Close
Faqja 25 prej 25 FillimFillim ... 15232425
Duke shfaqur rezultatin 481 deri 481 prej 481
 1. #481
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,207
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Beteja e Fush-Kosovs n vitin 1389 n Drenic

  Mir se rrini o njerz!

  Q n betejn e Fush Kosovs morn pjes pothuaj t gjitha kombsit prbrese ballkanike , jo vetm srbe por gjithashtu shqiptart, bullgart, malazezt, boshnjakt, rumunt, etj. Por q n nj libr n Rom , para nja 30 vjetsh ( pak a shum ) kam lexuar q shqiptart ishin e vetmja kombsi q gjndej n te dyja llogoret!
  Ka prova pr kt....
  Kush ishte arsyeja? Ndoshta kishte q n at koh q kishin prqafuar islamin, por edhe q shpirti luftarak dhe mercenar , bri q shqiptart t gjndeshin n t dyja kampet.
  Duhet mos harruar q nuk kishte identitet t mirfillt kombsie, pasi q kjo prkatsi karakterizohej nga idioma, pra vetm gjuha ishte karakter identifikues, pasi feja ishte karakter bashkues.
  Mos t harrojm, ishin t gjitha principatat t krishtera q u prplasn me osmant.
  Nga ana tjetr edhe osmant nuk ishin nj "komb" pasi aty gjndeshin shum popuj me gjuh t ndryshme...
  Dikush sot pohon nj t vrtet alamane, ku n betejn e fush-kosovs humbi krishtrimi! Humbn disa vende t krishtera, por n t vrtet humbn shqiptart!
  Humbm nga ky moment identitetin, vndin e nderit q kishim deri n at koh rreth sofrs ballkanike, u bm si "delja e zez" ku trojet u kthyen si tok pa zot!
  Sot, m kot lodhim kokn me prkthimet e t huajve, pasi gjithkush merr copza simbas oreksit dhe gustove...
  dikush m lart thot q akademikt tan nuk duan t hetojn me zell kt histori tragjike q mbolli farn e fatkeqsive t pafund..., pr shqipet!
  Por un do t shkoja m tej, me akuzimin;
  Ndoshta ka nga rradht e shqiptarve q nuk duan ti zbulojn koht kur ne ishim nj popull ballkanik me gjuh ndryshe, me fe t njjt, n fund me nj vnd n krye t sofrs! - Pasi ishim m t vjetrit!
  Pastaj na vijn shqiptar q na shpalosin "trimrin" e gjermanve, hungerezve, kroatve, austriakve, polakve, deri n Lituani grrmojn t gjejn vnde t krishtera katolike, por lodhen m kot, pasi epiqendra e katolicizmit ishte jo shum larg por nuk dha pjesmarrje n kualicion!
  U mundua Gjergji i Madh i shqiptarve, ra Kostantinopoja..., por "vllezrit" nuk luajtn as gishtin e vogl pr ndihm, por luajtn n kurrizin ton!
  Ather pse habitemi q po t njjtn loj bn edhe fqinjt faqe zinj?!
  Pse na djeg m shum prushi se sa shpuza....???
  Kur ne nuk duam njri-tjetrin, 'far presim prej bots!
  Kjo tem ka rndsi pr toponimet e vndeve t ngjarjes, por jo pr gj tjetr.
  sht hipokrizi e shtyr, t grrmosh ndr arkivat e kujt na gllabroi pr shekuj.
  Jo m kot thuhet; -q historin e ka shkrojtur gjithmon fitimtart, pra sipas oreksit dhe humorit!
  Prshndetje  Ps: Kush nuk sht dakort, le ta shpreh m z t lart, por pa shkrojtur, pasi nuk do t ket polemik.... :-).
  Ndryshuar pr her t fundit nga arbereshi_niko : 09-10-2020 m 21:14
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

Faqja 25 prej 25 FillimFillim ... 15232425

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 4. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •