Close
Faqja 3 prej 24 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 480
 1. #41
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ali Bab sipas teje kush po u duhka me u kyq ne vend te drenicakve mbasi beteja nuk eshte zhvilluar ne Drenice?!
  Drenicakt nuk din sa i prket venit ku ka ndodh beteja. E din venin po jo edhe, pllam pr pllam ku shkoi filani, kur u rrxue, ku mur nthu, ku iu derdhn pikat e gjakut. Kjo osht jasht llogjike.

  Krejt ka mujn me ba drenicakt, me kallxue pr naj vorr mrena teritorit drenices.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Te me falni per tekstin qe po sjelli te translatuar nga google megjithese po te me lejohet koha do ua sjelli me nje perkthim me te mire.
  Qellimi eshte te argumenti pra.

  Faqe. 175,
  Nj 1 1. t S. O. Prischtina sht e nj ferm dhe m pas sht Graschanitza prrua, cili rrjedh ngadal n mes t nj tok e zez, depozitimit t ish liqenit, e cila sapo pushtuar kt zgavr. Ai shkon prtej va Sitnitza ose Schitnitza, e cila sht nj lum i rrjedhshm krejt t qet. Ajo nuk i tij, se si sulltan Amurath u vendos para Beteja e Kosovs nj dit t kalojn nj pjes e vogl e trupit me uj. Ai mendon se duhet t jet e Sitnitza ishte shum e njtur dhe se historiant e kan ngatrruar me lumin swamps e m shum Sazlia S
  ======================================
  Faqe. 171,

  Nj tjetr pyetje, t cilat do t jen interesante historikisht, sht nse t gjitha betejat q supozohet se jan transportuar n Fush t Kosovs ishin n vendin e par ose n se do t aplikohen kt emr t popullit t gjith vendet e basenit t Sitnitza (sitnices) ?
  Ne e dim q pozitivisht se me 21 nntor 1403 ne mes despotit serb Lazarevitsch Etienne(djalit te Lazarit) fitoi mbi turqit afer Tripoljes pran Gratschanitzes. Megjithat, t pranishm kuvend e Shn Etienne n Gratschanitza sht E. e Lapou-Selo dhe nuk ka gjurm t manastirit afr fshatit Gratscha, e cila sht e vendosur nj or n fush lufte e ne veri. 1389.
  Beteja tjeter e humbur m 18 tetor 1448 me ne krye Hunyadin kundr Amurathit II Murati II. ajo u dha mes Prischtines e Vouschitris ?
  Ka gjasa qe Hunyadi pas humbjes se betejes iku naten dhe u fshehe ne keshtjellen e Zveanit (Castle Zvetschan) t Mitrovitza, q vshtir se mund t ndodh n qoft se beteja u zhvillua m shum nu Jug. Megjithat thuhet se sulltani erdhi n takim n Novobrd para Hunyadit, dmth. duhet te kete ndodhur afer Graschanitza (graqanices) afer Prishtines(Prischtina) ne Jug- lindje.
  N nntor 1689 turqit nn komandn e Crimean Chan mundi Perandoraket trupat u takuan me rebelt serb n fushe te kosoves Kosovs, dmth ndoshta n afrsi t Prischtina, sepse trupat Perandorake kishin humbur Shkupin dhe kaanikun (Ouskjoub dhe Katschanik)...
  ========================================
  Another question, which would be historically interesting, is whether all the battles allegedly shipped in the Plain of Kosovo were in the first place or whether to apply this name to the people of countries throughout the basin of the Sitnitza. We know positively that the first 21 November 1403 the Serbian despot Lazarevitsch Etienne won over the Turks under Soliman victory near Tripoli near the convent of Gratschanitza. However, the present convent of St. Etienne on Gratschanitza is E. of Lapou-Slo and there are no traces of the monastery near the village of Gratscha, which is located an hour to the N. battlefield of 1389. The battle for 3 days lost on 18 October 1448 by the Hungarian hero Hunyadi against Amurath III. it was delivered between Prischtinaet Vouschitrn? It is likely, since in Hunyadi missed his flight to be made by a Turk in the Castle Zvetschan to Mitrovitza, which could hardly happen if the battle took place far more nu S. However it is said that the Sultan came to the meeting to Novobrdo Hunyadi, ie the sources of Graschanitza a few leagues Prischtina SE. In November 1689 the Turks under the command of the Crimean Chan defeated the Imperial troops met with Serb rebels in the plain of Kosovo, ie probably in the vicinity of Prischtina, because the Imperial troops, who lost Shkup, (Ouskjoub) and Katschanik...
  ================================================== ========

  Pra desha te shtoja edhe kete se a kane ndodhur te gjitha keto beteja ne te njejten lugine te Sitnices apo diku tjeter, mendime qe i kan shtruar me pare autor te tjer te cilet po i zbuloi koheve te fundit mbeshtesin edhe me tej bindjet se beteja e Kosoves te kete ndodhur ne nje fushe tjeter te kosoves edhepe mban emrin beteja e kosoves kjo pra nuk do thote se vetem aty ne luginen e kosoves eshte e tere kosova.

  Ne lidhej me teqen e sulltanit qe e ka vizituar autori Ami Bue ai thote se aty jane te vorrosur dy dervish kurse Millosh Kopiliqi thuhet se eshte i varrosur ne kishen e Samodregjes.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Drenicakt nuk din sa i prket venit ku ka ndodh beteja. E din venin po jo edhe, pllam pr pllam ku shkoi filani, kur u rrxue, ku mur nthu, ku iu derdhn pikat e gjakut. Kjo osht jasht llogjike.

  Krejt ka mujn me ba drenicakt, me kallxue pr naj vorr mrena teritorit drenices.
  Kjo ka rendesi, gjetja e varrezave.
  Gjetja e majeve te shigjetave e te hesgtave te ndryshkura qe gjinden neper ara...

  Varrezat qe jane neper Drenice rrenxe maleve dhe ato gur varre qe jane me mbishkrime arabe(turke) sidomos ato duhet forografuar e deshifruar pastaj.

  Une kam pas ndegjuar se xhamija e Krajkoves eshte e para xhami qe eshte ndertuar ne kosov mirepo sipas dates qe gjeta ne internet thuhet se eshte e vitit 1480 kurse ajo e Vushtrris ne vitin 1410. pra duhet bere kerkime ne luginen e drenices per te gjetur prova, si e thash, kjo tem duhej te ishte me pike pytje; beteja e Kosoves ne Drenic ?
  Njehere per nje here derisa ne Fush te Kosovs mungojne provat kye; asnje varr, as nje mbishkrim nuk dokumenton se aty eshte varri i ketij apo atij heroi, i atij apo atij mbreti por te gjitha jane nje pshtjellim nje konfuzion te tere pa baza !

  Atehere nese ne kete vend nuk kemi prova te mjaftueshme, perse mos te shkohet me tutje per te bere kerkime ne luginen tjeter, nja 10 Km me tej, e cila kjo lugine eshte nje kopje e fushes se Sitnices vetem se i pergjigjjet tekstit osman, se me te vertete eshte nje fsuhe e vogel, e rrethuar me male e gjere 5000 hapa e gjate 20 000 hapa..;

  Tema vijon, kisha pasur deshire qe te kyqen edhe vizitor e antar tjere nga drenica.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Besa edhe Kroni i Mretit te Gryka e Llapushnikut osht ni udherrefyes i mire!
  Qka lypi Sulltan Murati I ne kete krua, me ardh prej rruges Ferizaj- Prishtine ne Llapushnik ne te djatht???
  A nuk pat krua e uje kah "fusha e Kosoves"?
  Osht edhe ky ni element qe tregon se Sulltani kah shku kah rruga e Llapushnikut, e kan qa gurin dhe aty kah dal uje, dhe jan drejtu kah Fusha e Drenices.

  Pra besoj qe e lokalizum....dhe tash le te mirremi me Fushen e Drenices

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Humanisti Lexo Postimin
  Besa edhe Kroni i Mretit te Gryka e Llapushnikut osht ni udherrefyes i mire!
  Qka lypi Sulltan Murati I ne kete krua, me ardh prej rruges Ferizaj- Prishtine ne Llapushnik ne te djatht???
  A nuk pat krua e uje kah "fusha e Kosoves"?
  Osht edhe ky ni element qe tregon se Sulltani kah shku kah rruga e Llapushnikut, e kan qa gurin dhe aty kah dal uje, dhe jan drejtu kah Fusha e Drenices.

  Pra besoj qe e lokalizum....dhe tash le te mirremi me Fushen e Drenices
  Humanisti,
  Kroni i Mretit eshte nje shenje i moem qe banoret e drenices te gjithe jane ne dijeni, secil qe e pyet ai ka per te tregua kete...
  Pastaj duhet identifikua edhe keonin e Skenderbeut qe gjindet ne shpatin tjeter perballe kronit te mretit....

  Mirepo edhe nje analiz e rendesishme duhet te behet patjeter si e kam cekur edhe me par !
  Levizjet e rrymave te ajrit ne keto dy lugina pastaj krahasuar me te dhenat qe kemi nga shkrimet osmane.
  Nese gjejmi rezultate se ne Fushe Kosove rrymat e ajrit fryjne ne drejtimin Veri-Jug atehere te them te drejten do mbetem pake i deshpruar ne kerkime te metejshme...
  Mirepo une se besoj nga ketu se ne keto dy fusha fryjne rrymmat e ajrit ne te njejtin drejtim, dmth nga Veriu ne Jug dika qe s'eshet e mujtun se ne njeren prej fushave duet te kemi rrymat qe vijne nga jugu e ne trjetren ato nga veriu drejte jugut.
  Pra eshte shume e thjeshte ti gjejmi keto rezultate keto dite me ndihmene meteorologve te kosoves qofte edhe amatera mua me duhen rezultate vetem ne keto dy fusha.

  Deri me tani asnjeri nuk me ka propozua ndihme konkrete perpos Humanistit ketu i cili me jep mbeshtetje morale, por nuk mund te hecim ne hulumtime me tutje pa i patur keto te dhena te demosdoshme.

  Mirepo nese te dhenat tregojne te kundertes dhe se rrymat e ajrit fryjne ne drejtimin Jug -Veri ateher pa dyshim mund te themi se ketu ne fushe te koosves nuk eshte zhvilluar beteja e vitit 1389 por diku tjeter, e ku atehere ?

  Duhet gjetur keto te dhena; " nj fushe e vogel, e gjere 5000 hapa, e gjate 20 000 hapa, e rrethuar ne te gjitha anet me male jo fort te larta ku kalon nj lum i vogl dhe se rrymat e ajrit fryejne nga drejtimi Veri-Jug" ...keto jane bazat e para per tu kyqur ne keto kerkime.

  Keto analiza do ishte me se miri ti beje nje grup studentesh shqiptar nga shqiperia te cilet asnjehere nuk i kane shkelur keto dy fusha as ate te drenices as te sitnices.
  Mandej, pasi te iu kemi dhene ne dor letren me keta dy tre rreshta qe permbajne pershkrimin e shkurter te nj fushe dikun ne kosove, ata e kane per detyre te gjejne kete vend sipas te dhenave me shkrim qe duhet te perputhen edhe ne terren. Ketu pra nuk mund te kete privilegje fare por prova ne terren me te dhena shkencore.

  Kjo eshte etapa e pare qe duhet bere, dhe po u perputhen keto te dhena edhe ne terren atehere mund te themi se kemi gjetur fushen e kerkuar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 26-05-2009 m 14:51
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Disa referanca te duhura rrethe ketyre kerkimeve;

  1. La plaine de Kossova (hungarishte Rigomazeu, gjermanishte Amselfelder (fr, le champ des merles) a cinq mille (5000 hapa gjersi) pas de largeur et vingt mille (20 000 gjatesi) de longueur; traverse par une petite rivire, elle est enferme de tous cots (ne te gjtha anet e mbyllur me male)par des montagnes de peu d'lvation, auprs desquelles sont btis
  de jolis villages (3). L, les troupes de Murad se trouvrent en face de l'arme , bien suprieure en nombre, des grinces allis de Servie, de Bosnie, d'Herzogewine et d'Albanie, et le sultan dlibra avec ses gnraux pour savoir si l'on attaquerait sans s'arrter la supriorit de l'ennemi (4)
  ================================================== ==================
  Le conseil se spara la nuit sans qu'une rsolution et t prise.
  Murad, dcourag de voir que le vent, soufflant du ct de l'ennemi, chassait la poussire au visage des Ottomans, pria toute la nuit pour obtenir l'assistance d'en haut (3) et la faveur de mourir en martyr dans la dfense de la vraie foi et de l'islam, qui seul peut donner la flicit. A la naissance du jour, les nuages de poussire tombrent sous une pluie bienfaisante.
  ================================================== ================
  Duhet lexuar keta autor;
  (1) Nescbri, fol 85.

  (2) Ibid., toi. 83.

  (3) Ronfinii rerum hunaricarum Dcades; Franco- furti, 1581, p. 471.

  (4) Seadedclin, dans Bralutti, p. 146; fb).87.

  (5) Ibid., p. 14

  (1) Neschri, fol. 87.

  (2) Seadeddin, dans Bratuttii,p. 148.

  (3) La prire se trouve tout au long dani Bratutti, P- 148el 149.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 26-05-2009 m 19:38
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Te nderuar miq; Kekoj ndihm !

  Pershendes te gjith ekipin e radios suaj te mirenjohur,

  shendet !

  Po ju shkruaj me shpres se do mund te me ndihmoni ne nj informacion ne lidhje me klimen, qe disa miqe te mi me orientuan t'ju drejtohem juve, prandaj pyetja ime eshte e thjesht
  por qe me duhet pergjegjie qe me nevoitet deomos, Ju
  lutemi pra nese keni mundesi te me ndihmoni, do ua di shume per nder.
  Pyetjes sime po i bie shkurt e trup;

  Me nevoiteten njohuri se rrethe rrymave te ajrit qe levizin ne territorin e Republikes se Kosovs; 'fare rrymash te ajrit fryejne n Fushn e
  Kosovs dhe ne cilat drejtime fryejne ato.
  A fryejne nga Mitrovica drejt Jugut, ne drejtim te grykes se Kaanikut
  apo e kunderta, ne drejtimin, Jug- Veri ?
  Dhe e dyta;
  Poashtu me intereson edhe per nj lugin tjetr, ate t Drenices.
  Rrymat e ajrit fryejne nga Skeneraj=Veriu ne drejtim te Drenasit= Jug apo te kunderten ?
  Dhe m ne fund ;
  Jam i interesuar te dija se; a ndrrojne rrymat e ajrit kahje nga stina ne stin apo jan gjithnj stabile gjat vitit ?

  Ju lutemi, nese keni mundesi te me ndihmoni ose te pakten te me drejtoni se ku mundem te arrije deri te keto te dhena qe per mua jane te rendesishme, do ua dija per nder shum.


  Ju falemnderit dhe ju uroj dite te kendsheme !

  perzemersisht; kreksi


  P.S: pergjegjia ime vetevehtes; po te te kishe mesuar mir ne shkoll gjeografine do te kishe ditur se kah fryejn rrymat e ajrit.. lol !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 27-05-2009 m 11:53
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kreks sa i perket studenteve per te hulumtuar lidhur me rrymimin e ajrit i kemi edhe studentet e Kosoves, bile ndoshta ka edhe nga Drenica qe kan njohuri lidhur me territorin e vet.
  Studentet nga Shqiperia shumica nuk i din qytetet tona fatkeqesisht e leje mo te flasin pere rrymimin e ajrit ne Drenice dhe fushe-kosove. Te gjithe ne kemi shkuar per ekskurzion shkencor ne Shqiperi, ku kemi vizituar Institutin e Historise dhe Arkivin Shteteror te Shqiperise, mirepo nga ana e tyre asnje vizite, asnje perqapje per te ardhur nga ne fatkeqesisht po them edhe nje here, kurse ne anen tjeter ne i shesim patriotizem njeri tjetrit se sa e duam shum njeri tjetrin!

  ndoshta dola pak prej temes por ky eshte realitet, ma boni hallall!

  Besoj se do gjindet ndonje koleg nga Drenica hakikat.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Perkundrazi ketej ne perendim une kam perplote miqe nga andej, njeri prej tyre edhe me propozoi qe te shkojm e te bejmi kerkime.
  kam edhe disa miqe ne Tirane studente ne arkeologji qe me kan thene se jan te gatshem te bashkepunojne me studentet e kosoves.
  po vertet se keto organizime dojne edhe buxhet, pa investime eshet veshtire te arrihet rezultate, mirepo te interesuar ka, ate jam i bindur, tjeter qe nuk i kan kushtet;

  Per momentin nje qender e metorologjise se Prishtines me siguri se do na ndihmonte ti mbledhim keto analiza qe na duhen, sidomos tani qe po afrohet Qerrshori dhe data e njohur e betejes..kete moment nuk duhej lene pa te na iki.

  Kjo eshte shume lehte, ktej ka perplote edhe meteorolog amator, ndoshta ka edhe te ne por duhet kerkuar, se besoj qe ne prishtine te mos kete ndonje qender per studime te tilla.

  Jam munduar sot te gjeje dika te tilel, ndonje adrese por nuk gjeta, e vendosa si lajm ne kete tem por nuk i dihet, besoj se do gjendet ndonje qe mirret me keto rryma...lol !

  hajt se te lodha edhe, me fal.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  OK Kreksi idea osht interesante me ardh arkeolog nga Shqiperia dhe gjeoarkeolog dhe poashtu metereolog, por nje gje qe duhet te behet eshte se pari ta njohim njeri tjetrin me mire se kush jemi qoft ne facebook qoft ne msn.
  Sepse po me duket keshtu si pa koke, si Milleshi qe hec pa koke, me mire eshte te njoftohemi te gjithe poqese shprehin deshire njerezia!!!

  Poashtu une i ftoj kush eshte ne Kosove por edhe jasht ne diten e 10 qershorit te Lidhjes shqiptare te Prizrenit, ndoshta do ishte edhe simbolike kjo dat.

  Deri athere mireudegjofshim

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Edhe nje gje tjeter, kur te behet kjo, idea me e mire per te vepruar eshte krijimi i nje organizate joqeveritare, sepse kjo do na lehtesonte punen ne terren si legjitim dhe ne bashkveprim me Institucionet.

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Dimenzionet e fushave

  A. Fusha e Kosoves e gjate 57 km, e gjere 18 km !

  B. Fusha e Drenices e gjate 22 km, e gjere 5 km !

  Ne asnje dokument nuk permendet pershkrimi i fushe Kosoves porpermendet vetem
  vendi se ku eshte zhvillua Beteja si betaja e pare 1389 dhe e dyta me 1448 ku thuhet;
  "..sht nj fush e vogel, teper e ngusht 5000 hapa, e gjat 20 000, e rrethuar me male jo forte te larta ku kalon nje lum ne mes"

  Sipas ketij pershkrimi, kurresesi nuk i perngjane fusha e kosoves ketij rrefimi.

  Kurse i vetmi vend qe i pershtatet eshet Drenica, ose dokumentet e atehershme nuk qenkan te sakta ?

  Millesh kopiliqi kete fushe e ka afer 5 km nga vendlindja e tij ne Kopiliq.

  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 28-05-2009 m 17:51
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Deri ne pritje te pergjigjies se duhur po e japi kete imazh sa per sqarim.
  Kjo foo eshet marrur nga goleshi dhe si duket tymi i ogjakut drejtohet kah veriu apo jo ?
  Mjaftojn te dhena sa me te thtjeshta...pra jam ne pritje te nje sqarimi qe kushton vetem nje hedhje syve... ne drejtim te ogjakut te termoelektranes.
  Sidomos kete muaj duhet percjellur me vemendje dhe ate secili mund ta veshtroje edhe nga terrasa e Grandit n Prishtin..!

  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kreks me keto studime qe jemi duke i be, lirisht mund ta hapim nje Institut Historiko-Arkeologjik ne veti.

 15. #55
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sa energjia derdhet kot n' kt forum.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Nj termoelkrane vetem per alibaben !

  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Sa energjia derdhet kot n' kt forum.
  Normal, nuk eshte per orra i tere ky mund qe derdhet per te prodhuar energji elektrike ai" i shkreti Promete i lidhur aty mjes fushe ne hekura", se besoj qe u ndertua per ti dhene drite fushes por njerzve qe te shofin pakez drite...nejse, dikujt edhe si nevoitet se ka mjafte...

  ... nuk e di pse lodhen njerzit te prodhojne drit, per kend athua, vetem per alibaben ? ...lol !

  alibaba, mos ia nxjerr bishtin e tregom, mesi je aty; ne cilan ane eshte duke shkuar tymi i oxhakut te elektranes, kah mitrovica apo kah kaaniku, eshte teper e thejeshte kjo pytje dhe shume e lehte te me pergjigjesh, nevoitet vetem te shikosh nganjehere edhe larte ne qielel...;me lajmro, mos ban hajgare, ta qes nje kafe kur te vi aty ne prishtine veres.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Sa energjia derdhet kot n' kt forum.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  A. Fusha e Kosoves e gjate 57 km, e gjere 18 km !

  B. Fusha e Drenices e gjate 22 km, e gjere 5 km !

  Ne asnje dokument nuk permendet pershkrimi i kosoves as i fushe Kosoves por permendet vetem se vendi ku eshte zhvillua Beteja, si betaja e pare 1389 dhe e dyta me 1448 ku thuhet;

  " La plaine de Kossova (hungarishte Rigomazeu, gjermanishte Amselfelder (fr, le champ des merles) a cinq mille pas (5000 hapa gjersi) de largeur et vingt mille (20 000 gjatesi) de longueur; traverse par une petite rivire, elle est enferme de tous cots (ne te gjtha anet e mbyllur me male)par des montagnes de peu d'lvation, auprs desquelles sont btis
  de jolis villages"

  "..sht nj fush e vogel, teper e ngusht 5000 hapa, e gjat 20 000, e rrethuar me male jo forte te larta ku kalon nje lum ne mes"

  Sipas ketij pershkrimi, kurresesi nuk i perngjane fusha e kosoves ketij rrefimi.


  Sipas teje alibaba, Cila nga keto dy fusha i pergjigjet ketij pershkrimi me siper ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 29-05-2009 m 08:14
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Rrymat e Ajrit ne Fush Kosov

  Nga cila ane fryjn keto rryma ?

  Per A: drejtimi Jug-Veri apo e kunderta ?
  Per B: drejtimi Veri-Jug apo e kunderta ?

  A ka dika me thjeshte ?

  Se besoj se ne ate koh kane hedhur shorte se cili e merr fushen ne veri apo ne Jug, si ne futboll sot, por pasiqe Aleatet prisnin osmanet qe te vinin ne fushe te betejes ata edhe kane pergatitur terenin, kane analizuar edhe kahjet se ne vilin drejtim fryen era e kurrsesi nuk e kan zgjedhur piken me te dobet por at ia kane lene armikut si kurthe...

  Edhe kjo ka ndodhur:nese te dy palet e shifnin se vendi eshte teper i papershtatshem apo i pa volitshem atehere beteja anulohej( prite tash alibaba kur t'ma ban se keta s'kan ardh me luajt futball ne kosov)....

  Ne ato kohera per te kryer nje betej ne mes dy ushtrive ka patur edhe rregulla;
  ne nje rast dy ushtrit, ajo osmane dhe krishtere vendosen te luftojne mirepo asnjera nuk e gjente te pershtatshem terrenin keshtuqe u ANULUA ndeshja !

  Konditat e luftes:nje ushtri e madhe nuk duhej te luftoje kunder nje ushtrije me te vogel.


  Ne nj rast tjeter, ne betejen e dyte te Kosoves me 1448 ne mes ushtrise turke dhe hungareze, 60 vite pas betejes se 1389-tes, ku para betejes sulltan Murati II ne fillim i rrefyzoi luften Huniadit sepse turqit ishin numerikishte me shum 100 000 kurse te krishteret as 40 000 luftetar, mirepo Huniadi nuk deshi te degjoi per kete, nuk e priti Skenderbeun me 20 000 luftetar qe ndoshta do te ndrroje kahjen e kesaj beteje e cila njihet njera nder Betejat me te pergjakshe ne teritorin e kosoves: pati me se 50 000 te vrare ne te dy anet, nje kerdi !

  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 20. #60
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Vazhdoni ju o Prometejt e njerzimit, un meqense kam farefisni me Zeusin do t'i them q t'iu liroj nga prangat.

Faqja 3 prej 24 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •