritur ndihma e shpejt e cila e drgoi Bejtullahun dhe Ekremin n ambullant n Preshev, e pastaj n spital t Vrajs. Avniun i cili ishte m pak i lnduar e kan drguar n stacion policor n Preshev ku e ka dhn dekleratn pr ngjarjn. Avniu sht liruar ditn tjetr n ora 18. Inspektort morrn n pyetje Bejtullahun dhe Ekremin m 27. tetor pasi kan dalur prej spitalit.

  Policija i a kthej Shqiptarve traktorat, por inspekcioni i tregut ju ka marr tr bagtin t ciln e kan bler n fshatin Strezovc ( katr lop dhe dy via ) Sipas fjalve t Avniut inspekcioni nuk iu dha vertetimin pr marrjen e bagtis.

  Letr qeveris

  Kshilli pr drejta t njeriut nga Bujanoci e drgoi m 28. tetor t vitit 2001 letr trupit koordinus pr jug t Serbis, duke treguar pr keqperdorime te autorizimeve t pjestarve t MPB t Republiks s Serbis. Katr dit m von, me 2. nntor, Shqiptart e rrahur ke, e morrn ftesn q t lajmrohn n stacionin policor n Bujanoc. I kan pranuar dy oficer t policis, ju morrn dekleratat dhe ju premtuan se kundr kryesve do t ngritet procedura nes konstatoht se jan fajtor. T njejtn dit tre Shqiptarte kan marr aktvendimin e inspekcionit t tregut m t cilin sht vertetuar marrja e bagtis me arsyetim se lopt dhe viat jan bler pa leje .Pas parashtress s Kshillit pr drejta t njeriut dhe deklerats pr medija SPB-ja sht pgjigjur se jan t njohur kryesit dhe s do t denohn me masa diciplinore. Nuk jan cekur emrat e kryesve, as masat t cilat jan ndrmar ndaj tyre.

  Shkelje e drejts s lvizjs s lir (qarkulimit). Pas shprndarjs s UPMB-s m 30. maj t vitit 2001, sht rikthuer trsisht e drejta pr lvizje t lir pr t gjith banort. Policija dhe ushtria kan shkelur drejtn e liris s lvizjs ashtu q nuk kan lejuar kullotjn e bagtis n disa fshatra ose duk parashtruar fletparaqitje pr kundrvajtje kundr personave t cilit kan ardhur nga vendt e jashtme nepr teritor t Kosovs.

  Haxhije Abazi nga fshati Nesalc, me 7.qershor ka udhtuar nga Zvicra nepr Prishtin. N punktin policor n Konul sht ndalur dy or. Rejhne Fejza gjithashtu sht ndalur. N dy rastt jan parashtruar fletparaitjt pr kundrvajtje.

  Letrprgjegjja

  Prfaqsuesi i trupit Koordinues deshmon s lirija e lvizjs egziston n baz t dhnave t cilat tregojin q prej 31. majit deri n 31 tetor t vitit 2001 n drejtim t Kosovs nga teritori i Preshevs , Bujanocit dhe Medvegjs kan shkuar 299.038 persona, e jan kthyer 296.888 persona.

  Prndekja vazhdon

  M shum banor nga fshati Depe (Preshev) sht ankuar q gjat lvizjs ka mahalla Zegbasha, pjestart e policis e kan pamundsuar lvizjn, duke ih ofenduar, m pushka t drejtuara ,duke i vn maskat n kok. Fadilj Haziri, Avdi Zymberi, Zeqirja Rashiti dhe Bejxhet Ajvazi kan deklaruar q kjo ju ka ndodhur gjat shkurtit t vitit 2002. Problemi sht menjanuar gjat marsit t vitit 2002, pas mbledhjs s banorve me prfaqsuesit e ushtris dhe policis.

  Njra nga ankesat e banorve ka qen edhe q MPB nuk ka dashur q te ju lshon pashaportat. Sipas t dhnave t Kshillit pr drejta t njeriut n Bujanoc, deri n maj t vitit 2002 ju sht refuzuar lshimi i dokumenteve t udhtimit Shefket Arifit dhe Driton Xhelilit nga Breznica, Arsim Leks dhe Lirim Jakupit nga Bujanoci dhe Vehbi Ajdari nga Dobrosini. Kshilli tregon se lshimi i pasaportave ka qen i refuzuar pr shkak t hetimeve t cilat kan qen t hapura kundr ktyre personave. Pritt q pas nxerjes s ligjit pr amnisti ky problem do t zgjitht.

  T ftuarit n biseda informative

  T ftuarit dhe t drguarit n biseda informative nga ana e policis pa e cekur arsyen dhe pa ftes m shkrim nuk ka qen e rrall. Gjat ktyre rasteve, policija m s shpeshti ka krkuar t dhnat mbi aktivitetet e UPMB-s dhe UK-s s shprndar. N disa raste jan krkuar dhe informatat pr vendosjn e flamurave shqiptar.

  Lokman Dalipi, Visar Beluli dhe Afrim Azizi nga fshati Nesalc, komuna e Bujanocit, jan ftuar n menyr verbale, neprmjet dorzuesit t organve pr kundrvajtje Hysnije Gzime q t lajmrohn me 20.qershor t vitit 2001 n ora 9, n stacionin policor n Bila, pr shkak t biseds informative. Pasi sht drguar ftesa nga komandanti i stacionit Stanko Todoroviq, i cili n vitin 1999 ka marr pjes n rrahjn e tremdhjet civilve shqiptar nga fshati Letovic, tre banor t ftuar nuk i jan prgjigjur ftess. Monitoruesit e Unijonit Evropian (EUMM) po t njejtn dit kan reaguar dhe i a kan trhekur vrejtjn komandantit t stacionit policor se nj praktik e till sht e palejushme. U sht thn se biseda sht e nevojshme pr t marr informata pr UPMB-n.

  Burim Hasani (1980) sht drejtuar, me 5.korik t vitit 2001 OPM n Preshev me krkes pr lshim t letrnjoftimit. Pjestart e policis e kan derguar n bised informative e cila ka zgjatur katr or.

  Pasi e drgova krkesn pr letrnjoftim, m than q t vij n kat n nj bised. Hyra n nj od n t ciln ishin tr persona civil. Njri prej tyre ishte prkthyes. Duke marr parasysh q prej vitit1999 e deri n vitin 2001 nuk kam ardhur n Preshev, asnjrin prej tyre nuk e njoh. M pyetn se ku kam qendruar deri sa kam qen pjestar i UPMB-s, t cilit i kam vrar, cilat detyra i kam patur, kush ka qen epror i imi. Sumica e pyetjeve ka qen n lidhje me at se fare qelimi ka patur UPMB-ja n Oraovic. Kryekomandanti i OPB Preshev, i cili m kujtoht m hert, nuk m ka marr n pyetje por e ka par s jam drguar, dhe ka qen prezent gjat nj pjess s marrjs n pyetje.

  Burimin e kan lshuar pastaj, por m krkes q ditn e ardhshme t vjen m vllain m t ri Naimin pr biseda shtes. Kjo sht cekur si kusht pr t marr letrnjoftimin. N t njejtn menyr policija ka vepruar edhe pasi vllai i tij, Naimi, tri jav m heret, e ka drguar krkesn pr lshimin e letrnjoftimit. Pasi sht paraqitur rasti n FDH dhe prfaqsuesve t komuns s Preshevs, Burim Hasani e ka marr leternjoftimin pa u marr m n pyetje.

  Sadik Ferati (1980 ), gjithashtu, sht marr n pyetje n polici n Bujanoc, pasi ka ardhur pr t marr letrnjoftimin e ri me 22.prill t vitit 2002. M at rast, u sht thn se duht t transportoht n burg n Vraj, pasi i prket grupit t dyshuar pr formimin e UPMB-s, sht lshuar pas intervenimit t Kshillit pr drejta t njeriut nga Bujanoci.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 17. #17
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  ... prsri protesta ...
  Parashtres trupit Koordinues

  Kshilli pr drejta t njriut n Bujanoc , prej 21. dhjetorit t vitit 2000 ka filluar t drgoi parashtres trupit Koordinues t Qeveris s republiks s Serbis dhe Qeveris s RSJ pr komuna Preshev ,Bujanoc dhe Medvegj. Deri m sot, ktij trupi i sht drejtuar m tepr s 120 parashtresat t cilat prmbajn ankesat e qytetarve n sjelljet e pjestarve t policis, ushtris dhe organve shtetrore.

  Prgjigjet e para, t trupit koordinues, kan arritur katr muaj pas se drejtuaripr her t par Kshillit pr drejta t njeriut ktij organi, Ather jan drguar prgjigjjet n 24 prej 61 parashtresave t parashtruara. Me seciln prgjigje sht derguar edhe raporti mbi kontrolln e t dhnave n lidhje m parashtresn, dhe masat t cilat jan ndermar. Gjithashtu sht thn se procesi i kontrollit t dhnave nga parashtresat tjera sht n rrjedh. N periudh pas ksaj kan arritur edhe 9 prgjigje. Nga marsi i vitit 2002 Kshilli pr drejta t njeriut nuk ka marr as nj prgjigje nga trupi Koordinues n parashtres t parashtruara.

  T gjitha ankesat e Kshillit kan qen n lidhje me incidentt n t cilat kan qen viktima Shqiptart. Nga 33 prgjigjje, 30 kan qen n lidhje me incidentt t cilit kan ndodhur n teritorin e komuns s Bujanocit, e tri tjera n ato n komunn e Preshevs. Dy t tretat e incidentit t cilit jan kontrolluar kan ngjar n vendbanime t mdha ( Bujanoc, Preshev, Trnoc i Madh). Prve tre rasteve, t gjith tjer kan ngjar n dhjetor t vitit 2000 ose gjat vitit 2001.

  Shkeljet e t drejts n jet

  Vetm nj nga prgjigjt e trupit Koordinues ka t bej me ankesn pr shkelje t drejts n jet. Ky isht rasti m par i prmendur i rrmbimit t Nebih Nuhiut, pronarit t pomps s benzins Neza petrol, n Preshev, pr t cilin ende do t bht fjal. MPB n prgjigj t parashtress e informoi vajzn e t rrmbuerit, q n baz t t dhnave dhe informatave t grumbulluara sht provuar se pjestart e policis kan ngritur, kunder NN kryesit t veprs s rrmbimit nga neni 64 LPRS, aktpadin e cila sht drguar prokuroris publike t Qarkut n Vraj N raport mbi kontrollimt e kryera, jan konfirmuar faktet nga parashtresa dhe ceket se pjestart e policis ....ndrmarrin masa intenzive operativo-taktike dhe veprime me qellim t zbulimit t Nuhi Nebiut dhe kryesve t ksaj vepre.

  Shkeljet e t drejts n integritet trupor dhe fizik

  Njzet parashtresa n t cilat sht prgigjur MPB kan t bjn me shkeljn e t drejts n integritet fizik dhe psiqik. Ankesat, m t shpeshta kan qen n ketrajtim fizik(8), ofendime dhe sjellje t pahijshme (4) , maltretime (3), krcnime (3).

  MPB konfirmoj t dhnat vetem n nj nga kto 9 raste. N parashtres t Kshillit n emr t Fehrije Selimit pr sjellje t pahijshme t personave me uniform, MPB sht prgjigjur se sht : konfirmuar se ... dy NN persona n uniform jan sjellur n menyr t pahijshme ndaj Fehrije Selimit, duke fishklluar dhe duke br shenja m dor, por edhe se ... e njjta nuk mund t deklaroht q n rastin konkret bhet fjal pr uniform policore apo ushtarake, dhe gjithashtu nuk ka mundur t bj prshkrimin e fytyrave t ktyre prsonave.

  Pa baz?

  N t gjitha rastt tjera pr t dhnat nga parashtresa sht thn q ose nuk jan t bazuara ose nuk jan t siguruara dshmit. M nj rast sht thn se t dhnat nga parashtresa nuk jan t sakta dhe n disa raste se nuk ka deshmi Me nj rast sht thn q t dhnat nga parashtresa nuk jan te sakta, e ne disa raste nuk ka deshmi pr shkak se ankuesi sht i paarritshmN prgjigje zakonisht konfirmohet se ankuesi ka qen n kontakt me pjestart e policis, por refuzohn pohimt se ka patur shkelje t drejtave. N gjysmn e rasteve t cekura konstatoht sjellja jotaktike ose sjellja joprofesionale e policve ose hyrja e tyra n diskutim. Prve ksaj qendron q policve u sht trhekur verejtja apo jan ndermarr masa diciplinore, por vetm n nj rast sht cekur emri i policit, pasi e ka prmendur, i demtuari emrin e tij n parashtres.

  Mjeti shprthyes n pompen e benzines

  Aziz Isufi nga fshati Oraovic, komuna e Preshevs, sht ankuar q n pompn e benzins pronar i s cils sht ai vet, ka qen i vendosur mjeti shprthyes (eksploziv), si dhe q iu ka krcnuar policija. MPB sht prgjigjur q n ditn e 23.01.2001 rreth ors 23.30 ...nga ana e NN kryesit, sht kryer vepra penale e terorizmit nga neni 125 LP RSJ, n dm t Aziz Isufit duke e vendosur mjetin eksploziv. N konkluzion t raportit qendron q n baz t dhnave t grumbulluara nuk jan t vertetuara indiciont q pjestart e policis n rastin konkret kan marr pjes n kryerjen e veprave penale. MPB ka thn q sht konfirmuar q gjat viteve t kaluar (deri n vitin 2000) kan ndodhur m shum raste t sjelljeve joprofesionale dhe tejkalime t autorizimeve nga ana e pjestarve t policis. N kto raste kundr puntorve prgjegjs jan ndrmarr masat prkatse. Posarisht, Azizi e cek q n kohn e fundit nuk ka patur probleme fare as ankesa n punn e pjestarve t policis dhe s sh br fjal pr raste t veanta.

  Goditje e automjetit me projektil

  Kadrush dhe Lokman Alija jan ankuar q vetura i u sht goditur me projektil. MPB sht pergjigjur se kundr kryesit t panjohur sht ngritur aktpadija penale pr vepr penale terorizm. Ndryshe nga t dhnat e parashtress, n raport pohohet q projektili i shprazur nuk ka ardhur nga drejtimi i Bujanocit. sht konfirmuar q me datn 6.02. t vitit 2001 rreth ors 10.45, n hyrje t fshatit Trnoc i Madh nga drejtimi i Bujanocit, t shtpijat e para , automjet i udhtarve me shenja t regjistrimit Vr-504-45 ... sht goditur n pjesn e prapme me nj projektil armatimit t kambsoris, t kalibrit NN, i cili e ka shpuar shtytsin, dhe gypi i kuks, kantn plastike dhe amortizerin e majt.N pjesn tjetr t raportit qendron q me 06.02.t vitit 2001 n rethinn e Bujanocit, kah fshati Trnoc i Madh, nuk ka patur sulme t armatosura dhe provokime ndaj pjestarve t policis as nuk ka patur prdorim t arm t zjarrit.

  Shkelje e t drejts n pasuri

  N 13 raporte pr shkak t parashtress s Kshillit pr drejta t njeriut, MPB sht prgjigjur n ankesa t cilat kan t bjn me shkeljn e t drejts n pasuri vjedhje ( 5 ), dmtime (3) dhe marrj t pasuris ( 3). N nj rast ankesa ka patur lidhje me at q policija nuk ka reaguar n paraitjet e hajnis npr shtepi e n njrn n at qe polici ka refuzuar q t kthen parat e huazuara .

  N prputhje m ligj

  Prgjigjt e MPB kryesisht vertetojn pjest e parashtress n t cilat prshkruhet se si ka ardhur deri t shkelja e drejts n pron. Por vetm n dy raste sht vertetuar edhe prgjegjsia e policve. Pr katr raste sht thn q polict apo organt e pushtetit kan vepruar n prpudhje m ligj. N rastet tjera, MPB ka komunikuar faktet t cilat nuk jan n prpudhje m t dhnat nga parashtresa dhe njhrit ka mohuar qe n disa raste ka patur shkelje, n t njejtn koh e t drejts n integritet fizik dhe trupor. Lartsia e prcaktuar e dmit m s shpeshti i shmangt atyre nga parashtresa .

  Prgjegjsia penale e policit sht vertetuar n rastin e Kadri Rashitoviqit, pronarit t lokalit Eureka komerc n Luan. Ai sht ankuar se lokalin e tij e kan vjedhur pjestart e policis dhe se ia kan marr makinat dhe repromaterjalin. Avokati i Rashitoviqit e ka ngritur aktpadin kundr NN kryesit, e Kshilli pr drejta t njeriut parashtresn trypit Koordinues. N prgjegje n parashtres , MPB ka cekur se para ngritjes s aktpadise dhe parashtresat, e duke vepruar sipas t dhenave operative, pjestart e policis e kan konfirmuar q veprn e cekur penale e kan br Rakiq Zoran, Topaloviq Dragan dhe Jovanoviq Goran, polict e SPB n Beograd, dhe prej t njejtit prkohsisht jan marr sendt t cilit i prkasin veprs s kryer penale. (...) Pasi deri tani nuk jan gjetur t gjitha sendt t veprs penale vazhdoin t ndrmirn masat dhe veprat e nvojshme pr t gjetur t njejtit dhe pr t zbuluar kryesit. Kundr policve jan ngritur fletparaqitjet pr vepr penale t vjedhjs s rnd dhe jan larguar nga MPB deri t prfundimi i procesit diciplinor. N dy raste, anksat kan qen n lidhje me shkelje t cilat i kan br pjestart e bashksis etnike serbe. N t dy rastt sht konstatuar shkelja e t drejts n pron, por nuk esht vertetuar identiteti i kryesut, si sht cekur n parashtres .

  N parashtres t Kshillit pr drejta t njeriut pr shkak t ankesave t Aslan Kastratit nga Bujanoci cekt llagapi i mashkullit t nacinalitetit serb i cili i ka thuer disa tabla me ve dhe iu ka krcnuer Kastratit. Pas biseds me pes deshmitar t cilit t gjith kan qen t nacionalitetit serb, ndrkaq MPB ka thn se NN kryesi, pa arsye dhe shkak, i ka thyer disa tabla me ve t cilat i ka shitur Aslan Kastrati, e pastaj u largua nga vendi i ngjarjs... N baz t dhnave t grumbulluara dhe informatave nuk jan siguruar deshmit t cilat do t provjn q Stoilkoviq Grada sht kryes i ksj kundrvajtjeje... N procedur t kryer deri me tani, sht vertetuar q vlera e gjrave t dmtuara sht 1200 dinar e jo 100 DM ...Nuk jan t siguruara deshmit t cilit vertetojn t dhnat nga parashtresa q qytetart e rdhuar nuk kan ndrmar gj q t mbrojn Asllan Kastratin, duke marr parasysh shpjtsin ngjarjeve. Edhe pse MPB ka cekur q Stoilkoviqi nuk sht kryes i veprs, n prgjigje qendron q Stoilkoviq Grada n prpudhje me autorizimet ligjore sht ndrmar masa e vrejtjs.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 18. #18
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Dmet materiale
  Pasurija e dmtuar gjat konfliktit

  Gjat konfrontimeve t armatosura n komuna t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs kan pasuar shtpit dhe pasurija tjetr e qytetarve. Dmtimt kan qen, m s shpeshti, pasoje e veprimeve t armatosura, por deri te ato sht ardhur edhe gjat qendrimit t formacioneve t armatosura npr shtpi dhe objektt ndihmse. Ka patur edhe raste t plakitjs s gjrave t shtpis. Disa dmtime jan pasoj e kalimeve t pakujdeshme t automjeteve t ushtris dhe policis apo sjelljeve t tyre t pamatura.

  N plan dhe program pr zgjithjn e krizs n komunn e Bujanocit , dhe Medvegjs problemi i pasuris sht n kapitull Revitalizimi ekonomik dhe socijal dhe zhvillimi i regjionit. N to sht parapar ndrtimi i rrjetiti rrugor, t ujsjellsit, elektrik, dhe rrjeti i telefonave n t gjitha fshatra, regjistrimi dhe reparimi i shtpive pr shkak t kthimit t shqiptarve t ikur dhe reparimi i 527 objekteve t banimit t srbve, pr vendosje t prkohshme t 2300 persona t zhvendosur nga Kosova dhe Metohija. Kjo pjes e planit realizoht n menyr m t ngadalshme. N dy muajt e par nga nnshkrimi, sht realizuar vetm rreth 5% t planit , pas tet muajsh diku rreth 30 %, deri sa realizimi i trsishm parashikoht pr tri vite. Pasi kompenzimi i drejt i pasuris dhe reparimi i shtpive jan parakusht i kthimit t personave t zhvendosur, FDH mendon q dinamika e till sht e papranueshme.

  Shkelje e t drejts n pasuri n komunn e Bujanocit

  Shkelje m t shumta e t drejts n pasuri n Komunn e Bujanocit ka patur npr fshatra t cilat kan qen n vet hyrjn e ZTS, si jan Luan, Turij dhe Nesalc. Ndrkaq, shkelja e t drejts n pasuri ka patur edhe n thlsi t ZTS n fshatra Pribovc, Novo sell, Zarbinc, Konul. N disa raste jan formuar komisione me detyr q t hulumtojn dmin e krijuar, e n to kan marr pjes dhe prfaqsuesit e Shqiptarve lokal pasurija e t cilve ka qen e dmtuar.

  N reonin i cili quht Malsija, Bujanoc, gjrsisht fshatrat malore Zarbinc, ( Priboc, ar, Ravno Buje, Novo sell, ) m shum shtepi jan dmtuar, gjrsa gjsndt t cilat gjindshin npr shtpi jan t plakitura ose shkatruara. Pasi e ka vizituar, hulumtuesi i i FDH fshatin Priboc, pas prfundimit t konfliktit, kan qen t dukshme dmt npr shtpi, t bra n kohrat e ndryshme. N shumicn kan qen t shkruara grafitt. Shtpit e Hafiz Musliut, Shaban Rexhepit dhe Imer Musliut gati n t njejtn menyr jan t dmtuara.

  N Priboc kam lindur dhe ktu jetoj tr jetn time. Gjat konfliktit t ushtris dhe UPMB/s kam qen n Priboc, n shtpin time. Familja im sht larguar n Kosov, por une kam qendruar ktu. Pasi ka filluar UPMB-ja t trhqt nga fshati, un kam shkuar n Kosov n Gjilan. Kjo ka ndodhur m 22. maj t vitit 2001. Shtpija t ciln e shiqoni ather ka qen n gjendje normale. Brenda ka patur mobilje dhe pasi jam nisur e kam kyur dern me els. Kam ndigjuar q ushtrija ka hyr ditn tjetr, me 23. maj t vitit 2001. Sot sht hera e par q e vizitoj shtpin prej se kam shkuar. T gjitha jan t shkatruara- gjrat t cilat kan qen brenda, duert dritart jan trsisht t shkatruara. Sa po shoh, shtalla ime karshi shtpis nuk sht e shkatruar. Un deshiroj t kthehm n Pribovc dhe pr kt kam ardhur. Jam i zmruar dhe krkoj q shtet kt t ma kompzoj.

  Shtpija e Hafiz Musliut n hyrje t Pribovcit, n an t majt t rrugs, e ka prdhesn dhe katin. T gjitha dyert dhe dritart n shtpi kan qen trsisht t thyera, brenda kan qen gjrat e shprndara dhe mbeturinat e ushqimit. N disa vende n shtpi sht kryer nevoja. N shtpi ka shkruar UPMB dhe disa grafite n gjuhn shqipe. Para shtpis , n tok ka qen pjes e uniforms fare pa shnja.

  Shtpija e Shaban Rexhepit, i cili e ka braktisur Pribovcin n vitin 1999 ka qen e dmtuar n t njejtn mas. N te kan qen t dukshm grafitt Nikicani dhe Per mretin dhe mmdhe

  N fshatin Luan policija gjat konfliktit t vitit 2000 dhe 2001 ka shfrytzuar 21 shtpi t banorve n t cilat kan jetuar 160 njerz. Gjat trhekjs s ushtris dhe policis nga kto shtpi, sht br pranim dorzimi me shkrim m 24. prill t vitit 2001. Ndrkaq pas pak po t njjtn dit shtpit jan t demoluara dhe t plakitura. Pasi e trupi Koordinues e dnoj kt vepr, sht br hetimi. Pas asaj sht deklaruar q kryesit jan suspenduar dhe se kundr tyre sht ngritur procedura diciplinore. Emrat dhe numri i kryesve nuk jan treguar.Sekretari i BL Luan Enver Hetemi ka deklaruar FDH q dm sht vlersuar disa her.

  UEMM dhe UNHCR konstatojn dmin

  Komisijoni i par zyrtar i cili i ka viztuar kto shtpi ka qen i prbr nga prfasuesit e bashksis ndrkombtare UEMM dhe UNHCR. Ata i kan shiquar shtpit siprfaqsisht dhe e kan konstatuar dmin. M von, pasi sht qetsuar situata , ka ardhur komisioni i ri. At e bnin njrzit n uniform. Kan patur kamera, kan prpiluar procesverbale pr t gjitha objektt , kan fotografuar. Pas tyre n teren ka dalur dhe komisioni i tret n t cilin ishin prfasuesi i MPB t komuns s Bujanocit dhe prfasuesi i bashksis ton lokale. Banort kan qen m s shumti t knaqur me punn e komisjonit t fundit pasi secili prej t demtuarve e ka dhn dekleratn n lidhje m gjrat dhe e ka dhn vlersimin e vet t gjrav. N disa raste vlera e gjrave sht zvogluar , prandaj katr familje kan dhn dekleratn q nuk pajtohn me lartsine dmit t vlersuar.

  Deri me 28 tetor t vitit 2001, shtat nga 21 familje ka marr dmshperblim. Vlarat jan sjell prej 4000 deri n 21.000 marka gjermane ( prej 2000 deri 10.500 eura ) N dy raste pronart kan ngritur procedurn gjygjsore pr shkak t larsis s vlers s dmit. Sipas t dhnave t Kshillit pr drejta t njeriut n Bujanoc pagesat kan vazhduar dhe gjat nntorit t, e gjat vitit 2002 gati t gjith banort kan marr para. N raste ku sht ngritur procedura gjygjsore kompenzimet ende nuk jan t paguara.

  N rastin e Qenan Kurteshit, pronarit t kompanis private Gold commerce nga Bujanoci, MPB ka pranuar t paguan 60.000.00 ( reth 1.000 eura ) si dmshprblim pr pasurin e shkatruar gjat konflikteve t armatosura. Januz Sabedini nga fshati Kurbal ( komuna e Preshevs ) si dmshprblim ka marr 79.000,00 dinar ( redh 1.300). Ilmi Memeti nga fshati Oslar, sht informuar, ndrkaq q ende nuk jan provuar t gjitha t dhnat relevante mbi lartsin e dmit t krijuar gjat qendrimit t pjestarve t UJ nga 24. marsi e deri me 15. prill t vitit 1999.

  N fshatin Trnoc i Madh shum shtpi kan qen t shkatruara, t plakitura ose t demoluara. Gjat vizits s UNHCR n kt fshat n gusht t vitit 2001. s bashku me pronar sht br vlersimi korniz i dmit dhe sht e prcaktuar larsija dhe lloji i ndihms m t nevojshme pr t patur mundsi q banort t jetoin nepr shtepi t tyre. T njejtn dit n fshat sht kthyer dhe Shefqet Berisha (1942) m bashkshortn.

  Kam ardhur sot duke menduar q menjihr t mbetm kty. Por tani po e shoh q kjo sht e pamundur. Shtpin e kam ln me tr mobilet, n stall kan mbetur lopt dhe vetm me dy qanta kam shkuar n Kosov. Si po e shihni tani n shtpi nuk ka asgj.Madje edhe murrt jan diku t dmtuara. Nuk ka dyer, dritare, pjes t kulmit, dhe t gjitha q kan qen n shtpi jan plaqkitur.

  N shtpi ka mbetur vetm pjesa e regallit n t cilin jan t vizatuara motivt nga stema e srbve, e n dhom jan t dukshme mbeturinat e ushqimit, konzerva dhe grzhola ( kapsoll). N dy vende n murr jan shpuar vrimat pr snajper, e n kuzhin sht kryer nevoja. N oborr t shtpis kan qen t shprndara ent e kuzhins.

  Shtpija dykatshe e Sabri Jakupit nga i njejt fshat ka qn gjithashtu trsisht e demoluar dhe e plakitur. N katin eperm t shtpis jan par dhe gjurmt e zjarrit m t vogl. Lokali n t cilin ka qen puntoria, e cila gjindt n prdhes t ksaj shtpije, ka qen i demoluar, aparatt me m vler i kan marr me vete, e pjest i kan thyer.

  Banort e Trnocit t Vogl kryesisht jan marr me bujqsi, e cila iu sht pamundsuar tani pr shkak t minave. N koh kur jan larguar nga fshati, n shtpi e kan ln bagtin e braktisur. Deri n ditn e sotme nuk kan mundur n trsi t prtrijn shtpit e tyre. Pozita gjeografike e fshatit rrndon edhe m tepr situatn e tyre.

  Dmet n pasuri n komunn e Preshevs. Pasuria e qytetarve n komunn e Preshevs ka qen e dmtuar pr shkak t veprimeve t lufts, por sht edhe e plakitur, demoluar dhe e shkatruar.Dmt m t mdha jan nper fshatra t cilat kan qen fush e konfrontimeve (Orahovic, Shushaja e eperm ), si dhe n fshatra malore n ZTS , n t cilat banort kthehn m ngadal ( Cerevajk, Sefer, Depe,Magjer).


  N mahall UkMemeti, n fshatin Depe jan kthyer t gjitha 22 familje t cilat kan jetuar aty. Ndrkaq, shtat familje ende jetojn nn tenda. UNHCR-i ka ndertuar objekte t reja pr pes familje. Dy familje dimrin e kaluar kan qendruar nn tenda.

  N fshatin fqinj Buhiq, Halit Hajrullahu me familjen e vet katr antarshe gjat dimrit ka qen nn tenda. N deklerat t dhn FDH, n janar t vitit 2002, ka thn se nuk ka marr dmshperblim pr shtpin e dmtuar dhe se prej nntorit t vitit 2001 nuk ka marr fare ndihm humanitare.

  Kshillit pr drejta t njeriut n Bujanoc, pas ngjarjs n Oraovic, n maj t vitit 2001, jan lajmruar 25 qytetar t cilit jan ankuar n shkelje t pasuris demt n shtpi dhe objekt ndihms pr shkak t veprimeve t armatosura os levizjeve t automjeteve ushtarake. Hymbja e gjrave tehnike, parave, dhe gjrave m vler, gjithashtu sht paraitur pas kontrollit t shtpive n Oraovic. Kryesit nuk jan gjetur.

  N fshatin Shushaj e Eperm n t cilin jetojn 10 familje, shtpija familjare e Zejdi Eminit n t ciln jetojn 11 antar , dhe shtpija e Naser mehmetit familja e t cilit ka 9 antar, kan psuar dmtime t rnda. Sipas vendit t dmtimit mund t konkludoht q projektilt t cilit i kan dmtuar shtpit kan ardhur nga pozita n t ciln kan qen forcat serbe. I vetmi banor i cili tr kohn e konfrontimeve ka qen n fshat Bejzad Haliti deshmon FDH-e :

  Njrzit nga t gjitha shtpit t fshatit kan shkuar n Kosov, vetm un kam mbetur n fshat. Mezi me ka nxerur nga fshati me 21 maj, Kryqi i kuq pasi n ditt prparshme sht gjuajtue me arm zjarri. Der m ditn kur jam larguar nga fshati, t gjitha shtpit kan qen n regull dhe n to as kush nuk ka hyr. Ndrkaq, pasi jam kthyer, e kam par kamionin me cerade n oborr t fqiut Memetit. Pasi u nisa t shiqoj, duke menduar q ndoshta ai sht kthyer. Nga shtpia kan dalur dy persona n uniforma kamuflluese, mendoj q kan qen njsi specijale. M than q kan ardhur n teren dhe menjher jan ulur n kamion dhe kan shkuar. Nuk kam patur mundsi t shoh, a ka gj n kamion, por kam par q shtpia sht e thyer dhe se disa gjra mungojn. Pas 3-4 orsh nga drejtimi i fshatit Rajinc ka ardhur kamioni i ngjajshm. Ndrkaq kur erdhi une isha para shtpis, dhe jam i sigurt se m kan hetuar. Kamioni pastaj, vetm sht kthyer dhe vazhdoj n drejtim nga i cili erdhi.

  Shkelje e drejts n pron nga gjysma e vitit 2001

  N zonn e qytetit Preshev gjindet moteli Azizi, pronar i s cils sht Lutfi Azizi nga Presheva. N motel q nga viti 1999 jan t stacionuara njsit speciale t policis. N shtpin private, e cila gjindet afr motelit gjithashtu gjendshim policia. Policia speciale sht vendosur n Shtpin e rinis n BL Stacioni hekurudhor, ku jeton shumica e srbve nga komuna e Preshevs.

  Pas t shtnave n fshatin Ranatovc n shtator t vitit 2001 shtat familje Arifi me trsisht 50 antar, i kan braktisur shtpit e tyre. Shtpit e tyre t braktisura pas nj muaji ishin t demoluara dhe t plakitura. Sipas fjalve t oficerit t UJ gjat mbledhjes me prfaqsuesit e fshatit t Preshevs, Karadak n to sht gjetur armatim dhe sanitet ndrsa shtpit i kan thyer bandat nga Kosova.

  Pamundsia e shfytzimit t drejts n pron posaqrisht sht e theksuar te shqiptart t cilt posedojn tokn n afrsi t kufirit me Republikn e Maqedonis. Muhamet Ramadani (1967) nga fshati Miratovc, komuna Preshev ka tri parcella t ndryshme por marrja me bujqsi sht rnduar apo pamundsuar.

  Parcella e par gjindet n vendin q quhet Kroni i Canit. Edhe pse ky vend ishte nj kilometr larg prej kufirit na bjnt pamundshm q t punojm pasi sht, nnthojza afr kufirit. Parcella e dyt sht afr shtpis time n vendin e quajtur Bregu i Cakanocs. Edhe pse na duhet 5 minuta deri aty nuk na lejojn q t shkojm n at drejtim pasi aty jan t stacionuar ushtart, prandaj duhet t shkojm preth. N parcelln e tret deri von ka qen e vendosur baraka tani m ajo barak nuk sht por kan mbetur istikamat. Ju drejtova komisionit pr konpenzimin e dmit por prgjegjje nuk pat

  Remzi Murati nga fshati Stanec (komuna Preshev) s bashku me tre vllzr, ka trsisht 8 hektar tok. Ai pohon q pjestart e UJ nuk e lejojn ta shfrytzoj pasurin: me arsyetim se e kemi t ngaluar t lvizim npr pyll. Sipas fjalve t tij pjestart e UJ kan shfrytzuar drunjt e tij dhe gurt e thyer pr ndrtimin e rrugs edhe pse pr at nuk e kan patur lejn e tij.

  Shtpija e famils Aziri nga fshati Depe komuna (preshev) sht demoluar rreth 24 shkurti t vitit 2002. Gjat mbledhjes s banorve t ktij fshati dhe fshatrave t rrethit me prfaqsuesit e UJ, oficiri prezent ka thn q ka par se kishte ndodhur dhe se njerzit t cilit e kan br at nuk kan bartur uniforma ushtarake. Ai kishte prmendur se n njejtin teren ka vepruar edhe policia.

  Qytetart jan ankuar edhe n marrjen e pasuris s tundshme (veturat traktorat kamionat) gjat zgjatjes s gjendjes s lufts n vitin 1999. N shumicn e rasteve veturat nuk jan kthyer me arsyetim se ishin shkatrruar gjat veprimeve t lufts. N njrin rast MPB-ja ka informuar q pr shkat t veprimeve t lufts traktori i evidentuar nga ana e MPB Vraj sht dhn n shfrytzim dhe prdorim DP poloprodukt. Pronari mund t trheq traktorin kontsetues. N njrn krkes e MPB krkon nga i dmtuari q t parashtron aktpadin penale kundr personit i cili n mnyr t paligjshme e ka prvetsuar automjetin
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 19. #19
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Persona t shprngulur n mnyr interne dhe refugjat

  Sipas vlersimeve t UNHCR-it, gjat bombardimeve t NATO-s n vitin 1999 dhe pas, m tepr se 15.000 persona jan shprngulur nga jugu i Srbis

  Konfliktet n Preshev Bujanoc dhe Medvegj gjat vitit 2000-2001

  Konfliktet n Preshev Bujanoc dhe Medvegj kan sjell deri te shprngulja e re masive banorve Shqiptar, m s shumti nga frika pr sigurin personale. Sipas t dhnave t UNHCR-it dhe Komitetit Ndrkombtar t Kryqit t Kuq (ICRC), n Kosov kan ardhur 4.531 t personave t shprngulur intern nga rajoni i komuns s Preshevs dhe 13.252 persona nga teritori i komuns s Bujanocit. Nga komuna e Medvegjes sht shprngulur gati e tr popullata shqiptare n kt komun gjat konflikteve t armatosura kan mbetur vetm 300 shqiptar. Pr shkak t konflikteve n fshatin Rahovic n maj t vitit 2000 shtpit e tyre i kan braktisur 3000 shqiptar nga ky fshat dhe fshati fqinj Kurbali. Vetm n nj dit, me 15 maj, 969 persona kan shkuar n Kosov. Shumica e shprngulurve prkosisht jan vendosur n Gjilan dhe rrethin. Prfaqsuesit e shqiptarve vlersojn se q nga maji i vitit 1999 deri te ngjarjet n Rahovic, n maj t vitit 2001 regjionin e Preshevs, Medvegjes dhe Bujanocit e kan braktisur 25.000 Shqiptar.

  Kthimi i shqiptarve t shprngulur ka filluar pas prfundimit t konflikteve t armatosura. Kthimit m masiv i kan parapri vizitat t organizuara t personave t shprngulur shtpive t tyre gjat muajit qershor t vitit 2001. N vendime pr kthimim kan ndikuar vlersimi i siguris, gjendja n t ciln ishte pasuria e braktisur dhe mundsia pr fitim me akitivitete ekonomike. Ndihma e organizatave humanitare pr rindrtimin e shtpive t dmtuara dhe sferave tjera t jets ka rndsi t madhe.

  Sipas t dhnave zyrtare t qeveris Jugosllave nga 12.500 persona t shprngulur nga kto 3 komuna n shtpi jan kthyer deri n fund t vitit 2001 m tepr se 9000 persona. Kthimi sht vazhduar edhe gjat vitit 2002. Logaritet se numri i personave t shprngulur t cilit jan t vendosur n Kosov pr momentin sht m i vogl se 1500. Kryetari i trupit Koordinues t qeveris Nebojsha oviq ka deklaruar me 27 korrik t vitit 2002 q n Kosov ende jan t vendosur rreth 450 Shqiptar t shprngulur nga komuna e Preshevs dhe Bujanocit.

  Fshatrat n rajonin malsis s Bujanocit

  Nga frika pr siguri personale, t gjith banort e Zaribincs dhe fshatrave prreth t cilat i gravitojn si jan ar, Pribovc, Novosell, Orgjevac dhe Ravno Buje i kan braktisur shtpit e tyre. Kthimit t organizuar i ka parapri vizita e organizuar e t gjitha fshatrave dhe biseda e banorve me prfaqsuesit e UNHCR-it, e UMM, UJ dhe MPB. T kthyerit potencial m s shumti pyetje i kan parashtru prfaqsuesve t UJ dhe MPB. Kryesisht duke krkuar garancion t siguris dhe premtim q nuk do t ket malltretim fizik dhe verbal. Garancionet t cilat ishin t dhna nga ana e prfaqsuesve t MPB dhe UJ kan qen t natyres gjenerale. Ata kan premtuar q prfaqsuesit e ushtris dhe policis do t sillen n mnyr t diciplinuar, e nga qytetart kan krku q n raste t incidenteve t drejtohen oficirve t ushtris dhe policis.

  Pos siguris, banort i kan brengosur edhe dmtimet n objekte shkollore dhe tjera objekte publike. Gjat vizits s par t banorve npr fshatra, n qershor t vitit 2001, dhe n ciln ka marr pjes prfaqsuesi i FDH, pjestrt e UJ nuk kan qen m t stacionuar n kto objekte, por gjurmt e shfrytzimit t tyre kan qen t dukshme.Tenki i UJ ka qen i parkuar pran murri i shkolls n fshatin zarbinc, e tenda UJ qendronte pran murit t ambullants s fshatit. Banort kan krkuar trheqjn e ushtris nga obori i shkolls. Krkesa sh realizuar n fund t vitit 2001, por shkolla nuk ka punuar n vitin shkollor 2000/2001.

  Dmtimt, humbja e prons, n disa raste dhe gjurmt e qendrimit t formacioneve t armatosura nepr shtpi, kan qen t dukshm edhe gjat vizits s banorve fshatit malor Pribovc n veri t skajshm t komuns s Bujanocit. T gjith banort jan n gjndje t rnd ekonomike, kryesisht merren me bujqsi dhe blegtori, dhe vshtir q mund t gjejn mjete pr rindrtim. Marrja me bujqsi sht e vshtrsuar pr shkak t numrit t madh t minave, t cilat jan t vendosura n rethin.

  Sipas t dhnave t afrueshme, deri n 15. tetor t vitit 2001 n fshatin Zarbinc jan kthyer 55 nga 67 familje, n Ravno Buje 12 nga 60, n Suharno 12 nga 45, n Pribovc 5 nga 50 dhe n Novo Sell 6 nga 25 familje. Banort e fshatit shqiotar orgjevac, t cilit kryesisht gjindn n Bujanoc, nuk tregojn deshir pr tu kthuer meqense t gjitha shtpite e ksaj komune jan t shkatruara. Gjat vitit 2002, nuk ka patur kthime t reja t rndsishme pr kto fshatra.

  Fshatra tjera n komunn e Bujanocit

  Pas zhdukjs s Vlads dhe Perss Miletiq, fshatarve t vetm serb, me 20. qershor t vitit 2000 fshati Trnoc i vogl n kufi me Kosovn e kan braktisur t gjith banort Shqiptar. Nga 550 banor, n fshat jan kthuer, deri n mes t muajit qershor t vitit 2001, 135 vet nga 14 shtpi prej gjithsejt 62 shtpive. Problemi kryesor gjat kthyerjs ka qen vendosja, duke marr para sysh q t gjitha shtpit kan qen pak a shum t dmtuara.sht mundur t konkludoht q n shumicn e shtpive kan qendruar pjestart e forcave t armatosura, deri sa nga disa jan ndrmarr dhe veprime ushtarake. Banort t cilit kan mbetur pa bagti dhe nuk kan mundsi t merrn me bujqsi shkaku i minave sot n trsi jan t mvarun nga ndihma humanitare e Kryqit t kuq Ndrkombtar dhe bashksis fetare Islame. Si problem t vetin t madh paraqesin dhe pamundsin e realizimit e s drejts n mbrojtje shendtsore. Fshati nuk ka ambullant, dhe vetm nj nga banort ka vetur t paregjistruar. Banort krkojn far do leje pr t patur mundsi q ne raste urgjente t transportohn deri t ambullanta e m afrt dhe t kalojn n menyr t sigurt punktin policor ne rrug nermjet Trnocit t Madh dhe t Vogl.

  Fshati Nesalc nga 480 banor gjat vitit 2000 e kan braktisur rreth 60% t banorve. Deri n fund t qershorit t vitit 2001 n fshat jan kthyer m tepr se 60 familje, e pastaj edhe 15 t mbetur. Situata e ngjajshme sht edhe n fshatin Letovic, ky kthimi ka qen vetanak por i konsiderushem. Deri n fund t vitit 2001 n fshat jan kthyer gati t gjitha 200 familje. Kryetari i bashksis lokale Letovic Ekrem Xhemaili ka thn se ndikimin m t madh pozitiv ka prezenca e prditshme e patrolave multietnike policore.

  Gjat dy viteve t fundit banort e ktij fshati kan duruar maltretime t shpeshta nga ana e policis. Gjat vitit 1999, 13 banor t fshatit tan jan marrur n pyetje me arsyetim se posedojn arm. Ata jan t rrahur dhe maltretuar n polici, deri sa Todoroviq Stanko, komandant i policis n Bilja, ende punon n at vend t puns. N t njejtin vit ushtart kan qendruar n 12 shtpi n fshatin ton. Dmi i cili sht br kurr nuk sh kompenzuar n menyr adekuate, e komandanti i cili ka ardhur n fshat, majori Vuksanoviqi na ka thn q duht t jemi t knaqur. Problem i madh sht arsimimi i fmijve nga fshati jon. Shkolla e cila egziston n fshat sht katrvjeqare, kshtu q m shum se 70 nxns udhtojn pr n Nesalc. M tepr se tr muaj nuk kemi patur transport pr t shkuar n Letovic, kshtu q kjo m s shumti i ka goditur fmijt. Gjithashtu kmi krkuar q mundsisht bile edhe me mjete tana, t ndrtojm pr fmijt parashkollor. Problemt me objekte t cilat i nrtonin banort m vetkontribut me fshatin fqinj Rajinc, e cilat jan tani pron e ndrmarrjs Jugokop gjithashtu nuk jan t zgjthur. T gjitha ato ndrtesa tani m shkatrohn, e banort jan t gatshm q t investojn t hollat e tyre, pr t ndrtuar n fshat nj objekt t cilin t gjith do ta shfrytzonin, si pr shembll Shtpi Kulture, dhe t ngjajshme. Problem i madh sht dhe papunsia. I kmi shum njrz me shkollim t lart t cilit jan t papunsuar. Gjat vitit 1999 disa nga fshatart e fshatit tan jan t nga fabrikat n t cilat kan punuar, s pari n Simpo. Rruga deri n fshat gjithashtu nuk sht asfaltuar, edhe pse n mas t madhe kjo sht br deri n fshatin fqinj Gromada n t cilin jetonin banort Serb.

  Prve ksaj banort, megjithat po kthehn dhe deshirojn t jetojn dhe t punoin ktu. T gjith ndihn m t sigurt pr shkak t pranis s policis multietnike the tani presin q edhe problemt tjera t zgjithn n menyr t knaqshme.

  Nga fshati Dobrosin n kufi me Kosovn, i cili ka trsisht 1100 banor ( rreth 120 familje) prkohsisht kan shkuar n Kosov gjat muajit maj t vitit 2001 nga frika e incidenteve t shumta pas kthimit t ushtris dhe policis n ZTK. T njejtn ver banort jan kthyer npr shtpi. Ata, ndrka, krkoin ndriqimin e vrasjs s vllazrve Shaqipi, largimin e minave t mbetura, dhe at q policija t pushoj s bastisuri pa nevoj, dhe t maltreton qytetart n menyr verbale t cilit m shum her gjat dits shkojn n Kosov. Banort theksojn q gjithnji kan qen t lidhur me komunat n Kosov dhe se askush nga ta kur nuk ka qen i punsuar n komunn e Bujanocit.

  Sipas t dhnave t sekretarit t bshksis lokale Konul, nga fshati i cili ka 1200 banor,rreth 70% kan shkuar n Kosov pas shprndarjs s UPMB/s dhe kthimit t ushtris dhe policis n ket rajon. Gjat qershorit t vitit 2001 gati t gjith jan kthyer npr shtpi.

  Komuna e Preshevs

  Deri me 19. shtator t vitit 2001 n komunn e Preshevs jan kthyer n menyr t organizuar 1260 persona t shprngulur intern. Kthimt m masive t organizuara kan qen gjat me 17. dhe 26 korrik t vitit 2001, kur jan kthyer 400 banor, kryesisht fshatar t fshatrave Buji, Depe, Cerevajk dhe Ilinc. Nn tenda jan t vendosur 29 familje shtpit e t ciljve kan qen t demtuara.

  Fshatrat n Karadak t Preshevs Ilinc, Bujiq, Depe, Cerevajk dhe Magjer n prendim t komuns n pjesn malore pran kufirit me Kosov, jan gjetur n ZTS. Banort e kture fshatrave, pas lajmrimit pr kthimin e ushtris dhe policis e kan braktisur teritorin. Fshatrat kan mbetur trsisht t shprasta, pasi shprngulje ka patur edhe m par, gjat vitit 1999. dhe 2000. Banort e kan kushtzuar kthimin, me dbimin e forcave policore dhe ushtarake nga ky teritor. N Bujiq dhe Ilinc forcat e armatosura kan qen n shtpi private gjat vitit 2001deri sa n shkolln fillore n Ceravajk, pr skaj rrugs Gjilan Preshev ka qen e stacionuar njsija e madhe policore. N fund t muajit korrik t vitit 2001 policija sht shprngulur nga shkollat dhe shtpit private.

  Organizatat ndrkombtare humanitare, n bashkpunim m pushtetin lokal n Preshev, e kan organizuar kthimin e personave t intern t shprngulur, t cilit kan qen kryesisht n Gjilanin fqinj n Kosov.Kthimet individuale jan karakteristike pr fshatra n veri t komuns (Shushaja e poshtme dhe e Eprme Crnotic) si dhe pr Oraovicn. Gjat qershorit t vitit 2001 numri m i madh i banorve eka vizituar ose sht kthyer n shtpit e tyre.

  Praksa e mbledhjeve javore t prfaqsuesve t UJ, MPB dhe organizatave ndrkombtare sht nj prej masave t mira e cila ndikon n kthimin e t shprngulurve. Mbledhjt javore t cilat mbahn n shkoll n Cerevajk, me prfaqsuesit t fshatit, jan br vende ku banort mund t paraqesin ankesat e tyre n sjellje t ushtris dhe t policis. Ata thon se kjo i inkurajojn dhe t shprngulurit tjer n kthim. Praktika e mledhjeve javore, ndrka, sht ndrprer n korrik t vitit 2002.

  Komuna Medvegje

  N komunn e deri tani n menyr t organizuar, kryesisht me ndihmen e UNHCR-it, jan kthyer 307 Shqiptar. Vlersoht q tani n kt komun jetojn rreth 800 Shqiptar. Pas kryerjs s zgjedhjve lokale n korrik t vitit 2002 shefi i trupit Koordinues ka deklaruar q edhe 700 Shqiptar nga komuna e Medvegjs jan intern t shprngulur n Kosov.

  Refugjatt nga Republika e Maqedonis. Sipas t dhnave t UNHCR-it, pr shkak t konfliktit n Maqedoni, kan ikur n Serbi dhe Mal t Zi mbi 8000 Shqiptar dhe rreth 2000 Maqedon dhe pjestar t bashksive tjera etnike. Numri m i madh i Shqiptarve strehim t prkohshem ka gjetur n komunn e Preshevs. N Miratovc, fshat pran kufirit me Maqedoni, kan ardhur rreth 1500 refugjat, n ukark rreth 200, n Crnotinc rreth 100 dhe tj. Vetm pr nj dit me 25. maj t vitit 2001, n teritorin e komuns s Preshevs kan ardhur 1500 refugjat, kryesisht banor t fshatit Lojan t Maqedonis. Sipas t dhnave t komisarit pr refugjat t komuns s Bujanocit, kthimi i refugjatve sht i ln pas dore.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 20. #20
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Diskriminimi n Policin Multietnike

  Policija multietnike

  Ndrimi i policis egzistuese m pjestart e policis mulltietnike, t aftsuar me standarde t OSCE-s, paraqet nj nga kushtt kryesor si pr kthim t besimit t prbashkt dhe kthim t bashksis etnike shqiptare, ashtu edhe pr sukses t proesit politik dhe ndrtimin e shoqris civile.

  Sipas planit, aftsimi i pjestarve t policis multietnike sht br n tri faza. N t parn, prej 21. majit dri me 9. qershor t vitit 2001, jan mbajtur tre trajnime pesditshe, t cilat i kan vijuar srbt dhe ish polict Shqiptar, t cilit kan qen t pushuar nga puna, prej Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs. Patrollat e para mulltietnike policore kan filluar t veprojn me 28. maj t vitit 2001. N fazn e dyt t trajnimit, 28 ish pjestar t forcave rezerv t siguris, jan aftsuar n kursin pesditor i cili ka filluar me 11 qershor t vitit 2001.

  N fazn e tret, pr punt policore jan aftsuar 400 fillestar nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Ata jan zgjedhur n baz t konkursit publik Konkurs pr pranim t personave n kurs pr polic t policis mulltietnike n Preshev, Bujanoc dhe Medvegje, t cilin MPB e Serbis e ka shpallur n bashkpunim me Misionin e OSCE-s, n Jugosllavi. Kushtt kan qen q kandidatt jan shtetas t Jugosllavis, t kan t kryer shkolln e mesme, dhe mos t jen m t ri se 20 vjet dhe m t vjetr se 27 vjet, q t jan t shendosh dhe t kan aftsi psikofizike pr pun n polici, t mos jan t denuar,pr vepra penale dhe q kundr tyre mos t jet e ngritur procedura penale. Afatt pr konkurim jan zgjatur n dy raste.

  Intrsimin m t madh pr pjesmarrje kan treguar pjestart e bashksis etnike shqiptare. Pr prfaqsuesit e basksis etnike rome dhe shqiptare kufiri i vendosur sipas moshs, ka paraqitur problem, pasi nuk ka patur t interesuar t mjaftyeshm n grupin prej 20 deri n 27 vjet t cilit i kishin plotsuar dhe krkesat tjera te parashtruara. T Shqiptart ka qen problem q personat e ksaj moshe n shumicn e rasteve kan poseduar diploma t fituara n Kosov, t cilat deri me 20 shtator t vitit 2001 nuk jan pranuar n Kosov.

  M rastin e selektimit t kandidatve pr grupin e dyt, 31 Shqiptar jan refuzuar me arsyetim se nuk i plotson kushtt specijale. Sipas t dhnave t Kshillit pr drejta t njeriut nga Bujanoci, n kusht specijale n kt rast sht kuptuar q nuk jan t denuar madje as antart e familjs, apo mendimi mbi kandidatin i marrur nga tereni. Fondi heton se q kushtt etilla t posaqme nuk jan t parapar n parimt e miratuara pr elementin policor multietnik n komuna Preshev Bujanoc dhe Medvegje, t cilit me 27. qershor t vitit 2001 n bujanoc kan nnshkruar ministri i punve t brendshme Republiks s Serbis, Dushan Mihajlloviq, kryetari i Kuvendit komunal Preshev Riza Halimi, shefi i misionit t OSBE-s n Jugosllavi Stefano Sanino dhe kryetari i trupit Koordinus i Qeveris Nebojsha oviq.

  Trajnimi n konkurs t pjestarve t zgjedhur t policis lokale mulltetnike ka filluar me 6. gusht t vitit 2001. Prej ather deri me 15.korrik t vitit 2002 at e kan kryer katr grupe- gjithsejt 253 Shqiptar,128 serb,dy Jugoslloven dh nj Malzez . N mes t ndjeksve t trajnimit ka patur 29 gra t nacionalitetit serb dhe shqiptar. Trajnimi i cili sht mbajtur n Mitrovo Pole kan udhhequrinstruktor t diplomuar ndrkombtar nn prkrahjn e OSBE-s n bashkpunim me instruktort Serb.

  T gjith ishin t vendosur ne qendra pr strvitje. sht punuar n t dyja gjuht ne mnyre t barabart, me prkthime. Mbikqyrjn dhe shqyrtimin e t gjitha shtjeve me rndsi ka kryer grupi i prbashkt i punus, n prberje prej nj perfaqsuesi shqiptare, t qeveris t Republiks s Serbis dhe OSBE-s.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 2. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 09:57
 3. Intervista e Prof. Dr. Sali Berishs n gazetn " Express"
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 10:37
 4. Un Kam Dhn Shum M Shum Pare Pr Kosovn Se Sorosi
  Nga Harudi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 14:11
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •