Close
Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 311 prej 311
 1. #301
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Ne duhet ta ndihmojm Luginn konkretisht


  Uk Lushi

  Letr publike kryeministrit t Republiks s Kosovs, Hashim Thai, dhe kryeministrit t Republiks s Shqipris, Edvin Rama.

  T nderuar kryeministra Thai dhe Rama,

  n Ballkan kan filluar t fryjn erra t reja. Pas nj nate t gjat padrejtsish, dhe konflikti, gadishulli yn po ridefinohet n disa dimensione. Ndr kto dimensione, mbase m t rndsishmet pr nj t ardhme m t mir, jan pozicionimi i ri gjeostrategjik (i brendshm dhe jashtm) i siujdhess dhe rritja e mirqenies s ballkanasve. Roli juaj si udhheqs t qeverive t dy shteteve ballkanike, pesha e t cilave sht n shtim e sipr, sht dhe duhet t jet kritik.


  Pr ata q din, krthiza e ekuilibrit t ri gjeostrategjik t Ballkanit gjendet n Preshev, Bujanoc, Medvegj, dhe disa lokalitete t baraslarguara n nj rreze t shkurtr me kto tri qytete t banuara me shumic shqiptare.
  Si politikan dhe titullar t qeverive me legjitimitet demokratik dhe para s gjithash si posedues t burimeve shtetrore, ju dhe ekipet tuaja duhet t jeni n rrjedh t zhvillimeve gjeopolitike m mir se qytetari i zakonshm dhe duhet t punoni pr interesat e qeverive q drejtoni ndrkaq, q, njkohsisht, jepni kontributin adekuat pr balancn e re ballkanike. I bindur q ju e kuptoni domethnien e gjeostrategjis dhe pasojat e moskuptimit t saj, un, si profesionist i ekonomis, po ju shkruaj kt letr publike pr t ndar me ju disa ide dhe pr t krkuar nga ju q t bni m shum pr mirqenien e shqiptarve t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs.

  Presheva, Bujanoci dhe Medvegja me rrethin gjenden nn sovranitetin e Republiks s Serbis dhe nuk trajtohen ende si duhet nga autoritetet e Beogradit. Vendbanimet q gravitojn rreth ktyre tri komunave jan regjioni m i pazhvilluar dhe m i diskriminuar n Ballkan.
  Sidoqoft, prkundr sjelljes s keqe t Beogradit dhe pozits s dshpruar t qytetarve n Preshev, Bujanoc, Medvegj dhe rrethin, prgjegjsia e pasivitetit eventual nga Prishtina dhe Tirana gjithsesi bie mbi ju, ngase mosveprimi i Republiks s Serbis nuk e justifikon mosveprimin e republikave t Kosovs dhe Shqipris pr t mbrojtur dhe mbshtetur jetesn e shqiptarve atje. Nse qytetart shqiptar t ktij brezi territorial nuk jan n gjendje t gzojn dhe realizojn aspiratat e tyre pr jet t begatshme si ballkanasit tjer, kjo sht e padrejt dhe rrezik pr prmbysje t cilsdo baraspesh gjeopolitike dhe gjeoekonomike.

  Si duhet t ndihmohen menjher, jo me fjal dhe vizita simbolike si ka ngjar deri m tash, por konkretisht, Presheva, Bujanoci dhe Medvegja me rrethinn e tyre?

  E para: qeverit tuaja, n Prishtin dhe Tiran, duhet t financojn ndrtimin e nj materniteti brenda 6 deri 12 muajve. Kujdesi pr foshnjat sht e drejt fondamentale humanitare dhe kusht primar pr t ardhmen e secils bashksi njerzore. Ndrtimi i maternitetit duhet t pasohet me zgjerimin e tij n spital t madhsis s mjaftueshme pr t’u shrbyer t gjith qytetarve n Luginn e Preshevs. Qeverit tuaja duhet t paguajn specialist t gjinekologjis dhe obstetriks nga Republika e Kosovs dhe e Shqipris q t shrbejn n kt maternitet dhe, sigurisht, edhe mjek t specialiteteve tjera, m von, n spital, deri kur numri i mjekve n regjion do t rritet - gjegjsisht Republika e Serbis do t plotsoj krkesat shndetsore t t gjith taksapagueseve t saj.

  E dyta: Prishtina dhe Tirana duhet t heqin njanshm do taks apo tarif pr qarkullim t lir t njerzve, automjeteve dhe mallrave nga Lugina n territoret e Republikave t Kosovs dhe Shqipris. N fakt, qeverit tuaja duhet t financojn ndrtimin e nj tregu lokal me infrastruktur dimrore dhe verore, n ’vend biznesment vendor dhe sidomos bujqit do t mund t shisnin dhe grumbullojn produktet e tyre, t cilat, pastaj, do t mund t transportoheshin pr shitje edhe n tregjet e Republiks s Kosovs dhe Republiks s Shqipris ku do t duhej t kishin trajtim t posam n tatime. Ky treg dhe kto subvencione pr prodhimet n fjal mund t jen gjeneza e nj projekti m t madh pr ta shndrruar tre-kufirin Serbi-Maqedoni-Kosov n nj Zon t Lir Tregtare dy-tri vjett e ardhshme.

  E treta: ekspert t ekonomis, financave, ligjit ndrkombtar dhe integrimeve evropiane q punojn pr qeverit tuaja duhet t bashkpunojn n kapacitet mbshtets me qeverit komunale n Preshev, Bujanoc dhe Medvegj dhe t bhet hartimi i nj propozimi pr Fond Emergjent administrats s BE-s n Bruksel. Parat nga Fondi Emergjent do t prdoreshin pr rehabilitimin e sistemit t ujrave, infrastrukturs urbane dhe rrugore n regjionin e Lugins. Ky Fond Emergjent nuk duhet t ngatrrohet me Fondin Zhvillimor, i cili duhet t financohet nga Republika e Serbis dhe i cili, sipas t gjitha konventave ndrkombtare, sht obligim i saj sepse qytetart e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs me rrethin paguajn tatimet n buxhetin e shtetit serb.

  T nderuar kryeministra,

  kta do t ishin vetm tre hapat e par konkret pr t rimkmbur shpresn pr jetes m t mir t banorve t Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs, por edhe nj ecje n drejtim t vendosjes s qytetarve dhe mirqenies s tyre n plan t par ndrsa vazhdon tentativa e prafrimit dhe forcimit t bashkpunimit n t gjitha ant e Ballkanit.

  Lugina mund t jet pik afrimi apo largimi mes popullit shqiptar dhe popullit serb. Nj ndr variablat prcaktuese se cili do t jet roli i saj n marrdhniet serbo-shqiptare do t jet kualiteti dhe kuantiteti i angazhimit tuaj dhe qeverive tuaja pr njerzit e Preshevs, Bujanocit dhe Medvegjs. Regjioni i Lugins nuk mund t mbetet n margjinat e zhvillimeve m t reja n Ballkan. Ne t gjith dhe veanrisht ju si kryeministra duhet dhe e kemi detyrim t ndihmojm Luginn konkretisht. Presheva, Bujanoci dhe Medvegja jan mbajtur n gjysmterr edhe pr shkak t mosangazhimit t qeverive n Prishtin dhe Tiran. Koha ka ardhur q s bashku ta nxjerrim Luginn aty ku e ka vendin i gjith Ballkani- n drit. Alternativ tjetr nuk ka pr ne; por, as pr ju.

  T respektuar kryeministra Thai dhe Rama,

  Lugina krkon veprime konkrete. Duke u ndihmuar qytetart atje, ndihmohen Lugina, shteti i Kosovs dhe Shqipris, Ballkani dhe e ardhmja paqsore e t gjithve. Ju ftoj ju, t dyve, t filloni t angazhoheni seriozisht pr Preshevn, Bujanocin dhe Medvegjn q nga ky ast.

  Sinqerisht i juaji,

  (autori sht investitor shqiptaro- amerikan dhe ekspert i ekonomis n New York)
  http://www.telegrafi.com/?id=26&a=6354

 2. #302
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Protesta “Kthena Abetaren  Nxnsit e shkolls fillore “Zenel Hajdini” n fshatin Rainc t Preshevs protestuan n shenj revolte lidhur me konfiskimin e 5 mij librave shkollor nga policia dhe inspektoratet serbe.

  Nxnsit e klasave t ulta t shkolls fillore “Zenel Hajdini” t fshatit Rainc protestuan para dyerve t shkolls, me bluzat e veshura me mbishkrime “KTHENA ABETARN”.

  Protesta u organizua n shenj revolte ndaj konfiskimit t 5 mij ekzemplar librash n gjuhn shqipe n kt shkoll me msim n gjuhn shqipe, transmeton INA.

  Sipas organizatorve, q ishin nga Kshilli i Prindrve t shkolls, kjo sht nj porosi pr faktorin vendor dhe ndrkombtar, q librat e konfiskuara tu kthehen nxnsve sepse ato i prkasin atyre e jo t qndrojn t burgosura dhe t’i mbuloj pluhuri.

  N shkolln fillore “Zenel Hajdini” msimi po zhvillohet n kushte normale edhe prkundr faktit se t premten e kaluar nxnsit dhe msimdhnsit prjetuan nj tmerr, kur inspektort e arsimit t prkrahur nga policia kan konfiskuar n kt shkoll rreth 5 mij ekzemplar libra n gjuhn shqipe, t cilat ishin donacion nga Qeveria e Kosovs. /Telegrafi/
  http://www.telegrafi.com/lajme/prote...n-2-37969.html

 3. #303
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Lugina eshte toke e huaj per qeverine e Thait, sikurse Thai qe eshte i huaj per Luginasit, saqe u vodhi mbi 30 milion euro haraq !..

  Lugina kishte shpresa tek Edi Rama, se do t'ua permiresonte infrastrukturen arsimore, por si duket, i harroi premtimet e tia, bile harroi se egzistojn diku minoritetet kombtare.

 4. #304
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Lugina eshte toke e huaj per qeverine e Thait, sikurse Thai qe eshte i huaj per Luginasit, saqe u vodhi mbi 30 milion euro haraq !..

  Lugina kishte shpresa tek Edi Rama, se do t'ua permiresonte infrastrukturen arsimore, por si duket, i harroi premtimet e tia, bile harroi se egzistojn diku minoritetet kombtare.  Thai krkon ndryshimin e Kushtetuts pr mbrojtjen e t drejtave t Lugins

  Publikuar: 31.05.2013 - 11:38


  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai ka siguruar deputett e Kuvendit t Kosovs dhe prfaqsuesit e Lugins s Preshevs se shtje e shqiptarve t asaj pjese sht diskutuar gjithmon n takimet me ndrkombtart.

  I pari i qeveris ka propozuar q n vend t votimit t rezoluts t bhet amandamentimi i Kushtetuts s Kosovs q nj her e prgjithmon t zgjidhet problemi i shqiptarve t asaj pjese.

  Thai ka propozuar q n kushtetut t futet ligji i cili e obligon Republikn e Kosovs q t mbroj interesat e shqiptarve t Lugins s Preshevs.

 5. #305
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)  Thai heq taksn doganore pr shqiptart e Lugins

  Publikuar: 09.10.2013 - 21:00


  Qeveria e Kosovs do ti heq taksat doganore pr t gjith shqiptart e Lugins s Preshevs q hyjn n Kosov prej dats 21 tetor 2013. Kt vendim e ka komunikuar Kryeministri Hashim Thai, pas nj takimi me lidert e Lugins s Preshevs, i cili ka thn se kt e ka br pr tua lehtsuar qarkullimin qytetarve t Preshevs. Derisa ka riprseritur se nuk do t ket lejim t vizitave t zyrtarve serb me karakter elektoral, por vetm nse krkesat pr vizit n Kosov kan karakter fetar pr ta vizituar ndonj manastir.

  Gjat ktij takimi q pati kryeministri me lidert e Lugins, ai u ka premtuar atyre mbshtetje n t gjitha fushat. Ai u ka premtuar ndihm konkrete, edhe n hapjen e Universitetit n Preshev.

  Un kam vendosur q pr t'iu lehtsuar qarkullimin qytetarve t Preshevs, Bujanovcit dhe Medvegjs n drejtim t Kosovs t heqim plotsisht taksat pr veturat, pra pr lvizjen e lir, n mnyr q t krijom kushte dhe rrethana shum m t lehta pr lvizje. Nga 21 tetori i ktij viti do t hiqen plotsisht taksat pr veturat q hyjn n Kosov dhe dalin. Kto obligime do t'i merr Qeveria e Republiks se Kosovs, ka thn Thai.

  Ndrsa, n ann tjetr, Jonuz Musliu kryetar i LPD-s, ka thn se kan marr nj mbshtetje nga kryeministri i Kosovs dhe nga shteti i Kosovs se qytetart e Lugins nuk jan vet, por natyrisht sht me shtetin e Kosovs. Musliu tha se do t ken mbshtetje nga Qeveria e Kosovs dhe se sht koha dhe momenti q t gjith shqiptart t flasin me nj z dhe t jen unik.

  Na gzon fakti q po hiqen taksat e veturave, nga Qeveria e Kosovs, sepse, kemi qen t bllokuar, sidomos n kto dy vitet e fundit. Lvizja e lir ka qen e mangt, dhe ve rasteve urgjente q kan mundur t lvizin. Por, tani, nga 21 tetori, do t ken t gjith lvizje t lir n drejtim t Kosovs, por jo vetm n kt, por edhe n fushn e arsimit, themelimit t Universitetit n Komunn e Preshevs, edhe pse sht hapur n Gjilan, por do t hapet natyrisht edhe n Bujanoc dhe bashkrisht do t kemi nj mbshtetje nga Kosova. Por, edhe n fushat tjera do t kemi mbshtetje, ka thn Musliu.

  Mirpo, kreu i Qeveris nuk ka specifikuar se kur do ta vizitoj Luginn e Preshevs si kryeministr i Kosovs, duke respektuar lirin e lvizjes. Ai tha se n koht me t vshtira ka qen n Lugin dhe kan qen edhe ministrat e kabinetit t tij, por do t vij koha q edhe kryeministrat e Kosovs ta vizitojn Preshevn.

  Kreu i Qeveris ka folur edhe nj her rreth vizitave t zyrtarve serb n Kosov gjat fushats elektorale, duke thn se n asnj mnyr nuk do t lejohen nse ato bhen pr motive elektorale, por vetm nse do t jen me karakter fetar, pr vizit ndonj manastiri.

  Ai tha se ata respektojn lirin e lvizjes dhe e praktikojn n jet, duke mos u nisur nga baza diskriminuese, por krijimi i bazs dhe mundsive t barabarta dhe vetm duke respektuar standardet evropiane edhe Kosova mund t lviz drejt BE-s, por edhe Serbia mund t lviz drejt BE-s.

  Nse do t ket ndonj krkes specifike nga lidert e Serbis pr t vizituar Kosovn, kjo krkes e tyre do t shqyrtohet shum mir prej Qeveris s Kosovs, dhe do t marrim vendime se a do t lejohen pr t vizituar Kosovn apo jo. Vendimi prfundimtar sht i Kosovs, sht vendim autonom, dhe i askujt tjetr, madje i asnj mekanizmi ndrkombtar, ndrsa, gjat periudhs elektorale, un mirpres do ftes t do lideri kudo q sht, qoft n Prishtin, Uashington, Bruksel apo vende tjera perndimore apo edhe n Serbi q i inkurajon serbt pr t marr pjes n zgjedhje, sepse, tek e fundit, marrveshja e 19 prillit sht marrveshje pr integrimin e serbve me realitetin e kushtetutshmris s Kosovs. Nse ndodh ndonj krkes, apo aprovim pr vizit t ndonj lideri nga Serbia, ather mund t ken karakter vetm vizit ndonj manastiri, por assesi elektoral, ka thn Thai.

  Lidert serb po kmbngulin q t vizitojn Kosovn edhe n kohn e fushats elektorale pr zgjedhjet e 3 nntorit, pr t br thirrje q t votohet Lista Unike serbe e veriut t Kosovs. /telegrafi/

 6. #306
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Wilhelm: Shqiptart e Lugins jan t diskriminuar  Ambasadori i Gjermanis n Beograd, Heinz Wilhelm ka vlersuar s shqiptart n komunat e Bujanocit dhe Preshevs jan t diskriminuar dhe se kt fakt duhet marr seriozisht. “Nga biseda q kisha me prfaqsuesit politik t shqiptarve, kam vrejtur se kta njerz kan ndjenjn se n Serbi jan t diskriminuar. Mendoj se kt fakt duhet kuptuar seriozisht”, ka thn ambasadori raportojn mediat e Serbis.
  Ambasadori Wilhelm, i cili tri dit ka qndruar n jug t Serbis, ka theksuar se n bisedimet e zhvilluara ka marr prshtypjen se situata sht e komplikuar, pasi shqiptart n Bujanoc e Preshev, shikuar n prgjithsi, si ka deklaruar ai, m shum jan t drejtuar kah Kosova, Shqipria e Maqedonia sesa Serbia.

  Sigurisht q kjo paraqet nj problem serioz pr Qeverin e Serbis. Jam i bindur se kt qeveria serbe e ka kuptuar. Kt e tregon edhe marrveshja e arritur, respektivisht “Plani pr shtat pikat”. Rreth ksaj un kam biseduar me kryetarin e Trupit Koordinues pr Preshev, Bujanoc dhe Medvegj, Zoran Stankoviq, i cili m ka konfirmuar se vetm ka filluar implementimi i saj”, ka theksuar Wilhelm.

  Pr kto shtje, ai ka biseduar edhe me prfaqsuesit t shqiptarve, kryetart e komonave Bujanoc dhe Preshev, Nagip Arifin e Ragmi Mustafn, deputetin Riza Halimin, si dhe kryetarin e Kshillit Kombtar Shqiptar, Galip Beqirin.
  http://www.koha.net/?page=1,15,166167

 7. #307
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Beogradi pakson shqiptart n Lugin, rrit serbt n Kosov  Beograd, 25 nntor – Beogradi mjeshtrisht i kthen n propagand t aspiratave t tij numrat e paksuar pr shqiptart n Serbi dhe t rritur pr serbt n Kosov. Duke u marr me problemin e ndrprerjes s bisedimeve t shqiptarve t Lugins me Qeverin e Serbis, Beogradi “zbuloi” prmes makineris s tij propaganduese se “Shumica e shqiptarve nga juguu i Serbis ka bojkotuar regjistrimin e popullsis para dy vjetsh. Edhe pse thon se n at territor ka rreth 40.000, jan regjistruar vetm rreth 1.170 shqiptar.

  Rezultatet e regjistrimit kan qen baz edhe pr rrjetin e gjykatave, pr ’arsye prfaqsuesit e shqiptarve nga jugu tash kan ndrprer bisedimet me Qeverin”, transmeton sot RTS pohimet e zyrtarve serb. Por as zyrtart, e as t dhnat e mhershme statistikore, madje as serbe, asnjher nuk kan thn se n tri komunat shqiptare n Lugin t ket “rreth 40 mij shqiptar”. Gjithmon sht folur pr nj numr rreth njqind mij, q pas shprnguljeve si pasoj e represionit serb n kto komuna mund t ken mbetur rreth 80 mij.

  Beogradi nuk nguron as t shumfishoj numrin e serbve n Kosov. Sa her flet pr “pozitn e rnd t serbve n Kosov”, nuk ‘harron’ t thot se rreth 250 mij serb jan detyruar t “braktisin vatrat e tyre n Kosov pr t shptuar nga terrori shqiptar”, dhe po aq thot se “kan dshmuar guximin dhe patriotizmin tradicional”, duke qndruar n shtpit e tyre n “Kosov e Metohi”.

  Matematika e thjesht thot se paska pasur n Kosov rreth 500 mij serb, ndrsa vetm rreth 40 mij shqiptar ndodhen n Serbi. N kt logjik mbase Daiq mbshtet krkesn pr shkmbim territoresh midis Kosovs e Serbis, si zgjidhje t vetme, sipas tij.
  http://www.koha.net/?page=1,15,166903

 8. #308
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Vendimi i shqiptarve t Lugins, lvizje pozitive

  Prishtin, 24 nntor - Konfiskimi i librave n gjuhn shqipe nga policia serbe dhe vendimi pr t mos pasur gjykata dhe prokurori n territorin e Lugins s Preshevs ka detyruar faktorin politik shqiptar t ksaj ane q t trhiqet nga bisedimet me Qeverin e Serbis, t nisura pak muaj m par.

  Por, pr njohsin e shtjeve politike, Azem Vllasi, kjo lvizje e pals shqiptar sht krejtsisht pozitive. Madje, Vllasi ka pohuar se kjo duhet t’i shrbej edhe pals kosovare n bisedimet me Serbin, dhe t krkoj kushte t njjta pr shqiptart e Lugins si i kan serbt n Kosov, raporton Kohavisioni.

  Deputeti shqiptar n parlamentin e Serbis, Riza Halimi ka theksuar se ishin vendimet e qeverise serbe ato q i kan detyruar shqiptart t’i thon jo vazhdimit t bisedimeve. Ndrsa, kryetari i Preshevs, Ragmi Mustafa i ka thn KTV-s se kjo praktik pr ta ln Luginn pa prokurori dhe pa gjykata nuk ekziston n asnj vend t bots. Shqiptarve t ksaj ane pr shrbime t gjykats tashti u duhet t udhtojn 70 km deri n Vraj. Ai, po ashtu ka theksuar se n bisedimet e deritashme nuk kan marr asnj ofert q sht n t mir t shqiptarve.

  Vendimi pr ndrprerjen e bisedimeve u mor pasi parlamenti serb miratoi Ligjin pr rrjetin e drejtsis, q l Preshevn pa gjykat e prokurori, me arsyetimin se n regjistrimin e popullsis, m 2011, qeveria serbe nuk njeh m shum se 3 mij shqiptar. Numri kaq i vogl i shqiptarve sht prllogaritur nga qeveria serbe, pasi q shqiptart e kan bojkotuar regjistrimin e popullsis n vititn 2011.
  http://www.koha.net/?page=1,15,166861

 9. #309
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  28
  46 falenderime n 36 postime

  Talking Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  i ka kapur paniku si duket me regjistrime te popullsise, nese mbeten deri athere shqiptar ne Presheva Walley, ka gjasa ta shtojne edhe nje kusove e gjysem pos kesaj edhe avtubanin e gatshem Athen- Wien.

  http://www.kurir-info.rs/pretnja-do-...-clanak-472672
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 10. Anetart m posht kan falenderuar Pirate of Love pr postimin:

  zAN (27-11-2013)

 11. #310
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)  Lugina n zgjedhje me flamur t Kosovs
  16.03.2014 | 14:26
  Shqiptart e Lugins s Preshevs, qysh n ort e hershme t mngjesit t sotm kan filluar t votojn pr zgjedhjet e parakohshme parlamentare t Serbis.
  Pr dallim nga zgjedhjet e mparshme shqiptart e Lugins kan dal n votime me flamurin kombtar dhe at t Republiks s Kosovs. Flamuri i Kosovs sht par krahas flamurit kombtar dhe atij t ShBA-s n Preshev dhe Bujanoc, raporton Presheva Jon. Riza Halimi dhe Shaip Kamberi, dy bartsit e lists nga Partia pr Veprim Demokratik (PVD) e kan ftuar elektoratin shqiptar t Lugins s Preshevs q t dalin t votime.
  Shaip Kamberi ka thn se lidert e Lugin e kan pr detyr q t kujdesen pr qytetart shqiptar. Lufta legjitime pr t realizuar t drejtat tona kombtare n kt rajon sht synim yni q nuk i takon vetm PVD-s, por t gjith liderve dhe shqiptarve n trojet tona etnike, madje edhe atyre q i bojkotuan kto zgjedhje vetm pr interesa t tyre vetjake. Prandaj, e kemi obligim moral dhe kombtar q ne, si prfaqsues t popullit, n t gjitha nivelet t angazhohemi q t drejtat e shqiptarve t respektohen sipas standardeve evropiane dhe ndrkombtare, ka deklaruar Kamberi.
  T gjitha partit shqiptare n Lugin t Preshevs, me prjashtim t PVD-s, i kan bojkotuar zgjedhjet parlamentare serbe.

 12. #311
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-04-2014
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Kosova Lindore (Preshev, Bujanoc, Medvegj)

  Do te doja foto te presheves te vjetra nese keni ,video te presheves te vjetra gjithashtu te rikthemi pak mbrapa se disa i ka marr malli shume

Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 10:57
 3. Intervista e Prof. Dr. Sali Berishs n gazetn " Express"
  Nga Antimafia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 11:37
 4. Un Kam Dhn Shum M Shum Pare Pr Kosovn Se Sorosi
  Nga Harudi n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 15:11
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 19:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •