Close
Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 479
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nga mali i Qyqavics duken: Kastrioti, Vushtrria, Prishtina, Skenderaj, Klina, Drenasi, si n shuplak t dors.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Humanisti Lexo Postimin
  Kengen e Luftes se Kosoves e kam lexu edhe ma heret, mirepo sja kom vnu syrin shum vargjeve, kur ra debati per "Fushen" thash hajt te lexoj edhe nje here dhe doli vargu :
  "N'iavic jan dal me shikue"
  Ky mal osht shum larg mduket Obiliqit- Kastriotit dhe sdi a mundet diq mu pa gja prej ketij mali?!

  qe edhe ky fakti, e tash cila fush shihet ma mir, e ma afr nga Qyqavika, shihet e prshkruhet lufta - ajo fusha e Dreniks, ashtu edhe sipas dokumenteve historike t madhsis s saj, apo ajo fushkosova - se emrtimi iavica sht sllav, ku un e kam nxierr nga emri qyqe, qyqja edhe sht dokumentuar fakt se aty ka shum qyqe, q paralajmrojn vern! hmm kah na rrodhi emri kukuvajk, pr qyqen se... Ktu, nuk sht aq me rndsi pr fushluften e vrtet, sa pr Millesh Koplikun e prvehtsuar ( si Millosh Obiliqi), se serv as ka pas me kt emrtim ather, por rash-rush, se njohja e kombit serv sht as para 160 viteve n Mbretrin e Lindjes (Osteraich) Austri...

  Jan shum shkrime e studime t dokumentuara me faKte se heroi i Lufts s Kosovs (Dreniks) Millesh Kopliku, a Kopiliqi-ku, si i njohur me emrin Millosh Obiliqi serv - ishte pakontestueshm - shqiptar, ku ka shum variante gjenetike, psikologjike, se nj guxim t till, ta shpoj mbretin e nj superfuqie t kohs me shpat helmatike, kurr nuk do guxonte nj serv - por nj shqiptar!

  Tash mund t bhen gjurmime arkeologjike, mbase ngordhi ''zemra serve dhe djepi serv'' n Kosovn Martire Shqiptare!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Duhet nisur me dy mbeshtetje, tekstet osmane deh ato pake greke japin te dhena te sakta kurse folklori eshte nje ilustrim i vonshem por s'do thote qe nuk ka asgje te saket.
  Te gjithe jane te orjentuar kah tyrbja e Muratit, ketu eshte kurtha qe ne kemi rene ne te sepse sipas te gjitha te dhenave me shkrim thuhet se vendi i kesaj beteje eshte " nj fush e vogl, e gjer 5000 hapa dhe e gjat 20 000 hapa, e rrethuar me male jo te larta per rrethe* ne mes te kesaj fushes kalon nej lum i vogl"
  "sulltan Murati kishte frik se ato dite frynte nje er nga Veriu ne Jug (drejte ushtrise tij) kjo qe do te pengonte kurse aleatet krishtere do e shpartallonin se kjo rryme ajri ishte ne favor te tyre.
  Mirepo te nesermen si me nje magji kjo dallge ka pushuar dhe ka filluar nje rige e shiut dhe menjhere ka filluar beteja.
  Sulltani kishte sjellur per here te pare edhe Topa, arme zjarri te cilet nuk ishin aqe efikas por leshonin krisma qe i terrorizonte te krishteret sepse ishte hera e pare qe shihnin arme te zjarrit.
  Perpos topave sulltani ksihte sjellur edhe deve qe ti friksoje aleatet.
  Nga frika mbreti i bosnjes tvrko leshon fushen e luftes menjehere me 20 000 ushtar se lajmi ishte perhapur ne ushtri se Vuk Brankovii me 12 000 kalores kishte leshuar luften, pra kush mbeti te luftoje ne kete luft ?
  Mbeten vetem hungarezet, shqiptaret, vllahet dhe lufta perfundoi...

  Sulltani kishte 45 000 ushtar ndersa aleatet ishin me se paku 60 000 por kur ua hjekim 20 000 ushtar qe iken me Tvrkon e 12 000 ushtar te Vuk Brankoviit qe iu bashkangjiten Muratit arrijm ne 35 000 ushtar qe nuk luftuan fare !
  Me ne fund mbetet numri i perafert i aletve hungarez polake dhe shqiptar ne krye me Gjergj Kastriotin I-r(xhaxhin e Skenderbeut) ne 25 000 luftetar...
  Nga ana serbe mbeten te vrar vetem disa bujar te tij dhe Llazari, asnje serbe tjeter nuk eshet vrar ne kete betej !
  Besoj se Baptistit ka me i pelqye kjo....se edhe ashtu ka qene...se serbet i tradhtuan aleatet per interesa te tyre.
  Ne kete betej pra eshte derdhur gjaku i shqiptarit dhe i aleatve te besushem si hungarez e vllehe dhe kete askush nuk duhet ta mohoje !

  Qiqavica qe i thomi ne kurse ne tekste te shkruara gjermane shkruhet Schischavitza, eshte ne mes te dy luginave, te drenices dhe Sitnices qe fillon nga Kroni i Mbretit e ndalet ne veri pertej Galices me se 25 km;
  Fushen e kosoves e kam shetitur por aty kur eshet njeri ne te te duket se dy fundet e fushes perputhen me qiellin e jo me male per rrethe sipas shenime osmane, eshte e gjate 60 kilometr kjo fushe dhe e gjere me shume se 5000 hapa qe i bie dy fish ne krahasim me fushene ngushte te Drenices e cila i perputhe te gjitha te dhenat e shkrimeve osmane si me gjersi, me gjatesi, nje lum ne mes, per rrethe eshte e mbyllur kjo fushe me male.
  Pra per te bere hulumtime duhet patur parasysh te dhenat me shkrim, folklori vjen edhe ky ne ndihme ne disa raste.
  Po, si e harruam Kronin e Mbretit ?
  Pse mos te ndalemi edhe tek kjo pike e forte ?
  Te ne dihet nga populli se sulltan Muratin e quanin baba mret, thuhet se kur erdhi aty me ushtri ku i kallej eti, atehere Mreti e shpon me shpate shkembin dhe del uji.
  Perpos kesaj, si perforcim tjeter kemi edhe betejen e dyte te kosoves e cila ka ndodhur 50 vite pas te pares ku edhe Skenderbeu arrine me vones ne vend te ngjarjes dhe nga kodrat shef poshte ushtrine e hunijadit te masakruar !
  Afer Lapushnikut, eshet fshati Krzharek ku aty eshet nje krua qe fshataret i thone kroni i Skenderbeut !
  Mos te flasim pastaj per numrin e gjesendeve te hekurta qe gjenden ketej ne luginen e drenices perplote varreza te shumta dhe maje shigjetash e shtizave qe jane te ndryshkuna.
  Shume lehte eshte per te kerkua kete deshmi dhe asgje nuk na kushton, pse te mos kerkohet, kujt i pengojne kto gjurmime e hulumtime me shume, serbeve apo shqiptarve, kete ende nuk arrij ta kuptoj....
  Nese me te vertet kjo ide eshet ne demin tone une nuk do e kisha nis, por qe i duket dikuj se eshet e dmshme atehere le te prononcohet dhe te me japi mesim se ku eshet demi ketu dhe si mundet te jete i demshem nje kerkim i tilel kur ne jemi ne trojet tona prej mija vitesh dhe dueht ta dije se pari secili qe sundimi serbe ne keto troje nuk ishte me i gjte se 150 vite, shkurt nje pushtim nga viti 1217 deri ne vitin 1389 ?
  Tani sipas disave une duhet ti frikohem nje pushtimi te shkurter serbe gjoja se po demtojkam qeshtjen shqiptare ?

  Po ata serbet me se 200 vite qe uluriten rrethe kesaj beteje e kane genjyer e mashtruar tere boten se ajo ishte "beteja e tyre e shenjte" kurse une dua ti pergjigjem me argumente se aty asnje serbe nuk eshte vrar, te gjthe kan tradhtue koalicionin dhe se beteja e kosoves ndoshta fare nuk eshte zhvillur atje ku thone serbet por atje ku thojne shqiptaret sepse ne kemi me shume te dhena se ata sepse ne kete betej jane vrare djem te rinje shqiptar qe dhan jeten per liri njashtu si ne betejen e fundit qe u zhvillua.
  Rrenat e serbeve dale ngadale ne do ua qesim ne fushe te kosoves !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Pse a po tutesh se tash serbet po e nrrojkan mendimin e tyre qe e kane se kjo lufte ka ndodhur ne fushe te kosoves ?

  Qysh mundet me mendu nje njeri si ti gjana te mrapshta ?
  po kjo eshte toka jone, si ne fushe kosove si ne drenice kjo eshte tojke shqiptare o djal ...serbet jan vetem se kolonizator te shkurter qe erdhen e pushtuan kosven nja 150 v e hiq ma shume deh i shporrem...
  ku eshte problemi ketu ?
  Ose thuaje ma shkurt he burr se ku eshte gabimi ketu ?

  Flej shlir ti, Kosova eshte shtet !
  Rrenat e serbeve se gjoja kan luftue per kosove, jemi tuj punue ne kete fush sa po mujna, ne tana gjuhet i kemi lajmrue mos ke frike...
  A e ke pa se fare pllakash prej bronzi kan ba shkiit si publicitet afer tyrbes se Muratit ?
  Ata e kan hanger, rrenat e tyre dolen ne shesh, mos ke frie Kosova eshte Shtet, baco !
  Anje serbe nuk u vra duke luftue ne kete betej !

  A nuk eshte ky demantim me shkrim ne te gjitha gjuhet e botes ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 21-05-2009 m 20:12
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #25
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ky mal osht shum larg mduket Obiliqit- Kastriotit dhe sdi a mundet diq mu pa gja prej ketij mali?!
  Puna osht se prej Kopiliqit, pr me shkue n Qyqavic ma s pari duhet me kalua npr at fushn ku Kreksi po thot u ba beteja. Kshtuq s'ka logjik.

  Beteja u ba aty ku u ba, ku e kina dit te tan.

  Kanga popullore thot "se n'Magrip Milloshi kur a shkue", e ka fjaln kur Milloshi e kap kokn e ik pr Drenic.

  Magrip osht ni dobiqizim i fjals arabe Magrep q dmth Perndim, e me kt fjal nnkuptohet Drenica.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne shum mire e dim qe Kastrioti i sotshem dikur qyteza e quejtun "OBILIQ" eshte toponim serb i krijuar ne shek.XIX nga Akademia Serbe Borxheze me famen ma te keqe ne Histori te Ballkanit e cila ka prodhu shovinista e Mite, legjenda e prralla nga ma te ndryshmet qe sot po vuan dhe nuk po mundet te lirohet Historiografia jon.

  Vetem nje pyetje: Perse bash ku e kan kriju serbet qytezen me emrin Obiliq osht bo Beteja e I dhe e II e Kosoves??? Mendoni...

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Humanisti Lexo Postimin
  Ne shum mire e dim qe Kastrioti i sotshem dikur qyteza e quejtun "OBILIQ" eshte toponim serb i krijuar ne shek.XIX nga Akademia Serbe Borxheze me famen ma te keqe ne Histori te Ballkanit e cila ka prodhu shovinista e Mite, legjenda e prralla nga ma te ndryshmet qe sot po vuan dhe nuk po mundet te lirohet Historiografia jon.

  Vetem nje pyetje: Perse bash ku e kan kriju serbet qytezen me emrin Obiliq osht bo Beteja e I dhe e II e Kosoves??? Mendoni...

  ashtu Humanisti, mir e ke dhe thema duhet t vijohet, pse jo, e kreksi osht nj burr i mir, i sinqert, i drejt e atdhetar i fort dhe nuk meriton aso fyerjesh nga askush!

  As nuk osht mendimi q Fushkosova apo Obiliqi t mbetet serv as Drenika, po thjesht nj studim historik q ktkon gjurmime arkeologjike pikrisht n fshatin Kopiliq dhe nuk bhet asgj e keqe nse del q ajo Luft 1389, t dali me hero shqiptar si Millesh Kopliku dhe pjesmarrja e shqiptarve - arbanasve n at luft!

  Kjo sht edhe nj udh e hapur shkencore q krkon studime t mirfillta, anipse n forum, japen mendime t lira e disa fakte shkencore tona e t huaja...

  Thema vijon...
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Flm Rrezon

  Tash me thon te drejten debatet qe behen ketu ne kete forum nuk bohen ne asnje Institucion! kete e kom thon edhe ma heret. Se perse nuk e di, disa jau bojn qefin profesorave te vjeter dhe sdojn mi prish raportet, disa skan bagazh shkencor intelektual.
  Kurse ketu une po shoh vullnet te madh nga koleget edhe pse si takojn profilit te historise apo te arkeologjise, mundohen te japin kontribut nga njohurit e tyre gjithsecili.

  Besoj qe do te vazhdojm ende...

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Intellektualet tane e sidomos historianet e kan humbur rrugen ne oborr, me nje fjale kan rene viktim e zvillimit teknologjise deh informimit, para epokes se internetit ishin me guximtar dhe mire kan veprua por so me daljen ne shesh te internetit ku secili shkruan ata e kane veshtire te adaptohen sepse sado pake e mbrojne autoritetine tyre ose dojne ta mbrojne eri en fund, nuke dojne te hecin me kohen ose jan vonuar shume por nuk eshte vone kurre.
  Historianet tane duhet ti kene tezat e tyre se paku ne 5 gjuhe te ndryshme te botes, te kene pse jo bloget e tyre ose t'iu ndihmojne nxensve te tyre ne formimin e Enciklopedis elektronike si e bejne tjere popuj, ti e kerkon nje artikul qe per shembull per keshtjellate kosoves qe duhet ndar ne ilire, para romake, te kohes bizantine te mesjetes dhe te kohes se perandoris osmane, te gjtha keto jane ne libra, po sot a ka secili mundesi te arrije te keto libra , Jo, prandaj eshte interneti, duhet vepruar si veprojn tjeret e jo te izolohen se eshet dem per ta por me shume per neve dhe per gjeneratat e reja qe kerkojne te dijne dita me dites te verteten rrethe historise se njerzimit poashtu edhe per popullin ton.
  Pra duhet ti shtyjmi historianet tane qe te modernizohen edhe ata, z. Pirraku e shofim me shpesh dhe e lexojmi nganjehere po tjeret ku jane ?
  Tani keta e kane radhen te nxjerrin gjenerata te reja, tua mundesojne ksuhtete ne specializime neper qendrat e ndrsyhme universitare, ketu eshte rezulltati. I shifni se sa libra dalin nga shkiet ne internet ?
  Ata po kane llogari ti perkthejne ne te gjitha gjuhet kurse te historianve tane rralle qe gjen ndonje liber ne rrjete ne te lir, par tjeret perhapin idet famkeqe te lloj llojshme edhe me absurde dhe prap ka njerez ne opinionin europian qe iu besojn ketyre genjeshtrave serbe qe ne nuk po kerkojmi te behemi si ata mashtrues por se paku te arrijmi te perhapim te verteten ate qe na takon.

  Ketu kur bisedojm, asnjeri nuk i kerkojmi njeri tjetrit doktoratin apo licensen, thjesht quhet forum ku mund ti ndrrojmi mendimet me aftesit tona qe i kemi marrur edeh ne dikund prej profesorve tane e keshtu edhe ne me sa mundemi bisedojm rrthe ksaj lamije qe na intereson ose me shkurt eshte nje pasion kjo historia, nuk vij ketu me shit mend, kam deshir te ndaj me te gjithe njerzit kete pasion se eshte si je lloj virusi kjo dreq historia e po te rroku qe nga vegjlia nuk te lshon m...

  Ju pershendes njehere se ju lodha, rendin e keni ju
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Antarsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pse bre ma paski fshi prrallen qe ja kushtova Rezil Myrtes ??????????
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sa here ti hypi nanes tande ia kallxoj nganje prralle o centaurusi rus! Ta ****** centaurusin e nanes tande ne center!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Intellektualet tane e sidomos historianet e kan humbur rrugen ne oborr, me nje fjale kan rene viktim e zvillimit teknologjise deh informimit, para epokes se internetit ishin me guximtar dhe mire kan veprua por so me daljen ne shesh te internetit ku secili shkruan ata e kane veshtire te adaptohen sepse sado pake e mbrojne autoritetine tyre ose dojne ta mbrojne eri en fund, nuke dojne te hecin me kohen ose jan vonuar shume por nuk eshte vone kurre.
  Historianet tane duhet ti kene tezat e tyre se paku ne 5 gjuhe te ndryshme te botes, te kene pse jo bloget e tyre ose t'iu ndihmojne nxensve te tyre ne formimin e Enciklopedis elektronike si e bejne tjere popuj, ti e kerkon nje artikul qe per shembull per keshtjellate kosoves qe duhet ndar ne ilire, para romake, te kohes bizantine te mesjetes dhe te kohes se perandoris osmane, te gjtha keto jane ne libra, po sot a ka secili mundesi te arrije te keto libra , Jo, prandaj eshte interneti, duhet vepruar si veprojn tjeret e jo te izolohen se eshet dem per ta por me shume per neve dhe per gjeneratat e reja qe kerkojne te dijne dita me dites te verteten rrethe historise se njerzimit poashtu edhe per popullin ton.
  Pra duhet ti shtyjmi historianet tane qe te modernizohen edhe ata, z. Pirraku e shofim me shpesh dhe e lexojmi nganjehere po tjeret ku jane ?
  Tani keta e kane radhen te nxjerrin gjenerata te reja, tua mundesojne ksuhtete ne specializime neper qendrat e ndrsyhme universitare, ketu eshte rezulltati. I shifni se sa libra dalin nga shkiet ne internet ?
  Ata po kane llogari ti perkthejne ne te gjitha gjuhet kurse te historianve tane rralle qe gjen ndonje liber ne rrjete ne te lir, par tjeret perhapin idet famkeqe te lloj llojshme edhe me absurde dhe prap ka njerez ne opinionin europian qe iu besojn ketyre genjeshtrave serbe qe ne nuk po kerkojmi te behemi si ata mashtrues por se paku te arrijmi te perhapim te verteten ate qe na takon.

  Ketu kur bisedojm, asnjeri nuk i kerkojmi njeri tjetrit doktoratin apo licensen, thjesht quhet forum ku mund ti ndrrojmi mendimet me aftesit tona qe i kemi marrur edeh ne dikund prej profesorve tane e keshtu edhe ne me sa mundemi bisedojm rrthe ksaj lamije qe na intereson ose me shkurt eshte nje pasion kjo historia, nuk vij ketu me shit mend, kam deshir te ndaj me te gjithe njerzit kete pasion se eshte si je lloj virusi kjo dreq historia e po te rroku qe nga vegjlia nuk te lshon m...

  Ju pershendes njehere se ju lodha, rendin e keni ju
  Me duket se nuk do mirremi mz sharje perndryshe tema nuk do mbyllet !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Antarsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga rrezon Lexo Postimin
  sa here ti hypi nanes tande ia kallxoj nganje prralle o centaurusi rus! Ta ****** centaurusin e nanes tande ne center!
  E q*fsh ti nanen tande prap e mare atje ku e kie, dhe nese nuk mundesh me ngie thirrem edhe mue e ja bajme bashk at pune, se temen nuk e njeh hiq as m*tin me ja hanger.

  Allahile kallxo drejt a u merzit shum nana jote kur vdiq shoku Tito, se per ty po doket neper vjerrsha qe tu paska hanger shum ai seni i tina.


  PS: Une te kallxova ty ku e kie vendin ti coftine mendje tek, ne grope te m*tit e kie vendin ti.
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Tekstet osmane

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  Duhet nisur me dy mbeshtetje,ne tekstet osmane dhe ato pake greke qe japin te dhena te sakta kurse folklori eshte nje ilustrim i vonshem por s'do thote qe nuk ka asgje te saket.
  Te gjithe jane te orjentuar kah tyrbja e Muratit, ketu eshte kurtha qe ne kemi rene ne te sepse sipas te gjitha te dhenave me shkrim thuhet se vendi i kesaj beteje eshte " nj fush e vogl, e gjer 5000 hapa dhe e gjat 20 000 hapa, e rrethuar me male jo te larta per rrethe* ne mes te kesaj fushes kalon nej lum i vogl"
  "sulltan Murati kishte frik se ato dite frynte nje er nga Veriu ne Jug (drejte ushtrise tij) kjo qe do te pengonte kurse aleatet krishtere do e shpartallonin se kjo rryme ajri ishte ne favor te tyre.
  Mirepo te nesermen si me nje magji kjo dallge ka pushuar dhe ka filluar nje rige e shiut dhe menjhere ka filluar beteja.
  Sulltani kishte sjellur per here te pare edhe Topa, arme zjarri te cilet nuk ishin aqe efikas por leshonin krisma qe i terrorizonte te krishteret sepse ishte hera e pare qe shihnin arme te zjarrit.
  Perpos topave sulltani ksihte sjellur edhe deve qe ti friksoje aleatet.
  Nga frika mbreti i bosnjes tvrko leshon fushen e luftes menjehere me 20 000 ushtar se lajmi ishte perhapur ne ushtri se Vuk Brankovii me 12 000 kalores kishte leshuar luften, pra kush mbeti te luftoje ne kete luft ?
  Mbeten vetem hungarezet, shqiptaret, vllahet dhe lufta perfundoi...

  Sulltani kishte 45 000 ushtar ndersa aleatet ishin me se paku 60 000 por kur ua hjekim 20 000 ushtar qe iken me Tvrkon e 12 000 ushtar te Vuk Brankoviit qe iu bashkangjiten Muratit arrijm ne 35 000 ushtar qe nuk luftuan fare !
  Me ne fund mbetet numri i perafert i aletve hungarez polake dhe shqiptar ne krye me Gjergj Kastriotin I-r(xhaxhin e Skenderbeut) ne 25 000 luftetar...
  Nga ana serbe mbeten te vrar vetem disa bujar te tij dhe Llazari, asnje serbe tjeter nuk eshet vrar ne kete betej !
  Besoj se Baptistit ka me i pelqye kjo....se edhe ashtu ka qene...se serbet i tradhtuan aleatet per interesa te tyre.
  Ne kete betej pra eshte derdhur gjaku i shqiptarit dhe i aleatve te besushem si hungarez e vllehe dhe kete askush nuk duhet ta mohoje !

  Qiqavica qe i thomi ne kurse ne tekste te shkruara gjermane shkruhet Schischavitza, eshte ne mes te dy luginave, te drenices dhe Sitnices qe fillon nga Kroni i Mbretit e ndalet ne veri pertej Galices me se 25 km;
  Fushen e kosoves e kam shetitur por aty kur eshet njeri ne te te duket se dy fundet e fushes perputhen me qiellin e jo me male per rrethe sipas shenime osmane, eshte e gjate 60 kilometr kjo fushe dhe e gjere me shume se 5000 hapa qe i bie dy fish ne krahasim me fushene ngushte te Drenices e cila i perputhe te gjitha te dhenat e shkrimeve osmane si me gjersi, me gjatesi, nje lum ne mes, per rrethe eshte e mbyllur kjo fushe me male.
  Pra per te bere hulumtime duhet patur parasysh te dhenat me shkrim, folklori vjen edhe ky ne ndihme ne disa raste.
  Po, si e harruam Kronin e Mbretit ?
  Pse mos te ndalemi edhe tek kjo pike e forte ?
  Te ne dihet nga populli se sulltan Muratin e quanin baba mret, thuhet se kur erdhi aty me ushtri ku i kallej eti, atehere Mreti e shpon me shpate shkembin dhe del uji.
  Perpos kesaj, si perforcim tjeter kemi edhe betejen e dyte te kosoves e cila ka ndodhur 50 vite pas te pares ku edhe Skenderbeu arrine me vones ne vend te ngjarjes dhe nga kodrat shef poshte ushtrine e hunijadit te masakruar !
  Afer Lapushnikut, eshet fshati Krzharek ku aty eshet nje krua qe fshataret i thone kroni i Skenderbeut !
  Mos te flasim pastaj per numrin e gjesendeve te hekurta qe gjenden ketej ne luginen e drenices perplote varreza te shumta dhe maje shigjetash e shtizave qe jane te ndryshkuna.
  Shume lehte eshte per te kerkua kete deshmi dhe asgje nuk na kushton, pse te mos kerkohet, kujt i pengojne kto gjurmime e hulumtime me shume, serbeve apo shqiptarve, kete ende nuk arrij ta kuptoj....
  Nese me te vertet kjo ide eshet ne demin tone une nuk do e kisha nis, por qe i duket dikuj se eshet e dmshme atehere le te prononcohet dhe te me japi mesim se ku eshet demi ketu dhe si mundet te jete i demshem nje kerkim i tilel kur ne jemi ne trojet tona prej mija vitesh dhe dueht ta dije se pari secili qe sundimi serbe ne keto troje nuk ishte me i gjte se 150 vite, shkurt nje pushtim nga viti 1217 deri ne vitin 1389 ?
  Tani sipas disave une duhet ti frikohem nje pushtimi te shkurter serbe gjoja se po demtojkam qeshtjen shqiptare ?

  Po ata serbet me se 200 vite qe uluriten rrethe kesaj beteje e kane genjyer e mashtruar tere boten se ajo ishte "beteja e tyre e shenjte" kurse une dua ti pergjigjem me argumente se aty asnje serbe nuk eshte vrar, te gjthe kan tradhtue koalicionin dhe se beteja e kosoves ndoshta fare nuk eshte zhvillur atje ku thone serbet por atje ku thojne shqiptaret sepse ne kemi me shume te dhena se ata sepse ne kete betej jane vrare djem te rinje shqiptar qe dhan jeten per liri njashtu si ne betejen e fundit qe u zhvillua.
  Rrenat e serbeve dale ngadale ne do ua qesim ne fushe te kosoves !
  Djema, mos ja nxirrni bishtin, shanu permes mesazheve personale e jo ne tema se keshtu mundet te beje secili, leni njerzit te lexojne te qete ju lutem.
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Djema, mos ja nxirrni bishtin, shanu permes mesazheve personale e jo ne tema se keshtu mundet te beje secili, leni njerzit te lexojne te qete ju lutem.
  Cka po ndodh me moderatoret a jane merzite me punen e tyre a cka ? A i pastron dikush keto sharje a jo ?

  Koheve te fundit te gjitha temat jane bastardhu

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me duket se gjat vikendit edhe keta po bejkan pushim.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Koleg te nderuar mu kujtua edhe ni element tjeter!

  Ne kete betej kan ra ne luft: Millesh Kopiliqi, Teodor Muzaka, Dhimiter Jonima dhe ndoshta edhe ushtare te tjere me emen.
  Nj pyetje vlen te bhet: Ku jan varret e heronjve te Betejes se Kosoves???

  Nga pervoja e shteteve te tjera si : Anglia, Franca, Gjermania, disa nga te vraret e betejave kan arritur me i gjet, neper lokalitetet e tyre si per Betejen e Hastingsit ne v. 1066 etj.

  Poashtu per betejen e Albulenes ( beteja ma e famshme e Arbrve nen udheheqjen e Skenderbeut ) eshte gjetur varri i perbashket ne nje manastir afer nga arkeologet shqiptar.

  Kisha dashur te elaborojm rreth ktij problemi, dhe i kisha ftuar te gjithe drenicaket nese ka ne kete forum, te japin kontribut ne zbardhjen e ndonje varreze, apo lokaliteti varrez, toponim, antroponim q na afron deri te qshtja ne fjal!

  Me nderime,
  Humanisti

 18. #38
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kisha dashur te elaborojm rreth ktij problemi, dhe i kisha ftuar te gjithe drenicaket nese ka ne kete forum, te japin kontribut ne zbardhjen e ndonje varreze, apo lokaliteti varrez, toponim, antroponim q na afron deri te qshtja ne fjal!
  Drenicakt nuk din gja, se lufta u ba jasht Drenice.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Ku jane zhvilluar keto beteja ?

  Te pershendes Humanisti,
  Keni dhen nje hyrje te rendesishme qe i perkete edhe kesja teme sepse historia njeh shume e shume beteja tjera te famshme qe jane zhvillua end e kend botes
  por qe ende edhe nuk jane gjetur ne terren te gjitha keto beteja.
  Eshte interesante se nganjehere me te percaktuar sot jemi se ku jane zhvilluar betejate Aleksandrit te Madh para 2300 vite se disa beteja te mesjetes.
  Po e permend vetem betejen e famshme qe u zhvillua afer durresit ne mes te Qesarit dhe Pompeiit, apo beteja tjeter e Akciumit me ne jug ne golfine Artes, per ekto vende ka shume te dhena kure beteja e Qesarit qe zhvilloi ne vitin 52 para krishti neAlezia, Gali (Gol, franc ne kufi me zvicren) kunder fiseve gale ne krye me shefin e famshem Versangjetoriks qe njihet hero i francezve moderne edhepse e humben betejen dhe u shkelen nga legjionet e Qesarit, nuke mund te gjemi shembull tjeter per kete betejen ne fjale qe po e rrafim sepse qe te dyja keto beteja ishin kyqe. Depertimi i Qesarit dhe fama a tij nuk do ishte aqe e njohur sikur mos te ngadhnjente ne kete betej.
  Mirepo edhe pas 2000 vite hulumtuesit francez jane te ndar ne dy grupe rrethe vendit real te kesaj beteje qe ende eshte ne diskutim edhepse heroit te tyre versangjetoriksit i kane ngritur nje permendore madheshtore edhepse krenohen francezet mekete humbje ende s'eshte e qarte vendi i kesaj beteje.
  Kam lexuar per kete raste shume e shume artikuj e sqarime rrethe kesaj beteje qe perngjane ne betejen e famshme te kosoves te vitit 1389 ku edhe beteja e Alezis ka emer te famshem ne Franc qe mjerishte ne shkolla mesohet ndryshe dhe ka hyre ne libra por per shkenctaret e historianet kjo betej ende vazhdon te kerkohet vendi i permendur nga Qesari por qe ky vend i saket eshte zhdukur nga memuri me kohen.

  Keto dite pra, duke kerkuar sa me shume te dhena per betejen e kosoves hasa edeh tek nje autor francez i cili e ka shetitur fushen e kosoves dhe ate te drenices para vitit 1853, libri i tij botohete kete vite, pra shetite tere kosoven gjate sundimit turk . Ai prshkruan aq bukur keto vende sa qe te mbushet mendja se i ka kaluar dje, pershembull kur niset nga peja arrine ne Llapushnik pastaj e kalon kete lumin ne fjale lumin Drenic qe nuk e kuptoj per qfare arsye nuk ka vijua me tej te percjelli kete lum se ku derdhet, mirepo sypozon ai se duhej te derdhej ne Sitnica, mirepo sipas te dhenave te tjereve qe kane kaluar andej mendonin se ky lum derdhej ne Iber !
  Autori pra, Amie Bue e prshkruan aqe bukur kete fushe sa qe te dhenat e tije jane shume shkencore. Ai permend se ketu me pare ka qene nje liqe i kohes meociene, qe perputhet me humzen qe gjindet ne shume vende e sidomos kodrat e vogla me gjelbri rrenze maleve jepin te kuptojm te kaluarene drenices qe ne shekullin e XIX njihej per udhepershkruesit me emrin"Drnitza" ne vend "drenica" dhe ky autor e thote se emri ka per baze emrin e "drenit"...
  Duke shkuar me tej edhe ne fushe kosove autori kalon Sitnicen, e pershkruan ne detaje, viziton te gjitha detajet e fushe kosoves mirepo ka me befasoi ne nja paragraf eshte interesante.
  Autori thote; per hisre te historise do e kisha shtruar nje pytje;
  A thue se te gjitha betejeat e Kosves jane zhvilluar ne kete fusheene e kosoves ne lufinene e Sitnices ?
  Ai pastaj njehe betejat tjera, betejen e vitit 14O3 afer graanices, ne muajin Nentor.
  Beteja e vitit 1448 me ne krye Huniadin, ne muajin Tetor.
  Beteja e vitit 1689 ne muajin Nentor.
  Beteja e vitit 1831 pra te gjtha keto beteja mbajne emrin beteja te kosoves.

  Por kur autori Ami Bue afrohet buz Sitnices dhe e shefe kete prrock te vogel e mendon per pershkrimete historianve ku thuhet se sulltan Murati ka bere tri dite per te kaluar kete lum me ushtrine e tij...
  Autori e thote se ketu eshet nje problem ose tek historianet ose te rrefimi i vertet sepse eshet e pa mundur te jete ky lum.

  Kaqe pra i nderuari Humanist, keta dy reshta qe i hasa tek ky autor me befasoi dhe me dha edhe me teper guxim te shkoj edeh me tej ne kerkim te vendit te duhur se ku u zhvillua kjo betej por duhet ditur se une vetun eshte e pamundur qe te beje kerkime ne vend(eshet rrezik apo jo) e vetem se me ndihmen e njeri tjetrit mund te shkojmi me tej.
  Sa i perkete varrezave te herojve Muzaka e Topija por edhe te tere atyre heronje Himariot te cilet nga cepi i tjeter i ilirise erdhen te japin jeten per nje ideal; liri !
  Per hir te gjithe ketyre luftetarve shqiptar, atyre polak, hungarez e vlleh te cilet luftuan e dhan jeten por u injoruan nga egozmi e nacionalizmi serbe, askund as nje pllake komemorative nuk iu cek emri ketyre popujve, per ate, ne gjenerata e re duhet ta permirsojmi kete gabim me nje perkujtim qe nuk dua te flas njehere ketu, keshtu e don diplomacia njehere....si edijmi tani nga te dhenat tjera se 20 000 serbo bosnjake iken, Vuk Brankovii me 15 000 kalors iu bashkangjiten Muratit, atehere shtrohet pytja; sa serbe u vrane ne kete betej ?
  Asnje, perbve despotit Llazar !

  Burimi;

  P.S. per ata qe kane kohe mund te bejne translatim ne gogle nga frengjishtja ne anglishte por edhe ne shqipe edhepse jo aqe i persosur mund te themi se kuptohet se per fare behet fjale.
  Ju kisha rekomandu translatimin nga fr. ne anglishte eshte me i sukseseshem.

  Recueil d'itinraires dans la Turquie d'Europe
  Par Ami Bou
  http://www.google.com/books?id=w6MFA...l=fr#PPA349,M1

  Tema vijn ....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 25-05-2009 m 16:07
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Antarsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Drenicakt nuk din gja, se lufta u ba jasht Drenice.
  Ali Bab sipas teje kush po u duhka me u kyq ne vend te drenicakve mbasi beteja nuk eshte zhvilluar ne Drenice?!
  Une aludoj tek Drenicaket pasiqe jan te vetmit te cilet e kan trashegu historine gojore per betejen e Kosoves, sidomos pleqt ta tregojn njgarjen si mu kan film duke u zhvillu. Qka osht ma interesant une e kom ndi poashtu prej nje plaku te regjionit te Llapushes, regjion i cili osht ne kufi me Drenicen.

  POr te them te drejten kom ndejt edhe me Llapjan, edhe me Shaljan veq kurr permend Betejen e Kosoves se kan, as era nuk vike pej tyne.

Faqja 2 prej 24 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •