Close
Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 311
 1. #21
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Arsimimi

  Bashksia shiptare dhe rome ne Luginn e Preshevs jan t ineteresuar pr arsimimin e pjestareve t tyre. Problemet n kt fush ishin t shprehura gjat viteve t 90-ta, ndrsa m von jan shtuar edhe dmtimet fizike t objekteve shkollore. Kto dmtime sot pjesrisht jan sanuar, duke faleminderuat donacioneve nga jasht, por inventari shkollor edhe mtej paraqet problem te madh.

  Programi dhe plani

  Programi dhe plani i zgjidhjes s krizs n komunat e Preshevs Bujanocit dhe Medvegjes nuk prmban asnje mas pr zgjidhjen e problemeve t shumta pr arsimimin e pakicave, t cilat jetojn n kto komuna. Prfaqesuesit shqiptar shum her kan paraqitur propozime pr prmisimin e gjendjes. Ata kan krkuar q shqiptart t marrin pjes n udheheqje n shkolla, q me ligj tu mundsohet hapje e shkollave fillore dhe t mesme me plan-programe t ndara msimore n gjuhn shqipe,tekstet msimore, pastaj formimin e komitetit te veanta arsimor (Serbi-Kosov) me t cilat do t rregullohen eshtjet e shkollimit t shqiptarve nga ky regjion n shkolla t mesme t cilat nuk ekzistojn n Luginn e Peshevs, n shkollat e larta e superiore n Kosov, parnimi i t gjitha diplomave t fituara n shkollat e mesme dhe n Universitetin e Prishtins ne periudhn prej 1991-2001, shpejtimi i procedurs s nostrifikimit t diplomave t universiteteve n Shqipri dhe shtetet tjera, ndrtimin dhe rikonstruimin e objekteve shkollore dhe sigurimin e paisjeve pr modernizimin e procesit msimor .

  FHN ka konkluduar se n mesin e problemeve me t cilat ballafaqohen pakicat n arsimim jan objektet joadekuate shkollore, plan programet joadekuate, mosnjohja e diplomave t fituara n Kosov n periudhn 1991-2001 dhe pamundesia e ndikimit t pakicave n zgjedhjen e udheheqesis s shkolls. Gjendja e shkollave n komunn e Bujanocit sipas t dhnave pr vitin shkollor 2001-2002, n komunn e Bujanocit shkolln e kan vijuar 5.805 nxns, ndrsa ate t mesme 1.141 nxns. N tr komunn gjat vitit t kaluar shkollor kan punuar 9 shkolla fillore, 4 prej tyre (Bujanoc, Klenik, Levosaj, Zhbev) kane msim n gjuhn serbe, 4 n gjuhn shqipe (Bujanoc, Muhovc, Trnoc i Madh dhe Lluan ), ndersa n shkolln fillore Desanka Maksimoviq (492 nxns jan shqiptare, dhe n serbisht 2.317 nxns (552 rom dhe 1.767 serbe)

  Shumica e shkollave fillore ka paralele te ndara n fshatrat pr rreth . Kto jan kryesisht paralelet e 4 klasve t para. Shumica e ktyre objekteve edhe me hert ishin n gjendje t rnde, ndrsa konfliktet e armatosura kontribuan n zvoglimin e mtejshm t pasuris shkollore. Disa objekte shrbenin ose edhe m tej shrbejn pr vendosjn e ushtris dhe policis. Shkolla fillore Sknderbeun Zabinc (me paralele te ndar prej rreth 350 nxns) vitin e kaluar shkollor nuk ka fillauar paunn sepse shkolla ka psuar dme t mdha materiale, gjithashtu edhe t banesave te arsimtarve , zyra e vendit, bibloteka, lokalet pr program kulturor. sht shkatrruar edhe pasuria n t gjitha kto objekte, por ka edhe supozime se orendit shkollore, mjetet dhe dokumentacioni jane shfrytzuar pr ngrohje. Me rastin e vizits t banorve t cilt dshirojn t kthehen, t organizuar nga ana UNCHR- i automjetet e blinduara te Ushtris Jugosllave ishin t vendosura pran ndertess shkollore, si dhe sht evidente se pjestart e ushtris shfrytezojne edhe vet ndertesn.

  Shkolla fillore ar ka paralele te ndara ne Nuhovc. Sekretari i shkolles Xhevat Xhevili e ka pershkruar incidentin me rastin e kthimit te ushtris n ZTS:

  Shkolla ne ar shte shum e vogl duke marre parasysh se ka 7 nxns ajo gati q nuk ka ndonj pasuri. Me datn 30 maj 2001 n shkoll kan ardhurpolict dhe kan marre disa gjra q kan gjetur aty. Sipas evidences sime ato ishin 7 gjra, por nuk kan vler te veante, p.sh. lopata, shami e pionerve, kapel partizane, gjeja e vetme qe ishte m e vlefshme ishte njehsori elektrik . Un kam intervenuar dhe ather policia ka br procesverbalin dhe 2 dit m von t gjitha, perve njehsorit elektrik, ua jan kthyer shkolls. Un kam insistuar q njehsori elektrik ti kthehet shkolls, duke marre parasysh se pr at nuk kemi t holla, por nuk kam marre kurrfar prgjigjeje.

  Ndrtesa shkollore n fshatin Vrban gjindet afr varrezave t fshatit. Me rastin e vizits t ksaj ndrtese nga ana e hetuesve t fondit FHN, n korrik t vitit 2001, ajo ishte e mbyllur.Fshatart than se nuk kan elsa dhe ata as q kan ardhur aty, sepse kan menduar se aty gjendet ende policia.N shkoll dhe rreth saj ishin t pranishm gjurmt e qndrimit te numrit te madh te njerzeve dhe automjeteve. Edhe pse hapsira para shkolls sht e lidhur me rrugn e fshatit, sht vrejtur se automjetet pr koh t gjat kan lvizur n drejtim t varrezave.

  Vetkontributi

  Banort e fshatit shqiptar Turi me vetkontribut kan ndrtuar shkolln e re t fshatit, e cila sht ende e pashfrztzuar. Me vetkontribut sht nrtuar edhe shkolla n Dobrosin, ndrsa banort e fshatit Smolic kan filluar ndrtimin e objektit, por punimet jan ndrprer pr shkak t mjeteve financiare. Nxnsit e klasve t larta te ksaj shkolle udhtojn 13 km deri n shkolln e fshatit Bila.

  Ndrtesat shkollore n Letovic, Nesalc, Luan dhe Dobrosin jan n gjendje m t mire, por problem paraqesin bankat dhe karriget.N fshatin Nesalc dhe Luan, si dhe n shum fshatra t tjera furnizimin me banka dhe karrige ka financuar UNICEF-i.

  N shkolln e fshatit Ternoc i Madh n kohn e kthimit t banorve kan ekzistuar vetm dy drasa t zeza dhe dy banka, ndrsa dritaret dhe dyert ishin te shkatruara. Inventari shkollor m von pjesrisht sht prtrir, por jo mjaftueshem pr pun normale.

  N Bujanoc ekzistojn dy shkolla t mesme. N shkolln e mesme profesionale Sveti Sava, e cila ka shum drejtime t ndryshme msimi zhvillohet ne gjuhn serbe. Shkolln vijojn 632 nxns. N qendren arsimore Mihajlo Pupin , ne kt vit shkollor n gjuhn shqipe msimin kan vijuar 506 nxns: 123n drejtimin e prgjithshm arsimor- gjimnaz dhe 383 n drejtimin makineri-elektroteknik.

  Shkolla e Mesme

  Msimi i shkollave t mesme n gjuhn shqipe mbahet ne ndrtesen e shkolls fillore 28 Mars, duke mare parasysh se ndrtesa te ciln e ka shfrytzuar gjimnazi Mihajlo Pupin (m heret Sezai Suroi) n vitin 1992 sht shndruar ne kazerm. Pushteti lokal thekson se stacionimi i ushtris n kt ndrtes ka goditur t dyja bashksit, se stacionimi i ushtris n kt ndrtes ka goditur t dyja bashksit, sepse n pjesn tjetr t ndrtess mbahej msimi pr nxnesit serb. Njsit e UJ plotsisht e braktisn ndrtesn m 15 prill t vitit 2002. Prfaqesuesi i kshillit pr t drejtat e njeriut n Bujanoc thot se ndrtesa sht ne gjendje jo t mire dhe nuk mund t shfrytezohet pr zhvillimin e msimit. Deri m 5 korrik te vitit 2002 nuk ka patur paralajmrime q ndrtesa mund t aftsohet pr msim ne vitin e ardhshem shkollor.

  Gjendja ne shkollat e komuns s Presheves

  N komunn e Preshevs ekzistojn tet shkolla fillore dhe dy t mesme. Msimin n shkollat fillore n gjuhn shqipe e vijojn mbi 5.500 nxns, msimin n gjuhn serbe vijojn fmijt serb dhe rom, rreth 400. Shkollat me msim ne gjuhn shqipe gjenden ne Preshev, Rahovic, Miratovc, fshatrat Relan, Crnotic, Caravajk dhe Rainc. Shkolla me msim ne gjuhn serbe gjendet n BL Stacioni hekurudhor, ku jetojn shumica e banorve serb t komuns. Rreth 1300 nxns shqiptar vijojn msimin n gjimnaz dhe shkolln teknike Presheva . Sipas t dhnave t komuns, n do klas t shkolls s mesme ekziston edhe paralelja me msim n gjuhn sebe.

  Shkolla fillore n fshatin Caravajk deri n qershor t vitit 2001 ishte e baz e policis. Pasuria e shkolls ka psuar dmtime dhe pr kt MPB nuk ka ofruar kurfar kompenzimi. Sipas fjalve t t punsuarve shkolla ende nuk ka at numr t mjeteve msimore t cilat i ka pasur para hyrjes s policis. Rndesia e ksaj shkolle sht e madhe, sepse nxnsit e fshatrave prreth (Ilinc, Maxher, Buji)vijojn msimin e klasve t larta t shkolls fillore. Edhe shkolla n fshatin Dep ka mbetur pa banka dhe karrige e mjete msimore, ndrsa shkolla pa dritare dhe dyer. Kjo shkoll, si dhe shkollat n fshatin Shushaj e Eprme gjat konflikteve t armatosura jan shfrytzuar pr qndrime t shkurtra t formacioneve ushtarake.

  Shkolla fillore ne fshatin Relan me paralele t ndara ka rreth 700 nxns ( 550 shqiptar dhe 150 serb ). Drejtori i shkolls sht serb. Nj nga paralelet e ndara te shkolls gjendet n fshatin Bushtranj ku msimin vijojn 70 shqiptar dhe 12 serb. Drejtort e gjasht shkollave t tjera ku msimi zhvillohet ne gjuhn shqipe jan shqiptar.

  USAID dhe UNICEF

  Ndihm t madhe shkollave ne komunn e Preshevs u ofrojn organizatat ndrkombtare. Shkolln fillore 22 Dhjetori n fshatin Crnotic e ka financuar qeveria amerikane nprmjet t USAID-it, pr furnizimin me banka dhe karrige UNICEF-I, ndrsa nga BE shkolla duhet t marr edhe 8 kompjutor. Ekziston mundsia q BE ndihma t tilla ti drgoj edhe shkollave t tjera n kt komun.

  Shkolln fillore n Rahovic vijojn rreth 800 nxns. Msimi tani zhvillohet n kushtet joadekuate, n objektin q nuk sht destinuar pr msim. sht kryer projekti pr ndrtesn e re t shkolls, ndrsa ndihma sht premtuar nga shum donator t huaj dhe ndrkombtar. UNICEF-i ka financuar furnizimin e paisjeve shkollore pr shkolln fillore n Miratovc.

  Gjendja n shkollat e komuns s Medvegjs

  Gjendja sht e till edhe ne shkollat fillore n Medvegj. N fshatin Tupall, nj nga fshatrat m t mdha n kt komun, n kt vit shkollor jan regjistruar vetm 35 nxns, derisa para tri vjetsh ky numr ishte 182.

  Njohja e diplomave t fituara n Kosov. Dalja e nxnsve dhe arsimtarve n Kosov nga sistemi unik i arsimit te Serbis u shfaq edhe n pjestart e bashksis etnike shqiptar ne Luginn e Preshevs. Pr shkak t programeve msimore joadekuate, mungess s institucioneve arsimore n gjuhn amtare, e posaqrisht pr shkak t shndrimit te gjimnazit ne kazerm, numri i madh i shqiptarve nga kto komuna arsimin fillor dhe t mesm e kan fituar n Kosov, derisa nj numr i madh i tyre, arsimimin superior e kan fituar n universitetet e Prishtins dhe Tirans.

  Diplomat e fituara ne shkollat alternative shqiptare ne Kosov pas vitit 1991 kan pasur shenjn Republika e Kosovs. Kto diploma Ministria e arsimit te Republikes se Serbise nuk i ka pranuar si valide. Pushteti i ri ka treguar gatishmrin qe ky problem t zgjidhet. Ministria e arsimit dhe sportit m 4 maj te vitit 2001 ka dhn mendimin sipas t cilit T gjitha diplomat t lshuara me teroitorin e RS dhe RFJ jan valide n t gjitha pjest e teritorit , prkatsisht nuk i nnshtrohen procedurs s nostrifikimit. Kjo vazhdon edhe pr teritorin e Kosovs dhe Metohis

  Me t njejtin rast , ndrsa lidhur me diplomat e fituara n Shqipri ministria ka theksuar se do person ka t drejt q t krkoj nostrifikimin dhe njohjen e ekuivalemcs.

  N parashtresn e Kshillit pr t drejtat e njeriut n Bujanoc t dats 20 shtator 2001, Ministria sht prgjigjur se asnj diplom q sht lshuar me simbolin Republika e Kosovs, kjo Ministri pr shkaqe t kuptueshme nuk mund ta njoh. Megjithat, t gjitha diplomat q jan t vrtetuar me vuln e UNMIK-ut, prveq atyre me shenjen Republika e Kosovs, do t pranohen nga ana e ksaj Ministrie .

  Programet dhe tekstet msimore

  Plan programet msimore paraqesin shtje kye pr arsimimin e t gjitha pakicave ne Jugosllavi. Ky problem nuk sht zgjidhur n mnyr t knaqshme as pr pakicn shqiptare. Nxnsit me msim n gjuhn shqipe ende msojn sipas plan programeve t miratuara n vitin 1999. Tekstet jan prkthyer n gjuhn shqipe, mirpo nuk jan plotsuar me njsit prkatse msimore, t cilat e paraqesin kulturn dhe historin shqiptare.

  Ministria e Arsimit e Serbis deri tani nuk ka ndrmarr asgj pr t ndryshuar gjendjn. Prfaqsuesit shqiptar kan propozuar formimin e organeve t posaqme qe do t merreshin me plan programet msimore, si edhe formimin e nj komiteti arsimor pr problemin e shkollimit t shqiptarve n ato lloje shkollash q nuk ekzistojn n Luginn e Preshevs.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 2. #22
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mediumet
  Gjendja jashtzakonisht e pavolitshme n informimin e pjestarve t pakicave etnike sht prmirsuar deri diku gjat vitit 2001. N kt kan ndikuar prania dhe ndihma e OSBE-s, iniciativa private ne lmin e mediumeve dhe ndryshimet demokratike n Serbi. Nj hap i rndsishm sht edhe leja e shprndarjs se shtypit n gjuhn shqipe q botohet n Kosov.

  Lufta Mediale

  Shqiptatt ne jug t Serbis nuk kan mendim t mire pr punn dhe kumtesat e Qendrs Press t Trupit Koordinues t Qeveris t Serbis dhe RFJ-s. Ata kan vn re se n Planin dhe programin pr zgjidhjen paqsore t krizs n komunat Bujanoc, Preshev dhe Medvegj figuron se qllimi i RFJ-s dhe i RS q me nj trajtim t ri ta fitojn luftn mediale dhe n kt mnyr t sigurojn, prve tjerash, dashamirsin e bashksis ndrkombtare.Ve ksaj, thuhet se si nj nga tet qllimet dhe detyrat e ksaj qendre sht q t gjith ta ken t qart se kush sht jasht ligjit dhe pr dhun e kush sht legjitim dhe pr zgjidhje paqsore;kush sht viktim e kush kriminel;kush i respekton e kush nuk i respekton marrveshjet. Nuk mund t prkrahet teza se terroristt jan viktima, sepse ata n kt rol kan arritur qllime t rndsishme n Kosov dhe Metohi.

  Shtypi

  Bujanovacke novine n gjuhn serbe dhe Jehona n gjuhn shqipe jan t vetmet gazeta q dalin n Bujanovc. Pas nj ndrprerjeje t gjat, Jehona ka rifilluar t dale prej 25 prill 2000. Kuvendi i Komuns vitin e kaluar e ka ndihmuar financiarisht kt gazet t prdyjavshme, mirpo sivjet ndihma financiare mungoi. Tirazhi momental i revists sht rreth 3.000 kopje, ndrsa temat q botohen i prkasin jets politike dhe kulturore t shqiptarve. Projekti i OSBE-s pr transformimin e mjeteve t informimit publik n Bujanovc parasheh nj pavarsi t plot t mjeteve lokale informative, transformimin e tyre pronsor, dygjuhsin, defashizimin e plot dhe aftsimin e kuadrove t reja t t trija bashksive etnike.

  Radio

  Radio Bujanoci, medium publik, themelues i t cilit sht KK Bujanoc, emeton program n gjuh serbe. Edhe ky radio sht inkuadruar n programin e OSBE-s. N qytet ekzistojn edhe dy radio komerciale, t cilat emetojn program n gjuhn serbe (Ema dhe Duga). Radio Ema krahas programit t vet informativ, riemeton lajmet e radios gjermane Doje Velle(Deutche Welle), radios franceze Frans Interesional (RFI) dhe programit B92 t Beogradit. Ky radio sht plotsisht i hapur pr problemet e t gjitha bashksive etnike dhe prkrah projektet q promovojn multikulturn dhe tolerancn.

  Radio Toni, medium i vetm elektronik n gjuhn shqipe n komunn e Bujanocit, punon nga data 7 qershor 2001 dhe momentalisht emeton programin eksperimental komercial. Radio planifikon emetimin e programit t vet informativ, si dhe riemetimin e lajmeve t radios t stacioneve tjera. Jehona dhe Toni m 2 korrik t vitit 2001 kan filluar shkolln e gazetaris, me mundsi q vijuesit pastaj t punojn n mediumet lokale.

  Radio Presheva emeton programin informativ , kulturor dhe zbavits n gjuhn shqipe. Radio ekziston n kuadr t Shtpis s kulturs n Preshev dhe ka t punsuar shtat puntor.

  Parimet themelore pr riorganizimin e mediave

  Pr shkak t gjendjes jo t mir n medija, prfaqsuesit e OSBE-s Trupit Koordinues dhe mjeteve t informimit t shqiptarve nnshruan n vitin 2002 Parimet themelore pr riorganizimin e mediave, themeluese i t cilit sht KK Bujanovc. Edhe pse e planifiklaur marrveshje e till nuk sht nnshkruar pr Medvegje dhe Preshev. Rezultatet e para jan vrejtur m 20 shtator t vitit 2002, kur pr her t par filloi emetimi pes minutsh i lajmeve n gjuhn shqipe.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 3. #23
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Kultura
  Kultura, e rndsishme pr identitetin e pakicave etnike, pr shkak t konflikteve t armatosura ishte e vendosur ne rend t dyt. Institucionet themelore kulturore n Preshev dhe Bujanoc jan shtpit e kulturs. Shqiptart, gjithashtu, kan SHKA Trnoc i Madh, e cila programin e fundit e ka paraqitur n vitin 1997. N Trnoc t Madh n vitin 1993 sht themeluar edhe muzeu.

  Shtipia e kulturs n Bujanoc

  Shtipia e kulturs n Bujanoc ka 12 t punsuar, prej tyre tet serb dhe malazez dhe katr rom. Puntori i vetm shqiptar sht larguar nga puna n vitin 1995. Pas tri vitesh, manifestimi i par me organizimin e shqiptarve lokal ishte hapja e shkolls s gazetaris m 2 korrik 2001. Drejtoresh e shtpis s kulturs sht malazeze, ndrsa drejtori i biblioteks n Bujanovc sht serb. N bibliotek jan t punsuar gjasht puntor( nj rom, dy shqiptar dhe tre serb). Biblioteka ka rreth 35.000 libra, prej tyre vetm 1.000 n gjuhn shqipe.

  Shtpia e kulturs n Preshev

  Shtpia e kulturs n Preshev ka 19 t punsuar 16 shqiptar, dy serb dhe nj rom. Drejtor sht shqiptar. N kuadr t shtpis s kulturs sht edhe biblioteka me shtat t punsuar, udhheqs i s cils sht shqiptar. Biblioteka ka 18.200 libra, prej tyre 13.400 n gjuhn serbe, ndrsa 5.000 n gjuhn shqipe. Gjat vitit 2002, pr nevojat e biblioteks jan bler 4.8000 libra. N ndrtesn e shtpis rinore, q gjindet n pjesn e Preshevs ku jetojn serbt, sht e stacionuar policia, kshtu q kjy institucion kulturor momentalisht nuk punon.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 4. #24
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Qeverisja e punve publike  Pjesmarrja e shqiptarve n kryerjen e punve publike

  Shqiptart dhe romt nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja gjat dekads s fundit nuk kan marr pjes n pushtetin lokal n pajtim me standardet ndrkombtare.

  Pas mbarimit t konflikteve t armatosura, n kuadr t krkimit t zgjidhjes politike, autoritetet rebulikane treguan vullnet t mir pr ndryshime n kt sfer. Programi dhe plani i zgjidhjes s krizs nu komunat Bujanovc, Preshev dhe Medvegj si detyr t par parasheh integrimin e shqiptarve n sistemin politik, shtetror dhe shoqror dhe respektimin e r drejtave t njerziut n prputhje me standardet evroiane.N program theksohet konkretisht nevoja q prbrja kombtare e t punsuarve n administrat shtetrore, n ekonomi dhe veprimtarit shoqrore t harmonizohet me strukturn kombtare t popullsis, si edhe t sigurohet prfaqsimi adekuat i shqiptarve n organt lokale dhe n organet republikane t pushtetit .Megjithat, deri n momentin kur sht hartuar ky raport, nuk jan br ndryshime qensore.

  Interesimin pr t marr pjes n vetqeverimin lokal, shqiptart e kan treguar qysh n momentin e hartimit t propozimeve t miratuara n Kuvendin e par t prfaqsueseve t zgjedhur t shqiptarve n Luginn e Preshevs, m 1 gusht 2001. Ather ata krkuan t vendosen e masave t prkohshme n komunat Bujanoc dhe Medvegj dhe t zhvillohen zgjedhjet e parakohshme n baz t vedimeve pr caktimin e njsive zgjedhore, q do t ishin n pajtim me prbrjen nacionale t popullsis. Gjithashtu kan krkuar t ndryshohet Ligji pr zgjedhjen e deputetve t popullit, i cili do tu mundsonte pakicave kombtare nj prfaqsim m adekuat n Kuvendin Republikam dhe ne mekanizmat prkats ligjor q do t siguron pjesmarrjen proporcionale n organet e administrates n t gjitha nivelet.

  Vetqeverimi lokal n komunn e Bujanovcit

  N zgjedhjet e meparshme lokale t vitit 2000, m shum vende deputetsh n KK t Bujanocit fitoi JUL(16), e pastaj SPS(13) dhe Partia shqiptare pr veprim demokratik (8). PSHVP ishte e vetmja parti e shqiptarve q morri pjes n zgjedhje. Llogaritet se ka patur t ngjar t fitoj edhe 4 mandate sikur zgjedhjet t mbaheshin edhe n njsit elektorale Konul, Breznic, Muhovc dhe Zarbinc- fshatra shqiptare n zonn e konflikteve t armatosura.

  Rezultati i till i zgjedhjeve ka qen i mundur, ngase caktimi i njsive zgjedhore ka favorizuar popullsin serbe. Shqiptart(60,6% t popullsis s komuns) teorikisht kan mundur t zgjedhin jo m shum se 12 (29,26%) nga numri i prgjithshm 41 i kshilltarve. Njsit zgjedhore, prej t cilave do njera ka zgjedhur nga nj kshilltar, jan formuar n at mnyr q n vendbanime shqiptare ka pasur nj numr t madh zgjedhsish (p.sh. njsia zgjedhore nr.3- Trnovc 2176 zgjedhs), kurse njsit zgjedhore n vendbanime serbe kan pasur disa her m pak zgjedhs( njsia nr,42 Pretina- gjithsej 61 zgjedhs). Secila njsi ka zgjedhur nga nj kshilltar.

  N kto zgjedhje romt nuk kishin partin e vet politike, por jan prfshir n jetn politike, nprmjet partive politike kryesore (SPSdhe JUL). N KK t Bujanovcit romt kan pasur dy kshilltar(4,87%) Ndryshe nga shqiptart, kshilltart e t cilve nuk merrnin pjes n punn e kuvendit, romt kan pasur nj prfaqsues n Kshillin Ekzekutiv t KK t Bujanovcit, i cili kishte nnt antar( 5 nga SPS dhe katr nga JUL).

  Sipas t dhnave t ish kryetarit t KE t KK t Bujanovcit, Bllagoje Tabash, nga 104 persona t punsuar n administratn komunale 1 ka qen rom dhe 17 shqiptar. Prej tyre 11 punonin n zyrat e vendit n fshatrat shqiptare dhe 6 n ndrtesn e KK, krysisht prkthyes daktilografist ose korier. Nj prej tyre sht npuns i gjendjes civile. Kshilli pr t drejtat e njeriut n Bujanoc pohon se numri i shqiptarve t punsuar ka qen m i vogl.

  N krye t t gjitha shrbimeve komunale, si edhe n vendet udhheqse ne Gjykatn dhe Prokurorin Komunale, n polici, n Qendrn e puns sociale dhe n Kshillin Komunal t Kryqit t Kuq jan serbt. Numri i shqiptarve t punsuar n do institucion lokal sht disa her m i vogl se numri i serbve t punsuar. Nj shqiptar sht punsuar n zyren e Ministris Federative pr Bashksit Nacionale dhe Etnike.

  N fshatin etnikisht t przier Bilaq, nga gjithsej 700 familje 20 jan familje serbe. Mirpo, kryetari i bashksis lokale, komandanti i stacionit t milicis, drejtori i shkolls dhe drejtori i Repartit t fabriks Megal, npunsi i gjendjes civile dhe veterinari jan serb. N ambulanc punon nj mjek shqiptar. N radht e t punsuarve n Repartin lokal t fabriks Megal nuka ka asnj shqiptar.

  Shembull i qndrimit t pandryshueshm t pushtetit serb ndaj pjesemarjes s shqiptarve n punt e administrats publike shihet n deklatn u.d. t prokurorit republikan publik t Serbis Dragomir Nediq, i cili me rasin e emrimit t prokurorve publik, si detyr t prokuroris n Bujanoc theksoi Prveq mbrojtjes e t drejtave t njeriut, detyr prioritare e prokuroris sht ndrmarja e masave ligjore kundr t gjith atyre q punojn kundr interesave nacionale serbe.

  Pushteti lokal ne komunn e Preshevs

  N zgjedhjet lokale t vitit 2000 vendet t kshilltarve kan fituar katr parti: SPS pes, JUL nj, deri ather n pushtet PDD-nntmbdhjete, ndrsa Partia e bashkimit demokratik (PDU) 13 vende. sht karakteristike se struktura etnike n komuna plotsisht prputhet me rezultatet e zgjedhjeve: Nga 38 kshilltar, 6 ishin serb ndrsa 32 ishin shqiptar, prandaj supozohet se serbt kan votuar pr dy partit e para ndrsa shqiptart pr dy partit e tjera. Kshilli ekzekutiv i komuns ka pasur 7 antar dhe t gjith ishin shqiptar. Administrata komunale n Preshev ka 81 t punsuar, prej tyre 13 (ose rreth 16%) serbe, 3 rom. Edhe pse n mesin e kshilltarve nuk ka femra n administratn komunale punojn 18 femra (22,22%). Kryesheft e pes sektorve komunal jan shqiptar, ndrsa kryesheft e inspekcioneve dhe t punsuarit jan kryesisht serb. N insekcionin e tregut kryeshefi sht serb si edhe dy puntor t tjer, ndrsa n policin financiare jan t punsuar tre serbe dhe nj shqiptar. Kryeshefi i drejtoris republikane t t ardhurave publike sht shqiptar, ndrsa n vendin udhheqs ne Entin e Gjeodezis sht serb. Kryetar i gjykats komunale sht serb. Nga pes gjyqtar sa punojn vetm nj sht shqiptar.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 5. #25
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Zgjedhjet lokale

  Prfaqsuesit e shqiptarve dhe Qeveris Republikane jan pajtuar se sht e domosdoshme q sa m shpejt t organizohen zgjedhjt lokale ne komunat Medvegj dhe Bujanoc. Pushteti n Serbi ka krkuar q zgjedhjet t mbahen edhe n komunn e Preshevs, ndrsa prfaqsuesit e shqiptarve e kundrshtuan kt me arsyetim se ne kt komun pjesmarja e t gjitha bashsive me kryerjen e pushtetit publiksht sht n proporcion me pjesmarjen e tyre me numrin e prgjithshm te banorve.


  Zgjedhjet lokale ne Preshev, Bujanoc dhe Medvegj n vitin 2002

  Zgjedhjet n komunat n jug te Serbis duheshin t mbahen pas shpalljes s rezultateve t regjitrimit t vitit 2002, dhe t bhen regjistrat e ri zgjedhor. Marrveshja mbi parimet themelore pr zgjedhjet e parakohshme sht nnshkruar m 18 mars t vitit 2002. Qeveria e Republiks s Serbis ka shprndar Kuvendet Komunale t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs m 13 qershor 2002. Ne vend t Komunave lokale jan emuar Kshillet Ekzekutive t prkohshme. N Bujanoc n Kshill ishin 6 shqiptar, 5 serb dhe 1 rom. N Preshev 10 shqiptar dhe dy serb. N Medvegj 8 serb dhe 4 shqiptar. Kto Kshilla i kan formuar Komisionet komunale shumnacionale zgjedhore.

  Zgjedhjet n t tri komunat jan caktuar q t mbahen m 28 korrik t vitit 2002. Me ligjin e ri pr zgjedhjet lokale, t miratuar m 13 qershor t vitit 2002, sht parashikuar q i gjith teritori i komuns t jet nj njsi zgjedhore, ndrsa cenzusi pr hyrjen n kuvendin lokal ishte 3% t votave t fituara. Ekziston edhe obligimi q n listat e kandidatve pr kshilltar t ket s paku 30% t femrave.

  Aktivitete parazgjedhore

  Gjat aktiviteteve parazgjedhore, politikant dhe aktivistt nga t tri bashksi nacionale n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj ishin t drejtuar n pjestart e bashksis s tyre.

  Shqiptart kan krijuar edhe nj parti t re - Partin pr prosperitet demokratik(PPD). Partia pr bashkimin demokratik t shqiptarve(PBDSH) pr her t par ka marr pjes n zgjedhjet n Bujanoc. Kto dy parti kan marr pjes n zgjedhje n komunat Preshev dhe Bujanovc, ndrsa partia m e madhe shqiptare- Partia e Veprimit Demokratik i ka paraqitur listat n t trija komunat.

  Bashksia nacionale e romve ka dal ne zgjedhje n komunat Preshev dhe Bujanovc. N Bujanovc kandidatt rom kan qen t propozuar n listat e Partis s Unitetit t Romve dhe grupit t qytetarve.

  Partit serbe n shumicn e rasteve jan paraqitur n listat e prbashkta si Koalicioni pr Preshev, Koalicioni pr Bujanovc dhe Koalicioni pr Medvegj. Boshti i ktyre koalicioneve kan qen partit e Opozits Demokratike t Serbis (DOS). N Preshev vetm DOS-i ka pasur nj list me kandidat serb, kurse n Bujanoc ka dal n zgjedhje edhe koalicioni Opstanak q prbhej nga Partia Radikale Serbe dhe Lvizja Serbe e Prtritjes, si edhe tri grupe qytetarsh. Krahas Koalicionit pr Medvegj, n Medvegj kan paraqitur listat edhe SRS, DSS, SD, SPS, SPO dhe nj grup qytetarsh.

  N komunn e Preshevs( 28.000 zgjedhs t regjistruar) jan zgjedhur 38 kshilltar, kurse n Bujanovc q ka pasur 37.059 zgjedhs t regjistruar jan zgjedhur 41 kshilltar. Prfaqsuesit shqiptar kan vlersuar se prej tyre rreth 18.500 kan qen shqiptar dhe 300 rom. Rreth 10.000 zgjedhs te komuns s Medvegjs kan zgjedhur 35 kshilltar.

  Duke qen se sipas Ligjit t ri pr vetqeverisje lokale kryetart e kuvendeve te Komuns kan autorizime t gjra, sht prcaktuar q ata t zgjidhen n zgjedhjet e dertprdrejta. Pr kryetar t KK t Preshevs jan propozuar 3 kandidat, q t gjith shqiptar - Riza Halimi ( PVD ), Rrahim Zylfiu (PBDSH) dhe Abedin Selimi ( grupi i qytetarve). Pr kryetar t komuns s Bujanovcit jan kandiduar Nagip Arifi (PVD) dhe Novica Manojlloviq( Koalicioni pr Bujanovc). Pr kryetar t KK, Medvegj jan paraqitur 3 kandidat, q t tre serb: Sllobodan Drashkoviq (Koalicioni pr Medvegj). Zhivko Doderoviq (SPO) dhe Zoran Marinkoviq ( grupi i qytetarve).

  OSBE-ja n teren

  Zyra pr institucine demokratike dhe t drejta njerzore e OSBE-s dhe Kongresi i autoriteteve lokale dhe rajonale i Kshillit t Europs, m 8 qershor kan vendosur misionin ndrkombtar pr vzhgimin e zgjedhjeve (MNVZ) q prbhej nga 4 ekspert elektoral dhe 110 vzhgues me afat t shkurt. M s shumti vrejtje rreth procesit t zgjedhjeve , drejtuar Misionit, iu referoheshin listave t zgjedhsve.

  N fushatn parazgjedhore, t gjith kandidatt kan theksuar rndsin e zhvillimit ekonomik t rajonit. Bashksia shqiptare n Bujanoc n paraqitjen e kandidatit unik (Novica Manojloviq) promovoi tezn se me kto zgjedhje mbrohet interesi nacional . Gjithashtu, vrehet se pushteti n Serbi dhe Trupi koordinues gjat fushats n mnyr t dukshme kan promovuar ktkandidat. Nga ana tjetr, kandidati shqiptar Arifi ka theksuar se nqoft se fiton do t jet kandidat i t gjith qytetarve. N paraqitjen e e fundit zgjedhor n televizionin lokal t Vrajs, m 26 korrik t vitit 2002, kandidati i koalicionit pr Bujanocin, Manojlloviq nuk u sht drejtuar me asnj fjal zgjedhsve shqiptar, e as q ka folur pr problemet q jan karakteristike pr bashksin shqiptare dhe vendbanimet. Ai megjithat tha se dshiron t i zgjidh problemet e natyrs ekonomike, n mnyr q do t hap vende t reja t puns n Bujanoc pr njerzit q kan ardhur nga Piroti, Nishi dhe qyteteve t tjera nga Serbia.

  Rrjedha e zgjedhjeve

  Zgjedhjet e mbajtura m 29 korrik t vitit 2002 n t trija komunat kan kaluar pa incidente t mdha dhe n pajtim me standardet ndrkombtare. Kt konstatim e ka dhne edhe Misioni Ndrkombtar pr Vzhgimin e Zgjedhjeve, duke theksuar se jan t nevojshme prmirsime t mtejshme, veanrisht n hartimin e listave zgjedhore. Numri m i madh i vrjtjeve ishte lidhur me pamundsin e votimit t personave , t cilt nuk ishin regjistruar n listat zgjedhore dhe fshehtsin e pamjaftuar t procesit t votimit.

  N zgjedhje, nga tri bashksit etnike, kan dalur shum me pak votues se q kan parapar prfaqsuesit e tyre. Edhe pse gjat fushats sht folur pr Zgjedhjet vendimtare , n Bujanoc votuan rreth 60% t zgjedhsve serb dhe shqiptar, dhe nje numr i vogl i romve, kshtu q bashsia rome nuk e ka fiatuar asnje vend kshilltari. N Preshev ne zgjedhje kan dalur rreth 22 %, ndrsa n Medvegj rreth 43% t zgjedhsve t regjistruar.

  Pr shkak t numrit t madh t zgjedhsve, n disa vendvotime, votimet kan vazhduar edhe pas ors 20,oo. Vendvotimi nr. 59 n Bujanoc me 2.468 zgjedhs t regjistruar ishte i hapur prej ors 5,oo t mengjesit. Situata e till ishte edhe n vendvotimet n Trnoc t Madh ku votimi ka vazhduar edhe pas mesnats. N kto vendvotime kan votuar kryesisht shqiptart.

  Rezultatet e zgjedhjeve dhe periudha paszgjedhore

  N Preshev pr kryetar t Kuvendit t komuns sht zgjedhur kandidati PVD Riza Halimi. Ai u zgjodh n rrethin e dyt, me rast doln 10.780 zgjedhs, ose 58,8%, ndrsa pr kundrkandidatin e tij Rrahim Zylfiun nga PBDSH 4l,2%. Numrin m t madh t vendeve t kshilltarve ka fituar PVD (19), pastaj partit tjera t shqiptarve PBDSH (11) dhe PPD, ndrsa koalicioni serb pr Preshevn fitoi 3 mandate. Romt nuk kan asnj kshilltar.

  Seanca konstituive e Kuvendit t komuns Preshev u mbajt me 22 gusht t vitit 2002. Pr nnkryetar t Kuvendit u zgjodh asllav Angjellkoviq, serb i koalicionit pr Preshevn dhe sht vendosur q numri i antarve i Kshillit ekzekutiv t rritet prej 7 n 11. T paknaqur me zhvillimin e ngjarjeve, kshillatt e dy partive tjera shqiptare jan larguar nga Kuvendi.

  N Medvegj pr kryetar t Kuvendit t komuns u zgjodh Sllobodan Drashkoviq, kandidat i koalicionit pr Medvegjn, e cila ka fituar shumicn (11) t vendeve t kshilltarve. Partia Shqiptare PVD ka fituar 6 vende (17,l4%). Pastaj SPS (7), DSS (6), SPO (3) dhe SRS (2). Mbledhja konstituive e KK Medvegj u mbajt me 17 gusht t vitit 2002.

  Rezultatet e para t zgjedhjeve tregonin se tri partit shiptare fituan s bashku shumicn e vendeve t kshilltarve 24 prej gjithsej 4l. Gjithashtu, se kandidati pr kryetar t Kuvendit t komuns Nagip Arifi (PVD) fitoi 5l,22% t votave, ndrsa kundrkandiati i tij Novica Manojlloviq rreth 48% t votave.

  Gjat kohs s prmbledhjes s rezultateve t votimit, para ndrtess s Kuvendit t komuns n Bujanoc filluan protestat e srbeve, t cilt kundrshtuan pr shkak t parregullsive n zgjedhje. Ata Shprehn paknaqsin pr shkak se pr kryetar te Kuvendit t komuns sht zgjedhur shqiptar dhe pr shkak se partit shqiptare do t ken m shum kshilltar se sa srbt.

  Pr rezultatet e zgjedhjeve e kan fajsuar trupin koordinuar qeveritar. Gjat protestave kan marr nnshkrime pr prsritjen e zgjedhjeve n t gjitha vendvotimet si dhe shkarkimin e Nebojsha Qoviqit nga posti i kryetarit t trupit koordinues. Koalicioni pr Bujanoc dhe DOS jan rezervuar nga kto protesta, ndrsa DSS m von pr shkak pjesmarrjes s antarve t tyre n protesta, kan shprndar kt kshill lokal.

  Komisioni komunal zgjedhor i ka anuluar zgjedhjet n 11 vendvotime 3 n Trnoc t Madh, 2 n Bujanoc dhe nga 1 n fshatrat Letovic, Luan, Bila, Nesallc, Dobrosin, Breznic. Prve n Bila, n t gjitha vendet tjera n listat zgjedhore kan qen kryesisht shqiptart.

  N kto zgjedhje, zgjedhjet jan prsritur m 11 gusht. Pastaj koalicioni pr Bujanoc ka drguar 14, ndrsa PVD 2 ankesa n vendimet e Komisionit zgjedhor komunal. Gjykata komunale n Bujanoc m 18 gusht t vitit 2002 kto ankesa i ka refuzuar. Pr shkak t parregullsive, zgjedhjet m 25 gusht t vitit 2002 pr her t tret jan prsritur n dy vendvotime ( fshatrat: Nesallc dhe Bila).

  M pastaj jan kumtuar rezultatet prfundimtare pr komunn e Bujanovcit, sipas t cilave prej 37.058 zgjedhsve t regjistruar kan votuar gjith;sej 21.434. Kandidati pr kryetar t KK, Novica Manojlloviq, mori 9.720(43,35%) vota, ndrsa Nagip Arifi 11.399(53,18%) vota. Partit e shqiptarve kan fituar 23 vende n parlamentin lokal( PVD(16), PPD(5), PBDSH(2) vende, kurse partit serbe 18 vende(koalicioni pr Bujanovc 12, Koalicioni Opstanak 5 dhe kandidati i grupit t qytetarve Trajko Trajkoviq 1)
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 6. #26
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ndrrmarjet publike dhe ekonomia
  Diskriminimi n lmin e punsimit, pushimi i puntorve shqiptar nga puna gjat bombardimit dhe pengimi i kthimit n pun t puntorve q kan ikur n kohn e intervenimit t NATO-s jan problemet themelore me t cilat ballafaqohen shqiptart etnik n Preshev dhe Bujanovc. Pr kt arsye shumica drmmuese e shqiptarve punojn n sektorin privat ose merren me bujqsi.

  T dhnat pr zhvillimin ekonomik

  T dhnat pr zhvillimin ekonomik dhe punsin jan shqet;suese. Instituti G-17 thot se n periudhn 1988-1998 n Serbi m s shumti ka stagnuar komuna e Preshevs. T ardhurat pr banor n kte komun t pazhvilluar n vitin 1998 kan qen 370 dollar, ndrkoh q mesatarja e Serbis ishte 1700 dollar. Pjesmarja e sektorit privat n t ardhura gjat ksaj periudhe n Preshev sht rritut nga 18 n 52,2%, kurse n Bujanovc nga 17,3 n 35, 2%.

  Komuna e Bujanocit

  N kt komun ka m shum t punsuar se sa t papunsuar. T dhnat e pushtetit komunal flasin pr 6.000 t punsuar dhe 4.385 t papunsuar. Sipas raporteve thuhet se numri i t paraqiturve n Entin e tregut t puns sht rritur n 4.600. Vlersohet se numri i prgjithshm i t papunsuarve, s bashku me ata q jan t lajmruar n Ent, sht 10.000. Prej ktij numri 70% jan shqiptar. Pozitat udhheqse n ndermarrjet krysore publike (PTT, Telekomi, Elektrodistribuimi, Ndermarrja publike komunale) kan serbt. N ndermarrjet shoqrore (fabrika e ujit mineral, fabrika e duhanit, fabrika e akumulatorveSvetlost dhe repartet e Simpo-s) situata sht e njejt. Numri i t punsuarve t pakicave etnike sht i vogl n krahasim me numrin e prgjithshm t t punsuarve. N fabrikn e ujit mineralHeba prej 460 t punsuar, rreth 95% jan serb.

  Numri edhe ashtu i vogl i t punsuarve sht zvogluar pr shkak t pushimit t tyre nga puna. Rasti m njohur t largimit t puntorve nga puna sht nj repart i fabriks Simpo gjat vitit 1999. Prfaqsuesi i Kshillit pr t drejtar e njeriut thot se vetm gjat vitit 1999 nga puna jan larguar 80 shqiptar. Vetm nga fshati Lluan 6 (Nijazi Ramadani, Fatmir Sherifi, Qani Hasani, Fatmir Xhelili, Ramiz Sabedini dhe Muzafer Nuhiu. Puntort e paditn fabriknSimpo dhe procedura sht n vazhdim. Pas prfundimit t konflikteve n vitin 2001, drejtori i ka thirr kta puntor q t kthehen n pun, por me kusht q ta trheqin padin. T gjith kte e kan refuzuar. Momentalisht n fshatin e tyre Lluan ka 15 t punsuar, prej t cilve tet punojn n arsim.

  Ruzhdi Fejzullahi nga Trnoci i Madh, nj nga puntort e Simpos n Bujanoc, rastin e vet kshtu e prshkruan: N ditn kur filluan bombardimet n repartin ku kam punuar un ishin t punsuar 53 shqiptar. Ditn tjetr, m 25 mars 1999, ne 45 jemi larguar pa aryetim. Disa dit m von, m 1 prill 1999 kam ardhur pr rrog, ndrsa m 15 prill pr regres. Asnj her nuk i kam marr parat, ndrsa pr hern e fundit kur isha n atje, n afsi t fabriks, n nj vetur t marks Ford Taunus ishte i ulur nj polic me automat. Kur i kam pyetur t punsuarit kur duhet t lajmrohem, ai polic e drejtoi automatin n drejtimin tim duke mu krcnuar m tha A dshiron q un t tregoj kur t lajmrohesh. Nga ajo dit un nuk kam shkuar dhe as pyetur pr rrog

  Fatmir Nebiu (1958), Xhemile Nevzadi(1958), Faik Agushi(1963), Makfire Ajeti (1959) dhe 4 puntor t tjer t OP 7 korriku nga Presheva, pr shkak t pasiguris s prgjithshme gjat mombardimit t NATO-s n vitin 1999 nuk kan ardhur n pun. Pes prej tyre tani dshirojn q t kthehen n pun, por edhe krahas t premtimeve nga ana e drejtorit, kjo ende nuk ka ndodhur. Ata me post i kan marr librezat e puns, pa vendim pr ndrprerjen e marrdhnies s puns.

  Fshatrat Dobrosin, Konjul dhe Trnoc i Madh nuk kan t punsuar n ndermarrjet shoqrore e publike n kt komun. Banort e fshatrave, t cilt n asnj mnyr nuk jan prekur nga konfliktet e armatosura, gjithashtu nuk kan t punsuar n ekonomin e komuns s Bujanocit. N fshatin Smolic, prej 1.500 banorve vetm katr jan t punsuar si msues t fshatit. Personi i pest, i cili ka punuar n ndermarrjen Svetlost sht larguar nga puna gjt vitit 1999. Sipas fjalve t shqiptarve lokal, gjat dekads s fundit krahas serbve lokal jan n ndrmarrjet shoqrore jan punsuar kryesisht serbt e komunave fqinje.

  Komuna e Preshevs

  N Preshev jan t punsuar 2.408 banor, ndrsa zyrtarisht t papun jan 4.306. Duke marr parashysh q shqiptart kryesisht nuk paraqitn n Entin pt tregun e puns, prfaqsuesit shqiptar vlersojn se n Preshev ka 19.000 t papun.

  Drejtort e ndrmarrjeve publike PTT dhe Telekom, si dhe shumica e ndrmarrjeve shoqrore (fabrika e plastiks, shtypshkronja Grafofleks, fabrika e glqers Buduqnost, fabrika e qelqit Kristaljan t nacionalitetit serb. N ndermarrjen publike komunale, elektrodistribuim, industrin ushqimoreBratstvo dhe fabrikn Metal drejtort jan shqiptar. Pr ndryshim nga Bujanoci, numri i i shqiptarve dhe romve me prqidje sht m i madh, por nuk i prgjigjet strukturs etnike t banorve. N Galofekx, fabrik e plastiks punojn rreth 50% t shqiptarve.

  Fabrika e duhanit, prkatsisht n repartin q ekziston n Preshev, ka t punsuar 78 puntor, prej tyre 29 jan shqiptar (37,17%) dhe vetm nj rom (1,28). N muajt kur paraqitet nevoja pr punn sezonale, n fabik prej 100 deri 120 t punsuar. Puntort sezonal rreth 70% t rasteve jan serb. Kshilli drejtues ka 5 antar (3 serb dhe 2 shqiptar), ndrsa drejtor i ndrmarrjes sht serb.

  Prej 2.000 banorve nga fshati Crnotic , vetm 20 punojn sektorin shoqror. Fshati Rahovic q numron 6.000 banor ka vetm 100 t punsuar. Fshati Miratovc , i cili i dyti me madhsi me 5.000 banor ka 60 t punsuar, ndrsa n Nor me 1.500 banor n sektorin shoqror punojn 50 banor. N fshatin e przier etnik Relan jetojn rreth 200 familje me rreth 1.500 antar. Nj e katrta e familejeve jan t nacionalitetit serb. N sektorin shoqror jan t punsuar 110 banor, prej tyre 75 serb dhe 35 shqiptar. N Bushtraj jotojn 180 familje, prej tyre nj e treta jan t nacionalitetit serb. Prej 900 shqiptarve etnik sa jetojn n kt fshat, jan t punsuar 10, ndrsa prej rreth 200 serbve jan t punsuar 40.

  Forcave ushtarake dhe policore n objektet ekonomike

  Problem i veant n Preshev paraqet stacionimi i forcave ushtarake dhe policore n objektet ekonomike. Shembullin, t cilin shqiptart vazhdimisht e theksojn sht fabrika e kpucave Eukofleks ku punonin rreth 210 puntor, prej tyre mbi 80% t shqiptarve. Trupi Koordinues disa her ka vazdhuar afatin pr largimin e ushtris nga ky objekt. Ushtria prfundimisht sht trhequr m 15 prill t vitit 2002. Ushtria dhe policia, gjithashtu, gjinden edhe n salln e ndrmarrjes Elektrokontakt,n Qendrn e Kooperativs Bujqsore Presheva dhe motelin privat Azizi. Pjes e planit t Qeveris Republikane dhe asaj Federative, i cili ka t bj me harmonizimin e prbrjes nacionale t udhheqsve n ekonomi, qeverisje lokale, jurispodenc dhe fusha tjera me rndsi nuk sht zbatuar, ndrsa nuk jan marr as hapat pr realizimin e tij. Pjestart e pakicave edhe m tutje nuk kan ndikim n zhvillimin ekonomik t komunave ku ata jetojn.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 7. #27
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shndetsia  Problemi kryesor i shndetsis sht se as Bujanovci, as Presheva nuk kan spital. Prve ksaj, struktura e t punsuarve dhe e udhheqsve n kt veprimtari nuk i prgjigjet strukturs etnike t popullsis. Nj numr puntorsh t shndetsis, t cilt gjat bombardimit kan shkuar n Kosov, ende nuk jan kthyer n vendet e puns.

  Drejtort e shtpive t shndetit n Preshev dhe Bujanovc i emron kryeshefi i Qendrs Shndetsore t Vranjs. Shtpia e Shndetit n Bujanoc ka rreth 250 puntor. Prej t gjith mjekve, vetm tet jan shqiptar. Drejtori sht serb. N Shtpin e Shndetit n Preshev punojn 130 puntor, nga t cilt 86 jan shqiptar dhe 2 rom. Drejtor i Shtpis s Shndetit sht serb. Sipas fjalve t dr. Eshref Aliu q punon n kt institucion, shumica e mjekve dhe e personelit tjetr mjeksor q gjat bombardimeve 1999 kan shkuar n Kosov, kan shptrehur gatishmrin pr tu kthyer n vendet e mparshme t puns.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 8. #28
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Infrastruktura
  Me vlersimin pr gjendjen e rrugve, furnizimin me uj, rrjetin telefonik dhe problemet tjera infrastrukturore pajtohen plotsisht t tri bashksit e Lugins s Preshevs.
  Gjat periudhs s shkuar pati diskriminime edhe n kt sfer. Shumica e fshatrave t banuara me shqiptar nuk kan telefona, n fshatrat malore rrugt jan kryesisht t cilsis s dobt, ndrkaq vetm 65 % t popullsis furnizohet me uj nga ujsjellsi. Kanalizimi sht nj problm i madh sidomos n vendbanimet me popullsi rome. sht karakteristike situata n Trnovc t Madh, i cili sht vendbanimi m i madh me popullat shqiptare, banort e t cilit e kan ndrtuar vet postn dhe ia kan dorzuar PTT t Serbis. N kt fshat me rreth 9.000 banor ekziston vetm nj telefon, nuk ka kanalizim, ndrkaq shtypja n ujsjells sht e dobt. Ujsjells nuk kan as fshatrat Osllar, Nesallc, Letovica, Lluani dhe Turija, t cilat jan t banuara kryesisht me popullat shqiptare. Pushteti lokal n bashkpunim me Qeverin Republikane dhe me Organizatat Ndrkombtare kan ndrmarr mjaft hapa praktik pr ndrtimin e objekteve infrastrukturore. Njri prej piksynimeve kryesore sht ndrtimi dhe asfaltimi i rrugs e cila e lidh Trnovcin e Madh me fshatin Muhovc n gjatsi pre 52 km, pr t ciln shqiptart lokal jan tejet t interesuar. Pjesn e par t projektit e ka hartuar UJ. Rruga do t lidhte t gjitha fshatrat q gravitojn n drejtim t Zarbincs me pjesn tjetr t komuns. Pr kt pjes t komuns sht parapar edhe projekti pr prmirsimin e rrjetit elektrik.

  Ish kryetari KK t Bujanovcit Stojane Arsiq, premtoi se kanalizimi dhe ujsjellsi do t ndrtohen n lagjet me popullsi rome ose me popullsi t przier- Morava 76, Rruga Gjilani, Car Llazari, Lagja e re dhe Cale.

  N ndrtimin e infrastrukturs m s shumti sht arritur n Preshev ku vetm 25% e popullsis s qytetit e shfrytzon ujin nga ujsjellsi. N kt komun jan hartuar ose jan n realizim e sipr projektet pr ndrtimin e rrugve, t ujsjellsit dhe t kanalizimit. Banort e fshatit Crnotince grumbulluan deri n vitin 1990 rreth 200.000DM(100.000 euro) pr ndrtimin errugs s ktij fshati. Parat e deponuara n Beobankn e Preshevs kan mbetur t ngrira si kursim i vjetr devizor. Prfaqsuesit e bashksis lokale u jan drejtuar disa her Kshillit Koordinues q ta zgjidh kt problem , por nuk kan marr kurrfar prgjigjeje. Ata edhe n vitin 1999 hartuan projektet pr instalimin e lidhjeve telefonike n tri fshatra dhe pr ndrtimin e ujsjellsit dhe kanalizimit.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 9. #29
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Prdorimi zyrtar i gjuhve dhe shkrimeve
  Me Ligjin Republikan pr prdorimin zyrtar t gjuhve dhe shkrimeve, t miratuar n vitin 1991 sht parapar se n Republikn e Serbis sht n prdorim zyrtar gjuha serbe dhe alfabeti cirilik. Ligji lejon q me statutet e kuvendeve komunale t parashihet prdorimi i gjuhve t pakicave kombtare ne territoret e komunave t caktuara, por nuk i prcakton kriteret. Me ligj sht parapar se n rastet e tilla emrat e rrugve dhe t shesheve t organeve dhe organizatave t shkruhen n gjuht q jan n prdorim zyrtar, por ndalon prdorimin e toponimeve tradicionale t pakicave.

  Komuna e Preshevs me statutin e vet ka parashikuar prdorimin e barabart t gjuhs shqipe dhe gjuhs serbe. Ky vendim po zbatohet n praktik n t gjitha institucionet e qeverisjes lokale, n t cilat t gjitha mbishkrimet jan n dy gjuht. Mirpo, n nj numr t madh t institucioneve q jan n kompetenc t Republiks s Serbis dhe RFJ nuk ka mbishkrime n t dy gjuht. N lokalet e entit t gjeodezis n PTT, n Entin pr llogaritje dhe pagesa, n Entin e tregut t puns, n Zyren e rrethit t Pinjit dhe n Jugobank, titujt jan shkruar ekskluzivisht n gjuhn serbe.

  Komuna e Bujanocit n statutin e vet nuk ka dispozita pr prdorimin e barabart t gjuhve. N komun nuk ka mbishkrime n t dyja gjuht. Kt dispoizit e nuk prmban as satatuti i i komuns s Medvegjs. N kto komuna me rastit t dhnies s dokumentave dhe dokumenteve tjera zyrtare, prdoret gjuha serbe dhe shkrimi cirilik. Regjistrimi i emrave personal sipas transkiptimit n gjuhn shqipe nuk sht i mundur.

  Pr shkak t ksaj gjendjeje prfaqsuesit shqiptar krkojn prdorimin e gjuhs dhe shkrimit shqip paralelisht me gjuhn serbe dhe shkrimin cirilik n lokalet e qeverisjs lokale dhe n t gjitha veprimtarit t nivelit komunal dhe teritorijal, me ndryshime dhe plotsime t Ligjit mbi prdorimin zyrtar t gjuhs dhe shkrimit.

  Simbolet kombtare

  Pushteti i Serbis disa her kan shfaqur paknaqsin pr shkak t vendosjes t flamurit shqiptar n vendet publike. Vendosja e flamujve t shteteve tjera nuk sht ligjore me asnj dispozit duke prfshir edhe Ligjin e pr mbrojtjen e t drejtave dhe lirive t pakicave nacionale. Flamuri shqiptar sht vendosur n vititn 2001 me rastin e Dits kombtare t shqiptarve, Dits s Flamurit(28 nntor), ndrsa pr her t fundit me rastit t shnimit t rnies t Ridvan Qazimit, m 24 maj t ktij viti, kur prfaqsuesit e Trupit Koordinues paralajmruan se kjo sht e paligjshme. Flamuri shqiptar gjindet edhe pran prmendors t komandandit t vrar t UPMB-s n Trnovc t Madh. Edhe krahas vrejtjeve t Trupit Koordinues ajo ende nuk sht hjekur.

  Ligji i ri n letr

  Ligji i ri pr mbrojtjen e lirive dhe t drejtave t pakicave kombtare garanton t drejtn n zgjedhje dhe prdorimin e simboleve kombtare. Megjithat, n nenin 16 pika 2 n mnyr decidive theksohet q simboli dhe emblema kombtare nuk mund t jen t njejta me simbolindhe emblemin e nj shteti tjetr. Kshilli pr t drejtat e njeriut n Bujanoc n gusht t vitit 2002 parashtroi Gjykats Federative Kushtetuese iniciativn pr vlersimin e kushtetushmris t ktij neni. N kt parashtres, Kshilli theksoi se pr shkak t nenit t prmendur pakica kombtare shqiptare vendoset n pozit jo t barabart me pakicat tjera, duke marr parasysh q pr shkak t kufizimeve nga neni 2 nuk ka mundsi q ta prdorsimbolin e vet kombtar, krahas faktit se flamuri kombtar i shqiptarve fushn e kuqe me shqiponjn e zez dykrenar n mes paraqet simbolin kombtar t shqiptarve q nga viti 1943. Kshilli n parashtresn e tij konsideron q vedimi sht n kundrshtim me nenin 11, pika 1 t Kushtetuts s RFJ, prkatsisht me nenin 26, pika 1 t Paktit Ndrkombtar pr t drejtat politike t qytetarve. Kushtetuta e RFJ parasheh t drejtn n prdorimin e simboleve kombtare n pajtim me t drejtn ndrkombtare, por asnj instrument ndrkombtar ,i cili obligon RFJ nuk prmban kufizime lidhur me zgjedhjen e simboleve. Prve ksaj, Kshilli pr t drejtat e njeriut konsideron se dispozita e prmendur sht n kundrshtim me mbrojtjn e t drejtave t fituara, t cilat garantohen me nenin 8 t Ligjit pr mbrojtjen e t drejtave dhe lirive t pakicave kombtare.

  Ligji i vjetr n jet

  Gjykata Federative Kushtetuese m 25 shtator t vitit 2002 e ka refuzuar iniciativn, duke theksuar se me kt dispozit nuk ndalohet prdorimi i simboleve kombtare t pjestarve t pakicave kombtare,t cilat ato i zgjedhin nprmjet organeve t tyre, por ndalohet prdorimi i simboleve, t cilat nj shtet tjetr i caktuar i ka zgjedhur pr simbol t vet.
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 10. #30
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Historia shqiptare e Toplics  N munges t t dhnave pasi q pasardhsit e ktyre viseve ende nuk e kan marrur veten edhe historia e shkruar shqiptare e Toplics shte e mangt. Kt mangsi e zbusin sado pak shnimet L. Popoviqit kur thot se:
  Derisa familjet shqiptare iknin dhe trhiqeshin n luginn e lumit t Moravs jugore, npr t ftoht t madh, pran rrugs, npr grykn e Gurdulics deri te Vranja dhe Kumanova , shiheshin fmij t hedhur dhe t vdekur dhe pleq t ngrir. Trheqja ka qen tragjike, kuajt dhe qet trhiqnin ngadal qerret npr bor, sepse saja ka pas pak. Disa fmij t hudhur, t humbur apo gjysm t vdekur nga lodhja dhe uria kan qen t enjtur dhe t fryr si tupan, disa vdisnin ather kur tant i ushqenin ose pas ngrnies.

  Ndrsa Hajredin Hoxha, shkruan: Ekziston lista se vetm me rastin e arritjs s ushtris serbe dhe malazeze n kto vise, n vitin 1912 u vran 12777 shqiptar


  Struktura e popullsis s Toplics 1912


  Toplica ka pasur 18333 banor, prej t cilve rrethi i Prokuples ka pasur 10825 banor, prej tyre 4618 kan qen serb, ndrsa pjesa tjetr 6207, kan qen shqiptar e turq , rrethi i Kosanics ka pasur 6708 banor, prej tyre 577 serb, 5951 turq e shqiptar dhe afro 800 erkez.[3] Leskovci gjer n vitin 1877 ka pasur 900 shtpi t banuara me 5000 banor shqiptar t konfesionit musliman.[4] N Prokupl me rrethin ka pasur 2505 shtpi shqiptare, 2031 shtpi serbe dhe 24 shtpi turke. [5] N Kurshumli ka pasur 1956 shtpi shqiptare, 638 shtpi serbe dhe 60 shtpi rome [6].

  Burim i t dhnave

  L. Popoviqit n vepren Putovanje po novoj Srbiji
  Hajredin Hoxha, n Temn e Disertacionit, Lubjan, 1973, faqe 69,
  Nikola P.Iliq Oslobodjenje juzne Srbije / citim
  Vidosava Nikoliq - Stojanoviq , Leskovac i oslobodjeni predeli faqe 143 /citim
  T dhna nga Jovan Haxhi Vasiljeviq
  Arnautska Liga , Beograd, 1908, faqe 15
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sam1r ,
  te falenderoj sinqerisht per te dhenat qe na solle ketu!
  I lexova me kujdes te dhenat e sidomos ato rreth Presheves, pasi qe atje kam qene nja 4- 5 here,ne vizite shokeve te shkolles. Per kete arsye jam kurreshtar te di do gjana plotesuese.

  Ne Presheve kishte nje gjimnaz qe quhej Skender Beu, si quhet ajo shkolle tani
  dhe a mbahet mesimi ne te?

  Dhe nje tjeter gje me ra ne sy : emri i njerit nga fshatrat e komunes se Presheves me lart eshte i shkruar Cernotice.Mos eshte fjala per fshatin Corrotice?Ne Corrotice kam qene, prandaj.

 12. #32
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Kandili 1 Lexo Postimin
  Sam1r ,
  te falenderoj sinqerisht per te dhenat qe na solle ketu!
  I lexova me kujdes te dhenat e sidomos ato rreth Presheves, pasi qe atje kam qene nja 4- 5 here,ne vizite shokeve te shkolles. Per kete arsye jam kurreshtar te di do gjana plotesuese.

  Ne Presheve kishte nje gjimnaz qe quhej Skender Beu, si quhet ajo shkolle tani
  dhe a mbahet mesimi ne te?

  Dhe nje tjeter gje me ra ne sy : emri i njerit nga fshatrat e komunes se Presheves me lart eshte i shkruar Cernotice.Mos eshte fjala per fshatin Corrotice?Ne Corrotice kam qene, prandaj.

  Shiko kandili1, un vij nga komuna e Medvegjes, por tash jetoj ne Fushe Kosove.Ne Preshev nuk kam qene ndonjeher, dhe nuk di per emrin e asaj shkolle...ndersa per emrin e atij fshatit mendoj se po, eshte i njejti fshat, por qe ne serbisht e quajne Cernotice ndersa ne shqip Corrotic.
  Me vjen keq nese nuk munda te te ipja me shum informata..
  Pershendetje!!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kryesorja, na ke sjell informata mjaft te rendesishme!
  Faleminderit.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2002
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sdfa dddddddddddddddddddddddddd dddddddddddddddddddddddddd

 15. #35
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga taralushi Lexo Postimin
  sdfa dddddddddddddddddddddddddd dddddddddddddddddddddddddd
  Me siguri ndonje gabim!!!
  I lus moderatoret te fshijne kte postimin me lart, dhe citiimin tim gjithashtu.
  Pershendetje!!
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 16. #36
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime
  sam 1 r,
  Rrofsh per shkrimet qe ke sjelle ketu per ne per Kosoven Lindore.Te gjithe juve bashkshqiptareve te mij nga ato ane qe mbetet jasht kufirit ju pershendes nga zemra me vargjet e mija modeste,te ketij casti qe u mendoj dhe u ndjeje...Une jam nje si ju i mbetur jasht Dy shteteve Shqiptare por qe i ndjeje Te Dy shtetet te mijat bukfalisht po aq sa i ndjejne ata qe jetojne mbrenda kufinjve shteterore.  Kosoves Lindore

  Si u tretet nji nga nji,
  nga roberia nen Serbi.
  Nga Bujanovci me Malesi,
  nga e Presheves bukuri.

  Vec dhe fjalet na kane mbet,
  me gjithe zemer me u pershendet.
  Ju qe mbetet jasht kufirit,
  si do ndalet lot i syrit.

  Ndare me tela, e me megja;
  nga Kosova ndare Medvegja.
  Me gjithe fshatra t'Bujanovcit,
  bashke me shqipet e Ternovcit.

  Toplicen ne kemi harruar,
  te koritur ,te marruar.
  Qe harrojme dhe falim shpejt,
  Keshtu mund te hupim krejt.

  Kur na ndane s'na pyeti kush,
  zemren helmi na ka mbush.
  Si do rrojme te ndare perjete?
  s'eshte kjo jete e vertete

  Deri kur shqiptari shkrete?
  do luftoj vec per katund t'vet.
  Kur ti kallet kojshiut shpia,
  aj shikon punet e tija.

  Nuk e dini se nji per nji,
  jemi nji trup pa kufij.
  Me kufij nuk ndahet gjaku,
  s'ndahet shqipja ,as oxhaku.

  Terrnovci me soj tregtari,
  dhe Konculi atdhetari.
  Me Presheve e Bujanovc mbare,
  anembane sa jeni shqipetare.

  Rrini bashke si mburoje,
  trupi kurre s'do tu harroje.
  Me Kosoven ngjit perjete,
  Ju Kosova jeni vete.

  Mbijetoni te mberrime lirine,
  do sfidojme s'bashku Serbine.
  Ne nje dite , qe si sot do te vi;
  Bashke do t'jemi ne Nje Shqiperi.

  Nuk e kam vec nga deshira,
  o ju vende shqipesh te mira.
  Jo vec moralin tu shtoj,
  kete qe them une e besoj.

  Perqafime nga mergimi,
  per gjithe vellazerine Arberore.
  gjithe nga shkoni dhe nga vini,
  Fal me shendet Kosove Lindore.

  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 26-03-2008 m 19:30
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 17. #37
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  bili99 pershendetje!!
  Te pergezoj per kte poezi shume te bukur, dhe qe ngjall shume emocione sidomos per neve qe jemi nga ajo ane!
  Faleminderit qe e ndave me neve, dhe me sakt ne temen per Medvegjen.
  Te pershendes shume,
  sam1r
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Mosha
  31
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje...
  Flm shum Samir per keto postime qe na ke sjelle...me te vertet i'a vlen te i lexosh keto shkrime mbi qytezen E medvegjes...
  Edhe une vije nga Lugina si ju...jam nga Presheva...per momentin jame student ne Tetove...por qellimi im eshte qe gjithhere te mos e braktisi qytetin tim...

  Me vjen shum shum keq me ate cfar i ndodh sot popullates te asaj ane...me te vertet situata nuk eshte e njejte sikur ne Medvegje dhe ne qytetet tjera si Presheva dhe Bujanovci...e dime se keto qytete dominojne per nga struktura etnike e popullates, me nje fjale dominojm ne shqipetaret.
  Per ate me vie shum keq se ndoshta ne vete nuk ditem t'a ruanim kete qytetz te bukur ashtu sic duhet, duke i lene vatrat tone e duke merguar ne Kosove...
  Shpresojme qe nje dite...te gjithe do te kthjellen pas ahenjgeve, dhe te ndojne gishtin ne koke dhe te pysin vehten:
  Ku n'a mbeti e mjera Lugine????

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Mosha
  31
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe dic se harrova...
  Kandili 1...gjimnazi i Presheves kete vit i'u eshte rikthyer emri i me parshem...dmth Gjimnazi "SKENDERBEU"-Presheve...pasi qe me heret mbante emrin "25 Maji".

 20. #40
  -Holy Sinner- Maska e sam1r
  Antarsuar
  26-11-2007
  Vendndodhja
  FusheKosove
  Postime
  1,697
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Zmija Lexo Postimin
  Pershendetje...
  Flm shum Samir per keto postime qe na ke sjelle...me te vertet i'a vlen te i lexosh keto shkrime mbi qytezen E medvegjes...
  Edhe une vije nga Lugina si ju...jam nga Presheva...per momentin jame student ne Tetove...por qellimi im eshte qe gjithhere te mos e braktisi qytetin tim...

  Me vjen shum shum keq me ate cfar i ndodh sot popullates te asaj ane...me te vertet situata nuk eshte e njejte sikur ne Medvegje dhe ne qytetet tjera si Presheva dhe Bujanovci...e dime se keto qytete dominojne per nga struktura etnike e popullates, me nje fjale dominojm ne shqipetaret.
  Per ate me vie shum keq se ndoshta ne vete nuk ditem t'a ruanim kete qytetz te bukur ashtu sic duhet, duke i lene vatrat tone e duke merguar ne Kosove...
  Shpresojme qe nje dite...te gjithe do te kthjellen pas ahenjgeve, dhe te ndojne gishtin ne koke dhe te pysin vehten:
  Ku n'a mbeti e mjera Lugine????
  Pershendetje Zmija

  Me vjen mire qe kjo tem po mbledh dhe bashkon shqiptaret e lugines, kudoqofshin ata. bili99 me duket se jeton ne SHBA, un jetoj ne Fushe Kosove(Kosove), ndersa ti studion ne Tetov, dhe siq e sheh te gjith te shperndare
  Un gjithashtu ndjehem keq qe, me nje fjale e humbem Medvegjen, por te pakten te shpetohet ajo qe ka mbetur, Presheva me shumce shqiptare dhe Bujanoci gjithashtu me pjesen me te madhe - shqiptar.

  Tashme kemi vendosur gishtin ne koke, qe that ju, por eshte pak vone...

  Te pershendes shume, dhe te uroj suksese ne studime dhe jete,
  pershendetje nga
  sam1r
  ~Once you {fall} into the position of faith,you {begin} loosing your scientific credibility!!~

Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:57
 3. Intervista e Prof. Dr. Sali Berishs n gazetn " Express"
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 11:37
 4. Un Kam Dhn Shum M Shum Pare Pr Kosovn Se Sorosi
  Nga Harudi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 15:11
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 19:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •