Close
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 311
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Mosha
  31
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Flm shum sam1r...
  Gjithashtu edhe une te deshiroj cdo te mire si dhe suksese ne jete...  PS. Kam ndegjuar qe bukurite qe i posedon vete qyteteza e Medvegjes, rralle qe mund te i'a kete fale Zoti ndonje qyteti tjeter te shqiptarise...sidomos banja e Sijarines...Per kete kam vendosur qe ndoshta nese kam kohe kete vere do ta vizitoj kete qytetz...se i'a vlen.
  KLM

 2. #42
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Zmija Lexo Postimin
  Flm shum sam1r...
  Gjithashtu edhe une te deshiroj cdo te mire si dhe suksese ne jete...  PS. Kam ndegjuar qe bukurite qe i posedon vete qyteteza e Medvegjes, rralle qe mund te i'a kete fale Zoti ndonje qyteti tjeter te shqiptarise...sidomos banja e Sijarines...Per kete kam vendosur qe ndoshta nese kam kohe kete vere do ta vizitoj kete qytetz...se i'a vlen.
  KLM
  Eshte shume e vertet. Medvegja eshte nje vend, zhvillimi i se ciles duhet te bazohet ne turizem, sepse ka potenciale te hatashme.
  Banja e Siarines posedon ujera te shumta sheruese(me duket 18 lloje - nuk jam i sigurt), dhe gjithashtu aty gjendet gejzeri i vetem i Evropes kontinentale (perveq ne ishullin e Islandes).
  Tashme situata politike do e beje te veten, sepse me pare(vitet e kaluara), ajo me 1fjal ka vluar prej shqiptareve. Ka qene dhe eshte shum e pasur...

  pershendetje!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Bawarianmann
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Porosi te gjitheve ( te Kosoves lindore )qe deshirojn te degjojne kengen e Tupalles e Medvegjes e te cilet ende nuk e kan degju.
  Shkoni ne YOUTUBE dhe kerkoni Hashim Shala kenga e Tupalles.
  Pershendetje bashkatdhetar.
  Jeto Kuq e ZI be njeri.

 4. #44
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Markoviq ka paralajmruar hapjen e fakultetit pr Ekonomi n Medvegj!

  Markoviq ka paralajmruar hapjen e fakultetit pr Ekonomi n Medvegj


  Ministri pr administrat shtetrore dhe vetqeverisje lokale dhe kryetar i Trupit Koordinues pr komunat Preshev, Bujanoc dhe Medvegj, Millan Markoviq gjat qndrimit sot n Bujanoc pr gazetart ka paralajmruar se jan n prfundim e sipr paraprgatitjet pr hapjen e fakultetit Ekonomi dhe financa n Medvegj.

  Sipas kryetarit t Trupit Koordinues nesr n Ministrin Arsimit t Republiks s Serbis do t vendoset shtja e lokacionit dhe far programi arsimor do t aplikohet. Regjistrimi i studentve t rinj n Medvegj do t bhet diku kah fundi i vitit 2008. Po ashtu marrveshjet paraprake paralelisht po vazhdojn edhe me kryetarin e komuns s Bujanocit, Shaip Kamberi n lidhje me hapjen e ktij fakulteti n Bujanoc, pr t ciln premtohet se kjo gj do t realizohet vitin e ardhshm akademik.  Sipas zotit Markoviq pozitivja e hapjes s institucioneve t arsimit t lart sht n at se t rinjt nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja do t mund t vijojn shkollimet akademike n gjuhn e tyre amtare sipas sistemit t Bolonjs.
  Kto diploma do t pranohen n t gjitha vendet e bots dhe n kt mnyr do t kontribuohet edhe pr vendin ku ata jetojn. Ministri pr administrat shtetrore dhe vetqeverisje lokale dhe kryetar i Trupit Koordinues pr komunat Preshev, Bujanoc dhe Medvegj, Millan Markoviq ka deklaruar sot se hapja e fakulteteve n komunat Preshev, Bujanoc dhe Medvegj sht ofert dhe shans i mir pr t gjith qytetart q jetojn n kto komuna e q gjeografikisht jan larg qendrs. N pyetjen e parashtruar se far do t bhet me shtjen e diplomave t UNMIK-ut ai shprehu optimizm se s shpejti Qeveria e Republiks s Serbis do t merr vendim pr njohjen e ktyre diplomave.

  Burimi i Informacionit: www.medvegja.info
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Nse Lugina E Prersheves Beri Luften Per Tu Ber Polic Esht Tragjike

 6. #46
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  Nse Lugina E Prersheves Beri Luften Per Tu Ber Polic Esht Tragjike
  Qka po thu?
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Zonja
  Antarsuar
  27-12-2008
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Per sam1r ton.

  Sam1r aferim te koft qe ne gjdo faqe paskeni fol per Medvegjen ton te dashur,
  edhe keto leximi i lexova sot te gjitha...

  Me vjen shum mir qe gjeni koh per lexusit ton dhe dashamirt e vendit ton q t din ma shum se si asht situata atje, ju kam than edhe ne shkresen e par se une kam pas shum informata te kqija per Medvegj dhe at rreth andej, ma keni shtue Imazhni qe ket vit ta vizitoj pa tjeter me famile...

  Me rrespet per ty personalisht nga Zonja...

 8. #48
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Zonja Lexo Postimin
  Sam1r aferim te koft qe ne gjdo faqe paskeni fol per Medvegjen ton te dashur,
  edhe keto leximi i lexova sot te gjitha...

  Me vjen shum mir qe gjeni koh per lexusit ton dhe dashamirt e vendit ton q t din ma shum se si asht situata atje, ju kam than edhe ne shkresen e par se une kam pas shum informata te kqija per Medvegj dhe at rreth andej, ma keni shtue Imazhni qe ket vit ta vizitoj pa tjeter me famile...

  Me rrespet per ty personalisht nga Zonja...
  Te gjitheve na mungon vendlindja jon e dashur. Un bej shume pak brenda mundesive te mia per Medvegjen tone.

  Pershendetje Zonje e nderueme,
  sam1r
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 9. #49
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Presidentt Topi e Sejdiu takojn prfaqsusit e Zyrs Koordinuse pr Medvegjn

  Prishtin 09.01.2008(medvegja.info)

  Sot n ambientet e hotelit grand n Prishtin u pritn n nj takim miqsor prfaqsusit e Zyrs Koordinuse pr Medvegjn nga presidenti shqiptar zotri Bamir Topi dhe ai i Republiks s Kosovs Fatmir Sejdiu.

  Ndonse takimi ishte i shkurtr megjithate ishte shum miqsor dhe vllazror.Me kt rast kryetari i Zyrs Koordinuse pr Medvegjn Selman Rexhepi i informoj presidentt Topi e Sejdiu me problemet q po ballafaqohet popullata e shqiptarve t Medvegjs t dbuar nga trojet e tyre ,veqanrisht n vitet 1999-2001.

  Gjithashtu presidentt Topi e Sejdiu u informuan edhe pr aktivitetet e Zyrs Koordinuse pr Medvegjn,me kt rast Presidenti shqiptar dr Bamir Topi edhe ai i Kosovs dr Fatmir Sejdiu i dhan mbshtetje maksimale Zyrs Koordinuse pr Medvegjn dhe kryetarit t saj zotri Selman Rexhepi.

  Njofton
  Zyra Koordinuse pr Medvegjn
  Fush Kosov/Medvegj
  Kryetar: Selman Rexhepi.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 10. #50
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ja edhe 2 fotografi nga takimi mes udheheqsit te zyres koordinuese per Medvegje zoti Selman Rexhepi, dhe 2 presidenteve shqiptar, perkatesisht kosovar, zoti Topi dhe zoti Sejdiu.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 11. #51
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime
  Citim Postuar m par nga sam1r Lexo Postimin
  Ja edhe 2 fotografi nga takimi mes udheheqsit te zyres koordinuese per Medvegje zoti Selman Rexhepi, dhe 2 presidenteve shqiptar, perkatesisht kosovar, zoti Topi dhe zoti Sejdiu.

  Edhe pse jane ne gjendje te pamundesise per te bere me shume sot per sot te dy kryetaret shqiptare, perseri vetem nje pritje e perzemert dhe ndegjimi me kujdes ndaj halleve te Medvegjes dhe rajonit jasht dy shteteve shqiptare permbledh ne vehte deshiren per lehtesimin e barres per mbijetese dhe shpresen per bashkim.
  Vete fytyrat e buzeqeshura te perfaqsuesve shqiptare nga tri krahinat ne fotografite qe ka sjelle per ne sam1r, e shprehin dukshem rendesine qe ka bashkimi ne lumturine e pergjithshme shqiptare.

  Liria kombetare ka kuptimin e vertete kur eshte gjithekombetare.

  me nderime per buzeqeshjen dhe lumturine e pergjithshme si ne fotografi dhe ne jeten e shqiptarve

  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 14-01-2009 m 22:26
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 12. #52
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Lightbulb Mblidhen perfaqsuesit e t tri komunave t Kosovs Lindore

  Kshilltart shqiptar t kuvendeve t komunave t Preshevs, Bujanocit dhe t Medvegjs u tubuan sot m 25 janar n salln e Kuvendit t Komuns s Preshevs prej ors 14.00.
  Ata shqyrtuan situatn politike dhe t siguris n territorin e Lugins s Preshevs, dhe miratuan nj deklarat politike, me te ciln ata shpallin disa prej krkesave t qytetarve shqiptar te Lugins, drejtuar pushtetit qndror serb.

  Deklarata Politike e Kshilltarve Shqiptar t Kosovs Lindore

  Me rastin e arrestimeve t dhjet qytetarve t Komuns s Preshevs m 26 dhjetor t vitit 2008, Kuvendi i Kshilltarve shqiptar t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs (PVD, PDSH, LPD, BDL, GQ Rahmi Zulfiu, UDSH, LKSH,LDI) miratojn kt:


  DEKLARAT POLITIKE


  Kuvendi konsideron se arrestimi i dhjet qytetarve shqiptar t Komuns s Preshevs m 26 dhjetor t vitit 2008 sht i papranueshm dhe n funksion t destabilitizmit t situats politike dhe t siguris n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj. Tr procesi i arrestimit t t dyshuarve, gjithsesi i zhvilluar jasht normave profesionale dhe n shprputhje t plot me normat demokratike, si dhe trajtimi i mtejm i tyre, deklaratat krcnuese t zyrtarve policor dshmojn pr politizimin dhe etnizimin e skjashm t procesit prkats.
  Kuvendi konsideron se praktikat e drejtsis politike dhe selektive serbe nuk jan n shrbim t ndshkimit t krimeve t lufts dhe t zbulimit t domosdoshm t s vrtets, por prkundrazi nj proces n shrbim t politikave ditore t shtetit, q me t tilla veprime rivrteton mungesn e vullnetit politik dhe t kompetencave shtetrore pr t’u ballafaquar me t kaluarn e errt, respektivisht me prfshirjen e mundshme t strukturave t dikurshme shtetrore n krime t lufts; posarisht n hapsirat e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs.

  Duke e pasur parasysh kt fakt, e duke iu referuar procesit t dhunshm dhe spektakular t 26 dhjetorit, si dhe duke u bazuar n trajtimin brutal t t burgosurve; kshilltart komunal shqiptar konsiderojn se sistemi aktual gjyqsor dhe politik n Serbi nuk ka kredibilitet dhe legjimitet pr t zhvilluar procese t tilla t ndjeshme, aq m tepr kur merret parasysh se t dyshuarit akuzohen pr vepra t kryera n territorin ku organet kompetente nuk kan pasur dhe nuk kan asnjlloj pushteti ekzekutiv dhe ligjor.

  Andaj, Kuvendi i Kshilltarve shqiptar t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs krkon:

  - Lirimin e pakusht t t arrestuarve, gjegjsisht ndrprerjen e procedurs nga ana e Prokuroris pr Krime t Lufts n Beograd, duke e konsideruar at si jolegjitime dhe t montuar politikisht.

  - Zbardhjen e t gjitha krimeve t kryera ndaj popullats civile shqiptare n Lugin t Preshevs n periudhn 1999-2001,

  - Rrespektimin e plot t Amnestis ndaj ish pjestarve t UPMB-s

  - Mbshtet iniciativn e ekspertve ndrkombtar n Prishtin q dosja e t arrestuarve t procesohet nga Gjykata pr t drejtat e njeriut n Strasbur,


  Sikur prfaqsues legjitim politik t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs vlersojm se aksioni i 26 dhjetorit t vitit 2008 sht n vazhdn e prpjekjeve t vazhdueshme pr kriminalizimin e shqiptarve si kolektivitet, t udhhequra akoma nga politikat e barazpeshimeve etnike t krimeve t lufts. Rrjedhimisht, n kt rast, instrumentalizimi politik i shtjes s krimeve t lufts sht edhe nj tendenc pr ta shmangur vmendjen e opinionit rajonal dhe ndrkombtar nga mosrealizimi i obligimeve t marra nga ana e shtetit n vitin 2001 pr zgjidhjen e problemeve n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj. N kt mnyr, politika shtetrore vazhdon prpjekjet, q n emr t gatishmris s ndshkimit t krimeve t lufts ta legjitimoj pranin e shtuar t forcave t siguris, sidomos t xhandarmris, si dhe ta kamuflojn mungesn e gatishmris pr zgjidhjen e problemeve t shumta n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj; vemas t t drejtave individuale dhe kolektive t shqiptarve vendor.

  Duke e pasur parasysh gjendjen e tanishme shqetsuese t siguris dhe politike, me prirje prkeqsimi t mtutjeshm:

  Kuvendi i Kshilltarve shqiptar t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs krkon nga faktort relevant ndrkombtar - NATO, OSBE-s dhe BE, Kshilli i Europs dhe garantuesit ndrkombtar t marrveshjeve t paqes n vitin 2001,

  - Q t nxisin dhe q t ndrmjetsojn bisedime midis qeveris Serbis dhe prfaqsuesve legjitim politik shqiptar t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs pr ta shqyrtuar ecurin e procesit t deritanishm, pr ta parandaluar prkeqsimin e situats aktuale politike dhe t siguris n Luginn e Preshevs, si dhe pr ta rikonfiguruar nj Marrveshje politiko-juridike konform qndrimeve t paraqitura n Marrveshjen e Konulit dhe krkesave t paraqitura n Platformn politike t ktij Kuvendi, e cila do t rezultonte me nj stabilitet afatgjat politik dhe ekonomik n Rajon


  Preshev, 25 janar 2009
  Kuvendi i Kshilltarve shqiptar
  t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs


  Lajmi u huazua nga: Medvegja.net
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 13. #53
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pjsmarrs nga kshilltart shqiptar nga Medvegja ishin:kryetari i degs s PVD-s n Medvegj zotri Femi Beha, kryetari i Lvizjes Demokratike pr Integrim ,zotri Regjep Abazi,zvends-prefekti i komuns s Medvegjs, zotri Florim Sahiti, kshilltari nga radht e PVD-s Hasan Xhema dhe kshilltari tjetr i PVD-s nga Svirca Hajdar Hajdari.

  Burimi i informacionit: Medvegja.net
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-01-2009
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prshndetje ,

  Para se gjithash dua te falenderoj te gjith ata qe e kan dhen kontributin e tyre ne ket tem te veqant per mua.
  Medvegja si qytet i vogel qe gjendet 63 km ne verilindje te Prishtines,kufizohet me keto komuna nga ana e Republikes se Kosovesesianen(ish podujeven)Daradanen (ish Kamenicen )dhe me kryeqytetin e Kosoves pra me Prishtinen.

  Arsimimi shqip
  Ndonse shkolla shqipe ne Medvegje daton qysh para 40 viteve megjithate gjate periudhave te ndryshme kohore ne Medvegje ishin mbyll shkollat shqipe.
  1.Shkolla e mesme ne shqip u mbyll ne vitet e 80-ta pas demonstratave qe shperthyen ne Kosove.
  2.Shkollat fillore ne Medvegje rrespektivisht ajo Zenel Hajdini ne Tupalle dhe paralelet e saj ne Gjylekresht dhe Kapit si dhe shkolla fillore Banja e Sjarines (ish Zenel Hajdini) ne Rama Banje u mbyllen me 11 Qershor te vitit 1999 .Ku ushtria paramilitare dhe ajo militare serbe pas disfates ne Kosove u vendos ne keto shkolla dhe ne fshatrat tjera shqiptare.

  Sod ne Medvegje funksionojn dy shkolla fillore ne gjuhen shqipe:Shkolla fillore ,,Zenel Hajdini''ne Tupalle te Medvegjes me paralelet e ndame ne Kapit dhe Gjylekresht,si dhe shkolla fillore ,,Banja e Sjarines''ne Banje te Sjarines-Medvegje me paralelet e ndame ne Rama Banje,Gerbac,Svirce,Sjarine.
  Gjithashu ne kuader te shkolles Fillore ,,Jabllanica e Eperme(Gornja Jabllanica)''ne Medvegje funsionojn edhe paralelet e ndame ne gjuhen shqipe.
  Pas nje mundi te madh pas disa vitesh ne 2004 ne Medvegje u arrit qe ne kuader te shkolles se mesme Ekonomike,,Nikolla Teslla''te hapen edhe drejtimet ne gjuhen shqipe.

  Debimi i popullsis shqiptare
  Meqe e dinim se qfar masakrash kishin bere po keta ushtar ne Kosove si dhe maltretimet e vazhdushme qe u beheshin filloj zhvendosje masive a popullsis shqiptare.Rrahja brutale qe i u be familjes Bislimi ne Gerbac,tentim dhunimi i femrave shqiptare,ishin vetum disa nga faktoret qe ndikoj ne zhvendosjen e kesaj popullsie autoktone.
  Debimet e shqiptarve te Medvegje kishin fillu qysh heret ne vitet e 1940-1950,ne ket kohe u debua nga trojet e veta etnike edhe Gjenerali i ushtris shqiptare ne Shqiperi Veli DEDI(nga Medvegja),Akademiku me i shquar shqiptar Akademik Idriz AJETI(nga Tupalla) ,aktivisti i shquar shqiptar Dr Ramadan Xhema nga Tupalla(ky i fundit eshte vllau i Gjem Gjema ,,Jim Jema''ne Amerik qe dhan nje kontribut te madh per pavarsin e Kosoves.)
  Ne vitet 1957-1960 familje te tera shqiptare u debuan nga Medvegja per ne Maqedoni duke u vendosur ne dy fshatra te mdha pran Ajropotit ne Shkup ne Qojli dhe Konjare.
  Ne vitet 1980 u debuan shum shqiptar nga Medvegja ku shumica prej tyre u vendosen ne Kosove dhe Diaspor.
  Mirpo debimet me masive ndodhen ne vitet 1998-1999 ku u debuan me se 7500 shqiptar nga Medvegja dhe fshatrat perrreth .Keta te debuarit u vendosen ne Kosove e veqmas ne Fushe Kosove ku sod nga shum njerz nihet si Medvegja e dyte.

  Perkunder gjitha ketyre ne Medvegje ende flitet shqip,gjuha shqipe eshte gjuhe zyrtare krahas asaj serbe(se paku ne leter).Shqiptaret ne komunen e Medvegjes perfaqsohen nga zavendeskryetari i komunes,kan nje Kryeshef te sherbimeve ppublike dhe 8 keshilltar komunal.Gjithashtu edhe ne keshillin komunal prej 7 antarve sa ka gjithsejt shqiptaret perfaqsohen me 2 antar ne ket keshill.Ne Medvegje nuk eshte asnje gjykates apo prokuror shqiptar.

  kjo ne pika te shkurta eshte gjendja e dhimbshme e Medvegjes qe dikur ishte shum heroike dhe kombit shqiptar i dha shum

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Antarsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shpresoje se gjerate do ndryshojne ne rrethin e Medvegjese dhe te afrohen edhe me shume me boten e afert shqiptare.Une them se nuk ka ku te shkoje me keqe,pra do behet vetem me mire.SUKSESE mos u dorzoni vllezer na keni gjithmon prane.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-01-2009
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Metodat te cilat i perdoren serbet per pastrimin e tnik te ketyre trojeve nga shqiptaret jan nga me te ndryshme.Duke fillu me perndjekjen e Intelektualve e deri te bujku.
  Nga viti 1989 deri ne vitin 2005 i eshte ndalu hyrja ne vendin e ti te lindjes nje intelektuali te madh shqiptar Akademik Idriz Ajetit.
  Po ashtu hyrja u eshte ndaluar edhe themelusve te zones IV te UK-se ne Mitrovic Mevlud Arifi dhe ....qe jan nga Medvegja .Hyrja ne Medvegje ju ndalohet edhe atyre Intelektualve qe sod punojn per kthimin e popullsis me arsytim se po nxisin urrejtje nderetnike.

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-01-2009
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Njerz qe i dhan shum popullit shqiptar.Huazuar nga Medvegja.net:

  Zenel Hajdini,hero i popullit
  (1910-1942)


  Zenel Hajdini u lind m 191O n fshatin Tupall te Medvegjes.
  Msimet e para i mori n shkolln e ashtuquajtur "tek Xhamia e Siarins"
  Nj koh punoi si ofiqar n Medvegj, Dallohej me nj kaliografi (bukurshkrim) t jashtzakonshm.
  Pas dy vitesh u regjistrua ne Medresn e Shkupit e cila kishte karakter fetar por n t cilen msoheshin disa gjuh t huaja dhe ku lndt empirike zinin nj vend shum t rndsishm. Pas diplomimit n Medres u regjistrua n fakultetin e shkencave matematiko-natyrore n Beograd.
  Gjat vijimit t vitit t dyt t studimeve n Beograd plasn demostratat e njohura t marsit ku Zeneli mori pjes aktive. Pas fillimit t lufts Zeneli ishte kthyer n vendlindje pr t vazhduar aktivitetin e vet si antar i shtabit pr rejonin e Medvegjs.
  Esht vrar nga forca bullgaro-etnike n vijn e par t frontit n Gazdare m 07 mars 1942.
  Po kt vit n Kosov u themelua aradha e pare shqiptare e cila pr nder t emrit dhe veprs s tij u quajt aradha "Zenel Hajdini".
  Esht shpallur hero i popullit me 1953.
  Emrin e tij e mbajtn dymbdhjet shkolla fillore dhe t mesme (n Kosov n Jabllanic e ne Maqedoni ),kazerma, rrug dhe sheshe.

  Disa nga kto shkolla dhe rrug nuk e mbajn m emrin e tij ngase serbt ua ndrruan pas lufts s Kosovs por ka edhe t tilla q fatkeqsisht ua ndrruan vet shqiptart.


  Veprimtaria:
  Zenel Hajdini nuk ishte pajtuar q shqiptart t mbesin t pashkolluar dhe kshtu t dominohen n aspektin intelektual nga bashlvendast e tyre serb.

  Rrugn e tij t shkollimit ua kishte preferuar edhe bashkfshatarve t tjer siq ishin Idriz Ajeti (akademik i njohur q dha nj kontribut t jashtzakonshm n lmin e gjuhs shqipe), Zeqir Bajrami (profesor universiteti dhe nj ndr autort e par t librit t gjeografis n gjuhn shqipe)etj, t cilt vijuan msimet n Medresn e Shkupit disa gjenerata m von.

  Zenel Hajdnini disa her kisht pasur takime me intelektual nga Kosova si Rashid Deda (deshmor) nga Prizreni e t tjer, nga t cilt kishte krkuar q ta furnizonin me disa abetare q do ti merrnin n Shqipri. Kjo ndrr si edhe shum t tjera i mbeti e pa realizuar.
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Akademik Idriz Ajeti

  Idriz Ajeti u lind me 26 qershor 1917 ne TUPALL te Medvegjes.Shkollen fillore e kreu ne Tupalle,Sjarine(afer Xhamis shkolla e vjeter) dhe ne Banje te Sjarines.

  Siapas Akademik Ajetit emeritmi i fshatit te tij te lindjes nuk eshte emertim sllav siq pretendojn disa,por eshte emertim me prejardhje latine TUFOS qe don te thot Guri i but i mir per punim.

  Pas perfundimit te shkolles fillore vendos qe mesimet ti vazhdoj ne Medresen e Madhe te Shkupit ku dhe ne ket shkolle e perfundon shkollen e mesme.

  Per ti regjistruar studimet ne Zagreb te Kroacis per ti vazhduar pastaj ne Itali per dy vjet radhazi nderkaq diplomoi ne Beograd te Serbis ne degen e albanologjis.

  Pasi i perfundon studimet punoi ne Prishtine per dy vjet radhazi si Gjimnazin ,,Sami Frasheri'' si profesor.Me themelimin e Universitetit te Prishtines ne vitin 1960 Akademik Idriz Ajeti emrohet profesor ne degen e Gjuhes dhe Letersis Shqipe.

  Akademik Idriz Ajeti tani punon si kryeredaktor i revistes shkencore ,,STUDIMI'' si dhe eshte ne perpunim te disa titujve tjer shkencore.
  Per kontributin e madh qe dha Akademik AJETI ne fushen e Alabanologjis ne 90 vjetorin e lindjes se tij u dekorua me Qmimin Presidencial per Studius nga presidenti i Kosoves Dr Fatmir SEJDIU


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Prof.Zeqir Bajrami

  Prof. Zeqir Bajrami lindi m 25 maj t vitit 1916 n Tupall t komuns s Medvegjs, ishte gjeograf shqiptar.


  Shkolln fillore e kreu n Medvegj, kurse t mesmen ( Medresen e Madhe ) n Shkup. Diplomoi n degn e gjeografis n Universitetin e Zagrebit n vitin 1943. Nj koh t gjat prof. Zeqir Bajrami punoi si profesor i gjeografis n gjimnaz dhe shkolln Normale t Prishtins, andaj nxnsit ane e mban e prkujtojn me respekt. N vitin 1969 prof. Zeqir Bajrami zgjidhet si ligjrues n Katedrn e gjeografis .

  U largua nga kjo bot n vitin 1978.

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-01-2009
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga bili99 Lexo Postimin
  Edhe pse jane ne gjendje te pamundesise per te bere me shume sot per sot te dy kryetaret shqiptare, perseri vetem nje pritje e perzemert dhe ndegjimi me kujdes ndaj halleve te Medvegjes dhe rajonit jasht dy shteteve shqiptare permbledh ne vehte deshiren per lehtesimin e barres per mbijetese dhe shpresen per bashkim.
  Vete fytyrat e buzeqeshura te perfaqsuesve shqiptare nga tri krahinat ne fotografite qe ka sjelle per ne sam1r, e shprehin dukshem rendesine qe ka bashkimi ne lumturine e pergjithshme shqiptare.

  Liria kombetare ka kuptimin e vertete kur eshte gjithekombetare.

  me nderime per buzeqeshjen dhe lumturine e pergjithshme si ne fotografi dhe ne jeten e shqiptarve

  bili99
  Pershendetje,
  Sa i perket kryetarve kisha me shtu diqka bili99.Te gjith e dim qe me kushtetuten e Republikes se Shqiperis ,shteti Shqiptar rrespektivisht institucionet e shtetit jan te obliguara ti mbrojn te drejtat e shqiptarve jasht kufijve te Shqiperis se sotme.

  Andaj duke u nis nga kjo,mendoj se politika e jashtme e Shqiperis duhet te shfrytzoj kapacitetet e veta qe i ka dhe ne institucionet nderkombetare te ngre qeshtjen e te drejtave te shqiptarve ne Serbi rrespektivisht ne komunat e Medvegjes ,Bujanocit dhe Presheves.

  Ne kohen e Qeveris se Agim ekut ne Kosove ka qen e paralajmrume se kjo qeveri do investoj 50 000 euro ne keto 3 komuna e ne veqanti ne Medvegje,ky lajm kur e ndegjova ne Radio Medvegje emisioni ne gjuhen shqipe me pate gzu tej mase sepse e dinim qe se paku dikush po perkujdeset per ket popull.Ndonse ky investim nuk u realizua asnjiher megjithate ju dha shqiptarve te Medvegjes nje perkrahje ashtu morale .

  Un befasona pse nje minister i jashtem apo edhe nje kryeminister i Shqiperis nuk i viziton keto troje keto treva autoktone shqiptare.Nese instiutcionet e Kosoves pershkak te problemeve politike me serbi nuk e kan ate mundesi ateher ato te Shqiperis sigurisht qe e kan.????

 19. #59
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Teme per Kosoven Lindore(Medvegj,Bujanoc,Preshev)

  Mendova qe duke pare te arsyshme qe nje kryeteme ne kete nenforum te dedikohet vetem per keto troje pra per tri komunat shqiptare qe njihen me emrin si Kosova Lindore

  Prandaj tani e tutje tema te ndryshme mund te postohen ne kete teme

  Ne kete menyre i bashkova edhe disa tema te me parshme


  Flm per Mirkuptim
  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 29-04-2009 m 13:36

 20. #60
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Nj universitet publik pr tri komunat, Medvegj, Bujanoc dhe Preshev


  Hysen Ibrahimi, politolog

  sht e arsyeshme dhe tejet themelore q t ket pasur, dhe q duhet t ket krkesa prmes nj faktori demokratik arsimor, dhe me prkrahjen e gjith faktorit politik t t dy shteteve shqiptare t Kosovs dhe Shqipris, e q do t bnte t vlersohet me tendenca arsimore pr dije dhe kultur, pr themelimin e Universitetit Publik n gjuhn amtare shqipe pr komunat Medvegj, Bujanoc dhe Preshev, pr t dshmuar se fjala sht pr arsimimin superior kolektiv t t tri komunave n fjal, me nj stad t zhvillimit dhe prparimit.

  Q t shihet modaliteti i pasqyrimit pr t ndikuar n kt drejtim n kohn aktuale, mund t na shrbej themelimi i Universitetit t serbve t Kosovs n pjesn veriore t Kosovs pr komunat Albanik, Zvean etj, q askush nuk e ka kundrshtuar dhe penguar.

  Kjo krkes themelore pr themelimin e Universitetit Publik n komunat shqiptare, do t ishte ekuivalente me realitetin konkret t kohs. Prderisa jepet nj e drejt pr minoritetin serb n Kosov, kurse ndalohet pr minoritetin shqiptar, kjo bie ndesh dhe aspak reale duke u eliminuar ekzistenca e faktorit shqiptar dhe e drejta e tij pr arsimim superior.

  Kjo barr mbi supe i bie s pari shtetit t Republiks s Kosovs dhe Shqipris, pastaj t gjith faktorve relevant q kan ndikim n kt drejtim, e po ashtu edhe Universitetit t Prishtins dhe Tirans, pr t sinjalizuar se jan t gatshm q t ofrojn kuadro pr kt Universitet Publik n do koh.

  Duke krijuar hapsirn me nj shtrirje gjithkombtare shqiptare, do t krijohet nj realitet i arsyeshm, pr t ndjekur t gjitha procedurat q kishin me arsyetue bindshm krkesat e arsimit t lart pr shqiptart n kto komuna, i cili do t dominonte n institucionet e shteteve shqiptare.

  Kur flasim pr proceduar t tilla, konkretisht pr ndikimin tek faktort me ndikim, duhet t kemi parasysh edhe iniciatorin se sa ndikues kishte me qen, i cilit nivel dhe far kuadri prfaqson, me qllimin e prkrahjes.

  Kjo krkes si rrug demokratike, duhet t drgohet organeve t qeveris s Serbis, pr ta sinjalizuar se sht koha e themelimit t Universitetit Publik Shqiptar. Kt ata duhen ta ken parasysh, sepse pretendojn n shum krkesa n BE, tani sidomos pr liberalizimin e vizave dhe marrveshjen.

  Duke i qndruar besnik ksaj krkese, (q deri dje ka qen tabu tem, apo tabu krkes), t jets arsimore pr dije m t lart shoqrore dhe kombtare, veanrisht duke u ballafaquar pr do dit me krkesa pr themelimin e Universitetit Publik, do t arrihet mjaft bindshm n nj koh relativisht t shkurtr aspirata e popullit shqiptar n fushn e arsimit t lart n tri komunat, Medvegj, Bujanoc dhe Preshev. Mbase pr disa kjo krkes dhe e drejt e patjetrsueshme, disi mund t duket si e ftoht, por kjo sht e fuqishme pr nga dashuria q zgjon pr t’u arsimuar n radh t par, dhe pastaj q prkon me realitetin dhe plotsimin e standardeve q jan kusht pr integrimin e vendeve t rajonit, n BE dhe NATO, sidomos kushti m i veant pr plotsimin dhe respektimin e t drejtave minoritare.

  Kjo krkes duhet prkrahur si nj vij e modernizuar n fushn e arsimit, si nj e drejt q e gzojn minoritetet e shteteve t rajonit dhe bots s qytetruar, dhe as q ishte dasht t bhet penges n kt drejtim. Po qe se vije n shprehje baza buxhetore dhe kuadri arsimor, ktu duhet patjetr t prgjigjen dy qeverit, s pari e shtetit t Republiks s Kosovs dhe pastaj ajo e Shqipris, q t mos mbetet arsye e shtetit t Serbis n munges t prkufizuar t buxhetit q t pengoj themelimin e Universitetit Publik Shqiptar.

  Dua q t’i bj me dije institucionet e Republiks s Kosovs dhe personalitete me ndikim n Kosov, pr ndihmn q na dhan pjesa Lindore e Kosovs, pikrisht t ktyre tri komunave Medvegj, Bujanoc dhe Preshev gjat organizimeve n mrgat dhe Kosov para lufte, gjat lufte dhe pas lufte pr prkrahjen e formimit t shtetit m t ri t Republiks s Kosovs. N mrgat vllezrit tan t ktyre komunave ishin n ball t proceseve n mrgim. Ne q jemi n mrgim dhe q punuam bashk me kta vllezr, pr Pavarsin e Republiks s Kosovs, dua ta din se do ta ken prkrahjen ton institucionale t Qeveris s Kosovs dhe do ta ngrisim zrin pr do t drejt t tyre.

  Ktu duhet krijuar nj shkall e lart bashkpunimi me prparsi pr t drejtat e shqiptarve t Kosovs Lindore, dhe mund t themi se sht nj krkes legjitime dhe mjaft e drejt e cila dshmon para Bashksis Ndrkombtare se kush sht shteti serb dhe me far qeverie kan t bjn, kishte me qen nj korruptim pr qeverin ”demokratike” t ashtuquajtur t Serbis, kurse n t njjtn koh duhet t hapet nj horizont i dijes kulturo-shqiptare me dshirn pr t’u arsimuar duke themeluar kt Universitet Publik Shqiptar pr komunat n fjal.

  Problemin t cilin cituam, na bn me dije ne dhe t gjith t tjert, pr nj gjendje zbraztie apo pr nj boshllk t madh n munges t Universitetit Publik pr kto komuna, e qe krijon nj situat t till e cila shkakton paknaqsi tek popullata e ksaj ane. Kt zbraztir sht duke e penguar faktori politik serb, duke nxjerr kryet pr t penguar pr kt problem, q ka shprla memorien e vendosmris shqiptare.

  Sidoqoft, krkesa q del nga gjiri i popullit, sht e gjykuar q t triumfoj, t cilat e shoqrojn edhe shum dukuri t tjera prcjellse prve arsimit. Pikrisht edhe kjo krkes q do t ket nj shtrirje shum t gjer, i jep vlera t dshirs pr dije dhe shkenc, ksaj radhe q jan arsimore dhe q duhen artikuluar n mnyr profesionale.

  Ky horizont i hapur, pret rreshtimin e atyre q duhet rreshtuar dhe duhet ndihmuar vllezrit tan, q nuk kursyen asgj pr Pavarsin e Republiks s Kosovs, as mundin as gjakun.
  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 29-04-2009 m 13:36

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:57
 3. Intervista e Prof. Dr. Sali Berishs n gazetn " Express"
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 11:37
 4. Un Kam Dhn Shum M Shum Pare Pr Kosovn Se Sorosi
  Nga Harudi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 15:11
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 19:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •