Close
Faqja 5 prej 25 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 481
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  2. #82
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anëtarësuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    mali albanik eshte kopaonik lumi llab alb eshte ne drenic dhe tyrbja ku eshte vra bajrakyari eshte ne makermal kurse drenica eshte ne endrra per ket pun ju duket apsurde po per apsurd po dialogojm

  3. #83
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    haha njeri edhe tuj ba hajgare e tuj kesh gjinen ja qellon e na jep naj te dhene qishtut

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks me fal se je ma i vjeter por qe apet po duhet me kshillu,
    Qysh i ke harru ne ball te oxhakit: Millesh Kobillen, Teodor Muzaken dhe Dhimiter Jonimen, poashtu edhe Ungret per te cilet debatum ma heret se jan 9 kontet hungarez.

    E hiqe Vukun eeejjjjj se ky berllog ka dezertue bashkë me gjith serbet!!!

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    POashtu emertimi me emrin "Krishteret" nuk o i pelqyeshem, pasiqe keto jan fut nga poemat serbe si ushtria krishtere, ne emer te Krishtit Velikdani etj ne shek. XIX e din kemi fol per keto terma.
    Ma mire do ishte termi " Koalicioni Ballkanik"
    Se tybe shqiptarve qe ju ka hanger fort palla per kishen a a per priftin a per popin, sikur qe edhe sot per hoxhen e kam fjalen ne at kuptimin qi mu tranu mas feje mu kon i trent si selefat sot.

  6. #86
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    POashtu emertimi me emrin "Krishteret" nuk o i pelqyeshem, pasiqe keto jan fut nga poemat serbe si ushtria krishtere, ne emer te Krishtit Velikdani etj ne shek. XIX e din kemi fol per keto terma.
    Ma mire do ishte termi " Koalicioni Ballkanik"
    Se tybe shqiptarve qe ju ka hanger fort palla per kishen a a per priftin a per popin, sikur qe edhe sot per hoxhen e kam fjalen ne at kuptimin qi mu tranu mas feje mu kon i trent si selefat sot.
    per kete ke te drejte shume, mirepo ne disa vende e kam cekur termin Aleatet ose koalicioni..dhe se aty Vukun dhe tvrken i kam shenuar me shigjeta kthyese qe do thot kan dezertue dhe me e keqja Vuku iu eshte bashkangjitur sulltanit....

    Per çudi se edhe ne betejen e dyte te kosoves me 1448? trupat Vllehe lshojn frontin dhe i bashkangjiten sulltan Muratit te dyte por ky ska pas nevoj fare per ushtar se kishte 100 000 keshtuqe i masakron 8000 vllahet duke u quajtur si tradhtar !
    Mir ua ka bere apo jo ?

    Problemi tjeter eshte ne keto dy tema se; posa e percjellim nje alibab na gjuhen 40 alibaba ne shpine, athue kush po i pagun keta, mos nashta ajo hija e Vukut ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 13-06-2009 më 12:37
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Hahaha ashtu jom tuj mendu edhe une, mduket se sjau ka marr mendja qe ju del dardh me bisht, jan msue me adoleshenta ktu me debatu ne nivel te shkolles se mesme per kete.

  8. #88
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Problemi tjeter eshte ne keto dy tema se; posa e percjellim nje alibab na gjuhen 40 alibaba ne shpine, athue kush po i pagun keta, mos nashta ajo hija e Vukut ?
    Nuk e kie fort keq ti me kete paranoje, diçka nuk asht n'rregull ktu ... se me siguri dikush po i pagune qe po i perbuzin kto studime t'kti niveli ...

  9. #89
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Hahaha ashtu jom tuj mendu edhe une, mduket se sjau ka marr mendja qe ju del dardh me bisht, jan msue me adoleshenta ktu me debatu ne nivel te shkolles se mesme per kete.
    Po qe de, kan kujtue qe jan tu debatue ne nivelin e shkolles mesme, e se kan dite qe jan tu debatue me nivelin e larte te shkenctarve t'Kindergartens ...

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Po qe de, kan kujtue qe jan tu debatue ne nivelin e shkolles mesme, e se kan dite qe jan tu debatue me nivelin e larte te shkenctarve t'Kindergartens ...
    A Zeus, po ja qellon shpeshehere..;spo them se ne jemi te lart e tjeret jan "ne kindergarde" qerdhe te femijve, por disa e teprojn, jam tolerant, moshen e kam, mirepo sharjet jane te mbrapshta dhe ate permes interneti; hajt le te shaje ai dike ne drenicen time, se besoj se kthehet ne shpi shnosh pa iu thye brit..;
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #91
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    A Zeus, po ja qellon shpeshehere..;spo them se ne jemi te lart e tjeret jan "ne kindergarde" qerdhe te femijve, por disa e teprojn, jam tolerant, moshen e kam, mirepo sharjet jane te mbrapshta dhe ate permes interneti; hajt le te shaje ai dike ne drenicen time, se besoj se kthehet ne shpi shnosh pa iu thye brit..;
    Nuk e di se sa je ne dioni qe e paske thane ni fjale shum te madhe ... teprimi asht gjithmone i damshem, edhe me mjalte me teprue nuk ban se shperthen dikah, apo ?
    As me dashni nuk ban me teprue, se pur urrejtje e sharje te teprueshme mos te flasum hiq. Mos kofte q'ashtu qysh po thom une, hajde e pshtyjum n'ftyre e thujum "Phu Zoti t'marroft çka je tu thane kshtu". Pur Alibaben une nuk e di a e teproj a jo, e din ai vet ... se une muj me fole veq pur veti, dhe une pur veti e di qe e teprova.

    Tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 13-06-2009 më 13:53

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Nuk e di se sa je ne dioni qe e paske thane ni fjale shum te madhe ... teprimi asht gjithmone i damshem, edhe me mjalte me teprue nuk ban se shperthen dikah, apo ?
    As me dashni nuk ban me teprue, se pur urrejtje e sharje te teprueshme mos te flasum hiq. Mos kofte q'ashtu qysh po thom une, hajde e pshtyjum n'ftyre e thujum "Phu Zoti t'marroft çka je tu thane kshtu". Pur Alibaben une nuk e di a e teproj a jo, e din ai vet ... se une muj me fole veq pur veti, dhe une pur veti e di qe e teprova.

    Tung
    Te flasim tani diçka rrethe tems, si mendon rrethe kesaj Temi, ti si Zeus ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Po qe de, kan kujtue qe jan tu debatue ne nivelin e shkolles mesme, e se kan dite qe jan tu debatue me nivelin e larte te shkenctarve t'Kindergartens ...
    Zeu jo gjithher njerezit ja qellojn pasiqe jan nivel i ndryshueshem, mirepo per te debatu lidhur me keto tema duhet me pas njohuri historike dhe me shfletu nje sere burimesh objektive.

    NJe fjal popullore thot: kush e ka mizen ner kapuq, e qon kapuqin!

  14. #94
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Dukagjinasit eshte fakt qe kan qeverisur me Kosoven nga viti 1387 ku nga burimi raguzan iu lejojn raguzaneve te tregtojn ne tokat e tyre, mirepo eshte enigme pse dukagjinasit nuk muaren pjes?!
    Dhe pikerisht mospjesmarrja e tyre ne lufte eshte e pajustifukueshme dhe kete hipoteze te sundimit te tyre e hedh komplet poshte. Por gjithsesi nuk ekziston kurrfare burimi raguzan.

  15. #95
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Te flasim tani diçka rrethe tems, si mendon rrethe kesaj Temi, ti si Zeus ?
    Ne kete teme po flitet veq per Drenicen dhe drenicakt, e une si Zeus mendoj: Shyqyr Zotit qe nuk asht Drenica n'kufi me Gallapin dhe Karadakun, pur bese ishin ba lesh mes veti, se kta t'part jan belagji e kta t'dyt mezi s'pritin, kta t'parte i thojne vetit mashalla e kta t'dyt jan q'aq kryefort qe s'ja lshojne udhen as budalles se lee ma atyne me krye perpjet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 13-06-2009 më 23:03

  16. #96
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    E na drenica e kemi zgjedh zemrene kosoves, hedhja nje sy hartave te goglave si po i thua, e sheh qe zemra e kosoves eshte drenica, gjithmon ka qene e ka deshmue dhe mesiguri se do ta deshmoje edhe ne t'ardhmen..

    More Zeus, qudi eshte me kete rrethe, duhet te shkosh e ta vizitosh njehere.;;ka me tu mush mendja edhe ty si mua se vetem ketu ka ndoshur betejja a e kosoves e vitit 1389 deh askund tjeter, pozita vete i kerkon njeriut dyluftim, sikur se ti thoje; eja n'dash me luftue ketu ne kete lugine ...ketu shifet trimeria!
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  17. #97
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Humanisti Lexo Postimin
    Zeu jo gjithher njerezit ja qellojn pasiqe jan nivel i ndryshueshem,
    ???

    mirepo per te debatu lidhur me keto tema duhet me pas njohuri historike dhe me shfletu nje sere burimesh objektive.
    Duhet me pase gogla t'urthit n'komputer dhe me gjete venin ku a shkue Milleshi i madh ktynehere veq vet pa ushtri.

    NJe fjal popullore thot: kush e ka mizen ner kapuq, e qon kapuqin!
    Ku e paske nie ti ket fjale popullore k'aq palidhje ... qysh i hini atina miza ner kapuq pa pas ai kapuq hiq.

  18. #98
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    E na drenica e kemi zgjedh zemrene kosoves, hedhja nje sy hartave te goglave si po i thua, e sheh qe zemra e kosoves eshte drenica, gjithmon ka qene e ka deshmue dhe mesiguri se do ta deshmoje edhe ne t'ardhmen..

    More Zeus, qudi eshte me kete rrethe, duhet te shkosh e ta vizitosh njehere.;;ka me tu mush mendja edhe ty si mua se vetem ketu ka ndoshur betejja a e kosoves e vitit 1389 deh askund tjeter, pozita vete i kerkon njeriut dyluftim, sikur se ti thoje; eja n'dash me luftue ketu ne kete lugine ...ketu shifet trimeria!
    He more Kreksi çpesh here trimnija ngatrrohet me çmendurine, mos um shti me i kallxue marrinat e anas tone t'shekullit 18-19 e deri n'vitet e '60-ta t'shekullit 20, tu dale n'dyluftim mes vete. Pur ni fjale t'gojes tu ja shkel njanen kame njani tjetrit e tu ja rrase alltijat n'fyt njani tjetrit, dhe bum-bum, qe s'ka pase kurrfar shance asnjani me pshtue, plus n'do vene kur a dek naj mashkull pej egjelit tu thane "Khu bre ku na shkoj posht q'ky mashkull qe s'diq pej plumit", ... se boll u flliq e u ba ba m.u.t kjo teme ma.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 13-06-2009 më 23:25

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Kreks a ka ma mire mos mu marr me kta hiq e me kqyr punen tone se humbje kohe o, po e shoh qe i paska porosit dikush qe osht perjashtu, dhe tash po qet shkelma....Zoti i ndihmoft...Amin.

  20. #100
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Dhe pikerisht mospjesmarrja e tyre ne lufte eshte e pajustifukueshme dhe kete hipoteze te sundimit te tyre e hedh komplet poshte. Por gjithsesi nuk ekziston kurrfare burimi raguzan.
    Ekziston qe edhe mir, mirepo se pari duhet lexu, hulumtu etj etj, e ke librin e medievistit te njohur Kosovar: Prof.Dr.Sc. Jahja Drançolli, Raguzanet ne Kosove nga shekulli XIII deri ne shek XV. dhe dhjetera punime shkencore te tij, si dhe te Prof. Selim Dacit, Kasem Biçokut etj etj

Faqja 5 prej 25 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  2. Kosova në udhëkryq
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
  3. Intervistë me Myftiun e Kosovës, Mr. Naim Tërnava
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
  4. Shpërthen dhuna ndëretnike në Kosove
    Nga mitrovicalia_81 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 334
    Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •